Apie skonio pokyčius…

1999 metų „Vagos“ knygyno populiariausių knygų dešimtukas:

1. Oskaras Vaildas „Amžiaus portretas“, Meralas, 15 Lt.
2. Hermanas Hesė „Demianas“, Mensana, 13,20 Lt.
3. Johanes Fiebig „Taro“, Vaga, 10 Lt.
4. IIczin: senovės permainų knyga, Orientas, 7,50 Lt.
5. Ronald P. Schweppe, Aljoscha A. Shwarz „Aurasoma“, Vaga, 12 Lt.
6. Maiteyi D. Piontek „Moters Dao“, Mūsų knyga, 13,80 Lt.
7. Romualdas Granauskas „Gyvulėlių dainavimas“, Presvika, 7,50 Lt.
8. Kazys Paulauskas „Pasaulio paslaptys“, Alka, 13,25 Lt.
9. Dostojevskis: biografinė apybraiža, „Dajalita“, 11,20 Lt.
10. Išminties druska, Mintis, 21 Lt.

„Pegaso“ knygynų 2010 m. vasario mėnesio dešimtukas:

1. Stephenie Meyer „Sielonešė“, Alma litera – 45,90 Lt
2. Beata Nicholson „Beatos virtuvė“, Laisvos valandos – 52,50 Lt
3. Andrius Užkalnis „Anglija: apie tuos žmones ir jų šalį“, Baltos lankos – 20,99 Lt
4. Galina Dauguvietytė „Dialogai su savimi“, Tyto alba – 29,43 Lt
5. Roderick Gordon, Brian Williams „Laisvas kritimas“, Alma littera – 42,90 Lt
6. Jodi Picoult „Kitas gyvenimas“, Alma littera – 42,90 Lt
7. Hanne Turk, Rosanna Pradella „Didžioji vaikų piešimo mokyklėlė“, Alma littera – 1,99 Lt
8.Colleen McCullough „Prisilietimas“, Tyto alba – 39,73 Lt
9. Donna Woolfolk Cross „Popiežė Joana“, Alma littrea – 39,90 Lt
10. Stephenie Meyer „Brėkštanti aušra“, Alma littera – 45,90 Lt

(5 balsų, vidurkis: 3,80 iš 5)
Loading...
 • A,Z,

  Tame reikalas, kad dešimtukai tik „Pegaso“ ir „Vagos“, knygynai mūsuose jau tinkliniai ir mažesnių leidyklų gerokai vertingesnės knygos sunkiai į juos priimamos, nebent pačios „einamiausios“, kurias įmanoma greit parduoti.
  Knygynai irgi nuėjo prekybos centrų ir vaistinių „globalizacijos“ keliu, tad skaitytojams su pasirinkimu bus vis sunkiau.

 • Ysidor GB

  Kainos tai 2.5 karto didesnes

  • Vasia

   gyvenimas gereja

  • 1999-ųjų dešimtuko kainų vidurkis 12,45 lito.
   2010-ųjų dešimtuko kainų vidurkis 36,21 lito.

   Tai 3x brangiau.

   Į antrąjį dešimtuką papuolė ir spalvinimo knygutė vaikams už 1,99. Be šios knygutės 2010-ųjų vidurkis būtų 40,02 lito.

   Įdomu, jei knygos per dešimtmetį pabrango 3-4x kurtus, ar autorių ir vertėjų atlyginimai taip pat padidėjo 3-4x kartus?

   Apskaičiuokime, ar įtakos turėjo pasikeitęs PVM (panaikinta PVM lengvata). Nežinau koks PVM buvo 1999-aisias? Gal 5%? Ar ši 5% PVM lengvata atsirado tik nuo 2002-ųjų? Dabar PVM berods 21%? PVM daro šiokią tokią įtaką, bet rezultatų tai daug nepakeičia:

   1999-ųjų dešimtukas be 5% PVM – 11,86 lito.
   2010-ųjų devintukas be 21% PVM – 33,07 lito (be spalvinimo knygelės).

   Tai vis tiek 3x pabrangimas per dešimtmetį. Įdomu ar visų prie knygos atsiradimo prisidedančių pusių atlyginimai padidėjo 3x? Ar autorių ir vertėjų atlyginimai per dešimtmetį padidėjo 3x? Ar padidėjo tik leidyklų pelnas? Ar dar ir knygynų pelnas? Ar visiems didėjo proporcingai? Būtų įdomu sužinoti. Nieko nėra įdomiau kaip skaičiuoti svetimus pinigus.

