KGB karininkai: kodėl dabar?
Tikriausiai girdėjote apie konservatorių siūlymą išviešinti visų buvusių kadrinių KGB karininkų pavardes?
…Šiandien važiuodamas į darbą klausiausi pokalbio su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Anušausku, kuris kaip tik aiškino tokio pasiūlymo motyvus.
Pagrindinis – demokratija ir viešumas: neteisinga, kai nusikalstamos organizacijos (KGB) atstovai naudojasi demokratija ir gina savo teises tarptautiniuose teismuose, o mes nieko apie juos nežinome.
Be to, A.Anušauskas pabrėžė, kad tai – jokia bausmė, nes viešumas ir skaidrumas negali būti vertinamas kaip bausmė.
Atvirai kalbant, manęs neįtikino…
Tačiau tikrųjų motyvų išties nelabai suprantu.
Kodėl po 20 metų ši problema staiga tapo vėl aktuali? Kodėl tie patys konservatoriai nesiūlė paviešinti tų pavardžių kokiais 1993 ar 1998?
Vieną motyvą, tiesa, pasiūlė pats A.Anušauskas, priminęs, kad šių metų sausio 1 dieną baigėsi įstatyme numatytas apribojimas buvusiems KGB kadriniams karininkams užimti tam tikrus postus (valstybės tarnyba, diplomatija, strateginės įmonės ir pan.).
Pasak A.Anušausko, labai svarbu, kad būtų žinoma žmogaus reputacija, ypač priimant į valstybės tarnybą. Reikia, kad visiems būtų žinoma, ką tas žmogus darė, sakė A.Anušauskas.
Visiškai nenoriu dėl to ginčytis. Viešumas iš tiesų padeda daugeliu atveju. Tačiau šiuo atveju vis dėlto panašu, kad A.Anušauskas kažką nutyli…
Ir galvoju – kas čia toks nusitaikė į valstybės tarnybą?
Aš asmeniškai pažįstu du buvusius kadrinius KGB karininkus: vienas, kiek žinau, metu užima gana svarbias pareigas privačioje bendrovėje, kitas – toks pusiau visuomeninikas, pakankamai gerai žinomas ir gana dažnai šmėžuojantis žiniasklaidoje.
O iš viso buvusių kadrinių KGB karininkų Lietuvoje, pasak A.Anušausko, yra 1500-2000.
Ssuskaičiavus dar ir jų šeimas, mažiausiai kokie 5000 žmonių vėl turės laikinų problemų…
Suprantu, kad patys tada pasirinko…bet vis tiek galvoju: ar tikrai tikrai būtina?
P.S. Beje, man labai įdomu pasirodė, kad pasiūlymą dėl KGB karininkų išviešinimo kartu su A.Anušausku teikia ir TS-LKD narė A.Bilotaitė. Jai – 27eri ir ji tikriausiai labai daug žino apie sovietinį laikotarpį ir KGB…
Kažkaip prisiminiau iš karto Kinijos istoriją ir raudonuosious sargybinius…
P.P.S. Šis TS-LKD narių teikiamas projektas priminė ir dar vieną dalyką – Lietuva taip ir nepataisė įstatymo dėl buvusių KGB karininkų veiklos ribojimo, nors Europos žmogaus teisų teismas dar 2004 metų liepą pripažino kai kurias jo nuostatas prieštaraujančias Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijai.
Čia apie demokratiją, teisinę valstybę ir pagarbą žmogaus teisėms…