Rusija Lietuvai: didžiausias priešas ir ateities sąjungininkas?

Noriu atkreipti dėmesį į dar vieną PEW tyrimo, kurio duomenis jau ne kartą čia aptarinėjau, detalę.

Ji – apie draugus ir priešus.

Na, apie priešus, kaip žinia, beveik viskas aišku.  

Į klausimą, kokia valstybė gali kelti didžiausią pavojų Lietuvai, 39 proc., savaime suprantama, atsakė „Rusija“.

Po 9 proc. tarp didžiausių priešų įvardijo Baltarusiją ir Kiniją, 8 proc. nurodė Iraką, 7 proc. – Iraną.

Pastarosios dvi valstybės sąraše – neabejotinai mūsų integracijos į tarptautinę bendruomenę rezultatas, nes 1991 metais nei Irako, nei Irano didžiausių Lietuvos priešų sąraše nebuvo. Nebuvo jame tada ir Baltarusijos, o Kinijos grėsmę 1991-aisiais teįžvelgė 2 procentai apklaustųjų.

O štai požiūris į grėsmę iš Rusijos pusės pasikeitė iš esmės – 1991 metais šią valstybę didžiausiu Lietuvos priešu laikė net 69 procentai respondentų.

Bet įdomiausia yra net ne tai.

Mane asmeniškai labiausiai nustebino ( o gal net kiek sutrikdė) net ne tai, kad Lietuvoje per 18 metų bevek perpus sumažėjo žmonių, matančių Rusijoje didžiausią grėsmę.

Didžiausias staigmena: 18 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad Rusija ateityje gali tapti patikimiausiu Lietuvos sąjungininku.

Palyginimui: 21 proc. tokiu sąjungininku įvardija ES, po 19 proc. – JAV, Latviją ir visas Baltijos valstybes.

1991 metais rezultatai buvo tokie: JAV – 21 proc, Rusija – 5 proc., Latvija ir Baltijos valstybės – po 1 procentą.

Štai taip…

Pasakyčiau, kad konservatoriams kitiems Seimo rinkimams gal reikėtų pagalvoti apie programinių nuostatų koregavimą, bet juk apšauks rusofobu…

P.S. Beje, atkreipti dėmesį reikėtų ir į tai, kad Baltijos valstybės šiemet patenka į didžiausių Rusijos priešų dešimtuką – po JAV, Gruzijos, Ukrainos ir Kinijos. Į mus Rytuose įtariai žiūri 10 procentų…

(6 balsų, vidurkis: 2,33 iš 5)
Loading...
 • Pensininkai su nostalgija prisimena tarybinius laikus. Dabartinis jaunimas aplamai nezino kas yra rusija

  O labiausiai prie tokiu rezultatu prisidejo baltijos kanalas… sukantis rusu posa. Vos ne penktoji kolona gaunas.

 • travis

  Mano išvados tokios: padaugėjo 5-kolonos klapčiukų, juk Rusija aktyviai darbuojasi informacinėje erdvėje pastaruosius metus. Be to, kiek išsiilgusių „deržavos“, sovietinių laikų, kai „buvo dešros, išgert, butą duodavo, žigulį, o dabar – v okrug vagys-kubiliai ir pan“. Iš Rusijos pastarųjų metų veiksmų ją laikyti draugiška valstybe gali nebent išdavikai, nusigėrę beviltiški homosovietikai arba Latvių gatvėje atlyginimų atsiimti ateinantys respondentai..bet ką gi, istorija kartojasi, prieškariu irgi buvo Stalino saulės ištroškusiųjų kvailių, o kaip jiems baigėsi..

  • Problema dar ir tame, kad tu Rusijos veiksmu.. placiosios mases nezino. Pasiziuri mentus, pasiziuri koki sokiu desimtuka… o kam nors daugiau ir laiko nelieka.

