ES prokurorai nori priėjimo prie Skype. Lietuvos prokurorai, spėju, taip pat norės…

http://webtown.typepad.com/webtown/images/2008/07/27/internet_skype_backdoor.jpg

http://webtown.typepad.com/webtown/images/2008/07/27/internet_skype_backdoor.jpg

Radau čia tokią visai įdomią žinute – ES teisminio bendradarbiavimo organizacija Eurojust labai norėtų turėti galimybę įrašinėti „Skype“ pokalbius.

Siekdama šio tikslo Eurojust nusprendė kartu su valstybėmis narėmis iekoti galimybių, kaip įgyvendinti šį uždavinį. Nes iki šiol Skype atsisako įsileisti į savo sistemą prokurorus, o visi bandymai nulaužti kodavimą buvo nesėkmingi. Kita vertus, Skype teigia yra pasirengusi bendradarbiauti…

Kad iš šono žiūrint nebūtų labai baisu, Eurojust pabrėžia, kad „normalių vartotojų“ pokalbiai per Skype nebūtų įrašinėjami ir kad įrašai būtų daromi tik vykstant kriminaliniams tyrimams.

O aš kažkaip iš karto prisiminiau K.Girniaus istoriją, R.Pakso apkaltą…

Ir pagalvojau – įdomu, kokios pozicijos šiuo klausimu laikysis viena iš ES narių – Lietuva?

Kažkodėl spėju, kad su entuziasmu pritars Eurojust inciatyvai

(12 balsų, vidurkis: 4,17 iš 5)
Loading...
 • Jonas III

  Politikos privatizavimas yra tik eilinis (ir vienas iš paskutiniųjų)pačios Lietuvos privatizavimo etapų. Ir jau vargu ar pasiekiamas kandidato į prezidentus Mazuronio dievizas – grąžinti valstybę piliečiams. Nebent jie to patys labai užsimanytų

  • Jonas III

   Labai atsiprašau, norėjau patalpinti skiltyje Citata # 153 V.Jauniškis apie šou verslo ir politikos santykį

 • mdxacuk

  O kas buvo buvo blogai su Girnium? O tuo labiau su Paksu? Kam juoktis iš truputį ligotų žmonių?

  • Orka

   reikia truputi sekti žiniasklaidą ir domėtis žmogaus teisėmis, kad suprastum kas ten buvo negerai. O negerai – per švelniai pasakyta…

  • Jonas III

   Manau, kad didžiausias Pakso nuopelnas (gal ir atsitiktinis), o kartu ir demokratijos laimėjimas, yra tai, kad po jo skandalo visuotinas sekimas nustojo būti tabu

 • Spėjate?..Kada mūsų valdžios vyrai tokie sekliai entuziastai?..Prisiminkite „visuotinio sekimo“ įstatymą, kuriuo siekta įgyvendinti ES direktyvą, numatančią, jog ryšių bendrovės turi kaupti duomenis apie savo vartotojų kontaktus, tai reikalinga kovai su terorizmu. Minimalus duomenų kaupimo laikotarpis numatytas direktyvoje buvo 6 mėnesiai, o pas mus pirmojoje įstatymo redakcijoje dvigubai daugiau – 12 mėnesių. Be abejonės Lietuva tam pritars, nes juk pas mus knibždėte knibžda teroristų ir dabar jie turbūt nebegali naudotis mobiliuoju ar kokiu kitu ryšiu ir visi susirašinėja per skype.

 • Rasa Račui

  Labai teisingai spėjot.

 • Justinas

  Idomi informacija, bet jausmas labai ne koks, siu laiku technologijos, jeigu zinai ju galimybes,mato ir girdi visus kiaurai, sovietmeciu buvo viskas panasiai, bet toks nuogas nesijauciau.O tokios galimybes siais laikais zmogu pavercia visisku sistemos valdomu „nieku“. Isigilinus i suki ,kas valdo informacija – tas valdo pasauli ! kazkaip nejauku. O lietuvos
  kgbistams ,lkp veikejams tai svajone…….

 • algis

  kazin jie supranta, kad galima taikyti nuo skype nepriklausoma kodavima? ir per skype transliuoti specialiu raktu koduota signala ir jo uzloginimas serveryje nieko neduos?

  • mantas

   kazin ar tamsta pats supranta

   • Rimantas

    Deja, šiuo atveju tas tamsta supranta.

