KGB karininkai: kodėl dabar?

Tikriausiai girdėjote apie konservatorių siūlymą išviešinti visų buvusių kadrinių KGB karininkų pavardes?

…Šiandien važiuodamas į darbą klausiausi pokalbio su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Anušausku, kuris kaip tik aiškino tokio pasiūlymo motyvus.

Pagrindinis – demokratija ir viešumas: neteisinga, kai nusikalstamos organizacijos (KGB) atstovai naudojasi demokratija ir gina savo teises tarptautiniuose teismuose, o mes nieko apie juos nežinome.

Be to, A.Anušauskas pabrėžė, kad tai – jokia bausmė, nes viešumas ir skaidrumas negali būti vertinamas kaip bausmė.

Atvirai kalbant, manęs neįtikino…

Tačiau tikrųjų motyvų išties nelabai suprantu.

Kodėl po 20 metų ši problema staiga tapo vėl aktuali? Kodėl tie patys konservatoriai nesiūlė paviešinti tų pavardžių kokiais 1993 ar 1998?

Vieną motyvą, tiesa, pasiūlė pats A.Anušauskas, priminęs, kad šių metų sausio 1 dieną baigėsi įstatyme numatytas apribojimas buvusiems KGB kadriniams karininkams užimti tam tikrus postus (valstybės tarnyba, diplomatija, strateginės įmonės ir pan.).

Pasak A.Anušausko, labai svarbu, kad būtų žinoma žmogaus reputacija, ypač priimant į valstybės tarnybą. Reikia, kad visiems būtų žinoma, ką tas žmogus darė, sakė A.Anušauskas.

Visiškai nenoriu dėl to ginčytis. Viešumas iš tiesų padeda daugeliu atveju. Tačiau šiuo atveju vis dėlto panašu, kad A.Anušauskas kažką nutyli…

Ir galvoju – kas čia toks nusitaikė į valstybės tarnybą?

Aš asmeniškai pažįstu du buvusius kadrinius KGB karininkus: vienas, kiek žinau, metu užima gana svarbias pareigas privačioje bendrovėje, kitas – toks pusiau visuomeninikas, pakankamai gerai žinomas ir gana dažnai šmėžuojantis žiniasklaidoje.

O iš viso buvusių kadrinių KGB karininkų Lietuvoje, pasak A.Anušausko, yra 1500-2000.

Ssuskaičiavus dar ir jų šeimas, mažiausiai kokie 5000 žmonių vėl turės laikinų problemų…

Suprantu, kad patys tada pasirinko…bet vis tiek galvoju: ar tikrai tikrai būtina?

P.S. Beje, man labai įdomu pasirodė, kad pasiūlymą dėl KGB karininkų išviešinimo kartu su A.Anušausku teikia ir TS-LKD narė A.Bilotaitė. Jai – 27eri ir ji tikriausiai labai daug žino apie sovietinį laikotarpį ir KGB…

Kažkaip prisiminiau iš karto Kinijos istoriją ir raudonuosious sargybinius…

P.P.S.  Šis TS-LKD narių teikiamas projektas priminė ir dar vieną dalyką – Lietuva taip ir nepataisė įstatymo dėl buvusių KGB karininkų veiklos ribojimo, nors Europos žmogaus teisų teismas dar 2004 metų liepą  pripažino kai kurias jo nuostatas prieštaraujančias Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijai.

Čia apie demokratiją, teisinę valstybę ir pagarbą žmogaus teisėms…

(16 balsų, vidurkis: 3,88 iš 5)
Loading...
 • Kažin, ar šiandien saugume dirbantys ir savo, arba pusiau savo, arva visiškai ne savo noru su juo bendradarbiaujantys piliečiai gali būti visiškai tikri, jog, tarkim, po kokių taip, eeeee… 20-50 metų nebus paskelbti susitepusiais, nepatikimais ar net nusikaltėliais?
  Va, aš, pvz., su KGB nebendradarbiavau. Tik ne todėl, kad buvau toks sąmoningas, bet todėl, kad nafig nebuvau jiems reikalingas. O jei būč buvęs ir dar nuo to būtų priklausiusi mano tuomet iškreiptai suvokiama perspektyva, šeimos gerovė, fizinė ar psichinė sveikata, nežinau, ar tikrai tikrai nebūčiau bendradarbiavęs. Tuomet kuo aš, „sąmoninguolis“ skiriuosi nuo kokio anuometinio informatoriaus? Ir kuo iš esmės šiandieniniai saugumiečiai skiriasi nuo anuometinių?

 • AudriusX

  Ko gi jiems bijoti, jei bus paviešinta jų buvusi profesija, kuria jie prieš 20-30 metų _labai_ didžiavosi ir nepraleisdavo progos to pademonstruoti?

 • Mantas

  geriau veliau negu niekada. visko vienu metu nepadarysi gi.

 • A.G.

  Nežinau kaip KGB karininkai, bet GESTAPO karininkai mane žavi – tai tikri, nepaperkami riteriai.
  Kiek skaičiau į CŽV priimdavo taip pat tik geriausiai mokslus baigusius – visuomenės elitą.
  Dar mažiau nei apie KGB karininkus mums yra žinoma apie GRU karininkus.
  Tik tiek, kad matyt buvo ir yra tarusavyje mirtini priešai.
  Kaip bebūtų,manau, kad peckelių į saugumą nepriimdavo ir dabar nepriima, nes tai yra svarbiausia valstybės institucija.
  Kas kita stukačiai…
  O visai kas kita, kai žmogus padaro nusikaltimą – šiuo atžvilgiu mano nuomonė tvirta… kriminaliniai nusikaltėliai mano nuomone turi būti utilizuojami, nes jie nėra žmonės (kaip bebūtų gerai suprantu, kad tai mano nuodėmė ir gal būt dėl jos ir pragare degsiu… bet tokios esu tvirtos nuomonės – kriminalinis nusikaltėlis nėra žmogus).
  Išvada – šventai reikia laikytis konstitucijos. Tad manau, kad gerb. A. Anušausaskas kaip labai padorus žmogus savo darbo bare tiesiog laikosi KONSTITUCIJOS… o ji kiekvienam yra šventas reikalas.

  • linas pl

   Sakote, priimdavo geriausius? Teko tokią nuomonę girdėti ir anksčiau, bet yra viena išimtis. Lietuvos valstybė 1940-44 buvo sunaikinta prievarta, dauguma žmonių tą žinojo, todėl toli gražu ne visi geriausi reikšdavo kokį nors norą dirbti KGB.

   „Kas kita stukačiai“: saugumo skundiku galėjo tapti žmogus iš silpnumo, ir dėl perdėtos drąsos, pavyzdžiui, kai manydavo „apžaisti“ į pokalbį jį išsikvietusį pareigūną, be to, kažkiek reiškė ir pažiūros. Reikia pridurti, kad buvo visokių atvejų, ir stiprumo atsispirti reikėdavo nevienodo. Žodžiu, tarp skundikų buvo labai įvairių žmonių. Įtariu, kad tikrų veiklių skundikų buvo tik tam tikra dalis, kiti tiesiog buvo savotiški tos tarnybos įkaitai, kurių padėtis (jei laisvėje) nedaug kuo skyrėsi nuo disidentų. Bet kalbu apie padėtį, ne apie jų sąžinę ir garbę! be to skundikams negrėsė teismas ir jų niekas nebausdavo.

   Dar buvo veiklus politikuotojų sluoksnelis, kurį KGB darbuotojai vertino ne mažiau negu skundikus. Pavyzdžiui, pagarsėjusioje „Neringos“ kavinėje rinkdavosi įvairūs meno, mokslo ir t. t. žmonės, netgi kai kas iš prieškario elito. Atsiminimų apie tuos susirinkimus parašyta daug, nors apie kitą tų susibūrimų (pobūvių?) pusę atsiminimuose beveik nerašoma. Vien priminus, kad „Neringa“ yra tiesiog per kelis žingsnius nuo KGB pastato, viskas darosi aišku. Ir nesunku nuspėti, kiek paslapčių nusprūsdavo nuo girtų liežuvių.

 • GIGA

  Putinas kažkada pasakė-„kgb darbuotojas negali būti buvęs“.Kodėl dabar?Tikriausiai tiktai dėl to,ką pats garb.Artūrai rašote-baigiasi apribojimo įstatymo terminas.Sąžiningai man tai visiškai tas pats tiek dėl tų 1500-2000,tiek dėl 5000 kartu su šeimos nariais.Sovietiniais laikais tai buvo net prestiziška,todėl kiekvienas mes savo likimo kalviai.Konservatoriai su Landsbergiu priešakyje padarė kitą klaidą(kuri,mano nuomone,didžiausia VL politinė klaida)- po Nepriklausomybės paskelbimo apribojimo įstatymą reikėjo pritaikyti buvusiems komunistų partijos funkcionieriams.Ir žymiai griežtesnį-neleist pvz 5 metus dirbti vadovaujamą darbą net privačiose bendrovėse.Aišku jos būtų valdomos per statytinius,bet vis tiek reikėjo gerokai komplikuoti šio koloborantinio klano gyvenimą.O dabar tas buvęs komunistinis-komjaunuolinis klanas kaip voratinklis uždengęs Lietuvą ir jei kieno iš tų laikų funkcionierių anūkui,nesvarbu,kad jis visiškas analfabetas tenka ieškoti darbo,tai Pareigytės karjera tame fone atrodo kaip saulės spindulėlis.Bet nenorėjo tada Vytulis su buvusiais funkcionieriais pyktis,o ir tėvas jam patarė -„nesipyk,sūnau,su Brazausku“.

  • iš kairės

   patikslininmas:
   Putinas sakė: „buvusių čekistų nebūna“, o tai reiškia, kad būna arba mirę, arba čekistai „visam likusiam gyvenimui“.
   Nesvarbu, kurioje partijoje, kokiame versle, kur valstybės tarnyboje – jų yra, visokių rangų ir specializacijų. Jie pririšti prie organizacijos amžiams, o mokėsi su mumis universitetuose. Jie mus „tvarkė“. Baigė pasirinko profesionalų darbą KGB. „Tvarkė“ toliau…
   Nei leisi, nei drausi – nei įstatymu, nei įsakymu – išsirinkti Danuką A. verslo darinio vadu, pastatyti teisininką berniuką skirstyti milijardines ES lėšas. Kol kiti, aukštesnio rango berniukai pateikia „užsakymus“, tok šie atidirbinės – mūsų, valstybės neneaudai it savo naudai.
   Nes jie gerai apmokyti – ir smegenis plauti, ir dirbti, ir gerą įspūdį sudaryti.
   Kas mes be jų – juk mes jų veiklos laukas…
   Gal yra

 • skaitytojas

  Heh, reikia patogiai įsitaisyti ir pradėti ruoštis skaityti Artūrą kaltinančius komentarus. Juk padarė baisu nusikaltimą – pasakė, kad KGB darbuotojai irgi žmonės. Beretės – pirmyn!

 • GIGA

  Visiškai ne į temą,bet…Artūras gal parašys-centro partiją į EP rinkimus ves O.Juknevičienė.Ir taip būčiau už juos balsavęs,o dabar tuo labiau.Šitas sukrutėjimas po daugelio miego metų man labai įdomus,kaip kad gerb.Artūrui,kodėl dabar vėl „paliečiami“ kgbistai

 • gie

  Tegu pavieshina. Idomu. Jei is tikruju, reikejo tai padaryti anksciau, ju paciu labui. Kodel ? Jei tada butume suzinoje, kad koks nors zmogelis dirbo su KGB, siandien tai butu jau nebesvarbu (nebent lystu i labai idomia kede). O jei tai nebus paviesinta, visuomet liks budas shantazuot/gasdinti vieshinimo faktu ateityje. Jei ne juos, tai ju vaikus.
  Manau, kad viesumas yra pats geriausias budas sprendziant sitokius klausimus.

 • J. naivus
 • Linas

  pritariu GIGA.Aš taipogi jau seniai,berods apie 20metų, jaučiau,kaip tas komunistinis-komjaunuolinis kolaborantinis klanas kaip voratinklis laiko mane uždengęs,ir ne tik mane,bet ir kitus padorius lietuvius.Pasikalbėjęs su savo laiptinės gyventojais,supratau,kad ir juos laiko už gerklės saujoj kažkokia nematoma,bet stipri ranka,valdoma per statytinius.Matyt,ji ir trukdė jiems iki galo atskleist savo sugebėjimus Tėvynės labui.Ką gi,sąžiningai man visiškai ne vis tiek,kiek jų bus nustatyta ir išviešinta – 1,5 ar 5 tūkstančiai,bet gyvenimas jiems komplikuosis net ir privačiose bendrovėse.Reikėtų pagalvot apie spec.stendus įv.gatvėse su fotografijomis,taip pat greitkeliuose,nes ką reiškia išviešintas pvz.Algirdas Kazlauskas?Man – nieko.Manau,iki kadencijos pabaigos bus atskleisti ir visi komunistiniai-komjaunuoliniai dalyviai bei funkcionieriai ir prijautę jiems.

 • Musė

  Kadangi mano pasipiktinimas šiuo įrašu netelpa į vieną komentarą, pabandysiu pakomentuti po gabaliuką.

  Pradžioje dėl A. Bilotaitės. Jūsų pateiktas apibūdinimas yra ne kas kita, kaip diskriminacija dėl amžiaus. Jeigu A. Bilotaitei yra 27 metai, tai ji negali turėti savo nuomonės apie KGB? Jeigu aš panašaus amžiaus, aš gal taipogi neturiu teisės komentuoti šio įrašo? O nuo kada galima? Koks būtų amžiaus cenzas?

  Tuomet pagal jus, savo nuomonę apie holokaustą gali turėti tik ta karta, kuri savo kailiu holokaustą patyrė? Savo nuomonę apie stalinizmo nusikaltimus gali turėti tik žmonės, gyvenę Stalino laikais? O kai ta karta išmirs, tai problemos turbūt išvis nebeliks?

  Dar dėl A. Bilotaitės. Manau, jums užtektų su ja pasikalbėti bent 5 min., kad įsitikintumėte, kad ji bent 5 kartus protingesnė už tokius „solidžius“ „tinkamo“ amžiaus politikus, kaip Veselka ar Gražulis. Ir amžius čia ne prie ko. Raskite rimtesnį pretekstą sudirbti A. Bilotaitę nei šis.

  • Muse, blogai miegojote?…:)

   Bet dėl A.Bilotaitės protingumo manęs neįtikinote. Ir aš jos visai nesudirbinėjau, tik nusistebėjau, kad jai ta problema aktuali.

   Visus kytus paklykavimus laikau retoriniais.

   Tad šią temą laikykime išsemtą. Lauksiu labiau argumentuoto pasipiktinimo

   • johnis

    Jusu, gerb Arturai, argumentas taip pat nera rimtas -„Jai – 27eri ir ji tikriausiai labai daug žino apie sovietinį laikotarpį ir KGB…“
    Amzius cia tikrai nera prie ko.
    Ar tai reiskia kad nuo amziaus turetu priklausyti tam tikros temos aktualumas. Gal galetumet sudaryti lentele kur butu tam tikros temos ir amziaus cenzas. Pvz energetika nuo 45metu+ toks ir toks issimokslinimas, svietimas nuo 23metu+issimokslinimas.
    Kita jusu citata: „Bet dėl A.Bilotaitės protingumo manęs neįtikinote“. Ar reikia irodineti nuo siol kiekvieno zmogaus protinguma Jums jei tik tuo suabejojete? Manyciau jog cia Jus turetumet irodineti jos neprotinguma o ne atvirksciai(prasau prisiminti nekaltumo prezumcija- tas pats principas).
    Mano klausimas butu Jums- ar sia isvada padarete susirades internete gerb.seimo nares amziu ar po diskusijos su Ja siais rupimais ir Jums ir visuomenei klausimais?

    • Aras

     Ramiau… Atkreipkit dėmesį į sekantį sakinį: „Kažkaip prisiminiau iš karto Kinijos istoriją ir raudonuosius sargybinius…“ Kodėl Kinijoje istorijos paminklus griovė jaunučiai chunveibinai? Paksogeito metu žvakes nešiojo paaugliai? Drochnerio istorija? Sudane žudyti ištisus kaimus verbuojami vaikai? Todėl kad jaunuolį labai lengva įtikinti. Nurodei kryptį – ir raunasi. Prisimenu savą jaunatvišką maksimalizmą, Landsbergį, studentiškas eitynes… Būtų komanda – griebk! – būtume CK sekretorius į gabalus suplėšę, o dabar, jau gyvenimiška patirtimi pagalvoji, kad tie CK sekretoriai dažnai buvo didesni Lietuvos patriotai už konservatorių davatkas: greitkelis Kaunas-Vilnius, Laisvės alėja Kaune ir pan. kaip atsirado?
     19 a. pabaigoje 18-metis buvo vedęs, pasistatęs namą ir laukėsi pirmagimio, o dabartiniai 25-mečiai dar vis neatjunkę nuo tėvų namų, piniginės, tad ir A. Bilotaitė visai nesenai išoko iš paaugliškų džinsų, bei dairosi po suaugusių pasaulį išplėstomis akimis. Gal būt jai tikrai derėtų kiek santūriau išnaudoti savo jaunatvišką maksimalizmą, pvz. „Darom – 2009“ ar kita ką naudingo, bet nesudėtingo.

     • GIGA

      O tai greitkelis Vilnius-Kaunas ar Laisvės alėja yra patriotiškumo įrodymas?Super.Dar nepaminėjot,kad po rinkimų,kur 99 proc už juos nubalsuodavo mūsų tėvai ir seneliai bufetuose buvo galima nusipirkti „sosiskų“ ir šprotų….Taip visi jie dirbo Lietuvai,nes koks nors pastatytas objektas (nesvarbu,kad jį statant pastatydavo dar keletą namų „na levo“) yra patriotiškumo apraiška

    • bang

     „Lauksiu labiau argumentuoto“ į visiškai neargumentuotą. Kad ne asilas – dar reikia įrodyti, ty dundukiškumo prezumpciją paneigti :)

   • Bronius

    Nerimtai jūs atsakinėjate, ponas Artūrai.

    Nuvertinti jaunesnę merginą vien dėl amžiaus bent jau neetiška. O ir argumentų visų, kodėl ji ėmėsi šio darbo ir ką tenai nuveikė, Jūs nežinote. Aš Jūsų vietoje jos atsiprašyčiau.

    O KGB einantys dirbti, žinojo, kad eina ne knygučių skaityti…
    Ir apie jų kankintų žmonių teises kažkodėl nieko nekalbame.
    Juk turime teisę žinoti, kas kankino, sekė, įdavinėjo mūsų senelius.

    Būtų Lietuvai geriau, jei žinotume kas yra kas.

    • Mielas Broniau, niekas nieko nenuvertino… Tiesiog išreiškė abejones…

    • nerijus

     Broniau
     Kaip jau kažkas informavo ( tinkliaraštyje )- viskas yra vieša, tik niekam tai neįdomu.
     Aš buvau Gedimino pr. rūsyje. Gidas vedžiojo ir pasakojo. Pats, prisistatė esą buvęs KGB darbuotojas. Ir ištikro matosi- tokia jo fizionomija, akių žvilgsnis…
     Žinoti leidžia įvairios knygos, laidos ir pan.

     Blogiausia yra tai, kad tokie „dalykėliai“ lenda viešumon prieš bet kokius rinkimus…Ir įtariu, kokia partija, tai skatina- konservatorių…Labai jau jų stilius arba, net socdemai ( buvę LDDP ), nes jie geriausiai informuoti apie tuos žmones, kurie darbavosi rusijos labui.

     • Bronius

      Ne visai vieša…

      Aš buvau Ypatingajame archyve, varčiau savo senelio bylą.
      Kažkodėl lapai su pavardėmis išimti, asmenys dengiami
      neaiškiais slapyvardžiais.

      Tai kur čia tas jūsų minėtas viešumas? Aš norėčiau iš arčiau pasižiūrėti į tų žmonių marmūzes…

      Juk galėtų būti aiški svetainė kurioje pasieškojęs susirastum ir pagal slapyvardį ir pagal pavardę…
      O jei dar ir nuotrauka būtų, tai gal iš vis pasidžiaugtum
      mieste sutikęs…

    • Levas

     As manau tikrai, butu labai naudinga zinoti kas yra kas.. tik kad tie kurie anais laikais gyveno uzeme aukstus postus, buvo visiskai lojalus (as turiu omeny NE AMB ar Gintarine Ledi), ir kurie dabar puikiai gyvena, dedasi Didzlietuviais ir Didzpatriociais, T.Y. – tie kurie yra visiski prisitaikeliai, kurie sieka valdzios ir nesvarbu kas.. kad jie nepraslystu… kad nebutu atpirkimo oziais silpniausi, kurie gal neipatingai ka „peshe“ naujiaisiais laikais.. Vat jeigu isgaudytu tuos visus „kulverstukus“.. tai butu PUIKU! Tik ar is tiesu siuo atveju tai yra tikrasis tikslas… tiesiog kad nebutu dar vienas „razvod lachov“. Bandymas nukreipti visuomenes nuo didesniu problemu, ir nuo galbut didesniu nusikaltimu nei tie 2000 galejo padaryti… labai lengva viskuo kaltinti KGB.. (kaip panaceja yra ka apkaltinti, ir peikti kai pats nesusitvarkai..) ne KGB yra didziausia problema o zmoniu tustybeje, kvailume, savanaudiskume. O tai ko gero yra didesne problema dabar ir ko gero didesne zala nesa visuomenei nei galetu padaryti kokios uzsienio slaptos tarnybos. ZINOMA, jeigu dauguma NORI, REIKIA PASKELBTI TUOS SARASUS.. TUOMET PASIZIURESIME AR KAIP NORS KOKYBISKAI PAGERES GYVENIMAS.. KO GERO BUS LENGVIAU GYVENTI.. BET JEIGU NE.. TAI TUOMET NE TAME PROBLEMA BUVO..

  • GIGA

   Musyte,Jūs parašėte „pradžioje apie Bilotaitę“-bet gavosi ir pradžioje,ir iš viso tik apie ją.Kažką dar pamiršote dadėti…:)

   • Musė

    Aš parašiau „pradžioje apie Bilotaitę“, nes parašysiu dar ne vieną ir ne du komentarus šia tema :)

    • GIGA

     ogo.Lauksim

 • romas

  „kitas – toks pusiau visuomeninikas, pakankamai gerai žinomas ir gana dažnai šmėžuojantis žiniasklaidoje“ sakyčiau yra Danukas Arlauskas,Lietuvos Verslo Darbdavių Konfederacijos generalinis direktorius. Jis ne tik šmėžuoja, jis buvo su ja susijęs. Bet čia yra tas atvejis, kai žmogus pasirinko laiku. Galiu klysti, bet su kuo toliau eiti jis nusprendė dar sąjūdžio laikais ir jei jau daug kas žino jo praeitį, matyt nieko neslėpė. Viešas žinojimas apie žmogų dirbusį KGB nepakenks. Aš daug kur ne savo noru platinu autobiografiją ir nematau tame jokios savęs diskriminacijos.

 • Anonimas

  „P.S. Beje, man labai įdomu pasirodė, kad pasiūlymą dėl KGB karininkų išviešinimo kartu su A.Anušausku teikia ir TS-LKD narė A.Bilotaitė. Jai – 27eri ir ji tikriausiai labai daug žino apie sovietinį laikotarpį ir KGB…“

  O jeigu man 25-eri, tai savo poziciją šiuo klausimu irgi geriau pasilaikyti sau – lai kalba vyresni? Ar galima šiuo atveju amžių naudoti kaip argumentą?

 • Anonimas

  ^^^
  Atsiprašau, pražiopsojau Musės komentarą ir atsakymą.

 • austras

  Norit atsakymo kodėl dabar? Todėl kad valdžioje konservatoriai, dar tiksliau todėl, kad valdžioje pirmą kartą Anušauskas, pirmą kartą turintis apčiuopiamą įtaką konservatorių partijos vadovybėje. Vadovavęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui, ir to vadovavimo bei „teisingai“ suvoktos istorinės krypties dėka patekęs į valdžią jis stengiasi įtvirtinti savaip suvoktą istorinį teisingumą realių sprendimų pavidalu ir tuo pačiu padidinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro įtaką visuomeniniame valstybės gyvenime.
  Anušauskui padedanti Bilotaitė – žmogus, suformuotas, dabartinės valstybinės ideologijos. O, kaip žinome, bet kuri valstybė yra sistema, kuri visomis priemonėmis stengiasi savo piliečiams įskiepyti tos sistemos legalumą teigiančią ideologiją. Valstybė nuolatos perrašo istoriją, siekdama sukurti lojalių žmonių kastą. Tie, „homo novus“ dažniausiai neturi reikšmingų sąsajų su prieš tai gyvavusia sistema ir todėl yra pasiruošę triuškinti senosios sistemos reliktus. Taip formuojama „homo novus“ sąmonė, o šie individai sėkmingai panaudojami tuo metu valstybėje funkcionuojančios sistemos tvirtinimui. Svarbiausias „homo novus“ bruožas – įvairiais pavidalais gavus idėją „iš aukščiau“ pagrindinis iškylantis klausimas: „kaip sėkmingiau ją įgyvendinti?“, o ne – „o kodėl ją reikia įgyvendinti?“ Žmonių, klausiančių „kodėl?“ nereikia jokiai valstybinei sistemai. Už tokius klausimus savu laiku pleškėdavai ant laužo, vėliau gaudavai į galvą kulką, ir visuomet – neturi jokių šansų kilti valdžios įstaigų hierarchijos laiptais. Vienintelis „homo novus“ taikomas reikalavimas – paklusnumas ir teisingas įdėjų „iš aukščiau“ įgyvendinimas. Už tai sistema tave apsaugo ir palaipsniui kyli karjeros laiptais. Josifas Vasarionovičius Koba Džiugašvilis Stalinas paslusnumui didinti taikė vidinius sistemos valymus. Vėliau šio tipo „skatinimo“ buvo atsisakyta? Belieka paklausti: koks skirtumas tarp Bilotaitės ir šeštojo dešimtmečio komjaunuolio? Anais laikais paklusnumas buvo stiprinamas dar stipresniu suvokimu, kad nepaklusęs susilauksi bausmės. Vis dėlto, principas pagal šūkį „visada pasiruošęs“ išlieka tas pats… Keičiasi laikotarpiai, bet kiekvienai valstybinei sistemai visuomet reikės „visuomet pasiruošusių“ bilotaičių.

  • austras

   Atsiprašau – per skubėjimą – „Visarionovičius“

  • GIGA

   Nelabai supratau.Kodėl pačiam Bilotaitė į anų laikų komjaunuolę „neša“?Yra gi šeimų tradicijos,diedukų pasakojimai-žmogus dėl savo nuostaų gali partiją pasirinkti,o ne partija jam nuostatus suformuoja.

