LŽS premijos: žurnalistų ir žiniasklaidos kompromitacija

Šiomis dienomis bus nemažai kalbama apie žiniasklaidą, spaudos laisvę ir žurnalistus.

Bus visokių sveikinimų ir apdovanojimų.

Štai Lietuvos žurnalistų sąjunga trečiadienį iškilmingai paskelbė apie naujuosius „prestižinių“ V.Kudirkos ir V.Gedgaudo premijų laureatus: jais tapo Vytas Urbonas ir Julija Šliažienė.

Pirmajam V.Kudirkos premijas skirta už monografiją „Stasys Šilingas. Gyvenimas tautai ir valstybei“, J.Šliažienė „reiklios komisijos“ nuomone, V.Gedgaudo premijos nusipelnė už knygą „Nutolęs laikas“. 

Su V.Urbono darbais žurnalistikos srityje per beveik 20 metų žurnalisto karjerą neteko susidurti, o su J.Šliažiene prieš dešimtmetį tris mėnesius teko darbuotis viename kolektyve. Gera žurnalistė buvo.

Sakau, buvo, nes jau, berods, keletą metų reportažų neberengia ir dirba Vyriausybės spaudos tarnyboje.

Todėl šiandien J.Šliažienė ir žurnalistika susijusi tiek pat, kiek ir V.Valentinavičius. Arba – aš su konservatorių partija.

Apie V.Urbono kokias nors sąsajas su žurnalistika, mano subjektyvia nuomone, nėra prasmės net kalbėti.   

Ir todėl man liūdna ir gėda dėl Lietuvos žurnalistų sąjungos ir dėl tos „reiklios komisijos“ sprendimų, kurie kompromituoja ne tik sąjungą ir komisiją, bet ir visą Lietuvos žiniasklaidą. Taip pat – ir V.Urboną bei J.Šliažienę.

Pirmiausia todėl, kad tos „reiklios komisijos“ nariai, panašu visiškai nesusivokia realybėje ir nesupranta, kas yra žurnalistika ir žiniasklaida. Be to , jie panašu nemoka skaityti arba yra negrįžtamai praradę gebėjimą suvokti tekstą.

Juk tame pačiame LŽS puslapyje yra skelbiami V.Kudirkos ir V.Gedgaudo premijų nuostatai.

V.Kudirkos premija, kuri pagal šiuos nuostatus yra „svarbiausia kasmetinė Lietuvos žurnalistų sąjungos (toliau – LŽS) ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos (toliau – NŽKA) premija“ skiriama:

žurnalistui arba jų kūrybinei grupei už brandžius, humanistines, etines vertybes ir pilietinės-patriotinės visuomenės ugdymo prioritetus puoselėjančius bei valstybingumą stiprinančius spaudos, radijo, televizijos ar fotožurnalistikos autorinius darbus už praėjusius metus.

V.Gedgaudo premija, pagal šios premijos nuostatus, skitriama:

LŽS nariui už turiniu ir forma išskirtinius spaudos, radijo, televizijos, interneto ir fotožurnalistikos darbus už praėjusius metus

Gali būti, kad esu visiškas ir nepataisomas dundukas, tačiau drįsiu teigti, kad nei V.Urbono, nei J.Šliažienės knygos nėra nei spaudos, nei radijo, nei televizijos, nei fotožurnalistikos darbai, o V.Urbonas nėra nei žurnalistas, nei jų kūrybinė grupė.

Abu šiuos garbingus žmones galbūt buvo galima apdovanoti už jų ilgametį darbą ar nuopelnus, bet ne už žurnalistiką.

Tačiau gali būti, kad dundukas esu ne aš, o tos „reiklios komisijos“ nariai, kurie nesupranta, kad skirdami svarbiausias premijas už žurnalistikos darbus žmonėms, kurie, tegul ir labai gerbiami, ir labai nusipelnę, šiandien neturi nieko bendro su žurnalistika, kompromituoja žurnalistiką, tyčiojasi iš žurnalistų ir siunčia neteisingą žinią visuomenei. Taip tik dar labiau prisidėdami prie tolesnio visos žiniasklaidos kompromitavimo ir jos kokybės prastėjimo.

Liūdniausia, kad tai daroma Lietuvos žurnalistų sąjungos, o tai reiškia – visų jai priklausančių narių vardu.  

