Krizė: kitoks požiūris (autorystė jau žinoma:)

Žemiau esantį tekstą iš savo draugės gavo mano žmona. Jo autorystė nežinoma, bet, manau, skaitydamas ne vienas jei ne atpažins save, tai bent jau dalį savo gyvenimo atspindžio tikrai ras…

…buvau sugėdintas, kad netikrinu tekstų googl’e… ir man buvo pirštu parodyta, kad tekstas buvo skelbtas bernardinai.lt

Skaitau bernardinus, bet nemačiau. Na, kaltas jau kaltas…

Bet tekstas vis tiek geras:)  

***************************************************************************************************************

Vakar mane barė. Mama. Mane barė, o aš džiaugiausi. Iki šiol apie tai, kad vaikus bara, skaičiau tik knygose. Žinojau, jog bara už šunybes, kiaulystes ir nepaklotas lovas. Pasiutusiai būdavo įdomu, kaip jaučiasi baramas vaikas. Tačiau kad ir kiek stengiausi, nei mama, nei tėtis manęs nebardavo.

Nenešioju šaliko ir pirštinių, tačiau niekam nerūpi, kaip rengiuosi. Nevalgau, tačiau niekas to nepastebi – kasdien pusryčiauju ir vakarieniauju vienas, o valgant savaitgaliais tėtis prie stalo skaito laikraščius, o mama pešiojasi antakius ir lakuojasi nagus. Tyčia gaunu blogus pažymius, tačiau nei mama, nei tėtis į pažymių knygelę nežiūri.

Rytais jie skuba, vakarais grįžta vėlai ir beveik miegodami, savaitgaliais mama visą dieną kalba telefonu, o tėtis skaito žurnalą „Panelė“. Man liepia netrukdyti.

Vakar mama netikėtai grįžo anksčiau. Pasakė, kad nuo šios dienos dirbs mažiau, todėl vakarais grįš anksčiau. Paaiškino, jog tai dėl krizės, kad mes nebegalėsime per atostogas važiuoti į Afriką, o tėtis naują automobilį pirks tik kas penkeri metai.

Sušukau: „Valio!“

Už tai ir gavau barti. Mama kalbėjo piktai (iki šiol su manimi ji beveik nekalbėdavo, tik siųsdavo SMS žinutes, ką turiu padaryti), pasakė, kad esu kvailas, nejautrus ir nesuprantu, jog ateis diena, kai valgysime juodą duoną, agurkus ir gersime pieną.

„Valio“ – norėjau šaukti dar kartą, tačiau taip gražiai barančios mamos nutraukti nesinorėjo. Kaip sakiau, manęs niekada nebarė, tad dabar galėjau pasijausti kaip žmogus. Kaip gerokai paaugęs vaikas. Kaip vaikas, kuriam bus ne gėda pažiūrėti į akis katinams ir tulpėms.

Kodėl šaukiau „Valio“?

Todėl, kad atostogos Afrikoje mane mirtinai užkniso. Ten karšta, mama su tėčiu pykstasi, tėtis geria, mamai skauda galvą, o per Naujuosius metus kaip klounas svečiams turiu vaidinti Afrikos dramblius, kurių niekada nemačiau. Nauji tėčio automobiliai bjauriai atrodo, jų vidus šlykščiai dvokia. Nespėju savo vietelėje ant sėdynės išsėdėti mano užpakaliui tinkančią duobutę, o sėdynės odą iškvėpinti mėgstamu jogurtu, kai turiu lįsti į naują automobilį, neprijaukintą, dvokiantį plastmasėmis ir pernai padvėsusiu šunimi.