 • Benedikta Vaivadaitė

  O aš spėju, kad tas kam reikia „Skype“ pokalbius jau seniai įrašinėja, tik gal dabar siekia įteisinti tą reikalą.

 • Nieks

  Klaidingas požiūris. Kontrolė („Skype“ – taip pat) reikalinga ne totaliniam piliečių sekimui organizuoti, o vardan pačios visuomenės saugumo. Esu dirbęs tokį darbą, todėl nuraminsiu – totaliam piliečių sekimui valstybė neturi pajėgų, be to kam daryti beprasmišką darbą? Norvegijoje, JAV ir daug kur neplatinamos neregistruotos mobilaus telefono pokalbių SIM kortelės. Ar dėl to, kad šiose šalyse negali kioske nusipirkti mob. telefono numerio, mažiau demokratijos? Manau, kad kaip tik daugiau tvarkos, nes žymiai mažiau tokių atvejų, kai visokių radžių gerbėjos iš nežinomų numerių telefonu terorizuoja gerbiamus žmones, mažiau telefoninio šantažo, anonimiškai prisipirkę kortelių niekšeliai masiškai nevilioja iš žmonių pinigus („anūkas padarė avariją“). Šiuo metu operatyvinės tarnybos gali klausytis telefono pokalbių, o prekybos centrų apsaugininkai mus filmuoti PC salėse. Ar dėl to jaučiamės nesaugūs? Tad kam reikia te jungiasi ir prie „Skype“. Nes jei nerezgi nusikaltimų ar perversmo, telefonu nesitari dėl kyšių ar riaušių, gyvenk ramiai – niekam tu neįdomus. Tiesa, yra žmonių, kuriems nuolat vaidenasi, jog jį seka. Bet čia jau psichiatrijos sritis.

  • mdxacuk

   Nu ačiū dievui, bent vienas blaivus balsas paranojikų chore. Račas irgi čia duoda visokias užuominas, bet tegu nepamiršta, kad jeigu nebūtų buvę pokalbių įrašinėjimo, tai jis neturėtų ir galimybės piktintis, kad Vilniaus savivaldybėj vėl valdžioj „teisti už gerus darbus“.

  • Regis

   + 1 balsas.

  • tomas

   Laisvai pacituosiu vieną savo mėgstamą autorių: saugumas yra mūsų kaina, kurią mokame už laisvę. Privatumas yra tai, kuo mes mokame, kad būtume saugūs, tačiau visada turi būti geras saugumo ir privatumo balansas. „Sekimo direktyva“ priimta ne be reikalo — patikėkite, ypač elektroninėje erdvėje praktiškai neįmanoma tirti nusikaltimų, neturint duomenų apie tai padariusįjį. Jei trečia kartą iš eilės apvogs jūsų namus, kas jums bus svarbiau — arnusikaltėlių suradimas ar jūsų privatumas?

  • Rimantas

   Čia idealioje visuomenėje. Švogerių visuomenėje niekada nežinai kam ir kodėl šaus į galvą tavę pasekti.

 • Ogis@Co

  Na tai, o jeigu as raginu zmones eiti pas valdzia pasikalbeti ir ikresti proto? Tada kaip? :)

 • J. naivus

  Sąžiningam nėr ko bijoti, protingas supranta, kad sekimas dažnai neišvengiamas. Bet tai – tik normaliose valstybėse.
  ES prokurorai žino, ko reikia. Mūsiškiams gi nieks neuždeda rimtos kontrolės apynasrio.
  Va, po to ir voliojasi patvoriais kasetės su gal net privačiame pokalbyje išsprudūsia nekorektiška fraze.

 • Skype duomenų perdavimo protokolas yra toks, kad visi pokalbiai tarp dviejų vartotojų yra šifruojami pakankamai „galingu“ šifravimo būdų ir šiuos duomenis iššifruoti būdų sudėtinga net ir ES jurisdikcijoje esantiems super kompiuteriams, o ką jau kalbėti, jei reikės „iššifruoti“ tūkstančių žmonių pokalbius.
  Nesu Skype protokolo žinovas, tad gali būti, kad duomenų šifravimui reikalingi pradiniai informaciniai raktai paskirstomi centrinio serverio, tada šią problemą būtų galima išspręsti teisiškai – įpareigojus Skype „pasidalinti“ pradiniais raktais.
  O blogiausiu atveju, Skype programa programuotojų terminais kalbant turi API, kas reiškia, kad įgyvendinus šia iniciatyva, vartotojai galės įdiegti specialias programas, kurios šifruos duomenis nepriklausomai nuo centrinio serverio.