Jei taip bus ir toliau, galbūt sulauksime dienos, kai V.Kudirkos premijos bus pradėtos dalinti čyvų rašomas už politikų biografijas, užkalnių kelionių vadovus ar pačių politikų memuarus.

Nenorėčiau tos dienos sulaukti būdamas žurnalistu.

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • Matotaupa

  Kreivų veidrodžių karalystė…

 • Fredis*

  LŽS ir koks nors privatus tinklaraštis nebūtinai yra susisiekiantys indai, o nuomonių įvairovė apie būsimus premijų laureatus – labai gerai.

 • Gal gerb. V.Urbonas buvo įvertintas, kaip vienas iš Komunikacijos katedros Klaipėdos universitete steigėjų ir buvęs jos vadovas? Šis žmogus – puikus teoretikas, mano nuomone, gerai išmanantis žiniasklaidos istoriją, bet ne praktikas.

  • anonimas

   Ne, ne už tai ivertintas. O už monografiją „Stasys Šilingas. Gyvenimas tautai ir valstybei“. Kurios nugalėtojai atrenkami pagal Artūro Račo aprašytus kriterijus.

 • senko

  manau , kad kokia visuomenė, tokia ir žiniasklaida, kokia žiniasklaida , tokia ir „rrreikli komisija“, kokia komisija , tokie ir sprendimai. Taigi – susiekiantys indai …

 • mumu

  LŽS – visuomeninė organizacija, ką nori, tą daro. Ar verta tuo piktintis?

  Kas kita, kai sau užduodi klausimą – ar verta būti tokios, kokia ji yra paskutiniaisiais metais nariu? Man būtų gėda.

 • Marius

  Lietuvoje taip yra įprasta vertinti visose gyvenimo srityse. Vertinama pagal įspūdį, arba už tai kas Amerikoje vadinama už gyvenimo nuopelnus. Man tai tokie įspūdžiai. Tai blogai be abejo, arba reikia pervadinti nominacijas.

 • Šiaip smalsu, kas gi Lietuvoje yra tikri žurnalistai. Gal autorius galėtų pateikti sąrašiuką bent iš 10 pavardžių, vertų šio apdovanojimo ?

  • mielas Daliau, štai šiame puslapyje rasite atsakymą į savo pirmą klausimą. Dėl tų, kas verti ir kas ne, atleiskite, bet nesu „reiklios komisijos narys“, todėl ekspromtu atsakinėti nesiryžčiau.

 • kolega

  na,dauguma profesionalių kolegų rimtai nevertina nei LŽS, nei sąjungos skiriamų nominacijų,premijų ir t.t. Apskritai, ši organizacija neturi nieko bendra su dauguma rašančių ir kalbančių profesionalų. Tad rimtai vertinti jų „oskarų“ kažkaip ir nelieka prasmės. Kita vertus, Vyriausybės pijare dirbančios buvusios žurnalistės apdovanojimas jau skamba kaip šlapio skuduro trenksmas visiems į pijarą neišėjusiems žurnalistams per veidą.

 • Fredis*

  I.Makaraitytė – pirmoji žurnalistė demaskavo sandorį Leo.lt ir pirmoji paviešino garsiąją nuotrauką iš Siemens arenos ložės, kurioje nufotografuoti visi veikiantys asmenys.
  R.Grinevičiūtė – vienintelė žurnalistė atsiprašiusi politiko (V.Landsbergio), buvo tampoma sistemos, klano (A.M.Brazausko) po teismus.
  V.Vasiliauskas ir R.Varnauskas – stojo į teisminę, nuožmią, idėjinę kovą su klanu, sistema (VSD, D.Jurgelevičiumi).
  T.Dapkus – už ilgametį ir nepaliaujamą sugebėjimą nebūti išmestam iš Lietuvos radijo (gen. direktorius A.Siaurusevičius).
  A.Klevečka – už sugebėjimą TV studijoje sukurti draugišką ir šiltą atmosferą tarp pačių prieštaringiausių ir kitomis aplinkybėmis antagonistiškai vieni kitų atžvilgiu nusiteikusių politikų ir žiniasklaidininkų TV laidoje, kurios pavadinimas savaime užprogramuoja nepasitikėjimą ir įtarumą („Sąmokslo teorija“).
  A.Maldeikienei – už Teisybės liudijimą žodžiu ir savo pačios gyvenimo pavyzdžiais.

