Citata #204 D.Teišerskytė apie pasaulinės krizės priežastis

Iš Seimo narės D.Teišerskytės pasiūlymo dėl 2009 metų biudžeto projekto:

Kadangi pasaulinė krizė priklauso nuo kultūros ir dvasinės krizės ir įsigalėjusio materialaus prado, tai mažinti lėšas kultūrai yra nusikalstama. Nes tik kultūringas žmogus vartos taupiai ir tikslingai ir tuo pasitarnaus viso krašto gerovei.

(2 balsų, vidurkis: 2,00 iš 5)
Loading...
 • max

  ach jau tie viešieji intelektualaus fronto kariai- jie viską apie viską žino ir viską visiems gali paaiškinti. Kaip sakoma – kai neturi ką pasakyti geriau kramtyk Orbit.

 • Donatas

  dėja, dėja, netaikau teišerskytei, bet nei kultūringumas, anei intelektas negarantuoja, kad žmogus nėra amoralus… o vagia (t.y. vartoja netaupiai ir netikslingai :) ir kultūringi žmonės, kaip parodė VEKS patirtis…

  • Auksinis kardas

   Dejonė, dejuoti, deja…
   Dėti, dėtuvė, sudėtis.

   • Donatas

    deja, deja … :) matyt, rašau ‘dejuoti’, o pasąmonėje -‘dėti’ :)

 • J. naivus

  Seimūnė surašė gal kiek padrikai, bet tie jos teiginiai- visi – teisingi.

  • Aha, žmogus iš kart pasidaro kultūringesnis, ima mažiau vartoti, pasižiūrėjęs spektaklį. Jei jį pažiūri 3 kartus, pasidaro maždaug 3 kart tiek daugiau kultūringesnis, nei prieš. Analogiškai, jei nueina į cirką. Arba zooparką. Arba į prancūzų postmodernistų tapybos žmogaus fekalijomis parodą. Juk finansavimo didinimu ponia Teišerskytė, iš esmės, irgi siūlo skatinti kultūros vartojimą, o ne vartojimo kultūrą. Todėl man irgi nevisai aišku, kaip vienokio vartojimo skatinimas gali sumažinti bet kokį kitokį vartojimą. Net jei ir būtų pasiektas parlamentarės pažymėtas vartojimo mažinimo tikslas, sisteminei krizei nuo to būtų geriau, o ne krašto gerovei, todėl Dalios pasiūlytas netaupymas kultūrai bet kokiu atveju yra blogis…
   Pakeliui dar prisiminiau apie kultūrinių renginių įtaką individo kultūrai: sovietmečiu dažnai tekdavo važinėti autobusu pro Šiluvą. Buvo kraupoka matyti, kaip po žymiųjų Šiluvos atlaidų, švariomis nuo atleistų nuodėmių sąžinėmis, apdėliodami viens kitą triaukščiais keiksmais į autobusą per artimo Kristuje galvas autobusan braudavosi prašviesėję tikintieji…
   Arba kaip vienas kultūros namų direktorius aiškino Makarevičiui, kai į koncertą susirinko mažai žmonių: „Da vot, Andrei Vadimyč, vot takoje u nas bezkulturje, bliad…“ Aš čia link to, kad ilgą laiką didintas finansavimas kultūrai jos kokybę, mano galva, sumenkino. O gal tik man taip atrodo, kad kultūra mūsų kultūroje baigia išnykti…

   • nerijus

    Arba prie „vamzdžio“…
    Iš kart „vamzdiškai“ pasijaučia.

    Eiliniai viešieji ryšiai ir kažkam byrai už tai pinigėliai.
    Kiekvienai ministerijai yra „išrašomas čekis“ „tam“ ir juos privalai išleisti, nes kitaip jie gryžta į „ten“- iš kur ir atkeliavo…

   • J. naivus

    Būtent. Kultūros stoka sudaro prielaidas reikštis barbarams.

 • Sarunas Skyrius

  Jei taip paprasta būtų kultūrą įjungti/išjungti.

 • A.G.

