Seimui (arba tiems jo nariams, kuriems bent kiek rūpi): pagalvokite, kokia yra žiniasklaida ir kokia ji bus ateityje
Taip jau sutapo, kad šiandien buvo paskelbta apie kandidatę į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vadovės postą, o Vilniaus
Apie pastarąją esu jau ne kartą ir ne du rašęs, kaip ir apie jos sielos brolį Liną Slušnį, ilgokai vadovavusį Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai. Mano išvada visada būdavo ta pati – nei Z.Zamžickienė, nei L.Slušnys niekada neturėjo nieko bendro su žurnalistika, jos etika ir misdami mokesčių mokėtojų pinigais (įskaitant ir manuosius) savo buvimu žiniasklaidos savireguliavimu ir jos priežiūra turinčiose užsiimti institucijoje jas kompromitavo.
Šiandien teismas tai patvirtino. Man tai maža asmeninė pergalė, tačiau tik tiek, nes suprantu, kad šis teismo sprendimas nieko iš esmės nepakeis, jeigu į jį nebus tinkamai reaguojama.
O reaguoti pirmiausia turėtų Seimas, prisiimdamas atsakomybę už Žurnalistų etikos inspektoriaus skyrimą, prižiūrėdamas šios organizacijos veiklą ir reaguodamas į profesionalų, pavyzdžiui, mano patarmus dėl to, kaip reikėtų pakeisti įstatyminę bazę, kad žiniasklaida būtų laisva, bet ta laisve nepiktnaudžiautų ir nesinaudotų ja propagandiniams tikslams kaip kad yra dabar. Nekalbu jau apie tai, kad pamiršusi savo tikrąją misiją -informuoti ir skatinti diskusijas – nemaža dalis žiniasklaidos šiandien pirmiausia galvoja apie tai, iš kurios valstybės institucijos ar partijos galima daugiau užsidirbti savo nykiai egzistencijai.
Apie Seimo ir konkrečiai kiekvieno jo nario atsakomybę kalbu todėl, kad, kaip jau minėjau, šiandien buvo paviešinta, kas siūlomas į Z.Zamžickienės vietą. Tai vadinamosios Vito Tomkaus vadovaujamos žiniasklaidos grupei priklausančios vadinamosios naujienų agentūros ELTA direktorė Gražina Ramanauskaitė – Tiumenevienė.
Pažįstu šią moterį ir kaip apie žmogų negaliu pasakyti nieko blogo. Tačiau pažįstu ir V.Tomkų ir labai atvirai galiu pasakyti, kad žodis “etika” ir V.Tomkus man nelabai derinasi.
Taip pat žinau, kas yra vadinamoji naujienų agentūra ELTA, nuolat pasižiūriu jos metines finansines ataskaitas ir randu jose daug įdomių dalykų, susijusių su V.Tomkaus vadovaujama žiniasklaidos grupe. Seimo nariai, svarstantys G.Ramanauskaitės – Tiumenevienės kandidatūrą, esu 99 procentais įsitikinęs, tų ataskaitų nežiūrėjo, todėl rasti nieko negalėjo.
Tačiau neabejoju, kad Seimo nariai yra skaitę “Respubliką” ir “Vakaro žinias”, neabejoju, kad jie prisimena, “kas valdo pasaulį” ir daugelį kitų dalykų. Todėl tikriausiai ramiai ir svarsto naująją kandidatūrą į Žurnalistų etikos inspektoriaus vadovo postą.
Ir aš paaiškinsiu, kodėl jie tai daro. Neseniai “Delfi” apžvalgininku tapęs Rimvydas Valatka, kai dar dirbo ne Monikos vadovaujamas, o pats vadovavo, skelbė, kad A.Račas “pašokdino socialdemokratus ir visą Seimą”. Tai buvo tada, kai aš siūliau Seimo nariams neskubėti pasiduoti žiniasklaidos verslo lobistų siūlymams keisti Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos sudarymo principus ir jos sudėtį, nelaidoti žiniasklaidos ir jos etikos.
