Apie dujų kainas

Šilumos tiekimo įmonės Lietuvoje nedažnai skelbia už kiek jos perka gamtines dujas.

Bet „Vilniaus energija“ šiandien ėmė ir paskelbė – aiškindama, kodėl gruodį šilumos energijos tarifas bus beveik 8 proc. didesnis nei spalį ir lapkritį.

Taigi, pasak „Vilniaus energijos“ šiluma Vilniuje brangsta  todėl, kad dujų kaina padidėjo nuo 637,47 lito už 1000 kubinių metrų iki 698,09 lito. Tai yra, net šiek tiek daugiau nei brangsta šilumos energija.

Tad šilumos energijos brangimas suprantamas.

Tačiau kodėl buitiniams vartotojams nuo liepos 1 dienos patvirtinta gamtinių dujų kaina svyruoja nuo 1260 iki 1820 litų už 1000 kubinių metrų suprasti kiek sunkiau.

Net ir atsižvelgiant į tai, kad dideliems vartotojams kaina galėtų būti keliolika ar net keliasdešimt procentų mažesnė, paaiškinti, kodėl ta kaina turi skirtis du kartus man nelabai išeina.

Beje, čia dar reikėtų pažymėti, kad dujų kaina buitiniams vartotojams iki liepos, tai yra, beveik visą praėjusį šildymo sezoną, kainavo dar daugiau – nuo 1560 iki 2120 litų už 1000 kubinių metrų.

Ir turiu blogą nuojautą, kad nuo sausio jos vėl gali pabrangti.

O liepą po to tikriausiai vėl atpigs:)

(3 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • Me

  Sveiki, p.Račai. Truputį ne į temą, bet kodėl vienos laidos LRT archyve atsiranda jau kitą dieną, o kitų tenka laukti kelias dienas. Pvz. laida „Trys milijonai“, kurią rodė vakar, dar nėra įdėta archyve, o „Šiandien“ jau įdėta. Ačiū.

  • Prie to pačio norėjau paklausti kodėl LRT tuoletuose toks šiurkštus tuoletinis popierius? Kiekvieną kartą apsilankius, išeinamąją nusibrozdinu. Artūras,kaip LRT tarybos narys, turėtų pasirūpinti šiuo jo kompetenciją apimančiu klausimu. :)

   • WU

    Ką tu LRT veiki? Ir ar būtina kiekvieną kartą ten einat ir tualete apsilankyt?

    • Kęstutis

     O kur daugiau centre į tualetą eiti?

 • mdxacuk

  Man tai įdomus kitas momentas. Jau kelerius metus aiškinama, kad Lietuva iš rusų dujas perka europinėm kainom, ir netgi brangiau, nors transportavimas pigesnis. O vat pagal Gazpromą mes mokam 2,1 karto pigiau http://gazpromquestions.ru/?id=34#c254. Tiesa, ten tik 2008 duomenys.

  • Sunkiai skaitau rusiskai… bet kur Jus radot ten kainas ? Gal galetumet pacituoti.. kiek moka vokieciai „ant sienos“ ir kie Lietuva ? Smalsu.

   Mano ziniomis vokieciai moka maziau.

   • mdxacuk

    Nu taigi prašom. Yra ten klausimas „Отличаются ли экспортные цены «Газпрома» от цен газа для российских потребителей?“ ir išlenda paveiksliukas su kainom. 2008 metams rusams 1652, dalneje zarubežje 7757, SNG i Baltija – 3693. Čia rubliais už 1000 kubų, be akcizų ir PVM, ant sienos.

    • Kaskodel man tie skaiciai atrodo keisti. Bal cia tureta galvoje Baltarusija ? Nes, mano ziniomis, 2008 metais duju kaina „ant sienos“ buvo apie 500$/1000 m3.

 • nerijus

  Manau, kad šitiem „procesam“ yra žmogiškas paaiškinimas- pelnas.
  Dolerio kursas krenta. Dujetekana praranda nemažai pinigėlių, nes 1000 kub./ m. dujų priversta įsigyti mokėdama daugiau dolerių. Kaip kompensaciją- kelią kainas vietinėje rinkoje.
  Kitas žmogiškas paaiškinimas- žiemą stengiamasi uždirbti kuo daugiau, nes vasarą vartojimas krenta :)

 • Raimundas

  Mano manymu kainų keitimas naudinga dujų plėtrai Lietuvoje. Kuri pastaruoju metu įgavo pagreitį ne plėstis, o siaurėti.
  Pateikiu keltą skaičių:
  jei Vilniaus energija perka už 699,09 už 1000kub.m dujų
  Tad 1kubinis metras dujų turi apie 10kW/h energijos. kadangi visdėlto nuostoliai gaminant šilumą yra tad priimkime jog iš kubo dujų gauname 9kW/h. Tad 1 kubo dujų kainą 69ct padalinkime iš 9 gauname 7,6ct už kilovatvalandę. Čia yra apytiksli energetinė savikaina. Tad labai keistas noras yra kelti kainą iki 19ct už kilovatvalandę. Klausimas kur tada nueina tie pinigai kurie lieka nuo kiekvienos kilovatvalandės. Juk dideli pinigai kurių nenori skelbti viešai.