  Auksiniai gerb. Dalios Teišerskytės žodžiai.
  Mes visi tie, kurie esame ištikimi Lietuvos Respublikai turime siekti, kad savo ainiams išlaikytume kalbą (tautiškumo pagrindą, kuris yra valstybingumo pagrindas), papročius, Lietuvos Nepriklausomybė.
  Tai yra įmanoma, jei mes išmokslinisme Lietuvos jaunąją kartą, jei jai atversime kultūros lobius.
  Tik išsilavinęs ir kulturingas žmogus gali perimti iš mūsų Tėvynę ir tik tuomet mes galėsime ramiai numirti, kai žinosime, kad Lietuvos Respublika patikimose rankose.
  Tad šiandien kalbėdami apie jaunosios kartos (jaunuolis, tai žmogus iki 50 metų, o vyras – nuo 60-ies metų) išlavinimą (o žmogus šiais laikais mokosi visą gyvenimą – iki grabo lentos) – labai pritariu gerb Dalios Teišerskytės iniciatyvai ir indėliui puoselėjant Lietuvos žmonių dvasią, per kultūrą.
  Aš ja tikiu, nes žinau kiek ji daug įdėjo pastangų, kad nebūtų sunaikintas Lietuvos literatūros ir meno archyvas. Tas lobynas išsilaikė tik jos dėka. Ji suprato, kokie neatsakingi buvo departamento kėslai (gal būt, tuo bandant spręsti nekilnojamojo turto klausimą prestižinėje Vilniaus vietoje… bet kaip būna, kai kasama kitam duobė – į ją įkrenta tas, kuris ją kasa… tad ir šiuo atveju visiškai teisingai yra naikinama šiuo atveju visiškai nereikalinga biurokratijos citadelė – departamentas).
  Tai tik vienas pavyzdys, kuris įrodo konkrečias Dalios Teišerskytės pastangas (o ne pliurpalizmą).

 • max

  chebra, rašykit trumpiasnius komentarus, jau bloga darosi nuo visų tų bla bla bla

  • Auksinis kardas

   man tai taviškis pasirodė per ilgas

  • nerijus

   pritariu…
   Sunku skaityti, nes kol „priskaitai“ pabaigą, tai jau pradžią pamiršti.
   :)

  • arta

   jo, nes cia gi svarbu pasijuokt, o ne kazka rimto pasakyt :)
   Rimtai tegu sau Seime sneka, uztat jis mums ir nepatinka :)

  • A.G.

   Kai reikia – galima ir angliškai (pirmo abzaco pirmo sakinio pirmajame žodyje).
   Bet perdaug nesuanglėkim… o tai liks tik keiksmai ir anglys…
   Bet pastaba teisinga, kitokių nebūna.
   Esu žemaitiško kraujo, kur, kaip esu jau sakęs, antrą kartą per vakarą pasakytas žodis „Je“ rodo, kad tas vyrs labai jau daug pliurpia… ir paprastai antrą kartą į kompaniją jau nebūna paimamas… taigi, gali būti trumpiau net nei angliškai, jei laikytumėmės žemaitiškų papročių.

 • Linas

  o aš tai girdėjau kalbant:“Andrej Vadimyč,a vy s Leonidom Iljičom vodku pyli?“O tas atsako:“Da,pyli i povorot igrali“.Ir abu juokiasi.Čia tau ne Teišerskytė su savo receptais nuo krizės.

 • Mantas

  Nu nezinau apie kokia kultura Teiserskyte kalba. Jei apie ta kur ji pati tuose dainoreliu konkursuose komisijoje sedi, tai man nuo tokios fonogramines kulturos tik egresija kyla.

  • Auksinis kardas

   Tenka rinktis iš agresijos ir erekcijos…

 • Auksinis kardas

  Esmė teisinga, bet, panašu, ir pats Artūras tai vertina vien ironiškai? Atskaitos taškai, kultūra, turi lemiamą reikšmę tam, kaip atrodo pasaulis aplink individą, ir ką jis jame kuria.

  Deja, kaip čia mini kiti vaikinai, ne toks jau paprastas yra įsikišimas šion kokybėn. Bet net nesistengti gerinti ar išlaikyti padėtį kultūros baruose – tikrai nieko pagirtino.

  • arta

   O apskritai, ar Račas cia yra kazka parases be ironijos :)

 • Karvė

  Manau, kad yra tiesos D. Teišerskytės žodžiuose. Vartotojiškumas ir paviršutiniškas požiūris yra krizės priežastys, o kultūra, mano manymu, yra gera priemonė skatinanti žmones mąstyti truputį giliau, „pafilosofuoti“. Juk įvairiose meno srityse ir srovėse dažnai keliamos egzistencinės problemos, o kai žmogus pradeda susimąstyti, ką jis daro, kodėl tai daro, koks yra jos gyvenimo tikslas ir siekiai, manau vis tiek galų gale prieina kažkokių išvadų ir susidėlioja vertybes. Tai jau padaro juos nepaviršutiniškus, o naujosios vertybės, tikėkimės, ne tokius vartotojiškus.

