Apklausų marazmas. Ar tikrai netyčia?

Neseniai po vienos radijo laidos ginčijausi su R.Dagiu, kuris toje laidoje išsitarė, kad visuomenės nuomonės tyrimo bendrovės manipuliuoja apklausų rezultatais. Suprask, vienos dirba vienoms partijoms, kitos – kitoms.

Nesąmonė, sakiau, čia tik jums, politkams, visur ir visada baubai ir klasta vaidenasi. Nejau bendrovės savo geru vardu rizikuotų vardan kažkokių darinių vadinamų partijomis.

Ir kaip tyčia – R.Dagiui nusiraminti – „Lietuvos rytas“ birželio 21 d. paskelbė „Vilmorus“ atliktos naujausios apklausos rezultatus: konservatoriai joje pirmi, pirmą kartą, berods, nuo šių metų pradžios, o gal ir apskritai pirmą kartą nuo praėjusių Seimo rinkimų. 

Po jų rikiuojasi „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partija ir socdemai. Kaip toje Andriaus dainoje: tos pačios naujienos tik keičiais veidai.

Čia būtų galima ir baigti, nes R.Dagiui tokie apklausos rezultatai tikriausiai patiktų. Ir už dabartinius kolegas konservatorius gali pasidžiaugti ir buvusiems bičiuliams socdemamas visai neblogai sekasi. Ir tikriausiai nuomones tiriančių bendrovių klasta nebekaltina.

Bet už poros dienų – smūgis žemiau juostos. Alfa skelbia „Baltijos tyrimų“ apklausos rezultatus ir ten vaizdelis visai kitoks: rinkėjai palankiausiai vertina socdemus ir A.Paulausko soclibus. Konservatorius lenkia net K.Prunskienės vastiečiai liaudininkai, o „Tvarka ir Teisingumas“ ir Darbo partja – atitinkamai 6 ir 8. Liberalų sąjūdis (girdėjote apie tokį?) ir tas aukščiau už abi pastarąsias

Abi apklausos atliktos bevek tuo pačiu metu (birželio 5-11 ir gegužės 23-birželio 3), spėju, kad respondentų imtis irgi buvo maždaug ta pati.

Tai kurgi šuo pakastas?

Atsakymas: kaip klausi, taip ir atsakys. „Vilmorus“ klausia, kaip balsuoumėte, jei Seimo rinkimai vyktų kitą sekmadienį, o „Baltijos tyrimai“ – siūlo atsakyti, palankiai ar nepalankiai vertina rinkėjai vieną ar kitą prtiją.

Lyg ir viskas teisingai, tačiau rezultatai – visiškai skirtingi.

Šai tada ir kyla klausimas, kodėl „Baltijos tyrimai“ staiga susigalvoja pateikti tokį įdomų klausimą: ar iš smalsumo, ar iš anksto žinodami, kad atsakymai į jį bus kitokie, nei į „Vilmorus“ pateikiamą klausimą. Mano atsakymas būtų antrasis. Ir tada man beliktų sutikti su R.Dagiu…

Ypač – kai matau kitos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenis , kurioje pateikiami „patikimiausi“ visuomenės veikėjai ir geidžiamiausi kandidatai į prezidentus.

Pirmajame sąraše penktu numeriu įrašytas A.Valinsks, pralenkęs V.Uspaskichą, A.Paulauską, G.Kirkilą ir G.Nausėdą.

Antrajame – A.Valinskas su K.Prunskiene dalijasi 7-8 vietomis (gera kompanija:)

O štai jau minėtoje „Vilmorus“ apklausoje, kuri buvo daryta vėliau, A. Valinskas tarp visuomenės veikėjų, geriausiai atstovaujančių rinkėjų interesams, tėra penkioliktas – po G.Kirkilo, A.Zuoko, ir A.Paleckio. 

Tos pačios bendrovės palankiai ir nepalankiai vertinamų veikėjų sąraše A.Valinsko iš viso nėra (pamiršo įrašyti? o gal tas sąrašas baigtinis ir jame vietą rekia išsipirkti?)

Nėra „Vilmorus“ sąrašuose ir G.Nausėdos, nors „Baltijos tyrimuose“ jis pakankamai aukštai.

O štai „Baltijos tyrimų“ sąraše nėra A.J.Bačkio, kuris „Vilmorus“ sąraše – ketvirtas: tarp Č.Juršėno viršuje ir K.Prunskienės apačioje…

Yr ir dar viena įdomybė: „Vilmorus“ sąraše tarp veikėjų randame policijos generalinį V.Telyčėną, o „Baltjos tyrimų“ lentelėse vis dar – jau buvęs generalinis V.Grigaravičius (pasakykite atvirai, ar žinote, ką jis dabar veikia?)