   • austras

    Tarkim, Bilotaitės pritarimas Anušausko siūlomam sprendimui yra jos vidinis sielos imperatyvas. Tačiau argumentas, jog “homo novus” dažniausiai neturi reikšmingų sąsajų (giminystės ar kitokių pragmatinių ryšių) su prieš tai gyvavusia sistema ir todėl yra pasiruošę triuškinti senosios sistemos reliktus vis tiek išlieka. Kaip galvojate, jei Bilotaitės senelis būtų buvęs KGB karininkas, ar ji taip pat nuoširdžiai pritartų Anušauskui?

    • GIGA

     Tikrai ne,bet gerbiamas austre,būtent tai aš Jumas sakau.O Jūs rašote apie istorijos perašinėjimus ir etc.

     • austras

      O istorijos perrašymai nesisieja su lojalumo tam tikrai valstybinei sistemai stiprinimu? Ar senosios sistemos saugumui tarnavusių kadrų išviešinimas nesietinas su naujosios valstybinės sistemos stiprinimu? Manau, kad ideologiškai tai yra tos pačios krypties veiksmai. Bet svarbus yra pats valstybinių ideologijų polinkis keistis. Ir tuomet senieji „homo novus“ tipo žmonės tampa nereikalingais senosios sistemos reliktais, kuriuos naujieji „homo novus“ persekioja su tuo pačiu įniršiu, su kuriuo juos pačius kada nors persekios būsimieji „homo novus“… Nes paklusnaus sistemos tarno tipažas lieka nepakitęs, nepaisant to, kad keičiasi tipažą supančios ideologinės formos. Ir šiuo atveju nesvarbu, kokia motyvacija skatina pasklusti – susidorojimo baimė, karjerizmas ar vidinis imperatyvas.

    • romas

     Austrai, kas atsitiks KGB karininkams, kai informacija bus vieša? Kuo jie skiriasi nuo LKP nomenklatūros arba tarybinių karininkų? Įstatymai nenumato jų persekioti, bet yra suteikiama teisė visuomenei žinoti apie žmones, kurie gali norėti dirbti valstybės tarnyboje. Vokietijoje saugumo archyvai vieši ir nieko neatsitiko. Nieko ypatingo neatsitiks ir Lietuvoje. Esu tikras, kad žmonės artimoje aplinkoje, kaimynai ir taip žino. Bus dar blogiau, jei žmogus bus priimtas į tarnybą, o skandalai ir šantažai prasidės paskui. Kai dėmesys sukoncentruojamas į vieną asmenį, jam žymiai labiau nemalonu, nei būti paviešintu kur nors skelbiamame sąraše tarp 1500-2000 pavardžių. Žmogui atvirumas neretai padeda nusimesti emocinę kuprą.

     • austras

      „Emocinės kupros“ numetinėjimas ir kitokio tipo „valymai“ būtų efektyvūs 1990-siais, ar 1991-siais, kuomet keitėsi valstybinės sistemos. O 2008-ieji ar 20O9-ieji – metas kai Anušauskas pagaliau prasiveržė iki konservatorių viršūnėlės, ar Bilotaitė tapo Seimo nare, mano subjektyvia nuomone, nėra pakankamos progos, skelbti naują „valymą“, nepaisant to, kokių priežasčių sąlygojamas jis bevyktų.

     • linas pl

      Iš tikrųjų, tiems žmonėms didžiąja dalimi nieko neatsitiktų, galbūt nė vienam iš jų nieko neatsitiktų. Atvirkščiai, visuomenė didele dalimi žiūrėtų į juos kaip į savotiškus nevykusios valdžios atpirkimo ožius, kai kas netgi gal užjaustų. Be to teisybė ir tai, kad lengviau drausminti juos po vieną, nepaskelbus. Tad ieškokime kitos priežasties negu, kad norima kažkaip juos nubausti ar pagąsdinti.

  • Maras

   Norėčiau pastebėti, kad Anušauskas niekada nevadovavo (nebent laikinai) LGGRTC (Kuodytė vadovavo), o tik vienam iš dviejų jo departamentų.
   Ir ko visiems ta Bilotaitė užkliuvo? Na turi žmogus savo nuomonę, o gal ir ne savo, gal įdiegtą. Nepažįstu, tai ir teigti negaliu. Kokie pas mus visi kategoriški skirstytojai į lentynėles: jei pasielgei taip – priklausai tiems ir esi toks. Tarsi kokie sraigteliai, tarsi žmogus neturėtų laisvos valios.
   Taip jau niekas nieko [tikro] apie sovietmetį nežino, išskyrus tuos, kurie tuomet gyveno. Keistas požiūris.
   Vis tik man nepriimtinas toks postmodernistinis gerbiamo austro nusiteikimas, kad ideologijos vos ne totaliai formuoja žmones. Formuoja tuos, kurie nori (sąmoningai ar ne) būti formuojami. Be tų homo novus, kaip Jūs vadinate, nebūtų nieko – nei mokslinių atradimų, nei religinių sąjūdžių, nei revoliucijų, nei demokratijos (kaip ir nacizmo su bolševizmu). Viskam reikia tikinčių, kartais aklai, žmonių, siekiančių įgyvendintį tam tikras laikomas geromis idėjas.
   Ir dar vienas pastebėjimas austrui. Tam, kuris domisi ideologijos poveikiu kyla pavojus įžvelgti jį visur, kur tik įmanoma. Tos įžvalgos gali būti ir perdėtos.
   Dėl manęs – tegul skelbia. Aišku, per vėlai, bet organizacija nusikalstama, jei ir ten „dirbo Lietuvai“ – galės knygą parašyti (toks Vaigauskas jau parašė).

   • austras

    Santykis tarp laisvos žmogaus valios pasireiškimo ir sistemos poreikio ją formuoti bei inicijuoti visada buvo labai neaiškus ir kiekvienu konkrečiu atveju jis priklauso tiek nuo asmens, tiek nuo tuo metu vyraujančios ideologinės sistemos veikimo principų. Be abejo, įžvalgos gali būti perdėtos, tačiau svarbu nustatyti kuo remdamasi valstybinė sistema konkrečiu istorijos laikotarpiu bando inicijuoti savo piliečių „entuziazmą“. Įžvelgiu panašumų tarp nesenų laikų „teisingo“ „Raudonosios vėliavos vardo fabriko kolektyvo susirūpinimo susiklosčiusia padėtimi Čilėje“ ir Anušausko iniciatyvos paviešinti kadrinių KGB karininkų sąrašą.

    • Maras

     Galima įžvelgti ir taip. Bet man atrodo, jog tai supaprastinimas.
     Jūs a priori atmetate Anušausko tikėjimą teisigumu to, ką jis daro. Vadinasi, laikote jį ciniku. Tačiau visur įžvelgiantis cinizmą ar pats nėra cinikas? Nevadinu Jūsų taip, tiesiog klausiu :).
     Lietuvoje ir taip per daug cinizmo ir man rodos, tokia visuotinė paslėptų motyvų etc. paieška (kai tai daroma ne žurnalistiškai ar kaip kitaip tiriant, o tik splėliojant – toks yra šis gerb. Račo įrašas) ne mažina cinizmo kiekį, o jį didina. Patenkame į užburtą ratą, kuriame nusivylimas visų nesąžiningumu tik didina nesąžiningumo kiekį. Čia toks bendras pastebėjimas apie Lietuvos visuomenę.

     • austras

      Jei atvirai, man nelabai įdomu, kokių motyvų skatinamas asmuo padeda įsigalėti tam tikru laikotarpiu VYRAUJANČIAI VALSTYBINEI IDEOLOGIJAI. Ar kovoja su „erezijomis“ remdamasis „šventu įsitikinimu“, ar pagrindinė priežastis – paprastas pragmatizmas – karjerizmas, baimė, ypatingas potraukis valdžiai ir t.t. Svarbiausia, kad jis kovoja vyraujančios ideologijos pusėje, vadinasi renkasi daugumą, vietą STIPRESNIOJO PUSĖJE, kuriai visada norisi nulinčiuoti pralaimėjusius. Tikrasis idealizmas neapibrėžiamas vyraujančios valstybinės ideologijos įtvirtinimu visuomenės gyvenime, kokie motyvai bevyrautų. Kaip pats minėjote, dalis komunistų su tokiu pat „šventu vertybiniu įsitikinimu“ linčiavo aristokratus ar inteligentiją. Ir tam tikras cinizmo kiekis – požiūris iš distancijos, atsitveriant nuo emocinės sudedamosios – šiuo atveju nėra blogai.

     • Maras

      Bet kokia vyraujanti ideologija yra blogis? Jūs – anarchistas, austre :). Ir matote tik vieną pusę. Taip, vadovaujantis idėja linčiuoti inteligentai. Bet ja vadovaujantis ir kovota su priespauda, už laisvę.
      Mažuma nebūtinai teisi (bolševikai irgi kažkada buvo mažuma, kaip ir naciai, tuomet jie kovojo su vyraujančia ideologija).
      Dar Jūs sutaptinate oficialiai deklaruojamą idealogiją su realia valdžios ideologija. O tai toli gražu ne tas pats. Lietuvoje demokratija. Taip deklaruojama. Bet ar jos vertybių laikomasi, jos gerbiamos? Ne.
      Man atrodo, inteligento pareiga – ne ciniškai „iš distancijos“ žiūrėti ir šaipytis/dekonstruoti, o perspėti, kada vyraujanti ideologija peržengia tam tikras ribas. Arendt „Totalitarizmo ištakose“ juk aptarė ir JAV tuomet šėlusio makartizmo galimo posūkio į totalitarizmą tendencijas. Štai tokia yra intelektualo pareiga. Cinizmas gi – pabėgimas, kapituliavimas ir bejėgiškumo pareiškimas.
      O cinizmo kiekis Lietuvoje yra ryškiai, ryškiai per didelis. Visai nesiruošiu dar jo didinti.

     • Arūnas

      „Nusivylimas visų nesąžiningumu tik didina nesąžiningumo kiekį.“ Čia yra kokia nors mintis, ar tik paprasčiausias žodžių žaismas?
      Gerbiamas Marai, jei aš esu nusivylę, kad vienas „K“ atidavė „už dyką“ Maximiniams beveik 40% Lietuvos energetikos, o kitas „K“ visaip stengiasi situaciją išsaugoti nepakitusią, nes jam berniukų kišenė matyt labiau rūpi, nei Lietuvos biudžetas tai aš „savo nusivylimu tik dar labiau didinu nesąžiningumo kiekį“? O jei tokių nusivylusių milijonas, tai mes turbūt dar labiau klampiname Lietuvėlę į korupcijos (atsiprašau – nesąžiningumo) liūną?
      Jei aš, bei tokie nusivylusieji kaip aš yra kalčiausi dėl „neteisingumo“ Lietuvoje, tai gal jau laikas išleisti Prezidento dekretą, kuriuo visiems nusivylusiems privalomai liepti nešioti rožinius akinius? Kai visi matysime tik „apypilnes stiklines“ vietoje „apytuščių stiklinių“, o kai kas matys net ir „visai pilnas“, tai ir neteisybės Marijos žemeje neliks…
      P.S. Dabar aš suprantu, kodėl kartais visiškai praradę viltį žmonės nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo – ogi jie nebesugeba gyventi su savo kaltės jausmu. Kai dėl tavo kaltės yra tiek daug neteisybės šalyje – tai ne juokas… Net ir pats stipriausias palūžtų…

     • Maras

      Arūnui. O Jūs truputį daugiau nei vien tą sakinį perskaitėte, leiskite paklausti? O jei perskaitėte, gal pagalvokite truputį.
      Galiu sukramtyti. Nusivylimas skatina cinizmą ir rezignaciją – kokia prasmė stengtis būti sąžiningam, jei laimi tik sukčiai, jei „visi vagys“. Nebelieka kriterijų, pagal kuriuos galima skirstyti į sąžiningus ir ne („VISI jie vagys“ – itin dažnas pasakymas). Tai reiškia, kad visuomenės, aplinkos spaudimas nesąžiningam sumažėja iki minimumo – jis toks, kaip ir kiti. Tai tik liūdesys ir apgailestavimas, net nebe pasmerkimas. Smerkimas efektyvesnis, jei smerkiamas nukrypėlis, o ne toks, kaip visi. Žmonės dargi linkę prisitaikyti prie daugumos. Nesant spaudimo – dar plačiau atsiveria vartai nesąžininingumui. Rezignacija – žmogus gal ir norėtų kažką daryti, bet jis „žino“, kad „visi tokie“, tai net nedaro – gi vis tiek nieko nepasieks, tik pats nukentės, nes „jie“ stiprūs, jie visur.
      Gi rašiau – bendras pastebėjimas apie visuomenę, o Jūsų pavyzdys specialiai konkretus ir juokingas.
      Tokie apibendrinimai rodo, kad Jūs nenorite suprasti, kas buvo parašyta. Cinizmas ir kritiškumas – ne tas pats. Kritkuojama remiantis faktais, o cinizmas yra greičiau požiūris į aplinkinį pasaulį.
      Beje, sovietmečiu būtent cinikai, nusivylę sistema, buvo patys geriausi prisitaikėliai, labai patogūs sistemai. Manau, dabar tas pats.

     • austras

      Susidaro įspūdis, kad inteligentas turi būti „nuolatos susirūpinęs“ savo valstybės ateitim? Ar jūs inteligentam priskiriat kažkokią ypatingą misiją? Būkime būdrūs, nes priešas nesnaudžia? O aš sakau, inteligentas neneša jokios misijos ir neprivalo nieko auklėti. Nes kiekvienas gyvena savo protu ir todėl inteligentas NEPRIVALO būti raudonu stulpu, perspėjančiu apie pavojingą posūkį. Aš teigiu asmenybės viršenybę prieš visuomeninę moralę ir bet kokią vyraujančią ideologiją, tol kol asmenybė neperžengia moralės normų, įtvirtintų įstatymais. Nyčė, kaip žinote, skelbė žmogaus maištą prie vidutinybę, nes masės, ir ypač joms vadovaujantys anušauskai ir bilotaitės, drįstantys kalbėti tų masių vardu, stengiasi pažaboti asmenybę ir priversti ją tarnauti sistemai. Aš nesakau, kad asmenybės niekas neturi varžyti. Bet aš nesuteikiau teisės nei ponui Anušauskui, nei panelei Bilotaitei kalbėti mano vardu. Ir jaučiuosi pakankamai protingas, kad atskirčiau gėrį nuo blogio, be vyraujančios valstybinės ideologijos paramos.

     • austras

      Ir dar – man asmeniškai nepatinka bet koks fanatizmas, nesvarbu, ar istorijos bėgyje jis būtų tapęs daugumos ar mažumos požymiu. Tiesiog dauguma labiau linkusi uzurpuoti viešąją nuomonę ir kalbėti VISŲ vardu. Vat tas kalbėjimas VISŲ vardu, nesvarbu, kokią žinią jis savyje neša, yra pats blogiausias dalykas. O tikrovės dekonstravimas tiesiog padeda tą masių įgyvendinamą asmenybės asmeninės nuomonės uzurpacijos bandymą demaskuoti.

     • Maras

      Kiekvienas už save? Tai čia rašote tik šiaip, išsiliejimui, saviraiškai? Na, tuomet prasmės Jus skaityti nelabai yra.
      O pats šis blogas irgi – užgaida, šiaip pasilinksminimui?
      Žinote, pasakysiu Jums paslaptį – be tos niekinamos visuomenės Jūs – nulis, kaip ir aš ar bet kuris kitas individas. Žmogus yra politinis gyvūnas, turintis gyventi tarp kitų ir su kitais.
      Kur Jūs radote, kad inteligentas turi būti „nuolat susirūpinęs“, kad „priešas nesnaudžia? Aš – ne Landsbergis (oi, išsidaviau :)). Aš tik apie pareigą rašiau bei manau, kad šis blogas ir yra būtent tokios pareigos išraiška.
      Inteligentas, ne inteligentas – man jokio skirtumo. KAŽKAS privalo veikti, kažkas turi būti tuo raudonu stulpu. O jis gali būti nors ir santechnikas, koks skirtumas, po velnių. Man nesvarbu, ar Petkus, Terleckas, Sadūnaitė buvo inteligentai ar ne.
      Och jau tas Nyčė, kas tik juo nesiremia. Visi jo raštai ir yra tas raudonas stulpas, perspėjimai visuomenei apie ateinančią krizę, tiesiog šiurpiai pranašiški perspėjimaai. Jei jam nebūtų rūpėjusi visuomenė, nebūtų savo kūrinių skelbęs.
      Kaip čia taip: teigiate asmens viršenybę prieš „visuomeninę moralę“, bet tik tol, kol „neperžengia moralės normų, nustatytų įstatymais“. Nematote čia prieštaravimo? Įstatymais įtvirtinta gali būti ir vergovė, o dažniausiai įstatymai išreiškia būtent visuomeninę moralę ir „vyraujančią valstybinę ideologiją :). Gal jau geriau apie Kanto kategorinį imperatyvą kalbėkite šiuo atveju – vis nereikės visuomenės painioti :).
      Ir kuo ta vidutinybė užkliuvo? Tegul būna ji sau. Nenorite – nepakluskite. Kodėl reikia žeminti paprastus žmones? Negali visi būti intelektualais, negali ir neturi. Kas duoną keps, namus statys? Jūs?
      O štai kalbėjimas masių vardu gali būti pavojingas (tik ne Anušausko atveju, bent kol kas). Lygiai taip pat, kaip ir kalbėjimas prieš mases (prisimenu „Raudonųjų brigadų“ teroristinius išpuolius prieš niekuo dėtas vidutinybes geležinkelio masinio susibūrimo vietose). Tai taip pat ideologija su savo pliusais ir minusais.
      O Anušauskas gali kalbėti „masių“ vardu, nes jis – išrinktas tautos atstovas :). Tiesa, kaip jis jus žaboja, aš nelabai supratau?
      Beje, aš esu elitaristas pagal pažiūras ir itin didelis individulistas asmeniniame gyvenime, jei ką ;).

     • nerijus

      Marai, ar bent pats suprantate ką parašėte?
      Labai daug ir nieko…

     • Maras

      O dėl kalbėjimo visų vardu visiškai pritariu.

     • Arūnas

      Gerbiamas Marai, jei jums mano pavyzdys pasirodė juokingas – labai apgailestauju. Aš galvojau, kad jūs įvertinsite mano „sarkazmą“ (galite tai vadinti net ir cinizmu). Liaudies nusivylimas Seimu ir Vyriausybe didelis. Žmonės pasiruošę išrinkti bele kokią populistinę partiją į valdžią, jei tik ji pažadės ką nors bent kiek realesnio nei „nemokami skrydžiai į Marsą“. Tai, kad į valdžią ateina populistai yra paprastų Lietuvos piliečių (rinkėjų) kaltė? Manau, kad didžioji dauguma, kurie eina balsuoti nėra baigę Oksfordo, ar kokio kito „mandro“ universiteto. Tad gal nereikia šaipytis iš paprasto rinkėjo, kuris mato kaip Seime Lietuvos artistai „tautą prikelinėja“. Nesakau, kad Seimo nario, ar Vyriausybės nario (kuris realiai dirba, o ne atsėdi posėdžiuose) darbas yra lengvas ir nėra vertas jam mokamų pinigų. Tačiau, užtenka žurnalistams parodyti vieną-kitą reportažą, kuriame atsispindi „tautos išrinktojo“ savanaudiškumas, kai rinkėjas pradeda galvoti taip apie visus „tautos išrinktuosius“. O jei tie reportažai pilasi kasdien vienas po kito? Kaip jaustis žmogui, kai jis sužino, kad Seimo nariai pasibaigus kadencijai išsimokėjo išeitines kompensacijas (pvz. „pagooglinus“ 20 sekundžių) – „Neperrinktiems Seimo nariams numatyta išmokėti daugiau nei 4 mln. litų“ http://kauno.diena.lt/dienrastis/kita/valdzios-kaita-atsieis-milijonus-22737
      Ką galvoja paprastas pilietis? Ogi jis jaučiasi, kaip skersgatvyje apiplėštas. Skirtumas tik toks, kad apiplėštas jis gali pasiskūsti policijai, o matydamas valdžios savivalę jaučiasi visiškas bejėgis.
      P.S. Frazė: „Patenkame į užburtą ratą, kuriame nusivylimas visų nesąžiningumu tik didina nesąžiningumo kiekį. Čia toks bendras pastebėjimas apie Lietuvos visuomenę“ – yra jūsų komentarą apibendrinanti, tad nekaltinkite manęs, kad ji ištraukta iš konteksto.

     • Maras

      Gerbiamas Arūnai. Kur jūs matote KALTINIMĄ paprastiems Lietuvos žmonėms? Aš nesuprantu, na nejau taip sunku ne taip tiesmukiškai interpretuoti. Aš gi sakau tą patį, ką ir Jūs – kad žmonės nusivylė, tik viena iš priežasčių – viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje įsigalėjęs cinizmas (kurį rodo ir Jūsų pateiktos citatos – man, jei būčiau žurnalistas, būtų visiškai vienodai, kiek uždirba Seimo narys, svarbu, kaip jis dirba, o tai žiniasklaidoje akcentuojama gerokai mažiau) didinantis ir paprastų žmonių cinizmą. O kad jų nusivylimas savo ruožtu taip pat prisideda prie tokios atmosferos – deja, bet tai tiesa, bent jau man taip atrodo. Taip artistų išrinkime jau esama ir cinizmo persismelkimo į paprastus žmones – „a koks skirtumas, bent linksmiau bus“ – ne vienas taip galvojo. Aišku, buvo ir tikinčių nuošidžiais prikėlimo siekiais – nepamatuosi gi.
      Matot, šiuo atveju aš nesiekiau matuoti kalčių. Taip, „valdžiažmogiai“ [dar vienas ciniškas terminas] kaltesni. Bet jų kaltė dažnai „tik“ ta, kad jie pateko į valdžią. Mat jei tie paprasti „apiplėšti“ žmonės patektų į valdžią, jie elgtųsi (kaip matom, ir elgiasi) ne kitaip. Tai jau visos visuomenės bėda. Bent jau tokia mano nuomonė.
      Na, o iš dalies šis Jūsų komentaras tik išplečia tai, ką aš ta paskutine fraze norėjau pasakyti :).
      Nerijui. Aš savo komentarą suprantu. O štai kai kurių Jūsų komentarų – nelabai (ir ne tik aš). Gal nereikia visų matuoti pagal save (jei jau asmeniškumus taip norite aiškintis).

     • austras

      Žinot, Mare (elitariste), net galvoju, kad žinau su kuo diskutuoju.. :) Tik šįvakar, atleiskit, neturiu kada skleisti diskusijos.. :) Manau, kad abu esam ragavę Anušausko mokslų, tik padarėm kiek skirtingas išvadas… :) man jis tipiškas istorikas-funkcionierius, norintis visur pasireikšti ir kyptingai atstovaujantis „teisingai“ suvoktą istorijos versiją.

     • austras

      Jei reikėtų apibūdinti savo pažiūras – vis labiau linkčiau į anarchizmą, tačiau norėčiau, kad valstybė laikytųsi ant skandinaviško socializmo pamatų. Labai tolerantiškai kalbat apie valdžios, karjeros žmones. Matyt nėra tekę pabūti pačios sistemos viduje, prisiliesti prie karjeristų ir kitų „žiurkių“ – kitaip jų pavadinti negalėčiau. Pabūtumėt – galvotumėt kiek kitaip.

     • Maras

      Na, Anušausko mokslų ragauti neteko :). Aš visai tikiu, kad jis toks, kokį piešiate. Kita vertus, o kuo blogai, jei jis tiki savo ta teisinga istorijos versija. Jūs gi irgi tikite, kad jo versija neteisinga :).
      Man nepatinka, kad iš anksto [ciniškai!] mes linkę nurašyti žmones ir jų veiksmus kaip interesų virtinę ir nieko daugiau. Tada nebėra išeities – visi tokie. Tai liudija tam tikrą požiūrį į save ir į kitus, į žmogų apskritai, nepagarbą jam. Sovietmečio, jei ne baudžiavos suformuotą požiūrį, kuris mane tiesiog erzina.
      Matot, Jūs patyrėte, o aš ne ir patirti nenoriu. Galvojate, Baltuosiuose rūmuose ar net ir Skandinavijos valdžioje geriau? Labai abejoju. Kas čia Bismarką citavo: „Jei mėgstate dešrą ir politiką, geriau nežiūrėkite, kaip jie daromi“. Karjerizmas – ne Lietuvos išradimas. Ir jis yra gerai – skatina žmone gerai dirbti. Tik, deja, ne Lietuvoje. Taip kad man nerūpi vidinė jų išvaizda, kaip nerūpi žiūrėti į besituštinančius žmones :) (nelyginu politikos su tuštinimusi, tiesiog nerūpi abu dalykai). Svarbus man tik rezultatas viešajai gerovei, visuomenei. Pas mus jis apverktinas, Skandinavijoje – ne.

     • austras

      Savo pažiūrom labai primenat vieną mano kolegą. Jau baigia rašyti disertaciją.. nors gal net neprimenat, gal juo ir esat? :) Tip top, vienas prie vieno :)

     • austras

      Mare, jei Jums rūpėtų lietuviška politika, manyčiau, prarastumėt toleranciją Lietuvos žmonėms. Jei Jums rūpėtų karjerizmas, manyčiau, prarastumėt pagarbą karjeristams. Tas pats įstatymų ir dešros dėsnis. O kol žiūrit į dešrą ir politiką tik kaip parduotuvės pirkėjas, kuriam rūpi ar ta dešra skani, tol nesuprasit kiek karjeristų sėdi n-tos partijos suvažiavime ir kaip jiems absoliučiai vienodai ar bus kokių pokyčių valstybės gyvenime ar nebus, kad tik jų asmeninė karjera nuo to nenukentėtų. O jei kokiam partijos lyderiui užplaukia mintis iš Brežnevo laikų serijos – „ekanomika dolzhna byt ekanomnoj“ tai visi draugiškai tai minčiai paploja katučių, kaip TSKP suvažiavime, vykstant „soclenktyniavimo“ varžyboms, kas šiandien labiau tam partijos lyderiui papataikaus. O visa, ką nors kiek būtų galima pavadinti politika, vyksta tuomet, kai lyderis išvyksta medžioti, žvejoti, grybauti ar uogauti. Kai lyderis geria ar šiaip kaip nors kitaip ilsisi. O jei nesiirstai baidare su Kubilium po Ignalinos ežerus, gali būti koks nori finansų specialistas, bet ministro portfelis tau nešviečia. Diagnozė – nelojalus pagrindiniam baidarininkui. O kokia politika – tokie ir rezultatai. Nihil novi sub sole..

