Ačiū Agniui…

Ne kartą esu rašęs apie ydingą PVM lengvatą šildymui: kad ji nėra socialiai teisinga ir diskriminuoja piliečius, nesinaudojančius centralizuotu šildymu.

Atrodytų, viskas labai paprasta: kodėl A.Kubilius, gyvenantis Antakalnyje, turi būti valstybės socialiai remiamas, o A.Račas, apsigyvenęs Saulėtekyje, tokios paramos gauti negali.

Tačiau Seimo nariams bent jau iki šiol taip neatrodė ir net, pradėjus dirbti šiai Vyriausybei, naikinusiai PVM lengvatas net ten, kur jas galbūt reikėjo palikti, lengvata šildymui liko nepajudinama. Paskutinį kartą dėl jos buvo balsuojama praėjusių metų liepos 23 – nuspręsta lengvatos galiojimą pratęsti iki šių metų rugsėjo.

Šiandien galiu pasidžiaugti, kad visą laiką buvau teisus. Ačiū šiauliečiui Agniui, kuris pasiekė, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pripažintų, jog PVM lengvata centralizuotai tiekiamam šildymui diskriminuoja individualiuose namuose gyvenančius Lietuvos Respublikos piliečius.

Realiame gyvenime tai, žinoma, kol kas nieko nekeičia. Nepaisant kontrolierių sprendimo ir pavedimo Seimui panaikinti egzistuojančią diskriminaciją, vargu ar galima tikėtis, kad Seimo nariai parodys didelį entuziazmą vykdant šį pavedimą. Šiaip ar taip, nemaža dalis parlamentarų, jų šeimų narių ir giminaičių tikriausiai taip pat gyvena namuose, kuriems šildymas tiekiamas centralizuotai. Kas gi pjaus šaką, tskant…

Kita vertus, šiauliečio Agniaus iniciatyva yra labai pamokantis pavyzdys, kaip galima ginti savo teises. Na, bent jau pabandyti tai daryti teisinėmis priemonėmis.

Lenkiu galvą.

(7 balsų, vidurkis: 3,86 iš 5)
Loading...
 • stellar penny bun

  Tada iškyla klausimas, kodėl ind. namuose gyvenantys asmenys nesijungia prie centralizuoto šildymo sistemos. Gal būt todėl, kad jie gali pasirinkti pirminį energijos šaltinį (gamtinės arba suskystintos dujos, malkos, akm.anglis, medžio briketai etc.)priklausomai nuo kainos ir galutinio šildymo efekto.
  Taigi lyginti monopolinėmis kainomis grįstą centralinį šildymą su rinkos ekonomika grįstu ind. namo šildymu nėra korektiška.

  • mielas stellar penny bun, gal galėtumėte išplėtoti savo mintį apie laisvą dujų rinką Lietuvoje?

  • Gal būtu galima detaliau, kaip aš, gyvenantis Kaune, Aleksote, galiu prisijungti prie centrinio šildymo tinklų ?
   Man paprasčiausiai to niekas neleis, nes:
   nuostoliai trasoje iki manes būtų milžiniški. Be to kiek tokios trasos atvedimas kainuotų ?

 • lida

  Taip galima skųstis pav. dėl „diskriminuojančių“ skirtingų akcizų alkoholio, tabako rūšims, benzinu ir dyzelinui, nes juk ne visi geria, rūko, uosto tą patį.

  • miela lida, norėčiau atkreipti dėmesį, kad PVM visoms tamstos išvardytoms prekėms yra tas pats…

   • lida

    Šiuo atveju (kalbame apie diskriminaciją), nėra skirtumo, kaip vienas iš mokesčių vadinasi, rezultatas tas pats – skirtinga kaina, skirtingoms prekių rūšims.

    • miela lida, užsiimate demagogija. Visi Lietuvos Respublikos piliečiai už tą pačią prekę, tai yra, to paties rūšies alų ar tabaką, benziną ar dyzeliną moka tą pačią kainą. Tuo tarpu už šildymą vieniems yra primokama už biudžetą, kitiems – ne. Tai ir yra diskriminacija.

