Kas nenori liustracijos proceso pabaigos?

Vienas dienraštis redakcinėje skiltyje šiandien svarsto, kam naudingiausia būtų jei būtų atverti KGB archyvai ir taip pagaliau užbaigtas jau du dešimtmečius trunkantis liustracijos procesas Lietuvoje.

Dienraščio išvada vienareikšmė – archyvų atvėrimas tebūtų dūmų uždanga, reikalinga „pusvelčiui parduoti ir savivaldybei priklausančius pastatus, sklypus. Pasiskolinti iš užsienio milijardą. Visiškai praskolinti valstybę.“

Įdomi išvada.

Bet juk būtų galima žiūrėti ir kitu kampu ir, pavyzdžiui, klausti, kodėl kai kas Lietuvoje nenori, kad liustracijos procesas pasibaigtų?

Kam naudinga, kad KGB archyvai kuo ilgiau nebūtų išslaptinti ir kas to išslaptinimo gali bijoti?

Gal archyvuose dar ir likę bylų apie KGB informatorius, kurie nepasinaudojo liustracijos įstatymo suteikta galimybe ir neprisipažino?

O gal kas nors Lietuvoje yra susipažinęs su tomis bylomis ir naudoja jas kaip virvutes, kai reikia timptelėti procesus į vieną ar į kitą pusę?

Ne vienų, nei kitų archyvų atvėrimas ir liustracijos proceso pabaiga tikriausiai nepradžiugintų…

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • „Ne vienų, nei kitų archyvų atvėrimas ir liustracuijos proceso pabaiga tikriausiai nepradžiugintų…“ – matyt, todėl niekas niekur ir neskuba. Ir dar ilgai neskubės…

 • Regis

  Ats. ne į temą.

  Suraskit klaidas:

  „Akcizas automobiliuose naudojamoms suskystintoms dujoms gali mažėti iki minimalios Europos Sąjungoje reikalaujamos ribos – maždaug 430 litų už tūkstantį kubinių metrų. Tam pritaria ir susisiekimo ministras Eligijus Masiulis. Šiuo metu Lietuvoje taikomas 1400 litų už tūkstantį kubinių metrų akcizas suskystintoms dujoms“

  lrytas.lt (http://www.lrytas.lt/-12674439931266725770-susisiekimo-ministerija-pritaria-ma%C5%BEesniam-automobiliuose-naudojam%C5%B3-duj%C5%B3-akcizui.htm)

  „Naujienų portalas 15min.lt primena, kad dujų akcizas buvo padidintas praėjusių metų pabaigoje, vadinamosios „naktinės mokesčių reformos“ metu. Tada jis nuo minimalaus Europos Sąjungoje leidžiamo dydžio – 432 litų – ūgtelėjo iki 1050 litų už 1000 kubinių metrų“

  15min.lt (http://www.delfi.lt/news/economy/automoto/susisiekimo-ministerija-pritaria-norui-mazinti-akciza-dujoms.d?id=29502245)

  „Anot E. Masiulio, dabar akcizas dujoms siekia 1400 Lt už 1 tūkst. kub. m dujų. Įstatyme nustatyta, kad už toną reikia mokėti 1050 Lt akcizą, nors ES reikalaujamas minimumas tėra 432 Lt“

  delfi.lt (http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pinigai/susisiekimo-ministerija-siulo-mazinti-akciza-automobiliu-dujoms-58-86668)

  1. Lrytas – minimalus ES akcizas 430 litų už 1000 m3, šiuo metu Lietuvoje 1400 litų už 1000 m3
  2. 15min – minimalus ES akcizas 432 litų už 1000 m3, šiuo metu Lietuvoje 1050 litų už 1000 m3.
  3. Delfi – minimalus ES akcizas 432 litų už toną, šiuo metu Lietuvoje 1050 litų už toną.

  p.s. tai šiuo metu paskelbta, savaime aišku gali vėliau ir pataisyti..

  • Regis

   Beje Lietuvoje šiuo metu akcizas už dujas (suskystintas naftos dujas SND arba LPG) 1050 Lt už toną. Didmeninėje rinkoje parduodama irgi tonomis. Kokiu tikslu pateiktas skaičius lt/1000 m3 ir kaip jis paskaičiuotas ne visai aišku.