     • Maras

      Va ir išlindo Jūsų rūpestis visuomene. Per didelis, sakyčiau. Ypač kaip besijaučiančiam aukščiau masių ;).
      Man nerūpi, kur ir kaip priimami sprendimai tol, kol jie yra teisingi ir mane tenkina. Kam man dauginti žilų plaukų kiekį sielojantis, kad žmonės ne tokie geri, kokie turėtų būti. Aš žinau, kad žmonės yra blogi iš principo, bet tai nekliudo man tikėti(s) rasti gėrio juose. Ir, žinokit, randu :).
      Aš negerbiu karjeristų bet sakau, kad jie reikalingi visuomenei – tai veržlioji jos dalis. Tik konkurencijos trūkumas Lietuvoje neleidžia atsiskleisti vertingosioms jų savybėms.
      Na, dėl politikos tikrai nesiruošiu nusivilti visais Lietuvos žmonėmis iš karto :). Kodėl man turėtų rūpėti, ar partijos suvažiavime sėdintys žmonės rūpinasi Lietuva? Neįlįsiu aš į jų širdis ir nesužinosiu.
      Jūs man geriau atsakykite štai į kokį klausimą. Vakaruose irgi karjeristai politikoje – juk sutinkate. Tai kodėl jų karjeristų politika yra naudinga žmonėms, o mūsų – ne. Aš sakau – visuomenė tokia, politikai ją tik atspindi. Vadinasi, ne politikai yra esmė, reikia keisti visuomenę. Na, kaip tai padaryti, aišku, klausimas nelengvas :). O čia jau žiniasklaida, blogai ir… politikai :).

    • Arūnas

     Gerbiamas Arūnai. Kur jūs matote KALTINIMĄ paprastiems Lietuvos žmonėms?
     „bendras pastebėjimas apie visuomenę“ – „Žmonės dargi linkę prisitaikyti prie daugumos. Nesant spaudimo – dar plačiau atsiveria vartai nesąžininingumui. Rezignacija – žmogus gal ir norėtų kažką daryti, bet jis “žino”, kad “visi tokie”, tai net nedaro – gi vis tiek nieko nepasieks, tik pats nukentės, nes “jie” stiprūs, jie visur.“
     P.S. Nei vieno žodžio nerašiau. Naudotas tik Copy-Paste metodas.
     Pos Pos Scriptum. Dar norėčiau užsistotį austrą. Marai, rašote: „KAŽKAS privalo veikti, kažkas turi būti tuo raudonu stulpu. O jis gali būti nors ir santechnikas, koks skirtumas, po velnių.“ Puiku – veikite, būkite tuo stulpu. Manau austras tikrai neprieštaraus jei jūs, ar jūsų draugas santechnikas kuo nors būsite, net jei ir „stulpu“. Jis tik nori, kad LEISTUMĖTE JAM BŪTI TUO, KUO JIS NORI BŪTI, bei nori jums, Marai, išaiškinti, kad jis nei jums, nei niekam kitam NIEKO NESKOLINGAS. Aš manau, kad tai sąžininga. O jūs Marai kartais elgetės nelabai sąžiningai. Mane apkaltinote, kad pacitavau visą jūsų parašytą frazę, o pats cituojate austrą: “nuolat susirūpinęs”, kai tuo tarpu austras parašė: “nuolatos susirūpinęs” savo valstybės ateitim. Manau, kad nepilnos frazės pateikimas jau yra net ne sakinys iš konteksto, bet iš viso „kelios raidės iš žodio“, kurios iš viso neatspindi cituojamo autoriaus minties…

     • Maras

      Nesupykite, gerbiamas Arūnai, bet aš šituose sakiniuose KALTINIMŲ nematau :). Tai situacijos, kokią aš ją matau, konstatavimas. Nebent jūs norite pasakyti, kad žmonės nelinkę prisitaikyti prie daugumos? – Pažiūrėkite į žmonių aprangą. Ar nėra rezignacijos? – pilnas lietuviškas internetas tokių minčių (išvažiavimas į užsienį dažnai ar kartais irgi būna rezignacijos išraiška). Apsivogusius Brazauską, Zuoką etc. dalis žmonių vis dar myli ir gerbia – ar tai nėra spaudimo nebuvimas?
      Apie skolas visuomenei – kita kalba. Man pareiga yra suvoktas imperatyvas, o ne kažkieno paliepimas – būk patriotas, būk sąžiningas. Tai būtų juokinga, bent man taip atrodo. Nors, kita vertus, kažkaip šviesti gi reikia. Va nuolatinis karo keliuose kalimas per žinia(?)sklaidą davė rezultatų. O jei taip apie kyšius kaltų plius jei nuteistų ir pasodintų žmones „iš aukščiausios lygos“, gal ir suveiktų.
      Esmė ta, kad austras šiek tiek perlenkia savo nepriklausomumą nuo visuomenės – žmogus jis socialiai už mane aktyvesnis, jis jau yra ar bent bando būti tas raudonas stulpas :).
      Citavimas buvo nepilnas, bet esmės aš nepakeičiau.

     • Musė

      Man labai patiko Maro ir Austro diskusija, seniai tokios geros neskaičiau, daug įdomių argumentų ir puikus teorinis pagrindimas. Turbūt akivaizdu, kurio pusę aš palaikau, bet abu oponentai labai puikūs ir žinantys, apie ką šneka. Tai ne aš su savo „paklykavimais“ ;)

     • Gerbiamas Marai, jūs rašote: „Apsivogusius Brazauską, Zuoką etc. dalis žmonių vis dar myli ir gerbia – ar tai nėra spaudimo nebuvimas?“ bei „O jei taip apie kyšius kaltų plius jei nuteistų ir pasodintų žmones “iš aukščiausios lygos”, gal ir suveiktų“.
      Atleiskite už tiesmukišką komentarą, bet jūs iš viso nesuvokiate reikalo esmės, apie kurį rašote. Aš dar visai neseniai „klykavau“, kad Lietuvoje apsivogęs valdininkas kaltas tik 184 dienas (ATPK 35 str.), bei kad Lietuvoje korupcijos nėra (VTEK 2008 m ataskaita).
      Manau jau visiems mano nuomonė apie ATPK ir VTEK nusibodo, bet „spaudžiau“, kiek galėjau. Kaip jūs dar pasiūlytumėte liaudžiai paspausti „Apsivogusius Brazauską, Zuoką etc.“, jei įstatymai neleidžia jų „paspausti“? Daugiau triūbinti apie apsivogusius valdininkus per visuomenės informavimo priemones, kaip apie karą keliuose? Gerbiamasai, informacija tipo: „Valdininkas „X“ neteisėtai pasisavino iš valstybės biudžeto 2 mln. litų, bet liko nenubaustas, nes Lietuvos įstatymai to neleidžia“… ir t.t… Jums neatrodo, kad tokie pranešimai tik dar labiau padidins tautos nusivylimą, cinizmą bei paskatins dar vieną akmenų (o gal ir ne tik akmenų) pamėtymą į Seimo (gal ne vien tik į Seimo) langus… Jei jūs to norite, tai tiesiai-šviesiai taip ir rašykite.
      P.S. Aš KALTINIMŲ liaudžiai nematau, bet liaudis vis tiek per mažai „spaudžia“ ir tai sudaro sąlygas paprastam Komunistų partijos funkcijonieriui Mykoliu tapti AMB, o paprastam berniokui Artūrui tapti Abonentu (čia ne citata iš jūsų komentaro, bet mano žodžiais persakyta jūsų mintis, kaip aš ją suvokiu. Jei mano suvokimas klaidingas – mano begalinis atsiprašymas…) Gal pirma pats perskaitykite, ką parašote ir tik tada spauskite „SIŲSTI“. Ar jūs, kaip Valentinas – rašote „bele ką“. O jei tas „bele kas“ dar paerzina austrą, bei pradžiugina Musę tai apskritai fantastiška?

     • GIGA

      Valentinas tikrai rašo ne bele ką.Jis puikiai išanalizavo Pareigytės-Vaišnoro oralinio sekso skandalą,o jei jūs,Arūnai,toks užmaršus,tai pasižiūrėkite gerb. Račo blogo archyvuose.Aš už Valentiną kryžium gulsiu,kaip Masiulis už Zuoką bendroje koalicijoje

     • Maras

      Gal netaptinkite savęs su liaudimi ir nereikės taip dažnai įsižeisti. Jūs teisingai interpretavote mano mintis ir neįrodėte jų neteisingumo, tiesiog pritaikėte jas tiesiogiai sau.
      Aš matau situacijos sudėtingumą, nebijokite. Ir rašau, kad cinizmą didina ne kritika ir tyrimai, o spėliojimai, gandai ir nepagrįsta kritika (kaip šis blogo įrašas: „nieko nežinau, bet čia aiškiai kažkas rezgama nes valdžiažmogiai kitaip negali“ – taip išversiu gerbiamo Račo mintį).
      Jūsų pateikta TAPK ir VTEK kritika yra kritika, o ne spėliojimai, taip kad cinizmo ji nedidina, mano nuomone.
      Dėl spaudimo. Žinote, kaip tik per abonentinio skandalo įkarštį buvo teikiami kokie tai metų vilniečio apdovanojimai, kuriuos teikė pats Zuokas. Ir kaip buvo šlykštu žiūrėti, kai mano gerbiamas Šliogeris su tokia palaima ėmė iš jo rankų tą gelžgalį. Va jei žmonės atsisakytų paspausti jam ranką tokiose situacijose, tai būtų spaudimas, nes viešas pažeminimas politikui yra didžiulis smūgis net ir dabar. Deja, Lietuvoje taip pasielgė bene tik Sadūnaitė, atisakydama priimti ordiną kartu su Misiukoniu. O toks elgesys kaip Šliogerio cinizmą didina begalę kartų.
      Ne įstatymais reikia spausti, tiksliau, ne tik jais. Deja, spaudėjų nėra arba jų pernelyg mažai ir jie neįtakingi.
      Argumentų ad hominem netoleruoju taip pat, kaip ir blogo šeimininkas. Mūsų diskusiją laikau baigta, jei jau Jums nelaiko nervai. Pagarbiai.

     • GIGA

      Man su nervais viskas tvarkoje,o Arūnas,žinok,kitą kartą ir su bokalu gali per galvelę stuktelt,todėl truputį įsijungsiu.O kaip,gerb.Marai suprast,kad Jūs kaip supratau iš vakarykščių rašinių prieš plataus rato komunistų elito „suspendavimą“,tas pats ignoravimą,bet už politikų,tame tarpe ‘Abonento“ ignoravimą.Ar aš kažką ne taip supratau?

     • Maras

      Žinote, gerbiamas GIGA, žmonės galvoja nebūtinai taip, kaip Jūs :). Keista, bet taip pasitaiko.
      Aš ne tai kad prieš „plataus masto“ suspendavimą, tiesiog ribų klausimas yra detaliai svarstytinas (netelpa man tie komsorgai, netelpa). O su Zuoku viskas aišku, nėr ko čia ir svarstyti.
      Beje, teisinis suspendavimas nereiškia asmeninio ignoravimo. Zuokas nusipelnė paniekos, kurią geriausiai ir parodytų ignoravimas. O panieka sovietiniam elitui in corpore… Na, neskaniai atrodytų. Kiekvieną žmogų reikia vertinti atskirai.

     • Marai, ir aš manau, kad diskusiją gal jau reikėtų baigti. Visiškai ne todėl, kad mano nervai nelaiko. Pagrindas baigti diskusiją:
      a) pasirodo aš jūsų mintį interpretavau teisingai, nors jinai (mintis – red.) man nesiriša su blaiviu protu.
      b) matau, kad mes kalbame skirtingomis kalbomis ir be vertėjo tikrai nesusišnekėsime.
      P.S. Retorinis klausimas: kas būtų nutikę, jei jūsų minimas Šliogeris nebūtų ėmęs „geležėlės“ iš abonento rankų? Gal Abonentas jau dabar sėdėtų už grotų? Galite nesivarginti atsakinėti, nes aš rašau – klausimas retorinis.
      P.P.S. Tikrai negalvoju, kad Valentinas rašo „bele ką“. Jis pats savo minčių sudėliojimus kartą taip įvertino viename savo komentare. Vienok tikrai manau, kad yra eilė temų, į kurias Valentinas labai įsigilina bei detaliai išananalizuoja.

     • Maras

      Vis tik atsakysiu būtent į retorinį klausimą :).
      Nieko, visiškai nieko nebūtų nutikę. Išskyrus visuomenės (Šliogerio asmenyje) spaudimą skandalo pavidalu. Į kalėjimą tikrai dėl to nesėdama.
      Svarbu ne bausmės dydis (kalėjimas), kiek jo neišvengiamumas (pasmerkimo). Tai grynai preventyvinė priemonė. O jei taip pasielgtų antras, trečias… dešimtas. „Herojui“ būtų laaabai nemalonu. O kitas gal ir susimąstytų. Žiūrėk, gal net teisėjus paveiktų (juokauju, bet…)
      Plius mažėtų cinizmo kiekis, visuomenė pamatytų, kad kažkas elgiasi pagal savo sąžinę, kalba atvirai. Vadinasi, ne viskas prarasta, ne visi tokie. Žmonės to taip išsiilgę (todėl ir DG, „kalbanti atvirai“, tokia populiari). O skaudžiausia, kad tokiems kaip Šliogeris ar Donskis tikrai nėra ko prarasti.
      Taip keistųsi klimatas visuomenėje. Pamažu, labai pamažu. O tuomet galima ir apie kalėjimą pagalvoti ;).

     • GIGA

      Arūnai nesinervuok.Aš jau vakar pastebėjau,kad Maras ginčijasi dėl to,kad ginčytis(nors kaip rašiau tuo ginču nepavadinsi).Be to ger.Mare,Jūs tikriausiai azarto būsenoje nepastebėjote,kad aš nieko neteigiu,kad rašote man,jog „būna,kad žmonės mąsto kitaip negu aš“.Aš tik pasiklausiau kaip Jūs suprantate žmogaus visuomeninį ignoravimą?Tikrai neatsakinėkite,nes vėl pradėsime nuo „Adomo ir Ievos“
      Tarp kitko,Mare,Jūsų mintį dėl to,kad Šliogeris ir ne tik jis galėjo ir neimti apdovanojimų iš Zuoko rankų palaikau,bet spėju,kad Zuokas nesėdėjo vakare ir negalvojo kam čia įteikus tą apdovanojimą,o buvo tik teikiantysis,tai yra reprezentacinis veidas,nors ir su kvapu (ir ne česnakinės dešros)

     • “Herojui” būtų laaabai nemalonu????????? Abonentui?, AMB? Mano giliu įsitikinimu – „herojui“ nusi**ikt! Aš asmeniškai neimčiau „geležėlės“ nei iš Abonento rankų, nei iš AMB rankų, nei iš jūsų mylimos bei gerbiamos DG rankų. Kad aš pradėčiau vien svarstyti jos, kaip kandidatės tinkamumą – aš turiu žinoti kur DG buvo dingusi tarpe tarp 1990 ir 1991 metų. Kažkaip nesugebu rasti informacijos apie šį laikotarpį jos biografijoje. Gal jūs, gerbiamas Marai, man padėtumėte? Pageidautina būtų su nuoroda, iš kur paimta informacija. Samprotavimai tipo: gal buvo dekretinėse atostogose, bet nedrįsta apie tai parašyti savo CV, manęs nelabai tenkina. Ačiū.

     • Maras

      Gerb Arūnai. Iš kur ištraukėte, kad DG yra mano „mylima ir gerbiama“? „Kalbanti atvirai“ ne veltui kabutėse. Viskas, diskusiją su Jumis baigiu.
      Gerb GIGA, jei Jums aiškintis dalyką iš visų pusių yra ginčas dėl ginčo, su Jumis taip pat neverta diskutuoti – Jūs tiesiog nesuprantate, ką tai reiškia. Jei diskutantams atrodo normalu bokalais daužytis, tai tokius tik AMB ir tegali valdyti. Deja.
      Jūs tikrai taip neteigėte (dėl kitokio mąstymo). Tai mano išvada, kuri išplaukia iš to, kad Jums du Jūsų įvardinti mano teiginiai prieštarauja vienas kitam.
      Kas yra visuomeinis ignoravimas, aš jau pakankamai paaiškinau.
      Žinote, aš manau atvikščiai – Zuokas tikrai galvojo, kam teikti apdovanojimą, su kokiu gerbiamu žmogumi ir taip pasigerinti savo įvaizdį. Čia kaip Leninas su vaikais :).

     • Marai, kadangi diskusiją su manimi jau nutraukėte, tai atgarsio į savo pasamprotavimus net ir nelauksiu.
      Džiaugiuosi, kad jūs negalvojate, kad DG kalba atvirai, o galvojate, kad DG „kalba atvirai“. Atleiskite, bet jūsų frazės, paimtos į kabutes, aš neišverčiau į sau suprantamą kalbą ir neperskaičiau – VENGIANTI ATVIRŲ ATSAKYMŲ Į KLAUSIMUS, IŠSISUKINĖTOJA IR MELAGĖ. Prisipažinsiu, nepagaunu aš kartais jūsų minties subtilumo… bet ko iš manęs tikėtis – juk snukius daužau alaus bokalais.
      P.S. Kaip matome, mano paties paminėtas faktas iš mano biografijos (dėl kurio aš, kaip jau minėjau gailiuosi) – uždėjo man antspaudą – SNUKIŲ DAUŽYTOJAS. Šis incidentas truko vos kelias minutes, bet mano biografiją „sutepė“. Gerbiamos LR Prezidentės (atsiprašau – kandidatės) biografijoje neaiškus periodas – ištisi metai (1990-1991). Tai buvo metas, kai žmogus, užimantis bent jau kiek nors reikšmingesnį postą turėjo apsispręsti: AR JIS STOS PO TRISPALVE, AR JIS „NEKALBĖS, KOL TAS SKUDURAS KABĖS“. Aukštosios partinės mokyklos dėstytoja dingsta ištisiems metams (ką ji tuos metus veikė sakyti nenori, nes turbūt net ir Valentinas gali persigalvoti už ją balsuoti) ir iš karto „iš niekur“ – Nuo 1991 m. dirba finansų ir užsienio reikalų politikos srityje (jau pati formuluotė „srityje“ nieko nepasako, bet vis tiek – ji geriausia kandidatė).
      P.P.S.kas turite daugiau duomenų apie DG, nei nurodyta šiuo adresu: http://www.lrprezidentas.lt/?q=node/17
      PARAŠYKITE!!!!

   • linas pl

    „Toks Vaigauskas jau parašė“ – tai tik įrodymas, kad viešumas jiems nebaisus. Įtariu, kad valstybės pensijų už tos tarnybos metus neatsisakęs nė vienas, tad visų jų darbo įrašai yra SODROJE ar kur kitur (gal šiuo atžvilgiu yra kokių įstatymo išimčių jiems, nežinau?). Nėra paslapties. Tad nebus didelio triukšmo ją atskleidus.

 • GIGA

  Mano klasėje dviejų klasiokų tėvai buvo etatiniai kgbistai.Tai vienas buvo savo vietoje,o kitas,vėliau vienos biržos steigėjas,visiškas analfabetas.Prisimenu aiškino mums,kad Gedimino stulpai yra fašistinis simbolis.Tai jo sūnelis 13 metų į komjaunimą pasiprašė ir nors intelektu nedaug lenkė tėvą-visą Nepriklausomybės laikotarpį „direktoriauja“.

  • bang

   Devynioliktus metus direktoriauja į nuostolį, ar jūs dėl jo intelekto suklydote ?

   • GIGA

    tai ne pagrindinis vadovas,tas kur sprendimus priiminėja,o vienas iš tų kur linksi galva ir šaukia „aš irgi taip galvojau“ po generalinio kalbos.Dėl tokio intelekto suklysti negalima,bet tuo vissai nenoriu pasakyti,kad visų kgbistų vaikai debilai

 • wice

  Na vadovaujantis argumentu del Bilotaites, tai Jus ponas Racai, turbut nieko doro nezinote apie SS, Gestapa ir kas vykdavo Aušvice-Birkenau

  • Taip, wice jūs 100 proc. teisus… Ir aš visiškas idiotas, nes niekaip negaliu įžvelgti ryšio tarp A.Bilotaitės ir SS. Na, nebent kažkokiu būdu per Klaipėdos kraštą…

   • wice

    Dekoju uz diagnoze, bet pasilaikykit ja sau. Cituoju: „Jai – 27eri ir ji tikriausiai labai daug žino apie sovietinį laikotarpį ir KGB…“. Sis jusu argumentas remiasi prielaida, jog zmogus yra per jaunas, jog butu patyres ar zinotu apie KGB veikla. Remiantis siuo jusu samprotavimu teigiau, kad jus nieko doro nezinote apie SS, Gestapa ir kas vykdavo Aušvice-Birkenau, ir vargiai ka galetumet pasakyti. Jei jus sugebejote kazkur izvelgti teigini, jog Bilotaite yra susijusi su SS, tai cia jau jusu suvokimo problemos. tad ne ten idiotu ieskote.

   • wice, atsiprašau, ten idiotas turėjau būti aš. dabar pataisiau:)

 • GIGA

  Taip Bilotaitės pavyzdys suskambėjo nekaip,bet aš manau,kad blogo šeiminikas labiau akcentavo „kodėl dabar“,negu 27 metai ar kažką panašaus

 • Musė

  Aš sutinku su A. Anušausku, kad viešumas nėra jokia bausmė. Juk jei jie nieko blogo nedarė (pagal jus ir daugelį komentatorių), tai ko bijoti? Ką slėpti?

  Aš manau, kad mes turime teisę žinoti, kokie žmonės priimami į valstybės tarnybą, kurioje jie atstovauja mūsų interesus. Apskritai matau problemą tame, kad patys nesidomime, o paskui rėkiame, kad jie blogai dirba ir blogai atstovauja visuomenės interesus. Čia tas pats, kas neiti balsuoti, o paskui piktintis, kad tave blogai atstovauja.

  Reikia suprasti pagaliau, kad mes patys savo valstybėje turime spręsti, kokias vertybes deklaruojantys žmonės turi mums dirbti. Visuomenės nuomonė turi didžiulę galią, bet mes nesugebame jos išnaudoti, o paliekame procesus savieigai.

  Ir esu tikrai nustebusi dėl jūsų pozicijos, Artūrai. Jūs tiek politikams, tiek valstybės tarnautojams visada aukštai keliate kartelę – pasisakote už skaidrumą, principingumą, sąžiningumą, vertybių gynimą, atsidavimą ir lojalumą valstybei.

  Kokio lojalumo Lietuvai, kokio principingumo galima tikėtis iš buvusio KGB karininko? Ir nereikia tų graudžių istorijų apie tai, kaip juos kažkas privertė arba tuo labiau AMB pasakų, kad visi stojo į komunistų partiją arba ėjo dirbti į KBG tam, kad Lietuvai būtų geriau.

  Visada buvo pasirinkimas, visada. Eiti skųsti kaimynų, ar neiti, bet neturėti tam tikrų privilegijų. Kai kurie pasirinko verčiau gelbėti savo kailį. Puiku, pasirinko, tai pasirinko. Bet ar aš noriu, kad toks žmogus mane atstovautų? Aš tai ne.

  Ir Jums atrodo labai puiku, kad buvęs KBG karininkas galės dirbti pvz. Lietuvos diplomatinėje tarnyboje?

  • austras

   Patikėkit, Muse, ne ką geriau, kai Lietuvos diplomatinėje tarnyboje dirba, pavyzdžiui, Mečys Laurinkus.. Svarbiausias principas – valstybinės sistemos keičiasi, kinta ideologijos, bet kabinetuose mus pasitinka tas pats besišypsantis karjeristas „draugas Tatatavičius“. Keičiasi „draugo Tatatavičiaus“ idėjos įkūnytojai, bet jie vis tiek lieka „draugai Tatatavičiai“…

   • GIGA

    Kas tiesa,tai tiesa.Dėl to ir sakau,kad reikėjo uždrausti bent 5 metus su šypsena mus pasitikinėti tarybinės sistemos „tatavičiams“,nors tiek būtų geriau

  • Muse, labai trumpai – šiame tinklaraštyje esu ne kartą rašęs apie A.Pocių ir A.Valionį, tad jei tikrai įdomi mano nuomonė apie KGB karininkus ( o anie net nebuvo kadriniai, tik rezervo) susirasite.

   O jei neiškosite, stebėkitės toliau, tuo jūs manęs jau nestebinate…:)

   Mano klausimas buvo labai paprastas: kodėl būtent dabar – po 20 metų?

   Beje, savo komentare tris kartus kartojate grubią klaidą: atstovauti ne „ką“, o „kam“:).

   • Musė

    Tai jums užkliuvo tik laikas? Jei tai būtų padaryta prieš metus ar 5, jums tiktų?

    Norėčiau priminti, kas valdė Lietuvą pastaruosius berods 8 metus ir nesuprantu jūsų nuostabos, kodėl tai daroma tik dabar.

    • Muse, jei ką, tai per tuos 8 metus buvo ir 2K…

     • Musė

      Neapsimetinėkite naivuoliu, jums netinka:) Puikiai suvokiate, kad tokiu atveju nebūtų buvę jokio 2K.

    • GIGA

     Musyte,nesinervuok.Artūras ir rašo-kodėl ne 93,kodėl ne 98?Kažkaip mes vis nukrypstame nuo klausimo „kodėl dabar“ ir apsistojame ties Bilotatitės amžiumi?!

     • romas

      Geriau vėliau negu niekad:) Aš pačios problemos kaip ir nesuprantu. Tik jei manęs kas klaustų, sakyčiau kad jau seniai reikėjo, ir jei dar nepaskelbė, tai reikia kuo greičiau. Taigi visi ir taip juos žino. Reikia tik, kad vadovai priimantys į darbą irgi žinotų, ką priima. Yra darbų, kur tokia patirtis tik privalumas būtų. Pasitaiko ir daugiau visokių suvaržymų dirbti visuomenėje – teistumas, invalidumas, pensijinis amžius…

  • GIGA

   Kaip suprast nieko blogo nedarė?O kaip tai išsiaiškint?Jie buvo sistemos dalis ir jokio skirtumo ar žmones rūsiuose tardė,ar ideologinį-„švietėjišką“ darbą vykdė,ar mokslininkus ir sportininkus į užsienį lydėjo bei atsakaitas skaitė.
   Sutinku su Jumis-iš jų negalima tikėtis ir laukt jokio lojalumo valstybei

   • Juozas

    O iš ko galima tikėtis lojalumo valstybei ? Ex Lietuvos Respublikos Prezidentas yra pavadinęs trispalvę skuduru ir tai jam nesutrukdė tapti Valstybės vadovu net per rinkimus, o skiriant į pareigas vertinamas visai kitoks lojalumas, tas kuris gali padėti nugesinti visokius viešbutukų skandalėlius.

