Meluoti yra negražu, ponas Ž.Marcinkevičiau

Argumentų prieš “Leo LT” steigimą iki šiol buvo išsakyta tiek, kad bent jau šiek tiek ekonomikoje nusimanantys ir racionaliai galvoti sugebantys žmonės suprastų, kad šis projektas valstybės ir jos piliečių interesų požiūriu yra daugiau nei žalingas.

Tiesa, tiems, kam ekonomika žinios baigiasi bėgimu į “Maximas” šiai paskelbus infliacijos mažinimo akciją, visa tai paaiškinti taip pat sunku kaip paaiškint J.Smoriginui, kad kritikuoti kitus dėl aprangos nedera kai pats esi apsirengęs, švelniai tariant, kaip kaimietis.

Todėl apie ekonominius argumentus prieš “Leo LT” šį kartą nebekalbėsiu. Nekalbėsiu ir apie teisinius – tai yra, apie įstatymą, kuris nuo pat pradžios buvo iš esmės neteisingas ir todėl jo pataisyti negalima.

Tačiau be aukščiau paminėtų argumentų yra ir dar vienas labai paprastas – negalima atiduoti beveik 40 proc. šalies energetikos sektoriaus į rankas verslininkų, kurie siekdami pelno nepaiso visuomenės interesų.

Negalima atiduoti visos visuomenės likimo į rankas tų, kurie siekdami pelno bet kokia kaina elgiaisi neetiškai ir viešai meluoja.

Kalbu apie bendrovės “NDX Energija” valdybos narį, pastaruoju metu tapusį VP grupės atstovu ryšiams su visuomene Ž.Marcinkevičių.

Ketvirtadienį Lietuvos radijo laidoje Ž.Marcinkevčius tvirtu balsu pareiškė, jog “nei Maxima” nei jokia kita verslo organizacija, kurią kontroliuoja VP grupė, niekada nesinaudojo, nesinaudoja ir nesirengia naudotis jokiomis įstatymų lengvatomis. Lygiai taip pat, kaip ir lengvatomis susijusiomis su neįgaliaisiais. Tai yra absurdas, mes nesinaudojome niekada jokiomis pridėtinės vertės mokesčio lengvatomis”.

Drįsčiau teigti, kad tai yra įžūlus melas ir tuoj pabandysiu tai įrodyti.

Nežinantiems istorijos bei tiems, kurtie nenori jos žinoti priminsiu: 2002 metų gegužės mėnesį VP Market“ iš bendrovės „Optimali investicija“ įsigijo penkis nekilnojamojo turto kompleksus, tarp jų Vilniuje esančia “ Maxima bazę“ bei Klaipėdoje esančią “ Hyper Maximą“. Sudariusi šį, 600 mln. litų vertės sandorį “ VP Market“ deklaravo Valstybinei mokesčių inspekcijai 103 mln. grąžintino Pridėtinės vertės mokesčio ir paprašė jį grąžinti.

Mokesčių inspekcija po ilgų apmąstymų sumažino grąžintiną sumą iki 76 mln. litų ir 2003 po įvairių institucijų tyrimų šiuos pinigus pervedė “VP Market”.

Tiriamas šis sandoris buvo dėl to, kad, kaip nustatė Seimo Antikorupcijos komisija, nekilnojamasis turtas dėl kurio buvo sudaromas šis sandoris „niekada nebuvo realiai perleistas su „Vilniaus prekybos“ tinklo įmonėmis nesusijusiems asmenims ir visą laiką buvo valdomas tų pačių asmenų“.
Tiesa buvo ta, kad turtas, kurį „VP Market“ įsigijo iš „Optimalios investicijos“, anksčiau priklausė įmonėms „Vilniaus prekybos nekilnojamasis turtas“ ir „Turto vystymo įmonė“, kurios akcininkai yra tie patys asmenys, kaip ir „VP Market“. “Optimaliai investicijai” tas turtas buvo perleistas 2001 metais įstatiniam kapitalui suformuoti.