   • nerijus

    Juščenka davė suprasti, jog Lietuvos politikierių/ šmikinierių pastangos jį apdergti ar kitaip susmardinti- išėjo veltui arba šuniui šėko pjauti. Jis, pirmojo vizito, lankosi ES ir visiems ( didiesiems ES nariams- įpatingai) garantuoja nepertraukiamą dujų tiekimą…
    Fas!!!…“šunauja“…

    • nerijus

     Atsiprašau:
     ne Juščenka, o Janukovičius ;)

     • GIGA

      Ką norėjai tuo pasakyt?

     • nerijus

      Turėjau omenyje, kad mes liksim prie supjaustytos geldos ir toliau vaidinsim Didžąją kunigaikštystę…

 • max

  Artūrai , o kodėl kai žurnalistai rašo apie kokį pilietį – įtariamą niekadėją (įtariamą !!!) tai nesivargindami rašo – Jonaitis (Petraitis ir tt), o kai jau rašo apie kitą dienraštį (TV, žurnalą, žurnalistą) tai taip – vienas dienraštis, vienas žurnalistas , na toliau lia lia lia. Keistai įtartinos požiūrių žirklės.

  • mielas max, nežinau, kaip rašo visi žurnalistai, bet aš laikausi požiūrio, kad čia besilankantys žmonės mąstantys ir pajėgiantys pažiūrėti nuorodas, esančias tekste. O jei nepavyko, tai specialiai jums galiu pasakyti – tas dienraštis yra „Respublika“.

 • dzyvai

  max, jei paspaustumėte ant nuorodos į pirminį šaltinį („šiandien svarsto“), nereiktų daryti skubotų neteisingų išvadų.

 • Fredis*

  Visada pabandykime suprasti motyvus žmogaus, kuris parašė tokį tekstą tokiu metu, gal net patį V.Tomkų.
  Juk iššoko žurnalistas nacionalinės žiniasklaidoje su nuomonę formuojančiu straipsneliu pirmas, todėl šiai žiniasklaidos grupei lengva prilipdyti posakį – „vagie, kepurė dega“, tačiau ar iš tikrųjų taip yra?
  V.Tomkaus kolega R.Valatka ne kartą savo tekstuose ir viešuose pasisakymuose yra minėjęs, jog tauta seniai ir daug kartų yra reabilitavusi aukščiausius šalies pareigūnus, bendradarbiavusius, koloboravusius su sovietais, okupaciniu režimu išrinkdama A.M.Brazauską šalies prezidentu.
  Tauta balsavo ir už kandidatę į prezidentus, kurios rinkiniame plakate buvo užrašyta – buvo KGB bendradarbė, slapyvardis Šatrija. Ši kandidatė tik per plauką netapo prezidente.
  Gal tauta jau reabilitavo aukščiausius komunistų partijos veikėjus ir KGB bendradarbius, todėl laikraščio „Respublika“ nuomone neverta šiuo metu aitrinti aistrų ir viską palikti taip kaip buvę – vėžlio žingsniu liustruoti kgbistus pavieniams visuomeninkams iš Liustracijos komisijos be papildomų spartinančių procesą valingų judesių iš valstybės pusės?

  • GIGA

   Reabilitavo Fredi,ir ne tik tauta.Vienas antisocialistinių pažiūrų šio blogo komentatorius taip pat apiputojęs rėkė,kad pati tinkamiausia tautos Prezidentė yra iš ex raudonųjų rato…

 • komeras

  Beje archyvuose turėtų būti informacijos ir apie tokį veikėją „Tomas“, Sąjūdžio metais pavogusį visų lietuvių pinigais įsteigtą laikraštį.

 • Rytis I

  Tokios „giliamintiškos“ skilties neteko skaityti… Mokykitės jaunieji žurnalistai – tokio meistriškumo jokiam univere neišmokys:)) Praktika. Susietas su nesusietu, sunkmetis, kainos, valstybės bankrotas, butai, priešai, kgb, zuikiai ir skraidantys blondinai – pamiršo beje gėjus ir žydus… Na ką gi, bent tautos ramybe rūpinasi, tabloidui kažkaip net gal turėtų būti atsidėkavota. Beje, jei archyvuose dar liko vienas kitas maišelis, gal reiktų tyliai paskelbti ir tiek, kiek galima apie tai triukšmauti? Tai visų mūsų turtas, – tai, kas dar ne privatizuota…

 • austras

  O aš tai siūlyčiau liustruoti tokius veikėjus, kaip Mantas Adomėnas.

  P.S. Geriausia Vankuverio olimpinių žaidinių daina skiriama Marijos žemės žmonėms – „konservatoriui“ (čia matyt visa „kosmopolitinė aristokratija“ susivienijo) Mantui Adomėnui, „liberalei“ Daliai Teišerskytei, ir t.t.