  • Katilu (kurie siluma gamina) prieziura, remontas (kintami ir fiksuoti kastai)
   Silumo trasos (jas reikia kloti ir po to remontuoti)
   Nuostoliai tinkluose
   Vagyste ir nemokejimai

   Kiek tai kainuoja.. nezinau. bet kainuoja.

 • Turbūt brangi reklama LKL’e…

  Jau matėm, kaip reklamuojasi RST, dabar Dujotekana, dar trūksta, kad vyriausybė ir seimas imtų remti ką nors ir reklamuotis per TV :)

 • belekas

  O, sita, neturetu jie bent pries 1 men. pranesti, kad kainos kils, kaip ten pagal sutartis?

 • Norėtųsi panašaus rašinėlio „Apie ateinančių metų elektros kainas“.

  Esu girdėjęs, kad ta kaina, kuri dabar deklaruojama, jog bus privatiems vartotojams, po Naujųjų metų gali „pasikoreguoti“.

  O šiuo metu visa informacija mano galva nesuteikiama dėl to, kad nenorima bauginti žmonių prieš didžiąsias metų šventes, kad jie ramiai savo pinigėlius galėtų išsileisti Akropoliuose (jei tokių dar turi), o kitais metais tikėtųsi gyvenimo pagerėjimo, bet sulauks tik dar įspūdingesnių elektros kainodarų ir kitų negerumų…

 • NiekurNeiva

  Yra kažkokia GAZPROM sutartis – su Lietuvos Regionu ar Lietuvos Regiono įmonėmis – kad iki 2015 metų patiekti tiek ir tiek dujų (tipo, kvota) pagal formulę, pririštą prie mazuto ir dar kažkokio žibalo kainų Londone, tikriausiai su metų ar 1/2 metų pavėlavimu.

  Na, antra tiek pasiima skirstomieji tinklai, analogiškai elektrai.

  Tiesiog reiktų susirasti tiksliai – nes tai tik nuogirdos, o gal net mitai – kas tie ėmėjai-skirstytojai:
  http://www.regula.lt/lt/dujos/duju-kainos/

  • nerijus

   Su elektros prekyba bus analogiškai, kaip ir su dujų- monopolis ir tose pačiose rankose- Stonio.
   Vėsaitė vienoje BTV laidoje „burbėjo“, kad reikia pasirašyti, ilgalaikio elektros tiekimo su Rusija, susitarimą. Ar su smegenėlėmis jai viskas tvarkoje? Ar tai nėra protekcija?
   Ar ji nori, kad būtų kaip ir su dujomis? Ar nevertėtų VSD pasidomėti Vėsaitės pliurpologija?..

   Googlindamas radau informacijos, kurios net nežinojau:
   http://lt.wikipedia.org/wiki/Dujotekana

   Kas tas Raimundas Paliukas? Kur jis dabar?

   http://www.vrk.lt/rinkimai/400_lt/Kandidatai/Kandidatas23279/Kandidato23279Anketa.html

   Nenustebčiau, jei Dujotekana būtų tarp socialliberalų rėmėjų…

 • Kad kainos skiriaisi 2 kartus… gal kiek ir daugoka, bet cia nieko keisto. Insfrasturktura kainuoja pinigus.. ir jei vartotojas sunaudoja nedaug – uz energijos vieneta moka daugiau.

  Pavizdys is gyvenimo: jei buteli pieno pristatys i namus… kur jis kainuos brangiau nei parduotuvej. O parduotuvej jis kainuoja mazdaug 4 kartus brangiau nei galima nusipirkti „kaime, pas bobute“

  ir dar. geriau reiketu piktintis elektros skirstymo tarifais.. kurie ilga laika buvo vieni auksciausiu ES (atrodo patys auksciausi). Ir kai LE pirkdavo elektra is IAE uz 6-7 centus ir parduodavo uz 30-40… (o Achema tikriausiai pirkdavo elektra uz koki 15 ?)

  P.S. Atejus Poderiui i valdzia perlno marzos labai krito tiek duju tiek elektros..

  P.P.S. kainos: http://www.regula.lt/lt/siluma/kuro-ir-silumos-kainos/kuro/index.php

  • nerijus

   Dali. us

   O Jūs norėtumėte mokėti už pieną, kurio nesuvartojote?
   Susitarime nurodote, jog per vieną mėnesį išgersite 20 ltr. pieno, o išgeriate mažiau- 15 ltr. Jums pateikia sąskaitą, kurioje nurodoma, kad išgėrėte tik 15 ltr. dėl tos priežasties sumokėti reikia ne po 2 Lt. už ltr., o 3 Lt už ltr. Įmonė nuostolio nepatiria ir jai lieka dar 5 ltr. pieno, kurį jie gali parduoti/ parduoda kitam klientui po 2 Lt už vieną ltr.