  • Trakimas

   Keistas sąrašas:)Nėra Valatkos,Navicko,Antanaičio ir kt.Tik konservatoriams,katalikų bažnyčiai ar bent radikaliems dešiniesiems simpatizuojantys „žurnalistai“?Valentinavičius tokiam „Fredžio“ sąrašui-pritartų.

  • senko

   gerb Fredi, Jūsų jumoras tikrai lab subtilus.Ypač apie V. Vasiliauską ir Klevečką ;-D

 • senko

  gerb Artūrai, ar šis sarašas ( įskaitanr vyr. finansijinkę) yra baigtinis, ar yra dar ;-) ?

  • mielas senko, tokiems kaip tamsta baigtinis sąrašas turėtų sudaryti vieną pavardę: K.Krivickas.

   • senko

    jus neteisus – tai turetų būti A.Račas ;-)))

 • Zeppelinus, ačiū

 • Pakalne

  Arturai, bene apie Tamsta Uzkalnis vel raso?

  „Be abejo, buvo ir daug ko kito – nuo biurų užsienyje įrengimo, įrangos pirkimo ir derybų su žinių agentūromis dėl jų paslaugų pirkimo. Dėl pastarosios patirties šiandien labai juokinga žiūrėti į ne kuriuos viešoje erdvėje besisklaidančius žinių agentūrų verslo ryklius rytų Europoje, kurie iš tiesų yra apgailėtini pablyškę kilbukai, ypač kai nuskursta valstybinių užsakymų ėdžios; dažniausiai jie dėl savo charakterių ydų negalėtų ir kilogramo agurkų turguje parduoti, bet labai mėgsta vaizduoti žiniasklaidos verslo magnatus.“
  http://uzkalnis.popo.lt/2011/05/04/atsisveikinimas-su-ginklais-uzverus-bbc-duris-paskutini-karta/

  • miela Pakalne, tegul rašo tie užkalniai ir čyvai ką tik nori. Jų toks darbas. Panašiai kaip A.Valinsko Seime. Negi turėčiau į kiekvieną jų kliedesį reaguoti? Tegul linksminasi. Gal bus daugiau jų knygas perkančių, augs vartojimas, o tai skatins bendrą ūkio atsigavimą.

  • ir dar, Pakalne, perskaičiau tekstą – jis labai simptomiškas ir puikiai atspindi autoriaus filosofiją, jo požiūrį į kitus (visada anoniminius) žmones ir, žinoma, į save.

   Labai laukiu jo grįžtant į Lietuvą. Neabejoju, kad ras sau tinkamą vietą ir mus visus dar ilgai džiugins savo išskirtiniais gebėjimais ir talentu.

  • Trakimas

   Perskaičiau ir aš:)Įstrigo tai,kad Užkalnis savo rašiniuose yra tiesiog „Volkeris-texaso reindžeris“:)Visus konkurentus blogiečius jis nugali dėl savo genialių genetinių savybių.Ir jo gyvenimo kelyje kliūtis anas įveikia lengvai ir saldžiai,nors blogis slypi net pačioje jo darbovietėje-BBC.Ten gryni anglai veržiasi pas Užkalnį pasikonsultuoti ir kablelius sudėlioti:)Tačiau ponas Užkalnis baukščiai apsidraudžia-apie būsimas darbovietes ar potencialius darbdavius rašo atsargiai,kad ko neatsitiktų.Artūrą „kabina“ tik dėl viešų ryšių,nes žino,kad gerb.Artūras emocionaliai sureaguos ir žinia pasklis internetuose…:)

   • Trakimas

    Visai tikėtina,kad Užkalnis Lietuvoje pakeis tą „fyfą“(Valentinavičių?),kuri visą komisiją buvo pastačiusi ant ausų ir dabar užima postą,turi kabinetą ir solidų atlyginimą.Ne veltui ponas Užkalnis paputojo ant BBC,profsąjungų ir šiaip „kairiųjų“.Tai visuomenės akyse yra lyg pasiteisinimas,kad Andrius nebegalėjo gyventi tokioje slogioje atmosferoje,todėl grįžta konservatyvią,konservatorių valdomą rūpintojėlių ir klumpakojų kraštą-Lietuvą.