  • nerijus

   prisidedu prie austro:

   http://www.youtube.com
   Internacionala
   antras iš viršaus
   :)

  • austras

   O jei olimpiada vyktų Lietuvoj tai jokia lesbietė savo dainavimu negalėtų suteršti žaidynių atidarymo ceremonijos. Mes „jamtume“ nors kiek prastesnius, bet neabejotinai „teisingos“ orientacijos ir neabejotinai „teisingai“ mylinčius tėvynę, o ne tuos, kuriems leidome prie sporto rūmų „valandą pasidemonstruot ką jie ten nori, ir tegu skirstosi“.

   • mdxacuk

    Austre, jūs kartais ne vegetaras?

    • austras

     Kur jau man iki Jūsų, gerbiamas mdxacuk…

    • nerijus

     mdxacuk

     Kaip tik, ta tema, per LTV, buvo pasakojimas apie vegetarę bobutę…Vertėjo žvilgterti!!!

 • nerijus

  Vieną kartą ir galutinį, sudėti taškai, kableliai,..išspręstų daug nereikalingos esklalacijos KGB tema. Naudinga tam, kas „vadelioja“ tas vadeles prieš kiekvienus rinkimus, skyrimą į bet kokį aukštesnį Valstybinį postą ir pan. Naudinga ir patiems, kurie bendradarbiavo- pagaliau viskas pasibaigtų arba prasidėtų.
  Ar tai nėra tik eilinis prezident4s Rusijos „pakutenimas“?..Politiniai žaidimai ir tiek!

  Kas pasikeistų, jei atsivertų archyvai?..
  Žmonės ( kam reikia ) ir taip žino, kuris jų kaimynas ir su kuom bendravo.

  p.s. palaikyčiau tokią iniciatyvą. Bet ar prezidentės galioje atverti archyvus?..Lietuvoje knibždėte knibžda atnaujintos, atjaunėjusios žvalgybos. Kam mums tie seni diedai, kurie pripratę prie kapitalistinės saulės, degina savo pilvus Lietuvos pajūryje ir juokiasi iš mūsų ryžto, užkasdami „vobla“, ir užgerdami ją „švyturio“ alumi?..
  Tarybų Sąjunga „išėjo“ Rusijon, o paranojikai, pseudointelektualai liko…

 • austras

  Gerbiamas Artūrai, jūs savo bloge neseniai prisiminėt garbingą delfi.lt jubiliejų. Norėčiau Jūsų, kaip žinisklaidos profesionalo pasiteirauti ar morali yra žemiau pateikta straipnio antraštė?

  http://www.delfi.lt/news/economy/automoto/is-vaziuojancio-autobuso-iskritusi-keleive-kainavo-10-tukst-lt.d?id=29519691

 • Jokiu būdu negalima viešinti KGB archyvų. Pagalvokit žmonės mielieji, jei dabar pasikeistų valdžia ir kuris iš STT norėtų, kad jį paviešintų?

 • http://vilkmerge.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=1552:lietuvos-valdia-man-neleidia-usidirbti&catid=142:kitokia-nuomon&Itemid=173
  Atsiprašau, kad truputį ne į temą. Bet čia irgi KGB darbas, kad taip valdžia žiūri į viską

  • nerijus

   Nova

   Mūsiesiems užsiimti siaubų ir baubų varymu iš Lietuvos yra paprasčiau ir sunaudoja mažiau resursų asmeniškai politiniai reklamai žiniasklaidoje, nei padėti verslui kurti darbo vietas.
   Paprasčiau paskebti statistiką delfiuose, kiek per savaitę užregistruota bedarbių „Darbo biržoje“.

 • Man iškyla kitas klausimas. O kaip gi viskas bus viešinama? Juk su tuo viešumu Lietuvoje yra ganėtinai problematiška. Štai BNS paskelbė kur įsidarbino buvęs kariuomenės vadas, o kažkas sugebėjo (ne)tinkamai interpretuoti… O paskui žmonėms sunku atskirti interpretaciją nuo informacijos… Taip pat bus ir su liustracija. Interpretuos visi kas netingi, o informacijos šaltinis bus pamirštas

 • austras

  Čia vienas toks tikrai blogas žmogus pateikė labai „neteisingą“ informaciją. Aš tai Marijos žemėje greta lesbiečių bei gėjų akmenimis dar užmėtyčiau ir tokius nedamuštus, nepabijokime to žodžio, „sovietinius“ ekonomistus.

