Dvi problemos

Savaitraštis 15min 2013 02 01

******************************

Naujoji A.Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė kol kas iš esmės viską daro gerai: neskuba, nesiima neapgalvotų sprendimų ir komunikuoja. Nepaisant to, per kol kas labai trumpą šios Vyriausybės darbo laiką  paaiškėjo dvi akivaizdžios problemos.

Tai – ūkio ministrė Birutė Vėsaitė ir sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

Mažesnė problema yra B.Vėsaitė, dar žinoma kaip šaltoji ir kietoji ir sunkiai apsisprendžiančioji (kai reikia pasirinkti, kuriai ministerijai vadovauti). Šiaip jau gal ji net ir nebūtų problema, nes vitamino C dozę, kurią Lietuva gavo per pirmąjį B.Vėsaitės darbo mėnesį galima vertinti kaip tam tikro pobūdžio natūrinius mainus – mes (turiu galvoje, visuomenę) mokame jai algą, ji mums atsilygina be paliovos mus linksmindama. Juokas, kaip žnia, dalykas rimtas, o gera nuotaika neabejotinai tarnauja visuotiniam gėriui kur kas labiau, nei pavyzdžiui nuolatinės kalbos apie gręsiantį bankrotą. Nepaisant to, tkriausiai vis tiek galima svarstyti, ar mainai lygiaverčiai ir ar Ūkio (Eneregetikos?) ministerijos pagrindinis uždavinys tkrai yra eksportuoti į Lietuvą anekdotus. Tegul ir aukštos pridėtinės vertės.

Bandžiau prisiminti, ar iki tol Lietuva yra turėjusi ką nors panašaus ir mano akyse kažkodėl tai vis iškildavo tokios E.Kunevičienės atvaizdas. Tada irgi buvo juokinga, bet po to reikėjo daugiau nei 3 mlrd. litų nuvertėjusiems indėliams kompensuoti. Viliuosi,  kad dabartinės Ūkio ministerijos eksporto apimtys bus mažesnės. Bet neabejotinai bus ir naudos – bent jau prezidentė D.Grybauskaitė nuo šiol tikriausiai žinos, kad matuoti kompetenciją anglų kalbos žinojimu yra tolygu klausti “Ko nori megaitė?” Nebent ji vis dar galvoja, kad tas klausimas yra racionalus. Noširdžiai tikiuosi, kad taip nėra.

O štai kalbant apie V.Andriukaitį, problema gilesnė. Nes tai, ką daro ir kalba V.Andriukaitis visiškai nejuokinga. Ir čia kalbu net ne apie jo norą “parodyti” privačiam medicinos sektoriui, kur jo tikroji vieta V.Andriukaičio sukurtoje vizijoje. Nes toje, gal būtų galima sakyti – naiviai sovietiškoje – vizijoje galima įžvelgti racionalų grūdą. Pavyzdžiui, pastangas aiškiai atskirti valstybės finansuojamą medicinos infrastruktūrą nuo privačios, neleidžiant pastarajai parazituoti pirmosios, o reiškia, ir mūsų visų sąskaita. Lygiai taip pat pritarčiau V.Andriukaičio pastangoms (jei toks iš tiesų yra tikslas) išnaikinti ir parazituojančius medikus, kurių pagrindinis “darbas” valstybės finansuojamoje poliklinikoje ar ligoninėje yra nusiųsti pacientą į privačią sveikatos įstaigą, kurioje jis dirba, ir kuri kartais būna įsikūrusi tame pačiame pastate.

Žinoma, V.Andriukaitis nėra jau toks baisus ir pavojingas, kaip kartais bandoma piešti, nes daugumos savo vizijų pats vienas jis įgyvendinti negali. O Seime, kaip jau matėme, tų naiviai sovietinių vizijų šalininkų nėra jau tiek daug. Tai gerai.

Tačiau blogai pasidaro, kai išgirsti V.Andriukaitį kalbant, kad “atsidėkoti” gydytojui, pavyzdžiui, dovanojant jam automobilį, yra paprasčiausiai “žmogiška”. Problema ta, kad Seimas galima atmesti kvailus, žalingus ar korupcinius projektus, tačiau net trys Seimai, kartu su Vyriausybe ir Prezidente, net ir labai stengdamiesi, niekaip negali pridėti kompetencijos ar išmušti korupcinių mąstymo įpročių iš kieno nors galvos.

