Baltarusija: didžioji pliušinių meškiukų paslaptis

http://www.comedycentral.co.uk/

Aš iš esmės pritariu Lietuvos prezidentės D.Grybauskaitės politikai Baltarusijos atžvilgiu, tai yra, manau, jog nepaisant to, kad šios šalies vadovas yra ledo ritulininku tapęs buvęs sovchozo pirmininkas, užsidarymas ir izoliacija nėra pats geriausias būdas skatinti demokratiją ir aiškinti, kad sovchoze gerai būna tik jo pirmininkui bei dar vyriausiajam zootechnikui (jei karvės gerai veda) bei agronomui  (jei bulvės gerai sudygsta).

Aš – už bendravimą. Betarpišką, nuolatinį ir su kuo mažiau apribojimų. Žinau, kad tokia politika Lietuvoje priimtina ne visiems ir kad tikriems Lietuvos patriotams, kurių vardų aš neminėsiu, nes jau ne kartą esu minėjęs, vien nuo rusų kalbos skambesio ar A.Lukašenkos protreto susuka sąnarius ( o dažnai ir vidurius), užpuola migrena (nors šiaip tai jos objektas yra smegenys) ir pradeda krėsti karštinė (iš tiesų tai dažniausiai būna pagirios). Ir tai nepaisant to, kad didžioji dalis tų patriotų rūko iš Baltarusijos atvežtas cigaretes, pilasi į savo geresnių nei kaimyno automobilių bakus iš ten pat įvežtą dyzeliną ir nuo karštinės gydosi „Zelionaja marka“ ar panašia ta pačia kryptimi keliavusia gydomaja mikstūra. Jie tikri Lietuvos patriotai, todėl aukojasi, gindami savo bendrapiliečius nuo blogio, tai yra atkišdami jam savo krūtinę, skrandį ir kišenę.

Aš ne toks. Ta prasme – ne patriotas. Net ir vakar skaitinėjau vieną rusišką puslapį, o miegamajame prie lovos vis dar guli neperskaityta „Tretja imperija“, o pulkininkas Vasinas su savo jauna žmona man iki šiol skamba taip pat gražiai kaip ir prieš 20 metų.

Beje ir pasaulio (Kubos) patirtis rodo, kad bendravimas turi teigiamos įtakos šalims, nežinia dėl kokių priežasčių vadinančiomis save „respublikomis“ ar „demokratijomis“.

Todėl, pritardamas Lietuvos Respublikos prezidentės politikai Baltarusijos atžvilgiu, aš nusprendžiau prisidėti prie jos įgyvendinimo.

Nuolat girdėdamas apie tai, koks gražus ir saugus miestas yra Minskas, ir koks aktyvus yra naktinis gyvenimas jame, nusprendžiau bendrauti, tai yra aplankyti meškiuką jo paties guolyje.

Pirmiausia, susiradau labai gerą puslapį internete, kuriame galima išsinuomoti padorų butą Minske už prieinamą kainą (labai mėgstu kavą ryte virti pats). Parašiau, man atsakė, sutarėme dėl datų.

Išsiaiškinau, kad traukinys į Minską važiuoja vos keturias valandas, o kaina – net nepadoru sakyti, nes prarasiu statusą.

Beliko smulkmena – gauti vizą. Kadangi eilėse stovėti tingiu, pavedžiau šį reikalą vienai iš turizmo agentūrų (prieš tai gavęs iš buto Minske nuomotojų vardą, pavardę, adresą ir telefoną).

Ir štai tada paaiškėjo, kodėl meškiukai yra blogai. Ogi todėl, kad jų smegenys yra pliušinės.

Pasą man grąžino. Be vizos ir su bjauriu ir visai nepanašiu nei  į meškiuką, nei į ledo ritulį antspaudu. Kai pabandžiau išsiaškinti, kodėl, pirmiausia man buvo pasakyta, kad pliušinės smegenys nieko neaiškina, tačiau vėliau man buvo atskleistos pliušinių meškiukų paslaptys. Pasirodo, aš kreipiausi dėl privačios, o ne turistinės  vizos, o norint ją gauti, būtinai reikia iškvietimo iš asmens, kurį aš nurodžiau savo prašyme.Tai buvo pirmoji paslaptis.

