Žemės ūkio ministerija: ar nebaisu taip drąsiai prognozuoti?

Vakar Žemės ūkio ministerija išplatino įdomų pranešimą. Jame sakoma štai kas:

Žemdirbių viltys, kad, artėjant pavasariui, pavyks įsigyti pigesnių mineralinių trąšų, gali ir neišsipildyti. Tai, kad nėra jokių trąšų pigimo požymių, patvirtino ir Žemės ūkio ministerijoje susirinkę stambiausi šalies trąšų gamintojai ir pardavėjai – UAB „Agrochema“, ARVI įmonių grupė, UAB „Agrokoncernas“.

Po to dar kartą:

Susitikimo dalyviai neabejojo, kad dabar yra palankiausias metas pirkti trąšas, nes, artėjant pavasariui, įmonės fiziškai nepajėgs laiku aptarnauti visų pirkėjų. Tikėtis trąšų pigimo tokiomis rinkos sąlygomis tikrai neverta.

O per vidurį užsimenama:

Per 2008 m. gruodį pardavėme tik 5 tūkst. t trąšų, kai tuo tarpu 2007 m. per tą patį laikotarpį – 30 tūkst. t“, – nelinksmai konstatavo UAB „Agrochema“ generalinis direktorius Liudas Mediekša.Šiuo metu įmonės sandėliuose yra 70 tūkst. t universaliųjų NPK trąšų, likusių nuo rudens pardavimų.

Du kartus tą pranešimą skaičiau ir niekaip neradau atsakymo į klausimą, ką gi nori pasakyti Žemės ūkio ministerija: ar tai, kad trąšas reikia pirkti šiandien, ar tai, kad jas reikia pirkti iš „Agrochemos“, kurios sandėliuose šiandien yra sukaupta 70 tūkst. tonų universaliųjų trąšų.

Taip pat lyg tarp kitko prisiminiau, kad pernai visa pasaulio žiniasklaida mirgėjo pranešimais, kad naftos barelis 2009 metais gali kainuoti apie 200 JAV dolerių. Šiandien nafta kainuoja apie 40-45 JAV dolerius už barelį.

Suprantu, kad trąšos – tai ne nafta. Bet vis tiek stebiuosi Žemės ūkio ministerijos drąsa – imtis tokios atsakomybės ir prognozuoti tai, ką net labiausiai patyrę analitikai ne visada drįsta prognozuoti.

Juo labiau, kad ir pastarojo laikotarpio tendencijos lyg ir liudija ką kitą (http://www.yara.com/en/investor_relations/analyst_information/fertilizer_prices/index.html; http://www.agriculture.com/ag/story.jhtml?storyid=/templatedata/ag/story/data/1229980135956.xml)

Ir žinote, kas dar įdomu? Kad trąšos nebepigs, trąšų gamintojai kalbėjo ir lapkričio pabaigoje (http://www.lrytas.lt/-12271138021226223418-p1-kaimas-tr%C4%85%C5%A1%C5%B3-kainos-atsisuko-prie%C5%A1-j%C5%B3-gamintojus.htm). Tačiau trąšos po to dar pigo…

Taigi, klausimas labai paprastas –  kieno interesai labiau rūpi Žemės ūkio ministerijai: žemdirbių ar trąšų gamintojų ir jų pardavėjų?

(12 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Zero

  Aš tai nežinau, iš kur iš viso ištraukta, kad nepigs. Trašų kainos nuo savo piko jau atpigo apie 60-80 proc. Ta pati Lifosa 2008 viduryje DAP toną pardavinėjo už 1200 USD/FOB, šiuo metu – nesiekia net 400 USD.
  Trašų rinkos apžvalga, manau grafikai viską pasako:
  http://www.fertilizerworks.com/html/market/TheMarket.pdf

 • Auksinis kardas

  Imkime iš kito galo: ženklus trąšų brangimo šaltinis buvo dujų brangimas. Žinia, kad šių kainai įtaką turi naftos kaina (pvz.: http://www.alfa.lt/straipsnis/c94175). Šios ryškus parkritimas daro tikėtinu neišvengiamą išvestinį dujų pigimą, kas turėtų atsiliepti trąšų kainodarai, juolab mažėjant brangių trąšų paklausai sunkmečio aplinkybėse.