Anksčiau ar vėliau šios dvi savybės duoda rezultatų. B.Vėsaitės ir V.Andriukaičio atveju problemą reikėtų spręsti tų rezultatų nelaukiant.

(6 balsų, vidurkis: 4,17 iš 5)
Loading...
 • Zekas

  Šiaip jau, pritarčiau minčiai, kad norint atsidėkoti už gydymą, tie geradariai pacientai galėtų paremti pačia gydymo įstaigą ar kokį nors fondą.  Bet ne individualius gydytojus, slaugytojus ir pan…

 • NiekurNeiva

  Tarkim, pacientas turi bėdą-ligą „A“, t.y.  serga realiai ir jam tikrai reikia pagalbos. Galimi
  bent 3-ys variantai:

  „A“ šalinama (1) Ligonių kasų lėšomis  „x“ (pacientui mokėti nereikia), (2) Ligonių
  kasų lėšomis „x“ plius paciento oficialiai kasoje sumokamomis lėšomis „y“ (pavadinkim
  „priemoka“), (3) tik paciento lėšomis „z“ kokioje nors privačioje įstaigoje, kuri
  nieko negauna  iš Ligonių kasų .
  Tikėtina, kad z>=(x+y).

  Žiūrint iš bėdos-ligos pozicijų, (2) atveju bėdai-ligai
  visiškai nesvarbu, kad  gydytojas neva „parazituoja“.
  Tai tiesiog situacija, kai bėda-liga pirma nuėjo į „valdišką“ įmonę ir po to
  sužinojo, kad ta paslauga, bet su didesne garantija, teikiama „mišrioje“
  sistemoje. Jei bėda-liga vis tiek pasiryžusi mokėti, tai (2) variantas vis tiek
  geriau nei „paskanintas“ (1) variantas … ir pigiau nei (3) variantas.
  Deja, ne
  visada pacientas-pilietis ir jo bėda-liga yra tapatu…

 • znakorius

  Andriukaitis maladiec, o tai privatininkai nugriebia grietinėlę, suvargusius palikdami valdiškoms (plius darydami tik tas funkcijas, kurios jiems apsimoka, o kas ne – verčia valstybei), o, pvz., ten, kur nėra valdiškų gydytojų, tai tie privatininkai neina.
  Parazituoja IŠ ESMĖS ir tiek.
  Aš pats esu susidūręs (netgi aprašiau čia) kaip gydytojas, lakstantis per kelias vietas, valdiškoje užsiima chaltūrinimu – greitai greitai ir vos ne bele kaip.
  Pritariu Andriukaičiui – dera privatininkus riktinti. Tik tas, kuris turės vieną darbą, tas darbą vertins ir savo vertės stengsis nenumušti visokiais išsidirbinėjimais.

  • Bobute

    Gali būti, kad iš savo asmeninės patirties pasidarėte neteisingas išvadas.
    Gal ta  tamstos apžiūra buvo greita nes diagnozė buvo akivaizdi, o ne todėl, kad gydytojui psichiatrui reikėjo bėgti kitur?
   Gal gydytojas nusprendė, kad tamstos bukumas aplamai yra nepagydomas ar net nėra liga (tik tiek Dievas protelio tedavė ir medicina bejėgė tai pakeisti:)) – tai kam laiką veltui gaišti?