Vėliau išgirdau ir antrąją:  jei aš nuvykčiau į Baltarusiją be iškvietimo, kas gi tada būtų už mane ten atsakingas. Na, pavyzdžiui, tuo atveju, jei man vidury dienos imtų ir ant galvos nukristų koks pliušinis meškiukas arba jei aš, pavyzdžiui, sugalvočiau pamatęs buvusio sovchozo pirmininko rūmus suploti rankomis iš nuostabos ir pasigėrėjimo? Taigi – niekas. Juk aš pats tai už save negaliu atsakyti.

Todėl man buvo atskleista ir trečioji pliušinių meškiukų paslaptis: reikia gyventi viešbutyje ir kelionę organizuoti per Baltarusijos turizmo agentūrą. Ir, jei ką, tai gal net kitomis dienomis, nei aš pageidavau. Išdrįsau pasidomėti, ar tik kartais tomis dienomis neplanuojama kokia nors opozicinė akcija, nes, sakau, būtų visai įdomu pažiūrėti, kaip demokratija veikia realiame gyvenime . Iš meškiuko išraiškos supratau, kad pasidomės ir kad tomis dienomis saugūs bus net mezgimo ir ledo ritulio užsiėmimai.

O bet tačiau kadangi aš pritariu Lietuvos Respublikos Prezidentės politikai Baltarusijos atžvilgiu, tai padariau kaip patartas: susiradau kelionių agentūra, organizuojančią keliones į Baltarusiją, rezervavau viešbutį Minske ir dar kartą užpildžiau prašymą vizai gauti. Pažadėjau sau, kad paliksiu savo senąją rudą kuprinę namie, kad niekam nepasirodytų, jog ji panaši į meškiuką ir pakeisiu ją mėlynu lagaminu, kuris nė iš tolo į meškiuką nepanašus.

Ilgai netruko: dar tą pačią dieną paskambino iš agentūros ir pranešė, kad pasą galiu pasiimti. Ir net nuotrauką. Bet be vizos. Taip pat – be to bjauraus antspaudo. Ir be pinigų, kuriuos už vizą sumokėjau.

Šį kartą jau jokių paslapčių.

Bet aš ne kvailas ir viską supratau. Pati didžiausia pliušinių meškiukų šalies paslaptis yra ta, kad pliušiniai meškiukai neturi smegenų. O smegenys reikalingos kam? Kad apdirbtų iš išorės gaunamus signalus, juos apdorotų, įvertintų ir pasiūlytų sprendimą.

Kai smegenų nėra, signalai ateina, bet apdoroti juos nėra kam. Todėl pliušiniai meškiukai pasimeta: jiems baisu, nes jie nesupranta, kodėl aš noriu atvažiuoti į Minską. Jų tuščios piušinės galvos renka signalus, žiūri į degančias įvairiaspalves lemputes ir kompiuterių monitorius ir nors jokie ženklai nerodo jokio realaus pavojaus, jų rankos dreba, uodegėlės tirta, o ausytės linksta.

Jei jų pliušinėse galvytėse būtų bent miligramas smegenų (tegul ir pliušinių), jie galbūt leistų sau pagalvoti, kad gal ir visai neblogai, jei aš paliksiu jų gražiojoje sostinėje kelis šimtus dolerių prieš tai išsikeitęs juos į kelis milijonus pliušinių rublių). Nes aš kažkur gyvensiu, kažkur valgysiu ir net (buvau jau išsirinkęs) vieną iš kelių naktinių klubų (demokratijos išraiška) aplankysiu.

Jei po tomis nulinkusiomis ausytėmis būtų bent vieno pliušinio rublio vertės pilkosios masės, tai meškiukai, jei to norėtų, galėtų net kokio klofelino man tame naktiniame klube į taurę įpilti ir su kokia nors pusiau apsirengusia pliušine meškyte nufotografuoti arba sukurti situaciją, kurioje žinanat mano nemeilę dundukams, būtų galima nesunkiai išprovokuoti sėdynių spardymą. Žinoma, mano statusas ne toks, kad kam nors tai labai rūpėtų, bet gal kokiai Šiaulių ar Kėdainių krašto televizijai kaip aktualija ir sueitų. Ar bent jau būtų galima viešai  paklausti „Kodėl?“ ar paaukoti šventas mišias už taip žemai puolusią žiniasklaidą.

Bet pliušiniai meškiukai smegenų neturi. Todėl jie ir pliušiniai ir jiems baisu. Jie negali suprasti, ko jie bijo, dėl kokių priežasčių ir kodėl iš viso reikia bijoti miške, kuriame jokių žvėrių, išskyrus pliušinius meškiukus nėra.