 • Kyprian

  sekimas yra neišvengimas, mano galva…

  „Kad iš šono žiūrint nebūtų labai baisu, Eurojust pabrėžia, kad “normalių vartotojų” pokalbiai per Skype nebūtų įrašinėjami ir kad įrašai būtų daromi tik vykstant kriminaliniams tyrimams.“

  manau,kad būtų įrašinėjami beveik visų svarbesnių asmenų pokalbiai

  • mdxacuk

   „…svarbesnių asmenų …“. Įdomiausia, kad Skype retas figūruoja tikru vardu, o dažniausiai kaip ciuciai visokiom kličkom, o daugelis netgi keliom ar keliolika skirtingų, kurias gali keisti kas dešimt minučių. Tai dar reikia pirma tuos „svarbesnius asmenis“ identifikuot, sekt, stebėt, susiet su konkrečiais kompiuteriais ir pan. Tikrai reikia būt paranojiku, kad įsivaizduotum, jog ta internetinio mėšlo lavina kam nors įdomi ir verta įrašinėjimo, išskyrus specifinius kriminalinius atvejus. O iš tikro „svarbesni asmenys“ tikrai turi geresnių ryšio kanalų, negu kažkokie mėgėjiški skaipai. Galų gale el. paštas kaip taisyklė eina iš viso be jokios apsaugos, pranešimai guli nežinia kur, egzistuoja velniai žino kiek kopijų, prieinami nesuskaičiuojamam skaičiui visokiausių administratorių ir spectarnybų. Bet visi siuntinėja sau ramiausiai intymiausią informaciją ir neima į galvą.

   • Svarbesni asmenys el. paštą siunčia ir skaitmeniškai pasirašę, ir užšifruotus, tik dėl to jie neima į galvą kur jie guli :)

 • Kalbama, kad vienoje ministerijoje valstybės sekretoriui sudarytos galimybės stebėti, ką darbuotojai veikia savo kompiuteriuose.

 • Ačiū už temą :) Pakomentavau pats, žiūrėti nuorodą prie vardo (anglų kalba).

 • duok

  Duok dieve kantrybės ir ryžto mūsų valdžios vyrams įvaldyti sudėtingą Skype technologiją :)

 • Giedrius

  Nieks:…ir kiek teroristų Lietuvoje sugauta? Ben Ladeną gaudė, gaudo, gaudys ir t.t.:-) JAV ir ES (jau nekalbu apie Izraelį) spec. tarnybos, o rezultatai? Kaip kalbėjo mobiliuoju, taip ir kalba:-)Regis, biurokratiniai pabaisėkai sugalvojo naują pinigų plovimo priemonę? Kova prieš terorizmą:-) Kovoji…ir tiek! …ir niekam atsiskaityti nereikia. O jeigu koks piktavalis susidomės…kuriais keliais nuplaukia mokesčių pinigėliai, tai galima „suorganizuoti“ kelis skambučius apie „padėtus sprogmenis“. Ir vėl…ramiai DARBUOKIMĖS, ar ne?

  • O kas tau sakė, kad jį gaudo? Purviasklaidoje skaitei :)

 • Linas

  baimė dėl Skype pokalbių įrašinėjimų manęs neslegia.Kaip visada tokiais atvejais,jeigu tai būtų realizuota,būtų ir pažeidimų.Lietuva šiai iniciatyvai pritartų 100 procentų.Kitas klausimas,ar turi Lietuva dabar ir artimiausiu metu atliekamų pinigų šioms užmačioms realizuoti,ar vėl ir vėl tai bus perkeliama ant vartotojų pečių.Kaip ten bebūtų pagrindinių problemų-korupcinių- tai neišspręstų.