   Taigi, neskubėkit medikų „riktinti“ (ką tas neaiškios kilmės žodis bereikštų) nes problema, galimai, yra vien „jūsyse“…:)

   • znakorius

    Neskaitei,
    aiškinau, kad visa tai tęsėsi pusę metų, po ko gydymas buvo nutrauktas ir pasakė, kad reikia VĖL ( dar kartą, nors pagal aną siuntimą gydymas nebaigtas) gauti siuntimą ir … viskas iš naujo (apžiūros, gydymai – kas mėnesį kartą ir kitame mieste. Ir t.t.).
    Neskaitai, o pliurpi bele ką.
    Matyt, apie save šneki :), nes amžinai išrauni išvadas nei į tvorą, nei į mietą.
    O gal tu tarnauji lenkų ( žydomasonų, rasiejiniams) imperialistams?
    Tada – rankas aukštyn. :)

    • Bobute

     Na jūs ir bukas…:)

     • znakorius

      Žinom žinom – visi blogi, tik to paaiškinti nemokate.
      Nes vaikystėje ant galvos nukritote.
      Užuojauta. :)

     • Bobute

       O ta galva ant kurios nukritau buvo tamstos…
      Va ir išsiaiškinom. Sakiau, kad gydytojai čia ne prie ko… Kalta trauma…:)

     • znakorius

      Gerai, kad prisipažįsti.
      Su kuo ir sveikinu. :)

     • Bobute

       Prisipažįstu. Kalta.
      Nebūčiau ant tamstos galvos nukritusi, gal dabar nebūtumėte toks bukas…

      Ir nemanyk, kad esi neatrandamas.

     • znakorius

      Matosi, kad niekas tavęs neima, jei jau vyrų ieškoti tokiais būdais žadi.
      Bet gi turėtum žinoti dėl ko vyro nerandi – charakteris tavo bjaurus.
      Kadaise tokias ant laužo degindavo kaip raganas.
      Ir teisingai darė.
      Reikėtų pakartoti.
      Degtukų tokiam visuomenei svarbiam reikalui pažadu. :)

  • Visokių yra. Bet šiaip valstybinės įstaigos dirba pakankamai neefektyviai ir pirmos grandies gydytojai turi apie 20 min paciento apžiūrai IR popierizmo supildymui. Privačios – kažkaip sugeba susitvarkyti taip, kad skiriama daugiau ir laiko, ir dėmesio. Tačiau tai ne gydytojų nuopelnas, o tiesiog ligoninės vadovybės tvarka kokio lygio paslaugas teikti. Tai reiškia, kad išgaudyti „vagiančius pacientus“ gydytojus, padaryti tvarką ir t.t. yra pačios įstaigos reikalas, kuo nerandama laiko užsiimti ir leidžiama įstaigai vegetuoti. Yra gi ir teisinė bazė – nekonkuravimo sutartys, etc, kurios leistų greitai ir skausmingai patvarkyti blogus darbuotojus. 

 • Trakimas

  „Privatus“-pirmiausia reiškia atsakingas asmeniškai privačiai.T.y.-nelaukiantis paramos iš nieko.Klientus susirandantis pats.Niekaip nesuprantu,dėl ko piktinasi „privatus“ medicinos verslas?Kaip ir „privatūs“ pensijų fondai(kai valstybinė sodra sumažina jiems valstybinių pinigų dozę?).

 • Trakimas

  Privati iniciatyva reiškia ASMENINĘ ATSAKOMYBĘ.Jei valstybė statytų BAM-us,atomines ir šiltintų privačių piliečių būstus-labai greitai tokia „socialistinė“(valstybinį kapitalizmą puoselėjanti) bendruomenė-bankrutuotų.Reikia suvokti,kad rinka yra tokia pat nepastovi ,kaip ir oras.Valstybė,kuri prisiima visus privačių subjektų patirtus nuostolius-nėra ir negali būti gyvybinga.Valstybė gali išlikti tik tuomet,kai leidžia paskiriems asmenims rizikuoti ir tuo pačiu tiems patiems asmenims -bankrutuoti(pasiimti patirtų nuostolių atsakomybę).