Man buvo pavykę – kai kurie Seimo nariai įsiklausė ir buldozeris buvo trumpam sustabdytas. Tačiau tik trumpam, nes prie lobistų prisijungė žurnalistu save vadinantis Dainius Radzevičius, už buvo ir Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė, kuri pretenduoja tapti švietimo ministre (apie ją artimiausiu metu dar parašysiu) ir Seimo dauguma nusprendė, kad žiniasklaidos etika ne tokia svarbi, kąd į ją reikėtų gilintis. Užtenka, ką pasako D.Radzevičius, A.Siaurusevičius ar A.Pitrėnienė.
Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pavirto į Visuomenės informavimo etikos komisiją, žurnalistų joje iš esmės nebeliko, o komisijos pirmininko poste psichiatrą, neišmanantį apie žiniasklaidą, pakeitė verslininkė (kuri taip pat labai geras žmogus, tačiau tai – ne profesija).
Ir štai koks paradoksas – V.Tomkaus žiniasklaidos grupės darbuotoją vadovauti Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai pasiūlė ne kas kitas, o tos naujosios Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininkė, verslininkė ir, kaip sakiau, geras žmogus Vaiva Žukienė. Aš drįsčiau teigti, kad tai yra labai logiška ano Seimo sprendimo, kurio aš siūliau nepriimti, pasekmė, vedanti ten, kur aš ir prognozavau – prie normalios žiniasklaidos ir jos etikos laidojimo.
Šiandieninis teismo sprendimas aiškiai parodė, kad Z.Zamžickienei nerūpėjo žiniasklaidos etika. Jai, nežinau, ar dėl kvailumo, ar dėl kažkieno užsakymo rūpėjo išbūti savo kadenciją ir tai, deja pavyko. Užuot darytų tai, kas jai pavesta įstatymu, Z.Zamžickienė įdarbino jos vadovaujamos tarnybos darbuotojus, kad jie skaitytų mano Facebook ir tinklaraščio įrašus, juos kopijuotų, naiviai tikėdamasi, kad tai padės pridengti jos nesugebėjimą eiti pareigas, už kurias jai algą moka mokesčių mokėtojai. Jai nepavyko, tačiau algą ji vis tiek gavo ir ne iš savo, o iš jūsų kišenės ji mokės man kompensaciją už savo nekompetenciją. Taip pat, kaip prieš kelerius metus mokėjo “visuomenine” vadinamos televizijos generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius.
Iš tos pačios – jūsų – kišenės man būtų mokėjęs ir Linas Slušnys, jei Seimo nariai būtų atkreipę dėmesį į mano pastabą, kad Lietuvoje tėra tik dvi institucijos, kurių sprendimų Lietuvos piliečiai negali skųsti: Konstitucinis Teismas ir Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija. Bet L.Slušnys nemoka, nes žino, kad Seimui ir jo nariams žiniasklaida ir jos etika nerūpi.
Tiesą pasakius, nelabai tikiuosi, kad kas nors Seime susirūpins žiniasklaida ir po šio įrašo. Greičiausiai V.Žukienės pateikta G.Ramanauskaitės-Tiumenevienės kandidatūra pasirodys priimtina, ji bus patvirtinta ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba bus tokia pati kaip tada, kai jai vadovavo Z.Zamžickienė.
Tokią išvadą leidžia daryti ir tas faktas, kad nei V.Žukienės vadovaujama “etikos” komisija, nei Seimo komitetas tikrai naujienų agentūrai BNS nesutiko atskleisti G.Ramanauskaitės-Tiumenevienės gyvenimo aprašymo. Nes visuomenei juk nereikia žinoti, kokia yra kompetencija ir patirtis žmogaus, kuris ateinančius penkerius metus bus atsakingas už žiniasklaidą ir jos etiką.
Nepaisant to, kaip žurnalistas, laikau savo pareiga apie tai rašyti ir prašyti Seimo ir kiekvieno jo nario dar kartą: prašau, nelaidokite žiniasklaidos ir jos etikos
Ir net jei Seimas ir jo nariai mano prašymo neišgirs arba apsimes, kad neišgirdo, žinosiu, kad padariau, ką privalėjau, kad žiniasklaida Lietuvoje būtų skaidresnė, kad žiniasklaidos etika būtų ne fikcija ir kad įvairaus plauko propagandistai, parsiduodantys už nuotraukas, ordinus, keliones ar mokesčių mokėtojų jiems ministerijų mokamus pinigus, kiekvieną kartą žagsėtų ištardami žodį “žurnalistas”.