  • nesvarbu

   Tokių užkalnių-pilnas internetas. Nors jie visi ir skirtingi, tačiau tiek pat ir panašūs. Vieni jų dirbę eiliniais klerkais BBC, kiti ne. O treti aplamai-visą gyvenimą „laisvi menininkai“, niekur nedirbę. Verta pažymėti, jog padirbėję klerkais kokioje BBC jaučiasi akivaizdžiai pranašesniais už kitus. Mėgsta apie tai visur ir visiems įkyriai ir prikišamai pasakoti. Tokiu būdu patvirtindami, jog yra amžiams įstrigę audringuose 90-uosiuose.Tuose romantiškuose laikuose, kuomet darbas klerku BBC buvo kažkas iš fantastinės srities. Dabar ši aplinkybė jau beveik niekam nedaro jokio įspūdžio. Negerai tai, aišku.Reikėtų tokius kiekvieną kartą atidžiai išklausyti, jiems tik to ir tereikia. Gal jie nieko daugiau ir neturi, tik gražią istoriją – pasaką apie save kokioje BBC. Juk tai pagaliau jų gyvenimas…

 • Karolis Jachimavičius

  Kame čia gėda? Kiek atsimenu, Artūrai, esi mėgėjas žurnalistas, pagal išsilavinimą istorikas. Bet tiesa – jeigu įtakingiausias Lietuvos žurnalistas yra istorikas, tada gėda žurnalistams.

  • mielas Karoli, kažkodėl man atrodo, kad tamsta nusišneki.

   • Karolis Jachimavičius

    Gali būti. Iš noro ginti žurnalistus netyčia ant asmeniškumo užlipau. Bet tikrai nenusišneku, kad ir knygose gali būti žurnalistika – visokios apybraižos, tyrimai ir kitokia publicistika.

 • Gintaras

  Galvojau, kad įtakingiausias Lietuvos žurnalistas yra A.Zuokas. Neskaitant G.Vainausko su V.Tomkum. Pasirodo, klydau.

 • Klausimas

  Kas tas Rachas?

 • At8rai, nepyk, bet man gėda skaityti tokį tekstą. iandien dra jį man kažkas per Spaudos šventę dar ir parodė tokiame „Laisvame laikraštyje“. Nenoriu nieko sakyti apie dundukus… Esi pats ir LŽS narys. Kitą kartą, kai rašysi komentarus su žodžiais „kompromituoja“, pagalvok ir apie savo komentarus ir žurnalistikos kompromitaciją.
  O norėjau tave tik pasveikinti su švente…

  • Bobutė

   Kokie žurnalistai (ar dauguma jų), tokia ir LŽS, tokie ir jų suvažiavimai, kuriuose išrenkami tokie pirmininkai…

   Blogiausia, kad tokie žmogėnai kompromituoja ne tik žurnalistiką, ne tik Valstybę, bet ir pačią demokratijos idėją…

   P.S. Tokiame fone, p. Radzevičiaus nepagarba lietuvių kalbai atrodo tik kaip nereikšminga smulkmena…

  • mielas Dainiau, ant Tavęs jau seniai nepykstu – po to vasario mėnesio LRT tarybos posėdžio…

   Dėl kompromitacijos savo nuomonės nekeičiu – tokie apdovanojimai ir tokie sprendimai kompromituoja LŽS, kurios narys esu ir tuos, kurie tokius apdovanojimus skiria. Jei turėsiu jėgų, ateityje pasistengsiu, kad LŽS taptų kitokia ir kad ji nekompromituotų žiniasklaidos ir žurnalistų.

   Kai dėl „Laisvo laikraščio“, jie yra paprasčiausi vagys, kurie vagia mano įrašus. Jei tavo akyse tai keičia įrašo turinį, tai toks tu ir žurnalistas…

   • suomis

    Tu matai. Niekad negalėjau pagalvoti, kad Drižius vagia įrašus. Žinau, kad visas šis pasaulis su dvigubu dugnu, bet tada mūsų visuomenė yra labai abgailėtinoje padėtyje, kai nebėra kuo pasitykėti. Pats skaitau „Laisvą laikraštį“ ir aišku jis jau senai mane užknisa, bet kaip narkotiko(informacinio narkotiko) negaliu mesti. Iš kitos pusės, o kas iš Lietuvos žurnalistų cecho, dar sugeba iškelti, viai visuomenei aktualiausius klausimus.

    • Valentinas

     „Laisvo laikraščio“ skaitymo faktas daug ką paaiškina apie tave. Užuojauta.