  • Aišku būtų protinga įskaičiuoti ir infliaciją per visą laikotarpį. Iš kitos pusės žiūrint, popierinė knyga darosi prabangos prekė, neveltui populiarėja el.knygos. Beje 2009 METAI BUVO PIRMIEJI, kai el.knygų pardavimai pasaulyje viršijo tradicinių knygų! Jupiiii!

   • blablabla

    tai nera visiska tiesa. 2009 buvo pirmieji, kai el.knygų pardavimai JAV viršijo tradicinių knygų. Okaip zinia JAV ne visas pasaulys.
    Ziurint pasaulio mastu beveik visas pasaulis net neisivaizduoja kas ta elektronine knyga ir su kuo ji valgoma

    • Jei sakau, kad pasaulyje, reiškia žinau:) JAV tik žiedeliai, azijos el.knygų rinka žymiai didesnė, tai ji pagrinde ir perlaužė šitą skaičių. Beje žiūrint pasaulio mastu daugelis supranta kuo ji valgoma:P

 • stellar penny bun

  Yra toks dalykas INFLIACIJA.

 • Noriu atskreipti dėmesį, kad gerb. Artūras savo pastabų ir objektyvų žvilgsnį šį kartą nukreipė ne į kainų pokyčius, o į skaitytojų skonio pokyčius.
  Reikia pripažinti, kad skaitytojų skonis per paskutinį dešimtmetį dramatiškai kito į blogąją pusę. Jūs tik pažiūrėkite ką dabar skaito žmonės – „Sielonėšė“, „Dialogai su savimi“, „Popiežė Joana“ ir kt. Kažkos siaubas, matyt pasireiškia kiekvienais metais kovo 04 d. LRT transliacijos iš Vilniaus arkikatedros: 12:00 val.
  Lietuvos globėjo Šventojo Kazimiero iškilmės ir vyskupo Arūno Poniškaičio konsekracija, tiesioginė transliacija.

 • kestutis d

  galima kelti prielaida, kad skaitytoju skonisa ne suprastejo, o tiesiog issiplete skaitytoju ratas – anksciau skaite tik siauras intelektualu burelis, dabar knygos ispopuliarejo tiek, kad skaito daug didesnis burys zmoniu, ir nebutinai intelektualias knygas. padidejes vartojimas leido leidykloms pakelti kaina (infliacija, pvzm lengvatos ir verteju atlyginimai bei autoriu honorarai cia niekuo deti – tiesiog populiaresnis produktas gali ir daugiau kainuoti)

 • Petriukas

  3. Andrius Užkalnis „Anglija: apie tuos žmones ir jų šalį“, Baltos lankos – 20,99 Lt

  Manau, kad tai – esminis pokytis.

 • povilas

  kaip manot mano skonis blogas jai as skaitau ir esu perskaites: F.Dostojevki – broliai karamazovai, nusikaltimas ir bausme, losejas(siuo metu skaitau Netocka nezanova) Remarko visas knygas. Hemingvejaus- senis ir jura. Hagardo- montesumos dukte. J.M. Thibaux – kleopatra.M.Pjuzo-Krikstatevis.Skomanto-koki 10 knygu. Džovanjolio- Spartaka.Pavienes knygos(autoriu neatsimenu) Poncijaus pilotas,Pompeje, Vanduo drambliams, Zemjures burtininkas, antuano kapai ir t.t.
  na o dabar nepatikesit: HArio poterio(visos) Paolini(eragono saga). ir zinoma J.R.R. Tolkien žiedų valdovas.
  bet mano topai būtų tokie:
  1.Vakaru fronte nieko naujo ir kelias atgal
  2.Krikstatevis
  3.Haris poteris
  4.Spartakas
  5.Žiedų valdovas.

 • Čia šitos knygos turėtų liudyti prieš dvidešimt metų daug geresnį publikos skonį?
  „3. Johanes Fiebig „Taro“, Vaga, 10 Lt.
  4. IIczin: senovės permainų knyga, Orientas, 7,50 Lt.
  5. Ronald P. Schweppe, Aljoscha A. Shwarz „Aurasoma“, Vaga, 12 Lt.
  6. Maiteyi D. Piontek „Moters Dao“, Mūsų knyga, 13,80 Lt.