   Tikras bizzznis, o ne verslas…

   • Su dujomis nera visai taip kaip Jusu pavizdyje su pienu. Jus paaiskintu: jei norite 15 litru pieno.. jusm litras kainuos 3. Jei nori 20.. litras kainuos 2.5 ir Jus is anksto zinodamas kainas.. perkate tiek kiek jums reikia.

    Jusu pavizdys labiau tiktu apie jau kuris laikas brukamas, ypac naujiems vartotojams, sutartis su minimaliu duju kiekio suvartojimu.. tenai istiesu gali buti situacija.. kad Jus suvartojote 10.000 m3 o sutartyje minimumas 15.000 ir Jus mokate uz 15.000 (kitavertus tokios pacios sutartys populiarios pas mobilaus ryshio operatorius).

    Paprasciausiai reguliuojamos monopolijas „uzdeda“ tokias kainas, kokias leidzia istatymai (shiuo atveju tvarka ruoshia kainu komisija). Lietuvos atveju blogumas tame, kad duju savininkas ir (dalis) paskirstymo bendroves yra tose paciose rankose.

    Jei trumpai… normaliai cia su tom duju kainom. yra didesniu problemu :)

    • nerijus

     Dali. us
     Kalbėjau apie ilgalaikes sutartis, kurios yra nenaudingos mums- vartotojams. Bet kito pasirinkimo neturime, nes viskas „vienose rankose“.
     Blogiausia, kad visokios dujotekanos politikuoja remdamos politines organizacijas.

     Kur Jūs įžvelgiate „reguliuojamas“ monopolijas- Dujotekanoje?..

     • Nukrypom mazumele i lankas. Dujotekana dujas parduoda tik laisviesiems varotojams… o sitas irasas buvo apie buitinius vartotojus. Jiems dujas tiekia Lietuvos dujos.
      Dujotekanos „fenomenas“ yra ypac idomus :) Kokie ten pinigai per „vienas rankas“ pereina.. Bet apie tai as turiu per mazai info kad garsiai diskutuoti.

 • nerijus

  Esminis klausimas:
  kodėl nebekalbama apie suskystintas dujas ir jų saugojimo terminalų statybą?
  Jei neklystu, tai suskystintų dujų galima pirkti biržoje. Konkurencija, nes nėra monopolijų.

  Atsakymas slypi politikierių kišenėse?..

 • Seniai seniai.. gal kokiai 2005-2006 metais, mes buvom iskele SGD terminalo statybos ideja.. Bet nelabai kam tada buvo idomu. Po to vyriausybe buvo labai susidomejus. Net kontora su Achema buvo isteigus… (buvo ir mistine studija… apie kuria p. Kirkilas yra kelis kartus kalbejas… bet ji nebuvo viesai prieinama, Tik technines salygas maciau (ir vieso konkurso jai rengti, jei gerai pamenu nebuvo). Siuo metu tiek prezidente, tiek premjeras palaiko shia ideja. Amerikonai su ukio ministerijos palaiminimu ruoshia viena studija (terminalo), belgai praso ES pinigu kitai ruosti… :)

  Vienzo veiksmas vyksta, bet… išskyrus paskutini pusmeti/metus SGD kaina „birzoje“ buvo aukstesnes nei mes mokam uz rusu dujas „ant sienos“. O ir per teminala importuotos dujos didziajai Lietuvos daliai bus tiekimos tais paciais vamzdziai. (t.y. pigiau tikrai nebus). Bet.. velgi as asmeniskai buciau terminalo statyba… nes tai padidintu energetini sauguma ir musu priklausomybe nuo vieno didelio kaimyno :)

 • Vasia

  Cia dar ne viskas, prie tos kainos ideta dedamoji (papildomai), nuostoliams uz praejusisu metus padengti. Matai, vat , BMS gali bankrutuoti (ne BNS- pastaba !), ICG gali, Vilniaus energija dirbti i nuostoli negali, negali nedirbti ir PST. Kreivis ir tas nusivaro i bankrota. Geras gyvenimas rubikonui, gyvenk ir zvenk janukoni, pirk mersedesus , mes apmokesim !

 • Vasia

  http://vz.lt/2/straipsnis/2009/11/24/Sostineje_brangsta_sildymas2

  Įšilumos tarifą nuo spalio 1 dienos įtraukta ir trečioji 1,34 ct/kWh dalis. Ji kompensuoja „Vilniaus energijos“ nuostolius, patirtus ankstesnei miesto valdžiai, vadovaujamai buvusio Vilniaus mero Juozo Imbraso, laiku neperskaičiavus šilumos kainos. IMBRASO MOKESTIS !

 • Artūrai, nieko čia keisto su tom kainom nėra. Kadangi turime neįgalią valdžia, tai ji biudžetą pildys tokiais, nepopuliariais, būdais – žinoma,k ad per šildymo sezoną kels kainas ir taip automatiškai surinks daugiau pinigų per mokesčius. O tai yra išskirtinis oligarchinės valstybės bruožas, prieš kurią žadėjo kovoti net Prezidentė… „Kovoja“… Dekretais ir šūkiais…