 • Simas

  O ko cia stebites? Matyt, visi jau uzmirsote apie „Telefoniniu pokalbiu irasymo direktyva“? Cia toliau tesiama ta pati serija istatymu ir sekimo direktyvu igyvendinimas. Man asmeniskai nera ko bijoti ir nesuku sau galvos – nei as turiu kokiu paslapciu, nei ka… O kiti, idejininkai, pasislepia po zmoniu teisemis, nors ir apie jas nelabai ismano – interpretuoja daugeli dalyku savaip (cia Lietuvoje taip. Kaip uzsienyje – nezinau)…

 • Sutekh

  LR Konstitucija
  22 straipsnis

  Žmogaus privatus gyvenimas neliečiamas.
  Asmens susirašinėjimas, pokalbiai telefonu, telegrafo pranešimai ir kitoks susižinojimas neliečiami.
  Informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą.
  Įstatymas ir teismas saugo, kad niekas nepatirtų savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį ir šeimyninį gyvenimą, kėsinimosi į jo garbę ir orumą.

  Kažkaip visi tai užmiršta.

  • Rimantas

   Aš nepamiršau, smagu, kad ne vienas toks.

 • Simas

  Sutekh, tai tame ir reikalas, kad priims toki istatyma ir viskas bus pagal konstitucija :) Juk telefoniniu pokalbiu irasymo direktyva taip pat nepriestarauja musu teisei… Lietuvoje ta klausima reikia kelti kitaip – kas garantuos, kad ta informacija nebus panaudota ne tiems tikslams?? Juk ir dabar yra viesa paslaptis, kad telefoninius pokalbius galima irasineti be teismo sprendimo, o su tik su prokuroro leidimu (zinoma, velgi, tam tikrais atvejais… bet taip imanoma istatymu nustatyta tvarka…). Zinau atveju, kad tuom kai kurie zmones labai ismoningai naudojasi… Sekant, iskant, issaikinant nusiklatimus, manau, niekam blogo nebus, bet zinant Lietuvos gyvenimo subtilybes, visada atsiras tokiu, kurie nores pasinaudoti spragomis savo asmininiams tikslams pasiekti…

 • apie pasiklausymą Lietuvoje buvo viena įdomi istorija, kai pasienietis atsivedė savo ex žmoną pasiklausyti jos pokalbių su meilužiu į VSAT būstinę.

  Būtų buvę pas pasienietį nors kiek proto, po senovei galėtų klausytis tų pokalbių, bet kadangi buvo durnas kaip bato aulas, teko jam už tai atsakyti.

 • beprocentinis

  Tegu ideda mikročipus kiekvienam ir nereiks jokio skype sekimo kontrolės. :))) O šiaip paėmus per skype kalbu su savo draugais ir daugiau nieko. Kam man mokėti babkes už tai, kad užkeltos tel. kainos? Turbūt kažkam nepatinka :)? Ar nori kontroliuoti per „sputnikus“ :)

 • paulius

  cha cha. lietuvoje siap ir linksmeniu istoriju yra nei k.girniaus ar r.pakso. man tik labai idomu, kaip identifikuos kas ten skaipina, o gal jau ir prie skypo teks jungtis naudojant banko kodu generatorius? velnias, kad netycia mano katinas nepabarskintu klaviaturoje kokios koduotos zinute. ziurek viena diena aras duris su buldozeriu isvers. http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=17596213

 • Justinas

  Visi puole i technines diskusijas, gerbiamieji galiu pateikti tiek pavyzdziu kai visi skriptai yra nieko verti, bet tai tegul lieka spec. tarnybom, gal netgi patikeciau , kad lietuvos vsd labiau rupinasi pazymu rasymu ir visokiu reikaliuku tvarkymu, bet esme yra butent tame ,kas priziures si prokuroru sankciju isdavimo pagristuma ? Jeigu dabar vsd rodo spygas uzsikloje slaptumo skuduru va cia ir nejauku, o visiems manantiems , kad tai paranoja, turiu priminti pora skandaliuku, kai buvo filmuojama tualete ??!! Daromos nuotraukos soliariume ??!! TAi gal paranoja ? Technines priemones darosi prieinamos visiems ir deja uz laisve, kaip cia buvo teisingai tastebeta tenka moketi privatumu.!!! O zinant lietuvos teisesaugos autoriteta ypatingai subtiliais klausimais kazkaip nejauku :(. Todel i autoriaus uzuomina ziuriu placiau ir su dideliu susirupinimu.