Man šiek tiek apmaudu dėl žmonių, kurie gyvena tame pliušinių meškiukų miške, bet apskritai galbūt viskas į gera. Mat kai nėra smegenų, kurios geba apdirbti iš išorės ateinančius signalus, labai tikėtina, kad nuolatinėje baimėje gyvenantys pliušiniai meškiukai vieną gražią dieną pradės bijoti patys savęs. Ir savo rankomis išpešios vienas iš kito vatą, kuria prikimštos jų galvos.

Baltarusijos žmonėms beliks tik stebėti, kaip draiskanos nukloja kažkada buvusių sovchozų žemes ir po to švariai viską sušluoti ir išmesti.

Aš kažkodėl tikiu, kad dar pamatysiu kaip tai atsitiks. Nes aš sužinojau didžiąją pliušinių meškiukų paslaptį.

P.S. Jei pakaks noro, laiko ir jėgų, planuoju šį tekstą taip pat publikuoti ir rusų bei anglų kalbomis.

P.P.S. Tikiuosi, kad mano piniginis įnašas į pliušinių meškiukų šalies biudžetą bus panaudotas pagal paskirti, tai yra, bent jau kokia dešimtis kilogramų smegenų (tegul ir kiaulės ir virtų)  už tą sumą turėtų būti prieinama.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...
 • stogas

  Ponas rukote ? Meskiukas pabijojo, kad per daug ketinate isvezti kontrabandos vardu „Minsk“…

 • Fredis*

  Naivuolis. Didžioji didžios, iš visų pusių priešų apsuptos baltarusių tautos politika.
  „Treteja imperija“ ir pulkininkas Vasinas su žmona po pagalve ar šalia lovos (kas jiems tas Vasinas??) nėra pakankama priežastis įsileisti ES piliečio į savo teritoriją. Atsakomasis veiksmas dėl sankcijų BLR pareigūnamas.
  Dar reikės daug dirbti, mokytis, mąstyti ir vėl dirbti, mokytis, mąstyti…

  P.S. Švedų aktyvistai pakenkė dviejų tautų santykiams, gal reikėtų padaryti ekspediciją į šiaurės vakarus (Skandinavijos pusiasalį) padėti teisėsaugininkams niekadėjus surasti ir priduoti ten kur reikia?

  • stogas

   Svedai nepakenke , o islazdavojo svelniai Cara. Parode jo vieta. O fredis jau Batkai i subine gatavas sulyst.. as uzsienio reikalu ministro vietoj buciau atviru tekstu ir pasiuntes tolyn, taip kaip Batka pasiunte musu prokuratura su prasymu isduoti Uskopcika ir Co, prisidejusi prie Medininku zudyniu. Pasiunte ir nesiparina.

 • stogas

  O jei rimtai, tai as nezinau kaip jaustis baltarusijos opozicijai, jei diktatoriu remia , palaiko glaudzius rysius aplinkines salys.
  O kaip jaustis opozicijai, jei jos lyderi „uzstukacina“ draugyste opozicijai deklaruojanti salis? Pasauliui viskas OK, taip suprast?
  Jei salys, nerodys batkai uzpakaliuko, neuzdraus kelioniu, neuzdarys saskaitu bankuose, tai ir tai mazai opoziciaji be jokio palaikymo bus galas. Nz, man mieliau kaimynine salis Lenkija, Vokietija, nei tokia Rusija ar Baltarusija.
  Pagal mane , verciau atsisakyti pinigu einanciu is Baltarusijos, bloginant ekanomine situacija toje salyje. Apsoliutus skurdas, mustras, durnumas, tremimai greiciau pakurstytu zmones , opozicija sukilti is rimto. O dabar ka- reik kredito- jamk, reik valiutos- parduok, reik pahazukos- vaziuok i Vilniu. Geras toks dede, visiems tinkamas, toks siltas grazus Caaras ir tuoj tuoj ji pakeis Caraitis.. nereikia man tu ju kruvinu pinigu..

 • Rytis I

  Vakar batka lydėjo naująjį ambasadorių į Rusiją. Linkėdamas visokeriopai geros kloties bei būtinai gerai ten elgtis kartu priminė, kad santykiai su Rusija tokie pat svarbūs, kaip ir su Venesuela. Turbūt panašiai, kaip mums geriausia iš kaimynų – Kinija.

