Sužinojome… Bravo, dar kartą „Redakcija“

Jau G.Grikštaitės anonsas „Panoramoje“ pasakė, ko reikia laukti: „Bus diskutuojama apie tai, kas griauna valstybės pamatus“.

Privertė suklusti, nes oficialus laidos pavadinimas buvo kiek kitoks.

 

R.Bružo istorinė apybraiža apie „penktosios kolonos“ termino ištakas buvo įdomi ir iš esmės be priekaištų.

 

Tačiau po to atėjo A.Sakalas ir E.Kūris ir prasidėjo…

 

Taip iš karto iš peties: penktoji kolona Lietuvoje yra. Vieni – atsiųsti tiesiai iš Kremliaus, kiti – vykdo jų užsakymus, bet nesupranta, ką daro…

 

Reikia pavyzdžių? Prašom. A.Sakalas: „Buvo pasiūlymas atsieti litą nuo euro, pasiūlymas buvo Seime…. 

 

Cituojant patį A.Sakalą, intelektas neatsiranda staiga, arba jį turi, arba ne.

 

Gerai dar, kad E.Kūris pataisė gerbiamą europarlamentarą ir priminė, kad Seime niekas nesiūlė atrišti lito nuo euro. Kad buvo tik priimta rezoliucija, tai yra deklaratyvus ir nieko neįpareigojantis dokumentas.

 

Bet keista, kad „penktosios kolonos“ žinovai nepaminėjo, kas gi pradėjo diskusiją apie valiutų valdybos modelio atsisakymą ir kas dar prieš pagarsėjusią Seimo rezoliuciją užsiminė apie būtinybę stiprinti Lietuvos banko galias.

 

Esu apie tai rašęs ir netikiu, kad E.Kūris viso to nežinojo… Dėl A.Sakalo nesu toks tikras, nes žmogus vis dėlto Lietuvoje tikriausiai ne dažnai būna…

 

Bet E.Kūris juk laidos šeimininkas, jis tiesiog privalėjo žinoti. Galėjo bent jau R.Miliūtės pasiklausti – ji tai tikrai viską žinojo.

 

O gal nežinoti lengviau? Juk taip didinga ir drąsu penktaja kolona išvadinti tuos bloguosius seimūnus, bet gal kinkos drebėtų pasakyti tą patį apie „Lietuvos rytą“ ir G.Kirkilą.

 

Aš bent jau neišdrįsčiau, nes, mano požiūriu, kvaila penktaja kolona vadinti tuos, kurie siūlo diskutuoti

kad ir dėl pačių beprotiškiausių idėjų, įskaitant valiutų valdybos atsisakymą.

 

Nes lygiai taip pat penktaja kolona aš galėčiau vadinti siūlančius atsisakyti nacionalinės valiutos ir vietoj jos įsivesti eurą. Nes man patinka litas ir aš esu pasirengęs už jį primokėti.

 

Bet grįžkime prie „Redakcijos“…

 

Bankų griūtis 2003 metais… Jau atrodo visi viską apie ją parašė, visi viską išsiaiškino, bet ir vėl. Diversija, sąmokslas, penktoji kolona….  

 

Įsivaizduoju, kaip turėtų pykti kolega R.Barysas ir visas „Verslo žinių“ kolektyvas… Nes jei atmintis manęs neapleidžia, vadinamąją „bankų  griūtį“ 2003-aisiais sukėlė būtent jie.  Vėl minusas E.Kūriui: galėjo pasidomėti ar R.Miliūtės pasiklausti…

 

Pagaliau – kulminacija: du studijoje sėdintys teisininkai pradeda komentuoti teismo sprendimą ir net siūlyti sankcijas to teismo teisėjui.

 

Suprantu, kad A.Sakalas per tuos ketverius metus Briuselyje ir Paryžiuje jau galėjo pamiršti, kaip veikia Lietuvos teismai, bet E.Kūris juk dar visai neseniai pats buvo teisėju. Ir dar Konstitucijos dvasią aiškindavo. O pastarojoje, berods, yra parašyta, kad teismai yra nepriklausomi…

 

O gal nepriklausomi tik tie teismai ir tie teisėjai, kurie priima sprendimus, patinkančius E.Kūriui ir A.Sakalui?

 

Kliuvo ir man. Ne asmeniškai, bet kaip žurnalistui, kurie, pasak A.Sakalo „prisideda griaudami valstybės autoritetą, nes kalba ir rašo, ką nori“.

 

O norėtumėte, kad kalbėtų ir rašytų taip, kaip nori A.Sakalas ir E.Kūris?

 

…E.Rašimaitę anąkart pagyriau… Ir šį kartą jos reportažas buvo arčiausiai tikros žurnalistikos – daug nuomonių, daug temų, daug pašnekovų. 

 

Bet tiek pati paskelbta tema (ar palanki dirva penktajai kolonai atsirasti), tiek savęs niekinimo gija, einanti per visą reportažą…

 

…Apie D.Pūro teoriją jau esu rašęs, gal nebesikartosiu…

 

G.Nausėdos komentaras labai tikslus ir gana gasdinantis, tačiau labai smalsu buvo, o koks gi jam buvo pateiktas klausimas.

 

Na, o reportažo pabaigoje sulaukėmė to, ko ir reikėjo tikėtis – penktosios kolonos atstovų įvardijimo: tai 31 Seimo narys iš Darbo, Tvarkos ir Teisingumo ir Valstiečių liaudininkų partijų.

 

Ir kam reikėjo taip ilgai vargti. Tą patį galėjo dar G.Grikštaitė po sporto žinių „Panoramoje“ pasakyti…  

 

…labai gerai pasakė L.Donskis: mes patys tampame savo pačių penktąją kolona. 

 

Tik įdomu kodėl. Ar todėl, kad kai kas tiesiog negali gyventi be priešų, ar dėl nenumaldomo noro išsiskalbti…

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...