Iš kur sklinda “Gazprom” kvapas?

Savaitraštis 15min.lt 2013 01 25

*********************************

Pastaruoju metu Lietuvoje gero tono ženklu tapo pasisakyti apie Rusiją, rusiškus filmus, rusišką muziką ir “Gazprom”.  Apie tai kalba ne tik dabartinis Lietuvos “elitas”, bet ir buvęs, pavyzdžiui, A.Kubilius, neseniai savo jautria uosle užuodęs “Gazprom” kvapą Šilalės ir Tauragės rajonuose, kur ketinama atlikti geologinės žvalgybos darbus ieškant skalūninių dujų.

Tad pakalbėkime, kaip kad sakė šimtus milijonus litų pajamų kasmet iš naujos atominės elektrinės žadėjęs Lietuvos “žurnalistikos” patriarchas A.Čekuolis. Apie dujas, “Gazprom” ir jautrią uoslę.

Tikriausiai girdėjote, kad Lietuvoje jau 2014 metais turėtų pradėti veikti suskystintų dujų terminalas. Jei ne, tai paaiškinsiu, kad tai vienas iš A.Kubiliaus vyriausybės vykdytų nacionalinės svarbos projektų, turinčių padidinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Kalbant paprasčiau – tai, turėtų būti alternatyvus ir pigesnis dujų tiekimo šaltinis ir atsvara Rusijos monopoliniam dujų tiekėjui “Gazprom”, kuriam Lietuva už dujas šiandien moka daugiau nei Vokietija, nekalbant jau apie Baltarusiją ar Italiją.

Kalbu be jokios ironijos ir be kvapų, kurie kartais sklinda nuo Kembridžą baigusių ar V.U. tipo diplomą turinčių TS-LKD partijos narių. Tai tikrai nacionalinės svarbos projektas, ką patvirtina ir priešiškai nusiteikusios “dešiniųjų” atžvilgiu naujosios Vyriausybės pasiryžimas jį tęsti.

Bet štai kokia problema: šis, nacionalinės svarbos projektas šiuo metu yra laikinai įšaldytas, nes Vokietijos koncernas „PPS Pipeline Systems“  apskundė Lietuvos valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ skelbtą suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo dujotiekio konkursą.

Iš pirmo žvilgsnio man, kaip ir A.Kubiliui, atrodė, jog viskas kaip ant delno – “Gazprom” kvapas. O kaipgi kitaip – “Nordstream” dujotiekis per Baltijos jūrą, jungiantis Rusiją ir Vokietiją, Lietuvą aplenkė, Vokietija už dujas šiandien moka pigiau nei Lietuva, o A.Kubiliaus Vyriausybė dujų iš “Gazprom” pirko beveik dvigubai daugiau nei jų reikėjo.

Suskystintų dujų terminalas situaciją iš esmės pakeistų, tad natūralu, kad “Gazprom” tikslas yra siekti, kad terminalo kuo ilgiau nebūtų. Ir jei “Gazprom” negali tikslo pasiekti pati, gali padėti ilgametė draugė Vokietija. Logiška, ar ne?

Taip, kol nežinai detalių. O jos yra tokios: Lietuvos valstybės valdoma bendrovė “Klaipėdos nafta”, paskelbusi konkursą terminalo dujotiekio statybai 2012 metų liepos 3 dieną, to konkurso sąlygas pakeitė du kartus. 2012 metų rugpjūčio 1 dieną ir 2012 metų gruodžio 5 dieną. Abu kartus dėl dviejų Lietuvos bendrovių, dalyvaujančių konkurse pretenzijų ir antrą kartą – likus vos 15 dienų iki pasiūlymų pateikimo galutinio termino.

Minėtai Vokietijos bendrovei tokie pakeitimai nepatinka ir ji konkursą skundžia. Konkursas yra sustabdomas, o tai reiškia, kad stabdomas ir visas nacionalinės svarbos projekto įgyvendinimas.

A.Kubilius šioje vietoje tikriausiai užuostų “Gazprom” kvapą, sklindantį iš Vokietijos. Kaip ir aš, kol nežinojau detalių.

Bet dabar, kai žinau, man dvokia iš “Klaipėdos naftos” pusės. Tik vis dar negaliu apsispręsti: ar tai “Gazprom” kvapas, ar paprasčiausia buitinė korupcija. Bet žinodamas, kad viena iš konkursą “laimėjusių” bendrovių “Kauno dujotiekio statyba”, pernai niekaip nesugebėdavo laiku sumokėti įmokų “Sodrai”, esu linkęs rinktis antrąjį variantą.

Gali būti, kad taip yra tik todėl, kad mano uoslė ne tokia išlavinta kaip A.Kubiliaus. Todėl man smalsu: o ką užuodžiate jūs?

(9 balsų, vidurkis: 4,56 iš 5)
Loading...