  8. Kazys Paulauskas „Pasaulio paslaptys“, Alka, 13,25 Lt.
  9. Dostojevskis: biografinė apybraiža, „Dajalita“, 11,20 Lt.
  10. Išminties druska, Mintis, 21 Lt.“
  Iš viso dešimtuko tik Hesse, Wilde ir Granausko, pastaroji su išlygomis, pretenduotų į vertas tokių pozicijų.

  Skaitoma buvo ir tada ir dabar pakankamai šlamšto, tik jis pigiau kainavo. Kaip ir daug kas – butai, degalai, maistas etc etc.

 • Linas

  Hesse, o jau ypač Demianas, yra visiška makulatūra ir todėl tikrai nusipelno vietos masinį skonį atspindinčiame dešimtuke :)

  • Na, Steppenwolf arba Das Glasperlenspiel tikrai nėra makulatūra :)

   • WU

    Jeigu apie knygas, Aidai, turbūt skaitėte Tocqueville „Apie demokratiją Amerikoje“, galima būtų trumpą anotaciją gauti? Ar aš privalau perskaityti šią knygą? :)

    • Baisiai seniai jau skaičiau, gal prieš kokius penkiolika metų… Žinoma, kaip ir pavyzdžiui, su Edward Gibbon „The History of the Decline and Fall of the Roman Empire“ arba to paties Levo Karsavino „Europos kultūros istorija“ teks apsiprasti su savotišku rašymo stiliumi :)
     Užtat kai kurie de Tocqueville prieš pusantro šimto metų pastebėti dalykai atrodo tarsi „pasiskolinti“ iš šiandienos The Economist vedamųjų. Kad ir apie religijos klestėjimo Amerikoje tiesioginę priklausomybė nuo visiško valstybės atskyrimo nuo religijos, kad ir apie tai, ką nūdienos politologai įvardina kaip „partisanship“ Amerikos partinėje politikoje.
     Yra prognozių, kurios mažiau pasiteisino, pvz dėl daugumos tironijos individo atžvilgiu, čia jau blogiausi Amerikos pavyzdžiai niekad nepralenks europinių.
     Summa summarum, verta paskaityti bent jau dėl to, kad suvoktum žmogus, didžiulė dalis šiandienos politinio proceso dalyvių nesuvokia net šimtosios dalies to, apie ką šviesesni protai rašė jau prieš pusantro šimto metų. Antra vertus, gal būtent dėl šios priežasties jos ir nereikėtų skaityti :)

     • WU

      Aidai, jau turiu knyga, bus pirmoji eilėje kaip laisvalaikio skaitalas :)

   • julius

    Hesė kaip koks Remarkas – kai skaitai mokykloje, atrodo, dieve mano, koks knygos gilumas. Paskaitai dar po dešimt metų – paaugliška, na, jaunatviška geriausiu atveju :) Nors sutinku, kad ne makulatūra.

  • Na jau, Linai, piktžodžiaujat, piktžodžiaujat. Aš tai labiausiai nustebau antroje vietoje pamatęs „Demianą“ – tas romanas tikrai ne masiniam skoniui. Bet praėjus vos dešimčiai metų pamatyti kažką bent jau panašaus dešimtuke turbūt prilygtų stebuklui.

 • A.Z.

  Palyginau šiandien poros mugėj pirktų knygų kainas su kainomis toms knygoms pasirodžius knygyne – 20 ir 29, 20 ir 36.

 • GIGA

  Kadangi dėl man nesuprantamų priežasčių gerb.Artūro cenzoriai neleidžia tęsti diskusijos su Miku gėjų temos skyriuje,tai paskutinį komentarą šia temai paliksiu čia.Gaila,kad save tokiu protingu laikantis Mikas,šiame bloge prieš pasirodant gėjų temai ir po jos,intelektu žibėjojo tik šiuo klausimu.Pasiskaitęs 10 tezių supratau,kad nėra jokios prasmės tęsti bet kokį susirašinėjimą>Anksčiau tą pamatė ir kiti komentatoriai.Mikai,tiksliau Arnai:) susirask kitą auditoriją,nes gėjų verkšlenimai tapo nuobodžiai standartiniai