  http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/rlazutka-ar-lietuviai-nusipelne-iseiti-i-pensija-veliau.d?id=29475823

  • Fredis*

   austrai, iš tavo komentarų po liustracijos tema galima vaizduotėje susidaryti nesugadintos reputacijos bajoriškos kilmės socialisto portretą – tai žmogus, kuris nežino lotyniško žodžio lutratio reikšmės. Nei M.Adamonėno, nei D.Teišerskytės, nei R.Lazutkos liustruoti visiškai nereikia, nes jie patys lipa ant bačkos (į tribūną) ir laisvoje visuomenėje demokratiškai reiškia savo mintis ir įsitikinimus. Žodžio laisvę jiems darantuoja mūsų šalies Konstitucija.
   Liustracija – tai sėdinčio tamsoje žmogelio įviliojimas po liustra ir staigus, ryškus praeityje prisidirbusio veikėjo apšvietimas, kad publikai matytųsi net menkiausi veido mimikos traukuliai ir virpesiai.

   • mdxacuk

    Užbaigtas nedamuštas naujasis socialistas, tegu ir atsiradęs per nusigyvenusių bajorų apsileidimą, visada privalo turėti savo džentelmenišką socialisto idėjinį rinkinėlį – kitaip jis joks ne socialistas. Nesvarbu, ar tai būtų Bielskis su Bielskiene, ar kokia Vasiliauskaitė, ar mūsų pašnekovas. Adomėnas jam yra socialistinių idealų išniekintojo simbolis. Lygiai kaip Lazutka – tikėjimo sutvirtintojas ir idėjinė atrama. Su jai viskas aišku, tiktai bajorų ainis kažkodėl vengia atsakyti, ar jis dar yra ir vegetaras.

    • austras

     Vat čia, gerbiamas mdxacuk, Jūs ypatingai šauniai. Ir už „užbaigtumą“ dėkui, ir už tai, kad dar „nedamušėt“ taip pat ačiū. Ir kokia ištaikinga mano atsiradimo versija -„atsiradęs per nusigyvenusių bajorų apsileidimą“. Ir ką privalau turėti žinot – „savo džentelmenišką socialisto idėjinį rinkinėlį“. Ir kas man Adomėnas Jūs žinot, ir kas man Lazutka – taip pat. Įstabu. Galvojau, kad apie mane jau žinot viską, tačiau klydau (Apie šią mano mąstymo klaidą, Jūs, be abejonės, taip pat informuotas) – vis dar nežinot ar esu vegetaras. Linkiu toliau įdėmiai nagrinėti mano komentarus, ir jeigu labai pasistengsit, viename iš jų aš atskleisiu didžiąją mdxacuk gyvenimo dilemą – ar austras vegetaras, ar ne. Pasistenkit nepraleist. Su nuoširdžiausiais linkėjimais.

     • austras

      Čia gerbiamas Artūras kažkada nesuprato, kodėl buvau pasipiktinęs, kai jis savo blogo kalnų vėjelių teismui atidavė tuo metu dar būsimojo mokslų daktaro mintis. Pasiskaičius gerbiamo mdxacuk minčių kartais pagalvoji, kad kai bloga, vis dėlto geriau išsivemti ne prie kompiuterio, bet tualete. Net jei koks socialistas, per klaidą dar liko „nedamuštas“.

   • austras

    Gerbiamas Fredi, Valdas Adamkus pastaruosius 12 metų Marijos žemėje „lipo ant bačkos (į tribūną) ir laisvoje visuomenėje demokratiškai reiškė savo mintis ir įsitikinimus“. Manau, kad nesuabejosite, jog jam „žodžio laisvę“ garantuoja ta pati konstitucija. Mano žiniomis, problema ta, kad jis taip pat buvo tos pačios organizacijos agentas. O čia kaip tik į temą būtų Jūsų minėtas „staigus, ryškus praeityje prisidirbusio veikėjo apšvietimas, kad publikai matytųsi net menkiausi veido mimikos traukuliai ir virpesiai“.

