Apie barbarus ir amžinąsias vertybes

„Lietuvos žinios“ šiandien rašo apie Vilniuje planuojamą statyti atliekų deginimo gamyklą.

Iš karto pasakysiu, kad neturiu aiškios nuomonės šiuo klausimu: žinau, kad tokių gamyklų Europoje yra gana nemažai, žinau, kad jos sprendžia atliekų tvarkymo problemą, tačiau taip pat žinau, kad aplinkosaugininkai turi abejonių dėl taršos ir kvapų.

Be to, žinau, kad gamyklą Vilniuje ketina statyti „Rubicon“ bendrovė, kurios aš tikriausiai nepriskirčiau labiausiai socialiai atsakingoms įmonėms Lietuvoje ir kurios vadovų ankstesni ryšiai bei sandoriai su A.Zuoku man nepaliko pačių gražiausių įspūdžių.

Tačiau visa tai neturi jokių sąsajų su tema, kurią noriu trumpai aptarti.

O ta tema yra – žiniasklaida. Ir kai kurie netradiciniai rašymo būdai.

Paimkime jau minėtą „Lietuvos žinių“ straipsnį. Jame, be kitų dalykų, teigiama: 

Tačiau skeptikai neskuba tikėti šio verslo entuziastais. Pasak jų, toks atliekų tvarkymo būdas daro daugiau žalos negu duoda naudos, o ir toji nauda – tik saujelei verslo savininkų.

„Barbariška naikinti vertingas medžiagas norint jų atsikratyti, kai tuo pat metu ieškome lygiai tokių pat žaliavų kitose vietose“, – piktinasi garsus JAV chemikas Bruno Terne. Anot jo, atliekas reikia ne deginti, o perdirbti, panaudoti gamyboje. 

Būdamas paprastu skaitytoju, ne ekspertu, šią straipsnio dalį suprasčiau  vienareikšmiškai: atliekų deginimo gamyklų statyboms pritaria ne visi, įskaitant ir „garsų JAV chemiką“.  Ir tikriausiai pagalvočiau: jei net garsus JAV chemikas sako, kad tokios gamyklos yra blogai, tai „Rubicon“ planuojama gamykla tikrai nėra gerai.

Bet kaip gerai, kad yra „google“…

Užtrunki vos porą minučių ir sužinai, „garsus JAV chemikas“ tikrai kalbėjo apie barbarus ir tikrai sakė, kad atliekas deginti negerai:

In this century of progress, with our knowledge of chemistry, and with the most complete machinery at our disposal, it seems to me like a lapse into barbarism to destroy this most valuable material simply for the purpose of getting rid of it, while at the same time we are eager these very same materials for our fields by purchase from other sources

 Pirmiausia, žinoma, būtų galima atkreipti dėmesį, kad lietuviškas vertimas nėra visiškai tikslus, nes jis praleidžia labai svarbų momentą, kurį nurodo B.Terne: jis kalba apie atliekų panaudojimą laukuose, tikriausiai turėdamas galvoje žemės ūkį.

Tai, be abejonės, būtų galima laikyti visiškai nereikšminga detale, jei nežinotum, kad „garsus JAV chemikas B.Tere“ apie „pažangos amžių“, „tobuliausią įrangą“ ir „laukus“ kalbėjo ne vakar, ne pernai ir ne prieš keletą metų.

Jis tai pasakė kiek daugiau nei prieš 110 metų – o jei visiškai tiksliai 1893-aisiais. 

Taip, žinau, kad kai kurios mintys nepasensta nei per 100, nei per tūkstantį metų.

Pavyzdžiui, „insanus omnis furere credit ceteros“ arba gallus in suo sterquilinio plurimum potest“.

Bet ar tikrai amžinai vertinga yra B.Tere mintis apie atleikų deginimą, turint galvoje per tuos daugiau nei šimtą metų įvykusius pokyčius, drįsčiau suabejoti.

Ir tikrai abejoju, ar galima sakyti, kad B.Tere „piktinasi“ dabartinėmis atliekų deginimo gamyklomis.

Aš sakyčiau, kad B.Tere, net jei jo mintys amžinos, jau senokai niekuo nebesipiktina…

(18 balsų, vidurkis: 4,17 iš 5)
Loading...
 • max

  puiki lietuviškso žiniasklaidos iliustracija. Liūdna , kad lietžinios čia nevienišos.

 • mjo, linksmai liūdna istorija
  įdomu, kas turėtų patikrinti panašius faktus – redaktorius?

 • Žvelgaitis

  Gal nereikia skubėti vertinti. Kaip tik prieš porą naktų per kažkurį National geographic kanalą ilgiausią laidą apie atliekų perdirbimo įmonę Britanijoj, jei neklystu. Tiesa, tai buvo metalai, mašinos ir pan. Poreikis perdirbtoms ir surūšiuotoms žaliavoms pasirodo, milžiniškas visame pasaulyje. Gerai žinome, kad šiais laikais praktiškai nebėra neperdirbamų atliekų.

  Rubikonas jau seniai žmonių sąmonėse peržengė Rubikoną. Ir pasitikėjimo nebeatgaus. Juk ne malonumui, kad galėtų pasižiūrėti didelę ugnelę tą gargarą nori statyti. Kažkoks biznis ir ne kapeikinis ten jau numatytas, Rubikonas kitokio nesiimtų. Juk ne žmonių gerovei kurti tą daro. Neabejoju, šiais laikais tai pats primityviausias kelias – deginti, bet kita vertus, kam čia smegeninę sukti, jei pigiai prieinami pinigai voliojasi. Juk niekas modernių alternatyvų net nesvarstė? Gaila, kad ir žalieji mosikuoja tik šimtamečiais argumentais tuo jie save irgi diskredituoja. Matyt, irgi dirba kažkokiems pliusiukams. O kas paneigs, kaip sakė klasikas, kad ne Rubikonas tuos pliusiukus jiems rašo? Matėme, jie tas pliusiukų knygas turi:)

 • mari

  Nežinau kaip jūs, bet aš tai tą pačią mintį interpretavau ir įsisavinau pirmą kart perskaitęs visai kitaip – maždaug, kad jeigu jau prieš šimtmetį yra kritikuojamas toks atliekų atsikratymas, tai dabar jau tikrai turėtų būti alternatyvų, tiek su perdirbimu, ar kitom atliekų tvarkymo galimybėm.

 • austras

  Kadangi jau priminėt Rubiconą, tai prisiminiau vieną atsitikimą iš gyvenimo.
  Nedidelis etiudas. Atsitikdavo dažna mūsuose nelaimė – bute užakdavo vandentiekio vamzdžiai ir nustodavo bėgti šaltas ar karštas vanduo. Tais senais blogais tarybiniais laikais, „sovietmečiu“, paskambinus telefonu, sulaukdavai visada stipriai nepatenkinto, visada stipriai pagirioto, visada stipriai besikeikiačio santechniko, kuris apžiūrėdavo vamzdį, paskui atsinešdavo tokį ilgą „dratą“ ir tą vamzdį pravalydavo.
  Bet atėjo geri nauji nepriklausomos Lietuvos laikai ir „Antakalnio ūkis“ atidavė mūsų gyventojų bendrijos neturintį namą Rubicono vyrų globon. Atsitiko ta pati, jau minėta nelaimė ir paskambinus atėjo trys Rubicono vyrai mėlynom uniformom. Apžiūrėjo vamzdį, „pravalė skaitiklį“, paėmė už šį sunkų darbą 130 litų, ir pasakė, kad norint vėl pamatyti šaltą vandenį reikės pjauti visus vamzdžius ir t.t. Žodžiu, 130 litų tik pradžia, o pabaigos nesimato. Išlaidos būtų skaičiuojamos visai laiptinei, o tikslios darbų sumos nežinomos. Teko Rubicono vyrams paprieštarauti ir ginčo metu priminti vyrų vado Janukonio pokštus su Drėma. Vyrai atitarė, kad „Janukoniui tikrai nelegva“ ir išėjo. Po kelių dienų jie vėl atvyko, nes šaltas vanduo ir toliau nesirodė. Šįkart, po valandą užtrukusio pasitarimo, vienas iš „meistrų“ atgabeno ir tą senais blogais sovietmečio metais matytą „dratą“. Nenorom pravalė vandentiekio vamzdį ir štai jau kelintas mėnuo šaltas vanduo bėga vėl. Rubicono vyrų garbei reikia pasakyti, kad jie nesikeikė, buvo patenkinti ir nebuvo pagirioti. Bet prireikė net dviejų iškvietimų ir didelių pasitarimų, kolei jie suprato, kad pratęsti sėkmingos Janukonio verslumo praktikos šįkart nepavyks.

