Teismo sprendimas BNS byloje: teisingas, bet subalansuotas prokuratūrai ir tekintojams

Dainius Radzevičius šiandien labai džiaugėsi Vilniaus apygardos teismo sprendimu „slaptosios pažymos“ byloje. Aš jam iš dalies pritariu, nes šis

politicalhumor.about.com

teismo sprendimas labai svarbus kaip precedentas – tai yra, būsimiems panašiems atvejams, kad teisėjai viederiai ir į juo panašūs nebegalėtų daryti, ką nori, ar kaip jų kas nors paprašo.

Tačiau, kai sakau, kad D.Radzevičiaus džiaugsmui pritariu tik iš dalies, turiu galvoje kitą tos istorijos pusę – dabartinę. Tą susijusią su „slaptąja pažyma“, jos tekintojais ir nutekintojais.

Man labai nepatiko po teismo sprendimo išplatintas Generalinės prokuratūros pranešimas ir štai ši, jame buvusi frazė:

Toks prokuroro sprendimas leido užtikrinti, kad teismui priėmus žurnalistei palankų sprendimą, ši informacija taip ir netaps žinoma niekam, išskyrus jos teisėtus savininkus, ir žurnalisto informacijos šaltinio paslaptis liks išsaugota.

Aš, žinoma, ne teisininkas ir ne prokuroras, tačiau mano nuojauta kažkodėl man kužda, kad šia fraze Generalinė prokuratūra viešai mums pramešė, kaip jai palengvėjo po šio teismo sprendimo. Kartu ji mums ir – aš vis dar esu įsitikinęs – Daukanto aištėje įskūrusiems tekintojoms pranešė, kad nebėra dėl ko jaudintis.

Net nepaisant to, kad tame pačiame pranešime lengvatikiams buvo paaiškinta, kad „ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo ir valstybės paslapties atskleidimo tęsiamas toliau.“

Kodėl taip manau?

Ogi todėl, kad generalinė prokuratūra šiaip jau labai retai taip teigiamai reaguoja į jai nepalankius teismo sprendimus. O šis sprendimas yra aiškiai nepalankus prokuratūrai, nes tai ji vadovavo tyrimui, apie kurį teismas pasakė, kad viskas, ką jie darė, buvo „bullshit“.

Antra, prokurorai šiaip jau labai retai aiškina, kaip jie teisėtai elgėsi ir kaip jie teisėtai elgsis ateityje ir kaip jie gerbia savo klientus, šiuo atveju – žurnalistus.

Kodėl dabar jie elgiasi būtent taip?

Mano labai subjektyvia nuomone, todėl, kad šis teismo sprendimas jiems suteikė galimybę nusiplauti rankas ir prisidengiant demokratija, spaudos laisve ir visomis kitomis gražiomis frazėmis (įskaitant ir EŽTT ir mūsų teismų sprendimus, kurie jie kažkodėl iki tol nematė), išlipti iš š, į kurį buvo įbridę iki kelių, vykdydami nežinia kieno nurodymus.

Skaitykite paraidžiui: ŽURNALISTO INFORMACIJOS ŠALTINIO PASLAPTIS LIKS IŠSAUGOTA.

Jei jūsų smegenys bent vienu gramu sunkesnės nei tų, kurie teigia, kad „Maxima“ yra geriausias dalykas atsitikęs Lietuvai, tai tikriausiai suprasite, ką mums praneša prokuratūra.

Bet jei iš tiesų esate toks bukas, kad džiaugiatės kai kas nors vagia iš jūsų kišenės, tai paaiškinsiu: prokuratūra mums, kad jie yra labai teisingi, garbingi ir laikosi Lietuvos Respublikos įstatymų ir todėl, priešingai nei prieš pusę mėnesio mums viešai žadėjo, nepraneš, kas nutekino tą baisiai slaptą ir grėsmingą VSD pažymą. Nes jei jūs bukas, tai juk nesuprantate, kad tai anaiptol nebuvo jokia slapta pažymą, o tik paprasta rašliava naivuoliams, kurios vienintelis tikslas buvo padidinti Lietuvos Dalios reitingus artėjant kitų metų rinkimams ir paskatinti isteriškus konservatorių propagandistus parašyti dar po penkis neapmokamus straipsnelius apie Rusijos keliamą grėsmę ir herojišką VSD ir Lietuvos Dalios kovą tai grėsmei priešinantis.

Šiaip tai, jei jūs bukas, tai net toliau ir neskaitykite, nes vis tiek nesuprasite. Geriau nueikite į „Maximą“ ir pastovėkite po stogu. Gal pasiseks. Čia turiu galvoje ne jūs, o visuomenės interesą.

Bet jei jūs, kaip ir aš, galvojate, kad socialinė atsakomybė turi daugiau vertės už nemokamą hamburgerį (nors juk visi žinome, kad nemokamo nieko nebūna, tik vieni moka natūra, o kiti pinigais), tai suprasite, kad Generalinė prokuratūra musm visiems pranešė, kad vykdydami teismo sprendimą, jie iki paskutinio jūsų kraujo lašo gins žurnalisto informacijos šaltinio paslaptį, kurią jie atskleidė kratydami J.Damulytės garažą ir neatskleis jos niekada, niekam ir jokiomis aplinkybėmis (na, nebent kas nors gražiai paprašytų tą informciją nutekinti. Bet čia priklausomai nuo reitingų prieš rinkimus).

Generalinė prokuratūra taip pat praneša (bet jau ne mums, o tekintojams/-oms), kad jie/-os ir toliau gali, esant reikalui informuoti visuomenę apie prieš pagrindinius Lietuvos vadovus rengiamas informacines atakas ir laikyti tai savo pareigą ir atsakomybe (nes juk žino, kas jiems algą moka). Ir gali būti ramūs, nes Lietuva – teisinė valstybė, kuri gerbia KT ir EŽTT sprendimus ir neleidžia dusinti žurnalistų, kad šie išduotų savo informacinius šaltinius.

Čia labai tiktų Bethoveno 5-osios įžanga, nes užuolaidos nusileidžia, tiesa ir teisingumas triumfuoja ir Lietuvos Dalia bei jos tekintojai ir tekintojos gyvena ilgai ir laimingai.

Ir būtent todėl aš nenoriu džiaugtis taip smarkiai, kaip D.Radzevičius.

Čia iš tų atvejų, kai geras sprendimas turi ir neigiamų pasekmių.

Labiausiai nesinorėtų galvoti, kad tas teismo sprendimas toks buvo ne todėl, kad taip ir turėjo būti, o todėl Generalinė prokuratūra galėtų mums ir tekintojams pranešti, kaip ji gins žurnalistų informacijos šaltinį.

(5 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...