Be to, tuo metu kai vyko sandoris, „Optimaliai investicijai“ vadovavo vienas iš „VP Market“ akcininkų Mindaugas Marcinkevičius, o įmonę valdė tuometinio „VP Market“ prezidento Nerijaus Numavičiaus sesers Edos Krasnadamskienės įsteigta neįgaliųjų visuomeninė organizacija „Spindulio draugija“.
Būtent pastaroji aplinkybė lėmė, kad parduodama nekilnojamąjį turtą, „Optimali investicija“, kaip bendrovė, kurios akcijos priklauso neįgaliųjų organizacijai, pagal tuomet galiojusią Pridėtinės vertės mokesčio lengvatą, turėjo būti atleista nuo PVM mokesčio sumokėjimo į biudžetą.

Viskas buvo teisėta, tuo metu galiojantys įstatymai nebuvo pažeisti, todėl teisinio pagrindo teigti, kad VP grupė pavogė iš valstybės 76 mln. litų, iš tikrųjų nėra. Tą, beje, pripažino ir Generalinė prokuratūra.
Tiesa, teisingumo dėlei būtina paminėti, kad Seimas, prasidėjus skandalui ir diskusijoms, 2002 metų rugsėjo 6 dieną minėtą lengvatą panaikino.

Dabar reikėtų grįžti prie Ž.Marcinkevičiaus teiginio apie tai, kad VP gruopė niekada nesinaudojo įstatymo lengvatomis.

Nežinau, kokią strategiją ponui Žilvinui yra sukūrę viešųjų ryšių patarėjai ir kokiomis įstatymų ar terminų spragomis jis šį kartą bando manipuliuoti. Tačiau kaip kontrargumentą jam noriu pateikti porą citatų, kurios buvo paskelbtos viešai ir niekada nebuvo paneigtos.

„Taip, mes pasinaudojome lengvata, bet manau teisėtai“, – 2002 gruodžio mėnesį vykusiame Antikorupcijos komisijos sakė aukščiau minėta “Spindulio” draugijos vadovė E.Krasnadamskienė (Numavičiūtė).

„VP Market” per mėnesį biudžetui vidutiniškai mokėjo 3 mln. litų PVM, tad ji tikisi, kad visas 76 mln. litų įskaitymas galėtų užtrukti maždaug dvejus metus”, – tai Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos vadovės Birutės Jurgelevičienės žodžiai, pasakyti 2003 metų balandžio mėnesį, kai Finansų ministerija pradėjo PVM sugrąžinimą.

Galima būtų pateikti ir kitų asmenų, pavyzdžiui, I.Staškevičiaus, 2002 metais aktyviai komentavusio derybas su Finansų ministeriją, citatų, bet vargu ar yra prasmė tai daryti. VP grupė tuos 76 milijonus iš valstybės gavo ir gavo juos ne darydama verslą, o pasinaudama įstatymo spragomis ir valstybės silpnumu (arba valdžios nenoru ją ginti). Galima tik priminti, kad iš karto po to, tai yra, 2003 metų gegužę ji paaukojo milijoną “skalbimo miltelių ir alaus” akcijai, o tų pačių metų lapkritį buvo pripažinta VST privatizavimo konkurso nugalėtoja.

Šiandien ji siūlo patikėti, kad gavusi beveik 40 proc. Lietuvos energetikos sektoriaus, ji sieks naudos visuomenei ir elgsis atsakingai.

Jei norite, tikėkite tuo. Aš – netikiu. Ir dar kartą sakau, kad Ž.Marcinkevičius ketvirtadienį per Lietuvos radiją įžūliai melavo.

Ir vien jau dėl to jam ir kompanijai negalima leisti užvaldyti energetikos sektoriaus.

(7 balsų, vidurkis: 4,29 iš 5)
Loading...