  • R.Medinis

   Muse, nepersistenk… paskaityk dar kartą ką parašė Artūras, tik lėčiau, o po to dar katą savo būsimą komentarą.. Na ir jei tikrai niekas nepasikeitė – tada ka jau – spausk „siųti“…

   • Musė

    Medini, dėkui už rūpestį, aš stengiuosi ribų neperžengti, aš juk ne Fredis :)

  • Maras

   Dėl to „kad Lietuvai būtų geriau“. Kaip istorikas manau, kad to sovietmečiu tikrai būta. Bent jau po Stalino mirties į kompartiją tikrai stota ir tokiais sumetimais. Dėl KGB tai čia jau kitas klausimas, nors irgi visko gali pasitaikyti.

  • lv

   Muse, o dabar perskaitykit pirmą savo komentaro pastraipą ir palyginkite ją su likusia komentaro dalimi, kur jūs faktiškai jau esate pasiryžusi persekioti, diskriminuoti tuos kadrinius. Ypatingai gerai skamba „Kokio lojalumo Lietuvai, kokio principingumo galima tikėtis iš buvusio KGB karininko?“

 • egas

  Sveikintinas Anušausko pasiūlymas. Žinoma reikėjo anksčiau. Bet geriau vėliau negu niekada. Kodėl praėjus 20 metų? Na žydai iki dabar holokausto nusikaltėlius persekioja tokiu pačiu tempu, kaip ir po karo. Kita vertus, jei nebus išviešinta, bus precendentas ateities kartoms. Absurdiška, kai mokykloje pasakojama apie KGB stukačius, Gulagus ir kitas baisybes ir nedrįstame teisiogiai išviešinti žmonių buvusių sovietinės represijų įrankiais. Ar tai patriotizmo ugdymo pavyzdys jaunimui?

  • Musė

   Nuostabus komentaras, puikiai atsakantis į visai neesminį Artūro klausimą „kodėl dabar?“. Gal geriau dabar, negu niekada? Kodėl žydai nacius persekioja net praėjus 50 metų?

   Todėl, kad tokiems nusikaltimams neturi būti taikomas senaties terminas.

   Todėl, kad vieną kartą turi būti aiškiai pasakyta – tai nėra normalu! Kolaboruoti su okupantu nėra normalu. Veikti prieš savo šalies žmones okupanto naudai nėra normalu. Kodėl po galais mes to neturėtume pagaliau pasakyti, o apsimesti, kad nieko neįvyko?

   • zekas

    visa tai puiku. tačiau kodėl tik dabar? konservatoriai su krikdemais buvo valdžioje 4 metus prieš daugiau kaip 10 metų. kodėl tada nebuvo pasistengta išviešinti dirbusių KGB?

    taip, žydai persekioja savo skriaudėjus, nes juos, žydus, žudė. tačiau už karo nusikaltimus yra numatytos konkrečios bausmės. o kokios bausmės yra numatytos už darbą ar bendradarbiavimą KGB?

 • gie

  Kodėl dabar ? „Formalių“ priežasčių galima sugalvoti tiek pat daug kiek neformalių. Pvz, po truputi išeina ministerijų sekretoriai iš ministerijų. Arba TS moka tam tikrą duoklę savo polit kalinių flangui. Arba praėjo 20 metų nuo nepriklausomybės atkūrimo ir metas yra užbaigti su KGB reikalais. :) Gali būti, kad tas paviešinimas reikalingas ir kovai prieš t.t. asmenis, bet šitą mes pamatysime jau po paviešinimo. O gal užteks ir grasinimo paviešinti.
  Ir jauno Bilotaitės amžiaus aš nelaikau trūkumu, kadangi tai gali būti atsvara žmonėms, kurie asmeniškai žino buvusius KGB darbuotojus (asmeniniai ryšiai, tiek teigiami, tiek neigiami).

 • Regis

  Mano nuomone vyksta kažkokie pasistumdymai.. Nelabai kol kas pagaunu tarp ko. Kodėl tik dabar išlindo tariami prezidento Adamkaus ryšiai su KGB?? Galbūt pirma tokia versija – kad konservatoriai muša „kozerines“ kortas. Dėl Adamkaus jau išgirdom, matyt eilėje laukia kokios 4-5 labai stambios politinės figūros ir gal koks 10 įtakingų valstybės tarnautojų sąrašėlis, kurių taip paprastai neišeina pajudint. Gal dar tokia versija, kad tai viskas suderinta su be 5 minučių būsima prezidente su kurios pagalba prasidės didysis NEtinkamųjų valymas iš visur?? Gal tai pasiruošimas po prezidento rinkimų didelei dūmų uždangai skirtai paslėpt liūdnus biudžeto lopymus?? Akivaizdu, kad paprastiems žmonėms pasaka, kad tai socdemai kalti jau nelabai įtikinama. Vat jeigu tai viską surišus su KGB kurį laiką gal ir praeis?

  • GIGA

   Sutinku,G.Petriką irgi pagavo „kada reikėjo“ ir daugybė kitų pavyzdžių.Reikia sekti tolimesnius įvykius

 • Edgaras

  Tai nesupratau, blogai, kad po 20 metų? Tai geriau vėliau, nei niekad. O ta jauna Seimo narė, juk ir priesaiką davė apsirengus tautiniais rūbais. Tai, jei esi patriotas ir visi kas išdavė Tėvynę tau atrodo svetimi ir manai, kad reikia juos paviešint, yra blogai? Bet, žinoma, visad galima įžiūrėti sąmokslo teorijas.
  Atskleidus, bus išvengta galimų grasinimų ar šantažo, o žmonės atsirinks kas ir kaip. Reikia viešint.

  • Regis

   Aišku, kad reikia viešint. O jeigu dar prieš kokius rinkimus arba sunkiu metu keliant savo vertę tai ne tai, kad reikia o – BŪTINA.

   Kitas momentas. Kalbant apie aukštus politikus ar tarnautojus – kodėl konservatoriai taip ramiai tiek metų stebėjo kaip tie žmonės dirba Lietuvos Respublikos valdžios struktūrose? Sakyčiau 2009 metai būtent pats tas laikas kada reikia žmonėms tas ir tas buvo KGB… Pamąstom dar kart. Gal čia viskas daug įdomiau, negu pavėluotas rūpestis lojalumu tėvynei..

 • Justinas

  Keista yra zmogaus prigimtis. Praejo kazkiek laiko ir viskas suplakta. Ar galima diskutuoti apie leidima ramiai ar neramiai leisti kgb-esnikams gyventi. O jie leisdavo ramiai gyventi ?
  Kodel mes esame tokie idiotai, tolerantai ten kur nereikia ?
  Kam juos dabar reikia teisinti, na nieko nebuvo , geri vyrai !!!?
  LKP funkcionieriai praeje puikia masiu valdymo mokykla puikiai parankiniu deka plauna smegeneles ir dabar. Sprendziant is rezultatu tai sekasi puikiai, nebereikalingai sio blogo savininkas puikiai isvadino dauguma komentatoriu, tai kgb ir lkp
  ideologu produktas. O beda , kaip gi pasmerksi , jeigu vieno ar kito seimoje kruva komunistu ir kgbistu ? Savi juk . Va ir turim tokia giminiu ,“draugu“ ,“pazystamu“ valstybe.
  Vokietijoje sugebejo uzdeti taska siuo klausimu ir baigesi visos diskusijos, o sarasa apie kgbistus ne tik kad butina paskelbti bet ir pastoviai jiems tai priminti. Nes jau uzaugom tiek , kad „ugalovscina“ jau sedi teisme, ir valdzios institucijos tampa nebaudziamumo uzuoveja. SKELBTI, BAUSTI , PRIMINTI jokiu seilejimusi apie tolerancija ir pasigailejima.

  • Musė

   Sutinku. Radau šia tema keletą senų gerų komentarų, pakartosiu:

   Fredis* – „Valentinai, nežinau tyčia, ar ne propaguoji seną nuvalkiotą socialistų kairiųjų liberalų “valstybininkų” idėją, kad visi sėdime purve, todėl net ir nesvajokime nieko daugiau, juk visi purvini, koloboravome (gyvenome toje sistemoje)..“

   Musė – „Apskritai, pastebiu labai pavojingą tendenciją – pastaruoju metu mums bandoma primesti nuomonę, kad normalu yra tai, kas išties nėra ir niekada nebuvo normalu.

   „Vistiek visi vagia“, „visi duoda kyšius“, „visi kolaboravo“. Tada automatiškai išbalinami kai kurie veikėjai, kurie neperšoktų per aukštai pakeltą kartelę. Patys matome, kas vyksta, kai ta kartelė nuleidžiama per žemai. Mūsų nebestebina Seime nei KGB agentai, nei teisti žmonės, mes atleidžiame visiems…

   Arba ką reiškia „darbas Lietuvos labui“. Kuriama labai sėkminga legenda apie tai, kaip tarybiniais laikais visokie CK nariai, KGB agentai ir pan. taip pat dirbo Lietuvos labui.

   Tiesė kelius, statė tiltus, veždavo dešras į Maskvą, kad tik Lietuvai geriau. Jie blaiviai, iš pragmatinės pusės žiūrėjo į problemą, o ne iš patriotinės, kaip partizanai.

   Ką tie partizanai, durneliai kažkokie, šaudėsi, gaudėsi, degino dirbančiųjų Lietuvos labui statomus tiltus. Jei ne tie partizanai, gal dabar daugiau tiltų turėtume“

   • GIGA

    Viskas taip.O kokia visa to išvada?

    • Musė

     Kad reikia viešinti. Kad reikia įvardinti galų gale, kad balta yra balta, o juoda yra juoda.

     • GIGA

      101 procentų „už“.Primenu klausimą kodėl ne 93 ar 98 metais?

  • linas pl

   Justinai, tie žmonės baustini už savo veiksmus. Jeigu su jais bus taip elgiamasi, kaip jie tada elgėsi, tai ir tie nauji besielgiantys taps baustini. Valstybė nėra keršto įrankis.

   • nerijus

    Valstybė, nėra keršto įrankis/ įnagis?
    Kai trėmė mūsų senelius/ prosenelius/ dėdes/ tetas/…, tai Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija buvo keršto įnagis…Šiaip. Patarčiau, pasidomėti istrija.

    Kuom jie baustini ir kas juos baus?
    linas pl nedemoguokite.
    Yra, kaip yra ir bus, kaip yra.
    Interesas yra žmogaus asmeniniai siekiai, svajonės ir Dažniausiai būna nesvarbu kokiomis priemonėmis galima to siekti, bei pasiekti…
    Visad buvo aferistų, vagių, turčių, interesų konfliktų, išnaudotojų- tokie tai mes- žmonės.
    Kiekvienas gyvenimą renkamės pagal sugebėjimus, protą ir ištvirkimo laipsnį.

    • linas pl

     Tai atsakykite atvirai, ar norit valstybės, kuri būtų keršto įrankiu?

     Kad ir nepritardamas tokiam poelgiui: JAV pilietiniame kare kaip žinoma buvo kovojama dėl vergovės panaikinimo. Laimėjo vergovės priešininkų pusė, laimėtojai, beje, su nugalėtaisiais pasielgė gana švelniai. Bet gal tuomet kova liko nebaigta? Gal ji turėjo tęstis, kol buv. baltieji vergvaldžiai būtų patys tapę vergais?

     O jūsų sakinio: „tai Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija buvo keršto įnagis“ nesuprantu, todėl įtariu, kad ir pats galėjote nesuprasti, ką mano norėta pasakyti.

     • nerijus

      Su kuom ruošiamės kovoti? Su „vėjo malūnais“?

      Aš, asmeniškai, nenoriu, kad mano valstybė, taptų keršto įnagiu.

      Ameikoje vyko dviejų „gruuočių“ susirėmimas ir laimėjo tas, kas laimėjo. Džiugu, kad buvo panaikinta vergovė, tik dėja, gali pasakyti tik tiek, kad vergovė išliko Lietuvoje ir na taip jaus senai ji panakinta- bajorija ir t.t.
      man labiausiai keista, kai bajorų „rančos“ įtraukiamos į istorijos paveldą ir finansuojami jų restauravimo darbai.
      Kai, valstietis arė plūgu, tuo metu bajoras valgė elnieną užsigerdamas midumi.

    • linas pl

     Turbūt niekas jų nebaus, nors ir baustini. Sąžinės laisvės varžymas yra nusikaltimas prieš žmoniškumą, o bent tuo tikrai nusikaltęs kiekvienas KGB darbuotojas. Ir šituo atžvilgiu yra visai nesvarbu, ar jie stojo į tą tarnybą norėdami prisidėti prie komunistų partijos tikslų įgyvendinimo, ar norėdami slapta padėti Lietuvos valstybei (jeigu tokių tikrai buvo).

     Apie didesnius nusikaltimus nė nekalbu.

     • nerijus

      Kiekvienas stojo dėl savo, savo šeimos interesų, kaip ir dabar- keikvienas, pasakysiu tiesiai- šviesiai, „laižo ši**ą“, kad tik įtiktų ir pasirodytų gersniu, nei kiti. Taip buvo, yra ir bus per amžių amžius ir ne amen.

      linai, viskas priklauso nuo laimečio, kiekvieno gabumų ir norų ir tikrai, mažiausiai, nuo sąžinės.

 • Justinas

  Mazas pataisymas :) “ugalovscina” jau sedi teisme, ne teisme deja bet SEIME ! poparaliais.

 • Tai aš gal tik trumpą komentarėlį šioje vietoje: pirmiausia, visi KGB karininkai buvo nubausti – buvo apribotos jų teisės. Antra lyginti su holokaustu nelabai galima, nes žydai neprersekioja visų nacių, o tik prisidėjusius prie žudynių. KGB karininkai, padarę nusikaltimus, turi būti persekiojami ir nepaviešinti.

  Toliau – aš už liustraciją. Visų. Ir TSKP narių, ypač dirbusių CK, ir KGB karininkų ir visų informatorių. Deja, jos nebuvo. Todėl ir turime A.Valionį, A.Pocių, A.Brazauską, G.Kirkilą ir kitus.

  Dalis iš TSKP ir vykdomųjų žmonių Lietuvos tautai ne mažiau nusikaltę, o nemažai informatorių iki šiol dirba valstybės tarnyboje (ir abejoju, ar liustravosi).

  Tad, jei jau teisybė, tai tebūnie teisybė visiems. Įskaitant ir kai kuriuos konservatorių partijos narius.

  • gie

   Pilnai pritariu – visuotine liustracija butu geriau. Bet gal pradekime nuo mazycio zingsnelio ? :)

  • austras

   Kitaip tariant, pasisakote už visų galimai nelojalių esamai valstybinei sistemai asmenų laikiną eliminavimą iš naujai kuriamos valstybės gyvenimo? Be abejonės, tai būtų davę rezultatų, padėjusių lietuviškai valstybinei santvarkai stiprinti. Bet ar tai buvo realu, turint galvoje, kad LKP sudarė maždaug 300 000, arba 1/12 šalies gyventojų?

   • austras

    Net jei tai būtų realu, kas nustatys tikrą kiekvieno „anos“ sistemos pareigūno įnašą, stiprinant komunistinę santvarką? Be abejo, buvo galima „braukti liniuote“, kaip tai darė pokarinė Vokietija, įgyvendindama denacifikacijos procesą. Bet ar ta „liniuotė“ – tikrasis teisingumo triumfas? O bandymai suorganizuoti atskirus teismus „pasižymėjusiems“ anos sistemos veikėjams lietuviškuose teismuose (kitaip nei Vokietijos) virto farsu. Ar nuteistas bent vienas?

   • Maras

    Labai dažnai daroma klaida, kai sulyginami visi KP nariai, jie laikomi vienodai nusikaltusiais. Račas minėjo LKP CK narius, ir jų liustracija būtų buvusi teisinga.

    • GIGA

     Nebūtinai tik šitie,o kiekvieno miesto ir miestelio partijos elitas (koks skirtumas ar žmogus užėmė vadovaujamas pareigas partijoje Vilniuje ar Pagėgiuse),o ideologai,komsorgai,komjaunuolių elitas.Galų gale stambių gamyklų direktoriai,vėliau privatizavę tas pačias gamyklas ir t.t.

     • Maras

      Na, čia, žinote, jau kyla klausimas – o kur riba? Atrodo, AT taip ir užklimpo (kai kas sako, buvo specialiai užklampinta) pradėję vis plėsti liustruojamųjų sąrašą (čia gerb. Račas geriau žino :)).
      Tuomet galimaa ir iki politrukų praplėsti (gi vykdė ideologizaciją), o čia jau ir visi KP nariai netoli.
      Ne, mano požiūriu, suspenduoti reikėjo partinės politikos iniciatorius – CK. Sovietinė sistema buvo persmelkta ideologijos ir partijos, labai daug žmonių buvo įtraukta. Jei piešė ideolginius plakatus – suspenduoti? O jei dailininkas – nepartinis?
      O kad prichvatizavo „buvusieji“. Na, būtų privatizavę „berniukai“, nebuvę „politinėmis prostitutėmis“, nebūtų Lubio (o gal ir būtų), bet būtų Uspaskichas :). Deja, niekur posovietinėje erdvėje nepavyko „švari“ privatizacija. Pradinis kapitalo kaupimas kapitalizme net ir be sovietmečio visur būna nešvarus. Nuo to jokia liustracija negali apsaugoti.

     • GIGA

      1.Nereikia maišyti patijos elito ir įvairaus lygio ideologų su partiniu dailininku,mokytoju ar traktoristu.
      Norit pasakyt,kad CK apsiriboja visa komunistų blogio sėkla?O kitas komunistėlis,pvz kolūkio „Krasnaja zaria“ pirmininkas bamba žemę raižė,gulė ir kėlėsi save CK matydamas,bet jam nepavyko…
      2.Dabar dėl privatizacijos.Buvo padaryta klaidų ir daroma toliau.Tačiau mano mintis tokia-buvęs komunistų elitas ir gamyklos direktoriai turėjo būti pvz. 5 metus „suspenduoti“ nuo bet kokio vadovaujančio darbo.Taip pat ir privačiose bendrovėse.Dėl tos priežasties ir šiandien vienas sovietinis „tatavičius“ dangstomas kito.Apie 2000 m.teko bendraut su visiškai nukvakusiu vienos Rokiškio rajono įmonės direktoriuku-iš tų sovietinių.Jis pasakė,grįš AMB į valdžią,mano bendrovė atsigaus.Nepatikėjau,nes tas žmogelis daugiau nei ribotas.Bet pasirodė,kad jis teisus.Klanas dengia vienas kitą.Vat ir reikėjo pagalvoti kaip situaciją kontroliuoti,kad privatizavimas būtų maksimaliai skaidrus.Pas mus kaip yra?Sukuria krūva įstatymų,kurie neveikia.Pavyzdys ne į temą,bet niekas nepasikeis kokia bus leistina vairuotojams promilių riba-0,4 ar 0,jei policija ims „į rankas“.Taip ir su privatizavimu.Tačiau komunistinis elitas,ideologai ir įvairūs direktorėliai turėjo būti eleminuoti.

     • Arūnas

      o ideologai… Giga, baik šventvagystes kalbėti bažnyčioje. Jei AMB dergiame, jam pabuvojus LR Prezidentu, tai tu ir DG nederg, kol ji dar nesuspėjo LR Prezidente pabūti. Ant mesijo, kuris atėjo išgelbėti Lietuvą prašau nedergti. Arba bent lukterėkite metelių keletą…

     • GIGA

      :)Arūnai,aš bent nežinau,ką ta mūsų tautos gelbėtoja Grybauskaitė dėstė.Aišku buvo kažkur parašyta,bet gal praleidau.Gal pvz „kapitalizmo ekonomiką“?

     • Arūnas

      Gigos prašymu:
      šaltinis: http://www.lrprezidentas.lt/?q=node/17
      Išrauka iš DG biografijos:
      1983-1990 m. – Vilniaus aukštosios partinės mokyklos Žemės ūkio kabineto vedėja, Politinės ekonomijos katedros dėstytoja {Patikslinta po skaitytojo komentaro, Šaltinis: http://lt.wikipedia.org}
      1990-1991 m ????????????????? (bet tikrai prie „trispalvio skuduro nestovėjo“)
      Nuo 1991 m. dirba finansų ir užsienio reikalų politikos srityje.
      P.S. Man jos biografijoje daugiau klaustukų, nei šauktukų. Ar laikotarpis 1990-1991 m Lietuvai ir lietuviams nėra svarbus?

     • nerijus

      GIGA, patikslinu, D.G. stidijavo planinę ekonomiką, nes tarybiniais laikais, kitos ir negalėjo būti.
      O dar tiksliau, tai ne vertojamąją, o politinę ekonomiką.

      Tai kokia ji ekonomistė?

     • GIGA

      Nerijau tą aš žinau.Bet yra du niuansai:
      1.Man labai keista kaip žmogus,būdamas tarkim 40 metų priėmimo į darbą metu pasakoja,kad mokykloje dalyvaudavo fizikos olimpiadose.Gal ir taip,bet po mokyklos jis turėjo 20 metų įrodyt ko jis ir jo olimpiados vertas.Taip ir DG -po planinės ekonomikos laikotarpio ji jau beveik 20 metų dirba rinkos ekonomikoje.
      2.Politinės ekonomikos katedroje buvo galima dėstyti tarkim kapitalizmo ekonomiką (aš netaikau to DG)
      O ir iš vis kodėl čia man užduodamas tas retorinis klausimas apie DG ekonominius gabumus?Aš už ją nebalsuoju,jei kas:)

     • nerijus

      GIGA
      Apie DG paklausiau/ replikavau, nes tamsta paklausėte, ką ji dėstė.
      :)
      mano proto, dar neaptemdė DG demaršas…Laikausi!!!
      :)

   • GIGA

    Šiaip kalba buvo apie TSKP fukcionierius,jei traktoristas buvo įstojęs į partiją po „daugiadienių“ samagono vartojime,tai jį buvo galima ir „nesuspenduot“.
    Be to,na ir kas,kad 1/2.Būtent ta kita 1/2 ir neturėjo realių šansų SSSr laikais.Reiškiasi tiems kas nebuvo „politinėmis prostitutėmis“ reikėjo duot šansą.

    • Maras

     Atsakau į aukščiau esantį, nes prie jo kažkodėl nėra atsakyti mygtuko.
     Blogio sėkla, net jei ji komunistinė, nuo partiškumo priklauso labai mažai, o jos išvarymas turi būti patikėtas egzorcistams, o ne įstatymams.
     Galima, aišku, ir tokį suspendavimą – jei bent kiek vadovavai – 5 metus nevadovauji.
     Tik iš kur mes teisininkų būtume gavę, pvz. Ten gi visi buvo „patikimi“. Galima sakyti, kad nebūtų buvę tokio beteisiškumo, maskuojamo teisėtumu, koks yra dabar. Galbūt, bet kaip tuomet būtų reikėję gyventi?
     Vokietijos pavyzdys mums netinka – kur mūsų Vakarų Lietuva, iš kurios net mokytojai pensininkai mesti į pagalbą išmėčius komunistinius mokytojus.

     • GIGA

      Marai,Jūs arba tikrai nesuprantate arba nenorite suprasti.prie ko čia teisininkai?nors krūva jų buvo nepartinių,tiesa,ten buvo apsunkinimų su ištremtųjų vaikais.Vadybininkų,tuo pačiu gamyklos direktorių tikrai būtų atsiradę ne iš partinių viršūnėlės,o ir aplamai pakaktų ir ne partijos narių.Dėl ko mes ginčijamės?

     • Maras

      Ginčijamės dėl liustracijos apimties.
      Man, pvz., nėra labai svarbu, ar buvo žmogus partinis, ar ne. Ozolas buvo partinis, Landsbergis dėstė partijos istoriją, o nemažai agentų buvo nepartiniai. Kai kurių sovietmečio pogrindininkų jokiu būdu neleisčiau į politiką. Tas pats ir su tremtiniais ar buvusiais partizanais.
      Man nepatinka noras visus apkaltinti pagal kokį nors formalų kriterijų, ypač kai jis itin išplečiamas. Net po antrojo pasaulinio karo kolaborantus teisiant Vakarų Europoje teisti tik nusikaltimus darę ir/ar aukščiausias pareigas administracijoje užėmę žmonės, o ne visi nacių partijos nariai. O pas mus 50 metų trukusi okupacija, kai žmonės, visuomenė suaugo su sistema.
      Atrodo, Jūs įsitikinęs, kad nepartinis būtų geriau vadovavęs ir neprichvatizavęs. Aš – ne. Tuo labiau, kad pasodinti „savo žmogų“, kad ir nepartinį, nebuvo taip jau sunku.