     • stellar penny bun

      Bet gerb. Atūrai, pirkdami automobilį jūs turite pasirinkimo laisvę. Jūs galite pasirinkti, kuria kuro rūšimi bus varoma jūsų transporto priemonė ( dyzelinas, benzinas, susk.dujos). Taip pat galimos kombinacijos dujos+benzinas, benzinas+elektra, dyzelis+elektra, pastarieji du automobiliai su hibridiniais varikliais.
      Centralinio šildymo vartotojai yra priklausomi nuo monopolisto įgaidžių ir neturi jokios balso teisės.

     • mielas stellar penny bun, ir jūs bandote užsiimti demagogija… Juk dar neatsakėte į klausimą apie laisvą pasirinkimą pirkti dujas ir jų pirkėjų „balso teises“.

     • stellar penny bun

      Kaip visiems žinoma gamtinės dujos yra neatsinaujantis energijos šaltinis ir jų kainos nustatymas yra specifinis, tiesiogiai priklauso nuo pasaulinės naftos kainos. Taip jau sutvarkyta pasaulinė ekonomika.
      Taip gerb. Artūrai, gamtinės dujos Lietuvos vartotojams yra tiekiamos iš vienitelio šaltinio bet tai nereiškia, kad nutiesus vamzdyną iki Šiaurės jūros ( sekantis artimiausias gamt.dujų šaltinis) mūsų tautiečiai gautų apmokėti mažesnes sąskaitas, greičiau priešingai.
      Ir kas dėl demagogijos, tai galimybė vartotojui pasirinkti jam norimą pirminį energijos šaltinį tikrai nėra faktų iškraipymas.

     • lv

      Suskystintas dujas galiu pirkti vasarą, galiu rudenį, galiu tada, kai kaina sumažėja. Galiu pirkti tada, kai užsigeidžiu. Turbūt galiu net užsisakyti, kad atvežtų iš Lenkijos, Latvijos. Nebekalbant apie kitas kuro rūšis: medieną, briketus…
      Individualiame name esu prijungtas prie dujų vamzdžio? Ką gi, turbūt niekas nedraudžia jo atsisakyti ir įsirengti krosnelę, ko negaliu padaryti daugiabutyje…

     • Zilvinas

      Artūrai, jūs klystate. Individualių namų savininkai turi galimybę rinktis kuro pobūdį, jo tiekimą, šildymo sezono trukmę ir intensyvumą pagal savo norus ir galimybes, kaip ir turi galimybę prisijungti savo privatų namą prie centralizuoto šildymo ir naudotis PVM lengvata.
      Už kurą Lietuvos piliečiai moka skirtingai.Jei aš važinėju dyzelinu, o jūs benzinu mes sumokame skirtingus akcizus, nors turime tą patį rezultatą- kelionę. Taip pat galima būtų ir apie rūkančius ir nerūkančius. Mane, kaip nerūkantį diskriminuoja tai, kad aš moku sodrai tiek pat kiek rūkantis, tačiau rūkančiojo gydymui ateityje sodra išleis daugiau.

     • mielas Zilvinai, būčiau labai dėkingas jei suteiktumėte informaciją, kaip aš galėčiau prisijungti prie centrinio šildymo.

      Jūsų pavyzdys su automobilio kuru visiškai netinka, nes PVM mokame tą patį, o kurą jūs galite pasirinkti. Pavyzdys su Sodra apskritai yra demagogiškas – aš, pavyzdžiui, rūkau, tačiau Sodrai jau esu sumokėjęs tiek, kad tikriausiai ir plaučių transplantacijai pakaktų:)

     • lida

      Kodėl jūs viską suvedate į savo pavyzdį ? Galima parduoti namą ir keltis į daugiabutį. Jums būtų geriau centralizuotas šildymas, kai už šilumą mokėtumėte padalijus rajono nuosavų namų naudingą plotą ? Ar jūs centralizuotą šildymą suprantate kaip individualų įvadą į jūsų namą ? Žinokit, daugiabučių gyventojai taip pat neprieštarautų, jei šilumos tiekėjas jiems šilumą į butą tiektų individualiai ir jie galėtų šilumos kiekį reguliuoti ir apmokėti nepriklausomai nuo kaimynų. Taip pat turbūt visi rūkaliai Sodrai yra sumokėję daugiau nei nerūkantys (+damokėję dar ir už tuos nerūkančius, kuriuos nuodija).

