Čekijos prezidentas sunervino europarlamentarus…
Europos Parlamente šiandien kalbėjo ES pirmininkaujančios Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas.
Įdomiai kalbėjo. nemažai daliai Europos Parlamento narių taip nepatiko, kad jie stojosi iš savo vietų ir ėjo iš salės. Kita vertus, buvo ir audringai plojusių.
O kalbėjo Čekijos prezidentas apie tai, apie ką Lietuvos politikai dažniausiai net galvoti nedrįsta: apie ES ateitį, apie demokratiją, sprendimų priėmimą, ekononomikos krizę, jos priežastis ir galimus įveikimo būdus. Dar – apie Lisabonos sutartį, jos reikšmę…
Ne viskam, ką jis pasakė pritarčiau, bet visiems siūlyčiau tą kalbą paskaityti. Štai pora citatų (vertimas mano):
Teigti, kad status quo, kalbant apie ES dabartinę institucinę formą yra amžina ir nekritikuojama dogma yra klaida, kuri, deja, labai greitai plinta, nepaisant to, kad ji prieštarauja ne tik sveikam protui, bet ir visai 2 tūkstančių metų Europos civilizacijos istorijai
[…]
Visiškai akivaizdu, kad bet kokia Europos Sąjungos institucinė sąranga pati savaime nėra tikslas, o tik įrankis siekti tikrųjų tikslų. Tie tikslai – žmogaus laisvė ir ekonominė sistema, galinti garantuoti klestėjimą. Tokia sistema – tai rinkos ekonomika
[…]
Mes turime atvirai pripažinti, kad dabartinė ES ekonominė systema yra kontroliuojamos rinkos sistema, nuolat stiprėjančios centralizuotos priežiūros sistema.
Bet paskaitykite patys…
Ir dar, jei turėsite laiko, paskaitykite to paties V.Klauso kalbą Čekijos Konstituciniame teisme. Ji ilga, bet verta.
Ypač prisimenant, kaip Lietuvos Seime buvo ratifikuojama taip ir neįsigaliojusi Konstitucija Europai ir kiek buvo diskusijų apie Lisabonos sutartį ir jos tikrąją reikšmę.