Dėl juodos duonos, agurkų ir pieno dar paprasčiau. Mama kažkodėl mano, kad šiuolaikiniai žmonės turi valgyti suvytusias picas, išpampusius mėsainius ir bulves fri, o juoda duona ir agurkai ant stalo daro gėdą pasiturinčiai šeimai. O aš prisimenu, kaip seneliai mane vaišindavo juoda duona ir pienu…

Mama pasakė, jog darbo tuoj sumažės ir tėčiui. Pagalvojau, kad tada jis galėtų padėti suklijuoti laivo modelį, kurį jie man padovanojo per gimtadienį. Prieš tris mėnesius bandžiau tėčio paklausti, kaip pritvirtinti stiebus ir kaminus, tačiau jis į mane pažiūrėjo nesuprantančiu žvilgsniu ir įsijungė vieną iš šešių mūsų televizorių.

Klausiate, kodėl šeši televizoriai trims žmonėms? Kartais tėtis žiūri tris televizorius iš karto. Jis sako, kad visi užsiėmę žmonės taip daro, o jo firmoje yra žmogus, kuris vienu metu vairuoja, kalba mobiliuoju telefonu, naršo internetą, mezga pirštinę ir skalbia kojines.

Girdėjau apie tą krizę. Kaimynė skundėsi, kad negalės kas mėnesį pirkti naujo kilimo. Ji nemėgsta siurbti dulkių. Ir mokykloje kalbėjo. Atseit tie, kas mokyklos valgyklos kotletais žaidžia tenisą, nebegaus nemokamų pietų.

O aš nuo vakar vakaro tyliai svajoju, kad tėvai iš neturėjimo ką veikti pamatys, jog esu ir aš. Kad mama pamatys tėtį, o tėtis – pastebės mamą. Kad mama kuo nors pasiskųs ar tėtis paprašys mano pagalbos. Gal apsirinku, tačiau vakar man pasirodė, kad mama į mane žiūri liūdnomis akimis. Jeigu taip bus ir toliau, gal kada nors ji man leis ją ir paguosti.

Gal net pasakys: „Man liūdna.“ Man vienam pasakys. Pašnibždomis.

Dar noriu, kad vakarais mane vadintų mažybiniu vardu. Dabar mažybiškai vadina tik vieną dalyką – pinigėlius. Nuo ryto iki vakaro. O kartais net miegodami.

Tikiuosi, kad šeštadieniais pasivaikščioti eisime ne į prekybos centrą, dažniau važiuosime pas senelius, vakarais skaitysime knygas ir suges vaizdo grotuvas.

Kodėl vaizdo grotuvas? Kai gulėjau ligoninėje, mama su tėčiu pasikeisdami mane slaugė, tačiau visą laiką jie kažkam skambindavo, o prieš mano lovą pastatydavo nuolat veikiantį vaizdo grotuvą su šlykščiais, šlykščiais, šlykščiais animaciniais filmais. Dėl to vieną vakarą aš net norėjau numirti.

Noriu, kad mes neturėtume pinigų naujam vaizdo grotuvui.

Dar noriu, kad krizę išgyventume visi: aš, mama, tėtis, pažįstami ir nepažįstami žmonės.

Būtinai ir visi iki vieno.

(12 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • bernardinai.lt

 • Anonimas

  Labai geras tekstas. Vakar jį skaičiau kitoje svetainėje. Tekstą paskelbęs asmuo tvirtina irgi gavęs jį paštu.
  Gal taip gimsta iternetosaka?

 • džyzus kraist, internetosaka čia nekvepia. įjungi google.lt, nukopini kabutėse ten bet kurį sakinį iš šito rašinėlio (pvz., http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=%22Kod%C4%97l+vaizdo+grotuvas%3F+%22) ir vualia – autorius žinomas :)

 • Esu labai sugėdintas. Bet netikrinu kiekvieno teksto… Taisausi.

 • nėra čia ko gėdytis.
  labiau patarimas ateičiai, kai autorystė „nežinoma“ :)

 • Anonimas

  Cha cha ir Racas klysta! :) gerai, o apie teksta galeciau pasakyti, kad gaila deja, kad neskaito tie kurie turetu.

