Aš neturiu jokių šansų balsuoti: skaitytojos laiškas

Gavau laišką su prašymu jį paviešinti.

Tikiuosi, tai nebus suprasta kaip agitacija…

****************************

Sveiki, šį dukros, gyvenančios ir dirbančios vienoje Afrikos valstybių, laišką (žemiau), persiunčiu Jums.

Kodėl Jums? Juk vienas iš jūsų – VRK vadovas (laiškas adresuotas ir Z.Vaigauskui bei R.Valatkai – A.R.), o A. Račo ir R.Valatkos tekstus skaitome abi – dukra ir aš…
Gal sudomins? Tokių mamų daugiau nei aš viena.
Liūdesys…

2o12-10-12 Kaip aš pirmąkart (ne)balsuosiu rinkimuose

Esu Lietuvos pilietė.Išvykusi iš tėvynės prieš 12 metų mokytis, kelis kartus trumpam grįžusi, vis dėlto nusprendžiau dirbti ne Lietuvoje. Priežasčių neaiškinsiu – jos tipinės (ir ekonominės, ir finansinės, ir moralinės, ir kitos).

Nuo Lietuvos neatitolau, greičiau ėmiau matyti ją iš platesnės perspektyvos. O kadangi siekdama išsilavinimo ir ieškodama darbo vis gaudavau pasiūlymų dirbti įvairiose šalyse, per 12 metų gyvenau 4 skirtingose valstybėse ir dabar dirbu ir gyvenu vienoje iš Afrikos valstybių (tai saugi šalis, ir darbas man įdomus).

Tiek įžangos.

Dabar – apie mano teisę būti Lietuvos piliete ir naudotis piliečio teisėmis. Prieš 5 metus sprendžiau dilemą – likti Lietuvos piliete ar vis dėlto pasinaudoti teise tapti kitos ES šalies piliete (nes ten mokiausi, dirbau ir mokėjau mokesčius, beje, progresinius; o ir pilietybę galėjau turėti ne dėl vedybų su tos šalies piliečiu).

Tapti kitos šalies piliete akivaizdžiai buvo naudingiau: ekonomine prasme – dėl progresiniųmokesčių (gaudama nelabai dideles pajamas, būčiau turtingesnė); dėl prestižo ir požiūrio į tave kaip į vertingą žmogų. „Tu ką,- sakė draugai, lietuviai, „ES senbuvės pilietė – tai ne lietuvė…“ . Yra ir kitų aspektų, kodėl priėmiau sunkų, bet moralės padiktuotą sprendimą nekeisti pilietybės.

Nors galėjau pasielgti ir trečiaip: kaip ir daugelis mano kartos žmonių, tapti X šalies piliete, bet pasilikti lietuviška pasą…. Jei nežinojote, tai būkite supažindinti: taip elgiasi daugelis, ypač senokai išvykusių į ne ES šalis. Patogus ir nepadorus kompromisas.

Bet man visad norisi garbingai elgtis, net kai su manimi elgiamasi nelabai kaip.

Gal jau gailiuosi? Beveik. Dabar dar labiau. Kodėl? Skaitykite toliau – teksto nedaug.

Rinkimai 2012 m.

Štai kas įvyko.

Šiuo metu Afrikos žemyne yra Lietuvos ambasada, įsikūrusi Egipte. Birželio viduryje kreipiausi į ambasadą, prašydama suteikti informacijos balsavimo rinkimuose klausimu. Maloniai atsakė, išaiškino, ką daryti. Užsiregistravau. Rugpjūčio pradžioje užpildžiau rinkėjo anketą. Rugsėjo pradžioje man pranešė, kad esu įtraukta į rinkėįų sąrašą ir kad dokumentai man bus išsiųsti anketoje nurodytu adresu.

Spalis. Laukiu dokumentu. Nesulaukiu. Rašau ambasadai. Praneša, kad dokumentai išsiųsti rugsėjo 30 d. Skaitau VRK svetainėje: Jūsų balsas bus įskaitytas, jeigu ant voko esanti išsiuntimo data bus ne vėlesnė negu spalio 14 d. (pasiteiraukite, ar paštas antspauduoja vokus penktadieniais, šeštadieniais ir/ar sekmadieniais) ir jei Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga Jūsųdokumentus gaus iki 2012 m. spalio 17 d. Rašau ambasadai, jie patvirtina, atsiprašo: „Deja, mes visi priklausomi nuo pašto tarnybos.“

Nekaltinu ambasados, jie elgėsi pagal gautus nurodymus, bet nesuprantu, kaip atsitiko, jog mano pilietinė teisė (viena iš retųjų, kuria gali „džiaugtis“ užsienio lietuviai) yra apribota dėl trečiosiosšalies pašto tarnybų darbo trūkumų? Neleidžiama balsuoti internetu, sutinku, tame yra saugumo problemų. Bet tuomet privalu reglamentuoti taip, kad būtų sudarytos sąlygos ir užtikrinta teisė atiduoti savo balsą. Juk nesunku nukelti galutinę balsavimo dokumentų gavimo datą (+15 dienų) ar pan.