  • austras

   O prie to paties Rubicono vyrų derėtų ir vienas Ryčio Zemkausko tekstas. Kartais, deja, praleidžiu. Socialiai atsakingo žmogaus mintys. Gražių juk žmogus parašo…

   Būti išrinktam į Seimą ir pirmiausia pasirūpinti už mokesčių mokėtojų pinigus… gauti „prabangų“ automobilį. „Prabangos“ viršūne pas mus laikomi „bemsai“, „mersai“ ir „džipai“. Lygiai kaip Rusijoje, neslėpsime. Mažai kam kilo mintis būti originaliu – įsigyti pavažinėtą automobilį ar bent jau hibridą: Vakaruose ir JAV jie labai populiarūs tarp žaliuosius ir socialiai atsakingus vaizduojančių politikų bei verslininkų (dar nepasimiršo idiotiškas bankrutuojančių Detroito katinėlių žygis „žaliais“ automobiliais į Vašingtoną kaulyti pinigų – prieš tai jie buvo neatsargiai suskridę privačiais lėktuvais ir už tai gavę malkų…) Pas mus – jokių improvizacijų. Tik tie automobiliai, kuriems mūsų gatvėse duodamas kelias ir kurių vairuotojai niekada nerodo posūkių. NES AUTOMOBILIS LIETUVIUI – PIRMIAUSIA IR IŠIMTINAI – GALIOS SIMBOLIS. Toks, kaip tų pačių Seimo narių pamėgtas „džipas“ (šiaip tie automobiliai vadinami SUV arba visureigiais), kuris suteikia pranašumo prieš mirtinguosius jausmą, nes vairuotojas sėdi aukštai. Bekelei toks „džipas“ netinka ir niekada netiko, jis ne tam skirtas, jis – presuotos galios briketas su butaforiniais žaisliukais a la Paryžius – Dakaras. Kaip smarkiai nesaugiai reikia jaustis, kad reikėtų tokių didelių saugumo porcijų?

   Atkakliai neįsisavinti ES pinigų, kol nebus sugalvoti būdai, kaip reikšmingą dalį tų pinigų nuknisti. Rezultatas: vienai įstaigai tas pats humaniškiems tikslams skirtas diagnostinis aparatas kainavo milijoną, o kitai – du ir nepanašu, kad dėl tokios negražios situacijos kam nors būtų bent jau gėda. Ne. GĖDA PAS MUS YRA JAUSMAS, KURIO VERTĘ NUSTATO RINKA. Europos paramos atveju gėdos nejaučiama apskritai, nes į ES pinigus pas mus yra žiūrima, kaip į Dievo padarytą stebuklą, kurio neįmanoma ir nereikia suprasti ir už kurį bent jau šiame gyvenime tikrai nereikės niekam atsiskaityti. O jeigu jau nereikės atsiskaityti, tai galima griebti.

   • Ysidor GB

    (šiaip tie automobiliai vadinami SUV arba visureigiais), kuris suteikia pranašumo prieš mirtinguosius jausmą, nes vairuotojas sėdi aukštai.

    As toki aukstai sedinti seimuna su savo Scania pervaziuociau, tai nei slapios vietos neliktu nei is seimuno, nei is dzipo :)
    O jei rimtai, tai is tiesu juokingai atrodo, kai tipazas dideliam dzipe trinasi po miesta, o zvyrkelio tas dzipas net nemates, nes akmenukai gali dazus nudauzyti.

  • mdxacuk

   Durnių ir bažnyčioj muša. Santechnikai turi išlavėjusią uoslę ir nesunkiai atskiria, kas ko vertas.

   Bet nepamirškit, drg. Austre, kad besikemšantys vandentiekio vamzdžiai yra socialistinio eksperimento pasekmė. Nes tik komunistai sugalvojo vandentiekius tiesti necinkuotais vamzdžiais, kurių viduje priauga rūdžių ir galų gale jie užsikemša. Aišku, jei pas jus kemšasi ir kanalizacija, tai jau yra kapitalizmo nuopelnas, nes prie socializmo žmonės tiek nepersiėsdavo, o ruloninis popierius buvo neįveikiamas deficitas.

   Bet kodėl jums nepabandžius įveikti kapitalizmo jo paties ginklu? Įsteikit su kaimynais domkomą ir pasikeiskit visus vamzdžius kapitalistiniais daugiasluoksniais ar variniais. Janukonis apsiverks sužinojęs.

   Aišku, galima rinktis ir radikalesnius būdus – piketus arba demonstracijas su raudonom vėliavom. Bet vamzdžiams tas retai padeda.

   • austras

    Mielas mdxacuk, myliu Jus, raudonas vėliavas ir ypač kapitalistinius cinkuotus vamzdžius. Kadangi Jus manęs nemylit, tai siūlau tos nemeilės viešai nedemonstruoti po kiekvienu mano tekstuku. o šiaip – nuoširdžiai dėkingas už nepaliaujamą dėmesį mano tekstams. Visad Jūsų.

   • Auksinis kardas

    Varis tapo prabanga. Šiandien tokiems tikslams karaliauja plastikas.

   • austras

    Be to, kas gi Jums mano tekste nepatiko? Juk aiškiai įvardijau, kad anie laikai buvo blogi, o dabartiniai – geri. Kad, gink Dieve, nepadarytumėt priešingų išvadų. Nes kitaip visas šios mažytės šalies propagandinis burbulas ims ir susprogs.

    • mdxacuk

     Austre, man geriausias kapitalizmo pranašumų įrodymas yra jūsų užsikišę vamzdžiai. Tuo tarpu aš gyvenu senamiesty ir pas mane ikikarinio kapitalizmo reliktas unitazas su užrašu „Słowianin Końskie“ ant špižinio bakelio tebeveikia iki šiol. Nors jam tikriausiai tuoj 100 metų, teko iškentėti ir kelias okupacijas, ir komunalkių epochą, ir brandaus socializmo klestėjimą. Tikiuosi dar perleisti jį ir savo anūkams, kai turėsiu – kaip amžinųjų vertybių liudijimą.

     • haha! Superiniai Jūsų atsakymai, mdxacuk, į Austro pagiežingas istorijas ala „o anksčiau tai švietė komunizmo saulė mums“ :D
      O šiaip tai, net jei pačiam neorganizuot vamzdžių keitimo, tai geriau kartais pakentėti porą dienų be vandens nei kaskart kęsti necenzūrines ir šiaip blevyzgas, alkoholio tvaiką bei užuominas apie reikalingą rublį ar „trajaką“ sveikatai „pataisyti“.