     • Jei daugiabučio gyventojai taip nori individualios apskaitos – tai susimetat ir įsirengiat. Jokiu problemu. Jei gerai pamenu 2008metų duomenimis tai kainuoja apie 300Lt/radiatorius.

      Rūkaliai Sodrai sumoka tikai ne daugiau nei bet kas kitas (tiksliau mažiau nes serga), nes, kiek žinau, tabako akcizas sukapsi į valstybės biudžetą o ne Sodra.

     • nerijus

      Artūrai

      Kurą galime pasirinkti ar mašiną galime pasirinkti?..
      Mašiną, kaip ir kurą renkamės pagal galimybes jį įpirkti.

      Bedarbiai taip pat sumokėjo Sodrai, kad atėjus bedarbystei jie turėtų iš ko gyventi, bet Sodrai į tai, kaip ir Vyriausybei- nusispjauti.

     • Dėl prisijungimo galimybės turėtumėt klausti Vilniaus energijos, o gal jūs man galėtumėt suteikti informaciją, kaip atsijungti nuo centrinio šildymo? Ar jūs norite naudotis lengvata ir būti nepriklausomas nuo centrinio šilumos tiekėjo monopolio? Lazda visada turi du galus.
      Pavyzdys su automobiliu kaip tik įrodo pasirinkimo galimybę. Dyzelinui taikomas mažesnis akcizas, taip kad diskriminuojami benzinu varomų automobilių savininkai. Galimi sprendimo būdai- pakeisti variklį arba automobilį. Daugiabučius vertėtų lyginti su autobusais, kuriame pilna keleivių ir susitart praktiškai neįmanoma. Tačiau visada išlieka galimybė nepatenkintiems išlipti, o norintiems naudotis lengva- įlipti :D.

     • R.

      o jei nerūkytumėte, ar mažiau mokėtumėte mokesčių?

     • Žilvinai, individualių namų savininkai turi galimybę rinktis kurą: vietoje vieno 21% tarifu apmokestinto kuro rinktis kitą 21% tarifu apmokestintą kurą. Ar čia pasirinkimo laisvė? Nemanau. Visi šildymo būdai turi būti apmokestinti vienodai. Neturtingoms šeimoms būtų galima mokėti kompensacijas ir taip jas remti. Neturtingumą tektų įrodyti dokumentais. Dabar bute gyvenantis milijonierius gauna lengvatą, o individualiame name vienkiemyje gyvenantis senukas vos su galu suduria, bet lengvatinio pvm negauna.

      Apie rūkančius ir jų mokesčius sutinku. Sveikatos sistemoje mokesčio apskaičiavimas turėtų būti pakeistas. Kuo sveikesnis esi, kuo labiau rūpiniesi savo sveikata, sportuoji, valgai sveiką maistą, tuo mažiau sergi, todėl tuo mažiau mokesčių turėtum mokėti. Kadangi kol nesusergama, tol sunku pasakyti kuris žmogus gyvena sveikesnį gyvenimo būdą, todėl mkoesčius turėtų visi mokėti vienodus, bet tiems, kurie gyvenime niekada nesirgo, būtų galima kažkokią dalį sumokėtų mokesčių grąžinti.

    • lida

     „vietoje vieno 21% tarifu apmokestinto kuro rinktis kitą 21% tarifu apmokestintą kurą“ – o jau paties kuro rūšies kaina jau įtakos nebeturi ? Net jeigu kainuotų perpus pigiau ?
     Apie bute gyvenančius milijonierius ir senukus vienkiemiuose – labai patiko, turbūt pažįstate daugybę ir tų ir anų :)

 • dzyvai

  Bet pasirinkimo teisė yra – gyventi Antakalnyje kur primokama ar Saulėtekyje kur neprimokama?

