Apie elitą ir runkelius…

Vakar googlinau ir netikėtai radau penekerių metų senumo tekstą.

Apie elitą ir runkelius

Perskaičiau ir pagalvojau: esu konservatorius. Ne partine, o požiūrių stabilumo prasme. Nes nekeisčiau nė vieno žodžio…

…Š.Jasikevičius ir  A.Macijauskas – geri krepšininkai, bet ar jie elitas?…

Ir Algis Ramanauskas-Greitai elitu taip ir netapo. Kaip buvo peliukas, taip ir liko…:)

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Darius

  Gerb. Račai,

  Prieš pusmetį prijunkau skaityti Jūsų bloga ir kuo toliau tuo labiau bijau, kad neišvyktumet nusispjovęs į kokį europos parlamentą. Prašau nedarykite to – sąžinės balso ir neparduoto intelekto mūsų kiemui dabar dar labiau reikia. Šviesa tunelyje jau šmėžuoja..

  D

  • mikroklimatas

   šmėžuoja gaisro šviesa…

 • Matotaupa

  Patiko tas straipsnis. Kokios skirtingos dviejų žmonių nuomonės!
  Aš labiau pritarčiau p.Artūro nuomonei.
  Iš Valatkos minčių susidaro įspūdis, kad elitui priklauso tas, kas nedaro klaidų, turi daug pinigų, niekada nebankrutuoja ir panašiai. Tokio žmogaus ir vaikai automatiškai patampa elitu. Juokdarys tas Valatka. Jau seniai pastebėjau, kad jis demagogas-profesionalas ir didysis manipuliatorius žodžiais. Ir be to,visada įsitikinęs savo teisumu. O juk tik nagrinėjant abejones protas labiau vystosi.
  Ramanauskui iki elitinės asmenybės dar kokį šimtą metų reikėtų tobulėti…

  • erezijos

   Iš Račo liaupsių tiems intervių supratau, kad jam abu pasisakymai patiko – nieko nepakeistų. Man tepatiko tik Račo išbaigtas ir išmąstytas pasisakymas. Ano R.Valodkos pasisakymas – kažkoks nesąžiningas. Priklausys RP. elitui ar jį pašalins ar ne? Kokia nesąmonę. Jau jei tapai elitu, tai net tapęs (gal)prasigėrusiu (kaip mano vis dar gerbiamas a.a. G.Beresnevičius) kol gyvas – gali prablaivėt, ir tarti reikšmingą (paveikų) žodį visuomenei, gali ją įtakoti teigiama kryptimi. Ar sergantis medikas gali gydyti? O kas jam gali sukliudyti daryti gera, jei jis tai sugeba? Ta prasme, kad pvz.: mirdamas nuo alkoholizmo tėvas sūnui gi gali pasakyt -„Sūnau, neik mano keliais, tegu mano paklydimas bus tau pamoka“.
   O visi tie sveiki šunberniai ala Algis „Greitai kaip kralikas“ ir kiek lėtesni, kur veda? – tik į šunkelius.
   Taigi, aš elitu laikyčiau ne tuos, kurie patys save išrenka, bet teigiamai įtakojančius visuomenę (ir neužsislaptinusius) veikėjus.

 • Nauja homofobijos rūšis – bijoti, nesuprasti A.Ramanausko-Greitai.

  Man jie abu iš to paties molio, du komsomolcai. Vienas paminkė vienaip, kitas tarstelėjo kažką kitą … „studentai“, „kaimiečiai“, „Macijauskas“, „vinis į karstą“ … galima nusižiovauti?

  Tarp kitko įžanga geresnė buvo Valatkos, tik jis gana homofobiškas paksitų atžvilgiu. Na, jei Paksas ir ne elitinė asmenybė, tai jo žentas ir duktė priklauso elitui (tarp „Panelės“ skaitytojų, dizainerių, šou veikėjų – tikrai).

  • GIGA

   nučiuožusio žmogaus liguistas noras būtinai ką nors pakomentuoti priveda iki totalinių absurdų.Taip krizė suėda ne tik žmonių santaupas ir atlyginimus,bet ir dvasinę pusiausvyrą….

 • austras

  Jei leisit išreikšti nuomonę – labai jau asmeninis ir negausus pasekėjais tas žurnalisto Artūro Račo požiūris. Na, gerbiamieji, kuris tikras „Stiliaus“ ar Valatkos mylėtojas realiame gyvenime (kurį reikėtų skirti nuo propagandinių proklamacijų), pasirašytų po žodžiais: „Sakyčiau, yra du elito tipai: profesinis ir visuomenės. Priklausymas pastarajam nepriklauso nuo užimamų pareigų ir fizinio dalyvavimo, o profesinis elitas apima ir išsilavinusį bei apsiskaičiusį mechaniką.“

  Ir čia pat žurnalistas Artūras Račas, (nebūtų jis žurnalistas Artūras Račas), paaiškina, kodėl jo požiūrio pasekėjų Lietuvoje tiek nedaug: „Lietuvoje šios dvi elito kategorijos, panašu, neišskiriamos: jei išrinktas į Seimą, jau tapai elitu, jei parašei knygą, kurią išspausdino – taip pat, paskyrė kokios nors įmonės direktoriumi ar naujienų tarnybos vadovu – niekas tegul net nedrįsta abejoti.“

  Su tokiu požiūriu gerbiamas žurnalistas Artūras Račas neturėtų jokių šansų kilti karjeros laiptais net „Antakalnio ūkio“ administracijoje, jau nekalbant apie jokiam „runkeliui“ nepasiekiamą savim patenkintą, erdvų ir šviesų ministerijos koridorių.

  • austras

   Artūrai, siūlyčiau socialinį ekspermentą – parašykit straipsnį, na, pavyzdžiui, kad ir apie Maximą, ir jos vergų darbą kasose, ar apie Rimi, ar IKI darbo sąlygas ir prisistatęs, kad esat, ne Artūras Račas, o pavyzdžiui, Jonas Butrimaitis, norintis pasidalinti savo mintimis su visuomene, nusiųskit straipsnį į alfa.lt, delfi.lt, bernardinai.lt, balsas.lt, lrytas.lt. Garantuoju, kad atsakymo sulauksit tik iš Rimvydo Valatkos, net jei delfi.lt Jūsų straipsnį netyčia išspausdintų vox populi skiltyje…:)

   Štai čia ir sužinosit kokiu mąstu mūsų mylimoj šaly taikoma tezė: „jog priklausymas visuomenės elitui nepriklauso nuo užimamų pareigų ir fizinio dalyvavimo“. Esmė tame, kad Jonas Butrimaitis gali rašyti kaip Artūras Račas ar net geriau ir turėti tonas sveiko visuomeniško pykčio, tačiau šis pyktis niekaip nesiderina su redaktoriaus požiūriu į Joną Butrimaitį kaip rašytoją (kuris nėra Artūras Račas ne talento, bet VARDO prasme) ir juo labiau su redaktoriaus požiūriu į Jono Butrimaičio nagrinėjamą temą.

   Taip, kad žurnalisto Artūro Račo „mintis apie visuomenės elito nepriklausymą nuo užimamų pareigų“ lietuviško realybės sąlygomis yra ribotai sektantiška.

   • gie

    Ne tik Lietuvoje. Pvz. S. Kingo pora darbu, kuriuos jis parase svetima pavarde, atsisake spausdinti leidejai. Ir tai yra normalu, nes padetis, kuria zmogus uzsitarnavo savo darbu, reputacija, veliau padeda prastumti ir prastesnius darbus.

   • austras

    Prabėgant dar vienas pastebėjimas. Čia buvau parašęs anksčiau, bet kažkaip „nepraėjo“ ir buvau raptum sukritikuotas. Bloge vis dar nėra straipsnio apie Michaelą Jacksoną. O štai Valentinas Mitė apdainuoja Jacksoną ir lygina su Jimu Morrisonu. Apdainuoja Jacksoną ir delfi.lt, ir alfa.lt, ir lrytas.lt. Susidaro įspūdis, kad tik žurnalistas Račas dar nieko neparašė. Matyt, nespėja su epochos vėju.

    • Mielas Austrai, žurnalistas račas paprasčiausiai ne iš tos epochos…:)

     • WU

      Dėl Jacksono, Artūrai, ačiū. Man jau bloga ant kiekvieno kampo apie jį kažką matyti, žmogus net numirti ramiai negali..

     • Donatas

      kalbama, kad Jacksonas ir nemirė :)))

     • WU

      Donatai, bus kaip ir su Tupac Shakur’u. Psichozės apimti fanai nesuvokia ar nenori suvokti, kad dievas numirė. Fanatizmas…

    • mdxacuk

     Žurnalisto Račo epochą labiau simbolizuoja L. Zykina, kuri irgi numirė ir kurios Valentinas Mitė tikriausiai neapdainuos.