   • Jonas III

    mdxacuk, nepiktnaudžiaukite cinku: http://www.farmapedia.lt/index.php/Cinkas.html (senstant oksiduojasi ir padidėja tirpumas)

 • vasia

  ziniasklaida kaip ir politikai darosi (tapo) – prostitutais. Vien paimkim Kedzio bylos ivairianybes. Grazu paziuret!

 • Virgis

  Greičiausiai aklai nurašyta iš čia: http://www.voruta.lt/rubrikos/132/2308

 • kolega

  esmė yra tame, kad to mokslininko citata žurnalistui buvo pateikta. Ir galime nuspėti, kas ją pateikė :)

 • nerijus

  Šį ginčą/ dvejonę ir išsakomas mintis dėl atliekų deginimo, prilyginčiau Konstitucijos bei įstatymu aiškinimui, kai kiekvienas „traukia“ savo pusėn ir bando įrodyti savo tiesas.
  Pakanka, Vilniaus energijos ( Savanorių pr. ) kaminų dūmų ir nebesinori jokios, perdirbimo gamyklos.
  Valymo įrenginiai „kvepia“ visoje Gariūnų turgavietėje- neišvežamos išvalytos atliekos, nes nėra pinigų…
  Važiuojant automagistrale Vilniaus- Kaunas- Klaipėda, Kauno link, už 10 km nuo Grigiškių, kelyje atsiranda „kvapelis“, kuris „maloniai“ kutena nosį…

  Gal pakanka paklausti žmonių, kaip jiems gyvenasi tokių įrenginių pašonėje?..

  • mdxacuk

   Gariūnuose dumblas smirdi ne dėl to, kad nėra pinigų jam išvežti, o dėl to, kad vežti nėra kur. Už Grigiškių smirdi todėl, kad kaip tik ten (į Kariotiškes) tas dumlas buvo vežamas seniau. Tarybiniais laikais technologijos buvo žymiai geresnės – viskas bėgo tiesiai į Nerį ir ir vilniečių gėrį suuostydavo švedai.

   • nerijus

    Per kurį tai TV kanalą buvo laida apie tai, kai karvyčių „tortuką“ džiovina džiovyklose ir iš jų presuoja vazonėlius. Vadinasi- eco vazonėliai gėlėms daiginti/ auginti, kurie po ilgo naudojimo žemėje suyra.

  • pastatytu siuksliu deginimo gamykla – degintu ir ta kakuti ;)
   nenorit – smirdekit, lazdynieciai :)

   • nerijus

    yessuz

    Žmonijos, ir tuo pačiu mūsų Tėvynės bėda ta, kad žmonėms nerūpi svetimos ( galimai ir bendros ) problemos tol, kol napeliečia tiosiogiai/ asmeniškai…

    Aš neteigiu, kad jos nereikia. Tik pabrėžiu, kad reikia daugiau aiškumo, o geriausia- įmonę Tiesiogiai valdytų savivaldybė, o ne privati bendrovė, kuri siekia tik pelno ir pelno, ir pelno, ir pelno su min investicijomis į aplinkos apsaugą, tuopačiu ir į GEROS KOKYBĖS filtrus, o ne pačius pigausius. Žinoma, patys brangiausi dar nereiškia- kokybė. Bet kas juos vertins, kai bus perkami?..UAB’as?..Manau, kad- taip.

 • Auksinis kardas

  Žinote, kuo labiausiai pažengta per tuos 116 metų? Pramokta gaminti ir švaistyti daugiau ir dar labiau toksiškų atliekų, kurioms deginimas tolygus vertimu nuodais.

  Kyla abejonė ir dėl žodžio „fields“, kaip žemės ūkio laukų, interpretavimo. Mat, nežinia, ar ir prieš 116 metų į žemės ūkio laukus noriai kimšta visa tai, kas aptinkama šiukšlėse. Sakyčiau, trąšų įvairovė, bei jų įterpimo technikos ir tada nebuvo pribloškiantys. Greičiau jau žodis „fields“ panaudotas įvairioms žaliavų, medžiagų reikalaujančioms sritims pavadinti.

  Yra keletas svarbesniais atrodančių dalykų straipsnio klausimu, matomų ir smarkiai nesigilinant. Pirmas – kiek atliekų deginimas gali pakeisti kitokio kuro deginimą šilumai išgauti be ženklių šalutinių reiškinių (nuodingi degimo produktai), tiek jis sveikintinas. Tai yra, jei vietoje dujų, anglių deginimo katilinėje, pakeičiame šį kurą tapačiomis atliekomis, tiek perėjimas yra naudingas: iš atliekų – šiukšlių, nieko ar nedaug kainuojančių, gauname naudingą produktą, kuriam antraip gauti būtų reikalingas vertingas, o todėl atitinkamai kainuojantis, kuras. Aišku, šiuo atveju dera įvertinti ar tokių atliekų rūšiavimo – atskyrimo kaštai, bei kitokie galimi jų naudojimo būdai pateisina būtent tokį sunaudojimą.

  Antra: ne kiekviena medžiaga teverta sudeginti, tokiomis gali būti tik dalis. O todėl čia prasideda tikrasis deginimo trūkumas – tai vertės sunaikinimas (tegul ir ne akivaizdžios). Dažnai šiandieninei medžiagai – lydimas minėto pakeitimo itin nuodingomis atliekomis. O todėl, patartina nusiimti rožinius pažangos deginime akinukus, ir dėkingiau perskaityti prieš daug laiko rašytą citatą, labai vykusiai atskleidžiančią ne tiek žemės ūkio problematiką ar labiau atsilikusias liepsnas, kiek teiginį, kad vertingų medžiagų naikinimas vargu ar pateisinamas. Žinia, tikėtis mūsų šalyje pažangos tą vertę panaudojant naudingiausiai – sunku. Reikia turėti vaizduotės, darbštumo ir nuoseklumo, pajusti kur šiandien slapstosi civilizacijos rytojus, norint pradėti iš šiukšlių gaminti naudingus produktus jau šiandien. Bet ši, mus nuliūdinanti, aplinkybė nepanaikina atviros geresniems sprendimams reikalo esmės.

  O „Rubikonas“… Ar mažai mes dar žinom apie šių mūsų biznelių varančiąsias? Jie visokias pilosopijas ir moralės, tikresnio pažangumo reikalus siunčia toli-toli. Vienintelis paukščiukas jų veiklos balanse – eilinis pelną nešantis objektas. Likęs pasaulis, tame tarpe ir mes, kas, bei kokie bebūtume, jų nedomina. Būtent tai – pavojinga.

  • Jei nezinai kaip su siukslem elgtis, matyt racionaliau jas deginti nei kaupti sklepuke ta „verte“. Manau, tikrai, kas simta metu technologinio pobudzio pastebejimai pasensta.

   • Auksinis kardas

    Beveik teisinga. O „beveik“ todėl, kad:

    a) tikrai išmintingas panaudojimo būdas vis vien ir liks geresniu panaudojimo būdu, net jei jo nepasirinkai (nežinojai, neieškojai, nebandei, nenorėjai, buvo mažiau naudinga kažkieno daromam bizneliui)

    b) labiau civilizuotas panaudojimo būdas, kaip besuktum, nebus deginimas

    c) žinant, kad neseniai mūsuose milžiniškais žingsniais pažengė regioninis atliekų tvarkymas (bent jau iš narsaus apmokestinimo daugelis TAI pajutome), būtų galima puoselėti gal pagrįstas, o gal ir vėl – tik naivias viltis, kad dalis tos pažangos galėtų baigtis surenkamų atliekų rūšiavimo ir panaudojimo pažanga, tokios siekiais

    • lida

     Beveik teisinga. O “beveik” todėl, kad:
     filosofiniai pasamprotavimai nepateikiant realios alternatyvos ir pačiam net nežinant ar viltys (tik viltys) pagrįstos ar naivios.