Pabaigai

Man apmaudu. Ne pirmą kartą.

Ar aš tokia viena? Nežinau, bet manau, kad tokių yra. Ko vertas vienas mano balsas? Matyt, ne daugiau nei pašto ženklas…

Na ką, tėvyne, dar kartą mane atstūmei… O aš turėjau, kam atiduoti savo balsą.

PS. Paprašiau mamos persiųsti mano laišką VRK ir „kam nors“. Gal kam įdomu? Gal kam svarbu?

(3 balsų, vidurkis: 2,33 iš 5)
Loading...
 • Cinikas

  Kazkoks kompleksuoto zmogelio laiskelis – kitos salies pilietybe ‘dėl prestižo ir požiūrio į tave kaip į vertingą žmogų’

  ‘Prieš 5 metus sprendžiau dilemą – likti Lietuvos piliete ar vis dėlto pasinaudoti teise tapti kitos ES šalies piliete’ ties cia galima ir butu baigti.

  Tikri pilieciai tokiu dilemu nesprendzia.

  Ir pabaigai, kas matyt jau nerealu, butu idomu isgirsti koki ji mato imanoma sios situacijos sprendima.

  • suomis

   Pritariu.

   • suomis

    Dabar Lietuva kalta, kad kažkokia, kompleksuota, fifa negali prabalsuoti. Ir dar su pretenzijom. :/

 • Vingių Jonas

  Sprendimas yra labai paprastas – niekas neturi teisės varžyti Žmogaus teisės į LAISVUS rinkimus. Lietuvoje (ambasados yra Lietuvos teritorija) ši prigimtinė Žmogaus teisė, kol kas, dar nėra vertybė. Vadinasi yra tik teisminis kelias apsiginti pažeidžiamas Žmogaus teises ir prisiteisti kokį milijoną moralinės žalos, kurią Lietuva turėtų išsiieškoti iš VRK ir kitų atsakingų valstybės tarnautojų. Kai gaus per kišenę, tada gal pradės galvoti apie Žmogų ir jo teises?

  • suomis

   Lietuva negalvoja, ji tik suteikia teisę. O čia, jau kaip kam pasiseks. Bent jau taip turėtų būti. Nes Lietuva niekam nieko neprivalo.

   • Vingių Jonas

    Konstitcuijos 2 straipsnis:
    Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.
    3 straipsnis:
    Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.
    55 straipsnis:
    Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.
    Jei Lietuvos valstybę kuria Tauta, tai negi Tauta kuria Lietuvos valstybę tam, kad ji varžytų Tautos suverenią galią – visuotinę, lygią ir TIESIOGINĘ rinkimų teisę?:))

    • Sejanus

     Vingių Jonai, pastebėsiu, kad bandote racionaliai ir argumentuotai diskutuoti su žmogumi, kurio politikos ir teisės išprusimas apsiriboja „Lietuva niekam nieko neprivalo“.

     • suomis

      Jūs matyt balsuojate, arba už socdemus, arba už liberalus. ;)

     • Vingių Jonas

      Jei protingai ir pagrįstai nesikalbėsime su žmonėmis, tai manau, kad tokių laiškų „aš neturiu jokių šansų balsuoti“ tik daugės. Tiesa, kiekvienas turi ne tik teisę balsuoti, bet ir pasirinkimo teisę, ar klausyti protingai pagrįstų nuomonių, ar jų nesiklausyti:)).

 • Auksinis kardas

  Tai, kad nesate patyrę tokių dvejonių, kokias aprašo pilietė, nesumenkina jos teisių galimybei balsuoti. Ši galimybė turi būti užtikrinta visokeriopai, kur tik tai įmanoma.