 • Audra

  Batia yra batia. Savo šalį izoliuot yra tikrai blogai. Bet, kad Sorošo fondus iš Baltarusijos batia išpirdolino tai čia tik pagirt reikia.

  • Rytis I

   Taip, o vienas didžiausių Sorošo nusikaltimų Lietuvoje buvo interneto plėtra. Žiauriai lėtas buvo, kiek tauta turėjo iškentėti… Neatleisim niekada, ir gal net melejonus nešvarius grąžinsim, su procentais.

  • Fredis*

   Sorošo iš visur „išpirdolinimo“ klausimą visapusiškai yra išnagrinėjusi „Respublika“. Šio dienraščio čia paminėjimas yra tas pats, kas Peugeot vyriausio vadybininko tinklaraštyje girti Volkswagen markės automobilius. Manau, kad tai labai netaktiška, ponia Audra.

 • Įtariu, kad A. Račas Baltarusijoje yra persona non grata… Kažin, A. Užkalniui vizą duotų? :)

 • bang

  Stilius kažką smarkiai primena, nesakysiu ką.
  O iškvietimas reikalingas ir pas mus: aprūpinti ne mažesniu 14 kv.m gyvplotu :), prireikus padengti užsieniečio grįžimo, išsiuntimo ar grąžinimo į kilmės ar užsienio valstybę, į kurią jis turi teisę vykti, išlaidas.
  Kodėl reikalingas kvietimas? http://www.migracija.lt/index.php?-130822707

  • mielas bang, na, tai gal vis tiek paskaitykite prieš komentuodamas. Please. Juk apie plotą, berods labai aiškiai parašiau.

   O kai dėl stiliaus, tai sakykite drąsiai. Gal Remarkas? Hesė? Bulgakovas? Bačiulis?

   • Andrius

    … o gal čia bang apie „demokratijos“ stilių… bandysiu spėti – Račas ? :)

    • bang

     P.S. Stiliaus nieks neatspėjote.

    • Andrius

     …va tai tau… pasirodo sistema užblokavo tik telefoną, kompo dar ne :)… Tai tuomet sekdamas rusų TV programos „stebuklų laukas“ tradicijomis ir naudodamasis tinklaraštininko momentiniu nepastabumu skubu perduoti linkėjimus gerbiamiem GIGA’-i ir Valentinui – dėkui už moralinę paramą, ckant :)…

     • Fredis*

      Galima 15min.lt pakomentuoti…
      Paramą reiškia ir daugiau asmenų.

     • mielas Andriau, dėl pastabumo čia tamsta be reikalo. Ir sistema čia niekuo dėta, viskas rankomis daroma.

      Kita vertus, pagalvojau, kad dar turite šansą. Bet nesufleruosiu kokį. O jei pats nesusiprasite, tai paskubėkite ir dar kam nors perduoti linkėjimus. Taip pat nesufleruosiu kam.

     • Andrius

      … aa..na tai tuomet ačiū ir tom rankom :)… už šansą, ckant…
      …nors negaliu pasižadėti kad tikrai galėsiu pilnai juo pasinaudoti :) – esu ganėtinai demokratiškas ir labai jau man sunkiai sekasi priprasti prie „baltarusiškos“ tvarkos – turėčiau pastebėti, kad iš visų politinio pobūdžio tinklapių kuriuose teko lankytis – tamstos, švelniai tariant – „jautriausias jo šeimininko kritikai“ :)..net konservatorių senasis , kuriame galima buvo komentuoti (amžiną jam atilsį) – nebuvo toks griežtas :)…
      … O dar tas mano blogas įprotis bendrauti ta kalba kuria įprastai bendrauja pašnekovas..o tamsta dažniausiai, jums oponuojančių atžvilgiu, „žodžių į vatą vyniojimu“ neapsisunkinat – visaip gali pasitaikyti ?:)… Kita vertus, jums juk visuomet liks blokavimo teisė :)…

   • bang

    Prieš tai perskaičiau viską – garbės žodis.
    Nu tai tam ir buvo reikalingas ploto savininko kvietimas, kad patvirtintu, jog suteiks plotą (ne mažiau 14, o gal Baltarusijoje užsieniečiais rūpinasi dar labiau ?), ir padengtų slaugymo išlaidas, jei vdrug ant galvos vietoj pliušinio meškiuko nukristų plyta, ar išgabenimo išlaidas, jei pamestumėt milijonus.
    Žiū, kokie reikalavimai pas mus http://www.migracija.lt/index.php?-421180627

