Žemės ūkio ministerija: ar nebaisu taip drąsiai prognozuoti?

Vakar Žemės ūkio ministerija išplatino įdomų pranešimą. Jame sakoma štai kas:

Žemdirbių viltys, kad, artėjant pavasariui, pavyks įsigyti pigesnių mineralinių trąšų, gali ir neišsipildyti. Tai, kad nėra jokių trąšų pigimo požymių, patvirtino ir Žemės ūkio ministerijoje susirinkę stambiausi šalies trąšų gamintojai ir pardavėjai – UAB „Agrochema“, ARVI įmonių grupė, UAB „Agrokoncernas“.

Po to dar kartą:

Susitikimo dalyviai neabejojo, kad dabar yra palankiausias metas pirkti trąšas, nes, artėjant pavasariui, įmonės fiziškai nepajėgs laiku aptarnauti visų pirkėjų. Tikėtis trąšų pigimo tokiomis rinkos sąlygomis tikrai neverta.

O per vidurį užsimenama:

Per 2008 m. gruodį pardavėme tik 5 tūkst. t trąšų, kai tuo tarpu 2007 m. per tą patį laikotarpį – 30 tūkst. t“, – nelinksmai konstatavo UAB „Agrochema“ generalinis direktorius Liudas Mediekša.Šiuo metu įmonės sandėliuose yra 70 tūkst. t universaliųjų NPK trąšų, likusių nuo rudens pardavimų.

Du kartus tą pranešimą skaičiau ir niekaip neradau atsakymo į klausimą, ką gi nori pasakyti Žemės ūkio ministerija: ar tai, kad trąšas reikia pirkti šiandien, ar tai, kad jas reikia pirkti iš „Agrochemos“, kurios sandėliuose šiandien yra sukaupta 70 tūkst. tonų universaliųjų trąšų.

Taip pat lyg tarp kitko prisiminiau, kad pernai visa pasaulio žiniasklaida mirgėjo pranešimais, kad naftos barelis 2009 metais gali kainuoti apie 200 JAV dolerių. Šiandien nafta kainuoja apie 40-45 JAV dolerius už barelį.

Suprantu, kad trąšos – tai ne nafta. Bet vis tiek stebiuosi Žemės ūkio ministerijos drąsa – imtis tokios atsakomybės ir prognozuoti tai, ką net labiausiai patyrę analitikai ne visada drįsta prognozuoti.

Juo labiau, kad ir pastarojo laikotarpio tendencijos lyg ir liudija ką kitą (http://www.yara.com/en/investor_relations/analyst_information/fertilizer_prices/index.html; http://www.agriculture.com/ag/story.jhtml?storyid=/templatedata/ag/story/data/1229980135956.xml)

Ir žinote, kas dar įdomu? Kad trąšos nebepigs, trąšų gamintojai kalbėjo ir lapkričio pabaigoje (http://www.lrytas.lt/-12271138021226223418-p1-kaimas-tr%C4%85%C5%A1%C5%B3-kainos-atsisuko-prie%C5%A1-j%C5%B3-gamintojus.htm). Tačiau trąšos po to dar pigo…

Taigi, klausimas labai paprastas –  kieno interesai labiau rūpi Žemės ūkio ministerijai: žemdirbių ar trąšų gamintojų ir jų pardavėjų?

(12 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...