     • romas

      Žurnalistų sąjungos pirmininkas taip pat skaito „Laisvą raikraštį“. Suomis nuo jo neatsilieka.

     • suomis

      Skirtingai nuo pačio, aš skaitau daug ką ir įvairaus, dažnai kontraversiško, net prieštaraujančio vieno kitam. Kas neleidžia turėti vieną, neklystančią nuomonę. Ir man yra labai suprantamas posakis: – nuogas gimei, nuogas ir numirsi.
      Aš, tai skaitau „Laisvą laikraštį“ o pats greičiausiai tik „Lietuvos rytą“ :DDDDDDDDDDD

     • Valentinas

      Aha aš ir iš nerijaus girdėjau, kad jis skaito „įvairią“ lektūrą. Leisk pateikti analogiją. Tavo ir nerijaus įvairovė – tai šiukšlių konteineryje rastų maiso likučių įvairovė. Mano įvairovė – tai prabangaus restorano meniu įvairovė. Dar kartą užuojauta.

     • suomis

      Na aš dar nesu ant tiek egzaltuotas, kad lietryčio pornografiją pavadinčiau – prabanaus restorano meniu įvairove. :DDDDDD

 • Gintaras

  Kiek berašytų Pirmininkas Radzevičius, visuomet š0snis klaidų. Gal galėtų žurnalistų vadas kokią redaktorę puse etato įdarbinti. Niekas taip nekompromituoja žurnalistikos, kaip elementarus neraštingumas. Nors kaip mąsto, taip ir rašo. Nieko nepadarysi, kaip sakė K.Vonegutas.

  • RM

   Šiaip jis nėra neraštingas, bet tinginys visiškas. Beskubėdamas nuolat painioja vietomis raides, o peržiūrėti ką parašė jau tingi. Tikrai gėda.

   • Rytis I

    Z.Froidas teigė, jog rašymo klaidos nėra atsitiktinumas, tai dažna gilaus vidinio konflikto pasekmė. Nors daug kur jis klydo. O šiaip pažįstu bent porą „visiškai normalių“, kurie paskiau ir perskaitę kelissyk nemato savo klaidų. Tai tiesiog retai pasitaikantis kažkoks psichologijos bruožas, nebūtinai reiškiantis trūkumą. Gal tai bruožas, liudijantis genialumą? :)

 • Krantas

  Sausio 13-osios mūšis tęsiasi;
  …………..kurioje pusėje
  esate (esame).

  Šiomis dienomis susidūrus su bene visais APRAŠOMAIS
  „herojais“

  įspūdėlis:
  kiek kraupus (net ne kraupokas)
  RADZEVIČIUS,
  ŠLIAŽIENĖ,
  net pats URBONAS
  kiek pakraupino.

  Ar ataka „UŽ“
  Matą Šalčių ir Stasį Šilingą,
  ar „prieš“.

  Dera paklaust netgi pačios MATO ŠALČIAUS dukros
  RAMINTOS;
  netgi pačių Stasio ŠILINGO įpėdinių amerikoje.

  KODĖL (patys:
  RADZEVIČIAU,
  ŠLIAŽIENE
  ir netgi garb. URBONAI

  vengiate-nenorite-bijote
  NEGALITE, NEBENDRAUJATE ir Kiek TRUKDOTE).

  Ar priklauso iš Valstybės iždo bent po litą Jums?
  Nuo rytdienos, – ar dera „imti“ iš iždo…

  Nes painu
  „už“
  ar
  „prieš“
  SAUSIO 13-osios ir Birželio 14-osios
  aukų atminmą esate?

  Toks spūdis, kad
  tik sau sau sau sau sau sau

  (ir nieko aplink jau nematot;
  kaip tas bėdžius-knygius (ne)žurnalistas
  diversantas Tamošaičių berniokėlis
  su „…apakimu“ į komunistus ir Šalčių
  ir visą Lietuvą apakinęs)

  Krantai………
  Sausio 13-ąjai
  Sąjūdžiui
  Birželio 14-ąjai

  ///o gal nieko nebuvo,
  niekas nežuvo, –
  nežino niekas, nežinom nieko,
  ką vakar dainavę Vilniaus Rotušėje
  Ditkovskis, Malunavičiūtė, Smoriginas///

  ŠIURPU KRAUPU

  ŽINIASKLAIDA BAIGĖSI
  (o ar buvo:
  prasidėjusi, – Lietuvoje)