  • Justinai, rekomenduok nors vieną script’ą, kurio pagalba galėčiau iššifruoti AES256 algoritmu užšifruotą el. laišką su savo įmonės 50 kompiuterių per laiko tarpą, kuris trumpesnis nei mano likęs gyvenimas. Iš karto pristatau gero vyno butelį :)

 • anoniminis bailys

  Tomai, pasiskaityk:

  http://www.blackhat.com/presentations/bh-europe-06/bh-eu-06-biondi/bh-eu-06-biondi-up.pdf

  Nesu saugumo specialistas, bet jei teisingai supratau tai iseina, kad skype inc spec tarnyboms gali suteikti rakta.. pokalbio „trafficui“ (nezinau kaip lietuviskai suprantamai isversti) iššifruoti..

  Ar vynas man galioja? :-)

 • tomas

  Trumpas atsakymas: ne.

  Ilgas atsakymas: toje prezentacijoje Backhate buvo kalbama apie Skype saugumą. Ir nors teigiama, kad Skype turėtų būti saugus, programos teksto (programos rašomos aukšto lygio programavimo kalba — C++, Java ir kt., iš jų vėliau padaromas failas, kuris paleidžiamas kompiuteryje) niekas nėra matęs (be Skype darbuotojų, be abejo :) Taigi, neatmestina galimybė, kad egzistuoja kažkokie šifravimo raktai, kurių pagalba būtų galima dešifruoti įrašytus pokalbius. Deja to negalima nei patvirtinti nei paneigti nemačius Skype programos teksto. O tai, kad to „atsarginio“ šifravimo rakto gali ir nebūti liudija tai, kad vokiečių policija iš nevilties mėgino sukurti programas, kurias įdiegtų įsilaužus į pasiklausamojo kompiuterį (Vokietijos aukščiausiasis teismas atrodo tai uždraudė). Trumpas istorijos apibendrinimas čia: http://www.securitymanagement.com/news/german-cops-want-wiretap-skype

  • Rimantas

   Vokietijoje įstatymai iš viso keistoki šiuo požiūriu :)

 • abai gerai, gal žmonės mes naudoti skype, ba mane tai nervuoja kad kažkaip masiškai buvo pereita prie spaiko :-( o kas per pokalbiai – skype messendžeri galima ir pokalbiams naudot? lol:-D

 • Slyvanosis

  Iškalba – sidabras, tylėjimas – auksas.
  Slaptumo sumetimais sumaniau samdyti ekstrasensą minčių perdavimui adresatams…
  Bet susidūriau su problema: po savaitės telepatinių seansų, ekstrasensą reikia nušauti, nes jis per daug sužino…

 • martelis

  Neturiu tokiu naiviu pazystamuju, kurie manytu, kad jie gali kalbetis laisvai. Ir netikiu, kad kazkam nepavyksta nulauzti SKYP’e apsaugu. Jei virusai skaipu laisvai vaiksto, tai ir spec tarnybos jas laisvai skaito.

  • tomas

   O vat čia kolegos išvada apie tai, kad virusų egzistavimas automatiškai reiškia spec tarnybų pasiklausymą, visiškai nepagrįsta. Tarytum teigti, kad jei automobiliu galima padaryti avariją, reiškia, kad spec tarnybos žino, kur jūs važiuojate..

 • martelis

  As nesu programuotojas, bet manau, kad pvz. su automobiliu netinkamas. Kompiuteriniai virusai, manau sutiksite, ne is beribes gamtos, o sukurti zmogaus. Ir jei jie pagaminti tam, kad plistu ir gadintu PC kietuosius diskus, tai galima sukuri ir toki virusa, kuris vaikscios tais paciais keliais ir rinks informacija. Mano tokia kukli nuomone.
  Cia panasiai kaip ir su TV loterijose visiems matant, ikrentanciais „atsitiktiniais“ saratais. Visi taip gerai mato… O kai rodomas koks nors robotu musis arba radio masineliu manevrai, kur paprasta akimi jos irgi vazineja niekieno netampomos, mazai kam ateina i galva, kad cia gi gal buti vienas ir tas pats. T.y. saratai valdomi radiobangomis ir sukrenta tie, kurie turi sukristi.