 • Ričardai, o juk galiu ir supykti:)

 • Anonimas

  Valio krizei – aš turiu namie vyrą, o vaikai tėtį!O tam, kad skaitytų tie, kurie turėtų, anot, Ričardo, talpinti reiktų ne bernardinai.lt., juolab ne Račo bloge o „Stiliuj“:))arba kokiam posh.lt (t.y. etatinių „manekenų ir įžymybių“ mass media).

 • Pagal turinį tekstas vertas pavadinimo „Turtuolių vaikai irgi verkia“..;)

  Truputi keista, kad jį taip arti širdies priima žmonės, kuriems tos bėdos visiškai neaktualios (neturiu omenyje gerb.Artūro).

  Daugumos lietuvių vaikų akimis krizės vaizdeliai toli gražu nebus tokie, khhm, graudžiai idiliški.

  Viskas bus kur kas žiauriau ir proziškiau.

  „..kalėdų senelis neatnešė dviratuko, nors labai jo prašiau savo laiške“

  „..kitais metais nebeisiu į muzikos mokyklą, nes mamai nebeužtenka pinigėlių šildymui“

  „..tėčio beveik nebematau, nes jam teko susirasti dar vieną darbą, kad turėtume ko valgyti“.

 • Anonimas

  Pritarsiu Zeppelinus nuomonei.:)

 • Anonimas

  Gendrutis Morkūnas yra mokslininkas, fizikas, kuriantis vaikams.

 • Anonimas

  Truputi apie krizę iš konkretaus biudžetininko pusės… Yra tokia „Geležinkelininkų ligoninė, VŠĮ Vilnius, Vilkpėdės g. 3, Vilnius“ dabar reorganizuota į Vilkpėdė ligoninę. adresas- http://www.vilkpedesligonine.lt/index.php?mod=pradzia
  Užėjau praėjusią savaitę ten ir ligoniams, lankytojams skirtose atvirose nišose nustėrau- nauji prabangus/nepigus odiniai baldai(dvi sofkutės, vienas fotelis). Įsitaisiau patogiai vis galvodamas kaip skelbiant viešuosius pirkimus galėjo būti tokie įrengiami… prisėdo ir med.seselės, kurios nesibodydamos paaiškino, kad baldai „ant dienų“ pirkti pigiai, tik už 3500 lt/vnt. kadangi praeidamas mačiau visuose korpuse(jų yra tris) tai ne mažiau 27000 lt turėjo apsieiti pirkimas. Gal ir negaila būtu sunkiems ligoniams, jei tie baldai būtų funkcionalūs(išsilenktų atlošai kojoms; fiksuotusi nugarai padėtis). Šalia ~37 cm Deawoo TV sukabintų palubėse(kur ir pats, matyt, vargiai ką įžiūrėčiau) kontrastas ryškus.Tik tris išvados iš 20 min vizito:1) baldininkams/jų pardavėjams irgi sunku; 2)ligonių sąlygos ligoninėse gerėja; 3)Vadovybės nebaudžiamumas ir atsakomybės trukūmas klęsti.

 • Anonimas

  o štai tokių tekstų siuntinėjimas el. paštu su maždaug tokiu prierašu: „Jei neišsiūsi penkiems savo draugams tave ištiks nelaimė“ – jau užknisa! O pats rašinėlis labiau tinkantis į moteriškus žurnalus, kad serialų mylėtojos ir per reklamą nenustotų verkusios.
  Na negaliu būti jautri dirbtinai ištampytam vaizdeliui.

 • STATYBOSE SPALIO MĖN., STATISTIKOS DEPARTAMENTO DUOMENIMIS DIRBO DAUGIAU ŽMONIŲ, NEI PERNAI TUO PAČIU METU.kRIZĖS NĖRA IR NEBUS. TAMSUOLIAMS TAMSŪS LAIKAI, O KRIZĘ PALIKIT ŽINIASKLAIDAI.

 • Anonimas

  visgi paminėti, kad teksto autorius Gendrutis Morkūnas (puikus vaikų rašytojas).