     • GIGA

      1.Jūsų pasisakymas,kad Landsbergis dėstė partijos istoriją yra absoliuti nesąmonė.Nors tai žinojau,bet prieš atsakydamas dar pasiskambinau kai kuriems žmonėms pasitikslint.VL dėstė estetiką,kuri buvo filosofijos katedroje.Kadangi filosofija visa buvo iš po „marksistinės“,tai ir atsirado tokios legendos.Šalia to,kad jis dėstė partijos istoriją,jis dar išardė kolūkius,buvo kgbistas,žydas ir taip toliau,o jo tėvas koloboravo su SSSR vyriausybe.
      2.Kas būtų geriau privatizavę ex komunistai ar „berniukai“ aš nežinau.Dėl to dar kartą sakau,kad turi būti konkreti įstatyminė priežiūra ir ne tik privatizavimo reikaluose.Jei yra aiškūs standartai ir gerai dirbantis įstatymas,tai daugelis problemų atkrenta.
      3.Spėčiau,kad Jūs,gerbiamas Marai,niekada nedirbote vadovaujamo darbo,kad galvojate,jog vienam ar kitam kolektyvui gerai gali vadovauti tiktai kažkoks tai konkretus žmonių ratas.Atgimimo laikotarpiu kai prasidėjo tie vadinami kolektyvų balsavimai renkant vienokio ar kitokio lygio vadovą,mąstantys,panašiai kaip Jūs remdavosi vienu argumentu-šitas kandidatas nesugebės,jis niekada nedirbo vadovaujamo darbo (t.y. nebuvo komunistu).Ką čia darbo kolektyvų rinkimai,AMB ir Co irgi visą Lietuvą gąsdino,kad sąjudiečiai paklys Kremliaus koridoriuose.Nepaklydo.Tai argumentas dėl profesionalumo kaip ir atkrinta
      4.Aš nesuprantu apie ką mes diskutuojame jei komunistų partija vadovavo okupaciniam režimui,t.y. ji dirigavo mūsų tautos genocidui,trėmimui į Sibirą ir t.t.Aš jau kartą rašiau čia,tais laikais visi turėjo butą,darbą,valgyt,tik buvo žmonės kurie norėjo daugiau .Jei pilietis „X“ įstojo į komunistų partiją ir tapo gamyklos ar kolūkio direktorium,o plietis „Y“ būdamas puikus savo sryties žinovas,technikos ar žemės ūkio mokslų daktaras,daugelio atradimų autorius buvo principingas ir nekoloboravo su okupantų valdžia,tai kodėl nauja valdžia,kurios jis laukė,nauja,laisva Valstybė,kuria jis tikėjo neturi duoti jam šanso?O kaip jam duoti šansą?Suspenduoti koloborantus.Trečią kartą atkreipiu Jūsų dėmesį,kad aš kalbu apie konkrečią komunistų partijos ir komjaunimo narių grupę – CK narius ir kandidatus,miesto ir rajonų partijos ir komjaunimo viršūnę,gamyklų ir kitų įstaigų (taip pat biudžetinių)direktorius ir komsorgus.Tikrai nuo to niekas nenukentėtų.Jei gali būti kokių argumentų,kad būtų blogiau-pateikite,o pilstyt „iš tuščio į kiaurą neverta“.Jūs galite pasakyti,o ar būtų geriau (ką ir sakote privatizavimo pavyzdžiuose).Nežinau,bet bent jau būtų atsatytas socialinis teisingumas,o 5 metų komunistų viršūnėlių „suspendavimas“,tai anaiptol ne tas pats,kaip 50 metų priverstinis patriotiškiausių ir sąžinigiausių tautos žmonių „nušalinimas“

    • Maras

     1. Nu nesvarbu man, ką jis ten dėstė, nesvarbu. Aš tik šiaip pavyzdį daviau, kad ideologai galėjo ir gerų darbų nuveikti. Tiesa, kad paskaitos buvo prisitaikėliškos, tai iš jo paskaitas klausiusio žmogaus (ne antilandsbergininko) girdėjau.
     2. Sutinku. Tik, deja, pokomunistinėje erdvėje niekur nebuvo geros priežiūros, nebūt buvę ir Lietuvoje.
     3. Nedirbau vadovu, tikrai. Bet ir nemanau taip, kaip čia sakote. Jūs diskutuojate ne su manimi, o su įsivaizduojamu žmogumi, kuris yra sakęs panašių argumentų ir atsakinėjate jam, bent ne man :). Tik sakiau, kad jokio skirtumo, partinis ar ne vadovas – nuo to gerumas nepriklauso.
     4. Aš gi kažkur rašiau, kad už liustraciją (1992 m.). Jūsų pasiūlytas variantas įmanomas, nors komsorgai – visokių jų buvo (vienas disidentas netgi – Iešmantas :)). Bet aš sutikčiau su tokiomis sąlygomis – jos pakankamai aiškios.
     Bet aš prieš principą vertinti žmones pagal partiškumą. O kolaboravimas – čia jau atskira kalba. Kai okupacija trunka 50 metų, kolaborantus išskirti labai sudėtinga, jei išvis įmanoma.

     • GIGA

      1.Tik įrodo,kad už pasakytą žodį Jūs neatsakote
      2.Tai kas,kad nebūt buvę,tai „Sakalams“ nereikia ir žaist su „Lietuvos Rytu“ nes jie prieš žaisdami žino,kad pralaimės?Ar tai reiškia,kad jeigu žinom,kad nesukontroliusim,tai geriau palikt viską kaip buvo-komuniagų viršūnėms?
      3.Tai jeigu gerumas nuo to nepriklaso(o tą kaip tik sakiau aš,bet tebūnie,dabar abu sutarėm),tai ką siūlote ir vėl kaip jau rašiau palikt komuniagų viršūnėlėms?O aš sakau,kad po Nepriklausomybės paskelbimo,reikėjo leisti valdžion tokius pat gerus (be ironijos) tik ne iš komunistų elito
      4.tuo klausimu galima ginčytis iki nukritimo,bent mano nuomone SSSR priklausymas komunistų partijai buvo koloboravimas su okupantų valdžia-didesnis ar mažesnis kitas klausimas.Tada ir galima tam liustracijos -„suspendavimo“ įstatyme mąstyt iki kokio lygio komunistų žemyn leistis.Bet,kad tai turi apimti ne tik CK narius tai faktas

     • Maras

      Vienžu, daugmaž sutarėm :).
      1. Kalbant apie Landsbergį reikia iškart pasiruošti, kad bus legendos ir mitai. Bet vis tik marksizmą dėstyti jam teko – tą aš prisimenu iš rimto šaltinio (kažkodėl atrodo, kad iš jo paties atsiminimų – neturiu po ranka). Gal pavadavo katedros kolegą. Bet šiaip ar taip, sutikite, dirbo ideologinėje ir ideologizacinėje įstaigoje, todėl laikytinas kolaborantu žiūrint iš formaliosios pusės (todėl aš jos ir nemėgstu). Dėl visa ko sakau, kad Landsbergį kaip politiką gerbiu, o jo kalbos yra įdomiausios iš visų Lietuvos politikų.
      2. Net galėjo ir turėjo manyti, kad atėmus iš nomenklatūrininkų bus geriau. Keista, kad taip nemanyta.
      3. Nebūtinai, galima ir perduoti ir nekomunistams. Teisingumo vardan taip gal ir reikėjo padaryti.
      4. Nebūtinai CK, tas tiesa, bet koks profkės komsorgas… Nežinau, nežinau.

     • GIGA

      Aš iškart mačiau,kad pats ginčijiesi tik,kad ginčytis,jei tai galima ginču pavadint:)

     • Maras

      Ne, dėl to, kad išsiaiškinčiau. Nors man ne tie dalykai rūpėjo, kuriuos išsiaiškinom. Įdomiausias – žmogaus kaltumas sovietinėje sistemoje. O šičia tai nesutarsim aiškiai :).

     • GIGA

      Nes Jūs sakysite,kad 50 metų tai ilgas laikotarpis per kurį buvo galima pamiršti ištremtus senelius,tėvus,galų gale kaimynus,sunaikintus namus ir sodybas,atimtas žemes ir įstoti į partiją ar rašyti skundus KGB,nes vilties,kad Lietuva bus nepriklausoma buvo nedaug?Tikrai čia nesutarsim…

     • Maras

      Ir kodėl lietviai taip įsitikinę žinantys, ką galvoja oponentas ir ginčijasi su tokiu savo žinojimu, o ne su oponentu?
      matote, Jūs man perpasakojate oficialiąją sovietinės istorijos versiją (apie tai rašė austras).
      Ištremta buvo ne tiek daug, kad tai paliestų visus lietuvos gyventojus. Ypač kad tremiama buvo šeimomis. Na, aišku, jei dar pridėsime kaimynus, iš matymo pažįstamus ir tt., bet gal nereikia.
      Namų sunaikinimas rūpėjo inteligentijai. Žmonės iš kaimų sovietmečiu veržėsi į miestus, nerūpėjo jiems tie nugriauti namai (tuo labiau, kad už griaunamas sodybas melioracija mokėjo nemažus pinigus), jei kalbėsime apie jaunesnę kartą, ne tuos, kurie visą gyvenimą kaime nugyveno.
      Žmogus gali daug ką užmiršti, daugiau, nei manote. Dauguma tremtinių puikiai prisitaikė ir jokiame pasipriešinime nedalyvavo.
      Bet! buvimo agentu nepateisinu, nes jo žmonės netoleravo ir tuomet. Partiškumas – atskiras sudėtingas klausimas. Buvo stojusių iš naivumo, idealizmo, kurie greitai išgaruodavo. Tas pats Iešmantas – savo laiku „Komjaunimo tiesos“ partinės organizacijos komsorgas, o pradėjo į savilaidą rašyti.
      Dar kartą kartoju – Jūs matote balta arba juoda. O man rūpi pustoniai ir šešėliai. Todėl mes nesutarsime.

     • GIGA

      „Ištremta buvo ne tiek daug…“,“žmogus gali daug ką pamiršti…“,“dauguma tremtinių puikiai prisitaikė…“.Geriau tikriausiai vemti Gedimino prospekto brome (buvo čia tokių lyriniai nukrypimai paliesti),nei tokį briedą nešti.Net nesvarbu juodai baltą ar su šešėliais ir pustoniais.Dabar suprantu ko Arūnas nervavosi.Geriau per tokį puikų orą žibučių kur būtum parinkęs,smegenis praventiliavęs,nes jei taip toliau bus tai dar ne to prirašysi

     • Giga, dabar jau tu nervuojiesi… Tikiuosi butelio po ranka neturi? Dauguma tremtinių „iš tikro“ puikiai prisitaikė – prisitaikė medžių žievę graužti, prisitaikė net žmonių išmatas valgyti, kad išgyventų… Nemanau, kad mano tikras dėdė tokius dalykus būtų prisigalvojęs… Tačiau tai jau pasaulis nudažytas juodomis spalvomis… O ši spalva daug kam nepatinka, todėl jos iš viso matyti nenori.

     • GIGA

      Arūnai čia dar nesinervuoju,labiau sunervino Levo mastymai kaip galantiškiau buvusiems kgbistams pranešti,kad reikės juos paviešinti ir nuogastavimai,kad gal jie po to užmigs 10 min vėliau nei įpratę

     • Maras

      Klausykit, „gerbiamieji“ viską tikrai žinantys GIGA ir Arūnai, tik patys nei tremtyje buvę, nei kalėje, kiek galiu spręsti. Su ne vienu politkaliniu (įvairių politinių pažiūrų) teko kalbėti, todėl mano žinios – ne iš nuogirdų.
      Aš puikiai žinau, kad buvo ir žieves graužusių, ir badu mirusių. Bet tokių buvo toli gražu ne dauguma tremtinių ir tuo labiau ne ištremtieji 1947-1951 m. (o pagal skaičių jie sudaro ištremtųjų iš lietuvos daugumą). Negražu kančias, tuo labiau svetimas, matuoti, bet kad kitaip neišeina.
      Aš pateikiau kitą požiūrio pusę neužmiršdamas ir iškentėtų kančių (tik kodėl jas visą laiką reikia pabrėžti).
      Deja, kaip ir maniau, DISKUSIJA su jumis neįmanoma.
      P. S. Mano mama nuo režimo gainiojimų pakankamai prisikentėjo ir 9 deš., jei jau taip domina „rasinis tyrumas“. Įdomu, kaip ir kur tamstos tuomet „kentėjote už Lietuvą“ ir už kokią algą.
      P.P.S. Tikrai nenorėčiau nė vieno iš jūsų sutikti tamsiame skersgatvyje, bo tikrai sveikas neišeičiau.
      Nepagarbiai.

     • GIGA

      Marai nesinervuok-nuomariu krisi.Mes su tavim vakar viską jau išsiaiškinom.Šiandien net nediskitavom.Ko kimbi?Jei su kuo nors nesutinki,tai rašyk konkrečiai dėl ko ir galim padiskutuot.kiek aš skaičiau tai ir tu jau baigei diskusiją.Tai dar kartą prašau nesinervuok,pakštelk į žandą mamą(pagarba jai) ir eik miegoti

     • Maras

      Gal už savo draugelį atsakysite: http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21535
      Klausimas paprastas: kaip Jūs kentėjote 9 deš. Ir algą prašyčiau.

     • GIGA

      Čia man klausimas?Nuo ko aš kentėjau?Prie ko mano alga?kada ji Jus domina-dabar krizės metu,prieš krizę ar 9 dešimtmetyje?Jūs iš mokesčių inspekcijos?

     • Maras

      Taip ir galvojau. Rėkti apie kančias sovietmečiu labai lengva, kai prisimeni giminaičių, draugų, pažįstamų ar šiaip knygose perskaitytas istorijas.
      Taigi skaitėte: http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21544
      Savo išsisukinėjimu parodote, kad sunku prisiminti tas kančias. O alga tiesiog parodytų, kokį socialinį statusą turėjote, už tas kančias, taip sakant, nusipelnėte. Kokiais 1983 m.
      Beje, pabaksnosiu į Jūsų vėmalus (kuriuos turbūt laikote diskusija): http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21533

     • Marai, už Gigos draugęlį Arūną pabandysiu atsakyti pats. Čia jūsų žodžiai: „Na, tuomet dar per jaunas buvo straipsnius rašyti, o dabar progos nesurandu“ – tai aš ir vadariau išvadą, kad jūs toks, kaip visi, kuriems niekada NElaikas NEPATOGIĄ TIESĄ SAKYTI: tai per jaunas, tai per senas, tai dar milijonas priežasčių…
      Apskritai, tai aš nelabai suprantu kuo jus papiktinau , kai jūsų paties VISŲ LIETUVOS ŽMONIŲ APIBŪDINIMĄ PRITAIKIAU IR JUMS. Jei jau 3 mln. žmonių (na gal dabar jau 2,5 mln., ar dar mažiau) yra „prisitaikėliai“ – tai jūs Marai save turėtumėte irgi priskirti žmonių (prisitaikėlių) bendruomenei. O gal jūs, atleiskite už gal kiek per drasią mintį – marsietis – atsiųstas į kvailelių Žemę skleisti kvaileliams žemiečiams tiesą jog: NE REALIAI NUBAUSTI AMB, ABONENTĄ BEI Į JUOS PANAŠIUS SVARBIAUSIA (sutvarkyti ATPK ir BK, kad jie neišvengtų bausmės) o svarbiausia – mūsų kavailelių žemiečių MORALINIS PASMERKIMAS. Maža to – tie kurie pamiršo, ar nenorėjo viešai pasmerkti kažkokio smerktinojo, yra dar smergtinesni, nei tie tikrieji smerkiamieji. Tikrai jūsų smegenyse yra daug vingių, kaip jūs pats juose nepasiklystate.
      Niekam turbūt ir įrodinėti nereikia, kad pvz. AMB be didelio vargo „perneštų“ kokius 5, ar 10 metelių įkalinimo,ar jo neteisėtu būdu įgyto turto konfiskavimą (atleiskite nusišnekėjau – „vsio zakonno“), o štai lengvas suviduriavimas, ar nedidelis ir trumpalaikis galvos skausmas, atsiradęs dėl visuomenės pasmerkimo – tikrai jam būtų „nepakeliama našta“.
      P.S. Tokių pasakų nei broliai Grimai, nei kiti pasakoriai nesugalvotų. Marai, jūs nuostabus ir nepakartojamas! Jūsų kūrybą skaitysiu su begaliniu susidomėjimu ir nepykite, jei kartais pakomentuosiu…
      P.P.S. Kad neapkaltintumėte savo minties iškraipymu – Copy-Paste: „Svarbu ne bausmės dydis (kalėjimas), kiek jo neišvengiamumas (pasmerkimo). Tai grynai preventyvinė priemonė. O jei taip pasielgtų antras, trečias… dešimtas. “Herojui” būtų laaabai nemalonu.“

     • GIGA

      Mažvaiki Mare,iš tikro Jūsų kliedesiai sukelia norą vemti.Jeigu Jūs esate adekvatus žmogus ir tikrai norite ką nors sužinoti,o ne „sublizgėti“ palikus eilinį „ne į temą“ įrašą,tai prašau sukonkretinti ko Jūs norite,nors šiaip siūlyčiau prieš tai susikaupti,peržvelgt savo kliedesius ir gal tų klausimų nebus.Kad pačiam būtų lengviau galiu kai kuriuos topinius kliedesius net pacituoti-„su ne vienu politkaliniu teko kalbėtis,dėl to tos žinios-ne iš nuogirdų“,“dauguma tremtinių puikiai prisitaikė…“ ir t.t.
      Taip jie buvo stiprūs žmonės,dėl to teko prisitaikyti tremtyje,lageriuose,kad išgyventi.Bet,kadangi nesu toks intelektualas kaip pats,tai niekaip negaliu suvokti ką bendro turi tai,kad žmonės sugebėjo išgyventi,su tuo,kad juos suklišo į vagonus ir į Sibirą išvežė?
      bekomentuodmas tiek „nuvažiavai į pievas“,kad tuoj tikriausiai parašysi,jog NKVDistai ie KGBistai siųsdami žmones į gulagus,rūpinosi jų gerove,suteikė šansus pakeliauti nemokamai,susipažinti su Sibiro gamta,psidžiaugti taiga ir t.t.Nežinau apie ką Jūs diskutavote su „draugeliu“,kurį pastoviai mini (mačiau,kad ten ir Grybauskaitė figūravo…) tačiau mūsų diskusija, užsibaigus prieš keletą dienų buvo apie tai ar reikėjo „suspenduot“ Lietuvos TSKP elitą,kur po pseudo ginčo,tu su viskuo sutikai-liko vienintelis klausimas apie žmonių prisitaikymą ar ne per 50 metų trukusios okupacijos metus.Tą klausimą taip ir palikome kaboti „ore“.Po to,matyt,pačiam pasidarė liūdna,nes visur kur tik galėjąi palikai savo komentarus,nors dažniausiai ir ne į temą,pažėrei keletą jau pacituotų „topų“,išvadinai „negerbiamais“,prisižadėjai daugiau nediskutuoti su manim (ir netgi prasilaikei 5 min).
      Gal Jumis kankina kokie dvasiniai išgyvenimai?Ką Jūs norite sužinoti apie mano kančias ir algą 83 metais?Kadangi 83 metais,tikriausiai Jūs dar tik bėgiojote po stalu,o greičiausiai dar nebuvote gimęs,tai priminsiu,kad tais laikais alga socialinio statuso nerodė,nes darbininkas gaudavo daugiau nei technikos mokslų daktaras.Jei nori,tebūnie tai būna dar vienu „kančios“ įrodymu.Žmonės negalėjo gyvent pagal savo gabumus,turėjo gyvent pagal tai kaip jiems siūlė sistema.Iki Nepriklausomybės paskelbimo,man jaunam moksleiviui,ne vieną kartą teko susidurt su sistema – ir dėl neteisingos muzikos,ir dėl ilgų plaukų,ir dėl „spekuliacijos“,dabar vadinamos bizniu.Skirtingai nei pats,tik iš mamos pasakojimų,buvau ne vieną kartą susidūręs su saugumiečiais (KGB).Todėl ir sakau,kad dabar turi būti įvardinti visi-ir tie kurie Gedimino stulpus vadino fašistiniais,ir tie,kurie Ozzy ar Alice Cooperio kasetes iš manęs konfiskavo.Kam tusčiai diskutuot?Nors pats nediskutuoji,tik nervingai pažeri skystas to laikotarpio žinias,surinktas ne „iš nuogirdų“ klausant mamos ir įvairių pažiūrų politkalinių.O konkrečios nuomonės ir neturi.Kokia ji,tavo nuomonė?Reikia paviešint KGB sąrašus?Nereikia?Ale tikrai buvo racijos gerb.A.Račo žodžiuose apie Bilotaitę (kurie man kaip ir daugeliui čia pasirodė kiek nepriimtini)-kaip mažvaikis pradeda diskutuot apie tai ko nežino ir pakalbėjęs su mama pasidaro visažiniu,galima „nusipezėti“ iki vėmimo brome lygio

     • Maras

      Paskutinį kartą atsakinėju šiems dviems asmenims.
      Taip, VISI

     • Maras

      Atsakau paskutinį kartą šioms dviems asmenybėms.
      Arūnui. Taip, visi žmonės yra prisitaikėliai, skiriasi tik laipsnis.
      Man, kitap nei jums, neįdomu ir nesmagu kaltinti žmones. Nesu teisėjas. Reikės – parašysiu. Būčiau buvęs konferencijoje – būčiau pasakęs. Juršėno apkaltinimas – nepatogi tiesa? Nuo kada? Gi visi žino, kad dirbo CK. Davė jam užduotį susitvarkyti su mitingo dalyviais – susitvarkė. Paaiškinu, kad tai ne pateisinimas.
      Tolesnės Arūno pasakos tik įrodo, kad jis turi lakią fantaziją. Ir kad kai kurie žmonės tiesiog nesupranta. Neduota, tai neduota. Duok durniui kelią, kaip sakoma.
      GIGAi. Visi mano įrašai – „į temą“, kitaip nei Jūsų apie šuniukus.
      Tremtiniai prisitaikė grįžę (praleidau beskubėdamas), ne vienas tapo partijos nariu, saugumo agentu, užėmė vadovaujančias ir atsakingas pareigas. Tai turėjau omenyje, o ne išlikimą tremtyje (nors agentų iš tremtinių tarpo netrūko ir ten). Manote, kad trėmė tik stiprius žmones? Per gerai manote apie sovietinį režimą.
      Ir iš kur Jūs mano amžių sužinojote, man įdomu? Ekstrasensas? Šiaip aš iki nepriklausomybės paskelbimo irgi buvau „jaunas moksleivis“, jei ką. Tiesa, su KGB susidurti neteko (užtat su partkomu teko).
      Užjaučiu dėl patirtų kančių ir suprantu, iš kur tiek pykčio. Net keista, nes iš žmonių, nukentėjusių daug labiau, kalėjusių po 10, 20 ir daugiau metų tiek pykčio (ir dar artimui savo) girdėti neteko. Gal jaunystė daro savo?
      Būtent todėl aš už sąrašų (pasakysiu daugiu – taip pat ir už agentų sąrašų, nors tai ir labai, labai skausminga) paskelbimą. Galbūt tai nors kiek nuramintų tokius kaip jūs. Ištraukus rakštį pūliavimas greičiau praeitų. Na ir teisingumas turi būti, kad ir pavėluotas.
      Algos, kiek suprantu, tuomet dar negavote, kaip moksleivis, užsiėmėte bizniu? Nesmerkiu – tai buvo pakankamai paplitę. Kodėl alga rūpi? Puikiai žinau, kad ji nerodo tikslaus statuso (o kur rodo? valstybininkų vadas uždirba mažiau nei prezidentas, o kieno įtaka didesnė, dar klausimas.) Ji rodo režimo pasitikėjimo laispnį. Kuo dirbdavo disidentai? Rūbininkais, pagalbiniu techniniu personalu, valytojais, zakristijonais. Gaudavo mažiau nei 100 rublių (tiesa, buvo išimčių).
      Kodėl neiškenčiu neatsakęs? Iš kvailumo. Mat vis tikiuosi, kad žmonėms galima paaiškinti, kad galima susikalbėti ir pabandyti suprasti. Deja, ne visada.
      Visa kita – Jūsų fantazijos. Jūsų žinios Jums, žinoma, neskystos, nors aš matau tik nuolatinį nuoskaudos reiškimą, kad negalėjote savęs realizuoti sovietmečiu darydamas biznį.
      Net nežinote mano nuomonės dėl sąrašų paviešinimo. Taigi rašiau: http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21307 kad aš už. Matote tik tai, ką norite matyti, kaip sovietinė ideologija? O gal ne su manimi diskutuojate? Tikrai, su kažkokiu mažvaikiu.
      Pirmoji bet kokios diskusijos taisyklė – gerbk oponentą. Deja, pagarba GIGAi išnyko kartu su sisiojančiu šuniuku ir kitais argumentais ad hominem, paskutinis komnetaras jos tikrai negrąžino, todėl diskusijas su jumis baigiu.

     • Gerbiamas Marai, mums su Giga užkliuvo ne jūsų pozicija dėl sąrašų paskelbimo (jūs – už, Giga – už, aš – už), bet dėl jūsų nenuoseklumo samprotavimuose. Susidaro įspūdis, kad jūs išsakote mintį, vėliau stengiatės ją pagrįti, dar vėliau (kartais tame pačiame, o kartais kitame komentare) išsakote priešingą mintį, bei dedate visas pastangas jai pagrįsti. Giga jus pavadino mažvaikiu, nes būtent jūsų nenuoseklumas bei prieštaravimai pačiam sau jam „pasufleravo “ tokią mintį (kiek anksčiau jis yra padaręs pastabą, kad ginčijatės pats su savimi).
      Pavyzdys iš mūsų ilgalaikio susirašinėjimo:
      a) jūs pavadinate visus prisitaikėliais,
      b) aš jus pavadinu prisitaikėliu (kadangi visi, tai ir jūs tame tarpe),
      c) jus mano formuluotė be galo įžeidžia – todėl seka mano klausimas: jūs išskiriate save iš visų kitų likusių žmonių tarpo?
      d) jūs atsakote – „Taip, visi žmonės yra prisitaikėliai“.
      Jūs, marai gal ir neįžvelgiate prieštaravimo pats sau, kai tuo tarpu aš pastebiu nuomonės kaitaliojimą.
      Jei pažvelgti į jūsų paskutinį komentarą – jame irgi begalė prieštaravimų. Pvz.:
      a) Tolesnės Arūno pasakos (…). Duok durniui kelią, kaip sakoma.
      b) (…) vis tikiuosi, kad žmonėms galima paaiškinti, kad galima susikalbėti ir pabandyti suprasti.
      c) Pirmoji bet kokios diskusijos taisyklė – gerbk oponentą (Duok durniui kelią – ČIA PAGARBA????????),
      d) (…) diskusijas su jumis baigiu.
      Gerbiamas Marai – jūs pats negerbiate savo pašnekovo (dažnai net ne oponento), o iš kitų pagarbos reikalaujate. Kažkaip nelabai suprantamos man jūsų žaidimo taisyklės, kurias jūs siūlote. Kaip jau kartą rašiau – nepagaunu aš jūsų minties subtilybių, tikrai nepagaunu.
      P.S.Dar vienas ryškus prieštaravimas (VIENAME KOMENTARE!!!):
      a) Tremtiniai prisitaikė grįžę (praleidau beskubėdamas), ne vienas tapo partijos nariu, saugumo agentu, užėmė vadovaujančias ir atsakingas pareigas.
      b) Kuo dirbdavo disidentai? Rūbininkais, pagalbiniu techniniu personalu, valytojais, zakristijonais.
      P.P.S. Mes jums nuoširdžiai patarėme pirma perskaityti savo komentarą, o tada spausti „SIŲSTI“, o jūs – pykstate.

