Europos Parlamento rinkimus laimės… aš tai žinau, kas

Ar pastebėjote, kad niekas neprognozuoja būsimų rinkimų rezultato? Nei Europos Parlamento, nekalbant jau apie Prezidento rinkimų antrąjį turą. O žinote kodėl? Ogi todėl, kad nėra kam, nepaisant to, kad žiniasklaidoje mirgėte mirga apsišaukėlių, vadinančių save politologais ar politikos ekspertais (kai kurie jų net vadina save profesoriais ar daktarais).

Antra priežastis yra ta, kad visi labai bijo apsijuokti. Žinote – reputacija, autoritetas ir t.t. Dažniausiai jie po rinkimų sako: „tai viskas buvo taip, kaip aš ir tikėjausi“. Tik niekas nežino, kaip jie tikėjosi.

Bet aš pabandysiu šią spragą užpildyti, nors nesu nei profesorius, nei daktaras. Ir joks politologas. Tik žurnalistas, besidomintis politika. Ir visai nebijantis suklysti. Nes kai nieko nedarai, tai ir neklysti.

Tai štai, pradėsime nuo Europos Parlamento rinkimų, kuriuos prognzuoti, atsižvelgiant į Prezidento rinkimų pirmąjį turą, yra labai sunku. O dar sunkiau todėl, kad bus antrasis turas, kuris turės labai didelės įtakos Europos Parlamento rinkimų rezultatams. Tiek dėl kandidatų, tiek dėl rinkėjų aktyvumo.

Jei nesuprantate, kodėl prognozuoti yra sudėtinga, pabandysiu paaiškinti, pasitelkdamas paskutinės man žinomos „Vilmorus“ apklausos rezultatais.

Vilmorus apklausaNežinau, ar ten viskas gerai matosi, bet jei gerai įsižiūrėsite, gal pamatysite, kad balandį už LSDP ketino balsuoti 29,3 proc. rinkėjų.

O dabar prisiminkite, kiek Prezidento rinkimų pirmajame ture balsavo už Z.Balčytį? Jei neprisimenate, priminsiu – 13,62 proc., tai yra du kartus mažiau, nei prieš mėnesį ketino balsuoti už LSDP.

Klausimas labai paprastas – jei LSDP rinkėjai pirmame ture balsuoja ne už savo partjos narį, o už nepartinę darbininkų ir valstiečių kandidatę už D.Grybauskaitę, kokios garantijos, kad vykstant antrajam turui, jie nebalsuos ir už savo partiją? Atsakymą žinote? Aš tai ne.

Kitas klausimas. Už „Tvarką ir teisingumą“, pagal „Vilmorus“ balandį ketino balsuoti 19,3 proc. rinkėjų (man atrodo kiek daugokai, bet aš „Vilmorus“ linkęs tikėti), o už Darbo partiją – 9,9 proc.Tai – 29,2 proc.  R,Pakso, kaip žinia, konservatoriai ir Lietuvos Dalia išsigando ir į rinkimus neleido, o A.Paulauskas rinkimuose dalyvavo. Kartu su N.Puteikiu jis surinko 21,33 proc. balsų. O kur dar 8 procentai? Žinote? Aš tai ne.

Už konservatorius ir liberalus, kurie rėmė nepartinę D.Grybauskaitę,kartu sudėjus, ketino balsuoti 22,4 proc. rinkėjų. O iš kur Lietuvos Dalia gavo dar beveik 25 procentus? Žinote? Aš tai ne.

O L.Balsio šalininkai kaip balsavo? Jei, kaip žinome, A.Paulauskas, kartu su N.Puteikiu, gavo mažiau nei „Tvarka ir teisingumas ir Darbo partija turėtų gauti? Už D.Grybauskaitę? Aš tai nelabai tikiu. O jūs?

Tai va, galbūt jau supratote, kodėl prognozuoti šiuos Europos Parlamento rinkimus yra sunku.

Bet aš vis tiek pabandysiu.

Taigi, geriausiai seksis…. socialdemokratams. Bet tai tikriausiai net L.Bielinis ar R.Lopata galėtų išprognozuoti.