 • Trakimas

  Tas pats yr,kai valstybė pasiima sau į biudžeto naštą ne privačių subjektų patirtus nuostolius,o savo įsteigtų ir valdomų valstybinių ūkio subjektų patirtus nuostolius.Nes „valstybinis ūkio subjektas“ yra nepaskandinamas dėl palycinių priežasčių-jam vadovauja savos chebros skirtas vadovas,subjektas yra nepaprastai svarbus ūkiui arba teikia itin vertingas socialines paslaugas:))))Dėl to bankrotui jokio pagrindo negali net atsirasti.O tai reiškia,kad bet kurio valstybinio ūkio subjekto nuostolinga veikla yra dengiama iš valstybės biudžeto-kiek tai biudžetui-t.y.-VISIEMS ŠALIES GYVENTOJAMS -BEKAINUOTŲ.:)CCCP -yra charizmatiškas valstybinio kapitalizmo pavyzdys:))))

 • Trakimas

  Tačiau juokingiausia yra tai,kad „kovą“ su abstrakčia santvarka,kuri šiaip ar taip, vis viena yra kapitalistinė,kai kurie dvasiškai nestabilūs veikėjai pateikia kaip savo gyvenimo kelią ir(ar) jo tikslą:)Juokas jama skaitant visokių kankinių-tremtinių istorijas,kurios yra angažuotos kovos su valstybiniu kapitalizmu-„komunizmu“:))))Nestabilios psichikos žmogelis visuomet ras su kuom „kovoti“:)Kad tik pinigų už tai gautų daugiau….

 • Vytas30

  Visada palikdavau ir paliksiu pinigų gydytojams po procedūros, jei jie darbą atliko gerai ir rūpestingai. Tiesa paskutinį kartą vaikų odontologė pinigų neėmė, bet man nesvarbu, -žmonės gali mane laikyti kyšininku, korumpuotu žmogumi, bet jie klysta. Darau taip iš dėkingumo. Ir smerkiu tuos kurie duoda pinigus prieš, arba duoda kad greičiau juos priimtų ir t.t Reikia skirti naglumą nuo dėkingumo. Tiesa yra dar tokia kategorija, kurie niekada neduoda ir jaučiasi doruoliai. Bet ne visi tokie balti. Yra tiesiog nedėkingų žmonių tipas, kurie tokie gimė arba juos gyvenimas pavertė nedėkingais. 

  • znakorius

   Blogai darai, nes pratini žmones prie to kas nepriklauso.
   Viena, gydytojų atlyginimai yra puikūs,
   antra, ar tau kas duoda (ar imi kyšius :)) už gerai atliktas pareigas?

  • Baidis

   nelabau supratau,kodėl turečiau duoti pinigų,jei moku mokesčius ???  Tamsta tikriausiai tiesiog nežinote kur dėti pinigų arba yra kitas interesas. mano supratimu situacija yra tokia : privatus ir valdiškas sektorius. Pirmame turi atiduoti savęs daugiau,kad uždirbtum daugiau. Antrame gyveni paprastai ,monotoniškai …ir su mažesniu atlykiu. Taigi kas kam. kaip sakoma kiekvienam pagal sugebėjimus. Tad,jei gydytojas nori gyventi l.gerai _lexus ir t.t. tai jam tik į privatų sektorių,kuris gali būti mokamas ir neišlaikomas valstybės , o tokių klientų /specialiai sakau  kad ne pacientų/ kaip Jūs. Tai tiek .

  • stogas

   Vytas,

   1. O kiek reik palikti maximoje kasininkei is dekingumo ?
   2. Kiek reikia palikti Vilniaus energijai uz paslaugas?
   3. O kiek reikia but dekingam turgelyje perkant bulves?
   4. O dekingumas interneto tiekejui?
   5 O kiek but dekingam truliko vairuotojui? Mikriuko ?
      
   Ar dekingumas yra tik medikams? Gal cia iskrypimas ?

   • Vytas30

    1. Palikčiau, bet jos negali turėti papildomų pinigų kišenėse, o kasa vakarais skaičiuojama, kas viršaus gražinama į bendrą kasą. 
    2. Aš kalbu apie dėkingumą žmonėms kurie parodė rūpestį ar atliko gerą darbą, čia būtų nesusipratimas remti tokias bendroves.
    3. Jei perki ne pirmą kartą ir žinai, kad žmogus doras, jo bulvės skanios, kodėl nepalikti grąžos?
    4. Tas pats kas ir antras punktas…
    5. Nevažinėju tuo transportu, bet troleibusams ir autobusams užleidžiu kelią, vis kažkoks dėkingumas.