     • GIGA

      Asmeniškai aš neturiu ką pasakyt.Džiugu,kad Maras daugiau nekomentuos.Nors jis ir neprisipažino savo amžiaus,bet galiu garantuot,kad jis jaunesnis už Bilotaitę:)Nu nori jaunuolis ką nors pakomentuoti,atsakyti,sužibėti erudicija.Aš tarp kitko perskaičiau jo susirašinėjimą su Romu,sužavėjusį Musytę.Taip,žmogus gerai „valdo žodį“ :),tikriausiai mikliai spaudo klaviatūrą,bet rašo tokį paviršutinį vandenėlį,kurį aš vadinu stilium „ale Gorbačiovas“ – paklausk manęs ką nori,aš tau atsakysiu penkiais atsakymais,pasilikdamais teisę pasakyt,kad visus penkis ne taip supratai.Džiugu,kad antrą kartą išsiaiškinom,kad visi rašėm apie tą patį (todėl dar labiau nesuprantu,kodėl tas suirzęs jaunuolis mane įtraukė į savo oponentų sąrašą?Aš nediskutavau su juo apie prisitaikėliškumą,Grybauskaitę ir etc,o kitus klausimus,buvom išsiaiškinę prieš dvi dienas).Jaunystė idealizmo amžius,norisi kalnus versti,rėkti,įtikinėti ir būti 100 procentų teisiam-pasiskaityk,žmogau,Mare,savo komentarus,įvertink ar jie į temą,loginį ryšį(tu pats atsakai į kas antrą savo komentarą:) ).“Šuniukai“ atsirado po to,kaip jau buvai mes su „draugeliu“ apvadinęs „negerbiamais“,pasižadėjęs nebendrauti ir dar visko prikliedėjęs….
      Šiandien po ilgos pertraukos buvau bažnyčioje.Klausiau prasmingo pranciškonų vienuolio pamokslo,kurį jis laikė apleistoje bažnyčioje už iš plytų pamūryto altoriaus.Linkiu,Jums,Mare ramybės:)
      P.S. „Draugeli“ Arūnai jei jau mes tokie draugai,tai gal reiktų iš tikro susipažint?Alaus išgert?:)

     • austras

      Arūnai, truputį paadvokatausiu Marui. Ne tam, kad apginčiau kokį stipresnį žodį, bet tiesiog vienas loginis prieštaravimas. Pats rašai:
      „Dar vienas ryškus prieštaravimas (VIENAME KOMENTARE!!!):
      a) Tremtiniai prisitaikė grįžę (praleidau beskubėdamas), ne vienas tapo partijos nariu, saugumo agentu, užėmė vadovaujančias ir atsakingas pareigas.
      b) Kuo dirbdavo disidentai? Rūbininkais, pagalbiniu techniniu personalu, valytojais, zakristijonais.“

      Dar kartą perskaityk taip, kaip tai siūlai daryti Marui :)
      AR TREMTINIAI=DISIDENTAI?

     • GIGA

      Austrai,atsakau už „draugelį“.Kadangi disidentai,tai asmenys aktyviai oponuojantys sistemai ir vyraujančiai nuomonei,politikai,tai manua galima teigti,kad sovietmetčiu disidentai tapdavo arba tremtiniais,arba psichiniais ligoniais.Taigi,nežiūrint to,kad žmogus suklydo,lygybės ženklas prasmės nelabai iškreipų

     • austras

      GIGA, lygybės ženklo šiuo atveju neturėtų būti. Žodžių disidentas ir tremtinys prasmė yra skirtinga. O tai, kaip šiuos žodžius apibūdino Maras, mane pilnai tenkina. Nes, iš tiesų, tarp tremtinių pasitaikydavo visko, o disidentai, kaip reiškinys atsirado jau po to, kai didžiosios trėmimo represijos buvo praėjusios. Su disidentais, beje, elgtasi pakankamai skirtingai. Rusijoje, disidentas Medvedevas buvo laikomas „oficialiu disidentu“, nes visi žinojo, kad jis disidentas, bet valdžia savo represijomis jo rimtai „nepamalonino“.

     • Maras

      Tai ne tik Rusijoje. Lietuvoje Tomas Venclova irgi niekaip nebaustas už savo veiklą, Lukauskaitė – Poškienė taipogi (tiesa, ji turbūt dėl savo garbaus amžiaus). Ir daugiau tokių yra. Aš net nepagalvojau, kad žmonės gali nežinoti skirtumo tarp disidento ir tremtinio – tai skirtingi dalykai. Disidentai bausti gi už antisovietinę veiklą, o tremiami buvo „priešiški elementai“, kartais net galimai priešiški. Už veiklą į kalėjimus sodindavo.

     • Maras

      Tiesa, Žoresas Medvedevas buvo pasodintas į psichiatrinę, bet Jūs aiškiai turite omenyje garsesnį jo brolį Rojų :).

     • GIGA

      Tiesioginės lygybės ženklo tarp žodžių reikšmės be abejo nėra lygybės.Žmogus suklydo.Bet tarp likimo „rezultato“ lygybę galima dėti…

     • Lygybės ženklo tarp disidento ir tremtinio ir aš nededu. Gaila, kad iš mano komentaro susidarė klaidingas įspūdis. Kai stengiesi kuo mažiau įsikišti į pradinę autoriaus mintį (naudoji tik Copy-Paste metodą), kaip matome nesusipratimų išvengti nepavyksta. Tačiau GIGA labai teisingai „užčiuopė“ kur aš įžvelgiau prieštaravimą – būtent: ir vieni, ir kiti buvo „neperankūs sistemai“.
      Jeigu kai kuriems disidentams ir pavyko išvengti psichiatrinės ligoninės, ar kalėjimo (sistema, kaip žinote atstovavo „darbo žmonių klasę“, todėl nenorėjo liaudies masių nepsitenkinimo), tai drįsčiau nesutikti su gerbiamo Maro nuomone, kad grįžus iš tremties buvo sudarytos visos sąlygos kopti karjeros laiptais. Visi žinome, kad neįstojęs į komunistų partiją negalėjai svajoti apie jokią karjerą, kai tuo tarpu Maras rašo: „užėmė vadovaujančias ir atsakingas pareigas.“ Nekalbu apie skundikus, kurie palūžo tremtyje. Nesiginčiju, kad jie gavo teisingas rekomendacijas, įstojo į partiją ir t.t…
      Tačiau manau sutiksite, gerbiamieji, kai yra vartijama sąvoka TREMTINIAI vėl gi nededamas lygybės ženklas su frazėmis: TĖVYNĖS IŠDAVIKAI, SKUNDIKAI, PRISITAIKĖLIAI.
      Taigi, atmetus tuos keletą, kurie neatlaikė ir palūžo, kai per juos „pervažiavo sistemos volas“ – tiek tremtinių, tiek disidentų galimybės kopti karjeros laiptais buvo panašios.
      P.S. austrai, ačiū už kritiką. Tai, kad skaitote mano komentarus – jaučiuosi pamalonintas.

     • Ką tik perskaičiau sraipsnį: „Ilgi metai nelaisvės slėgs ir vaikus“, http://www.lrytas.lt/?data=20090427&id=uzr27_a2090427&p=1&sk_id=99&view=2
      „Teismas skyrė dešimt metų nelaisvės trijų mažų vaikų motinai, kuri, gindamasi nuo vyro, jį nudūrė. Vaikai irgi sulaukė skaudžios bausmės. Jie atsidurs vaikų namuose.“
      Kažkodėl prisiminiau Maro žodžius, kad teisti nereikia, užtenka visuomenės pasmerkimo.
      Šį kartą aš ko gero sutikčiau su Maru – tikrai gal užtektų visuomenės pasmerkimo… Nors, bet, tačiau, visgi, kaip matome – paprastiems žmogeliams, kurie neišgali pasisamdyti „mandro“ advokato, galioja ir BK, ir 1985 metų laidos (Lietuvos TSR????) ATPK.
      P.S. keletas ištraukų: „Bet dabar mums lengviau gyventi. Nebereikia bijoti, kad jis puls mušti mamos ar kurio nors iš mūsų. Ne kartą galva buvo pilna guzų. Ir pinigus atimdavo. Išsiblaivęs atsiprašydavo“, – tramdydamas ašaras pasakojo Martynas.“ bei „Bet šešiametė Aistė pasigyrė, kad tėvas ją labiausiai mylėjo ir mažiausiai mušė. „Mama, prisimeni, kaip jis mus visus už durų laikė, o paskui pasiėmė tik mane“, – klausė mergaitė, rankomis apsivijusi motinai kaklą.“

    • Maras

     Žinote, gerbiamas Arūnai, privalau Jūsų atsiprašyti. Dar kartą perskaičiau diskusiją ir pamačiau, kad nors mes ir šnekame skirtingomis kalbomis bei kad mums itin sunku susišnekėti, vis tik Jūsų komentarai yra argumentuoti ir ieškantys supratimo. Net po mano įžeidžiančios replikos Jūs vis tik siekiate aiškintis. Nors man vis tiek nepriimtini argumentai, nukreipti prieš komentaro autorių, o ne prieš komentaro faktus ar nuomonę (o Jūs keletą kartų tai darėte), tačiau Jūsų komentarai nebuvo nukreipti grynai prieš mano asmenį.
     Galiu tik paaiškinti, kodėl užsipuoliau būtent Jus, nors tai ir nepateisina mano elgesio. Jūs man oponavote dviese su GIGA ir judviejų komentarai man susimaišė. Iš tiesų visiškai nepriimtinas man yra šis GIGOS komentaras: http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21532 apie „briedą“ ir vėmimą bei sekantys vėlgi GIGOS komentarai apie sisiojimą. Būtent jie itin papiktino mane ir iššaukė tokį mano atsaką.
     Mano nepakankamas atidumas ir per didelis skubėjimas bei emocingumas lėmė, kad savo panieką aš neteisingai nukreipiau į Jus. Už tai dar kartą Jūsų atsiprašau.
     Savo panieką, „duok durniui kelią“ peradresuoju GIGAI.
     Paaiškinu dėl pagarbos. Matote, negaliu gerbti žmogaus, jei jis mane įžeidinėja taip, kaip tai ne viename komentare (ir kuo toliau, tuo labiau) darė GIGA. Šis komentaras http://racas.lt/kgb-karininkai-kodel-dabar/#comment-21593 yra tiesiog mažas „mandagaus įžeidinėjimo“ šedevras. Į jį neįmanoma atsakyti, nes tai tiesiog tulžingas paniekos man pareiškimas. Tokių komentatorių negaliu gerbti ir todėl leidžiu sau apie juos išsireikšti taip nepagarbiai. Aš gi gerbiu ne tik kitus, bet ir save, todėl neleidžiu savęs įžeidinėti. Tolerancija netolerancijai būtų tiesiog juokinga.
     Dėl to prisitaikymo. Matote, čia Jūs tiesiogiai apkaltinote mane prisitaikymu iš baimės ar siekiant naudos, o aš neskelbiau to fakto, nes man jis tiesiog nebuvo svarbus, konferencijoje aš jį būčiau paviešinęs, bet dėl lemtingo aplinkybių sutapimo į ją tiesiog nenuėjau, nors turėjau. Jūs praleidote vieną smulkmeną – aš rašiau, kad visi yra prisitaikėliai, bet skiriasi prisitaikymo laipsnis. Jūs apkaltinote mane tokio laipsnio prisitaikymu, kuris, mano požiūriu, yra „negražus“. Iš kur gi Jums žinoti, dėl ko aš nepaskelbiau? Vėlgi, argumentas ad hominem. Mano požiūriu, visi yra prisitaikėliai, bet vieni sako tiesą į akis (jie prisitaiko, bet kitaip ir kitur – šeimoje, gatvėje – be prisitaikymo nebūtų visuomenės), o kiti – už akių. Štai todėl prieštaravimo nėra ir čia :). Tiesiog mano prisitaikymo supratimas gana sudėtingas, apie jo laipsniavimus galima atskirą straipsnį rašyti – komentaruose per mažai vietos.
     Dėl tremtinių. Žinote, nėra tokių tyrimų, todėl argumentuoti labai sunku, tačiau vadovaujančius postus (aišku, ne CK ar aukščiausiuose valdymo struktūrose) užėmė ne vienas buvęs tremtinys ar jo vaikas. Pavyzdžiui, sušaudyti nuteistas Liudas Dambrauskas sovietmečiu vadovavo vienam „Inkaro“ fabriko skyriui, apsigynė daktaro laipsnį: http://lt.wikipedia.org/wiki/Liudas_Dambrauskas Tremtinė Nijolė Ambrazaitytė buvo operos primadona (štai čia jos pačios aprašymas: http://www.lrs.lt/datos/kovo11/signatarai/www_lrs.signataras-p_asm_id=5.htm Pastebėkite – nors kliudė tremtinės praeitis, tačiau gavo net SSRS Liaudies artistės vardą – aukščiausią apdovanojimą menininkui SSRS). Daugelis tremtumą nuslėpė gaudami darbą (paskui išaiškėdavo, bet dėl to iš darbo jau niekas nemesdavo). Jiems nebuvo „sudarytos visos sąlygos“ kopti karjeros laiptais, aš taip ir nesakiau. Tačiau karjeros durys nebuvo ir užkirstos. Ir nebūtinai reikėjo tapti agentu ar komunistu. Pats pažįstu tremtinę, kuri sovietmečiu atvirai vaikščiodavo į bažnyčią ir dirbo mokytoja (matematikos), nebuvo ji partinė. Ją vis svarstydavo mokykloje, bet iš darbo nemetė. Taip, tremtiniams karjera buvo apsunkinta – čia nėra jokių abejonių. Tačiau asmeniniai gabumai, asmeninės savybės, sėkmė ir pan. leisdavo kilti karjeros laiptais. Pavyzdžiui, po 1956 Politechnikos institute viename kurse daugiau nei pusė studentų buvo tremtiniai. O šis institutas buvo lietuviškos sovietinės administracijos narių, nomenklatūros kalvė. Režimui rekėjo talentingų žmonių ir jis jais naudojosi, net ir tremtiniais. Ir nebūtinai tokie tremtiniai palūžo – jie tiesiog gyveno sistemoje, o ne kovojo su ja (iš tremtinių atsirado nedaug disidentų). Ir tokių tarp grįžusių iš tremties buvo dauguma. Tai irgi prisitaikymas ir tokio prisitaikymo smerkti neturiu teisės. Tik pats žmogus gali smerkti save, jei jis, pavyzdžiui, išdavė savo idealus, už kuriuos kentėjo, tačiau nepadarė jokių nusikaltimų. Antanas Miškinis, parašęs tragiškas „Psalmes“ lageryje, grįžęs į Lietuvą prirašė daug ideologinių eilių. Man tai nepatinka, tačiau smerkti negaliu – žmogus norėjo kurti, norėjo būti spausdinamas, o ne plytas nešioti su silpna sveikata. Jokio nusikaltimo nepadarė, o ar teisė save – tik pats žinojo.
     Jokiu būdu nenoriu sulyginti tremtinių su išdavikais – tai būtų nesąmonė. Tačiau tremtinys automatiškai nereiškia geras žmogus. Kiekvieną atvejį reikia vertinti atskirai, kaip jau esu rašęs.
     Tačiau jei tremtiniai turėjo galimybių kopti karjeros laiptais (pateikti pavyzdžiai tai rodo), disidentai neturėjo absoliučiai jokių. Visiškai, nebent išduotų (Rusijoje pasitaikė tokių atvejų). Štai čia ir skirtumas, apie kurį rašiau. Kitas skirtumas – disidentai buvo represuojami už konkrečią antisovietinę veiklą, o tremtiniai – nebūtinai (užteko kilmės, ar net melagingo kaimyno įskundimo – juk trmėmėjai turėjo vykdyti planus. Kartais net trūkstant iki plano pačiupdavo pirmus pasitaikiusius). Todėl rašiau, kad už veiklą žmonės buvo įkalinami kalėjimuose ar lageriuose (tiesa, ir čia pasitaikė daug sufabrikuotų kaltinimų).

  • Maras

   Na, kodėl liustracija nepavyko Aaukščiosioje Taryvoje (AS), Jūs turėtumėte žinoti geriau už daugumą kitų, juk matėte viską iš vidaus ;).
   Dėl LKP CK kaltės esate visiškai teisus. Pats mačiau Juršėno parašus ant dokumentų, kuriais inicijuotas 1987 m. mitingo prie Mickevičiaus paminklo dalyvių persekiojimas. Gražiausia buvo, kai tas pats Juršėnas po 20 metų sveikino tam mitingui skirtos konferencijos dalyvius. Gaila, nedalyvavau, o tai būčiau nesusilaikęs ir „užvėmęs“ ką nors.

   • nerijus

    Tai ko, tamsta tylite?
    Kalbėkite, kalbėkite…
    Smalsu.
    Juršėnas, kaip ir daugelis TSKP, mokėsi politmokykloje. Moka su žmonėmis kalbėtis. Pastebėkite, kad nei vienas, kuris mokėsi politinių „triukų“ nepakelia balso prieš žiniasklaidos atstovus, žmonės. Jie visad išlieka ramūs. Netiesmukai puola atsakinėti. Pradžiai naudoja nukreipiamuosius žodžius- paruošia atsakymui. Mokykla savo padarė ir davė.
    Mūsų, jauniems politikams, iš jų dar daug ko lieka išmokti…

    • Maras

     Na, tuomet dar per jaunas buvo straipsnius rašyti, o dabar progos nesurandu. Taigi va, pasakiau :).

     • Marai, tai čia jūs pasirodo apie save rašėte: „Žmonės dargi linkę prisitaikyti prie daugumos. Nesant spaudimo – dar plačiau atsiveria vartai nesąžininingumui. Rezignacija – žmogus gal ir norėtų kažką daryti, bet jis “žino”, kad “visi tokie”, tai net nedaro – gi vis tiek nieko nepasieks, tik pats nukentės, nes “jie” stiprūs, jie visur.“
      P.S. Džiaugiuosi, kad nors dabar apie Juršėną prabilote – TAI JAU ŠIOKS TOKS ŽINGSNELIS Į PRIEKĮ.
      Post Post Scriptum. Gerbiamas Marai su tokiu požiūriu: „Svarbu ne bausmės dydis (kalėjimas), kiek jo neišvengiamumas (pasmerkimo). Tai grynai preventyvinė priemonė“ bei „O su Zuoku viskas aišku, nėr ko čia ir svarstyti. Beje, teisinis suspendavimas nereiškia asmeninio ignoravimo. Zuokas nusipelnė paniekos, kurią geriausiai ir parodytų ignoravimas.“ MANĘS NESTEBINA, KAD DAR VISAI NESENIAI (bent jau iki 1996 05) ŽMOGUS BUVO KALTAS TIK 61-ą DIENĄ. http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=27133
      Ir kam reikėjo keisti tą ATPK , jei pakanka „paniekos“. Nesistebiu, kad Lietuva vis dar vadovaujasi ATPK, priimtu 1985 metais.

  • Arūnas

   Račai, na jūs ir naivus (atleiskite už tiesmukiškumą). Jūs rašote:
   „Tad, jei jau teisybė, tai tebūnie teisybė visiems. Įskaitant ir kai kuriuos konservatorių partijos narius.“
   Man atrodo mes jau išsiaiškinome, kad Lietuva – šalis kurioje skirtingiems žmonėms (net ir užimantiems aukštus postus) taikomi skirtingi standartai, skirtingai interpretuojami įstatymai ir numatoma skirtinga atsakomybė už analogiškus poelgius. Aš bent jau sau padariau išvadą iš tų ilgų ir bevaisių diskusijų, kad neteisinėje valstybėje bet kokie net ir neteisiniai veiksmai yra teisėti ir pateisinami… Kodėl tik dabar, o ne prieš 20 metų? Manau greitai sužinosime, nes niekas nevyksta „šiaipsau“ – be priežasties. Priežastis visada yra. Palauksim – pamatysim…
   P.S. Jei pilietis „X“ vieną dieną pasako: „Aš nekalbėsiu, kol tas skuduras čia kabės…“, o kitą dieną išrenkamas tos „skudurinės šalies“ prezidentu… belieka pasakyti trumpai-drūtai-lietuviškai: pyp,pyp,pyp,pyp,pyp…

   • linas pl

    Manau, kad priežasties ir nesužinosim. Įtariu, kad dar jie gali apsigalvot ir visai nepaskelbt.

 • Šmočiukas

  Visiškai sutinku su Musės pastabomis A. Račui dėl A. Bilotaitės amžiaus ir abejonių jos informuotumu. A. Račas yra visiškai neteisus (būtent šioje vietoje), o pagrįstą kritiką išvadino „paklykavimais“.
  Aš pats, deja, esu amžiumi arčiau A. Račo, nei A. Bilotaitės, bet nemanau, kad gerai informuotas tik tas, kuris žygiavo pionierių paraduose ir lakstė su dujokauke mokyklos stadione, o jo tėvai tuo metu vogė iš gamyklų arba kasė bulves kolūkyje.

  • Šmočiukui tris kartus valio!!!!!!

   Teisingai jis čia tam Račui pavarė.

   Šaunuolis.

   Tik pionieriumi jis nebuvo… bet bulves kolūkyje kasė.

   • bang

    „Tik pionieriumi jis nebuvo“ – kodėl čia taip, ne kaip visi ? Anksti prasimušęs sąmoningumas ar nepatenkinamas elgesys ?

    • Maras

     Aha, man irgi įdomu pasidarė :).

 • Šmočiukas

  Taigi aš netaikau jums asmeniškai, Artūrai :)
  Aš pats buvau pionierius ir komsomolcas (toj pačioj 5-oj vidurinėj), tik komunistu nespėjau, bet ir nebūčiau buvęs, nes tėvai mane labai antikomunistiškai išauklėjo :)
  Ir apie tėvus, vagiančius iš gamyklų, aš kalbėjau kaip apie laikmetį, o ne Jūsų tėvus, ginkdie.

  • Musė

   Šmočiuk, taip puikiai prieš tai parašėte, o dabar viską sugadinote :)

   • Aras

    Paauglys mano kad yra protingiausias ir viską supranta. Dėl to kartais jam kyla noras ir pasiginčyti. :)))

  • bang

   Tik į komjaunimą po pionierių įstojo ir tėvai ėmėsi antikomunistiškai auklėti.

 • Šmočiukas

  Atsiprašau :)

 • dimes

  Šis procesas – liustracija – Lietuvoje nepraeis be politinių ginčų ir politizuoto požiūrio į KGB darbuotojus.
  Po Nepriklausomybės atgavimo buvo sprendžiamas šis klausimas. Bet sprendžiama buvo ir kuriuos judinti, o kurių nejudinti. Taigi, manau, kad tas pats bus ir dabar, nes kai kurie veikėjai galbūt užima svarbias pareigas ir, jeigu bus išduoti, ką nors apšmeiš, neteisingai apklatins ir pan. Jau įsisvaizduoju straipsnį ,,Lietuvos žiniose“, ,,Respublikoje“ arba ,,Lietuvos ryte“ apie Dalią Grybauskaitę ir jos tariamą bendradarbiavimą su šia organizacija. Nes jeigu Valdui Adamkui sugebėjo pripaišyti KGB, tai sugebės ir kitam Prezidentui. Ypač, jeigu jis bus iš tų, kurie mokslus ėjo tarybinėje Rusijoje ir panašius. Tai neišvengiama. Tokiems šmeižto pliūpsniams reikia pasiruošti, kad nebūtų apgauti žmonės.
  Kas jau kas, o KGB gerai moka paleisti ,,komprą“ ir apkaltinti tam tikrus asmenis bendradarbiavimu su ja.

  O dėl Bilotaitės – nepamirškite, kad ji yra viena iš jauniausių Seimo narių ir jauniausia iš savo partijos narių, patekusių į Seimą. Kiek prisimenu jos priesaiką Seime, ji yra idealistė. Tikra. Todėl toks jos domesys dėl KGB darbuotojų pavardžių paviešinimo yra suprantamas, nes reikia partijai ir žmonėms įrodyti savo idėjinį lojalumą konservatizmo doktrinai. :)

  O kodėl dabar? Geriau dabar, nei niekada. Bet bijau, kad viskas praeis su didžiuliais socialiniais nuostoliais, mat Lietuvoje KGB vaizduojamas kaip kokia mistinė nematoma pabaisa šmėkla. Žmonės, kurie atsidurs tame sąraše, bus atstumtieji. Lygiai tokie pat socialiniai reiškiniai buvo ir buvusioje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje, Čekoslovakijoje, Lenkijoje – visur žmonės nusisukdavo nup tų žmonių, sužinoję, tarkime, kad mama dirbo Stasi ir sekė savo sūnų ar panašiai. Lietuvoje tai reikėjo padaryti anksčiau, bet nepadarė, nes trūko politinės valios ir drąsos kai kuriems deputatams. Tačiau tai reikia padaryti. Kartu ir suprantant žmogiškąsias priežastis tų, kurie bendradarbiavo. Ne visi dirbo savo noru.
  Tikiuosi, kad bus supratingų žmonių.

  • Maras

   Jūs maišote buvimą etatiniu KGB darbuotoju su buvimu agentu. Tai skirtingi dalykai. Apie agentus bent jau kol kas niekas nešneka.

  • linas pl

   Baisus tada toks mūsų laikų „idealizmas“. Manau, nereikia vardais visų vardinti, kas vyko įvairiuose „idealistiniuose“ judėjimuose ir aplink juos. Prisiminkime kad ir nacius.

   Tikras idealistas turėtų pirmiausia jausti, kad kiekvieno žmogaus kaltė yra visada asmeniška, ir neteisti visų būriu. Sakyčiau, būtent apie visų „muitininkų“, rusų, nacių, žydų it tt smerkimą vienu kartu yra pasakyta: Neteiskite, kad nebūtumėte teisiami. O kas šitos tiesos širdyje neturi, tas jau yra nebe tiek idealistas kiek fanatikas.

   Tik čia kalbu ne apie Bilotaitę, apie kurią nieko nežinau. Neaišku, dėl ko ji taip pasielgė, todėl ir visi paaiškinimai (įskaitant ir Autoriaus) didžiai abejotini.

 • bang

  Na, iš esmės pavardžių išviešinimas, tai ne apribojimų taikymas. Aišku dėl pasirinkto laiko kvepia ne kaip, tačiau ir praėjus 20 ir 50 metų, pats darbo KGB faktas niekur nedingsta. Jei pilietis nusdaigojo žmogų, tai sėjus senaties terminui jo nebegalima patraukti už tai atsakomybėn, tačiau tai nekeičia nudaigojimo fakto :)

 • nerijus

  Pripažinsiu, kad neskaičiau nei vieno komentaro, nes jų daug.
  Pasakysiu tik tiek, kiek noriu:
  KGB- pabaikim vieną kartą su jais. Visada šis klausimas keliamas prieš rinkimus ir naudojamas provokacijoms, žmonių sąmonei „paerzinti“. Suprantu-paviešinkim, bet siūlau kitą variantą, kad nereikėtų bergzdžiai diskutuoti- paskelbkit, kad archyvas atviras visuomenei ir, kas pageidauja- gali susipažinti- tokių nebus daug- tik žurnalistai.
  pažystu keletą buvusių KGB darbuotojų ir ką…Jie gyvena Lietuvoje, dirba, leidžia vaikus į mokyklas…Normalūs žmonės.
  Visiems lengviausia kalbėti, rašyti, o aš pažiūrėčiau, kaip čia daugelis juos niekinančių pasielgtumėte CCCP laikotarpiu,kai tektų gelbėtis nuo Sibiro meškų?
  Esu jaunas ir tiesiogiai nesu susidūręs su KGB, nebent tik tiek, kad kaimynas buvo…Šiuo etu jo sūnus teisininkas. Jo vaikai baigė mokyklą Aukso medaliais ir tai nepriklausomybės metais.