Kiek sunkiau su konkrečiu rezultatu, bet aš bandau: 24–27 procentai. Taip, tik apytiksliai, su paklaida, bet juk paaiškinau, kodėl. bet neaiškinsiu, kodėl būtent toks skaičius, nes bus labai ilgai ir niekam nebus įdomu, nes mažai yra Lietuvoje vadinamųjų politologų, kurie turi laiko nagrinėti balsavimą visose 60 savivaldybių. Labai trumpai – todėl, kad antrame ture yra Z.Balčytis ir todėl, kad šita Vyriausybė nuveikė daug daugiau už buvusiąją ( jei kalbame apie rinkėjus, žinoma) ir todėl, kad LSDP biudžetas didelis (nors agitacinė kampanaija tikriausiai labiausiai nevykusi tarp visų partijų).

Į antrąją vietą potencialiai pretenduoja Darbo partija (juk A.Paulauskas buvo trečias), „Tvarka ir teisingumas“ (nes balandį ji buvo antra) ir Mantuko bei Gabrieliaus konservatoriai (juk rėmė Lietuvos Dalią).

Labai sudėtinga prognozuoti, bet ir vėl rizikuoju: antri bus „Tvarka ir teisingumas“ su maždaug 13-16  procentų.  Pagrindiniai argumentai, nesileidžiant į smulkmenas: R.Paksas, N.Puteikis, išnykęs „Drąsos kelias“ ir lojalūs rinkėjai.

Kas bus treti? Nors man tai ir labai nepatinka, bet, labiausiai tikėtina – Mantuko chebrytė. Mano prognozė – 10-13 proc. Kodėl? Todėl, kad isterijos lygis pasiekė kulminaciją, kuri visus TS-LKD rinkėjus pakels iš mirties patalo, senelių namo ir atitrauks nuo eilių prie nemokamo protezavimo bei „Maximos“ akcijų cukrui ir muilui. Todėl, kad Lietuvos Daliai po pirmojo turo pasidarė taip baisu, kad j net nebijojo fotografuotis tarp kryžių. Todėl, kad didžioji dalis žiniasklaidos dirba Lietuvos Daliai  (o kartu ir TS-LKD). Ir todėl, kad už TS-LKD balsuos kokie 2000 storašiknių Facebook’o nykštukų, bandančių sukurti iliuziją, kad neišrinkus Dalios, jau kitą dieną, LSDP važiuos į Maskvą parvežti saulės.  Šiaip jau, reikia pažymėti, kad konservatoriams žiauriai pasisekė. Nes jei ne Dalia, tai jie su savo paranoja dėl Rusijos greičiausiai būtų likę už borto. O dabar bus įdomiausia stebėti, ar patriarchas prastums savo anūką vietoj savęs (jei kas nors domisi TS-LKD agitacija, tai supras, apie ką aš čia kalbu).

Kadangi turėjome sunku pasirinkimą, kas bus antri, tai ketvirtoje vietoje turėtų likti Darbo partija. Kodėl? Tai paprasčiausias atsakymas būtų – todėl, kad Kėdainiuose A.Paulauskas Lietuvos Daliai pralaimėjo beviltiškai. Bet, žinoma, ne tik todėl. Dėl bylos, dėl A.Paulausko, dėl L.Graužinienės ir dėl Viktoro, kuriam, panašu, politika, ypač po pirmojo turo, nuėjo į antrąjį planą. Kita vertus, įdirbis buvo geras, biudžetas taip pat buvo nemažas, tad rezultatai turėtų būti. Mano prognozė 8-11 procentų.

Kas lieka? Liberalų Sąjūdis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Tautininkų sąjunga.

Galbūt stebėsitės, kodėl tarp pretendentų įrašiau pastaruosius. Ogi todėl, kad tautininkai inicijavo referendumą dėl žemės, už kurį pasirašė 300 000 rinkėjų. Jie juk niekur neišvažiavo, ar ne? Dar todėl, kad nemaža dalis Lietuvos rinkėjų kaip mano naujoji draugė Agnė Kavaliauskaitė, laikosi nuomonės, kad „latentinis homoseksualas“ yra kažkas tokio, kas nedera su pažangaus, doro lietuvio morale ir etninėmis bei tautinėmis vertybėmis.