 • Kas galėtų paneigti, jog tokie apklausos rezultatai yra galimai rengtos ilgalaikės ir tikslingos akcijos, kurios tikslas buvo išplauti liaudžiai smegenis ir socialinės realybės konstravimo priemonėmis apgalvotai paruošti dirvą „Rusijos tapimui patikimiausia Lietuvos sąjungininke“, pasekmė? Statistika be konteksto yra bevertė.

 • Levas

  Kaip mantau dar zmones pro tokius rozinius akinius ziuri.. jeigu kaimynas labai nemielas, neiko nepadarysi.. neiskelsi gi jo kazkur kitur, bt to tokio didelio..( gal patiems.. ). O siaip.. PANASU, kad labai skausmingas klausimas.. ir kuo toliau tuo labiau linkstama i krastutinuma.. tai reiskia.. KAD PRALAIMIMA.. del to labai smagu.. toks labai per daug isisaknyjes rusofobishkumas…
  O kuo toliau, kuo labiau tai bus opu, nes svarbiausi pasiekimai baigesi.. istojome i NATO, i ES, dabar teliko isivesti Eura.. ir atrodo visko ko norejome is tos nepriklausomybes.. pasiekeme, galesime atsipusti.. BET toli grazu.. yra sunku, ir be abejo bus daug sunkiau.. ir ne tik del atomines, o dar ir del demografijos (daug gi tautieciu apsidziauge naujomis galimybemis ES.. isvyko). O be to mes prisiskolinome, ir dar skolinsimes.. baisu.. kaip reikes viska grazinti, ir reikes gi kazkam visa tai atidirbti.. taip kad patys idomiausi laikai dar pries akis.. As vadinu tai POST-ATGIMIMO laikotarpiu (sindromu) tiesiog viskas bus ismatuota is naujo.. o panasu kad viskas bus taip „pamatuota“ kaip nelabai patiks pagrindiniams idelogams, nelabai atitiks ideologini mainstreama.. todel, ko gero bus.. krastutinumu.. as net pasibaisejau delfi.lt naujienomis, cia pries kelias dienas.. taigi vos neakivaizdziai kursto „tautine nesantaika“.. tik nesupranta, kad laimetojais bus ne jie.. Todel, mano manymu.. idomiausi (ir ne patys geriausi) laikai dar pries akis.. buvo laiko klausimas kuomet zmones nusivils ES, ir viskuo kitu.. mane gyvenimas bus lengvas (mane be galo gales leisti ES pinigus, tokiom nesamonem, kaip pavyzdziui VLKS, ar dar..)..

 • Karvė

  Aš žinoma visą laiką laikiausi nuostatos, kad „neprasidėk su mafija, jei nenori su ja turėt reikalų“ ir žinoma „gerbiamoji“ tauta tuo užsiėmė be galo noriai… Bet aš tik tiek galiu pakomentuot – prasidėjęs su š… pats ir spręsk kanalizacijos problemas…

 • nerijus

  Netolima ateitis…
  2030 metai?
  Rusija, kaip NATO valstybė saugo Lietuvos teritoriją:
  oro erdvę- http://www.mil.ru/848/1045/1273/18004/index.shtml
  Baltijos jūrą- http://www.mil.ru/848/1045/1274/17983/index.shtml
  Sausumos teritoriją- http://www.mil.ru/848/1045/1277/18352/index.shtml

  Nuo tolimų „priešų“- http://www.mil.ru/848/1045/1275/18048/index.shtml
  http://www.mil.ru/848/1045/1276/18716/index.shtml

  Karas atneša neigiamą naudą, nes žūsta daug žmonių ( ir puolančių ir besiginančių ), plinta ligos. griaunama infrastruktūra ir pan. Niekam tai nenaudinga.
  Lengviausia ir humaniškiausia priemonė- ekonomikos valdymas- investavimas į įmones, jų įsigijimas ( iš dalies arba pilnai ).
  Valdžią rinksime patys ir, galimai, savą.., o prikalusysime nuo Rusijos malonės. Kas paneigs, kad ir dabar taip nėra..?
  Žinant, kas neišvengiama, jau dabar reikia ruošti dirvą. Ką ir daro Lietuvos Dalia.