    • Austrai – Mitė priešpastato Morisona Jacksonui, jei ka… Asmeninis klausimas – ką reiškia žodis „raptum“? Čia aš labai nuoširdžiai klausiu, nepagalvokite, kad šaipausi. Čia jūs pats sugalvojote ar jis yra pas mus žodyne? Klausiu, nes mane šiek tiek domina tokie žodžiai?

     • mdxacuk

      Spėju, kad pats Austras nelabai žino, ką tas jo „raptum“ reiškia ir parašė čia „ради красного словца“. Iš tikro tai yra iškraipytas lenkiškas žodis „raptem“, kas lietuviškai būtų maždaug „staigiai, netikėtai“ ar pan., ir panašia prasme kartais vartojamas runkelių sliuoksniuose vardan mandrumo.

     • austras

      Ačiū, gerbiamas Mdxacuk, kad sugebat atskirti kur runkelis, o kur ne. Nedaugelis taip greitai ir, svarbiausia, neklysdami tai sugeba. Aš visada su nekantrumu laukdavau ir lauksiu Jūsų pastabų savo komentarams.

     • nerijus

      mdxacuk

      o kokiam sluoksniuj, tamstai priklausot?
      Sviestuotam?

 • Neskaičiau to seno teksto, bet apie patį komentarą galiu pasakyti tiek – Macijauskas ir Jasikevičius yra elitas Lietuvos… krepšinio. O Ramanauskas yra marazmatinio šou verslo elito atstovas ir, mano galva, pakankamai ryškus. E. Nekrošius pvz. yra Lietuvos teatro, A. Šliogeris, kad ir kaip pats tai neigtų, yra Lietuvos filosofijos elito atstovai. Nemanau, kad yra prasmė kalbėti apie kažkokias absoliučias, fundamentalias kategorijas, kurias atitnkantys asmenys būtų kanonizuojami.

 • Žmogus turi būti žinomas už šalies ribų, būti aktyvus, matomas, skaitomas, cituojamas, turi pasisakyti „iš humanistini pozicijų“, propaguoti modernaų, šiuolaikišką požiūrį į įvairius reiškinius. Anksčiau bandyta kanonizuoti (vidaus rinkai) Tėvą Stanislovą, monsinjorą K.Vasiliauską, poetą J.Marcinkevičių, dabartiniai realiausi pretendentai „kanonizavimui“ yra V.Adamkus, D.Grybauskaitė ir be jokios abejonės Leonidas Donskis.
  P.S. „skystoka“ pas mus akademinė visuomenė, mokslo žmonės. Gal chirurgai, medikai, bet jie daug dirba operacinėse, nėra kada malti liežuviu.

  • Maras

   Ir vėl nesupratau, ar Jūs rimtai :). Teiginys, kad elito narys „turi pasisakyti “iš humanistini pozicijų”, propaguoti modernaų, šiuolaikišką požiūrį į įvairius reiškinius“ man atrodo pašaipa iš kultūrinio elito vaizdinio klišių, konkrečiai – Donskio.
   Šiaip, galima propaguoti ir antimodernizmą, kaip antiglobalizmą. Jei talentas ir sėkmė leis, ir toks žmogus gali tapti elitu.

   • Fredis*

    pabandžiau nuoširdžiai pasvarstyti kaip „eilinis piletis“ pas mus suvokia elito sąvoką, gavosi gana taikli pašaipa iš „vaizdinio klišės“, ačiū už pastebėjimą,
    „antiglobalizmas“, „antimodernizmas“ – 99 iš 100-to nežino su kuo tai valgoma, tokie žmonės pas mus dar negreitai taps elitu.
    Turi būti geras kaip Katinas Leopoldas, Tėvą Stanislovą paminėjau neatsitiktinai.

    • Maras

     Aha, vadinasi, aš buvau teisus dėl Jūsų, kad esate ironikas :).
     Tai kad visų Jūsų paminėtų žmonių bene pagrindinis bruožas – gerumas. Man tai irgi nesisieja su elitiškumu. Bet jei jau visuomenė pabrėžia tai, vadinasi, jai to reikia.
     Beje, tas, kuris sugebės antiglobalizmo ir antimodernizmo sampratas paskleisti visuomenėje (bent 10-yje procentų), neabejotinai priklausys elitui.

 • Fredi, o gal imam ir tave kanonizuojam?

  • Maras

   O kuo šventumas susijęs su elitiškumu. Šventieji kaip tik dažniausiai vengė visuomenės ir ją niekino, traukdavosi į dykumas ar bent vienuolynus.

 • Mane pažįsta tik šio tinklaraščio skaitytojai ir dar vieno, Musė gali patvirtinti, deja, kairiaranki…

 • Na tai aš ir siūlau – kanonizuotis kaip šio puslapio elitui. Nors kartais atrodo, kad jūs jau kanonizavotės. O jūs pagalvojote, kad aš visos Lietuvos mąstu pasiūliau?

 • Donatas

  mano, paprasto žemės kirmino nuomone, lietuva išugdė (o gal jie ir patys išsiugdė:) tik du tikrus elitus (elito atsovus) – tai Čiurlionis ir Sabonis. o visi kiti, vietinių žurnalų ir TV-aktų puslapiuose tiražuojami, yra tik opiumas liaudžiai… :)
  na, nebent dar Fredis* su laiku galėtų pretenduoti, bet čia tik laikas ir Artūro ‘blogas’ parodys :)))

 • Maras

  Man kažkaip keista, kaip normatyviškai visi supranta elitą – būtinai geriausieji. Yra tiesiog ekonominiai, politiniai, socialiniai, kultūriniai ir kitokie elitai, kurių nariai dažnai persimaišę ir susiję. Ar jie geri, ar blogi – jokio skirtumo. Tiek daugiausia savo srityje pasiekęs verslininkas, tiek kultūros darbuotojas yra elitas. O kad toks verslininkas muša savo žmoną, kas antras žodis – keiksmažodis, o skaito tik „Žmones“, tai nedaro jo neelitu. Tiesiog parodo visuomenės kultūrinį lygį. Jei turėtume tradicinį elitą, šis naująjį niekinamai vadintų nuvorišais, kaip Prancūzijoje XIX a., BET, stokodamas pinigų, mielai giminiuotųsi su jais ir taip vyktų elitų (Prancūzijoje – aristokratinio ir ekonominio) susiliejimas. Mes gi turime tik nuvorišus. Ir, tiesa, inteligentus, kurių viršūnėlės sovietmečiu laikytos tikruoju tautos elitu. Jau jie tai buvo geri, suprask, pasišventę. Visokių buvo, bet talentas su gerumu nesusijęs taip pat, kaip ir kapšo dydis. O ir to talento nebūtinai reikia, kad į elitą patektum. Austras va pateikė pavyzdį su straipsnio siuntimu ir jis liudija, kad į visuotinai žinomą žmogų (elito narį) ir nežinomą žiūrima skirtingai.
  Tiek Valatka, tiek gerb. Artūras nori išvengti tokio tiesmuko požiūrio (matyt, nemalonus) ir ieško „tikrųjų“ elitų, skiriasi tik jų kriterijai. Nelabai supratau, kas yra tas Artūro minimas „visuomenės“ elitas. Lyg ir patys geriausieji iš profesinių elitų, visuomeniškai reikšmingi (pvz., Sabonis lyg ir priskiriamas). Tuomet pritarčiau, tik pastebėčiau, kad Sabonis nei kritiškai nepriklausomai mąstantis, nei kiti bruožai jam tinka. Jis – tiesiog žvaigždė (tikra) ir todėl priklauso elitui, o ne dėl mąstymo.
  Jokiame bloge negali būti elito, tik mažiau ar daugiau žinomi, gerbiami veikėjai, nes blogas tiesiog per mažas ir jame veikia kitokie dėsniai, nei visuomenėje.

  • Donatas

   dėl ‘blogo’, Marai, gerai parašei, tik su sąlyga, jei žmogus neišeina toliau to ‘blogo’. o jei išeitų į plačiąją visuomenę ir taptų pasaulio elitu, tai vadovėliai po 100 metų rašytų, kad viskas prasidėjo nuo to mažo nekalto ‘blogo’ :)
   beje, Sabonis turi neeilinį talentą krepšiniui (o ne šiaip yra geras žaidėjas, ar šiaip ‘žveidždė’), tad jam ir nebūtina demonstruoti ‘kritiškai nepriklausomą mąstymą’, kaip tą daro kiti, kurie krepšinį žaidžia ne taip, kaip jis :)

   • Maras

    Kai išeis už šio blogo, tuomet ir bus galima kalbėti :).
    Dėl Sabonio tai aš sutinku, tik jis netelpa į gerb. Artūro apibūdintą visuomeninį elitą, o tik į profesinį, nors Artūras jį lyg ir priskiria visuomeniniam elitui. Tai man ir įdomu, kas tas visuomeninis.
    BET talentas savaime nedaro žmogaus elito nariu – jis turi būti žinomas. Kartais būna, kad šlovė ir mirus ateina. Tiesa, greičiau būdavo…

    • WU

     Man tai atrodo, kad visuomeninis elitas kaip sąvoka yra daugiau išvedžiojimas. Gi originalas pradėtas naudoti tam, kad įvardinti geriausius savo srities atstovus. Išvestinai žiūrint, kiekvienos srities geriausi specialistai ir turėtų sudaryti tą vadinamąjį visuomeninį elitą.

