Ar viskas gerai „Čili pica“ restoranų tinkle?

Šią savaitę gavau laišką,kuriame asmuo pasivadinęs Angelu sargu, rašo apie „Čili pica“ tinkle neva daromus įstatymo pažeidimus.

Suprantu, kad skelbdamas šį laišką, šiek tiek rizikuoju, nes „Čili pica“ savininkams metami kaltinimai gana rimti. Juo labiau, kad, kaip ir sakiau, žmogus, atsiuntęs šį laišką, nepasirašė.

Bet tikriausiai viską galima išsiaiškinti. Pirmadienį šį laišką persiųsiu Mokesčių inspekcijai ir Darbo inspekcijai ir jei šios institucijos patvirtins, kad „Čili pica“ tinkle viskas skaidru ir pagal įstatymus, viešai atsiprašysiu tinklo savininkų šiame tinklaraštyje.

Kol gausiu atsakymą, pabandysiu ir pats dažniau į „Čili picą“ užeiti ir pasižvalgyti…

*******************************************************************************************************

Nelegalus darbas restoranuose „Čili pica“

Negaliu apkęst, kai matau tokias neteisybes ir negaliu tylėt. Pirmą kartą kreipiausi į darbo inspekciją ir išdėsčiau visą šitą situaciją ten, tačiau iki šiol niekas nepasikeitė ir neįvyko… Nors ir suprantu kodėl… Tokius dalykus įrodyti gan sudėtinga… Bet tikiuosi, kad bent kažkoks viešumas padės…

Nelegalus darbas visada yra blogai. Tiesa, tam tikrais atvejais aš jį pateisinčiau. Pvz labai maža įmonėlė samdanti vieną darbuotoją ir mokėdama minimumą. Ar koks pagalbininkas ūkyje. Vienu žodžiu ten, kur dirbti legaliai ar nelegaliai reiškia dirbti arba nedirbi. Tačiau tokio dydžio korporacijoje kaip Čilija ar bet kuri kita, nelegalus darbas yra didžiausias blogis koks tik gali būt. Tokio dydžio tinklas, su tokiom apyvartom tiesiog negali nemokėti mokesčių… Vieninteliai, kad iš to laimi – Čilijos akcininkai, daugiau niekas. Apiplėšiama valstybė, darbuotojai ir visi likusieji. 1 mlrd. Lt iš šešėlio valdžiai reik pradėt traukt iš tokių gigantų, o ne vargšų (daugeliu atveju) turgaus prekeivių. Sutramdžius kelis tokius gigantus nebereiktų sukt galvos, iš kur iškrapštyti tą milijardą.

O dabar grįžtam prie temos esmės. Kad suprastumėt teisingai iš kur aš tai žinau – mano žmona dirba padavėja viename Čili pica restorane. Kodėl čia rašo jos vyras, o ne ji pati? Todėl kad ji džiaugiasi turėdama darbą ir nenori jo prarast. Aš irgi bijau, kad ji jį gali prarast, todėl esu Anonimas. Bet koks viešumas tokiose įstaigose grėstų išmetimu iš darbo jau kitą dieną. Kaip gi Čili pica restoranuose vyksta nelegalus darbas? Padavėja oficialiai darbinama puse etato. Liepiama mintinai išmokt frazę „dirbu nuo tos iki tos valandos, mano atlyginimas valandinis ir siekia x,yz Lt, kadangi dirbu trumpai pietų pertraukos neturiu“ – visi Čili darbuotojai priversti sakyti tik taip, bet kam kas jų paklausia apie darbą.

Taigi oficialiai visos padavėjos Čili picoj dirba 0.5 etato (4val per dieną) už valandinį minimumą (tiesa, vyr. padavėjos dirba 0.75 etato, vadybininkės dirba pilnu etatu). Iš tikrųjų realybė visai kitokia. Padavėjos dirba po 10, 11, 12 val per dieną, 4rias dienas per savaitę, kas gaunasi daugiau nei 40 valandų per savaitę. Už visą tai gauna nuo savo suprekiautos apyvartos apskaičiuotą atlyginimą, kartais jis siekia 2%, kartais 3%, kartais 4% nuo apyvartos. Bet kuriuo atveju „į rankas“ sumokama suma siekia daugiau nei 0.5 minimumo. Visuose Čili restoranuose yra dvi buhalterijos. Viena „tokia kokia reikia“, kita „tikroji-juodoji“. Už bet kokį prasižengimą – minusas nuo algos. Neįvykdei savo mėnesio plano – mažesnė alga (iš iš vis, kaip padavėja gali įtakoti kiek pas ją apsilanko klientų ir kiek jie išleidžia??).

 Kodėl teigiu, kad tokia situacija visuose Čili restoranuose – todėl, kad žmona jau dirbus ne viename Čili taške ir visuose juose situacija ta pati. Kadangi didelę padavėjo atlyginimo dalį sudaro arbatpinigiai, manau teisingiausia būtų, kad padavėjai dirbtų pilną etatą, 40val per savaitę ir gautų už tai pilną minimumą. Taip ir darbuotojas turėtų visas soc. garantijas, tiek ir valstybė surinktų kažkiek mokesčių.

Kodėl tokius atvejus taip sunku išaiškinti? Todėl, kad darbo inspekcija atėjusi į Čili tašką randa, jog viskas tvarkoje – visi padavėjai dirba legaliai, tiesiog dabar jų pamaina. Nei vienas darbo inspektorius nesėdės Čili restorane visą jo darbo laiką visą mėnesį ir nesuseks kiek tie darbuotojai dirba iš tikrųjų ir nesužinos kiek jie gauna iš tikrųjų.

(33 balsų, vidurkis: 4,48 iš 5)
Loading...