  Daugelis bendraudavo vien dėl pavydo kaimynui, kuris gyveno geriau ir t.t.

  Kokie apribojimai bus taikomi mūsų „brangiausiems“ oligarchams, kurie elgiasi taip, kaip mūsų Tėvynės išdavikai- KGB’ešnikai?

  Pasakysiu pavyzdį: įtariama, kas Verslovo ( ne verslininkas ) sūnus, per konfliktą, nužudė „sugėrovą, ir kas iš to? Nieko. Šiuo metu jis paleistas. Šiuo atveju, mūsų valstybė nusižengia teisingumui ir nevadinkit, tai DEMOKRATIJA.
  Ar bent vienas žinote kas ji yra?

  • bang

   Išeitų, jūs vienas viską žinote ?

   • nerijus

    O ko Jūs nežinote?
    Paklauskite, nes gal žinosiu atsakymą..?
    Žinau tik tiek, kiek ir visi.
    Žinau, kad nieko nepasikeis dėl KGB ir po 10 metų…
    Ši tema niekam jau neįdomi. Žmonės jau pavargo nuo tų demagogijų ir visų nesąmonių, kurios susietos su politika.
    pabendraukit- daugiau sužinosit.
    kiekvienas gyvena toliau ir rūpinasi, kad jų šeimos išgyventų, nuvažiuotų į Palangą ir t.t.

    Politiniai „žaidimai“ lieka politikams…

  • Maras

   Niekas nuo Sibiro meškų nesigelbėjo eidamas DIRBTI į KGB. Nebūtų priėmę :).

   • nerijus

    Taip?
    Įrodykit, tamsta.

    KGB, tema jau išsisėmė.
    Nieko naujo nebepateikiama.
    Pastebėkit.
    Žmonės jau pripartę prie rinkiminių šou ir niekam nebeįdomu, nebent, kaimo bobutėms.

    Šiuo metu Rusija turi naujas slaptąsias tarnybas…

    • Maras

     Paskatykite Starkausko knygą „Stribai“. Ten pateikiami archyviniai duomenys, kad į stribus nebuvo priiminėjami „buožės“, o vidutiniokai – labai sunkiai. Panašiai turėjo būti ir KGB, kur, beje, Stalino laikais lietuvių buvo labai mažai.
     O šiaip tikrai KGB tema man asmeniškai yra beveik nebeįdomi – pernelyg nuvalkiota.

     • nerijus

      Į Sibirą „keliavo“ ir, daugiausiai ne vidutiniokai ir buožės…
      Visa, kas buvo mūsų valstybėje, CCCP laikais, ir kas joje „šeimininkavo“- smerktina.
      Abgailėtina, kai Rusija atsiriboja nuo tremčių/ genocido, bet teisiškai yra CCCP valstybės tesėja ir teisių, bei viso CCCP potencialo perėmėja.
      kai Rusijai naudinga, tai ji CCCP, kai nenaudinga- ne CCCP, kaip ir dėl kompensacijų genocido aukoms. Ir kam tai įdomu? ES? Mūsų politikams?
      Niekam…

   • A.G.

    Juk Lietuvos partizaninis judėjimas buvo nuslopintas tik tuomet, kai kankinant perverbuodavo pagautus partizanus ir tie atvesdavo priešą į partizanų bunkerius.. Manau tik tuomet.

    • Maras

     Ne tik. Slopti pradėjo, kai buvo sukurtas pakankamai tankus agentų tinklas kaime (daugmaž nuo 1947). Kita priežastis – kolektyvizacija ir kaimo nuovargis.

     • A.G.

      Žinoma, taip. Bet aš ten atsakiau kitu aspektu, kad į bunkerius ne taip retai yra atvedę buvę kovos draugai, kurie neišlaikę kankinimų ar agitacijos buvo perverbuoti.
      Todėl tuo atžvilgiu aš didžiuojuosi tėvuko broliu, kuris atlaikė kankinimus ir neišdavė kovos draugų, kurie jį atsidėkodami palaidojo su Lietuvos vėliava per patį andriaus ropės siautulį.

 • dimes

  Visgi, aš nusivyliau šio įstatymo nuostatomis

  http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=342288

  3 straipsnis. Buvusios SSRS specialiosios tarnybos

  Buvusios SSRS specialiosios tarnybos pagal šį įstatymą yra:

  1) Valstybės saugumo vyriausioji valdyba (GUGB), priklausiusi SSRS vidaus reikalų liaudies komisariatui (NKVD) bei veikusi nuo 1934 m. liepos 1 d. iki 1941 m. vasario 3 d. ir nuo 1941 m. liepos 20 d. iki 1943 m. balandžio 14 d.;

  2) SSRS valstybės saugumo liaudies komisariatas (NKGB), veikęs nuo 1941 m. vasario 3 d. iki 1941 m. liepos 20 d. ir nuo 1943 m. balandžio 14 d. iki 1946 m. kovo 15 d.;

  3) SSRS valstybės saugumo ministerija (MGB), veikusi nuo 1946 m. kovo 15 d. iki 1953 m. kovo 15 d.;

  4) SSRS vidaus reikalų ministerija (MVD), veikusi nuo 1953 m. kovo 15 d. iki 1954 m. kovo 13 d.;

  5) SSRS valstybės saugumo komitetas (KGB), veikęs nuo 1954 m. kovo 13 d. iki 1992 m. sausio 1 d.;

  6) Valstybės saugumo departamentas (VSD), veikęs nuo 1940 m. birželio 20 d. iki 1940 m. rugsėjo 3 d.;

  7) Lietuvos SSR NKVD struktūrai priklausiusi Valstybės saugumo valdyba, veikusi nuo 1940 m. rugsėjo 3 d. iki 1941 m. balandžio 1 d.;

  8) Lietuvos SSR valstybės saugumo liaudies komisariatas, veikęs nuo 1943 m. balandžio 14 d. iki 1946 m. kovo 15 d.;

  9) Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerija, veikusi nuo 1946 m. kovo mėn. iki 1953 m. balandžio mėn.;

  10) Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerija, veikusi nuo 1953 m. balandžio mėn. iki 1954 m. balandžio mėn.;

  11) Valstybės saugumo komitetas prie Lietuvos SSR Ministrų Tarybos, veikęs nuo 1954 m. balandžio 1 d. iki 1991 m. spalio 1 d.;

  12) SSRS NKVD GUGB 4 skyrius, veikęs nuo 1938 m. rugsėjo 29 d. iki 1941 m. vasario 8 d.;

  13) SSRS liaudies gynybos komisariato (NKO) 3 valdyba, Karinio jūrų laivyno liaudies komisariato (NKVMF) 3 valdyba ir SSRS NKVD 3 skyrius, veikę nuo 1941 m. vasario 8 d. iki 1941 m. liepos 17 d.;

  14) SSRS NKVD Ypatingųjų skyrių valdyba, veikusi nuo 1941 m. liepos 17 d. iki 1943 m. balandžio 19 d.;

  15) SSRS NKO Vyriausioji kontržvalgybos valdyba „Smerč“, SSRS NKVMF Kontržvalgybos valdyba „Smerč“ ir SSRS NKVD Kontržvalgybos skyrius „Smerč“, veikę nuo 1943 m. balandžio 19 d. iki 1946 m. gegužės 4 d.;

  16) SSRS MGB 3 vyriausioji valdyba ir SSRS MVD Kontržvalgybos skyrius, veikę nuo 1946 m. gegužės 4 d. iki 1953 m. kovo 14 d.;

  17) SSRS MVD 3 valdyba, veikusi nuo 1953 m. kovo 14 d. iki 1954 m. kovo 18 d.;

  18) Informacijos komitetas prie SSRS Ministrų Tarybos, veikęs nuo 1947 m. kovo mėn. iki 1952 m. sausio mėn.;

  19) Vyriausioji žvalgybos valdyba prie Sovietų armijos generalinio štabo (GRU), veikusi nuo 1918 m. spalio mėn.

  20) SSRS KGB pasienio kariuomenės operatyviniai padaliniai, veikę nuo 1940 m. birželio mėn. iki 1941 m. birželio mėn. ir nuo 1944 m. liepos mėn. iki 1946 m. kovo mėn., SSRS MVD pasienio kariuomenės operatyviniai padaliniai, veikę nuo 1946 m. kovo mėn. iki 1949 m. spalio mėn. ir nuo 1953 m. kovo mėn. iki 1957 m. balandžio mėn., SSRS MGB pasienio kariuomenės operatyviniai padaliniai, veikę nuo 1949 m. spalio mėn. iki 1953 m. kovo mėn., ir SSRS KGB pasienio kariuomenės operatyviniai padaliniai, veikę nuo 1957 m. balandžio mėn. iki 1991 m. gruodžio mėn.;

  21) SSRS KGB 3 vyriausioji (ypatingųjų skyrių) valdyba, veikusi nuo 1954 m. kovo mėn. iki 1960 m. vasario mėn., ir SSRS KGB 3 (ypatingųjų skyrių) valdyba, veikusi nuo 1960 m. vasario mėn. iki 1991 m. gruodžio mėn.

  Taigi, jokių dabartinių nebus, mano manymu, o tik šitie čia paminėti.

  • Maras

   O čia jau paskelbtos svarbesniųjų biografijos su nuotraukomis: http://www.genocid.lt/Leidyba/anons4.htm Jokio atgarsio nesukėlė.
   Ir šiaip, KGB darbuotojų skelbimas nėra nusikaltimas, pilni istorikų darbai tų pavardžių, taip pat ir vėlesnių laikų. Kas nori, gali nueiti į Ypatingąjį archyvą ir susirasti. Archyvas gi atviras ir laisviausiai Lietuvoje prieinamas, tereikia asmens dokumento ir gali užsisakinėti bylas (tik kai kurie dokumentai su agentų vardais „pridengiami“).
   Taip kad audra stiklinėje.

 • nerijus

  Čia, kaip ir su pilietybe…Čikagiečiams galima, o rusams iš Sibiro- ne.
  Ar, prezidentas V.A. pagal mūsų Konstituciją nekurto nesantaikos?
  Man tai labai panašu. Įdomu, kas pas tamstą darbuojasi ( Kazickas ar „tėvynainiai“ iš Čikagos, tsakant? )?

 • Levas

  As girdejau apie viena KGB tarnautoja, kuris dabar negali dabar verto darbo susirasti, nors labai protingas ir gabus zmogus. As manau priklausymas KGB ar SS nieko neirodo reikia IRODYTI ZMOGAUS KALTE. Nes mano manymu tai IZULUS ZMOGAUS TEISIU PAZEIDIMAS, ir labai rimtas.. tikrai labai rimtas, tik ne visi tai supranta. Si raganu medziokle eilinis „RAZVOD LOCHOV“. VISOKIAUSIU DAVATKU IR DIDZIAUSIU PATRIOTU MOBILIZAVIMUI.. nes zmones per daug nustojo valdzios klausyti tai juos reikia PAGASDINTI, nukreipti pries LIAUDIES PRIESUS. KAIP SLYKSTU, labai slykstu… ir tai yra blogai, ir panasu kad be perspektyvos kad bus kiek nors geriau.. Sakote Baltarusijoje blogai? NEA PAS MUS BLOGAI, pagalvokit apie tai.. tikrai sh. verta ir kvaila TS LK iniciatyva, parodo kokie politikai tapo protiskai BEVAISIAI,.. Jeigu taip bus toliau tai.. tegu pasikaria… durniai!

 • Slyvanosis

  Aš, Mykolas V. Slyvanosis, viešai pareiškiu, kad nuo 1940 metų iki 1999 metų buvau lietuvių Tautos priešas ir tarnavau GPU, NKVD, KGB ir Gulago salyne. Į mano tarnystės pareigas įėjo naukinti pogrindininkus ir partizanus. Net dabar, užtarnautai besiilsėdamas, baudžiu įžūliuosius pogrindininkus aukščiausia bausme – mirtimi už bandymus veltui pasivaišinti man nuosavybes teise priklausančiu sūriu.
  Kadangi nuo 2009 m. sausio mėn. 01 d. įgyjau teisę persikvalifikuoti iš Tautos priešų į Tautos tarnus, prašau dr. A.Anušausko, pasibaigus prezidentinei rinkimų kampanijai, kiekvienoje viešojo transporto stotelėje iškabinti mano portretus, taip pat atspausdinti trumpą biografiją bei gi paskelbti gerąją žinią, kad aš jau nebe priešas, o tarnas ir ketinu bolatiruotis.
  Kadangi pirmasis pareiškiau sutinkąs būti paviešintas, reikalauju visus likusius 1999 KGBistus surašyti 6 kalibro Times New Roman šriftu ir išspausdinti ant „Grite“ rulonėlių, kad visi pageidaujantys galėtų atkeršyti niekadėjams.
  Litauen Litauen, uber ales!!!

  • linas pl

   :)
   Kiek tamstai metų?
   :)

 • Slyvanosis

  A koks skirtumas, kiek durniui metų?
  Kai 1990 m. rudenį SU-27 pilotuodamas žuvo vienintelis lietuvis Rusijos kosmonautas Rimantas Stankevičius, liūdėjo visa Lietuva…
  Patarčiau dr. A. Anušauskui nuvykti į Amsterdamą ir pastovėti priešais Rembranto van Raino paveikslą „Sūnaus paklydėlio sugrįžimas“.
  Gal kils šviesesnių minčių konsevatoriškoje smegenų žievėje…
  Atleiskit, kad retais punktyrais mintis dėstau.

  • linas pl

   Tiesa.

   Ir galima dar netiesiogiai išvest priekaištą mums čia visiems: kurio galo tiek išsiplėtojom svarstydami tą primestą dalyką. Bet gi tiesiog įdomu, kokia tokio „reikšmingo“ pasiūlymo priežastis.

 • nerijus

  Ar bent vienas, kuris čia rašo yra aplankęs nuo KGB, stirbų, svetimašalių kariuomenės žuvusių, mūsų tautiečių kapus?
  kaip pvz.: pasienio policijos Alytaus baro VI rajono Ūtos sargybos viršininko vyr.policininkas Aleksandras Barauskas. Tai – pirmoji 1940-ųjų metų sovietinės invazijos į Lietuvą auka.
  Aš, pripažinsiu, nesu, bet tikiuosi ( pagal galimybes ) aplankyti Aleksandrą Barauską ( paminklą ) ar bent jo paminklą.

 • nerijus

  Liustruokime ir esančius/ tarnaujančius šiuo metu užsienio slpatosioms tarnybos…Jų, čia, kuždėte kužda…Jei visus, tai visus. Nesvarbu kokiai valstybei: Rusijai, Britanijai, JAV ( U.S.ofA. ) ir t.t.- jie, juk Tėvynės išdavikai? Kodėl apie juos tylima? Juk VSD turėtų apie juos, bent kažką žinoti?

  Ar JAV ( U.S.of.A. ) šnipas skiriasi nuo Rusijos? Man, tai- ne. Jie dirba prieš mano valstybę.

  • A.G.

   Klystate. Viena dirbti NATO priklausančių šalių šnipų tarnyboje – kas kita kitų valstybių šnipas.

   • nerijus

    Man, asmeniškai, darbas prieš mano valstybę/ jos šnipinėjimas, vienodas ar jis bus JAV, Rusijos ir t.t.
    Jei dirbama kitos, o ne savo valstybei, tai- išdavystė.

    • A.G.

     Matote, o kaip pvz. NATO gali būti tikra, kad neišvažiuoja pvz. iš Lietuvos NATO paslaptys (kaip tai buvo nustatyta vienoje iš Baltijos valstybių) ir t.t. ir pan.
     Tad, jei… – argi tai išdavystė.

     • nerijus

      Manau, kas paslaptys išvažiuoja ir be šnipų pagalbos. Atvažiuoja, tarkim, tolimos giminės iš tolimojo Sibiro- pasisvečiuoti. Aš, tarkim, dirbu ministerijoje, kuri kuruoja energetiką. Pirtelė. Vaišės. Pasikalbam apie šeimos ir valstybių reikalus. Jie išvyksta su informacija. Ir ką gali žinot- gal jis dirba Rusijos spec. tarnyboje?

      Mūsų tautiečių darbas kitoms valstybės spec. tarnyboms- Tėvynės išdavystė. Ir man, asmeniškai, nusispjaut ar tai JAV, ar Rusija, Kinija ir t.t.
      Nori dibti kitos valstybės spec. tarnyboje, prašom, atsisakyk Lietuvos pilietybės ir darbuokis, kiek tik širdis geidžia. Įdomu, jei priimtų dvigubos pilietybės įstatymą, kaip būtų traktuojamas darbas, kad ir pvz.: Rusijos spec. tarnybose? Apie tai,kas nors pagalvojo?

    • GIGA

     Mano nuomonė lygiai tokia pati.Kokie čia nauji kiterijai-NATO,ES?Jeigu dirbama prieš Lietuvą,tai yra Lietuvos išdavystė ir nesvarbu kam dirbi NATO ar Lukošenkai.

     • nerijus

      Visiems Vakarai, tai- Saulė, o rytai- Saulėlydis, nors rytuose yra ir japonija, kurią dažnai pamirštame, Kinija su galingiausia ekonomika Pasaulyje, Indija su savo „milijonieriais iš lūšnynų“, N. Zelandija, Australija ir t.t
      Kodėl rytai, tai Putinija, Lukašenkija, Saakašvilija, ir t.t.?

      Ką mums davė naujasis kapitalizmas- krizę ( sunkmetį ). Ar ir vėl teiksit, kad tai rytų, slaptųjų tarnybų darbas?

 • nerijus

  Šnipu, dar vadinasi nosis. Gal iš šio žodžio ir kilo pavadinimas? Kur kalbos ekspertai- paaiškinkit!!!
  :)

 • Mykoliukas Beraštis

  A.Račas labai teisingai, mano supratimu, kelia klausimą. Tiesa ir viešumas yra labai gerai. Bet tokie dalykai šiaip sau nedaromi. Ypač po laiko. Buvo laikas, kai tai paviešinti būtų buvę labai natūralu ir savalaikiška. O dabar tai neskaniai dvokia manipuliavimu ir šantažu siekiant ne ką švaresnių tikslų nei pati KGB… Na jau labai pagarbiai, Mykoliukas Beraštis

 • Levas

  As manau kad tegu skelbia, ir labai gerai, tuomet ismesti is darbu zmones prades kreiptis i zmogaus teisiu gynimo teismus ir tie teismai pastatys i vieta lietuviskus ideologinius karjeristus, kurie labiausiai myli savo tevyne.. tuomet jiems vel reikes raudonuoti is gedos.. gal net lieps ismoketi kompensacija tiems.., tuomet tai bus precedentas.. nebekils ranka, be teismo ir irodymu skelbti pavardes ir pan.. nes pirma reikia irodyti kalte, o po to „viesinti“ ir pirstais badyti.. labai blogai, ir bus labai geda.. valstybe eilini karta irodys kad ji nera niekuo nei demokratiskesne pavyzdziui uz Baltarusija ir ten kazka..

  • GIGA

   Geriausiai jiems įteikti valstybinius apdovanojimus ir skirti valstybine pensijas….Juos kas nors vertė dirbti KGB?Jie to gėdinosi SSSR laikais?Ne,netgi labai didžiavosi.Tai apie ką mes kalbame?

   • Levas

    Jie didziavosi kaip mes dabar didziuojames dirbdami NATO, kiekvienas zinojo kad jis elgiasi teisingai dirbdamas bendram labui, kaip ir dabar kiekvienas. Tuomet gaude visokius partizanus, dabar gaudo visokius teroristus, zmones dirbo (jeigu dirbo) ir tikejo kad dirbo kazka svarbaus, as taip manau.. priklauso nuo to ka jis ir konkreciai padare.. jeigu jis nusizenge ir zinoma kaip dabartinei ideologijai, zmogiskumui ar pan. tuomet yra pagrindo bausti, bet ten tikrai ko gero neretas buvo tiesiog tame „rezerve“ ir galbut nieko nedare. O be to kas jam tuomet sake kad KGB tai yra „labai blogai“ ne tuomet tai buvo garbe, tuomet galbut tai buvo „gerai, teisingai, saziningai, zmogiska“, kaip dabar – NATO, o be to NATO.. prisiminkite Jugoslavija, Iraka.. o ten tikrai nebuvo nei SAZININGA nei TEISINGA juolab ZMOGISKA.. todel teisti zmogu uz tai kad jis tikejo tais idealais, buvo KGB rezervistas, bet galbut ne karto nenusizenge zmogiskumui yra neteisinga.. o pavardes paskelbimas tai zinoma geda seimai (nors kokia ten geda.. jei geras zmogus jo pazistantys zmones neteis). Bus idomu paziureti kaip mes elgsimes su siais Tevynes isdavikais, saudyti zinoma nesaudysim – nebetie laikai, bet visvien bus idomu paziureti – ar ilgai badysim pirstais, ar tai „paveldima“ t.y. ar ir buvusiu KGB darbuotoju vaikus taip pat badysime pirstais.. neleisime uzimti aukstu pareigu.. na paziuresim.. (tokia mano nuomone..) :)

    • GIGA

     Kažkoks kartinys,gern.Levai:
     1.Niekas niekada čia nerašė,kad teisti.Skambėjo mintys-paviešinti arba,kad po Nepriklausomybės paskelbimo reikėjo neleisti buvusiems kgbistams ir aukštiems kompartijos darbuotojams eiti vadovaujamų pareigų
     2.apie rezervistus iš vis kalbos nebuvo
     3.NATO niekas nešlovino,bet faktas tas,kad nežiūrint jų nusiklatimų Jugoslavijoje ar Irake ši struktūra mūsų šalyje netrėmė mžmonių į Sibirą ir nekankino rūsiuose ar psichiatrijos ligoninėse.Ką čia kraštutinumai-nekirpo plaukų hipiams,nenurodinėjo kokią muziką galiu klausytis,kokios ne,kokias knygas skaityti,kokias šventes švęsti
     4.Dažniausiai buvusieji rėkia „raganų medžioklė“,susidorojimas.Prašau man parodyti nors keletą iš tų 1500-2000 viešų atsiprašymų.Tai apie ką mes šnekame?Pamirškime išvežtus tėvus,pamirškime,kad gabiausi mūsų tautos žmonės 50 metų negalėjo užimti savo išsilavinimo lygį atitinkančių pareigų,realizuotis,keliauti,kalbėti.Nenusišnekam Levai arba prisipažinkim,kad yra „viešų ir privačių interesų“

     • Levas

      Jeigu visuomene nori zinoma turi teise zinoti, tuomet priklausys nuo zmoniu kulturos, ar skubes teisti ir bausti ar kaip.., nes tokiu atveju visa atsakomybe perduodama darbdaviui, valstybes tarnautojui kaip elgtis su zmogumi esanciu sarase. Is esmes nieko nepasikeis tu zmoniu tik 2000. Jeigu to reikia vardan teisingumo, tuomet reiskia verta. Galbut tuomet viskas bus aisku ir prie sios temos nebebus grizta. Zinoma jeigu darbdavys paskubes atleisti gera darbuotoja ar pan. Gal pats darbdavys nukentes, ar pan. Na vienzodziu, tai taip pat bus pamoka ir isbandymas.. o gal bus priesingai, gal bus gerai, gal visuomene pajus kad to is esmes gana, ir paliks ta klausima ramybeje.. :)

  • Mykoliukas Beraštis

   Palaikau Levą. Nereikia suprimityvinti nei istorijos, nei jos kontekste vykusių procesų. Prieš puolant teisti kitus, patartina nusivalyti užpakalį, pasikloti lovą ir nemušti žmonos. Ir dar labai sveika mažai kalbėti ir daug mąstyti.

   • GIGA

    aš ir sakau,kad nereikia jų teisti.Reikia skirti valstybines pensijas.Jie gi tos epochos aukos,nelaimingi žmonės

    • Maras

     Viešpatie, atrodo inteligentiški žmonės susirinko. Bet, matyt, tik atrodo. Jums kitaip nei arba – arba, matyt, neišeina: arba teisti, ar valstybines pensijas.
     Nusikaltėlis gali būti epochos auka, bet tai jo neišteisina. Supratimas nereiškia pateisinimo. Negi taip sunku suprasti?

     • GIGA

      bėda yra žmoguje,jei jis net juokų nesupranta…Bėda.O gal čia toks didelis noras atsakyti,parašyti ką,kad nesvarbu į temą ar ne,svarbu pasižymėjau,kaip šuniukas koją pakėliau prie stulpo ir palengvėjo

     • Maras

      Palengvėjo? Ne? Tai dar pavemkite, ir dar – kažkada tikrai palengvės. Arba ne. Be nesvarbu – kai kuriems tiesiog patinka vemti. Viešai. Užjaučiu.

     • GIGA

      Prie ko čia vemti?Kiek skaitau parašyta apie šuniuką,kuris koją prie stulpo pakelia.Nesinervuok,prašau,trečią kartą.Įsivaizduok gražus šunelis,baltas,bolnkių veislės,ką tik iš kirpyklos-sušukuotas,sufenuotas,pribėgo prie stulpo,pakėlė kojytę ir jam palengvėjo.jei labai sunku,galiu surast nuorodą psichologinės pagalbos telefonu.Nurimk,žmogau,man neramu dėl pačio

     • Maras

      Taigi įsivaizduokite: pergėrėte su draugeliu, kažkam alaus bokalais aiškinote savo teisybę. O dabar bloga, labai bloga – reikia kažką apvemti. Draugelis vienoje vietoje, Jūs – šičia. Tai prašom, man negaila (svarbu skersgatvyje nesusitikti).
      Dėl mano psichinės sveiktos nesijaudinkite, geriau draugelio žiūrėkite.
      Ironija, beje, rodo pyktį :).

   • romas

    Mykoliuk, tada imkim ir uždrauskim skelbti žmogaus biografijos faktus iki nepriklausomybės visiems. Nuslėpkim viską – teistumą už žmogžudystes, vagystes ir išprievartavimus, dėstymą partinėse mokyklose, turėjimą tarybinių karinių laipsnių ir ordinų uždirbtų kur nors Angoloje arba šturmuojant Amino rūmus, pakeliui užmirškim sėdėjusius „psichuškėse“ už antitarybinę veiklą, buvusius kalėjime už tą patį, užmirškim, kad tie žmonės negalėjo dirbti sau derančio darbo, nors buvo išsilavinę. Pakeliui reikėtų uždrausti priėjimą prie KGB archyvų, nes ten informacija apie darbuotojus yra prieinama.
    Nesu už kokį nors kerštą. Pats įsivaizduokit, jei buvęs KGB karininkas gaus darbą dėka savo pažinties su kokiu nors buvusiu LLKJS instruktoriumi, kuris dirba labai šiltoje vietoje kokioje nors ministerijoje. Dirva skandalui jau būtų užraugta, lieka laukti tik katalizatoriaus reakcijai prasidėti. Paskelbimas bendru sąrašu ir nedangstymas atimtų visus kozirius spekuliacijoms ateityje, nes tikrai tikiu, kad tarp KGB karininkų yra puikių profesionalų. Galų gale KGB turėjo ir kitokių funkcijų – pvz. sienos apsauga. Aš puikiai suprantu, kad jie nebegali būti agentūra dėl jų apsišvietimo ir pavojaus visuomenei nėra. Bet spauda ir visuomenė yra laisvi, todėl niekas negali tų žmonių apsaugoti nuo jų pačių praeities.