  • tomas

   Sakykim taip: kompiuteriu virusu panaudojimas konkretaus asmens sekimui nera visiskai neimanomas, taciau santykinai yra neefektyvus, priklausomai nuo to, kiek apsaugotas konkretus kompiuteris. Kompiuteriu virusai uzkrecia maziau apsaugotus kompiuterius, bet tarp ju nebutonai bus tas, kurio norima pasiklausyti. Tam, kad butu uztikrinta 100% sekme, reikalingos sistemines priemones, pvz sugebejimas desifruoti konkretu pokalbi nelendant i konkretu kompiuteri, vien tik pasiklausant telefono (interneto) linija, o cia Skype (atrodo) pakankamai atsparus. Is cia ir palyginimas su automobiliu – ji sekti galima, taciau nepavyks padaryti sedint ofise.

   • martelis

    Gal, tomai. Visgi as buciau linkes manyti, kad virusui iamnoma nurodyti konkretu IP ir toliau jis nebeturetu klaidzioti kaip meteoras visatoje. Jei jus ateisite i mano foruma, as net budamas primityvas PC vartotojas per minute sugebesiu nustatyti ne tik Jusu IP, bet ir kas jusu interneto tiekejas ir t.t. Zodziu, man bent matosi, kad viskas imanoma, nes visos sistemos yra zmogaus ranku kurinys.
    O del apsaugu… Jus puikiai zinote, kad dideles apsaugos labailetina musu naudojimasi internetu ir atskirais atvejais gali net uzlauzti pakankamai gerus kompus. Todel ne tokia jau didele tikimybe, kad sekamas asmuo apsiginklaves niekaip nepajudinamais firewall’ais. O be to sekimas galimas ir tu asmenu atzvilgiu, kurie niekuom nenusideda, bet ateityje gal sugalvos pretenduoti i prezidentus. Ir tada kazkas is kazkur istrauks koki nors tapsnojimo posaki ir taip „irodys“, kad tas zmogus netinkamas buti tokiose pareigose. Reziume: noriu pasakyti, kad net uz didelius nusikaltimus buna tam tikras rebilitacijos laikas. O tokiu sekimu atveju mes del paprasto, bet prasto isireiskimo galime tapti „nusikalteliais iki gyvos galvos“.

    • anoniminis bailys

     Daugeliu atveju isilauzti i paprasto, tik exeli naudojancio, vartotojo kompiuteri yra sunkiau nei i serveri. Tiesiog nera patikimo ir 100% visada suveiksiancio budo kaip ta atlikti. Na o skaityti elektronini pasta, ziureti aplankytu svetainiu sarasa ir panasiai galima labai nesunkiai, nes viskas keliauja per tarnybines stotis.. Daugelis kogero labai nustebtu kaip tai yra paprasta.

 • martelis

  Ačiū, AB. As kazkaip intuityviai tai nujausdavau ir nors neuzsiimu antivalstybine ar kriminaline veikla, vis tiek nenoriu, kad kazkas galetu kontroliuoti mano nuotaikas ir bendravima su artimais zmonemis. Todel visada maniau, kad dabartineje situacijoje, kai esame nebe Rusijos, o ES itakos zonoje, geriau tureti savo past deze Rusijoje, nei kuria nors lietuviska ar gmail, yahoo ar dar kokia kita. Pasirodo nuojauta nepavede. :)))

 • Pingback: Eurojust persigalvojo: į Skype pokalbius nebesibraus | Artūras Račas()

 • Cahata

  manau kiltu skandaliukas ir skype praktiskai susinaikintu savo ivaizdi kita vertus pvz msn isvis nesifruoja pokalbiu bet jauciu i skype vieta mielai stotu simtai konkurentu net mazam vejeliui paputus …

 • Nezinau ar kazkas vis dar tiki SKYpo sventumu. As manau, kad visur viskas yra matoma, jei ne su firmos sutikimu, tai hakeriskais metodais.
  O SKYPą vertinu ne del jo nepralauziamos sienos, o del galimybes operatyviai bendrauti ar kalbetis tiesiogiai. Gi TEO uz ta pati ima pinigus ir dar apsimeta, kad SKYP’o nei nezino, atseit ju toks pat suteikiamas sansas yra tiesiog unikalus…

 • As

  Mano nuomone jei isigaletu toks dalykas kaip skype pokalbiu sekimas. Visokie niekseliai taip pat gautu lengvesni priejima. O tai butu negerai pvz dirbant zurnalitu, nori pranest kokai info budamas kitam pasaulio gale o tave pyst kazkas isgirdo kam nereikejo ir pirmas paviesino sita info… nebutinai tai bus i gera.