  • Rimantas

   Negi taip sudėtinga pasidomėti, kokios iš tiesų krizės priežastys?

   • nerijus

    Kiekvienas nori būti specialistu ir „atrasti“ jau atrastą „kosmosą“ ar „pr*mą“- kiekvienam pagal skonį :)

   • Auksinis kardas

    Klausimas, kaip šūvis naktyje.

   • Karvė

    Rimantai, vieni mato simptomus, kiti gi ieško ligos…

 • pirma minties dalis – prielaida- visiskai teisinga, taciau antroji – isvada – visiska nesamone. Prievarta ar skatindamas pinigais, tiketi Dievu nepriversi..

 • Slyvanosis

  „Kryzius ir kultūra“ – tai mano naujausios monografijos, išleistos visomis JT organizaciją sudarančių valstybių kalbomis, pavadinimas.
  Ponia D. Tei nukopijavo vieną toje monografijoje paskelbtų tezių (galbūt telepatiškai).
  Šios tezės kontekstas yra tokis (monografijos „Kryzius ir kultūra“ lietuviškosios versijos 1111 psl. 14 pastraipa):
  Pasaulinis ekonominis kryzius daugelį vyriausybių veda į pagundą rūpintis vien savo asmeniniais reikalais ir nebekreipti dėmesio į krašto piliečių edukavimą (rašto mokymą). Edukacijai ir kultūrai skirti asignavimai nukreipiami valdininkų paskoloms už būstą dengti, o ne vadovėliams, kreidai ir gaubliams pirkti.
  Atkreiptinas ypatingas dėmesys, kad beraštis pilietis yra nekultūringas homo erectus. Jisai negali perskaityti dietologų perspėjimų apie apsirijimo žalą kūnui, o juolab nesuvokia į dvasią įsiskverbiančio materialaus prado pražūtingo poveikio. Nekultūringi suagusieji gimdo nekultūringus kūdikius, o nekultūringoje terpėje kryzius plinta kaip Ebolos virusas sausakimšame autobuse. Todėl darytina griežta išvada:
  „Kadangi pasaulinis ekonomikos kryzius priklauso nuo kultūros ir dvasinio kriziaus ir įsigalėjusio materialaus prado, tai mažinti lėšas kultūrai yra nusikalstama. Nes tik kultūringas žmogus vartos taupiai ir tikslingai ir tuo pasitarnaus visos planetos gerovei.“

  Kaip matote ponios D. Tei mintys labai artimos mano monografijoje paskelbtai tezei.
  Esu labai pamalonintas, kad mano nuomonė tokia svarbi. Vielen Dank.

 • gie

  Visai galima laikytis priesingos nuomones, kadangi tikras menas gimsta tik is nepritekliu, kancios, etc… Todel si krize ir finansavimo trukumas atvers vidinius musu kulturos lobius :)

 • Slyvanosis

  Mylista gie, jūs esate tūkstantį kartų teisi(us), nes gi 2009 sausio 16 dieną prie seimo pastato iš tiesų atsivėrė vidiniai mūsų kultūros lobiai, kuriuos nekantraujantys parodyti piliečiai svaidė Tautos išrinktiesiems pro visualinio komunikavimo angas.
  Per asper ad astra!

 • dimes

  Ne kultūringas, o sąmoningas žmogus leis pinigus taupiai ir apgalvotai. Kultūringumas čia visai ne į temą.

 • Linas

  kažkiur čia jau sutikau protingą pasiūlymą trumpinti išsakomas mintis ir tezes.Sau to netaikydamas dėl padėties erdvėse išskirtinumo,raginu kolegas per daug nesiplėsti.Prisipažįstu,kad skaitydamas mano mėgstamą Slyvanos-ą,pametu ne tik minčių pradžią,bet ir vidurį bei priešpabaigines išvadas.Dar kartą bardzo dzenkujem.

 • Slyvanosis

  Linai, mielas mano gerbėjau, aš negaliu trumpinti kai kurių opusų, nes tai tolygu savo kūdikių galūnių amputavimui.
  Bet gi esate teisus, galėjau parašyti trumpai: nusipezėjo D. Teišerskytė su krize ir kultūra.
  Matyt, žmonija būtų nieko nepraradusi, jei nebūčiau prirašęs ilgo komentaro absurdo stiliumi…