  Vienok toks mokesčių nevienodumas tai „progresyvumas“ lietuviškai – kai progresyviai apmokestinamos ne pajamos, o skirtingai apmokestinamos išlaidos.

 • Vakaris

  Vienas esminis skirtumas yra – Artūrai Jūs galite nesišildyti ir šildotės kiek norite pats, o mane „melžia“ kiek nori jie patys, nepalikdami jokios realios galimybės atsisakyti šildymo (teorinė galimybė yra).

  • Gali šildytis kada nori: namas gali nuspręsti kada pradėti ir kada baigti šildymo sezoną.

   Gali netgi šildymą reguliuotis.. jei namas nuspręs kad reikia įsivesti individualią šilumos apskaitą.

   Beje… tokiomis sąlygomis kaip dabar – aš mielai turėčiau CŠT :) individualiam name – vieni privalumai :) bet.. negaliu.

 • nerijus

  Nuosavo namo turėtojas turi alternatyvas rinkdamasis kurą. Jo panaudojimo kiekį. Šildymo- nešildymo laiką. Lengvatos suteikiamos ir nuosavų namų turėtujams pagal jų pajamas, jei žmogus bedarbis, turi daugiavaikę šeimą, pensininkas ir pan.
  Komunaliniuose butuose žmonėms nėra alternatyvų kokį „operatorių“ pasirinkti ir kaip jį įtakoti dėl kuro pasirinkimo ir pan. Monopolija, kuri turėtų priklausyti TIK savivaldybei, o ne įmonėms.
  Jei ši monopolija taptų Valstybine, tada būtų galima kalbėti ir apie kompensacijų panaikinimą.

 • kitas Agniaus žingsnis turėtų būti ieškinys prieš valstybę dėl kompensacijos dydžio žalos atlyginimo, jeigu tokia kompensacija jam būtų priklausiusi

 • Kolega gyvena name, kurį šildosi tik dujomis. Kokios pas jį alternatyvos ?

  Name su jau įrengta šildymo sistema alternatyvų nėra daug. Be to, ir dujų rinkoje yra monopolis.. ir elektros..

 • Super įrašas (nors galėtų būti daugiau „analitikos“ :) Galbūt būtų mažiau komentatorių aiškinančių apie pasirinkimo teisę/laisvę ir lygybę.

  Tokie skirtingi tarifai iš tiesų yra diskriminuojantys (kaip ir planuojama daugiabučių namų atnaujinimo politika).

  Keletas pastebėjimu bendrai komentatoriams: didžioji dalis individualių namų neturi fizinių galimybių prisijungti prie CŠT (centralizuotai tiekiamos šilumos tinklų).

  CŠT labai nemyli nuosavų namų gyventojų nes dėl vamzdyno ilgio ir nedidelių poreikių tokiose trasose nuostoliai dideli, o naudos beveik jokios.

  Individualaus namo savininkui pakeisti šildymo sistemą dažnai kainuoja gerokai daugiau nei vieno buto savininkui individualiuos apskaitos įvedimas (tiesa.. vestis turi visas namas)

  Daugiabučių namų gyventojai gali reguliuotis šildymo sezono pradžią/pabaigą ir, įsivedę individualią apskaitą, dalinai reguliuoti šilumos kieki būstę

  Jei žiūrėti pagal energijos kainą (ct/kWh) CŠT tiekiama šiluma dažnai yra pigesnė nei tokio paties konforto lygio bet koks kitas šildymo būdas.

  Tokios didelės šildymo sąskaitos daugiabučiuose atsiranda dėl kelių piežasčių: bloga šiluminė įzoliacija (sienų, langų, stogo), be to daugiabučiuose labai papiletę šilumos vagystės iš kaimynų. Dėl to sąžiningi ir moka daud.

  • lida

   „didžioji dalis individualių namų neturi fizinių galimybių prisijungti prie CŠT“ – dar didesnė dalis vartotojų negali atsjungti nuo centrinio šildymo sistemos.

   „CŠT labai nemyli nuosavų namų gyventojų nes dėl vamzdyno ilgio ir nedidelių poreikių tokiose trasose nuostoliai dideli, o naudos beveik jokios.“ – čia taip pat prie diskriminacijos ?