  Panašu, kad šiuokart buvo vargiai įmanoma. Ar kalta vien Tėvynė, kaip labiau atrodytų iš tokio laiško? Ar atitinkamos pašto tarnybos irgi gavo panašų nusiskundimą dėl teikiamų paslaugų? Ar jos gali pasiūlyti geresnių, skubesnių paslaugų, kurios leistų balsuoti laiku? Ar esamos balsavimo procedūros gali nenukentėti, išplėtus jose numatomą laiko atsargą? Yra nagrinėtinų darbinių klausimų, ir pilietės rimtas nusiteikimas skirti savo balsą, ankstyvas ir atkaklus rūpestis savo pilietine teise ir pareiga – sveikintinas. Nuo to ir prasideda geriau tvarkoma, besitvarkanti valstybė.

 • GIGA

  NEsuprantu kodėl jūs mergaite užsipuolėte? suomi ?

  • suomis

   Suprantate GIGA. Aš neužsipuolu, bet reikšti pretenzijas tokias truputi kvaila. Jeigu padangą nuleido tai ką irgi Lietuva kalta? Šiam pasauly visko pasitaiko, būna paštas sustreikuoja, būna cunamis kyla, daug ko pasitaiko. Ir ką, dabar kaltinti šalį, kad kažkur, kažkas streikuoja? Toks gyvenimas, jis dažnai nebūna teisingas, bet jis toks yra. :)

 • Q.E.D.

  Mane tai sukrėtė autorės išgyventų dvasinių kančių aprašymas. Manau Kubilius vien dėl to privalo atsistydinti.

  Gaila, kad moteriškė nesidomi įstatymais ir nežino, kad mokesčius moka ne piliečiai, bet nuolatiniai gyventojai. Būtų galėjus sutaupyt progresinių mokesčių sąskaita. Tiesa, Tėvynė galbūt būtų praradus.

  Visada galvojau, kad emigracija turi ir teigiamų aspektų. Kartais Tėvynė iš to išlošia.

  • Rytis I

   „Visada galvojau, kad emigracija turi ir teigiamų aspektų. Kartais Tėvynė iš to išlošia“.
   – Ką tokio iš emigracijos svarbaus Lietuva išlošė? Gal tai daugiau kraujo nuleidimas vietoj, sakykim, nemokamos donorystės? ..Tremtis Sibiran nekuriems kitiems, anūkams bei vaikaičiams, irgi buvo sėkmingas „lošimas“.

   • Q.E.D.

    Durnių emigracija duoda keleriopą naudą: gerina tautos genofondą, taupo išlaidas jais rūpintis, didina valstybės konkurencingumą, gerina mikroklimatą visuomenėj. O jeigu jie išemigruoja ten, kur blogai veikia paštas – tai ir didina racionalių pasirinkimų tikimybę rinkimuose.

   • Rytis I

    Pataisymas: ne anūkams o nekuriems seneliams. Kas liečia durnius: manau tai tik visuomenei prievarta įpiršta nuomonė, vienas iš platinamų mitų – jog emigruoja durniai ar genofondo atplaišos. Tokiam žingsniui mažų mažiausiai reikia turėti šiek tiek pasitikėjimo savimi, būti mobiliu, žinoti kiek užsienio kalbos ir dažnai net specialybę. Durnių procentas tarp tokių neturėtų būti didesnis, nei tarp pasilikusių :)

 • skaititojas

  Force majeure sakyčiau, nieko daugiau. Ir nesu tikras, kad gerai supratau tą „nukelti galutinę balsavimo dokumentų gavimo datą (+15 dienų) ar pan.“. Arba mergaitė pamiršo žodį „paankstinti“ ar norima pasakyti, kad rinkimai įvyksta keturioliktą ir politikai dar 15 dienų laukia galimo balso iš Svazilando? Čia rimtai? Žinoma, nesmagu, ir gerai, kad pati istorija kaip tokia iškelta, bet dramatiškumas…“Na ką, tėvyne, DAR kartą mane atstūmei…“ – turbūt pirmas kartas buvo, kai nedavei darbo pagal specialybę. Amen.

 • nerijus

  Ką jau kalbėti apie emigrantus, kurie neturi galimybės balsuoti; kai net vietiniams mažinamos galimybės tai padaryti?

  Laukiau ilgoje eilėje su vaiku, bet, kadangi, vaikui kantrybė išseko- teko čiuožti namo nebalsavus, o kitų galimybių, kaip išankstinis balsavimas- neturiu. Tėvynė liks be mano balso. Ir DĖKOJU VRK už šį man suteiktą „šansą“.

  p.s. nesu praleidęs nei vienų rinkimų, o dabar teks.

