Beveik atspėjau – LRT odisėja tęsiasi

Na, ką gi, panašu buvau iš dalies teisus, kai vakar sakiau, kad diskusijos dėl D.Kuolio laidų darosi groteskiškos. Socialdemokratų pasiūlymas rengti referendumą akivaizdžiai rodo, kad nieko rimto iš to jau tikriausiai neišeis.

Kodėl? Todėl, kad buvo keliama ne ta problema.

Kalbėti reikėjo ne apie asmenis, o apie tai, kas LRT vyksta. Ir ne emocijomis, o argumentų kalba. Pavyzdžiui, pabandyti išsiaiškinti, kas priima sprendimus: LRT taryba, ar LRT generalinis direktorius? Jei taryba – klausti, o kodėl tarybos nariai (tarp jų, berods, yra ir priklausančių Piliečių santalkai, vis tai leido). Jei tai vien tik administracijos kompetencija, kokia prasmė rašyti laiškus LRT tarybai?

Tačiau ne viskas yra taip blogai kaip gali atrodyti. Teko girdėti, kad kai kurie nauji LRT tarybos nariai gana energingai ėmėsi darbo – prašoma sutarčių, ketinama „pakutenti“ komercijos skyrių, formuoti strategiją ir pareikšti savo nuomonę dėl tinklelio.

Jei tai tiesa, galime sulaukti ir pokyčių. Juk nieko daug nereikia – tik atsiversti LRT įstatymą ir ten viskas labai aiškiai parašyta: valdo LRT taryba, o LRT generalinis tėra vadybininkas, turintis raportuoti ir išgirdęs LRT tarybos sprendimus, sakyti „yes sir“.

Gal taip ir bus. Juk vis tiek – kai sprendžia 12, didesnė tikimybė sulaukti geresnių sprendimų už tuos, kuriuos priima 1…

(Dar neįvertinta)
Loading...
 • Manau tai bus tam tikras precedentas, tad visgi atomazga išlieka labai svarbi ir jos juokais nederėtų paversti. nepamenu LT dar tokio atvejo, kad į politikavimą sniego gniūžtės principu įstrauktų tiek daug žurnalistų, visuomenės veikėjų ir t.t. nekalbant apie pačius politikus. gal viskas iš tiesų komiškėja, tačiau bent išvadų tam tikrų norėsis bet kuriuo atveju – bus Kuolio laidos ar ne, atsistatydins Siaurusevičius ar ne (nenustebčiau, kad situacija pasisuktų ir į tokią pusę). manau dar nevėlu nuo asmenybių pereiti kalbėti prie tai kas vyksta LRT viduje.

  teko matyti ir LRT atsirašinėjimus santalkai. nu tikrai liūdnai atrodo kai marškiniai skalbiami viešai. ar tiek taryba bei administracija greit galės suvaldyti situaciją, kad LRT bendruomenė nepradėtų santykių aiškintis per laidas ar dar gražiau – kitas žiniasklaidos priemones.

  racionalių argumentų matau abiejuose pusėse, tačiau tuos argumentus niekais paverčia aiškinimosi forma.

  man asmeniškai, kaip žiniasklaidos vartotojui labiausiai norėtūsi vienos atomazgos – kad visuomeninis transliuotojui įtakos realiai turėtų visuomenė. (dabar ta įtaka nereali, formali) technologijų amžius tikria leistų rasti formą, kad žiūrovai galėtų spręsti kokios laidos turi būti LRT o kokios ne. daugiau rinkos pricipų – daugiau savireguliacijos. aišku referendumų tai nereiktų rengti, bet piliečių nuomonė turėtų būti žymiai svaresnė.

 • Nesu tokia optimistė. Manau, kad LRT, kaip ir kitose valstybinėse struktūrose, valdo LRT taryba, tačiau sau reikiamus sprendimus joje prastūminėja administracija. Kas, kad atsirado keletas energingesnių ar supratingesnių tarybos narių. Vis tiek didžioji tarybos dauguma lieka tik rankų kilnotojai.

  Visoje toje Kuolio laidos istorijoje matau vieną: jei Siaurusevičius nebūtų pradėjęs idiotiškai klykauti apie Kuolio „prasižengimą“, o būtų pasakęs Litvaitienei, kad reikia Kuolio atsikratyti, tai ji būtų padariusi įprastu tyliu būdu (apie kurį vėliau ir sužinojome, t.y., atseit, dėl Geleževičiaus sugrįžimo nebuvo pratęsta sutartis). Ir taryba ramiai pritartų tokiam sprendimui net nesiaiškindama, ir visuomenė nematytų intrigų. :)
  Ir todėl man pikta dėl Kuolio išvijimo, ir todėl pasirašyčiau visus protesto laiškus ir peticijas, nes įkyrėjo tas biznieriškas reikalų tvarkymas. Visur – seime, ministerijose, savivaldybėse – prastūminėjami kokiai nors verslininkų grupuotei ar aukštą padėtį užimančiam asmeniui naudingi sprendimai, atsikratoma nepatinkančiais veikėjais, nuperkami arba kompromatu užčiaupiami protestuotojai.
  Kuolio atvejis labai paprastas. Gaila, kad jūs, žurnalistai, šito nenorite suprasti. Jūs žiūrite į Kuolio žurnalistinius profesinius sugebėjimus ir stebitės, kaip tokį galima ginti. Bet juk „sutarties su juo nepratęsė“ ne dėl to, kad klausytojams jis įkyrėjo, laida tapo tokia prasta, kad jis neprisikviesdavo nė vieno pašnekovo ir iš klausytojų nebuvo nė vieno skambučio. Taip, jis ne žurnalistas, o tribūnas, bet gal dėl to žymiai reikalingesnis visuomenei, kurią reikia žadinti, aktyvinti, išjudinti. Jis nebijo atvirumo. Štai jūs pasakėte, kad LRT taip pat atsikratė Ryčio Juozapavičiaus. Kodėl tada niekas neprotestavo? O todėl, kad kolegos žurnalistai tylėjo ir negynė, o pats Juozapavičius irgi atvirų laiškų tarybos nariams nerašė. Tai iš kur mums – klausytojams, piliečiams – sužinoti, kad jo atsikratė?