 • Arturas

  Levai, 10 balų.

 • Ar

  Kažin, ar daug suomių Rusiją vadina priešu Nr.1?

  • Spectre

   Ne, nes jie apsigynė, todėl jiems neteko patirti, kas yra komunizmas.

   • nerijus

    Apsigynė, bet neišvengė komunizmo ideologijos maršo jų Valstybėje. Tapo 16 Karelijos- Suomijos TSR.

   • wice

    labiau pasidomekit finlandizacijos savoka

    • Ar

     Nuogi faktai be jokių „finliandizacijų“:

     Pagrindiniai Suomijos importo partneriai:
     1.Vokietija(15,9 %),
     2.Švedija (13,9 %),
     3.Rusija (13,8 %),

     Eksporto partneriai:
     1.Rusija (10,9%),
     2.Švedija (10,7%),
     3.Vokietija (10,3%)
     (2005 m.)(www.inppregion.lt).

     Gal turim iš ko pasimokyti?

     • mdxacuk

      Nuogi 2009 m. faktai be jokių “finliandizacijų”:

      Pagrindiniai Lietuvos importo partneriai:
      1. Rusija (12,9%)
      2. Latvija (10,2%)
      3. Vokietija (9,6%)
      4. Lenkija (7,2%)

      Svarbiausios importo partneriai
      1. Rusija (31%)
      2. Vokietija (11%)
      3. Lenkija (10%)
      4. Latvija (6,2%).

      Ir ko čia reikėtų pasimokyt? Kad importą iš Rusijos reikia mažint 3 kartus? Tai ir Lansbergis tą sako.

    • Arturas

     Du importai:( Na, o kuris iš jų exportas?

     • mdxacuk

      Pirmas yra eksportas. Importas tas, kur 31 proc. Tarp kitko, prieš aną Rusijos krizę eksportas į Rusiją sudarė 2/3. Taip kad dar ir kaip pasimokėm.

 • Nova

  Aš net nežinau kaip reaguoti į tokius visokius tyrimus, tokių klausimų kėlimus. Galvoju, kad tai daroma sąmoningai. Kažkam to reikia.
  Penkias dienas savaitėje bendrauju su rytiniais ir vakariniais ir tais už jūrų marių esančiais…mus riša dalykiniai santykiai. Tie santykiai tampa vis tampresni. Sekmadienį įsijungi internetą Račo blogą ir randi pavadinimą….rusija priešas ir t.t.
  Žinot aš kartais galvoju ar šis žurnalistų pasaulis yra tas tikras pasaulis ar išgalvotas. Sekmadienį grįžti į pasaulį kuris egzistavo 10-20 metų atgal.
  Ar žurnalistika tai grįžimas atgal ar naujų požiūrių atskleidimas, naujo gyvenimo kūrimas….ar kapstymasis po šiukšlynus.

  • Nova, o jūs nereaguokite.

   Ir Račo blogo „neįsijunginėkite“. Net sekmadieniais.

   Bus ramiau, nereikės kapstytis po šiukšlynus ir grįžti į praeitį.

 • WU

  Artūrai, ką tik per TV3 savaitės panoramą girdėjau jus sakant: „Aš nesu aiškiaregys“ … Labai jumis nusivyliau….

 • WU, labai jūsų atsiprašau.