  • Antanas

   Na, nerijau, atsiskleidei… Tai VRK kalta, kad nepastatė šalia balsadėžių kokių atrakcionų vaikams? Jei kantrybė išsektų…

   Gal dar dešrelių ir gazuoto alaus? Masažo, jei kojos pavargtų? Nuolaidų kupono?

   P.S. Kai kuriems tėvams taip pat, matyt, reikėtų…

   • Rytis I

    Vaikas nematė vaikams skirto klipo, todėl liko politiškai nesubrendęs.

  • Rolandas

   Balasavimo būdelė nėra stebuklinga žemė, kur būtina apsilankyti. Tris kryžiukus galima uždėti paėjus truputį į šalį. Balsas nuo to netaps mažiau vertingas.

 • Q.E.D.

  Kaip žinia, rinkimams šiemet skirta apie 50 mln. Lt. Iš jų apie 20 mln. skirta partijoms. Tiesiogiai rinkimų organizavimui lieka apie 30 mln. Manau reikėtų skirti kokius 100 mln. vietoj 30, pasamdyt daugiau darbuotojų, išnuomot SIEMENS ir ŽALGIRIO arenas ir balsavimą vykdyt kokią savaitę kiaurą parą. Kadangi pinigų nėra, tai galima būtų padidinti PVM nuo 22 iki 22,2 proc. O jeigu PVMą padidintume iki 23 proc., tai rinkimų būstines galima būtų įsteigti visuose pasaulio miestuose, kur būtų užsiregistravusių rinkėjų, ir tada Tėvynė neliktų skolinga šio laiško autorei.

 • kk

  Priklauso nuo ambasados. Ambasada Kinijoje issiunte vietiniu DHL, – i Honkonga atejo anksciau nei ambasados pasiteiravimas email’u ‘Ar gavot?’.

 • Nesvarbu

  rado problema. prajuokintu ta puse Lietuvos, kuri niekada nebalsuoja :)

 • leokadija

  keista mergina. Jei Afrikoje prastai veikia paštas, tai tik Afrikos paštą ir kaltinkite.
  Mokesčių dydis niekaip nuo pilietybės nepriklauso, nereikia pasakoti nesamonių. Jis priklauso nuo šalies, kurioje registruotas darbdavys įstatymų.
  Aš, atvirkščiai, džiaugiuosi, kad lengvai ir sklandžiai registravausi ambasadoje užsienyje ir prabalsavau. Įdomu tik, ar užsienyje nėra landos registruoti žmones žinant jų asmens dokumentų numerius ir balsuoti paštu, realiai tiems žmonėms balsuojant Lietuvoje… Ar yra koks superkompiuteris, kuris sutikrina visus balsuotojus?

 • stogas

  Neturi sansu tai neturi,ka cia padarysi… vistiek kitais metais mums brangs siluma, elektra, dides kuro , rukalu akcizai, maistas. Nenustebintu atsirade NT visuotinis mokestis, transporto mokestis.
  Bet kokiu atveju, gyvenimas Lietuvoje bus tik geresnis !

 • GIGA

  O šiaip įdomumo dėlei,gal gerb.Artūras ar koks kolega komentatorius žino kokia išankstinio balsavimo statistika lyginant su 2008 m. ?

 • sataniuga

  Lietuvos pilietis kur nors Afrikoje neturi galimybės paskanauti Krekenavos dešros ir pažiūrėti arti į raudonas tulpes ar kitas grožybes, todėl jo balsas jau tampa neadekvatus ir tuo pačiu nereikalingas, o gal net ir kenksmingas.

 • Rolandas

  Man nelabai patinka mintis, kad kažkas, negyvenantis ir nesiruošiantis gyventi Lietuvoje, rinks man valdžią.

 • Yra tokia šalis Izraelis. Kurioje gyvena žydų tauta.

  Kaip žinia, gan plačiai išsibarsčiusi po visą pasaulį ir dažnai apsirūpinusi bent keliais pasais, tame tarpe – ir Izraelio.

  Tai štai – jie visi turi teisę balsuoti Kneseto rinkimuose.

  Bet tik rinkiminėse apylinkėse, kurios yra ….TIK Izraelio teritorijoje.

  Nėra jokių balsavimų ambasadose ir panašių dalykų.

  Labai nori nubalsuoti per rinkimus?

  Jokių problemų – rinkimų dieną ateik į savo apylinkę ir nubalsuok. Negali?

  Sorry, tai tavo asmeninės, o ne žydų valstybės problemos.

  Teisė suteikta, o ar pilietis sugeba ir nori ja pasinaudoti yra jo reikalas…