 • Anonimas

  Gal taip ir bus. Juk vis tiek – kai sprendžia 12, didesnė tikimybė sulaukti geresnių sprendimų už tuos, kuriuos priima 1…

  a camel is a horse designed by a committee

 • Paskaičiau „Atgimime“ L.Gintalaitės straipsnį apie LRT padėtį, bet buvo minima ir TV tęstinės stebėsenos ataskaita, kurios rengėjas A. Račas. Gal yra kur nors paskelbti jūsų apibendrinimai, pastabos šia tema? Visų televizijų turinys labai suprastėjo – atrodo, taip teigiama ataskaitoje. Ar apie tai sprendžiama tik pagal tai, kad sumažėjo originalios produkcijos? Nes ir toji originali produkcija, jei Lalailų lygio, tai jau geriau pirktinė. Aš beveik nustojau žiūrėti TV, tik LTV2 dar pažiūriu, o pagrindinė priežastis ta, kad pajutau, jog laidos tapo foninėmis. Tai yra, jas žiūrint galima veikti ką nori ir nieko neprarasi, o paskui ir neprisiminsi. Nesvarbu, ar pokalbiai aktualiomis temomis, ar serialai, ar reklama – po kiek laiko jokio įspūdžio. Stebėdama kaip Savukynas visą laiką reikalauja kalbėti „tik labai trumpai“, visą laiką galvoju: tai kam, po velniais, reikia daryti laidą, kai pašnekovai nuolat ginami botagu? Žiūrėdama, kaip Grinevičiūtė parodo amžiaus nusikaltimą, pagaunu save mąstančią, kad be manęs ir Grinevičiūtės Lietuvoje daugiau neliko padorių žmonių. Atrodo, kad akimirksnio ir kraštutinybės porcijos, kuriomis maitinamas žiūrovas, išeina iš jo organizmo tokia pat sparta.

 • To Vilnis: visa ataskaita apie televizijas yra šiame puslapyje kairėje pusėje – nuoroda „Apie Lietuvos televizijas“. Ten apacioje yra visa ataskaita lietuvių ir anglų kalbomis. Ir apibendrinimai ir pastabos ir išvados. Skaitykite ir komentuokite:)

 • Paskaičiau ataskaitą, matau, kad liūdniau nei liūdna. :(
  Jau graudulį sukėlė pati pradžia: „Kaip ir pirmosios 2005 metų ataskaitos, naujosios tęstinės ataskaitos yra skiriamos politikams, pilietinės visuomenės atkyvistams, akademikams; jų tikslas yra siekti permainų, kur tai yra būtina.“
  2005 metų ataskaitos rekomendacijų tie politikai, kuriems buvo skirta ataskaita, neįvykdydė nė vienos (nežinau, ar skaitmenininės TV pajudinimą nereiktų priskirti verslo nuopelnams). Pilietinės visuomenės aktyvistai labai jau išsisklaidę, o akademikų niekas neklauso. Šioje ataskaitoje beliko pakartoti tas pačias rekomendacijas, aha: kai kas konkretizuota labiau sukramtant, bet ar tai kas nors įgyvendins? LRTT formavimas turbūt toks pat jautrus klausimas kaip ir partijų finansavimas, todėl…
  Kam labai pritarčiau šioje ataskaitoje? a) aišku, visuomeninio transliuotojo finansavimas, b) žinoma, LRTT formavimo principų keitimas, c)labai-labai dėl apribojimų savireklamos apimtims transliuotojų programose (nes kartais man atrodo,kad jie, norėdami sutaupyti pinigus, geriau nieko nerodo, suka tuščiai laiką). Ir – man tai buvo naujiena: kad LRTK yra priežiūros institucija. :) Niekad nepajutau nieko panašaus į reguliavimą, o atvejis su Lukašenkos TV programa buvo daugiau nei kvailas. Dėl tos pačios priežasties – LRTK neveiklumo, – abejoju rekomendacija sukoncentruoti priežiūros funkcijas. Nes jei viską kontroliuos viena kokia LRTK, tai tik belieka gerai susidraugauti su jos pirmininku ;)
  Dar ataskaitoje pamačiau, kad programos turinio struktūra klaikiausia TV3, o ji kaip tik pirmauja TV rinkoje. Pati sau pasižymėjau,kad BTV nėra tokia beviltiška kaip galvojau, reiks ką nors joje pažiūrėti :)

 • Man belieka pasakyti ačiū… Nors kas nors paskaitys…bent jau žinosiu, kad ne veltui stengiausi. Nors bet kuriuo atveju ne veltui, nes labai daug ir pats sužinojau. Ypač nustebino turinio statistika – net įsivaizduoti negalėjau, kokie yra pastarųjų metų pokyčiai.