     • Maras

      WU, kažin ar galima kalbėti apie visų sričių geriausių specialistų sumą kaip visuomeninį elitą. Ar geriausias mechanikas priklauso jam – ne, kad ir koks išsilavinęs jis būtų. Reikia daryti įtaką visuomenei, būti žinomam, aš taip manau. Gerumas – irgi painus kriterijus. Jei geras, bet nežinomas, nepripažintas – ne elitas. O dar būna gi pseudointelektualų, užimančių svarbius postus, tik prastų savo srities specialistų.

     • WU

      Marai, man specialistų elitas labiau priimtinas. Nemanau, kad visada galima suvesti į intelektualą. Pats teigiate, kad esate abejingas krepšiniui. Kaip vertinti bet kokį sportininką, kuris visą savo gyvenima lieja praktaitą salėje, tam kad būtų geriausias. Nes iš tiesų gali būti sunku suderinti intensyvų sportą ir intelektinę veiklą. O pvz.: kaip vertinti žmogų, kuris gali būti ne toks rykškus kaip intelektualas, nes jam trūksta tokių savybių kaip charizmą ar oratorinių gebėjimų. Taip pat pažįstų vieną Seimo narį, kuris iš tiesų yra protingas ir turi labai daug gerų įdėjų, tačiau jis užspaustas savo partijos nomenklatūros (vadinamojo elito) ir dažnai negali nė žodžio įterpti. O dirba ir stengiasi tikrai daug. Yra vienas iš daugiausiai paruošusių teisės aktų paketimų šioje Seimo kadencijoje, ištaisęs tokias klaidas, kurios teisininkams tikrai rėžė akį. Tiesiog, noriu pasakyti, kad mūsų vadinams elitas yra „popsinis šlamštas“, dėl kurio galimas tikrasis elitas dažniausiai lieka nepastebėtas..

    • mdxacuk

     Lietuvoj kažkodėl įsivaizduojama, kad Sabonis yra kažkoks nepranokstamas visų laikų krepšinio dievas, kuriuo springo visas pasaulis. Bet matuojant pagal aukščiausius pasaulinius profesinius kriterijus, jis, deja, tebuvo vidutiniokas, kokių šimtai. Kažin ar jį rastume NBA 500-šimtuke. Apie visų laikų 100-tuką tai nėra net kalbos. Taip, NBA jis žaidė trumpai ir galbūt ne geriausius savo metus. Bet būkim biedni bet teisingi – nei pagal objektyvius rodiklius, nei pagal subjektyvų vertinimą jokia NBA žvaigždė jis nebuvo. Tikriausiai retai kas jį ten ir beprisimena. Ilgausko pasiekimai gerokai įspūdingesni. Lietuvos mastu jis žvaigždė ir elitas, bet tada ir kiekvienai parapijai neatimsi teisės turėt savo elitą.

     • WU

      Na jeigu žiūrėti, ne tik į jo nba laikotarpį, tai pasaulyje jis pasiekes nemažai – ne tik Lietuvoje. Ir dažnai užsieniečio paklausęs, ką žinai apie Lietuvą, išgirsi Sabonis. Jis kaip ir visas mūsų krepšinis prisidėjęs prie Lietuvos vardo žinojimo pasaulyje nemažai. Be to, jis buvo vienas iš pionierių, kuris pateko į nba.

     • Donatas

      mdxacuk, kai kur nors europos užkampį isitikinsi, kad ten nežino apie lietuvą, bet žino apie Sabonį, tai tokie klausimai, apie kuriuos kalbi, nebeiškils, net kalbant ir apie ilgauską, kuris gerai žaidžia (aišku, gaila, kad ne už lietuvą:), bet tik tiek . nba nera vienintelė krepšinio lyga, kad žiūrinėtum jos šimtuką kaip absoliutą, be to, ne buvimas šimtuko ar 500-tuko sąraše apsprendžia apie žmogų, bet jo darbai, veiksmai, jo pozicija. šiuo požiūriu ilgauskui dar toli toli iki Sabonio…

     • Maras

      mdxacuk, šiuo atveju nesvarbu, ar jis talentingas, svarbu, kad jis vertinamas kaip išskirtinis, tas vertinimas (plius įgyta įtaka) jį ir daro elito nariu. Aš krepšiniui abejingas, tai pats spręsti apie jo talentą negaliu.

 • nerijus

  Gerbiamieji, tiek visi kalbam rašom, o ar iš tikro žinom ką reiškia žodis- elitas?

  Paprasta sužinot:

  http://lt.wikipedia.org/wiki/Elitas

  Pasakysiu žmonių kalba, ką reiškia tas elitas:

  Tai iš to pačio molio ar smėlio drėbti ar sijoti žmonės tik su savo EGO- susireikšminimu. Iš kur jie kilę, turbūt, nereikia aiškinti? Kam jis reikalingas- tik jiem patiems, kad kiekvienas galėtų didžiuotis esantis jų tarpe ir būti elitiškesniu elitu, nei šalia, šampaną maukiantis, elitietis, kitaip vadinamas ( Lietuvoje )- grietinėle :)

  Šiuo metu skaitau, seną knygą ( leidimo metai 1986, leidykla „Mintis“ ), kai dar Tarybų sąjunga net nesiruošė byrėti. Ji buvo specialiai išleista tarybiniam žmogui, pasakojanti apie kapitalistus ir jų gyvenimą. Sakyčiau, įdomi pradžia :)

  Siūlau visiems paskaityti :)

  Išversta iš naglų kalbos- „The Money Crowd“- Piniguočių dinastijos“
  Autorius- Dana L. Thomas

  • WU

   Manau, visi kurie čia apie tai kalba, žino apie šio žodžio reikšmę daugiau negu parašyta wikipedijoje ir nebando apsimesti gudriais dvi minutes pagoogline.

   • nerijus

    Ir ką daugiau žinai?
    Papasakok, gerbiamas teisininke.
    Žinau tik teik, kiek parašiau ir man užtenka :)
    Nesigilinu į žmonių ligas ar pomėgius, svajones,..

 • Viskas priklauso nuo to, kokią elito teoriją ir šios sąvokos traktavimo būdą mes pasirinksime.

  Jei traktuosime altimetriniu būdu, kaip A.Račas, tai asmens priklausymą elitui nustatysime pagal realios valdžios ir įtakos turėjimo faktą, be jokių atsižvelgimų į jo intelektą ar moralines-etines sąvybęs.

  Tokiu atveju elitu vadinsime tą visuomenės dalį, kuri vykdo tos visuomenės valdymo funkcijas bei generuoja naujus visuomenės elgsenos modelius (stereotipus).

  Elitas gali būti skirstomas į formalųjį ir neformalųjį.

  Pagal veiklos sferą, pobūdį ir lygį išskiriamos tos profesinės elitos, kurias minėjo gerbiamas Artūras – politinė, mokslinė, finansinė, pramogų verslo, sporto ir etc.
  Pagal susidarymo būdus elitas gali būti nomenklatūrinis ir situacinis. Yra dar tokia sąvoka, kaip kontrelitas.

  Tuo tarpu Valatka bandė demonstruoti moksluose nepopuliaraus vertybinio elitos sąvokos traktavimo bandymus, skirstydamas realią valdžią ar įtaką turinčius asmenis į elitą ir neelitą pagal tai, patinka jie jam ar ne…:)

  Ir t.t. ir pan. – tai bendro pobūdžio žinios.

  • WU

   Zeppelinus,
   Kvepia K. Masiulio knyga..

   • O tai čia blogai?:)

    Taigi išdėsčiau abėcėlines-vadovėlines tiesas tam, kad lengviau būtu bendrauti – nes gal kas jų negirdėjo ir bando išrasti dviratuką savarankiškai..:)

    • WU

     Ne, nėra blogai, kažkur girdėta :) man tai ir patinka, kad kažkas daugiau perskaito negu wikipedia.

     • Pokalbio apie elitą pradžiai žinių iš Wikipedijos pilnai pakanka, svarbu, kad sąvokos būtų suprantamos vienodai ir terminai vartojami ta pačia prasme.

      O tuomet jau ir galima pliektis – priskirti A.Ramanauską-Greitai tik prie kokio nors profesinio elito ar visgi jis turi platesnę įtaką Lietuvos visuomenėje?

