Recesija pereinanti į depresiją…

…Žadėjau pasidalyti tuo, ką oro uostuose ir lėktuvuose perskaičiau…

Tai va, galbūt jau daugelis iš jūsų ir skaitėte, tačiau dėl viso pikt0 – dar vienas straipsnis iš „Economist“ apie pasaulinę prekybą ir kaip ji pasikeitė palyginti su Didžiosios depresijos laikotarpiu.

Tik vienas faktas – PPO prognozuoja, kad šiemet pasaulinės prekybos apimtys smuks pirmą kartą nuo nuo 1982 metų – maždaug 9 procentais.

Tačiau to smukimo pasekmės būtų gerokai bjauresnės nei tada 1930-aisiais, nes pasaulinė prekyba pasikeitė: tada eksportas reiškė užbaigtų produktų ar gaminių eksportą, o dabar pasaulinė prekyba tai subproduktų ir pusgaminių eksportas. Grandinė, kurioje labai daug žiedų ir nutrūkus vienam, kyla grėsmė, kad subyrės viskas.

Galvojau apie Lietuvą ir – galbūt laimei – mes dar gerokai mažiau integruoti į pasaulinę prekybą, tačiau taip pat esame grandinės dalis…

Be to, priešingai nei JAV, Kinija ar net Rusija, mes sunkiau galime naudoti rinkos gynimo priemones, kokias, pavyzdžiui taiko Vokietija (perkantiems naujus automobilius), JAV (pirk prekę amerikietišką) ar Kinija (drausdama tam tikrų produktų importą motyvuodama saugumo sumetimais).

Bet bendra įspūdis skaitant apie varžtus ir veržles, cituojant klasikus, vaizdelis nekoks…

Būtinai rekomenduoju visiems – nenoriu būti blogu pranašu, bet jei bent dalis ten esančių prognozių išsipildys, po kokio pusmečio šiandieną prisiminsime kaip klestėjimo laikus… Nes recesija tai dar ne depresija.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...
 • Benedikta Vaivadaitė

  Baugu…

 • lai lai lai

  tikrai isgyvensim:)) o kad laikas nuo laiko vis tenka isgyventi karus ar kitokias negandas, tai, matyt, kad yra desninga… neprisivirsi koses – nesrebsi…
  aisku, galime sakyti, kad vieni ta kose verda, o srebia kiti…
  bet cia jau vel labai plati tema.

 • nerijus

  Artūrai, netapkite Nausėda…
  „The Economist“ jums vienintelis teiginys ir vienintelė „tikėjimo“ spauda?
  Tai, ką skaitėte gali nutikit ir ryt, ir poryt, ir po savaitės, ir po mėnesio, ir…gali iš vis nebūti. Jau daug palmyrų ir šulijų priviso…
  Mes nesame jokia grandis, nes mes per maži. Mes esame tik priklausomi nuo didžiųjų ir taip bus visada.

  Artūrai, kas yra prognozės? Jūs jomis aklai tikite? Aš- ne!!!

  • Nerijau, o kas sakė, kad aš tikiu? Bet kaip sakoma, slides reikia tepti žiemą…

   Ir kalbama juk ne apie tai, kas gali nutikti, o apie tai, kas vyksta (ten yra ir sausio mėnesio prekybos duomenys, jei ką)

   • Izidorius (Ysidor GB)

    Na visu pirma, tai slides reikia tepti vasara, o ne ziema, o antra, tepant vasara slides, esame garantuoti, kad po vasaros ziema ateis, o del finansiniu prognoziu tai dar neaisku …

  • Levas

   As pamenu kokios buvo prognozes, ir kaip buvo oficialioje ziniasklaidoje dar 2008 rasoma, kad si krize vos ne baks ir viskas, pasibaigs, po keliu menesiu ir pan… kiek as suprantu, kad mes visi isbrisime is sios krizes tikrai pasikeite.. na bent jau vistiek del tu pranasu… viskas galu gale pasirodo yra daug blogiaau nei pisimistiskiausios prognozes 2008- pas mus jos buvo labai optimistiskos..
   Taigi optimistiskiausios progznozes visiskai prasove pro sali, ir as galvoju kad tai dar ne galas, zinoma galima bandyti likti optimistais. Bet pasauliniu mastu klausimas ne apie tai kaip grazinti viska i tai kaip buvo, bet jau kalba apie naujas taisykles kurias dabar daug labiau diktuos Public Opinion. Ir kuo toliau tuo paprastu proletaru balsas bus skambesnis, jie bus sunkiau kontroliuojami ir svarbiausia mulkinami, jie ismoks vienytis… be to jie yra populiacijos dauguma, kazin ko jie dar gali uzsinoret…