Įdomių skirtumų tikriausiai būtų galima surasti ir daugiau, tačiau ar verta.

Juk išvada liks ta pati: kažkas iš tikrųjų negerai su tais apklausų rezultatais. O grubiai kalbant – visiškas marazmas.

Ir kuo įdėmiau žiūri, tuo daugiau abejonių kyla, kad taip atsitinka netyčia…

 

 

 

(Dar neįvertinta)
Loading...
 • aš tai jau senai tokių apklausų rezultatais netikiu. gi visi žino kad jos reikalingos tik visuomenės nuomonei formuoti ir neapsisprendusiems paaiškinti už ką reik balsuot (:

  o kai dar pagalvoji – dažniausiai imtis yra apie 1000 žmonių, tai jau kaip papuls tie žmonės, nieks nežino. laisvai gali skirtis rezultatai ir ne tiek dar (:

 • Anonimas

  o dar prie viso šito pridėkite „nepriklausomą žiniasklaidą“, dar etatinius polYtinius „apžvalgininkus“ ( zampolit) ir matosi vaizdelis poklaikis – makaronų kalnas

 • Dažnai apklausos būna tokios:
  1 Ar jūs geresnis už kitus?
  2 Ar kiti blogesni už jus?
  Intenetiniai portalai (pavyzdžiui, klase.lt) tokias apklausas ir publikuoja, o profesionalai – profesionaliai nugrimuoja. Bet vistiek – apklausa skirta patvirtinti. Mes klydome, manydami, kad apklausos tikslas – sužinoti :)

 • keletas pastebėjimų ir nuo manęs dėl tų apklausų:

  1. apklausos, kuriomis mus viešai maitina užsakovai su savo klausimų foruluotėmis – iš tiesų gali būti manipuliacinės arba bent jau tokios pasirodyti. (čia priklauso nuo to, kokių tikslų turi užsakovas) pvz. vilmorus apklausiant duoda pasirinkti sąrašą partijų, kurios yra atstovaujamos parlamente. žmonės iš jų ir renkasi. jei pvz. būtų pateiktas neparlamentinių sąrašas – žmonės matyt rinktųsi iš jo. rezultatai dar labiau stebintų… (juk pristatant rezultatus mes nepamatome kaip atrode vizualiai klausimynas). jei iš viso būtų klausiam be pasirinktinų variantų – tuokart daugiausia laimėtų žinomiausios partijos (kurių brendas geriausiai išpublikuotas)

  2. visai kas kita tyrimai, kuriuos užsisako pačios partijos (ne viešam publikavimui). kokia partija investuotų į tirimus (sumos nėra tokios jau menkos), kad gautų skiedalų krūvą? tie tyrimai padeda apsispręsti dėl keltinų kandidatų, dėl galimos taktikos konkurentų atžvilgiu ir .t.t. teko girdėti ne iš vienos partijos atstovų, kad prieš 2007 savivaldą darytų tyrimų, matė, kad Paksas Vilniuje turėtų laimėti. rinkimai tik ir parodė.

  3. apklausų rezultatus nuo pvz. konkrečių rinkiminių galutinių labai daug iškreipia tai, kad apklausoje atsako ir tie, kurie paskui į rinkimus neateina. didelis procentas tokių, kurie neapsisprendę, kaip ir didelė dalis iš viso sakančių kad neeis balsuoti.

 • Anonimas

  Mane tose apklausose visada ypač žavi pasiteiravimas:
  „Kuria institucija labiau pasitikite- gaisrininkais, ar bažnyčia?“

 • urvinis – aha, po to Delfi ir rašo visokias naujienas kad „lietuviai labiausiai pasitiki pienininkais“ ((:

 • Pingback: Anonimas()

 • marazmas ar ne, bet kai vos tik TS pagal tas pačias apklausas įsiveržė į priekį – tuoj suskubo trimituotis per visus galus

  is http://www.tsajunga.lt :

  „Vilmorus“ apklausa: TS – LKD surinktų daugiausiai balsų

  Jeigu kitą sekmadienį vyktų rinkimai į Seimą, daugiausiai balsų surinktų Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai rodo šeštadienį dienraštyje “Lietuvos rytas” paskelbtos birželio 5-11 d. atliktos „Vilmorus“ apklausos duomenys.
  Už partiją Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai balsuotų 15,1, „paksistus“ – 13,2, „darbiečius“ – 10,2 proc. apklaustųjų. Socialdemokratų partija gautų 9,7 proc. rinkėjų balsų.
  Pagausėjo partijos pirmininko A. Kubiliaus gerbėjų gretos.“

  Taigi kodel neturime Dagio ir co komentartų, kad ta apsklausa ir jos rezultatai – marazmas ir manipuliacijos :)?