      O gal išties jis tėra, kaip gerb.Artūras šmaikščiai išsireiškė – „tik pilkas peliukas“…?:)

     • nerijus

      O man užtenka wikipedijos, kam kimšti galvą užsipaistaliojimas :)
      Turbūt, esi vienas iš tų vunderkindų, kurie nesinaudoja google, vikipedija ir iš vis internetu, nes viską žinai nuo to laiko, kai išvydai šį Pasaulį?
      :)

     • WU

      Kvaila būtų manyti, kad kažkas gimsta žinodamas. Žinių kiekis proporcingai lygus sunkiam darbui.

     • WU

      Artūras dar griežia dantį ant Algio dėl „beždžionėlės“ :))

     • WU, beždžionėlė evoliucijos grandinėje yra gerokai toliau nei peliukas…:)

     • nerijus

      WU
      apie save este geresnės nuomonės, kaip galima suprasti iš tamstos pasisakymų.
      Koks tas sunkus darbas? Kuom jis grindžiamas?
      5 metus mokausi teisės, o dirbu etatiniu vadybininku?

     • WU

      Apie save nuomonės neformuoju. Kas yra sunkus darbas yra kiekvieno asmens individualaus vertinimo dalykas. Kiek vienam pagal poreikius ir pagal galimybes.. O mano kometaro esme, kad ŽINIOS IŠ NIEKUR NEATSIRANDA.

     • nerijus

      Tai wikėj žinios iš niekur?
      Ar kaip?

      Gyvenime, viskuom nereikia tikėti, bet tokiais žodžių išaiškinimais, kaip „elitas“ ir pan.- nieko neprikursi ir nepribursi. Viskas gražiai paaiškinta. Kam ieškoti sliekų ten, kur tikrai jų nėra?

     • WU

      Ne. Vikeje yra tik paviršius. Kaip Zeppelinus teigė, galima paskaityti, kad sąvoka visų būtų vienodai suprantama. Aišku, jei nori kažko giliau, galima pradėti nuo K. Masiulio.. Ok, nebenoriu reklamuoti jo knygos :)

     • nerijus

      WU

      wikėj yra trumpai paaiškinta ir viskas aišku.
      Visa kita- tik kiekvieno asmeniniai išvedžiojimai ir pasvartymai ( ir aš jau apie tai pasvarsčiau- kas yra elitas- viršuje ).

      Kam kimšti į galvą, kažkokio Masiulio nuomonę, kuri yra tik jo nuomonė, o ne mano ar tamstos?
      Išleiskit pasvarstymų knygą apie elitą ir tamsta būsit įtraukats į sąrašus, kurie svarsto elito esybę/ prasmę/ ideologiją…Tai bus tik Jūsų nuomonė.

     • WU

      Kam iš viso kišti ką nors į galvą, nes viskas atsiranda iš kažkieno nuomonės. Juk tie profesoriai nieko neišmano. Man įdomi, K. Masiulio nuomonė, nes jis šio bei to yra pasiekęs savo srityje. Yra tik vikipedistai, kurie nukopijuoja jų mintis tenai ir apsimeta protingais. Niekada nežadu eiti vikipedijos keliu. Ne man.. Kam mokslininkai formuluoja kažkokias idėjas? Kam progresuoti? Niutonui gi obuolys nukrito ant galvos ir viskas visiems pasidarė aišku. Gaila tada dar vikipedijos nebuvo.
      Kam skaitote A. Račo blogą, gi tai tėra jo nuomonė?

    • nerijus

     Račo tinkliaraštis, tai tik jo straipsnis ir mes- komentatoriai, bei mūsų mintys/ idėjos.
     Nesakau, kad nereikia skaityti knygų, nes pats jas skaitau. Tik nereikia aklai viskuom tikėti.

     Galima eiti ir asfaltuotu keliu, o ne tik vikipedijos :)

     WU, pasakyki gi, ar tamsta ( be wikės ), bent žinojai iš kur atsirado žodis „elitas“? Aš ne.
     Iš kur wikėj ši info- iš, tų pačių, knygų :)

     • WU

      Nerijau panaršyk po http://www.veidas.lt ir susirask prieš maždaug metus yra parašytas E. Kūrio straipsnis apie apie elitą, kuriame jis atskleidžia šios sąvokos šaknis ir dabartine lietuviškąją jos metamorfozę.

     • nerijus

      Tai tik Kūrio nuomonė, kaip ir mano ar tamstos :)
      Kūris man neautoritetas, tad, nesivarginsiu jo skaityti :)

     • WU

      Tai buvo atsakymas į jūsų klausimą: „WU, pasakyki gi, ar tamsta ( be wikės ), bent žinojai iš kur atsirado žodis “elitas”?“

     • nerijus

      Lietuvoje „elitas“ atkeliavo iš „vakarų“- iš ten, kur gimė. Kam man dar Kūrio nuomonė?

      Kam išradinėti dviratį ar ratą, jei jis jau išrastas?

     • WU

      Ką man reikia parašyti, kad pasibaigtų ši beprasmė diskusija? Žinau! Padėsiu „:)“

     • nerijus

      :)

      Kaip mūsų, beprasmė diskusija, taip beprasmė diskusija apie elitą, kuris tik fantazijų vaisius.

 • Fredis*

  ką gi, pagaliau ir prisikasėme prie tikrojo elito atstovo Kęstučio Masiulio,
  tik kažin ar elitiniais žurnalistais save laikantys Račas ir Valatka tai pripažins…
  Kęstutis net savo partijoje nelyderiauja.

 • nerijus

  Įdomu, kas šio tinkliaraščio elitas ir runkeliai?

  Aš save priskirių prie žmonių- „runkelių“, o Jūs kuom save laikote:
  runkeliais, elitu ar greitinėle?

 • Smokas

  … kažkas prieš kelis metus per Paksgeitą išsireiškė netiksliai „grietinėlę“ pavadinęs elitu ir žmonių galvose „sukibirkčiavo“, dėl šių sąvokų nesuderinamumo. „Grietinėlei“ patiko toks jos apibudinimas, tai ir tempia jį kaip dviem numeriais mažesnį batą ant savo „lapcės“.

 • Įdomu, kas šio tinkliaraščio elitas ir runkeliai?

  Pasinaudokime aukščiau pateikta vadovėline schema:

  a)Formalus valdantysis nomenklatūrinis blogo „racas.lt“ elitas:

  vienvaldis šeimininkas ir pagrindinis autorius A.Račas bei įgalioti jo šeimos nariai, turintys administravimo galias komentatorių atžvilgiu;

  b)Neformalus komentatorių elitas:

  1 – nomenklatūriniai pastovūs komentatoriai, generuojantys pagrindinį komentarų srautą ir formuojantys tekstų aptarimo kryptis;

  2 – situaciniai komentatoriai, karts nuo karto uzurpuojantys tekstų aptarimo krypčių formavimą tam tikromis temomis;

  c)likusieji komentatoriai ir „nebylūs“ blogo skaitytojai.
  _________________

  Aišku, kad konkretaus komentatoriaus priskyrimas vienai iš grupių yra diskusinis klausimas.

 • WU

  Nu jo.. :D

 • borisas

  Kiek nuomoniu,tiek ir elitu.Siaip ir zodyne paaiskinimai.Beje,zodis elita nelietuviskas,o runkeliai(ir as tame tarpe)lietuviskas.Kalbekime lietuviskai-aukstuomine ir vergai.Bajorai ir muzikai.Kokia dar ELITA.

  • nerijus

   borisai

   Jei kalbėkime LIETUVIŠKAI, tai ir rašykime LIETUVIŠKAI :)

 • nerijus

  Aš labiau išskirčiau tuos komentatorius, kurie labiausiai, būna ir saldžiausiai ( kad įtikiti daugumos nuomonei ) rašo įvairiomis temomis ir gan gražiai išreiškia mintis.

  Save tokiu nelaikau, nes sunku reikši mintis raštu, nors norisi daug pasakyti.

  priskirčiau save prie, tamstos, „c“ varianto…- labiausiai tinkantis :)

 • nerijus

  Peliukai, laboratorijose, pagrindinė mokslo vystymo priemonė ( ar, kaip ten pavadintume? )
  :)

 • Jonas Žvelgaitis

  Įdomu tai, kad tiek Prezidento komandoje, tiek kalėjimo kameroje yra savi elitai ir jie tikri. Tikri savo aplinkoje. Juos suleidus krūvon, nei vieno, nei kito elito neliktų, formuotųsi kažkas naujo. Vadinasi, elitas yra tam tikros grupės tam tikroms vertybėms geriausiai atstovaujantys (atitinkantys) asmenys. Kuo didesnė grupė (regionas, tauta, valstybė), tuo labiau tikėtina, kad jos elitas atitiks bendranorminėms tos grupės vertybėms ir labiau tikėtina, kad gali būti labiau bedražmogiškomis. Tačiau istorija primena: Hitleris, Stalinas ir jų pasekėjai buvo labai didelių grupių elitu ir, deja, ne tik politiniu. Galime tik liūdnai (nes tai vyksta ant žmonių kaulų) pasidžiaugti, kad istorija ir tokius globalius dalykus koreguoja.