   • romas

    Ir dar vieną momentą praleidau, kurį buvau galvojęs paminėti. Didelė dalis kadrinių KGB darbuotojų gauna pensijas iš Rusijos. Tie žmonės dar yra darbingo amžiaus ir galėtų dirbti valstybės tarnyboje. Įžvelgčiau interesų konfliktą, jei įdarbinus tas faktas būtų neviešas.

 • Žinote, o man tai vienas dalykas labai įdomus…

  Galiu, žinoma, suklysti – gal ko nors nepastebėjau – bet man pasirodė, kad nė vienas nė menkiausiu žodeliu nepakomentavo to fakto, kad Lietuva taip ir nepataisė įstatymo po Strasbūro žmogaus teisių teismo sprendimo.

  Ar tai reikia suprasti, kad visiems tai atrodo visiškai normalu? ..

  Labai nusivilčiau jei taip yra…

  • romas

   Artūrai, aš prisipažinsiu nesidomėjau ta byla. Kiek esu viena ausimi girdėjęs, buvo kalbama, kad neteisėtas yra draudimas dirbti privačiame sektoriuje. Nežinau, ar yra privataus sektoriaus įmonių, kurios susijusios su valstybės paslaptimis, todėl negaliu spręsti, ar tokia Lietuvos nuostata buvo teisėta.

  • GIGA

   ir aš nieko negirdėjau…Gal galima plačiau?

  • Levas

   Deja as nesu specialistas, su visom is to isplaukianciom pasekmem, bet ir as girdejau kad Lietuva pralaimejo byla Strasburo teisme, ir laimei liepe apmoketi tik teismo islaidas, ir tai jau precedentas, jeigu taip toliau.. nieko negali zinoti.. as nelinkiu niekam blogo.. bet jeigu ir toliau „kirsime“ nepagalvoje gali pradeti moketi ir kompensacijas zmonems.. nes gal siuo atveju turetu galioti ta nekaltumo prezumpcija.. ir negali riboti zmogaus teisiu kol neirodai kaip jis galejo nusizengti.. Siais klausimais atrodo visi skuba kirsti is peties.. nors as nespecialistas, bet manau kad gali buti kad nebepagrindo Lietuva pralaimejo tame teisme. O jeigu yra nepataisytas istatymas, tai manau ji turetu pataisyti.. nes nekokie butu viesieji rysiai, jeigu pradetu apie LT kalbeti kaip apie valstybe kurioje negerbiamos zmogaus teises. Pagarbiai L.

   • romas

    Levai, jūs perdedate. Niekas nesiruošia nieko persekioti arba neleisti. Šiemet baigėsi ribojimai įsidarbinti ir kalba eina ar visuomenė turi teise žinoti apie KGB darbuotojus. Nematau jokio reikalo nuo darbdavio tokį dalyką slėpti. Pats žmogus gali ir nedeklaruoti savo praeities, bet jei kam įdomu, kodėl tai turi būti paslaptis? Vokietija kol kas neuždarė Stasi (Štazi) archyvų ir niekas jokios problemos nedaro. Čekijos liustracijos įstatymas buvo kur kas griežtesnis ir irgi jokių problemų. O Europos žmogaus teisių teisme Lietuva dažnai pralaimi ne tiek dėl pačio nusikaltimo traktavimo, kiek dėl žmogaus teisių pažeidimo proceso metu. Mūsų teisėsauga linkusi vilkinti, dažnai net iki senaties įsigaliojimo, todėl žmogus patiria moralines kančias per ilgai. Siūlau neabejoti Lietuvos įstatymais, nes ES direktyvos turi viršenybę ir įstatymų derinimas su tomis direktyvomis yra nuolatinis procesas.

    • Levas

     Aciu uz paaiskinima, as tikrai linkes perdeti. Bet man neramu del to kad paskelbus tuos sarasus atsirastu nemazai zmoniu kurie pasirodytu visu „savo grazumu“ – apkalbedami, gal net pazemindami ta zmogu. Zinoma oficialiai to zmogaus niekas neteis, bet neaisku ar nenuteis kaimynas, konkurentas ar pan. Zinoma priklausys nuo to kaip tuos sarasus pateiktu, ar didelem raidem su visais duomenimis, asmens kodais, adresais ir uzimamomis pareigomis kokiame svarbiame dienrastyje tuo viesai juos pasmerkiant visu akivaizdoje, ar kaip nors labiau civilizuotai.. gal paprastai kokiame tinklalapyje, nezinau… :)

     • romas

      Asmens kodo ir gyvenamos vietos paviešinimas būtų žmogaus teisių pažeidimas. Taip manau neatsitiks, nes su sveiku protu niekas nesusipyko. Jei būtų laisvai prieinami archyvai ir viešinti nereikėtų, bet pas mus buvo duotas laikas prisipažinti ir prisipažinusių paslaptis yra saugoma. Taip kad esam liberalesni už vokiečius ir čekus, gal ir dar už ką nors, nes apie kitus nežinau.

     • Levas

      Dekoju uz paaiskinima :)

     • GIGA

      Klausykit Levai,iš tų 1500 saugumiečių,80 procentų jei ne daugiau tarybiniais laikais ne stresavo,ne sislapstė,tuo didžiavosi ir visi žinojo apie tai kur jie dirba.Jei laikas kažką ištrynė atmintyje,tai ko čia Jums stresuoti,tuo labiau rūpintis,kad tai įvyktų kiek galima civilizuočiau ir t.t.
      Mano tėvas kilimo iš Vilkijos.Yra toks miestelis tarp Kauno ir Jurbarko,tai kai 1945-1950 m kur apylinkėje nušaudavo lietuvių partizanus ar jų rėmėjus,niekam nenusikaltusius asmenis,turinčius vaikus,tėvus,svajones,siekimus išvyst laisvą Tėvynę,tai numesdavo ant laiptelių prie močiutės namo (nes šalia buvo vykdomas komitetas ir poliklinika,tai daug žmonių per dieną praeidavo),kad visi matytų ir žinotų.Niekas kažkaip nepergyveno kaip gražiai „informuoti“ gyventojus,o čia dabar dėl kgbistų pergyvenam.Svarbiausia niekur neskambėjo mintys-teisti,tremti,linčiuti….Kalba eina apie išviešinimą.Aš jau rašiau,o kodėl tie ex kgbistai (jei jie kada būna ex) neatsiprašo tautos.Todėl,kad jie nesijaučia kalti.Gerb Levai,o jei atvirai,ar daug pas patį šeimoje ar giminėje kgbistų ir kodėl Jūs jais taip susirūpinote?Man tai labiau gaila,kad taksistai,anot gerb A.Račo,už 1,25 lito priversti dirbti..

     • Levas

      Ne, man neproblema jei butu paviesinti sarasai, man tik bus idomu kaip tai bus priimta.. as tiesiog neisivaizduoju kuo konkreciai konkretus asmenys ka yra padare, jeigu yra tikrai zinoma kad stai sie zmones yra nusikalte. Tuomet kaip nuspres.. bet as galvoju kad mes gyvename labiau civilizuotesniais laikais, as tik tiek kad butu nemalonu jeigu tai virstu visuotiniu „isjuokimu“, pirstu baksnojimu, pazeminimu ar pan. (nes tuomet tie kurie „tyciotusi“, taip pat parodytu savo kultura..) as manau kad dabar kitokie laikai kuomet reikia gal stengtis buti garbingesniais, as turiu omeny kad nemanau kad tie kurie nukentejo nuo tremimu dabar kaip nors noretu ypatingai „atkersyti“. Juolab viesins ar ne zinoma ne man sprest.. :) galbut turetu spresti tie kurie ir nukentejo, juolab jeigu tokiu atveju jie pasijustu kad teisingumas isigali – jiems tai butu psichologine pergale.. Tik idomu kaip visuomene tuomet pasirodytu.. turiu omeny kaip elgtusi su zmonemis sarase.. :)

     • GIGA

      Žmogau,aš baigiu su tavim diskutuoti,dėl to,kad:
      1.tu du kart neatsakai į labai paprastą mano klausimą,kas tik patvirtina,kad tamstos koks dėdė ar senelis ir buvo NKVD ar KGB struktūrose.Ir visai nesvarbu ką dabar atsakysi.Jei mane kas to būtų paklausęs,tai aš „boldu“ ir „caps locku“ tokiu greičiu atsakymą būčiau ištratinęs,kad Benas Džonsonas Seulo Olimpiadoje net nesapnavo
      2.Pats juos labai gini,bet neatsakai kur galėčiau pasiskaityt jų atsiprašymą prieš mūsų tautą,bent 1 proc iš tų 1500-2000 saugumiečių?
      3.Laikai visą laiką buvo civilizuoti ir aš kaip tik lenkiu galvas prieš daugelį mūsų tremtinių,kurie grįžę iš Sibiro ten palaidoję savo tėvus ir vaikus,o namie suradę savo namuose NKVDisto šeimyną begyvenančią jam nekeršino 50metų.
      Žmogau,spėju,kad tau,nedaugiau kaip 25 metai,tai žinok,aš kaip vyresnis dar kartą papasakosiu tau,kad tie 1500 kgbistų niekada niekur nesislapstė(bent jau didžioji dauguma).Kaune,Žemuose Šančiuose išlikę nemažai senųjų GRU(jei ką,tai žvalgybos valdyba) karininkų.Jie ta buvo „užsimaskavę“ ir jeigu kalbėtume apie jų išslaptinimą,tai diskusija gal turėtų racijos.Kgbistai didžiavosi savo darbu.Be to anot Putino,nebūna buvusio saugumiečio.Tai ką mes turime išslaptinti?Tai dėl ko reikia pergyventi?Man tai labiau gaila žiurkėno,kurį mačiau šiandien „Kikos“ parduotuvėje minantį ratą stikliniame inde…

     • Levas

      Ne, neturiu giminiu kurie butu kaip nors susije su NKVD ar KGB, ir tikrai neturiu del ko bijoti. As rasiau kad tikrai, tikrai ne man teks spresti ar ten paskelbs tuos sarasus. Ir jeigu dauguma nores, ko gero taip ir bus, tai juos ir paskelbs, as tik rasiau, kad uzsipulti zmogu ir apkaltinti ji ir jam pankenkti yra lengva, tik suklydus, bus manau nelengva tokia klaida istaisyti.. ir man asmeniskai ne tiek svarbu ar tai KGB, ar NKVD ar SS, svarbu kad ta kalte butu irodoma.. kitavertus, ne represine santvarka pas mus o teisine valstybe ir tikrai nebus „akis uz aki“, o jeigu butu tokia gresme, manau valstybe apgintu zmogu, jeigu kas nors nusoktu nuo proto, ir tiek…

  • Maras

   Tai aišku, kad nenormalu, ką čia ir bekomentuosi :).

  • Maras

   Tai kad nėra ko čia ir komentuoti – aišku, kad blogai.

   • Maras

    Susidubliavo. Atsiprašau.

 • Dalius

  „Suskaičiavus dar ir jų šeimas, mažiausiai kokie 5000 žmonių vėl turės laikinų problemų…

  Suprantu, kad patys tada pasirinko…bet vis tiek galvoju: ar tikrai tikrai būtina?“

  Mielas, Račiai, o ar buvo būtina mano senelį į Sibirą ištremti? Kiek žmonių teroro metais nuo 1940 iki pat 1991 turėjo problemų ir net „nelaikinų“ kai būdavo ištremiami šeimos maitintojai? Kaip manote, kas tuos sąrašus sudarinėjo?

  • Levas

   Na jo panasu kad tiesiog galioja „akis uz aki“ ir kaip anuomet taip ir dabar zmones smerks „isdavikus“. Bet vis del to reikia irodyti zmogaus kalte pries teisiant.. kaip stai dabar del D.Grybauskaites „ka po velniu ji dare toje partineje mokykloje..“ as manau kad tai kad ji buvo destytoja, parodo ne jos kazkoki galima ideologini polinki, bet profesionaluma ir gebejimus. As galvoju nesvarbu kaip ta mokykla vadinosi, ar partine ar ne.. gabus zmones stojo i partines kiti negabus nestojo i partines mokyklas. Jeigu gaudyti visus kurie baige partines mokyklas, galima isgaudyti nemazai gabiu ir protingu zmoniu, ta butu toks pats kratymasis intelektualiais zmonemis, kaip tai buvo daroma tremiant, ar kaip zydams buvo draudziama Nac. Vokietijoje dirbti. Taip pat tikrai ne visi esantys sarasuose butinai padare kazka blogo, o gal priesingai. Ir vargu yra daug islikusiu kurie dalyvavo tremimuose, zinoma viskas priklauso nuo to kaip tai pateikti ir nuo zmoniu kulturos.. kulturingi neskubes kirsti is peties.

   • Maras

    Dar kartą – kalbama tik apie statutinius KGB darbuotojus, represinio aparato „grietinėlę“.
    Bet tie, kurie tremiamųjų sąrašus sudarinėjo, jau mirę (didžioji dalis) arba pensijoje (dažnai ne Lietuvoje, nes po Stalino mirties nemažai nevietinių kadrų, taip pat ir iš KGB, buvo išsiųsti iš Lietuvos). Kita vertus, sąrašus ne tik sagumiečiai sudarinėjo – prie to prisidėjo taip pat ir dirbę sovietinėje administracijoje, ypač žemiausiose grandyse – valsčiuose. Viskas daug sudėtingiau nei atrodo.
    O KGB – tiesiog simbolis. Tegul paskelbia – gal kalbos aprims. Lietuvoje aiškiai norima nors simboliškai atsiteisti. To reikia turbūt psichologiškai. Sąrašų paskelbimas – pats paprasčiausias ir neskausmingiausias būdas tai padaryti.
    Į partines mokyklas ėjo ne gabiausi, o landžiausi. Ten per daug darbo nebuvo, per didelio proto nereikėjo, užtat šiokių tokių privilegijų atsirasdavo ir šviesios karjeros galimybės tikrai atsiverdavo.

    • Raselė

     Šioks toks patikslinimas. Į partines mokyklas siųsdavo. Ir tikrai ne pačius durniausius. Tam kad karjerą padarytų…
     O dėl KGB. Tai Lietuvoje šitas reikalas, kaip kažkur skaičiau, yra per daug demonizuotas… Negalima tapatinti Stalino laikų ir kokių aštuoniasdešimtųjų…
     Visur dirbo tik žmonės.

     • Levas

      Net labai sutinku!.. :)

     • Musė

      Levai, labai jau entuziastingai sutinkate, matyt tai jums aktualu asmeniškai?

     • GIGA

      Dėl Levo man irgi labai jau įtartina…Nieko reikės pastudijuot atvirus saugumiečių sąrašus:)

     • Levas

      Na tarkim taip.. vargu ar tai liestu mane asmeniskai.. nes as net Komjaunuoliu nespejau pabuti, o Spaliuku.. vos vos spejo uzkabinti.. nebent del to.. negi Jus dabar siulote ir visus Spaliukus kliudyti.. kaip cia jiems sazine leido buti Spaliukais, o del to.. pavyzdziui: ka as dariau 1990-1991..? ko gero buvau savo kambary.. ir vakarais ziurejau telika..kol buvo leista.. Kokie buvo mano motyvai taip elgtis? – nepamenu.. pamenu buvau karta susimuses su klasioku, kuomet atejau i klase su seno pavyzdzio – rusiska uniforma, nes mociute tokia buvo nupirkusi.. nepamenu ar gavau i „liulia“, ar pats daviau.. Gal cia ir galima butu iziureti kazka antivalstybinio..ar kazkokiu „uzuomazgu“ Bet ar bendradarbiavau (-ju) su uzsienio tarnybomis?… nesivarginkite.. sarasuose nebent surastumete mano bendravardi..!! :D.. :) dar zinau kad mano prosenelis tarpukario Lietuvoje dirbo pasienieciu, kas buvo su juo veliau.. nzn.. (cia tarp kitko..)

   • Levai, rašai: „gabus zmones stojo i partines“ ir akivaizdu, jog bandai užsistoti DG. Niekas ir nesako, kad ji negabi. Be to niekas ir nepuola. Mano susidomėjimas kandidatės biografija man pačiam atrodo natūralus ir sveikintinas. O tas faktas, kad kandidatė dingo iš partinės mokyklos ir nežinia kur buvo visus metus (1990-1991), kai Lietuvoje vyko labai reikšmingi įvykiai, man vis kažkaip neduoda ramybės. Būtų ji stovėjusi prie Trispalvės – suprasčiau, būtų kaip AMB pasakiusi: „Nekalbėsiu, kol šitas skuduras kabės“ – irgi suprasčiau. Kandidatė į Prezidentus(-es), o pilna paslapčių… Man tai, tiesa sakant – nepatinka.
    P.S. Šiandien su dideliu susidomėjimu žiūrėsiu Kakadu. Žadėjo kažką ir apie mūsų būsimąją Prezidentę papasakoti… Turėtų būti įdomu padidinti savo žinių bagažą.

    • Musė

     Nepamirškite, mielas Arūnai, apšviesti po to ir mūsų. Juk be jūsų ir jūsų šaltinių – Laisvo Laikraščio ir Kakadu šio blog’o skaitytojai ir toliau skendėtų tamsoje ir nežinomybėje.

  • A.G.

   Bet nebūkime biedni, bet būkime teisingi.
   Manu reikia įvertinti kas tą reiškinį, kaip basaiakų globalizacija pagimdė (ar ne egoizmas) – tai ar nėra kaltės bolševizmo, kaip reiškinio gimdytojams.
   Pagaliau, ar nėra lygybės tarp basiakų globalizacijos gerbėjų (kovotojų už ją) su vagių globalizacijos gerbėjais (kuri prasidėjo prieš maždaug dešimtmetį).
   O tai, kad mes visi vos ne esame tremtiniai ir bolševikinio teroro aukos (mūsų šeima – taip) – tas neturi nuslopinti priežasčių paiešką, kurios pagimdė tą reiškinį „bolevizmas“.
   Kas viso to gimdytojas.
   Ir antra, o ką pagimdys šis – vagių globalizacijos procesas (pačią didžiausią per visą žmonijos istoriją – krizę, visgi ji bus neišvengiama, manau, po metų ar dviejų).

   • Levas

    Ar napagimdys si krize dar vieno bolsevizmo norejote paklausti:D.. Ko gero tai yra kaina kuria vagys turetu sumoketi.. as ne 100 proc. rimtai cia.. Bet taip mes ir blaskysimes kol neismoksime visko pasidalinti saziningai, tiksliau tol kol visuomene nepasidarys „beklase“, tol kol joje viskas nebus daugmaz taip kuomet zmones nebutu linke i bolsevizma ar nacizma, ir nebus nebus tokios basiakams „nepasiekiamu ponu/turtuoliu/oligarchu/politiku kastos“, kuriems visi turetu lankstytis, jais zavetis ir pries juos zemintis, tol kol nebus ponai kuriems tai patinka kai pries juos zeminasi, greciausiai tada zmones nepraras galvos ir pasijus gyvendami bendruomenej. :) todel bolsevizmas, nacizmas greiciausiai ir buna tu socialiniu ligu simptomai.. as taip manau..

 • Mielas Daliau, mano teta Sibire taip pat 25 metus praleido…

 • Ji

  Gerbiamas Račai, iš komentarų gausos turbūt supratote, kad ex kagėbistų sąrašų paviešinimas – skaudi tema mūsų visuomenėje… Kodėl dabar prie tosugrįžtama – viskas aišku – konservatoriai su Anušausku valdžioj. Bet jūsų pamąstymas gal geriiau vadirtųsi „… kodėl TIK dabar“? Aišku, ir tarp konservatorių visokių yra – ir buvusių ex komunistų. Gal tas ir lėmė, kad tie sąrašai nebuvo pakankamai išviešinti iš karto po nepriklausomybės atkūrimo.

 • Ji

  Ir dar. Suprantu, kad Račas nori užstoti silpnesniusosius – na, pastatyti prie gėdos stulpo ex kagėbistai būtų silpnesniųjų kailyje. Bet tegu jie bent kartą gyvenime į tą kailį įlenda – tada gal bent iš dalies supras, kaip jautėsi tie, kuriuos jie įskundinėjo ir tie, kurie nepalaikė komunistų partijos skleidžiamos ideologijos. Gal Račas bijo, kad ex kagėbistus kas akminimis apmėtys? Manau, kad tie, kurie aktyviausiai mėtosi, tų paskelbtųjų sąrašų net neperskaitys… Dabar jau visuomenės niekuo nenustebinsi – tai skandalo tikrai nesukels. O tiems, kuriems skauda dėl ansktesnių neteisybių, bus bent šiek tiek panašu į teisingumo atstatymą.

 • Jonas III

  Vadovaujantis Obamos pavyzdžiu ir jo mąstymo logika, tai mūsų prezidentas turėtų užstoti KGB karininkus
  http://www.alfa.lt/straipsnis/10269722/?Obama.atvere.kelia.kontraversiskus.tardymo.metodus.sankcionavusiu.pareigunu.bylu.tyrimui=2009-04-22_12-12

  • Dalius

   Man regis pas tamstą logika šlubuoja, ir ne tik kad šlubuoja, bet jau ir į kitą pusę nušlubavo.

   • Jonas III

    Gal galėtumėte keliais žodžiais pakomentuoti savo komentarą?
    Mano supratimu ir ten ir čia dėmesio centre esantys veikėjai yra artimi nusikaltėliams (plačiąja žodžio prasme), ir tie ir tie veikė vadovaudamiesi įstatymais, potvarkiais, instrukcijomis,įsakymais

    • Dalius

     Tamsta tikrai su logika rimtai susipykęs. Ir ne tik su logika, bet ir sveiku protu, nes tokiomis idiotiškomis paralelėmis, paniekini 300 000 represų lietuvių atminimą, už kurių sunaikinimą tiesiogiai atsakinga KGB. Daugiau neturiu ką pakomentoti.

 • Slyvanosis

  Kol iš Strasbūro neatsiuntė antstolio, kad areštuotų Lietuvos ilgalaikio turto ir banko sąskaitų, tol teismo nutarimą mūsų valdinykai ignoruos.

 • Kestutis

  Na ir kodėl jų neskelbti. Iš esmės priklausė aparatui, kuris naikino laisvę, istoriją ir tt. Jie tai darė labai sąmoningai tikėdamiesi tapti neliečiamaisiais, tikėdamiesi gauti neliečiamybę ir grašius sau ir savo vaikams. (Po ‘sąmoningai’ sąmoningai nededu kablelio).

 • Badas

  Visa laika kalbama apie KGB kadrinius darbuotojus. O juk ju vadais buvo musu auksto rango komunustu partijos veikejai. Butent partijos veikejai buvo ta jiega, kuri naudojo KGB kaip iranki. Bet niekas apie tai nekalba. Taip ir toliau bus, vadovaus draugai Kirkilai, Brazauskai, …?

  • GIGA

   Kaip nekalba?Pirmam komentare parašiau,kad 5 metams turėjo būti „suspenduoti“ ir KGBistai ir komunistų partijos elitas.Po to tik tai kokiu spinduliu brėžti ratą apie TSKP elitą ir buvo diskusija

 • Slyvanosis

  Kam tiek aistrų, ponios ir ponai?
  Tauta 2008 spalio mėnesį į Seimą išrinko baudžiamaja tvarka nuteisus ir net kalėjusius asmenis (jau nepriklausomoje Lietuvoje). Jie dabar Tautai kloja geresnio gyvenimo pamatus.
  Todėl ir buvusių KGB darbuotojų tapatybės paskelbimas nieko iš esmės jau nebepakeis. Kam reikėjo žinoti apie juos, tie žino, kas tų žmonių nepažįsta, tam vienodai „šviečia“. Jei atsiras norintys ropštis į oficialųjį valdžios Olimpą, galės įrodinėti savo lojalumą Tautai.
  Prieš penkiolika metų vienas krikdemų veikėjas ir seimūnas po diskusijos LR televizijoje apie alkoholio ir tabako prekybos pažabojimą, privačiame pokalbyje prie kavutės prisipažino buvęs latrų latras. Bet suėmė save į rankas ir, su Dievo pagalba, pasišventė kovai prieš žmogiškasias silpnybes.
  Man kartais atrodo, kad dar yra pakankamai norinčių pabrėžti savo baltumą baksnojant į pilkuosius…

 • Archyvinių dokumentų kopijomis gausiai iliustruotoje Arvydo Anušausko knygoje „KGB Lietuvoje. Slaptosios veiklos bruožai“ apžvelgiama bene žinomiausios pasaulyje slaptosios tarnybos – KGB – veikla Lietuvoje 1940-1991 metais, taip pat sovietinių žvalgybos struktūrų veikla iki 1940-ųjų. Atskleidžiama, kokius veiklos metodus (agentūrinio įsiskverbimo, kompromitavimo, dezinformacijos, šantažo ir t.t.) naudojo KGB, kokios įtakos ši struktūra turėjo visuomenės procesams bei atskiriems įvykiams. Autoriaus nuomone KGB archyvai turi būti atverti visuomenei, bendradarbių pavardės paviešintos, o KGB visagalybė – nuvainikuota. Sakydami ne visą tiesą griauname valstybės pamatus, skatiname piliečių abejingumą ne tik savo šalies praeičiai, bet ir ateičiai.

  • Levas

   As taip pat uz! Jeigu tai padetu isvesti „na chistuju vodu“ visus tuos karjeristus, pseudopatriotus, kurie savo laiku pasinaudojo galimybe ir isvage valstybes turta, tie kurie tuomet buvo pirmieji, ir dabar.. kurie pasistate prabangius namus valstybes saskaita ir kitus nieksus! o jeigu vel.. kirs per tuos kurie dabar „ne u del“ kurie dabar ne prie lovio ir kuriems gal but dabar sunku..(puls silpniausius..) tai tokia akcija bus visiskai be naudos, eilini karta butu parodytas tokiu akciju bevaisingumas. O jeigu dar pasirodytu kad bendradarbiavimas su KGB yra „paveldima“ (vaiku..).. tai parodytu visiska kvailuma, visiska idejos absurdiskuma..