     • Auksinis kardas

      Reali alternatyva – pasidomėti sprendimais, taikomais tose šalyse, kuriose ekologiškos gyvensenos kultūra labiau pažengusi. Ar viltys pagrįstos, priklauso, anot sakinio prasmės, ne nuo stebėtojo žinojimo, bet nuo nemenkų lėšų, surenkamų atliekų tvarkymui, deramo taikymo arba netaikymo ne taip deramo. Jei tikėtis prasmingo jų taikymo – naivu, tai ne tiek šio pavienio stebėtojo bėda.

      Kai gyvensiu ant pinigų maišo, surenkamo aptariamam tikslui, šmaikščioji lida, savo pareiga laikysiu ištirti ir išpuoselėti šio maišo tinkamą naudojimą – man atrodo, to tikėtis būtų teisinga ir tikroviška.

      Beje, ką siūlo lida, kritikuojanti už nesiūlymus, neįskaičiau taip pat.

     • lida

      Rekia čia ir dabar. Papostringauti gali daug kas, daugiausia tuom ir užsiimama. Pasidomėti, aišku galima, o įgyvendindiste/apmokėsite, turbūt jūs ? Kada į jus kreiptis, ty kada gyvensite ant pinigų maišo ?

     • Auksinis kardas

      Gal kas nors pasikeis, kai išmiegosite, lida? Yra vilties, kad geriau pavyks perskaityti tai, kas parašoma. Juk neparašyta, kad pats kada gyvensiu ant atliekų tvarkymo maišo. Parašytasis „kai“ sakinyje turi „jei“ prasmę. Ne kiekvienam tokiam „jei“ lemta išsipildyti, ar ne? Nors, jei ir tektų – labai nesibodėčiau. Štai, reikalauti išpildyti bet kokį „jei“ – gal jau ir perlenkta.

      Būtent papostringauti skirta ši kertelė, lida. Savęs taip pat pernelyg nevaržote ja pasinaudodama? Tai gal tame ne taip jau daug kažko netinkamo, kaip čia bandote išraityti?

 • nerijus

  Dėl šio „teiginio“:
  „…ankstesni ryšiai bei sandoriai su A.Zuoku man nepaliko pačių gražiausių įspūdžių.“ Abejoju, kad kas nors pasikeitė šių žmonių saviveikloje. Galvoju, kad veikiama kitais principais ir per kitus asmenis…Bet principai lieka tie patys- godulys ir nesiskaitymas su visuomenės nuomone.
  Pavyzdys, kai Savivaldybės pastatą siūlo parduoti, o paskui išsinuomoti ( nuomos kaina „išrėkiama“ per mass inform. priemones ), Ūkio departamentas kurį „kuruoja“ Z. partija, kuris veikia per merą N.
  Sutapimas ar ne- ne man spręsti, nes būsiu apkaltintas sąmokslo teorijomis…

  Auksinis karde

  „Likęs pasaulis, tame tarpe ir mes, kas, bei kokie bebūtume, jų nedomina. Būtent tai – pavojinga.“
  Visiškai sutinku.

 • p.s.

  …gerai, kad yra “google” ir A.Račas

  kitaip aš dundukas būčiau nesužinojęs ,kad jau prieš 110metų žmonės žinojo jog atliekas reikia perdirbinėti , o ne naikinti

  fields-9 geol. telkinys, iškasenų rajonas

  „Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!“

  „Svetimuosius žodžius vartojame be reikalo. Vartojame juos netiksliai… Ar ne metas mums paskelbti karą svetimųjų žodžių vartojimui be reikalo? Prisipažįstu, kad jei nereikalingas svetimųjų žodžių vartojimas mane pykina… tai kai kurios laikraščiuose rašančiųjų klaidos jau gali visai išvesti iš kantrybės…“ V.I.Uljanovas -LENINAS

  • Auksinis kardas

   Rūpinti medžiagas iškasenų rajonams, telkiniams būtų nelabai protinga, ar ne, paprastai iš jų išgaunama?

  • stellar penny bun

   @ p.s.

   Yra toks posakis: „Kuklumas žmogų puošia“. Kaip matau, jūs šia liga nesergate. Matote, cituoti Leniną tai ne tas pats kas surasti kokiame nors žodyne 9-tą reikšmę ir po to pasauliui skelbti: „Aš žinau, aš žinau“.
   Pono Artūro Račo vertimas yra 100% tikslus. B.Terne teigė, kad tai yra dižiulis nesusipratimas vežti trąšas laukams tręšti iš kito pasaulio krašto, kai tuo tarpu mes turime „kalnus“ organinės kilmės medžiagos (bulviių lupenos, obuolių graužtukai, etc.), kurią tik reikia perdirbti(kompostuoti).

   • p.s.

    Prigavai.

    • stellar penny bun

     @ p.s.

     No worries.

 • Asketas

  Dėl šiuo metu vyraujančios žiniasklaidos tendencijos viskas aišku. Neigiam viską kas tik įmanoma ir kaip būdai nesvarbu. Gal jie (rašantys ir jų redaktoriai) praleido paskaitas apie pozityvų mąstymą. Tačiau tuo abejoju, nes čia daugelis iš rašančių serga ta pačia liga (viską neigiam).
  Dėl atliekų perdirbimo. Žvilgterkite kiekvienas į savo šiūkšlių kibirą ir atsakykite sau kiek ten daug naudingų, vertų vėl panaudoti medžiagų ir kiek kainuotų (o ir kaip tai padaryti, jei tai ne kibiras o visas sunkvežimis, o jų dešimts) jų atrinkimas.
  P.S.
  Visus gudručius kurie žino atsakymus į visus klausimus, siūlau susiburti ir įsteigti savo partiją. Už jus tikrai prabalsuos. O paskui mes jus „suvalgysim“, nes mes tai darome su visais kurie ką nors daro. Nevalgomi tik nieko neveikiantys.

  • p.s.

   Žvilgtelėk į savajį kibirą , o dabar sudegink .
   Sudegink, jei tingi išrūšiuot.
   Sudegink, jei manai kad tai nekenksminga ir gerai degs.

   P.S.
   Neužmirš pareikalauti kompensacijos už šilumos gamybą

 • aldrinas

  Visi besipiktinantys galimu šiukšlių deginimu man kaip tas šuo ant šieno: geriau tegu viskas pūva savartynuose, bet neleisime šiukšlių deginti ir bent tokiu būdu gauti šiokią tokią naudą ir sumažinti savartynų plotus. Galime svajoti apie šiukšlių perdirbimą, bet tai kol kas ir lieka svajonėmis: nėra dar nė vienos valstybės, kuri nepūdo, nedegina, o tik perdirba visas šiukšles

  • Auksinis kardas

   Trūkumų vertimas galimybėmis yra labai dėkingas reikalas. Gal aptikote mums nišą prasmingai nacionalinei misijai pasaulyje?