  Bet aš dar galiu išmokti… Gal…

 • Arturas

  Manau, kad tai natūralūs rezultatai, kuriais nereikėtų stebėtis. Kaip tik dabar atėjo vadinamoji Gavrošų karta, tie, kur 1988m. dešimtmečiai lakstė su vėliavėlėmis. Aišku, kad jie neturi supratimo kas yra Rusija, okupacija jiems pirmiausia rusiški multikai, o nepriklausomybė – didžiulis nusivylimas. Nes tie vaikai, tai ir buvo tie naivuoliai, kurie tikėjo, kad laisvasis pasaulis mus pasitiks iškėstomis rankomis, apipils pinigais ir iš karto gyvensime kaip Amerikoje, ar bent kaip Švedijoje, o patiems visai nereikės stengtis. O laisvė pasitiko tuo, kad griuvo gamyklos, tėvai neteko darbo, o patys vietoj mokyklos pradėjo lankyti benzino kolonėles. Praeis šita karta, pasikeis ir nuotaikos.
  Reiktų nepamiršti, kad lyginant su prieškario respublika, šie metai atitinka 1939-tus (skaičiuojant nuo Sąjūdžio įkūrimo). Tada irgi buvo panašios nuotaikos ir okupantus pasitiko su gėlėmis. Bet jau po keturių metų, vyrai pasitraukė į miškus ir vietoj gėlių buvo kulkos.

 • Arvydas

  Nerijau, nebesvaik

  • nerijus

   Arvydai

   Aš šaržuoju. Nepriimkite visko už „gryną pinigą“ :)

 • Komentuojant tokius procesus reikia turėti sveiką protą bei nuovoką. Artūras pateikė faktus, kurie tikrai priverčia susimąstyti. O kai kurie komentatoriai, atvirai pasakius, kelia juoką. Kokia dar penkta kolona? Kada baigsis šita nesamonė?

  Požiūris į Rusija pasikeitė dėl labai paprastų ir objektyvių dalykų – mūsų mentalitetas yra daug panašesnis negu kai kurie žmonės nori pasakyti ir parodyti. Būtent dėl to daugeliui verslininkų rytų rinka yra daug patrauklesnė nei vakarų. Ne kartą teko girdėti apie rusų patikimumą versle. Bet ar žinote kokioje plotmėje yra tas patikimumas? Ogi su jų pagalba lengviau nuslėpti didžiulius mokesčius… Su vakariečiu susitarti dėl nelegalių finansinių schemu NEĮMANOMA (su kai kuriom išimtim)…

  O ir politiškai kariauti šiuo metu Lietuvai nebenaudinga… Štai tuos, kurie beveik dvidešimt metų stabdė energetinius projektus, ir vertėtų vadinti penktakolonininkais, nes realiai jie mus ir, kaip sakoma, pakišo…

  Štai ir turima ką turim. Tik niekaip nesuprantu kodėl tų tikrai realių skaičių (šiais aš tikiu) niekur nepateikinėja ir nekomentuoja Lietuvos „neklystanti“ žiniasklaida? :)

 • samogitian

  istorija sukasi spirales principu: kas siandien priesai, rytoj taps vel draugais. ir atvirksciai. kai gerai pagalvoji, pries 2000 m. nebuvo ne rusijos, ne juolab JAV. dar po 2000 m. zmones nebekalbes angliskai, ar rusiskai. bus nauji dariniai. garantuotai. o vistik gerai, kad gyvename siandien. Juk vargu bau bus kada idomiau, nei pastarieji 20-25 m. pagalvokit apie tai.

 • Nova

  Nereikia purkštauti Račai. gyvenimas eina pirmyn ir savo akimis matau kaip žydai bendrauja su vokiečiais, rusai su lietuviais ir t.t. Tai nebūtinai verslas. gyvenimas eina pirmyn
  ir jis galėtų eiti dar greičiau jei mūsų žiniasklaida galvotų ta kryptimi taip pat. Tai nėra koks nors priekaištas pačiam asmeniškai. Tai skaitytojo pageidavimas…o kur galima tą pageidavimą išreikšti jei ne asmeniniuose bloguose.
  Bet suprantama ir tai, kad šiandien jūs darote tą už ką pinigus mokama…tą ką vertina tūlas skaitytojas. todėl ir liūdna ir skausmas širdy…:) o kam tai pareikši, suprantama, kad tam kuris kontaktuoja su skaitytoju, kad ir blogų forma :)