  Čia vyksta diskusija, ar vienas, kitas, trečias asmuo yra Lietuvos elitas. Šita tema truputį kitaip turėtų būti pasukta. Žmonės, kuriuos pasaulyje žino kaip Lietuvos atstovus ir žmonės, kuriuos mes (kas tie mes?) norime suvokti kaip vertus atstovauti Lietuvai. Pavyzdžiui, Sabonis žinomas pasaulyje (tiems, kurie žino krepšinį), bet ar Sabonis elitas? Man asmeniškai ne.

  Prasideda vertybių skalė, kuri visuomenėje labai sudėtingai persipina ir ne visada randa sąlyčio taškus. Štai siūlo Fredį į blogo elitmenus. Siūlo patys blogo lankytojai, komentatoriai pagal kometavimo kriterijus, menamą ir skaitomą Fredžio intelektą ir t.t. Ir tai yra teisinga, Fredis išsiskiria ir jokiu būdu ne durnumu, ar chuliganiškumu (atsiprašau, draugiškai), nors dažnai ir bando taip save pozicionuoti. Bloge karts nuo karto pasirodo iš tiesų durnų, tačiau blogo visuomenė PATI JUOS ATMETA, o ne vertina kaip išskirtinumą. Dar apie vertybes. Fredis užsiminė apie Artūro žentą, dukterį, kurie yra elitas kažkokioje Fredžiui žinomoje aplinkoje. Man tie žmonės – nulis (atsiprašau, Artūrai, nieko asmeniško), nes nei buvau apie juos ką girdėjęs, nei skaitau minėtą žurnalą.

  Ir dar keli žodžiai apie Bončkutės temą. Elitas – tam tikra vertybių (ne tik moralinių) sistema, susiformavusi kaip artima daugeliui žmonių. Man priimtinoje vertybių sistemoje fiziolginių veiksmų demonstravimas – neetiškas ir nepriimtinas. Net valgantis (kramtantis, sliurbiantis ir t.t.) žmogus nėra pasigėrėjimo objektas. Net atvirkščiai. (Ar nors vienoje reklamoje matėte patį kramtymą?) Fiziologinių veiksmų demonstravimas veikia emociškai. Net žmogaus kūnas, kažkada drabužiu pridengtas sušilimui, ilgainiui aprangą pavertė estetine kategorija, nes kūno fiziologija anaiptol nevisada teikia džiaugsmo. O homoseksualai kaip tik veržiasi demonstruoti homoseksualius (t.y. fiziologinius) vaizdelius gatvėje. Esu tvirttai įsitikinęs, kad tie žmonės neturi nieko bendro su homoseksualų bendruomenės elitu. Tikiuosi.

  • Jonai, kažką painiojate… Dukterį turiu, bet jai dar tik 10, tad apie žentus lyg ir ankstoka galvoti…:) Į elitą ji taip pat dar nelabai galėtų taikyti. Net į tą, kuriame būtų fredis…:)

   • Jonas Žvelgaitis

    Na, jei Paksas ir ne elitinė asmenybė, tai jo žentas ir duktė priklauso elitui (tarp “Panelės” skaitytojų, dizainerių, šou veikėjų – tikrai).

    Artūrai, net nesuprantu, kaip gavosi, labai atsiprašau. Įdėjau Fredžio citatą, nagi čia apie Paksą. Jau taip stengiuso sutikrinti savo rašmenis, ir va, kaip kuolu per galvą. Teks atsipirkti alaus bokalu. Jei nepadės, dviem bokalais:)

    Bet tai nekeičia mano parašyto turinio. Nei žodžio. O gal galima pataisyti? :)

  • Donatas

   Jonai Žvelgaiti, jei Sabonis – ne elitas tamstai, tai kaip Čiurlionis? Ar Sabonis ne elitas, nes krepšinis yra kažkas ‘žemiau’ nei tapyba ar kt. ‘aukštesnė’ visuomeninė veikla ar politika? Tai kaip suprasti lietuvos politikų ir prezidentų daugkartines padėkas mūsų krepšininkams, kai pastarieji grįžta su medaliais, kad tai jie yra geriausi mūsų šalies ambasadoriai? o ne ambasadose dirbantys mūsų ‘žurnaliniai’ ambasadoriai?
   Suprantu, kad krepšininkas intelektu nespinduliuoja, galbūt ir aikštėje garsiai nusikeikia, tačiau ar mūsų kultūringieji intelektualieji ‘žurnaliniai elitai’ kelė tokias aistras ir diskusijas, kaip Sabonis savo laiku? ar dėl jų įvairaus amžiaus žmonės tuntais važiavo maskvon su viltim pajusti pasidižiavimą, kad esi lietuvis? Kai superfinale su CSKA jo vien tik pasirodymas 8 pirmojo kėlinio minutę praktiškai nulėmė rungtynių pabaigą (ką pripažino patys rusai).
   suprantu, kad galima nesidomėti krepšiniu ar daile, tada nei Sabonis, nei Čiurlionis neatrodo reikšmingi (ne elitas:). tačiau lietuvos ir pasaulio žmonių bendra nuomonė neleidžia to ignoruoti, net jei tais dalykais nesidomi.
   a.a. Kernagis kažkada gana taikliai apibūdino mūsų taip vadinamas ‘žvaigždes’ (manau, autoironiškai ir save tūrėjo omeny:), kad tas ‘žvaigždės’ tikrumas pasimato, kai kerti pvz. lietuvos-latvijos sieną… :)

   • Jonas Žvelgaitis

    Gerbiamas Donatai,
    Čiurlionis yra elitas. Mene. Sabonis yra elitas. Sporte. Net nesirengiu ginčytis.

    Tačiau. Ar Čiurlionis yra elitas mano supratimu – nežinau, greičiausiai taip, yra. Tik nenorėčiau dabar bandyti argumentuoti, nes anksčiau apie tai nemąsčiau. Štai apie Sabonį pasakyti keletą žodžių galiu. Siūlau pagalvoti kartu, Jūsų valia sutikti ar ne, bet neskubėkite, pamąstykite.

    Labai labai trumpai. Elitas – tai kokybių visuma. Elitas – tai vertybių sistema. Elitas – tai siekiamybė (dažniausiai). Ir šitame mūsų pokalbio kontekste akcentuoju tik vieną svarbią elitui savybę – altruizmą. Elito atstovas turtingas duodamas ir tai daro nebūtinai (dažniausiai ne) prieš TV kameras. Tiesiog toks jų supratimas, tai jų poreikis! Ir duoti juk galima nebūtinai materialiai, kaip sako liaudis: „kuo turtingas, tuo ir dalinuosi“. Panašu į Sokratą?

    Dabar apie Sportininką. Nuo mažens tik ima. Gabesni net milijonus. Ką duoda? Emocijas. Aistras. Dažnai sunkiai suvaldomas. Kalbos apie krepšininkų kovą už lietuvybę žaidžiant su CASK abejotinos. Jiems taip lėmė likimas, neabejoju, jie tuo džiaugėsi, tai jiems pridėjo jėgų. Tačiau jei stipriausia TSRS komanda tais laikais būtų Talino Kalevas, Žalgiris su juo būtų kovojęs vedinas tokios pačios aistros tapti čempionais. Ar gal manote kitaip? Noriu pasakyti, kad sportininkai tiesiog dirbo savo darbą. Ir tai tinka absoliučiai visiems. Futbolininkas tampa nuoširdžiausiu daugiau milijonų sumokėjusio klubo patriotu, krepšininkas taip pat, sportiniai vairuotojai taip pat ir t.t. To pasekmė – kepurėti, kramtomą gumą žiaumojantys dievinamieji krepšininkai Katedros aikštėje grojant Lietuvos himną.

    Grįžtu prie altruizmo. Sportininkuose jo nematau. Žinoma, išskyrus, kad suteikia aistrų ir emocijų. Ar emocija vertybė? Be abejonės, taip. Bent jau fiziologiškai. Su aistrom sudėtingiau. Tačiau reikalas tas, kad sportininko veikla tai nėra sąmoningas veiksmas ir suvokimas neatlygintinai teikti kitiems emocijas. Sportininkui paprasčiausiai smagu daryti tai, kam gabus, o jei dar kam patinka žiūrėti ir mokėti pinigus, ir dar garbinti – visada prašom, žiūrėkite, džiaukitės, mokėkite, garbinkite. Galime pasakyti, kad sportininkai atiduoda sveikatą vardan žiūrovų emocijų ir aistrų. Tačiau apie altruizmą čia taip pat niekaip negalime kalbėti, nes už tai jiems mokama, kartais nenormaliai daug. Ir sveikatą jie aukoja ne mums, o pinigams. Štai todėl noriu pasakyti, kad tokia sportininkų auka nepadaro jų žmonėmis, kuriuos norėčiau priskirti elitui.