  Kodėl ŽŪM užsiima propaganda ne Lietuvos, bet jos oligarchijos naudai – nesuvokiama.

  • LL

   Man tai aišku:) ne už ačiū tokius pranešimus platina ir dar kaimo spaudoj kiek puslapių užpirks, kad visi kaimai perskaitytų…

   Ne nežinau nė vienos ministerijos, kuri oligarchų negintų… deja, visos sėdi jų kišenėje, į kurią sėkmingai pumpuoja valstybės pinigus… juk realiai 2/3 oligarchų ir prasigyveno ne iš ko kito, o iš valstybės… iš ten, iš kur vogti nebuvo draudžiama

 • Gintaras Slavinskas

  Nemanau, kad trašų pardavėjai būtų tokie drąsūs ir nemažintų trašos kainu tuo metu, kai beveik niekas jų nepirks :) Tenka liūdnai konstatuoti, kad ūkio ministerija tik pademonstravo savo neišmanymą arba trašų gamintojų interesų gynimą. Mano nuomone, norim mes to ar nenorim, bet teks susidurti su baisiu reiškiniu defliacija ateinančiais metais.

 • Vyriausybė žiūri į valstybę kaip į vientisą organizmą. Kai pajuda pas pirkėjus iš sandėlių prekės – pagyvėja ekonomika, pasipildo biudžetas. Vis tik Lubys yra vietinis oligarchas, Vokietija irgi remia savo automobilių gamintojus (oligarchus), visiems gyventojams, nusipirkusiems naują automobilį – 2.5 Eur grąžinama.

 • GIGA

  siaip tai situacija agro rinkoje yra tokia-seklos,trasos,pesticidai ir visa kita visada ziema kainuoja daugiau nei pavasari.Tai faktas kaip blynas ir niekada kitaip nebuvo ir tikriausiai nebus.

 • Vinilas

  Siuo atveju Arturai Tavo klausimas: „kieno interesai labiau rūpi Žemės ūkio ministerijai: žemdirbių ar trąšų gamintojų ir jų pardavėjų?“ turi aisku atsakyma – zinoma kad ZUM galva glosto ir myluoja trasu gamintojus ir ju pardavejus, o sie ZUM pasirinko kaip priemone pagyvinti savo prekyba, juk sandelius reikia istustinti pavasarejant. O galbut patys nujausdami kainu slydima zemyn skuba paspartinti prekyba ir kol nevelu susizerti ilgesni lita pardave didesnemis kainomis.

 • Simas

  Lygiai taip pat „ekspertai“ su ziniasklaida priesakyje pranasavo, kad NT negali pigti… Aiskiai norima su ZU palaiminimu brangiau prastumti nors dali Agrochemos sukauptu trasu… O STT, VSD, zinoma, neizvelgia jokiu korupciniu schemu… :) Tiesiog idomu, kada sis bardakas su tokiu akivaizdziu protegavimu baigsis? Siandien per DELFI konferencija pabandziau paklausti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko del issipletojusios korupcijos ir kaip sis komitetas zada spasuti spec tarnybas, kad pagaliau butu pradeta dirbti, o ne tinginiauti… Neatsake… Matyt, labai nepatogus klausimas…

 • Izidorius (Ysidor GB)

  Na jei kam dar neaisku, ka reiskia sis ZUM pranesimas tai oficialiai paaiskinu:
  Trasos zemdirbiams neatpigs tol, kol „Agrochema“ neparduos 70 tukst. t. sandeliuojamu trasu.
  Kam dar neaisku?