 • Troja

  Hmm… Keista, bet neturiu nuomonės šia tema. Sąvartynai, atliekų tvarkymas… Populiarus verslas tarp nusikalstamo pasaulio atstovų… Ai, būsiu be nuomonės :(

 • NiekurNeiva

  Ne į temĄ:
  „Gallus in suo sterquilinio plurimum potest“:
  http://www.kurjeris.lt/article/articleview/6599/1/1328/

  “ … Ir nė užuominos apie tai, dėl ko kaunasi Lietuva derybose su likusiomis 26 ES narėmis, nes tie dalykai Lietuvos žiniasklaidai atrodo visiškai nesvarbūs: argi įdomu rašyti apie tai, jog Lietuva nori užsitikrinti, kad Rusija nešantažuos jos naudodama savo energetinius išteklius? Argi kam nors rūpi, jog Lietuva siekia, kad Rusija bendradarbiautų sprendžiant Medininkų žudynių bylą ir išduotų tuos, kurie įtariami žiauriai nužudę Lietuvos pasienio ir policijos pareigūnus? Juk tai ne mūsų mėšlyno problemos. Ir visagalis V.Adamkus ant to mėšlyno nestovi. Tik ministras Petras Vaitiekūnas kažkodėl ardosi ir dėl kažko stengiasi. Tyliai, tačiau atkakliai – kaip ir turėtų daryti tikras politikas.

  Gaila, kad tokių Lietuvoje – vos keletas. O mėšlynas vis didėja ir didėja. … “

  Šiandien kažkaip su jumoru ar jo interpretacijomis blogai. PADĖKIT – Tai geras ministras P.V., ar blogas ministras P.V. ?

 • nerijus

  Geras biznelis tas atliekų deginimas. Kažin, ar teiksis naudotis filtrus?..

  Manau, kad tas biznelis turi ateitį:

  http://www.balsas.lt/naujiena/308808/pasibaigus-naftai-pelna-kraus-co2-saugyklos/rubrika:naujienos-mokslasirit-technologijos

  Prikaups rubiko kubiko berniukai „bezdaliukų“ ir kibirais Lenkijon…
  Talpyklom Žemės neapstatysi, tai teks tą „bezdaliuką“ orinti- grąžinti ten, kur jis turėjo patekti- atmosferon.
  Tai kokia kalba apie ekologiją, klimato atšilimą ir garbingąją Kioto sutartį į kurią nusispjauti JAV, Rusijai, Kinijai,..
  O vakarų europiečiai susireisdami iš to spaudžia pinigėlį ir juokiasi iš tų, kurie negauna tokių kvotų, kurios neverstų pirkti iš „galingesnių“ valstybių, t.y. iš jų :)

  • Visu pirma, niekas net netvirtina jokio PAV’o ar projekto net biokuru deginamose jegainese, jei ner filtru. O cia tikrai bus, ir geri, ir efektyvus.

   vakarieciai is musu perka neisnaudotas CO2 kvotas. is ju elektrenai per metus turi ~20-30 MLT pelno.

   aisku, galime ir paburbeti :D

   • nerijus

    yessuz

    Taip. Šiuo metu Elektrėnų elektrinė turi pelno, bet, kai pradės veikti pilnu pajėgumu?..
    Mūsų pašonėje buvo automobilių dažymo įmonė. Oro ventiliacija išvesta taip, kad ji nesimatytų iš gatvės. Per penkerius metus, nei karto nemačiau dedant ar keičiant filtrus. Atvažiuoja gaisrininkas. Paima. Išvažiuoja gaisrininkas. Tai apie kokius filtrus kalbame?..“pakiša“- ne filtras.

    • Apie filtrus, kokiu, ponas, net neisivaizduoji ;)
     http://yessuz.blogas.lt/lietuvos-energetikos-ateitis-kaip-minimum-iki-2017-is-ko-mes-gausim-sviesa-228.html (tiesa, gaila kad senoji blogas.lt sistema iskraipe…)

     tai filtrai, stovintys uz katilo – tarpo jo ir kamino – sudetinga filtravimo sistema, is dumu pasalinanti ne tik nuodingas medziagas, bet ir so3, NOx ir t.t. tai ir elektrostatiniai filtrai pelenu ir dulkiu gaudymui (su efektyvumu iki 99%) ir t.t.

     Nereikia galvoti, kad tokiems dalykams stovi paprastas popieriaus filtras – tai baisu kai zmones apie tai galvoja.

     tie patys Sveicarai, Svedai – toiu jegainiu turi arba miestu viduryje, arba visiskai salia miesto. turbut jie kvailiai, kad ju neuzdaro?

    • Beje, ar Elektrenai tures pelno – neaisku. Iki siol, elektrenai dirbdavo – na 3% savo pajegumo (teorine galia 1800MW, dirba 60), su retomis isimtimis. Kai personalo yra, irengimai yra, o veiklos nera – is ko pelnas?
     Tiesa, mokedavo jiems uz rezerva, t.y. uz tai kad stovi. Ale dirbti tai norisi.

     • nerijus

      yessuz

      Aš neginčiju filtrų naudos ir efektyvumo. Noriu pasakyti, kad verslo kūrėjai nori uždirbti MAX pelną su MIN investicijomis.
      Nebaigta programa dėl šiukšlių rūšiavimo ( nes ji vangiai vykdoma- Vokietijoje viskas daroma griežčiau- kaimynas kaimyną skundžia ), o griebiamasi kito varianto…paliekant galimybę išrūšiuotas šiukšles perdibrti ir taip mažiau teršti atmosferą.
      Norėtūsi, kad fabrikas būtų, bet žinant, kaip veikia mūsų rubiko kubikai- jo nereikia. Norėtūsi, kad fabrkias nestovėtų miesto pašonėje, o bent 20 km nuo jo išorinių ribų. Bet, kas norės tiesti el. linijas, vamzdžius- pašildytam vandeniui tiekti ir t.t. Kartoju- norima MAX pelno su MIN investicijomis, nes jiems nusispjauti ir į Jus, ir į mane, ir į Račą, ir į kitus Vilniaus gyventojus. Jiems svarbu bizznis.

 • Apie Siuksliu deginima zinau labai daug – ypac apie technologijas.
  todel ir pikta ir graudu, kai zmones turintys daugybe fobiju, pradeda vapeti nesamones, neisigiline – svarbu rekti.

  tas pats ir su lazdynu gyventojais – kvailiai, ne kitaip.

 • Artūras Račas rašė:

  Bet ar tikrai amžinai vertinga yra B.Tere mintis apie atleikų deginimą, turint galvoje per tuos daugiau nei šimtą metų įvykusius pokyčius, drįsčiau suabejoti.

  jei ne paslaptis, kokius turite omeny pokyčius įvykusius per daugiau nei šimtą metų, kurie leidžia suabejoti tuo, kad perdirbti atliekas yra racionaliau, nei jas sudeginti?

  pvz. plastikai, tarkim PVC. PVC dalinai galinamas iš naftos. per pastatąjį šimtmetį naftos telkiniai tikriausiai buvo tik geriau išžvalgyti, tačiau pačios naftos tikrai neatsirado daugiau. nafta, kaip žinia, brangsta, nes jos vartojimas didėja bei senka žinomi ištekliai. deginant PVC yra prarandama PVC gamybai kaipo žaliava naudota nafta, kurios ištekliai neatsinaujina.

  popierius ir kartonas. juos galima sudeginti arba taip pat perdirbti ir panaudoti kaip žaliavą tam pačiam kartonui gaminti. kartonas ir popierius, ko gero, gaminami iš medienos. mediena yra atsinaujinantis resursas, tačiau, berods, lėčiau nei vis auganti medienos paklausa. medžiai iš kurių yra gaunama mediena yra vadinami „Žemės plaučiais“, gaminančiais deguonį. deginant popierių ir kartoną yra mažinama „Žemės plaučių“ apimtis…

  tad kokie pokyčiai įvyko per šimtą metų leidžiantys manyti, jog R. Tere mintis apie tai, kad geriau atliekas perdirbti vietoj sudeginimo, nėra vertinga šiandien?