 • GIGA

  Kažkokia sudėtinga vizos darymo istorija? Matot,Artūrai,kaip nemalonu kai taisyklės pritaikomos ne bendrąja prasme,o sukuriamos išskirtinai,konkrečiam asmeniui,į ką bandžiau apeliuoti vakar:)
  Esu n kartų buvęs Baltarusijoje,tiek tranzitu į Ukrainą,tiek pasisvečiuoti Minske.Prieš tai į vieną turizmo agentūrą nunešdavau vieną savo nuotrauką ir pasą,o jie per dieną,jei skubėdavau arba per 6 darbo dienas,jei skubos nebūdavo -grąžindavo pasą.Kokiu adresu žadu vykti,niekas niekada per paskutinius 15 metų nesidomėjo.Tarp kitko pasą Baltarusijos tranzitui esu pridavęs ir dabar,turiu greitai atsiimti,tai gal ir man teks susidurti su kažkokiom naujovėm,bet abejoju,nes BNS nedirbu:)Iš įdomesnių klausimų,kuriuos reikdavo atsakyti norint gauti vizą būdavo žmonos gimimo data ir darbovietė kaip,kad tai kažkaip susiję su mano leidimu ar neleidimu įvykti į šalį…
  Šiaip kas liečia tranzitinę vizą,tai yra toks įdomus niuansas,kad rizikuoji patekti į „juodąjį“ Baltarusijos sąrašą,jei kirsi sieną pvz.Lavoriškėse,pavažiuosi 10 km,sugesi ir nuspręsi,kad kelionės tęsti nerizikuosi,o geriau vos neparsistumsi mašiną atgal į Lietuvą.Baltarusai aiškins,kad tranzitinė viza,leidžia tau išvažiuoti tik kitoje muitinėje ir jiems neįdomu,kad sugedai,bet dažniausiai tai užsibaigia „žodiniu įspėjimu“ :)

 • Artūras

  Artūrai, puikus straipsnis. Vis dėlto noriu paprieštarauti, kad galbūt tie meškiukai Jūsų atveju visgi žino, ko bijo.
  Jei aš negaučiau vizos, tada taip. O Jūs esate žurnalistas ir galbūt jie pabijojo, kad pakalbinsit vargšus, prispaustus, duonos kvapą pamiršusius žmones ir apie tai parašysite baisų straipsnį (nors net ir tokiu atveju galėtume daryti išvadą, kad ten yra vata, o ne smegenys ).
  P.S. ar teisingai supratau, kad iš Jūsų buvo paimti pinigai už vizą, nors vizos negavote.
  P.P.S. siūlau prie progos nueiti pasižiūrėti į Baltarusijos ambasadoriaus rezidencija (Konarskio 9 man rodos). Puikus architektūros šedevras.

  • Artūrai, galima bijoti ir to, kad aš nuvažiavęs pasiskelbsiu Baltarusijos karaliumi.

   P.S. Teisingai – du kartus.

   P.P. Pagalvosiu.

 • Taškas

  Viskas tai taip, nekaip valdoma toji Baltarusija, bet:

  Rustas nusileido Raudonojoje aikštėje 1987 metais ir tai -XXa. – buvo šaunu.
  Švedai „bombardavo“ Minską šiame amžiuje ir tai padarė JAU VISAI KITAME PASAULYJE.
  Deja, XXI amžius prasidėjo ir 2001 m. rugsėjo 11 d. įvykiais.

  Po kokių 15 metų vilniečiai bus dviejų, o gal net trijų atominių elektrinių apsuptyje.

  Mąstantys (dundukai) bent širdies gilumoje, bent sau, turėtų pripažint, jog Lukašenkos reakcija visai adekvati, tik pavėluota.

  Visiški valentinai galėtų pabandyti įsivaizduot ES reakciją, jei du gudai lėktuvu pakilę iš Rusijos pabarstytų keletą bulvių maišų virš Stokholmo.

 • gato

  Ar teisingai supratau, kad jei ne asmeninė pamoka jūs ir toliau galvotumėte, kad glėbesčiavimasis su Baltarusija yra sveikintinas dalykas, ar čia apie Grybauskaitės pozicijos palaikymą buvo sarkazmas/ironija? Tikrai nuoširdžiai nesupratau iš teksto ir tikslinuosi be ironijos.