  • ledynmečio voverė

   A va čia tai pritariu. Nes jau susidarė įspūdis, kad už Lietuvos ribų yra leidžiamas vienintelis laikraštis – „Economist“. Apie Paksą, – citatos iš „Economist“, apie žydų kapines, – cituojamas „Economist“, dabar šviežiausios žinios apie depresiją, – taip pat iš „Economist“. Nei kiek neabejoju, jog apie paukščių marą, misės „Visata 2009“ rinkimus ir naujienas apie Kirilkino vyrą „Economost“ su rūpesčiu aprašė pirmuosiuose puslapiuose. Gal tas laikraštpalaikis dykai dalinamas gatvėse, kaip „15 min“, kad per visus galus liejasi citatos vien iš jo?

 • A.G.

  Matote.
  Jei padėlioti balansą tarp to, kiek reikia šimtuose, tūkstančiuose, gyvybiškai svarbiose ir nesvarbiose žinybose (kažkada jas čia buvo vardiję, per kelis lapus) dirbantiems Lietuvos (dviems su viršaus milijonų žmonelių, su šeimų nariais jei) tiekti maisto (pieno, duonos, sviesto, mėsos, vandens,..) į kiekvieną jų namą, butą… – ir tiekti jiems dar namų, butų, ir automobilių, baldų, vaikų darželių, mokyklų, policijos, žiniasklaidos (juk jie ja taip pat naudojasi) – čia įprasta visur, tad ir Lietuvoje.
  Nors dar virš tų minėtųjų, oi kiek dar visokiasių tarpininkų, tarpininkėlių… uabų ir pan.
  Bet ir tai nieko baisaus – juk pinigai jau iš ES buvo gabenami ne vagonais, o ešelonais… pagaliau ant popieriaus parašius tik sakaičius, o ant galo tik interneto laido gale esančiame monitoriuje…
  Bet kai tose žinybose per metus dar pagausinta tų žmonių ir pavaryta išrinktiesiems (sakykime vienam kitam šimtui tūkstančių) jau protui nesuvokiamos sumo – ir kai jau prireikė tiekti ne tik maistą ir t.t., bet ir turistines keliones, ir narkotikus, ir gašlybes,… ir kai jau patapo čia žemėje ROJUS…
  STAIGA TAS BALANSAS – ŽYBT IR IŠNYKO…
  Taigi.

 • nerijus

  Problema tame, kad tapome vartotojų ( ne gamintojų ), perpardavinėtojų ( tarpininkų ) ir pigios darbo jėgos vakarams, Tauta.
  Nesame grandis tarp vakarų, nei rytų, nei pietų, nei šiaurės. Esame tik „prekybinis kioskelis“/ „maxima“ į kurį vežamos prekės/ produktai.
  Kaip galima skatinti BVP, kai nieko negaminame ir mūsų produktai nekonkurencingi?
  Dalinamos įvairios paramos iš ES, kad tik negamintume, kad tik žaliuotų pievos. Taip, sutinku, pievos- gražu, bet kai pasižiūrim į savo pinigines, tai jose tik vėjas. Besaikis žmonių gobšumas ir egoizmas prives iki savęs sunaikinimo. Nesunaikino lenkai, rusai…Susinaikinsim patys. Prie to ir einama.
  Energetikoje jokios strategijos. Žinote kas bus po 20- 30 metų, kai baiksis nafta…- važinėsim su arklių kinkiniais ( jei ir tokių turėsim ), nes kitos, tokios krizės, tikrai neišgyvensim.

  Gaila, kad mūsų valstybės tarnautojai gyvena tik šia diena ir savo kišene.
  Gerai vienas amerikos bankininkų yra pasakęs, kai jo paklausė:
  – Ar Jums negaila tų žmonių, kurie žūsta karuose ir tik dėl kažkieno ambicijų?
  Žurnalistui buvo atsakyta:
  – Aš rūpinuosi savo šeima, patarčiau ir Jums taip daryti.

  Šiandien per TV rodė laidą. Žmonės paėmę paskolą iš banko ir nebeįstengia jos mokėti. Gaila, bet tokia ta tiesa, kad tas bankininkas, kurio bankas suteikė paskolą, tuo metu valgė Sibiro lašišos raudonąją ikrą ir juokėsi „į ūsą“. Sutartis pasirašyta…
  Nesuprantu TV, ką ji, tokiomis laidomis nori parodyti..? Paguosti? Ar pasityčioti?

  Įstatymai yra sugalvoti vergams…Ir tai, ne mano žodžiai.