 • Marius

  Dėl „Rubicono“ su Artūru sutinku, bet dėl aplinkosauginės pusės drįsčiau prieštaraut. Kaip dėl pilietybės suteikimo reikia skaityti Konstituciją ir Konstitucinio teismo išaiškinimus, taip ir dėl atliekų tvarkymo pravartu būtų paskaityti Bendrosios atliekų direktyvos 2006/12/EB 3 straipsnį ir LR „Atliekų tvarkymo įstatymo“ 3 straipsnį, kur aiškiai yra išdėstyti atliekų tvarkymo prioritetai:
  1. atliekų prevencija;
  2. atliekų perdirbimas;
  3. atliekų naudojimas energijai gauti;
  4. atliekų šalinimas savartyne.
  Pagal šiuos prioritetus, viskas yra sustatoma į savo vietas, kad pirmiausia reikia vengti atliekų susidarymo, susidariusias atliekas reikia rūšiuot ir perdirbti, ir tik tas atliekas, kurios yra neperdirbamos arba jų perdirbimas yra neracionalus reikia deginti ir jų gaunamą šilumą panaudoti pastatų šildymui, elektros energijos gamybai ar kt.. Ir tik tuo atveju, kai negalima sutvarkyti atliekas pagal pirmus 3 prioritetus, atliekas galima laidoti sąvartyne. Atrodo viskas pakankamai aišku.
  Šiandien Lietuvoje situacija yra tokia, kad apie 90 proc. susidarančių buitinių atliekų yra laidojama sąvartyne. Kad yra silpna atliekų susidarymo prevencija, atliekos nėra rūšiuojamos ir perdirbamos, čia nėra atliekų deginimo įmonės problema. Šios problemos priežasčių reikia ieškoti Aplinkos ministerijoje, savivaldybėse, bei sąvartynų kainodaroje. Prieš metus ir daugiau išvežti atliekas į sąvartyną kainavo apie 30 Lt/tona, šiandien kainuoja nuo apie 70 Lt/tona. Esant tokioms atliekų priėmimo į sąvartyną kainoms neapsimoka nei diegti prevencines priemones atliekų mažinimui, nei jas rūšiuoti, nei perdirbti. Pigiau ir paprasčiau yra jas išvežti į sąvartyną. Atliekų deginimo įmonė, šią problemą iš dalies padėtų spręsti, nes atliekų tvarkymo kainą padidėtų 7 kartus, (apie 400 Lt/t) ir tada atsiratų ekonominis interesas pradėti rūšiuoti atliekas, jas perdirbti bei mažintį jų susidarymą.
  Sąvartyne palaidotos atliekos, atliekų problemos nesprendžia, mes ją paliekame ateities kartoms, kurios turės sutvarkyti atliekas už mus. Teiginiai, kad ateityje atsiras naujos technologijos, kurios leistų sąvartyne palaidotas atliekas panaudoti kaip žaliavą, manęs labai nežavi, nes esu savo akimis matęs kaip atliekos iš prie 30 metų Italijoje uždaryto sąvartyno buvo vežamos sudeginti, tik jau krosnyje kur savikaina yra ne 100 -200 EUR/t, o 500 – 800 EUR/t. Kad ir koks būtų modernus sąvartynas, jis yra potencialus taršos šaltinis ir jeigu atsitiktų taip, kad būtų pažeistas apsauginis sluoksnis ir sąvartyno filtratas patektų į požeminius vandenis, tada sąvartyno likvidavimui reiktų labai didelių pinigų.
  Žvelgiant iš aplinkosauginės pusės, mano išvada yra, kad buitinių atliekų deginimo įrenginys yra reikalingas, nes jis yra pažangesnė atliekų tvarkymo technologija negu sąvartynas, taip pat deginimo įrenginio atsiradimas paskatintų atliekų rūšiavimą, perdirbimą bei atliekų mažinimo technologijų diegimą t.y . dar aukštesnio lygio aplinkosauginių technologijų panaudojimą Lietuvoje. O pagrindinis rezultatas yra, kad degindami atliekas, mes ateities kartoms paliksime apie 70 proc mažiau atliekų, liks tik šlakas ir oro valymo įrenginių atliekos, kurių, deja, mes šiandien nežinome kaip panaudoti.
  Ir dar pamąstymai apie interesus ir etc.

  Aplinkosaugininkų interesai
  Aplinkos ministerijos planuotojų, buvo padaryta viena didelė klaida, kada buvo planuojama atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje, jie pradžioje numatė pastatyti tik modernius sąvartynus ir tik į vėlesnį strateginį atliekų tvarkymo planą buvo įtrauktos atliekų deginimo įmonės. Ir čia atsirado problema, dėl atliekų kiekių, įrenginių pajėgumų ir aišku pinigų. Šiandien situacija yra tokia, kad sąvartynai su savo pajėgumais pilnai tenkina mūsų poreikius ir mes pigiai užkasame atliekas savo vaikams. Pastačius buitinių atliekų deginimo įrenginius didžiuosiuose Lietuvos miestuose, situacija pasikeistų iš esmės. Į sąvartyna atliekų priduoti nebebūtų galima, nes tai draustų įstatymas, į sąvartyną būtų galima vežti tik tas atliekas, kurios nedega (pvz Vokietijoje tokios atliekos yra traktuojamos, kuriose yra mažiau kaip 5 proc organikos) arba tas atliekas, kurių jau deginimo įrenginiai dėl pajėgumų stokos (kas yra mažai tikėtina) ar dėl techninių galimybių negalėtų sudeginti. Dėl tokios situacijos 10 naujai pastatytų modernių sąvartynų pradėtų dirbti nuostolingai ir atsidurtų ant bankroto ribos. Išvada: atsiradus deginimo įrenginiams, aplinkos ministerija ir savivaldybės turėtų spręsti ką daryti su nuostolingai dirbančiais sąvartynais. Be to aplinkos apsaugos departamentų darbuotojams reiktų pradėti suprasti ir tureti žinių, ar atlieką galima deginti ar laidoti sąvartyne.
  Kita problema yra aplinkos apsaugos sistemoje dirbančių žmonių kompetencijos stoka dėl deginimo įrenginio statybos ir eksploatacijos. Kad taip yra Lietuvos žinių straipsnyje pripažįsta ir Rolandas Masilevičius, teigdamas kad reikia suburti ekspertų grupe o tam turi tik 5000 Lt. Kompetetingų specialistų nebuvimas sukelia dvi dideles problemas:
  Pirma – tai Valstybė neturi pareigūnų, kurie tinkamai atstovautų žmonių interesus ir visuomenė nepasitiki šiuo projektu ir tuom žlugdo projekto įgyvendinimą. Šitoje vietoje aš nesuprantu, jeigu neturime specialistų savoje sistemoje, tada samdykime ekspertus, kurie ir atsakys, galima ar negalima statyti deginimo įrenginį. O, kad ekspertams turi tik 5000 Lt, man skamba juokingai ir kvepia kažkuom …..
  Antra – Aplinkosaugininkai dėl kompetencijos stokos negali užtikrinti, kad deginimo įrenginys neterštų aplinkos ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai. Kad įrenginys neterštų aplinkos turi būti tinkama jo kontrolė. O kad jos tokios nebus aš įsitikinęs. Tai įrodo šiandieninis pavyzdys, kada aplinkosaugininkai nesugeba sukontroliuoti 40 kartų mažesnio medicininių atliekų deginimo įrenginio. Aplinkosaugininkai jau 3 metus nesugeba uždaryti įmonės, kuri nuo pat jos veiklos pradžios viršija leidžiamus išmetimus, vis paskiria kokia baudą ir aplinka toliau yra teršiama. Per Rūtos Grinevičiūtės laidą rodė, kaip viršijamas HCL išmetimas 10 kartų, ir nieko, užkalbėjo, kad prietaisai blogai matuoja, bet kad kaminas per pusę metų suiro ir nugriuvo, ir aplinkosaugininkai nematė, gal kai kamino nesimato ir teršiama mažiau  Be to Lietuvoje nėra laboratorijos, kuri galėtų nustatyti dioksinus ir furanus, kurie yra vieni pavojingiausių deginimo produktų, šie junginiai gamtoje ilgai nesuyra ir yra kacerogenai, todėl faktinė šių medžiagų kontrolė būtų nevykdoma.
  Manau kol nebus specialistų ir įrangos, kad būtų galima tinkamai kontroliuoti šią deginimo įmonę, aš esu prieš tokios deginimo įmonės statybą. Jeigu valstybė leidžia statyti tokį įrenginį, tai turi ir užtikrinti įrenginio kontrolę ir rasti tam resursų, nes gerais „Rubicono“ ketinimais manau niekas netiki.