   „Individualaus namo savininkui pakeisti šildymo sistemą dažnai kainuoja gerokai daugiau nei vieno buto savininkui individualiuos apskaitos įvedimas (tiesa.. vestis turi visas namas)“ – vat, vat, kad tiesa jūsų nurodytoje papildomoje sąlygoje. Beje dar negirdėjau atvejo, kad individualaus namo savininkas taupydamas norėtų prisijungti prie centrinio šildymo sistemos.

   „Daugiabučių namų gyventojai gali reguliuotis šildymo sezono pradžią/pabaigą ir, įsivedę individualią apskaitą, dalinai reguliuoti šilumos kieki būstę“ – o idvidualių namų savininkai, turbūt, ne ? Ar ir jiems reikia koordinuoti savo veiksmus su kaimynais, kurių bent vienam švaistant šilumą, apmoka nuostolius bendrai ?

   „Jei žiūrėti pagal energijos kainą (ct/kWh) CŠT tiekiama šiluma dažnai yra pigesnė nei tokio paties konforto lygio bet koks kitas šildymo būdas.“ – čia jūs kalbate apie energijos vieneto pagaminimo kainą šilumos tiekėjui, ar šildymo sezono kainą vartotojui ?

   „Tokios didelės šildymo sąskaitos daugiabučiuose atsiranda dėl kelių piežasčių: bloga šiluminė įzoliacija (sienų, langų, stogo), be to daugiabučiuose labai papiletę šilumos vagystės iš kaimynų. Dėl to sąžiningi ir moka daud.“ – taigi sakėt, kad daugiabučių namų atnaujinimo politika yra diskriminuojanti.

  • nerijus

   Dali.us

   Individualių namų turėtojai, turi galimybę nemokamai atlikti valymą miške. valomų medžių kokybė priklauso nuo susitarimo su girininku ( „sausai“ kalbėsit- gausit šatrus ;) ). Ši paslauga yra nemokama ir nemokami jokie mokesčiai valstybei nuo iškirstų medžių kubatūros/ kiekio.
   Šiuo atveju, gyvenantys daugiabučiuose neturi jokių alternatyvų kuro atžvilgiu, nes negali nuvykti į Rusiją ir iš šachtos prisikasus anglių atvežti jas į šilumos tinklų katilinę.

 • praeinant

  Nu, nemaniau, kad pats, Artūrai, esi toks mažvaikis ir litovcas…:), atsiprašau…
  Mažvaikis dėl to, kad, nu negauna tos kompensacijos centralizuoto šildymo vartotojai, manau, kad ir arkliui turi būti aišku, kad ta lengvata nukeliauja į šilumos tiekėjų kišenikes…:). Juk dabar už vieno šildymo mėnesio pinigus gal galima būtų vieną butuko kambarį iki viršaus primesti malkų, o per šildymo sezoną tris kartus visą butą…. ir tai normalu… mažvaikis…:).
  Nu, a litovcas todėl, kad prieky visko stovi „a maž kaimynas centą rado“ ir su manim nepasidalina…. atsiprašau…

 • Pritariu.

 • Vakaris

  Kažkodėl man atrodo, jog po masinės daugiabučių renovacijos stipriai sumažės CŠT pajamos. Tada vėl bus pakelti šildymo įkainiai ir gyventojai liks prie suskilusios geldos.

  • Pritariu Vakariui. Tokia situacija buvo Vilniaus mieste su šaltu vandeniu. Privertus gyventojus mokėti pagal skaitliukų rodmenis, Vilniuje smuko vandens sunaudojimas, o tuo pačiu ir „Vilniaus vandenų“ pajamos. Argumentu kelti kainas tuo metu buvo:“sumažėjus vartojimui mes patiriame nuostolių, kuriuos būtina kompensuoti“. Taip ir čia bus. Užtvenksi upę vienoje, ji ras vagą kitoje vietoje.

 • p.s.