  • lai lai lai

   …ir baznycios pastatytos tam paciam tikslui…

  • mdxacuk

   Nesuprantu, iš kur žmonėms taip įsikirtęs bolševikinis supratimas, kad BVP yra tiktai gamyba – ir būtent prekių (geležies, anglies, vamzdžių, bėgių, taburečių) gamyba. Va amerikonai parazitai, nieko negamina, o štai kinai darbštuoliai, visi tik gamina ir šeria visą pasaulį. Lietuvoj pramonė sukuria apie 33 proc. BVP, žemės ūkis – 4, paslaugos – 63. Gaminam santykinai daugiau negu Vokietija (30;1;69), Amerika (20;1;80), nors mažiau negu Kinija (49;11;40). Bet begamindami kinai sukuria vienam gyventojui BVP 8 kartus mažiau, negu nieko negaminantys amerikonai. pagal bolševikus Billas Gatesas su savo programistų armija turėtų sėdėt ant narų kaip darmajedai, o ameronai mokslininkai, susišluojantys 2/3 Nobelio premijų turėtų būt sušaudyti, jeigu nešioja akinius – kaip savo laiku Kambodžoj.

   • romas

    mdxacuk,
    viskas teisingai, BVP kuria ir paslaugos ir mokslas. Bet kalba eina apie vertybių perskirstymo teisingumą. Egoizmas vienose šalyse sukuria produkcijos perteklių, kitas paskandina skolose be perspektyvų skolas gražinti dėl gamybos žlugimo.

  • romas

   Nerijau, nepulkit į paniką, nafta nesibaigs nei po 30 metų nei po 100. Net jei ir mėgintume tą naftą kaip nors pribaigti, nepavyks, nes pasaulis jau dabar yra sugalvojęs pigesnių judėjimo būdų, visa bėda kad egzistuoja paruošta infrastruktūra važiuoti automobiliais su vidaus degimo varikliais ir pereiti prie naujos infrastruktūros reikia pinigų, laiko ir vartotojų pasitikėjimo naujom judėjimo priemonėm, taip pat svarbu pasirinkti kažkurią technologiją, juk negalės būti masė visokių standartų. Žymiai blogesnis dalykas yra tai, kad deginant iškastinį kurą yra naudojamas deguonis ir išskiriamas anglies dvideginis. Nėra aišku, kokia dvideginio koncentracija būtų nekenksminga gyvybei. Šiuo metu CO2 kiekis atmosferoje yra 0,03%, o deguonies 20,9 %. Kai žemėje susiformavo augalinės kilmės (vykdanti fotosintezę) gyvybė,gryno deguonies visai nebuvo atmosferoje, jis visas buvo junginyje su anglim, t.y. CO2 pavidalu. Angliavandeniliai yra tų organizmų liekanos, o deguonis tų organizmų apykaitos šalutinis produktas. Sprendžiant iš deguonies kiekio atmosferoje, angliavandenilių dar yra nemažai :)
   Kitiems tamstos susirūpinimams pritarsiu ir dar pridėsiu susirūpinimą demografinėm problemom. Žmonių skaičius auga geometrine progresija. Žemės ūkio augimas jo nepaveja, nežiūrint mėginamų taikyti biotechnologijų, trešimo ir naujų žemdirbystės plotų įsisavinimo. Taip pat žmonių augimas yra netolygus. Išsivysčiusiose šalyse žmonių skaičius tuo pačiu metu mažėja. Yra paskaičiuota, kad jei žmonija augtų toliau tuo pačiu greičiu, tai apie 2600m. žmonės padengtų visą žemės rutulį. Akivaizdu, kad žmonių skaičiaus problema iškils žymiai anksčiau.

   • Valentinas

    Romai,
    Ar nėra taip, kad žmonių augimo problema išsisprendžia savaime kai atsiranda gerovės apraiškos? Nežinau tikslių duomenų, bet įtariu, kad PAR demografinės problemos turėtų būti gerokai mažesnės nei skurdesnių Afrikos šalių.

    • romas

     Valentinai, kol tie žmonės taps civilizuoti, didelė dalis mirs dėl bado ir vandens trūkumo, sukels emigracines bangas į išsivysčiusias šalis. Nežinau kiek tiesa (nes iš rusiškos spaudos), bet Prancūzijoje jaunesnių klasių moksleivių prancūzų tik pusė.

 • Mantas

  Kai Glaveckas gasdina – blogai, o kai Racas – so so… Nu ka paskaitau cia, susiguziu, viduj taupymo knopke nuspaudziu… Zinia ta pati – atsargiai su pinigais, pasekmes – irgi…

 • austras

  Su pergale Jus! :) Gal kada ir Žalgirio fanai pradės džiaugtis visų LIETUVOS komandų pergalėmis…:) Bent jau aš – džiaugiuosi, kai laimi visos LIETUVOS komandos :)

 • Rimantas

  Gal ir gerai, kad rinkos gynimo priemonių neturime: žmonės sako, kad kaip tik jos ir pagilino didžiąją depresiją. Manau, kad ir G20 apie tai nemažai kalbėjosi.