  Rubicono interesai
  Čia manau lengviausia atsakyti, jų tikslas vienas – pinigai.
  Mano nuomone, deginimo įrenginys jau būtų pradėtas statyti, jeigu šį įrenginį statytų neutralus operatorius. Problema yra ta, Rubiconui pastačius deginimo įmonę, jis taps buitinių atliekų tvarkymo monopolininku Vilniaus apskrityje. Šiandien Rubiconas valdo „Cityservice“ – įmonė kuri adminstruoja statinius ir sprendžia kam atiduoti tvarkyti jų klientų atliekas. Taip pat Rubiconas valdo „Ecoservice“ – įmonė kuri surenka atliekas. Pastačius deginimo įrenginį, Rubiconas uždaro atliekų tvarkymo ciklą, praktiškai buitinių atliekų verslas atitenka į jų rankas, nes ir pagrindiniai konkurentai kaip pvz. VSA turės atliekas vežti į Rubicono atliekų deginimo įmonę. Galima sakyti, kad kaina deginimo visiems bus ta pati, bet visi puikiai žinome kaip yra gamyboje: yra eilės, kiekiai, reikalavimai atliekoms ir etc. Ir daug kas nuo to priklauso.
  Išvada manau yra paprasta: deginimo įrenginio statybos delsimo pagrindinė priežastis yra Rubiconas, nes šiandien paprasčiausiai vyksta kova dėl atliekų verslo Vilniaus apskrityje.

  • Papasakosiu juokinga istorija:
   Pries 40 metu, kai svedijoje buvo pastatytos pirmosios siuksliu deginimo jegaines, pagaunamoje zuvyje padaugejo Furanu. Aplinkosaugininkai pakele veja, pakele surmuli, visos jegaines susistate filtrus pagal griezciausias normas… o Furanu ir toliau daugejo.
   30 metu vyko ivairus tyrimai, studijos, isleista belekiek pinigu, kol galu gale paaiskejo – kokia gi tu furenu kilmes priezastis:
   Privaciu namu sildymas malkomis.

   Antra – del aplinkosaugos – kad medicininiu atlieku deginimo gamykla nesugeba tvarkytis yra viena. Kai sistema yra tokia, kai ji negali veikti be filtru (pvz Elektrenuose – jei isjungsi pati FlowPac filtra – neveiks ir traukos ventiliatorius – turesi varyti per epejima – tada visi davikliai parodys tai ko nemate).

   Elektrenuose suinstaliuotas flowpac filtras kuris SO3 emisija laiko ~60 mg/m3, kai tuo tarpu ES reikalavimai yra 400. ar tai yra blogai – spresti patiems.

   • Marius

    Gerb. yessus, tuo mes ir skiriames nuo švedų, nes jie sugeba išsiaiškinti priežastis ir jas šalinti, nesvarbu kiek tai jiem kainuotų, nes visuomenės interesas yra svarbesnis už verslo interesus. Dėl to jie ir gali deginti savo ir kitų valstybių atliekas (tame tarpe importuoja ir iš Lietuvos), turėti savo atominę elektrinę ir etc.
    Lietuvoje atsitikus tokiai „juokingai“ istorijai, manau sprendimas būtų labai „rimtas“, būtų paaiškinta, kad lėšos skirtos furanų tyrimui išnaudotos, sekančiam kontroliniui tyrimui lėšų turėsime tik kitais metais.
    dėl sistemos, man kaip gyventojui nelabai įdomu, ar ten deginimo įrenginyje kas nors neveikia, ar stovi ten kos filtras ar nestovi, ar aplinkosaugininkas tingi dirbt, aš tik noriu, kad tos įmonės išmetimai atitiktų keliamus reikalavimus, o jeigu ji nesugeba to padaryti ir susitvarkyti savo veiklos tai tokia įmonė turi būti uždaryta. O faktinė situacija šiandien yra tokia, kad patys aplinkosaugininkai verčia visas medicinos įstaigas atliekas vežti į deginimo įmonę, praktiškai dirba neatatiniais vadybininkais, o deginimo įmonė kūrena sau galvos nesukdama dėl išmetimų, nes kitur atliekų medicinos įstaigos nebeturi teisės vežti ir įmonės uždaryti aplinkosaugininkai negali, nes nėra kur dėti atliekų. patys aplinkosaugininkai sukūrė tokią situacija ir dabar sėdi apsišikę iki ausų, o mes kvėpuojam…

    • nerijus

     Mariau

     Sutinku, kad mums toli iki švedų, kaip rusams iki mėnulio…
     :)

  • Auksinis kardas

   Dėkui, Mariau – pavyzdingai, informuotai pakomentavote. Nestebintų, jei tam būtų pasitarnavusi patirtis dirbant, tarkime, Valstybiniame Aplinkos sveikatos centre, sakykime, Visuomenės sveikatos ekspertizės skyriuje ;-)

   • Marius

    Gerb. Auksinis karde, ačiu kad taip įvertinote mano patirti, bet neteko man dirbti tokioj garbingoje kontoroje

 • vasia

  jessuz, tau skelbimas- parduodu sklypa salia FlowPac filtro , 10 a,namu valda, kaina 100kLt.
  Jezus, ant kurio kamino stovi filtras?
  Lazdyno gyventojai, malaciai , kad rekia. zinant Rubikono reputacija, polinki sukciavimui ir iproti plaukimui nerimi, tai geriau statytu ten kartuves zulikams, eile butu iki pat seimo rumu.

  • Vasia – stovi ant trecio. Blokai – 7-8.
   Salia sklyppo tikrai nepardavineji – ten geriausiu atveju sodai, uz keliu simtu metru ;)

  • Tiesa – Lazdynams iki kaminu tai keli km. nu bet geriau yra paverkti.

   Juokingiausia, kad klaipedoje jau stoves, o lazdynieciai ir toliau kukcios kad vasara kakutis smirda.

   • vasia

    tai vat , filtras stovi ant trecio, o noreikia ponas taupydamas filtra kakuti leidzia pro pirma, na rubikono mentalitetas..

    • Deja, noreika kakucio leisti per pirma – negali :)
     Pirmamstovi Elektrostatinis filtas, ir per ji kurenama TIK dujomis.
     Mazutu/orimulsija galima kurenti tik 7-8 blokais. Na, dar galima 5-6, bet niekas nekurena – aplinkosauga :)

     Beje – mazuta pakurs tik sausi… iki to – dujos.

 • Kas dėl vertimo klaidos: minusas straipsnio autoriui ir tiek, nes, kaip pavyzdžiai rodo, žmonės neturi laiko ir nenori gilintis į niuansus – jie skaito tik ant lėkštutės paduotą faktą.
  Kaip kad p.s. rašė „…gerai, kad yra “google” ir A.Račas“.