    P.S Dėkingumas nėra tik medikams. Galima atsidėkoti kaimynui už pagalbą užnešant šaldytuvą į penktą aukštą, atsitiktiniam vairuotojui padėjusiam pastumtį automobilį, draugui už buto remontą ir t.t ir panašiai. Ir nebūtinai dėkingumas matuojamas pinigais, bet ne visi tai supranta ir tuoj kaltina korupcija, kyšininkavimu, ir negalvoja apie visuomenės susvetimėjimą.

    • stogas

     Vytas,
     1. Gera sistema isdirbo andriukaiciai, kasisninkes negali turet savu pinigu kisenese, o gydytojai gali… :)   nu ner kaip dekingumo isreiksti, nera…
     2. As tau siulau remti ne bendrove, o joje dirbnacius zmones ir gaunancius uz darba alga. Oficiale.    O tu sast uz dekinguma dar 100 lt, juk salta nebuvo, negaili juk silumos?
     3. Matai dekingumo sarasas ilgeja… gydytojas ir turginis. Ypac gydytojas kuris nenori dirbti be paskatininmo…  :)
     4. Nevazineji mikriuku, tada LUkoilo operatoriui prie kasos , sast voka su 100 lt, juk benzo gero dave. Su sypsena pasitiko.  Tave dar kava tada pavaisins… is dekingumo. Nekyla mintis? 

     P>S> Jus teisingai suprantate, kad cia dekingumas gydytojui  nieko bendro neturi su samprata  zmoniskas dekingumas.  Gydytojui but dekingam esi priverstas , sveikata, gydymas,skausmas,  eiles, antro gyvenimo negausi, pats nepasigydysi. Ypac kai santazuoja tave neatlikdami savo darbo. O jei nepavalgysi viena kita karta- isgyvensi. !  tad nereikia lia lia…

     • Alois

      O kiek kasininkės ir interneto tiekėjo paslauga yra individuali, pritaikyta konkrečiam klientui/vartotojui. Jeigu gydytojas diagnozę nustatytų pagal testų knygą, o kirpėjas kirptų pagal tą patį „bliūdelį“, tai tada tokio atsidėkojimo prasmė smarkiai sumažėtų.

      Tiesa, aš pats asmeniškai nesu linkęs „atsidėkoti“, jei lankausi arba privačioje klinikoje, kur moku nustatytą kainą, arba valdiškoje, bendra tvarka gauto „talonėlio“ metu, už tai aš moku mokesčius, bet jeigu prašau, kad gydytojas priimtų be talonėlio, ansčiau, ar kokiu man patogiu metu, tai suprantu, kad toks individualus taikymasis prie mano poreikių turi būti atitinkamai atlygintas.

    • znakorius

     Neskiriant (ar apsimetinėjat durniuku?):
     viena yra prekiniai – piniginiai santykiai (tau kažką duoda, tu užmoki) nuo visuomenei naudingo elgesio, padedant visuomenei, kas gali būti tik malonu sau, bet gali būti ir taip, kad ta visuomenė, atėjus laikus, padės ir tau.
     Skirtingi dalykai.

 • stogas

  Medicina konkreciai isigimsta ir kuo toliau tuo labaiau. Jei apturejai problema- eile pas seimos gydytoja 1-2 savaites, jei nenumirei iki to dar teks palaukti 4-6 savaites pakliuti pas 1 ar 3 specialistus priklausomai ka tau itaria ir ka randa.  Ir veliau su atsakymu 1 savaite pas seimos gydytoja. Bet maza to nemokamos gydyklos randa kaip pasipelnyti – gydytojas laisvas nors ir rytoj, bet uz priemoka.  Is kas idomiausiai pazangiausios poliklinikos ilgina visakeriopai nemokamos paslaugos priejimo laika ir organizuoja darbus taip kad gydytojai priimtu kuo daugiau klientu  „be eiles“ su priemoka.  Skant , komercija . 
     O ponas Andriukaitis visai buvo laimingas uz paslaugas imdamas dovanas. Cia toks oficialus reketas medicinoje.    Kiek suprantu jam ir masina nauja paimti butu nemazai.  O kam gydyt klienta be dovanos, be voko, bus blogiau atnes ne tik vokeli ?  Kokia is jo nauda?   Nenustebciau, kad sis ponas ir pirkdamas duona pardavejai atnesa saldainiu deze ir konjakelio, kad jam sviezios ipjautu, skant.  
   Tokie iprociai as tau – tu man…