    • Donatas

     Gerb. Jonai Žvelgaiti,
     jūsų sportininkų apibūdinimas tinka daugeliui sportininkų, kad ir tam pačiam čia aukščiau išdiskutuotam ilgauskui ar kt. dabartiniam jaunimėliui, tačiau ne Saboniui…

     • Jonas Žvelgaitis

      Na, kaip sako užsirovėte, pone Donatai. Aš pats savo akimis mačiau Sabonį girtą, išsidraikiusį, labai viešoje vietoje, šlitinėjantį ir panelėms per užpakalius plekšnojantį. Tiesa, tai buvo senokai, gal dabar nebegeria, arba išgėręs protingėja?

     • mdxacuk

      Nu tikrai labai prablaivantis p. Jono Žvelgaičio vertinimas sportinio patriotizmo atžvilgiu. Jei jau altruizmą laikysime viena svarbiausių elito savybių ir pabandysim tuo aspektu vertinti Sabonio botelių aferą, tai jau geriau nafig. Savo „gedą būti lietuviu“ jis mikliai pamiršo, įsisukęs šokti kadrilį su tais pačiais, dėl kurių kažkadajam buvo gėda.

     • Donatas

      Gerb. Jonai Žvelgaiti,
      galbūt ir Čiurlionis kur nors savo laiku girtas, išsidraikęs, labai viešoje vietoje šlitinėjo ir panelėms per užpakalius plekšnojo :) tačiau tai nepadaro jo kūrinių mažiau įtaigių ir pasaulyje plačiai pripažįstamų, kaip ir Sabonio kūryba aikštėje (taip taip, tai ne šiaip pabėgiojimas ir žaidimas su kamuoiu, bet kūryba :)…
      o dėl mdxacuk’o botelių, tai nereiktų maišyti žmogaus profesinės veiklos su kitais jo vardu besinaudojančiais žmonėmis ir jų komercine veiklą…

     • mdxacuk

      Donatui.

      Sabonis nekaltas, aplinka kalta. Tiktai kažkaip negirdėjau, kad jis būtų atsižegnojęs nuo tų botelių. Jo kūryba nacionaliniam parke ne mažiau įspūdinga, negu aikštelėj.

     • nerijus

      Donatai

      Negi, Sabonis yra toks kvailas, kad savo vardu leido naudotis, neaiškioms įmonėms, kurios, neva nelegaliai pastatė namukus?

      Jūs savo vardu leistumėt naudotis, nežinodamas/ nepažinodamas įmonės direktoriaus ir pan.?

      Ar vardas, šiuo atveju, buvo nupirktas? Negirdėjau, kad žurnalsitai apie tai, būtų ką rašę?

     • Jonas Žvelgaitis

      Gerbiamas Donatai,
      labai nuoširdžiai rašau žodį GERBIAMAS, nes toks atkaklus Sabonio vertinimas, gynimas ir „fanizmas“ žavingas ir kelia pagarbą. Taigi, gerbiamas Donatai, Sabonis iš tiesų yra neeilinis reiškinys Lietuvos istorijoje, jį žino milijonai visame pasaulyje, jo nuopelnai garsinant Lietuvos vardą neįkainojami ir tikrai nepralenkti. Kaip žaidėjas jis buvo unikalus, ypatingai gerai jautė aikštę ir komandos draugų judėjimą aikštėje, jo perdavmai nepakartojami, tiesiog estetiniai šedevrai, kartais, pačiais geraisiais metais Sabonis žaisdavo kaip koks Dievo pateptasis, nepalikdavo nei vieno abejingo. Nepraraskite savo idealų, kovokite už juos. Sėkmės Jums, gerbiamas Donatai.

     • Donatas

      Ačiū, Jonai, tik kam ta įronija ir kreiva šypsena veide? :)

     • Jonas Žvelgaitis

      Donatai, man gaila, kad įžvelgėte ironijos. Jos nėra.

 • Smokas

  Va, sugalvojau. Elitas yra tas ir tarp tų, kurie tai pripažįsta. Jei kameroje tave pripažįsta elitu, tai ir esi elitas. O kas atsitinka, kai būna priešingai ? :)))

  • Smokas

   Atsiprašau Jonai Ž., pakartojau Jūsų mintis. Kol rašiau, nepaskaičiau Jūsų teksto. Pasirašau visu 110 %. :)

 • nerijus

  gerb. Artūrai Račai

  Ar teko skaityti šią knygą:

  nerijus
  Liepa 1, 2009 4:43 vakare

  Jei teko, tai kokia Jūsų nuomonė?
  Žinoma, supranščiau, jei nepasakytumėte, nes būtumėte nepopuliarus elito tarpe. Nebent, Jūsų atsakymas būtų neigiamas?

  • Nerijau, nepamenu, kad būčiau tą knygą skaitęs…

   • nerijus

    Artūrai

    Pagal naują Jūsų temą:
    Dar apie elitą. Jurgos Ivanauskaitės požiūris…

    Ši knygą, kurią šiuo metu pradedu skaitinėti, kaip tik apibūdina tuos žmones, kurie, kapitalistiniame pasaulyje, kariauja ne su vėjais ir ne su malūnais, o dažniausiai patys su savimi.

    Verta paskaityti. Ten, viskas labai tiklsiai nupasakojama apie „elito“ elgesį visuomenėje ir tarp savųjų.

    Paskaičius ją, žmonėms būtų aiškiau, kas dedasi mūsų KAPITALISTINIAME Pasaulyje.

    Šią knygą parašė kapitalistas, pats gyvenęs JAV, o be to ir buvęs žurnalistas. Kurio gyvenimas sukosi, tarp „išrinktųjų“.

 • Juozas

  Sociologine prasme elitas yra žmonės kurie savo pavyzdžiu įkvepia kitus, yra mėgdžiojami, arba kitaip dominuoja kažkokioje grupėje žmonių, kas nebūtinai yra gerai, vieni nusikaltėliai kitiems irgi gali būti elitas zonoje. Jeigu laikome kažkokį žmogų priklausantį elitui, tai greičiausiai jis mus dominuoja, nors tas irgi nebūtinai yra blogai, jeigu tas žmogus koks mokslininkas įvėpiantis atradimams. Aš asmeniškai neturiu jokio elito, visai nebūtina turėti, galima ir savarankiškai gyventi, nors vaikystėje pamėgžiodavau įvairius žmones.

  • nerijus

   Tai gal jis dominatorius/ dominantas, o ne elitas?

   • Juozas

    O negi gali taip būti, kad elitas nedominuotų, o dominuojantys neprikalytų elitui ? Logikoje tai yra vadinama ekvivalentumu :)

    • nerijus

     O gyvenime?

     Tie, kurie dadesi esą elitas, nėra dominantai, o paprasčiausi, susireikšminę žmonės.
     Dominantai tie, kurie rnda išeitį iš bet kokios situacijos. Jie dominuoja, nes viską atlieka kruopščiau, sąžiningiau ir visiems priimtiniau.

     „elitas“ ( greitinėlė“ ), tai susiasmeninusių žmonių vilkstinė, kurioje nėra lyderio, nes jie visi išskirtiniai ir nepakartojami. Kaip gali dominuoti, kai aplink tave tokie- elitiniai?

     • Juozas

      Ne, neįmanoma priklausyti elitui nedominuojant. Todėl Paksas niekuomet nebuvo elito atstovas, nors ir buvo politikos „višūnėje“.