  Individualaus namo savininkas perka kurą ( dujas, malkas, angis ir t.t.)sumoka pilna PVM ir iš to kuro gaminasi šilumą . Centralizuoto būsto savininkas perka šilumą(kuri susideda iš kuro (su PVM),paslaugos,pelno su mokesčiais ir dar velniai žino ko?) ir dar sumoka nepilna PVM nuo viso „paketo“ . Brangus Artūrai ,ar tai lygiaverčiai procesai?(nors tikslas tas pats)Kas galutiname taške sumoka daugiau visokių mokesčių? Kurioje proceso vietoje individualaus namo savininkui Jūsų manymu reiktų taikyti lengvatą ?

  • mdxacuk

   Prašom papasakokit mums, kaip mokamas „pilnas“ ir „nepilnas“ PVM. Bet prieš tai užeikit į kokią artimiausią buhalteriją pasikonsultuoti dėl PVM mechanizmo, kad neapsijuoktumėt.

   • p.s.

    mdxacuk, žinai daugiau ,tai ir pakonsultuok,o nesikabinėk prie nebuhalterinio skambesio.

 • vasia

  o tulas vasia negali atsijungti nuo centrinio sildymo, o AR gali atsijungti nuo duju :) Diskriminacija !

 • vasia

  velnias, as turiu benzinini automobili, o kaimynas dyzeli, kodel skirtingas akcizas 100 km nuvaziuot

 • Daiva

  Pavyzdys (p.s.) su mokesčiais yra netikslus, nes bent aš tiek malkas, tiek briketus, anglis perku iš įmonės, kuri moka visus mokesčius, tiesiog už pečkurio darbą man nemoka algos ir tuo pačiu GPM bei SD :) (čia sutaupome). O PVM tai vienareikšmiškai diskriminacija, kaip ir su pagalba renovuojant daugiabutį … labai norėčiau, kad lengvatinėmis sąlygomis galėčiau pakeisti šildymo sistemą, langus ir kt. savo name …
  Klausimas – jei daugiabutyje įrengtas šildymas gamtinėmis dujomis, ne iš centralizuotų katilinių, tuomet PVM lengvata yra ar jos nėra?

  • p.s.

   Kas netikslu ? Kad nuo kuro sumokami mokesčiai niekas to neneigia.O toliau reikalaujate lygybes ten už ką išvis nemokate. Tai gal netaupykite,samdykite „priverstinį“ pečkurį ir t.t. (pinigėlių pečkuriui tikriausiai sutaupėte),gulkite prieš televizorių ir reikalaukite…Manau visi padės.

 • Dali.ui

  15 metu nesirgau ir dar daugiau rukau. Tai vel diskriminacija?

 • Soliaris

  Artūrai, ar bent skaitei patį įstatymą? Ar bent žinai, kokių ten reikalavimų prirašyta norint gauti tą kompensaciją? O gal verta daugumai pasiskaityt: http://www.sildymas.com/default.asp?act=v&uniid=613&f1=1547&f2=653 Įdomu, kiek iš čia besilankančių atitiktų šiuos reikalavimus?

 • Rytis I

  …Kolega skundėsi – naujos statybos name maksimaliai prisisuko šildymą, – bet tada gavo beveik tą patį… už bendro naudojimo patalpų šildymą. Centrinio šildymo subtilybės.

  • nerijus

   Ryti I

   Taip yra todėl, kad neatsirastų gudručių, kurie savo namuose užsuka iki min ( ale taupydami ), tuo pačiu kaimynams tenka sukti į max, nes kaip žinia šilume „keliaja“ ir per sienas. Tai yra normalu. Dažnai, naujos statybos namuose nėra šildomi kolidoriai ( bent S. Neries g. ), šilumos pakanka nuo ten esamų butų…Tad, kad netektų tik vienam „negudručiui“ šildyti už gudresnį yra skiriamos „baudos „gudručiam“- didesnė sąskaita.
   p.s. nežinau kiek suprantamai paaiškinau, bet…tikiuosi, kad supratote ;)

   • mdxacuk

    Ne tik kolidoriai, bet ir tuoletai.

    • nerijus

     Tualetuose ( dažnas ) įsirengia el. „gyvatuką“.

     • mdxacuk

      Džiaugiuos, kad supratot.