  • znakorius

   Andriukaitis – tremtinys, tai gal čia koks atavizmas iš anų laikų? :)

  • Alois

   Maišote pasekmes su priežastimis. Valstybinės poliklinikos/ligoninės priima ne tiek, kiek laiko turi daktaras, o tiek, kiek už tai apmoka Ligonių kasos. Beja, šiuo metu netgi tas nedidelis įkainis yra įvertintas keficientu 0,8.

 • M_a_u_r_a_s

  vėsaitė panašu kaip lyderis neatsiskleis, kol kas pasireiškė tik išreiškusi susirūpinimą, kad viešasis interesas mažina auginamų Lietuvoje kiaulių skaičių. Jei kunevičienės laikais dar galėjom guostis, kad nespėjom užsiauginti profesionalų, tai dabar pažiūrėjus ką matom keliuose svarbiuose postuose ir ką tie žmonės kalba belieka su vis didesniu nerimu laukti 100 dienų, laiko nedaug, bet dar yra.

  • Trakimas

   Mockaus finansuojamos ir paviano Valentinavičiaus koordinuojamos viešų ryšių bendrovės sutelkė pajėgas prieš gerb. Vėsaitę.Socdemai yra apleidę viešus ryšius dėl nežinomų priežasčių.O atsakas TS-LKD gaujai galėtų būti toks stiprus,kad maža nepasirodytų“:)

 • M_a_u_r_a_s

  Beje, to andriukaičio pasisakymo apie automobilį („ kai išgirsti V.Andriukaitį kalbant, kad “atsidėkoti” gydytojui, pavyzdžiui, dovanojant jam automobilį, yra paprasčiausiai “žmogiška”.) negirdėjau, jei tai ne ištraukta iš konteksto citata o pateisinimas – tai gėda, nes (žinoma valstybinėje) sveikatos sistemoje cirkuliuojančios dovanos priemokos yra ir etikos, ir mokesčių-biudžeto-šešėlio klausimai, kuriais turėtų pasisakyt šadžius. Jei tai viešas pareiškimas, nekenktų įdėt nuorodą.

  • Trakimas

   „Žali“ Tautos Tatos Landzbergio marsiečiai  taip ir liko nepanaudoti viešuose ryšiuose su runkelių Tauta….:)Socdemams apie tai beliko tik „pasvajoti“….:)O reikia tik dirbti su kiekviena galimybe ir proga:)Reikia budulius iš TS-LKD murkdyti jų pačių išmatose-kedopedikų skandale,žalių marsiečių vizijose ir Kreivio mamuko duknose..:)

   • Trakimas

    Dar reikia pastebėti,kad jokios rimtesnės kompanijos neturi ir nesiruošia turėti reikalų su Mockaus gaujos kontoromis.Tai-nuosprendis politikuojančiam pseudoviĄrslininkui Mockui ir jo partneriui-Kurlianckiui:)Nzn-ar jie yra lytiniais partneriais-tačiau jų abiejų veiklos stilius signalizuoja,kad šitie du asabos nėra normalūs žmonės.:)Aciprašau,jei -klystu:)

 • Kartais net ir blaiviai mąstantys žmonės, kokiu, manau, yra Artūras, nesugeba nusivalyti neoliberalios ideologijos užmuilintų „akinių“. Andriukaitis iš tikrųjų teisingai diagnozuoja problemas medicinoje, bet jam jų nelemta išspręsti.  Korupcija ten ir kitose Lietuvos (ir ne tik jos) gyvenimo srityse turi tas pačias šaknis, kurios ir slepiamos propaganda.  Ta propaganda verčia Andriukaitį „Mėlynojo vaizdo riteriu“.

  • znakorius

   Išspręs.
   Be jokių abejonių.