    • GIGA

     Austre,aš visada skeptiškai žiūrėjau į Adamkaus prezidentavimą,tačiau frazė „mano žiniomis….“ gali reikšti arba labai didelį norą kažką parašyti (nesvarbu ką) arba vadovavimasi VBS (viena boba sakė) agentūros duomenimis,kas netinka istorikui,bet tinka,tarkim,mėsos iškapotojui ar kojinių mezgėjai,jokiu būdu nenuvertinant šių profesijų ir jas bedirbančių žmonių

     • austras

      Matot, gerbiamas Giga, kai istorikas sako, kad „jo žiniomis“, tai reiškia, kad jis, kaip ir absoliuti dauguma Marijos žemės žmonių, nepriėjo prie dokumentų, gulinčių LYA, ir galinčių patvirtinti minėtą informaciją, tačiau istorikas tikrai turi šaltinių, kurie gali patvirtinti minėtą informaciją, nes jo šaltiniai šiuos dokumentus matė.

 • GIGA

  o galima konkrečiau?Nemanau,kad už šiek tiek konkretesnę informaciją duotu klausimu,pateiktą šiame bloge,rizikuotumėte atsidurti tiesiamųjų suole

  • austras

   Gerbiamas Giga, ar Jums žinoma KGB agento slapyvardžiu „Fermeris“ istorija? Jeigu ką, tai google įveskite šiuos žodžius. Kolei kas viskas internetinių komentarų ir „laisvo laikraščio“ lygmeny. Šiandien, apart nuogirdų, viešumoje nėra beveik nieko. Dokumentais paremtos informacijos, esančio LYA ir susijusios su asmeninėmis KGB agentų bylomis, Jūs negausite, nes tai pagal Marijos žemės įstatymus yra neįmanoma. Tačiau yra žmonių, kurie priėjo prie archyvinės medžiagos, o istoriko profesija įgalina su tais žmonėmis bendrauti. Galiu tik patvirtinti, kad minėtas „fermeris“ yra Valdas Adamkus.

 • GIGA

  Man žinoma ir „fermerio“ istorija,ir tai,kad SSSR laikais Adamkus lankydavosi Kaune,kuris buvo uždaras miestas,ir dar keletas istorijų,lygiai tokių pačių kas leidžia KGB agentu laikyti pvz. Landsbergį.Bet tai VBS agentūros istorijos,kas nedaro garbės istorikui.Istorikas turi argumentuoti faktais

  • austras

   Gerbiamas Giga, komentaro žanras nėra mokslinis tekstas. Dokumentų iš archyvo aš Jums šiandien nepateiksiu, nes tai pagal galiojančius Marijos žemės teisės aktus yra neįmanoma. Tačiau visiškai pasitikiu savo šaltiniais, kurie turėjo galimybę prieiti prie minėtų archyvinių duomenų. Tai tikrai ne žmogaus „iš gatvės“ pasamprotavimai.

 • GIGA

  Gal aš nelabai susigaudau Lietuvos politikos intrigose,bet esu įsitikinęs,kad jeigu gerb. austro šaltinis sugebėtų prieiti prie dokumentų,kuriuose vienareikšmiai būtų matyti,kad Adamkus KGBistas ar,tarkim,Kirkilas zoofilas,tai būtų prieinama ne tik tokiems gerb. šaltiniams,o ir įvairiems oponentams,žurnalistams ir kt. ir tai būtų pateikta visuomenei,kažkokiu kitokiu nei VBS lygmeniu

  • austras

   Klystate, gerbiamas Giga, nes, matyt, nesate susipažinęs su dalies Lietuvos archyvų darbu ir jo specifika. Be to, viešai ir aiškiai pasakyti, kas buvo „fermeris“ neleidžia tai, jog šiandien paprastiems mirtingiesiems praktiškai neįmanoma prieiti prie KGB agentų bylų, jau nekalbant apie viešą jų publikavimą. Adamkus Lietuvoje išniro jau po to, kai patekti prie archyvinės medžiagos pasidarė labai sudėtinga. O neturint dokumentų, apie „fermerį“ galime kalbėti tik komentaro žanro ribose.

   • GIGA

    Gerb. austre,galvojate,kad dokumentai apie žmogų,kuris garantuotai buvo įdomus KGB (dirbo jis ten ar ne),yra išlikę tik lietuvos archyvuose?Nėra kopijų?Prie jų niekas ne priėjo ir iš buvusiųjų KGB,ir iš sąjudiečių iki užšaldant archyvus?Ar priėjo tik tie,kurie pamatė,kad Adamkevičius yra KGB „Fermeris“,bet nusprendė geriau jis nei A.Paulauskas ir krauju sutvirtino tylos įžadus?Aš dar kartą sakau,jei kažkoks tai didesnio kalibro politikas būtų buvęs kgbistas,vargu bau ar tai galima būtų paslėpti