   • Rytis I

    Labai gerai paaiškinai… Nesuprantu tik – kiek galima sumažinti šildymą, kad tau neskirtų „baudos“, juolab jei prie kiekvieno „gyvatuko“ stovi skaitliukai, rodmenis administratorius mato. Kiek „atsisuki“ – tiek ir moki. Šiaip jau tai ne mano problema, – mąstau teoriškai.

    Įsivaizduok, tas tavo numanomas „gudrutis“ nutaria sutaupyti, – šildytis, sakykim elektra. Sienas šildo taip pat, kaip ir kiti, bet administratorius tame įžvelgia klastą. Kam tada skaitliukai, jei su jais gali vėl apgaudinėti? Privatus namas šiuo atžvilgiu manau, turi didelį privalumą – jo niekas neadministruoja…

 • Almansoras

  Noriu paklausti kokiais skirtingais akcizų ir PVM tarifais yra apmokestinamos kuro rūšys perkamos individualių namų savininkų ir CŠT įmonių šilumai pagaminti? Jei teisingai supratau ginčas sukasi apie individualiai ir centralizuotai įsigijamo kuro PVM tarifų skirtumus, o ne centralizuotai patiektos šilumos paslaugos fiziniams asmenims PVM tarifą? Dar paklausiu išsilavinusių ir patyrusių: ar be įsigyjamo kuro PVM individualaus namo šeimininkas su autonominiu namo šildymu papildomai moka, kaip galutinis paslaugos gavėjas, į šalies biudžetą už savo katile pagamintos šilumos patiekimą į namo šildymo sistemą 21% dydžio PVM?
  Dar girdėjau, kad šildantys individualų namą skystu kuru ir įsiregistravę VMI ir gavę patvirtinimą iš jos įgauna lengvatą teisę be akcizo nusipirkti lkrosninio kuro, panašiai kaip ūkininkai degalų. Kažin, tai tiesa?

  • tomas

   Tikra tiesa.

 • Rytis I

  Kompensacijomis turbūt valdžia neviešai pripažįsta, jog daugiabučių gyventojai „plėšiami“ labiau, nei kiti. Už tuos pačius kvadratus moka daugiau. Gal tai ir diskriminacija. Visgi geriau būtų, mano galva, jei kompensacijos būtų socialinėms grupėms nei pagal būsto rūšį. Privatus namas, beje, gali greitai tapti ir daugiabučiu…

  Tiesa, Agnius pripažįsta, jog šildymas jam kainuoja mažiau. Tai ar jį diskriminuoja? Kadangi jis net nežino, kiek jam kainuoja šildymas, klausimas ar jis turi sąskaitas-kvitus už pirktas malkas, ar sumokėjo PVM? Juk tai nesunkiai suskaičiuojama, kodėl nepateikiami skaičiai? Kokių PVM nuolaidų nori, pirkdamas miške? Taip, sako, kad „aš dirbu, skaldau malkas, pats kūrenu, o ne sėdžiu prie radiatoriaus išvertęs pilvą“? Prioriškai tai reiškia – mažiau skiria laiko visuomeniniam darbui, daugiau sau – kodėl tai turi kompensuoti valstybė?

  • Almansoras

   Ryti I, kadangi individualus namo savininkas nemoka PVM už šilumos tiekimo į nuosavo namo sistemą paslaugą, kadangi jis tą sau atlieka už ačiū. Taigi Agnius vargsta, kaip ir aš pats, skaldydamas malkas, pats kūrendamas ir valydamas katilą, kadangi taip aš sumoku ne daugiau, o gal ir dar mažiau, už namo šildymą per mėnesį, kiek tas dviejų-trijų kambarių buto šildymą kartu su lengvatiniu PVM tarifu. Bijau, kad mano mano nepriklausoma nuo kaimynų apsišildymo politika ir vidutinė 22-23laipsnių pagal Celsijų nediskriminuoja butų gyventojų ir jie viešai nepareiklaus lygiavos, už kurios nebuvimą aš moku kitais PVM tarifais. :)

   • Rytis I

    Berods, mes apie tą patį:)