 • jona…

  P.Rąčai, patariu būtinai paskaityti nerijaus siūlomą amerikiečių žurnalisto, finansų apžvalgininko knygą- Piniguočių dinastijos…Lietuvoje ji išleista 1984m., vertimas iš rusų kl… Pratarmėje vertėjas SNekrašius nurodo, kad vertimas sutikrintas su knygos originalu… /čia man visur raudonai brauko- nurodo į klaidas, bet aš neturiu laiko jas taisyti…/ originalas: D. Thomas. The Money Crowd {New York, 1972}… man knyga labai patiko, bet tai gali būti ir dėl mano turėtos specialybės, kuri buvo susijusi su ūkiniais ginčais… Valstybinis planavimas ir piniguočiai…

 • Slyvanosis

  „Elite“ Lietuvoje seniai nebėr. Aš jas pirkdavau „Čaikos“ traukinio restorane važiuodamas iš Šiaulių (tėviškės maitintojos) į Vilnių (alma mater glėbin). Neblogos buvo cigaretės, geresnės už „Klaipėdą“, beveik kaip „Kastytis“ (visų jų kaina buvo 40 kap.)
  Taigi, nėr Lietuvoj elito. Jau seniai…
  Dabartės susiformavo patricijų sluoksnis, gausi plėbėjų armija, vergai nužemintieji ir filosofai. Dar kai kuriose mūsų Tėvynės žemėse į viešąją erdvę plačiau lapus išskleidžia šakniavaisiai, kuriuos žinių skleidėjai pagarbiai vadina runkeliais.
  Trumpai apibūdinsiu visus visuomenės buterbrudo sluoksniu.
  Patricijai – tai tie, kurie plačiajai visuomenei nežinomais būdais „susivairavo“ dvarus, fabrikus, bankus, aukštus valstybinius postus beigi įgijo nekvestionuojamą teisę dvarus, fabrikus, bankus ir postus perduoti palikimu savo atžaloms. Dar patricijai pasižymi tuomi, kad gauna iš valstybės milijonus sestercijų, atsiprašau -litų, už dalyvavimą vairuojant valstybę.
  Plebėjai yra visi tie, kurie ryškiai fotografuojasi „Žmonėse“, „Stiliuje“, „Playboy“ taipogi šoka, dainuoja ir kitais tvirkinamaisiais veikmais linksmina publiką beigi patys dalyjauja masinėse orgijose. Turiu pastebėti, kad net patricijai, norėdami pasižymėti dosnumu ir suartėti su „masėmis“, dažnai įsilieja į plebėjų orgijas beigi atlieka tvirkinamuosius veiksmus.
  Vergai nužemintieji yra visi tie, kurie kala, mala, gręžia, siuva, verda, kepa, plauna ir kuopia po plebso(ir/ar patricijų) orgijų susikaupusį palikimą. Vergai nužemintieji nėra visiški beteisiai, kaip kai kas mano. Jie turi teisę rinkti tuos, kuriems Lietuvos Neimperija mokės milijonus už valstybės valdymą. Tačiau tuomi vergų teisė ir baigiasi. Vergams nužemintiesiesms dar būdinga, kad užsisvajoję tapti plebėjais ar net gi patricijais ir skaudžiau susitrenkę galvą į sieną, jie paskęsta alkoholio, narkotikų ir prostitucijos liūne.
  Runkelių arealas nėra pastovus. Jis priklauso nuo gamtinių, ekonominių ir politinių sąlygų palankumo. Prieš keletą metų suvešėję šakniavaisiai užtvėrė kelią į Europą, bo Lietuvoje gyvenimas buvo tapęs labai saldus.
  Esant normaliom sąlygom runkeliai, kaip ir priklauso šakniavaisiam, tyliai tūno derlingajame dirvožemio sluoksnyje.
  Filosofai – ypatingas visuomenės sluoksnis. Net ne sluoksnis, o plonytė plazminė membrana, laikanti valstybę it ląstele viename daikte. Filosofų dalia – iš šalies stebėti kas vyksta ląstelės viduje ir išorėje bei perspėti kitus, ko daryti nedera, o ką daryti privalu. Tačiau, šiukštu, filosofams negalima būti turtingiems ir kilmingiems, kaip patricijams, plevėsom ir ištvirkėliams – kaip plebėjams bei juodnugariams, kaip vergams ir šakniavaisiams.
  P.S. Neseniai pasiunčiau premjerui pasiūlymą sunkmečio laikotarpiu įtraukti filosofus į Raudonąją Knygą, nes išnykus filosofams, išnyks ir Lietuva…

 • Hetaera

  Paskaičiau aš čia samprotavimus apie lietuviškąjį elitą. Labai patiko kai kurios J. Ivanauskaites mintys. Tačiau, matyt, tiksliausiai mūsų elitą apibūdino mano tetulė, buvusi tremtinė. Greit jai turėtų sukakti 90 metų, jei ji dar atlaikys tą diržų veržimosi vajų.
  Žodžiu, išgirdusi per TV minint elitą, jinai pasakė: “Koks Lietuvoje elitas – trečia karta nuo žagrės. Negi jau visi pamiršo, kad visa buvusi Lietuvos aukštuomenė, visi doriausi žmonės, visi šviesiausi protai – buvo bolševikų ištremti, nukankinti, iššaudyti…Kiti spėjo pasitraukti į užsienius. O kas gi liko Lietuvoje? Iš kur reikėjo tam elitui rastis? Dar gerai, kad dabartinio elito bobutės sugebėjo atskirti buvusių ponių peniuarus nuo balinių suknelių. Nes karo pabaigoje, Biržuose, rusų karininkų žmonos ėjo į balius su generolienės Ladygienės naktiniais marškiniais. Nebuvo iš kur tam elitui rąstis”. Gal ir ne visais šimtu procentų yra teisi mano tetulė, bet tiesos jos žodžiuose labai daug. Gal ir ne visus aristokratus bolševikai sugebėjo išnaikinti, tačiau tie, kurie liko ar jų palikuonys, kaip taisyklė, niekada saves jokiu elitu neįvardija, pinigais nesitaško. Nes dažniausiai jų pertekliaus ir nejaučia. Be to, ir auklėjimas, matyt, to daryti neleidžia. Prieš kelioliką metų, man prie stalo teko pabendrauti su tikru princu. Labai malonus žmogus, eruditas, mokantis nežinia kiek kalbų ir baigęs, berods, tris aukštuosius skirtingose pasaulio šalyse. Ir jokio pasiputimo, arogancijos. Priešingai – labai išlaikyta, rami laikysena, puikus jumoro jausmas. Ko gero, net ir įtaręs nebūčiau, su kuo aš čia bendrauju, jei man į ausį apie tai nebūtų pašnibždėjęs kitatautis jo palydovas.
  Tur būt ir negalime kažko ypatingo reikalauti iš vadinamojo lietuviško elito. Iš kur gali būti laikysena ir erudicija pas žmogų, kuris yra baigęs tik Aukštąją partinę ir tą pačią baigęs, nelankydamas paskaitų…Matot, žmogus tuo metu pareigas užėmė, nebuvo laiko ( ar noro) kiurksoti tose paskaitose. O diplomas buvo reikalingas. Nepatogu buvo prieš pavaldinius ir prieš parteigenose’s. Visi juk žinome tokių personažų Lietuvos padangėje.. Pas mus elitui gali priklausyti ir nelabai gyvenime besiorientuojantis pilietis, kurio visas bagažas tik Žemės ūkio technikumo diplomas, ir buvęs “berniukas”, kuris savo laiku “saugojo” kioskus, o vėliau prichvatizavo gamyklas ir net eilinė bufetava, kuriai visai netikėtai nuskilo nusipirkti viešbutuką. Tegul jie ir priskiria save prie to čiabuviško elito. Juolab jie net nelabai orientuojasi, kaip tas tikrasis elitas turi atrodyti, kokiomis savybėmis pasižymėti. Mūsų atveju – svarbus turimas pinigų kiekis ir užimamos pareigos. Toliau nieko ir nereikia. Gal yra ir tokių, kurie savęs prie elito nedrįstu priskirti – bet už juos šį darbą padaro vadinamieji žurnalistai, kurie iš paskutiniųjų bando užsidirbti kąsni. Įsivaizduokit – pradingsta vadinamasis elitas… Ką beliktų rodyti žurnalistams? :Kiek tonų mėšlo į laukus išvežė koks ūkininkas? Kaip sovietmečiu? Ne – tautai tokios temos neįdomios. Tautai reikia elito, reikia “žvaigždžiu”(nuo šio žodžio mane jau pykina… bjauru darosi, kai suniveliuojami skirtingos vertės nuopelnai: Sabonis žvaigždė ir Zvonkė žvaigždė…čia jau ne Lietuva o kažkokia papuasija), reikia blizgančio klubinio gyvenimo… Na, vadinamieji “žurnaliūgos” ir duoda tautai tai, ko toji geidžia. To pasiekoje – daugelis kaimo mergelių meta namus ir vietoje to, kad tampytų karvių spenius fermoje – griute įgriūna į sostinę. Taigi jau tapo mūsų kultūrinio gyvenimo norma, kad vykusio ar nelabai dainininko fone striksi asinchroninės aerobikos brigada… Niekada nesupratau – kam to reikia. Kaimo mergelėms? Gal… O gal ir vyriškajai elito pusei, megstančiai paspoksoti į jaunas šlaunis. Na pakaks apie tą mūsų elitą. Turim mes jį – turim…