  O kas dėl atliekų deginimo gamyklos: aš abejoju, kad įmanoma šiuo atveju ir vilką pamaitinti, ir avį sveiką palikti. Verslo ir eilinių gyventojų interesai kirtosi ir neabejotinai kirsis.

 • Deginimas itin populiarus Vakarų Europoje, tačiau esminis skirtumas tarp tų šalių ir mūsų tai, kad jie atliekas rūšiuoja. Neįsivaizduoju kaip galima degint nerūšiuotas atliekas (plastikas, pakavimo medžiagos, popierius ir pan.).
  Žurnalistai šiai laikais, labiau panašūs į kompiuterio peles: copy- google translator- paste. Jaunų žurnalistų darbuose akivaizdžios vidurinio išsilavinimo spragos, o ant kreivų pamatų pastatyti namą retai kada pavyksta.

  • Na, o kas sako kad atlieku nerusiuos? Juk rusiuos :)

 • Žinoma rūšiuos. Tik nežinia kada. Aplinkosauga Lietuvoje pasižymi dvigubų standartų fenomenu. Visos AM (čia Aplinkos ministerija, o ne Algirdas Mykolas) pavaldžios institucijos sukurpė daug teisės aktų ir nurodymų. Net ir projektus ES parodė ir pinigų gavo. Realybėje sistema neveikia. Pvz. šalia mano namų stovi konteineriai rūšiavimui. Iš maždaug 500 kaimynų populiacijos, rūšiuojame kokie 15. Ir tai konteineriai neišvežami, padegami ir pan.

  • rusiuos pacioje gamykloje.
   vis tiek, kad ir tu „atskiru“ konteineriu, naudos ne per daugiausiai – juk i popieriu – visko primeta.

   Kad ir klausimas – o kur deti Pilna pampersa – i plastika, popieriu ar organines kilmes?

   Paprastai, net ir uzsienyje (paimkime Svedijos pvz) stovi rusiavimo linija, joje pradzioje mechaniskai (magnetai ir t.t.), paskui jau rankutemis zmones atrankioja – o tada i katila.

 • WU
  • nerijus

   WU

   Šaunu, kad menęs nepamiršti.

   Garsus ir gerai apmokamas advokatas Andrikis, gina garsų žmogų Duonėlą :)

   Kas čia keisto?..
   Nesupratau ką tuom norėjai pasakyti?..

   Ir šiaip, čia ne nerijaus tinklaraštis. Jei norėsi man pasūsti sms paprašyk e- pašto.

   Šiuo metu skaitau knygą apie advokatą..:
   „Kaltinamas žmogžudyste“- G. Kartraitas.
   Tik pradedu :)

   • WU

    Įdomi?

    • nerijus

     Kol kas negaliu pasakyti.
     Knygoje rašoma tikra istorija ( JAV ) apie advokatą ir žmogžudį- milijonierių. Kaip perskaitysiu, galėsiu pakomentuoti :)

     Knygos viršelio nugarėlėje parašyta:

     „Ši knyga veda mus per teismo procesus, kuriuose nagrinėjami sunkūs nusikaltimai, praėjusio dešimtmečio ( knyga išleista 1986 m. ) viduryje padaryti Teksaso valstijoje. Šiaip jau kaltininkas būtų greit ir neabejojant nubaustas. Tačiau čia kaltinamas žmogus, kurio galimybės gintis teisme nerobotos: milijonai dolerių geriausiems advokatams ir sekliams samdyti, visuomenės nuomonei formuoti. Teismo procedūra išliko nepažeista, bet…
     …prokuroras norėjo pasakyti prisiekusiesiems:
     “ Prieš jus sėdi Kalenas Deivisas- žmogus, turintis kolosalią valdžią ir didžiulius turtus, žmogus, kaltinamas kurstymu nužudyti 15 kitų žmonių. Jei žiuri ir šįkart jį išleis į laisvę, tai atsakomybė už visus būsimuosius jo nusikaltimus guls ant j ū s ų pečių“.

     Kas nėra Duonėla, Uspaskich, Paksas, kuris turi pinigėlių pasamdyti gerai apmokamam ( turinčiam pažinčių teisėsaugoje, bet ar geram ? ) advokatui, tam nėra ko tikėtis palankaus sprendimo- minimalios bausmės ar išteisinimo :)

     WU

     Kai teisinėje sistemoje turėsite ne tik gerą vardą, bet ir gerą užnugarį, tai samdysiu Jus advokatu :)
     Esate jaunas ir ambicingas ir tai gerbtina maniera :)
     Tik kartais nenorite girdėti kitų…
     Aš nebruku savo nuomonės/ pozicijos, bet ją išsakau.

 • Na čia tai geras bajeris :-)))
  Galima paspėlioti, ar tokia nuoroda į mokslininką buvo padaryta tyčia ar netyčia. Aš sakyčiau, kad netyčia. Tiesiog straipsnio autorius nepastebėjo, kad metai 1893m.

  • Auksinis kardas

   Dar geresnis bajeris, kai žmonės įsitikinę, jog kitame komentare išvardintų ES prioritetų 1 ir 2 vietos nėra :-)

   Mokslininko įžvalga nei kiek nepaseno – naikinti medžiagą, kurios apsisukęs ieškosi, yra absurdiška. Kitas reikalas, kaip gerai sekasi suteikti jai sekantį gyvenimą, ir ar tai išvis labiau rūpi.

 • Algimantas

  Cha-cha-cha-cha…
  Ačiū už puikią geros nuotaikos dozę.
  „piktinasi garsus JAV chemikas Bruno Terne“…
  Seniai taip skaniai nebuvau juokęsis.

  • Rolandas

   aš irgi juokiausi:)

 • samogitian

  :D ka cia ir bepridursi.. ‘Lietuvos Zinios’ – NR1, xexe, kaip ir ju vyr. red. Vasiliauskas. BUM BUM, vyr redaktoriau

 • Na jei atliekas rūšiuotų pačioje gamykloje, bijau, kad už šiukšles neišsimokėsim. Juolab, Rubikon kontroliuoja namų administravimą, šiukšlių išvežimą ir greitai kontroliuos perdirbimą. Šveicarijoje ir kt. šalyse už atliekų nerūšiavimą yra nustatymo gan nemenkos baudos. Beje, Lietuvos „derybininkai“ yra įsipareigoję ES rūšiuot šiukšles, o už sutarties nevykdymą gresia sankcijos.

 • Gintautas

  Visų pirma žodis „fields“ jokiu būdu neindikuoja tematikos apie žemės ūkį. Nes tuomet sąvokos „field experiment“ arba „field programmable“ irgi apie žemės ūkį? ;)

  Neieškojau angliško straipsnio, bet ko gero gerb. Račas neteisingai suprato mintį.

 • Lauroo

  Nuoroda tiems, kurie galvoja, kad be atlieku deginimo neimanoma issiversti:

  http://www.no-burn.org/article.php?id=276

  Tiesiog perskaitykit ir pasidarykit savo isvadas….
  O siuo atveju LT – kas daroma, remiasi i labai paprastus verslo interesus su tikrai labai dideliais pinigais ir su realiu problemos sprendimu tai neturi nieko bendro. Tiek savartynai, tiek deginimas – tai problemu perstumimas ateities kartoms….

 • ruby

  Berods achemos bendrabutis lazdynuose stovi.

 • Na, ir kam skaityt tokį briedą, kaip „Lietuvos žinios“? Internetas valdo ir valdys.

 • Pingback: Svečio įrašas. Komfakas: tiesos laidotuvės - Dansu Dansu()

 • Pingback: Kritiškos mąstysenos paieškos « Arbatos maniakės išpažintis()