Ftalatai, blondinai ir „Maxima“

Ar girdėjote, kad Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba parėjusią savaitę nubaudė didžiausią Lietuvos prekybos tinklą „Maxima“? Už tai,kad šio tinklo parduotuvėse buvo prekiaujama nuodingais žaislais. Kuriuos Jūs galbūt pirkote savo vaikams ar nuoširdžiausiai nešėte dovanų savo draugų sūnums ir dukroms.

Ne iš blogos valios – nes kam pakiltų ranka nešti nuodingus žaislus savo ir savo draugų vaikams. Nešėte todėl, kad paprasčiausiai nežinojote, jog „Maximos“ parduotuvėse padavinėjami žaislai, kuriuose nuodingų medžiagų – ftalatų – kiekis leistinas normas viršija daugiau nei 100 kartų.

Nieko nuostabaus – Lietuvos laikraščiai šiam įvykiui neskyrė pirmųjų puslapių, Lietuvos televizijose – įskaitant LRT – tai nebuvo pagrindinė naujiena, nepaisant to, kad Maximos tinkle nuodingų ir sveikatai pavojingų žaislų, per pusmetį buvo parduota apie 16 tūkstančių, o iš viso Lietuvoje pernai jų buvo parduota beveik 70 tūkstančių. Vidutiniškai beveik po vieną kas dešimtai šeimai Lietuvoje.
Beje, „Maxima“ šioje srityje anaiptol nebuvo lyderė. Bendrovės „Mevasta“ ir „Viskas už vieną eurą“ nuodingų žaislų į Lietuvą įvežė gerokai daugiau.

Bet apie tai tikriausiai taip pat nieko negirdėjote, nes tai Lietuvoje taip pat nebuvo pagrindinė naujiena.

Tačiau spėju, kad galėjote girdėti apie tai, kad nepriklausoma laboratorija Latvijoje nustatė, kad „Maxima“ prekiauja saugiais ir kokybiškais žaislais.

Toks mano spėjimas remiasi pastarojo meto Lietuvos spaudos ir interneto portalų naujienų apžvalga. Jos rezultatas – naujienų apie „nepriklausomos“ laboratorijos išvadas buvo gerokai daugiau nei apie „Maximai“ paskirtą baudą, nekalbant jau apie tai, kad Vartotojų teisių apsaugos tarnyba Latvijos „ekspertų“ išvadų iš viso nepripažino, nes žaislų ekspertizė buvo atliekama pažeidžiant nustatytus reikalavimus.

O jei niekas nepranešė, tai naujienos kaip ir nėra. Išvada labai paprasta: dauguma jūsų iš laikraščių, televizijų ir interneto sužinojote, Latvijos ekspertų nuomonę, kad „Maximos“ tinkle pardavinėti žaislai buvo kokybiški ir saugūs, tačiau niekas jums nepasirūpino pranešti, kad tų Latvijos ekspertų – jei juos galima taip vadinti – išvados yra nieko vertos ir kad iš tikrųjų žaislai kuriuos galbūt pirkote ir Jūs asmeniškai, yra ne tik kad nesaugūs, bet ir nuodingi.

Kadangi Jums taip pat pamiršo pranešti, kad „Maxima“ už nuodingų ir sveikatai pavojingų žaislų pardavinėjimą buvo nubausta, Jūs tikriausiai ir toliau kuo ramiausiai juos ten pirksite ir galbūt patys to nežinodami ir toliau nuodysite savo ir savo draugų vaikus.

Ir ne tik „Maximoje“ bet ir kitose parduotuvėse, įskaitant „Kotryną“, Rududu, Toy‘s Market ir kitas. Visose jose taip pat buvo rasta tūkstančiai jūsų ir jūsų draugų vaikams pavojingų žaislų. Beje, ne šiaip sau pavojingų, o cituoju „neigiamai veikiančių reprodukcinę sistemą, kenkiančių kepenims, trikdančių medžiagų apykaitą, silpninančių imuninę sistemą, ir galinčių sukelti astmą“.

O žinote, kokią baudą Vartotojų teisių apsaugos tarnybą praėjusią savaitę skyrė „Maximai“ už tai, kad ji pardavinėjo žaislus, kuriuose nuodingų medžiagų kiekis leistinas normas viršijo daugiau nei 100 kartų? Tikriausiai neatspėsite, nes ji buvo labai didelė. Net 5000 litų.

Kaip sako LNK blondinės, aš čia gal ne į temą, bet noriu priminti, kad ta pati vartotojų teisių tarnyba šiemet kelis kartus baudė Lietuvos televizijas už neleistiną alkoholio reklamą per krepšinio varžybas. Baudos visais atvejais buvo ne mažesnės nei 10 tūkstančių litų.

Galiu klysti, bet man atrodo, kad nuodingų žaislų keliama grėsmė yra šimtus kartų didesnė nei „Švyturio“ prekės ženklas ant marškinėlių. O jei neklystu, tai kas iš mūsų blondinas: aš ar vartotojų teisių tarnyba?

Ne blondinai, beje ir „Maximoje dirba. Nes jau spėjo pareikšti, kad tikriausiai neskųs vartotojų teisių apsaugos tarnybos sprendimo.

Iš tikrųjų neapsimoka: bauda už kiekvieną iš 8000 parduotų nuodingų žaislų sieks kiek daugiau nei pusę lito. Pelno už juos neabejotinai gauta kelis jei ne keliolika kartų daugiau. O bylinėjimuisi tikriausiai tektų išleisti daugiau nei 5 tūkstančius, be to ir pergalė teisme anaiptol negarantuota. Lietuvos laboratorija savo išvadų neatšauks, o tokių nepriklausomų laboratorijų kaip Latvijoje gali ir neberasti.

Kam vargti? Tikslas įgyvendintas, pelnas uždirbtas, o dauguma nuodingus žaislus pirkusių tėvų nieko apie tai nežino.

Gal tai ir yra socialiai atsakingas verslas, dėl kurio „Maximos“ savininkai sutarė su Kirkilo vyriausybe pasirašydami sutartis dėl Leo LT?

Jei taip, tai labai džiaugiuosi, kad jau ketverius metus į „Maximą“ nebuvau kojos įkėlęs.

Jums to nesiūlau, tačiau nenustebkite, jei auginate sūnus ir ateityje niekaip negalėsite sulaukti anūkų. Tada tiesiog prisiminkite, kas yra ftalatai ir su kuo jie valgomi. Tiesa, bus jau šiek tiek per vėlu.

„Laisvoji banga“

(10 balsų, vidurkis: 4,60 iš 5)
Loading...