 • bang

  O mane jau Artūras beveik buvo įtikinęs, kad užsieniečiai ekonomistai š… žino.

 • ledynmečio voverė:

  „..susidarė įspūdis, kad už Lietuvos ribų yra leidžiamas vienintelis laikraštis – “Economist”…. Gal tas laikraštpalaikis dykai dalinamas gatvėse, kaip “15 min”, kad per visus galus liejasi citatos vien iš jo?“

  Ne gatvėse, o lėktuvuose. Mūsų keliauninkai lėktuvuose gauna dykai paskaityti „Lietuvos rytą“ ir „Economist“. Na, ne vien. Dar būna keli pavadinimai. Bet šie- populiariausi.

  • Urvini, jūs tikriausiai jau labai seniai lėktuvu skridote… „Economist“ lėktuvuose jau nebedalija kokius 10 metų. O šiaip tai šį žurnalą galima prenumeruoti…

   O ledynmečio voverei galiu pasakyti, kad už Lietuvos ribų leidžiama daug laikraščių ir žurnalų, tačiau Economist yra vienas geriausių. Bet jums nerekomenduoju, nes apie Kirilkiną, Humoristų klubą ir tai, kaip gėjai ir žydai valdo pasaulį, jame nerašo.

   • Aras

    Ar taip jau ir nerašo? „„Lietuva turi nustoti kaltinusi aukas“, – taip vadinasi straipsnis naujausiame „The Economist“ numeryje, kuriame kliūna ne tik Lietuvos prokurorams, bet ir žiniasklaidai, kuri neva ir kalčiausia dėl aistrų kaitinimo.“
    Citata iš straipsnio kurį parašė tūlas A. Račas ir patalpino Alfa.lt tinklapyje 2008-08-22.
    Rašo tie iš Economist apie viską, kas tik ant seilės užplaukia.
    http://www.economist.com/daily/columns/europeview/displayStory.cfm?story_id=11958563
    Ar čia geriau už Tomkaus „Kas valdo pasaulį“? Tekstas toks pats, tik žydas“ pakeistas „lietuviu“.

 • Mykoliukas Beraštis

  Aš manau, kad bus sukeltas stambus karinis konfliktas. Reikia užmaišyti daug kraujo ir purvo, kad paslėpti visą šitą, pasauliniu mastu organizuotą, aferą. Tam, kad kas nors pasikeistų, pirmiausia reikia uždaryti generalinį šių idėjų štabą – Federal Reserve Bureau ir Tarptautinį Valiutos Fondą. Kitas loginis žingsnis būtų nacionalizuoti visus komercinius bankus. Trečias – galų gale panaikinti vergovę, kaip deklaruota UN popieriuose. O tam reikia nutraukti globalizacijos procesą. Reikia grįžti prie Nacionalinių vertybių, ekonomikos taip pat. Ir vieną kartą, reikia nukapoti pirštus tai „nematomai“ rankai. Tam užtektų tik atsikratyti keletu genialių dvasios ir pinigų buhalterių. Vieni iš jų, pavyzdžiui, yra tokie Anglijos bajorų titulą nešiojantys ponai. Nes dabar viskas nu jau taip gražiai sinchronizuotai vyksta, kad chaoso teoriją tiesiog reiktų pripažinti absoliučiai niekine ir su ja susijusius raštus sudeginti, užkuriant simbolinį „Šviesios Žmonijos Ateities“ laužą, kuris būtinai turėtų būti matomas iš Kosmoso aukštybių.

  • J. naivus

   Pritariu.
   Si vis pacem, para bellum.
   Jei nori taikos, renkis karui.

   Ir dar- tik gojams reiktų susivienyti.

 • Heh, vis daugiau pradeda rimtai priimti „mes neturesime ko valgyti“ situacijos tikimybe (:

  Arturai, rekomenduoju http://www.ssrsi.org/ , shtatu survivalistu portalas.

  „… Survivalists realize that modern society is a long and twisted chain of interdependency. Each link of this societal chain is dependent upon every other link to maintain its integrity. At various points within this chain are links that provide the rest of the chain with food, shelter, power, water, communications, transportation …“

  „…o dabar pasaulinė prekyba tai subproduktų ir pusgaminių eksportas. Grandinė, kurioje labai daug žiedų…“

  Rasi ten ne tik savo minchiu (: sekmes