Nuotolinės studijos #13 Kaip nedelfiškai skelbti apklausų rezultatus arba kaip atskirti liemenę nuo liemenėlės

Sveiki. Šiandienos nuotolinių studijų tema – apklausos ir jų rezultatų skelbimas.

Tai nėra labai sudėtingas dalykas, tačiau praktika rodo, kad kai kuriose redakcijose, kur žurnalistai ir redaktoriai nesugeba atskirti liemenė nuo liemenėlės, tinkamai aprašyti apklausų rezultatus yra misija neįmanoma.

Štai, pavyzdžiui, Monikutės vadovaujami delfiai penktadienį paskelbė V.Tomkaus vadovaujamos Eltos kūrinį, pavadinimu „Kairiųjų rinkėjų Lietuvoje daugiau nei dešiniųjų?“, kuriame aprašomi paskutinės „Baltijos tyrimų“ atliktos apklausos rezultatai.

Pirmiausia iš koto verčia pavadinimas, nes tik tie, kurie neskiria liemenės nuo liemenėlės, gali nežinoti, kad kairiųjų rinkėjų Lietuvoje visada buvo daugiau nei dešiniųjų. Išskyrus, žinoma, kai tie rinkėjai balsuoja už D.Grybauskaitę, kuri yra vidurinė.

Tačiau kalbame ne apie pavadinimą, o apie apklausos rezultatų pristatymą. Ir štai, ką skatome:

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ rugpjūčio 26-rugsėjo 6 dienomis atliktos apklausos duomenimis, į Seimą patektų šešios partijos. Populiariausia šalies politine partija išlieka socialdemokratai, už kuriuos balsuotų 24 proc. rinkėjų. Per mėnesį šios partijos palaikymas nežymiai sumažėjo.

Kaip ir viskas gerai, ar ne? Nurodyta, kada atlikta apklausa, kas ją atliko ir koks yra LSDP populiarumas. Žodis „nežymiai“ paskutiniame sakinyje šiek tiek neatitinka normalių žurnalistikos standartų, bet tai niekis, palyginti su tuo, kas parašyta vėliau:
Antroje pozicijoje rikiuojasi Darbo partija, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai bei partija Tvarka ir teisingumas, surenkančios po dešimtadalį rinkėjų balsų. Šių trijų politinių jėgų populiarumas per mėnesį padidėjo maždaug dešimtadaliu. Už Liberalų sąjūdį žadėjo balsuoti apie 7 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių. 5 proc. apklaustų šalies gyventojų rugpjūčio mėnesį ketino balsuoti už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą.
Jei esate moteris ir vietoj liemenėlės nešiojate liemenę, jums tikriausiai viskas suprantama, Tačiau man, kuris liemenėlės nenešioja, tai visiškas delfinariumas.
Nes jei skaityčiau, kaip parašyta, turėčiau suprasti, kad DP, TS-LKD ir TT turi po 10 proc. rinkėjų palaikymą ir kad visų jų populiarumas per mėnesį išaugo maždaug 0,9 proc. punkto. O bet tačiau, kadangi liemenėlės nenešioju, susirandu parėjusio mėnesio „Baltijos tyrimų apklausą ir ką gi matau?:
Baltijos apklausaOgi matau, kad tų trijų partijų, kurias neva rugpūtį rėmė po dešimtadalį rinkėjų, reitingai liepą buvo skirtingi. O tai reiškia, kad jei jų populiarumas didėjo taip pat dešimtadaliu (kas šiaip jau mažai tikėtina), tai rugpjūtį jas būtų rėmę atitinkamai skirtinga rinkėjų dalis. Ir, beje, jos būtų išsirikiavusios tokia pat tvarka, kaip ir liepą, o ne tokia, kaip nurodyta delfinariume.
Tikėtina, kad V.Tomkaus valdomoje Eltoje dirbantys delfiai, nemoka skaičiuoti arba mokykloje praleido pamokas, per kurias buvo aiškinama, kas yra dešimtadalis.
Tačiau normaliose redakcijose žurnalistai, skelbdami apklausų rezultatus ir matydami, kad liemenėlės jose nesiskiria nuo liemenių, elgiasi labai paprastai – jie kreipiasi į apklausą atlikusią bendrovę ir paprašo pateikti tikruosius apklausos rezultatus, kad galėtų tinkamai informuoti savo skaitytojus. Delfinariumuose tokia praktika, panašu netaikoma, todėl ir tenka vietoj liemenėlės nešioti liemenę. Arba atvirkščiai.
Normaliose redakcijos, kuriose žurnalistai atskiria liemenes nuo liemenėlių, atsirastų kas patikrina ir kitus duomenis. Pavyzdžiui, teiginįm, kad:

Politinių partijų konsteliacija šalyje nekinta jau ilgą laiką. Per pastaruosius metus politinių partijų populiarumas beveik nepasikeitė: 2013-ųjų rugsėjį populiariausi taip pat buvo socialdemokratai, kuriuos tuomet palaikė 27 proc., toliau rikiavosi Darbo partija (11 proc.), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (10 proc.), Tvarka ir teisingumas (8 proc.) bei Liberalų sąjūdis (5 proc.).

O jei patikrintų, tai pamatytų, kad tai kas parašyta aukščiau nelabai atitinka tikrovę, nes prieš metus buvo rašoma štai kas:

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 20-30 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ apklausos duomenimis, kaip ir prieš mėnesį, jei Seimo rinkimuose būtų dalyvavę visi balso teisę turintys šalies gyventojai, rugsėjo pabaigoje didžiausią palankumą būtų pelniusi Lietuvos socialdemokratų partija – už ją ketino balsuoti 28 proc. apklaustų 18 metų ir vyresnių gyventojų.

Jei artimiausiu metu vyktų rinkimai į Seimą, po 10 proc. apklaustų gyventojų balsuotų už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus ir Darbo partiją (leiboristus). Palyginti su prieš tai buvusiu mėnesiu, konservatorių reitingai pakilo labai nežymiai – keliomis dešimtosiomis procento: nuo 9,9 iki 10,2 proc. Tas pats nutiko ir su „darbiečiais“: praėjusį mėnesį už juos būtų balsavę 8,8 proc. respondentų, o dabar – 9,9 proc.

Tuo tarpu „tvarkiečių“ reitingai kiek smuktelėjo. Dar rugpjūtį partiją „Tvarka ir teisingumas“ palankiai vertino 10 proc. respondentų, o rugsėjį jau tik 7 proc.

Jūs sakysite skirtumai nedideli: vietoj 28 – 27, vietoj 9,9 – 11, vietoj 10,2 – 10 ir vietoj 7-8. O aš sakysisu, kad žurnalistas, kuris negali teisingai perrašyti skaičių, gali dirbti tik delfinariume, vaikščiodamas su liemenėle vietoj liemenės.

Todėl pasufleruosiu: liemenėlė tai yra apatinio trikotažo dalis, dažniausiai turinti du kaušelius priekyje, kurie skirti prilaikyti krūtis arba sudaryti įspūdį, kad jos yra didesnės, nei realiame gyvenime. Liemenė gi yra viršutinis drabužis be rankovių, susegamas priekyje ir vietoj kaušelių turintis kišenes, skirtas įvairiems daiktams susidėti. Galima įsidėti net liemenėlę.
Iki kito karto.
(6 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...