  • Apie jūsų, mielas GIGA, atkaklumą siekiant paskutinio žodžio istorinėje diskusijoje gėjų klausimais, galima būtų atsiliepti šauniojo kareivio Šveiko pokalbiu su karo kapelionu Oto Kacu. Jums tikrai tikrų šis pasažas.
   „Leiskit pranešti, pone pulko kapelione, – tarė Šveikas, – tai tikra hidra, kaip ir toksai Boušekas iš Libenės. Aštuoniolika kartų per vieną vakarą jį išmetė iš „Eksnerių“ ir vis jis grįždavo, neva pasiimti pypkės. Lindo jis tenai pro langus, pro duris, pro virtuvę, per užtvarą, per rūsį į aludės salę, būtų ir pro kaminą lindęs, jeigu gaisrininkai nebūtų nukėlę. Buvo toks užsispyręs, kad būtų galėjęs tapti ministru ar deputatu“ :)))

   • GIGA

    Girdėjau,mielas Aidai,apie jūsų gebėjimus mintinai cituoti Šveiką:)Juolab šį kartą labai taikliai:)

 • zilvinas

  Bevertis įrašas, kuris neatspindi autoriaus minčių, o tik provokuoja komentarus. Vadinasi, tikslas- komentarai ir pasitenkinimas juos skaitant.

  Na, o lyginant vertėtų lygint to pačio tinklo Top’us. Tas kas skaitė visada supras kuo skiriasi Hesse nuo Beatos Nicholson

  • Mielas Žilvinai, jei norite ką nors vertingo parašyti, duokite žinią. O jei neturite ką parašyti, tai gal savo dundukiškus vertinimus pasilaikykite sau.

 • lv

  Ak atleiskite, norėjau alfoje pradėti lietuvių tautos 2010 IQ testą, bet paspaudžiau ant Artūro…
  Ir iš karto matau testo rezultatus — skonio pokyčius. Tai to testo jau gal ir nebedarysiu…

 • julius

  Išvados? Sumažėjo ezoterikos ir mistinių reiškinių. 1999 turim Taro, permainų knygą, aurasomą, pasaulio paslaptis, turbūt ir moters dao galima būtų priskirti šitam krepšeliui. Pusė dešimtuko. Po dešimties metu nebėra nieko, mistikos mada praėjo, kiauragalviai sensacijų mėgėjai nuo čakrų persimetė ant zeitgeist.
  Atsirado laisvalaikio skaitiniai blizgančiais viršeliais. Atsirado „naujų talentingų rašytojų“, kaip rašeiva užkalnis. Knygos juntamai pabrango, net ir įskaičiavus infliaciją. O visa kita – po senovei. Vis dar skaitomi lietuviai, tik vietoj Granausko siandien Dauguvietytė. Nežinau, ar palyginama, bet įtariu kad taip.
  Pastebėkim ir tai, kad sulyginimas nekorektiškas, nes vieno mėnesio rezultatai labai įtakojami naujienų, kurių pardavimai, tikėtina, gan greit nukris. Tuo tarpu 1999 statistika apima metus, ir tokie laikini pardavimų pikai apsilygina.
  Beje, būtų įdomu, ką gi pats blogo autorius galvoja apie skonio pokyčius. O tai pateikta kaip koks ŠMC artworkas – žiūrėkit, grožėkitės ir kurkit savo reikšmes ;)

 • julius

  Papildant, sarašai kalbėtų patys už save, jei vienas jų būtų akivaizdžiai aukštesnės kokybės. Tuo tarpu čia tarsi pasirinkimas tarp dviejų karo veteranų, kur vienas su medine kaire, o kitas – su dešine koja. Ir spręsk, žmogau, kuris iš jų žvitresnis

 • Corot

  Visų metų ir mėnesio statistiką lyginti neobjektyvu…

 • gintaras.m

  O kur Merfio „pas1monės galia“, o kur „milionierius, kuris pardavė ferarį“, o kur „pinigų kvandrantas“, o kur „galvok ir būsi turtingas“?. Asmeninė sėkmė, pinigų kvandrantai, pasąmonės galia – žmonės tikriausiai persisotino blizgučiais. Bat kad permainų knyga į penketuką patenka – tai mane maloniai nustebino.

  • Sutinku dėl Kijosaki „Pinigų kvadrantas“. Puiki knyga, praplėsti mąstymui. Panorau dar kartą perskaityti:)