 • jona…

  Tikrai nesinori per dažnai reikšti savo nuomonę, bet taip suerzino ir tiesiog įžeidė tie Hetaera teiginiai apie dabartinio elito kilmę, kad negaliu ištylėti… paklauskite savo gerb. tetulės kelinta karta nuo žagrės buvo tarpukario Lietuvos elitas…dauguma iš jų buvo gimę beveik dar dūminėse pirkelėse, o, jei ir ne dūminėse, tai vistiek buvo kaimo vaikai… Na, o „peniuarai“, tai, deja, dauguma, turėjusių galimybę juos dėvėti, tų laikų ponių,dar kartą deja, buvo miesčioniškumo įsikūnijimas… Tarpukario Lietuvoje intelektualių moterų buvo žymiai mažiau, nei šiais laikais… O, kad rusai pirmiausia „griebėsi“ intelektualų, tai yra neužginčijamas faktas…

  • Hetaera> to jona…

   „Tikrai nesinori per dažnai reikšti savo nuomone,,,“. Tai ir nereikškite! Taip būtų iš jūsų pusės daug protingiau ir visiems skaitantiems nuo to būtų tik geriau… Baisu būtų, jei Vasaros g. 5 visiems pacientams suteiktų priėjimą prie interneto… Taigi – geriau jau patylėkite. Dabar paaiškinsiu ypatingai bukiems, kurie yra nepajėgūs tylėti.
   Mano tetulė išsakė savo nuomonę apie šiuolaikinį elitą. Tarpukario metu, ji dirbo ūkyje ir neplanavo atsidurti Sibire. Domėtis to meto lietuvišku elitu – jai paprasčiausiai nebuvo kada. O, jei jus domina mano tetos „nuotykiai“ taigoje – galiu jos paklausti ir jums aprašyti.
   O dabar pasakysiu, apie turėjusias galimybę tais laikais dėvėti peniuarus… ir apie, tamstos minėtą miesčioniškumą… Ir net neužsiimsiu „likbezu“ (jei tamsta žinot, ką tai reiškia) – paprasčiausiai pažiūrėkit Google, kas tokia buvo Sofija Paliulytė-Ladygienė…
   „Gen. Kazimieras Ladyga, vienas iš kovotojų dėl Lietuvos laisvės, iki 1926 m. vadovavo Generaliniam štabui. 1926 m. jis atsisakė palaikyti A. Smetonos organizuotą valdžios perversmą ir išėjo į atsargą. 1940 m. K. Ladyga buvo įkalintas, o 1941 m. išvežtas į Sibirą ir ten sušaudytas. Jo žmona Stefanija Paliulytė-Ladygienė ir keturi vaikai – Algis, Marija, Benediktas ir Joana – jau po karo buvo ištremti į Sibirą. Už išgelbėtą gyvybę Stefanijai Ladygienei dėkinga Irena Veisaitė, Vilniaus pedagoginio universiteto docentė. Ji prisimena:
   „1944 metų kovo mėnesį apsigyvenau pas Lietuvos generolo Kazimiero Ladygos našlę. Turėdama šešis vaikus ji priėmė mane septintą. Savo vaikams ji pristatė mane kaip našlaitę, kuri dabar bus jų sesutė. Vienintelis Stefanijos Ladygienės motyvas priimant mane buvo jos gilus žmogiškumas, artimo meilė. Giliai tikinti katalikė – ji tapo mano antrąja motina. Ji dalinosi su manim sunkiais okupacijos ir pokario metais paskutiniu duonos kąsniu. Ji neturėjo atskiro buto, tame pačiame name buvo SS štabas. Jeigu mane pagautų, tai Stefanija Ladygienė būtų sušaudyta Paneriuose su visais savo vaikais. Bet jos poelgis, sakyčiau heroizmas, buvo toks natūralus, tarytum kitaip ir būti negalėjo. Man tai suteikė tuo metu nepaprastą saugumo jausmą.
   Stefanijos Ladygienės šeimoje gyvenau iki jos suėmimo. 1946 m. kovo 14 d. ji buvo KGB trijulės nuteista ir kalėjo Sibire. Mirė Vilniuje ant mano rankų. Mano santykiai su visa šeima išliko labai glaudūs iki šiolei. Jaučiu, kad jos vaikai yra mano broliai ir seserys, o jų vaikai – mano sūnėnai ir dukterėčios“.
   Tai kaip dabar tamstos nuomonė apie generolienės miesčioniškumą? Gal jūsų nuomone generolienė turėjo bėgioti „po triusikėliais“?
   Mano draugiškas patarimas jums – niekada daugiau ateityje viešai nebedemonstruokite savo beraštiškumo… Net, jei jus ar jūsų artimieji, „saugojote“ kioskus ir dabar save bandote priskirti prie lietuviškojo pseudoelito. Mano gyvenimas ir profesinė veikla susiklostė taip, kad susidūriau su tūkstančiais Lietuvos žmonių… Nė vieno iš jų nenoriu įžeisti… Tačiau, nedaug pasitaikė tarp jų panašių į S.Paliulyte-Ladygiene. Ir kažkokiai beraštei būtybei nereiktų tyčiotis iš Lietuvai nusipelniusio žmogaus, vien už tai, kad ji leido sau turėti peniuarus… Kitą kartą, kai bus užsakymas iš dabartinio pseudoelito – prieš rašydama(s) pasižiūrėkite į Google, jei tamstos vidinis pasaulėlis baigiasi ties Mantu Petruškevičium. O dar geriau būtų, jei tamsta tik skaitytumėt komentarus, o savo nuomonės viešai nereikštumėt… To aš jums ir linkiu.

 • jona…

  Pasitraukiu… bet tai nereiškia, kad pasiduodu… tik noriu pasakyti, kad žodis dauguma, tai ne visuma…

 • Hetaera> to jona… 2

  Visškai sutinku su tamsta,kad „žodis dauguma, tai ne visuma…“.
  Ir daugelis iš mūsų yra patyrę šį skirtumą… Esu su AMB gėręs armėnišką konjaką (deja, antrąkart gyvenime tokio ragaut nebeteko…), tačiau niekada už jį nesu balsavęs… Juo labiau – asmeniškai aš, niekada nebuvau jam suteikęs jokiu įgaliojimų, ką nors daryti mano vardu… O jis, nuvažiavęs į Izraelį, knesete, VISŲ Lietuvos žmonių vardu atsiprašė už tai, kad mes buvome žydšaudžiai… Manau, kad geresnės iliustracijos nereikia…

 • Tremtinys

  „Kremlius skirtumus tarp trijų Baltijos valstybių suvokia, bet vis tiek bando tas valstybes suplakti į vieną. Tai sąmoninga ir nedraugiška Lietuvai politika.“- rašo Valentinas Mitė
  Bet p. Valentinas (nebuvęs Sibire, kaip ir V. Adamkus, ir nesuprasdamas rusų charakterio)turbūt skaitė, kad D. Rogozinas (Putino ambasadorius prie NATO) pareiškė, kad Rusija niekados nestos į NATO, nes „lietuviai, latviai, estai naikina rusų kapus.“ Tai yra grynas šmeižtas prieš Lietuvą.
  (Tokį šmeižtą turi paneigti Rusijos ambasadorius Lietuvai, nes kaip rado ekspedicijos „Sibiras 09“ nariai KGB-istai ant lietuvių- kalinių kapų pila šiuksles, kad jų nebūtų).
  V. Mitė galvoja, kad Kremlius Lietuvai nesumokės už trėmimus (nes jis galingas), už Taupomojo banko indėlių nusavinimą (gal jis to nežino). O kodėl nesumokės? Juk Vokietija, norėdama palaikyti gerus santykius su Rusija, sumokėjo jai net už žmonių iš Rusijos darbą Reicho darbo tarnyboje.
  Ką reiškia Kremliui sumokėti Lietuvai skolą:- nepaleisti vieno palydovo, ar parduoti keletą lėktuvų.Ir bus atsiskaityta.
  Juk Rusija išsivežė iš Lietuvos tankus ir kitą karinę techniką, kurios neišsivežė iš Ukrainos, Gruzijos (juk Lietuva 50 metų dirbo karinei Kremliaus pramonei, vien Panevėžio „Ekranas“ kiek aukso davė Rusijai, taqi, kodėl jai nesumokėti, jei nori turėti draugišką kaimyną. Juk skola ne rona- neužgis).
  Bet gaila mes nevieningi kaip žydai. Jie išreikalavo iš vokiečių net už sudegintų konclageriuose žydų „čemodanus“ (iš Vokietijos geležinkelio)(nekalbant apie atlyginimą už holokaustą)
  Tai gal turi sumokėti Ruzvelto ir Čerčilio „prezidentai anūkai“, kurie Jaltos konferencijoj pardavė Lietuvą Stalinui, o Stalinas trėmė lietuvius, varė į kolchozus, naikino turtą, o lietuviai 50 metų maitino Maskvą ir Leningradą dešromis ir kumpiais (sau palikdami AMB, šatriojos kanopas, o Sibire kirto miškus, dirbo šachtose)_
  Tegul V. Mitė, kaip turintis JAV įtaką, tuo klausimu pasirūpina ir kitų neklaidina