Aš tai galvoju, kad Mančesteryje menus studijavusi Agnytė tikriausiai krykštautų iš džiaugsmno pamačiusi šį automobilį. Gal net basa.

Aš tai galvoju, kad Mančesteryje menus studijavusi Agnytė tikriausiai krykštautų iš džiaugsmno pamačiusi šį automobilį. Gal net basa.

Ir būtent todėl, jei Tautininkų sąjunga turėtų daugiau pinigų ir galėtų taip papuošti daugiau automobilių, tai būtų rimti pretendentai. Bet neturi. O J.Panka ir G.Songaila tų trūkstamų automobilių pakeisti negali. Mano prognozė – jiems nepasiseks. Todėl prognozuoti skaičių net nėra prasmės, bet sakyčiau – 2-4 proc.

Lieka Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LLRA bei liberalai.

Jei sudėtume valstiečių (R.Karbauskio ir B.Ropės) bei Žaliųjų (L.Balsio ir jo šeimos) balsus, tai išeitų, kad turėtų patekti. O bet tačiau kadangi politika – tai ne matematika, aš prognozuoju, kad nepateks: 2,7-4,2 proc. Argumentai: B.Ropė  – ne politikas, o L.Balsiui dar reikia daug mokytis. Vien gražaus balso ir būti prieš Lietuvos Dalią neužtenka. Be to, žalieji pasimes tarp valstiečių ir L.Balsio.

O kaip LLRA ir V.Tomaševskis? Juk per pirmąjį turą tai gavo pakankamai, kad toliau dergtųsi ant visos  Europos ir kiršintų lenkų tautybės Lietuvos piliečius?

Iš pirmo žvilgsnio taip. Bet atidžiau panagrinėjus, gal ir ne. Pagrindinis argumentas – V.Tomaševskis perlenkė lazdą demonstruodamas savo nelojalumą Lietuvos valstybei. Ir tai, manau, yra didžiausia V.Tomaševskio klaida, kuri jam gali kainuoti dabar turimas pajamas. Ir nežinai, ar mums tai būtų gerai, ar ne. Kita vertus, demografija ir konservatorių isterija V.Tomaševskio klaidas gali atpirkti. Todėl mano prognozė – praeis. Skaičiais – apie 4,2-6,7 proc. (bet žinau, kad čia galiu apsirikti, nes esu nepataisomas optimistas ir galvoju, kad tarp Lietuvos lenkų ir rusų yra labai daug protingų žmonių).

Tai išeitų, kad šešti bus Liberalų Sąjūdis? Tai aš, žinokite, irgi taip galvoju. Kalbant apie skaičius, tai manau 4,5 -7,5 procento. Kodėl? Ogi todėl, kad pastaruoju metu labai tikslingai stengėsi atsiriboti nuo TS-LKD talibano ir siuntė ženklus, kad sutiktų dirbti koalicijoje su LSDP. Taip pat todėl, kad sesija dar nesibaigė. Ir dar todėl, kad beveik kiekvieną kartą, kai atsiverčiu Facebook, ten matau A.Guogos nuotrauką, o kai įsijungiu radiją, girdžiu jį šnekant prie pietų stalo. O šnekėti jis moka. Ir Anupriškėse jis gražiai susitvarkė. jei kartais nebuvote ir nematėte.

Tai kaip ir viskas, nes apie Liberalų ir centro partijos ar „Drąsos kelio“ galimybes, tai gal tik koks L.Bielinis su A.Matoniu galėtų padiskutuoti. Aš tai čia nelabai turiu kompetencijos.

Bet eikite balsuoti ir išrinkite tuos, kurie jums arčiau širdies. Čia aš jau nelabai galiu patarti, nors manęs kasdien po 237 kartus to klausia.

Girdėjote Račo žodį. Būkite palaiminti ir turėkite svajonių.

(15 balsų, vidurkis: 4,67 iš 5)
Loading...