Valdovas

Štai ir paaiškėjo, kas šiandien svarbiausias žmogus Lietuvoje ir kieno rankose yra reali valdžia. Trečiadienį vakare tai parodė visos Lietuvos televizijos: meilę ir ištikimybę valdovui nuolankiai skelbiantis Artūras (tas, kuris vadovauja mūsų visų rinktiems Tautos atstovams), šiek tiek pasimetęs ir buvusį bravūriškumą praradęs Viktoras (vadovaujantis daugiausiai Tautos išrinktųjų turinčiai partijai), neturinti ką pasakyti Kazimira (ta pati, kuri norėjo prezidente būti) ir šalia jų visų išdidžiai susikaupęs, tačiau atidžiai savo pavaldinius stebintis valdovas. Premjeras Algirdas (kai kuriuose ne visai oficialiuose dokumentuose kartais dar pavadinamas AMB). Buvęs prezidentas ir gelbėti Lietuvos ir socialdemokratų partijos iš užtarnauto poilsio sugrįžęs pensininkas.

Jis vadovauja partijai, kuri Seime turi mažiau vietų nei opozicija, tačiau tai visiškai netrukdo jam laikyti savo rankose visus valdžios svertus ir užčiaupti bet kokią jo adresu pasigirstančią kritiką.

Iš tiesų jis jau net nebe politikas – jis aukščiau politikos. Elementarūs politinės logikos dėsniai Algirdui negalioja: jis gali daryti ką nori – viešai meluoti, važiuoti su meiluže atostogauti, plaukioti kateriu po draustinį, draugauti su „LUKoil“ atstovu, o jo reitingai vis tiek išlieka vieni aukščiausių. Pamenate tokį Remigijų Ačą iš Rolando prezidentūros? Apie tai kaip jis viršijo greitį spauda kokius pusę metų rašė. O kiek nervų Artūrui Paulauskui kainavo tvora Tarandėje?

Valdovas tokių problemų neturi – jis aukščiau kritikos. Jis kaip muziejaus eksponatas: grožėtis (arba bjaurėtis) galima, tačiau liesti – šiukštu.

Konservatoriai pabandė – gavo per nagus. Visom prasmėm. Komisijos, nepaisant surinktų parašų ir įstatymo galią turinčio Seimo statuto reikalavimų, nebus, o Rasa turi aiškintis, kiek jos vyras uždirbo iš „Mažeikių naftos“ pardavimo „Williams“. Tiesą pasakius, ir pati šiek tiek kalta – taip aktyviai agituojant už JAV bendrovę, nevalia buvo pamiršti, kad sutuoktinis jai dirbo, tačiau esmė ne tai. Svarbiausia – parodyti, kad kiekvienam yra skirtas didesnis ar mažesnis aplankėlis, kuris, iškilus būtinybei, gali bet kurią akimirką būti atidarytas.

Tik valdovo aplankas, atrodo, niekam neprieinamas. Nes jis – stabilumo garantas, ant jo pečių laikosi gležna Lietuvos valstybė. Tai ne mano žodžiai – pats prezidentas Valdas taip sako. Tas, kurį Lietuvoje moraliniu autoritetu daug kas vadina. Dar nuo Šiaulių periodo.

O ta moralė paprasta: visi mes turime daug ydų, tačiau vieniems jomis šakėmis akis badome, o kitiems atleidžiame, kaip ir jie mums atleidžia. Arba, paprasčiau tariant, viso kiaulės lygios, bet vienos kiaulės lygesnės už kitas.

Labai tiksliai viską išdėstė Artūras po koalicijos politinės tarybos posėdžio. Komisijos, kuri tirtų valdovo šeimos narių turto kilmę Seime nebus, nes tokios komisijos tikslai „neturi nieko bendra“ su Vyriausybės veikla. Ačiū už atvirumą – ši Vyriausybė, atrodo, iš tiesų neturi nieko bendra su tuo, kas vadinama skaidrumu, teise, pagarba įstatymui ar visuomenės interesu. Nes ji gali pasitarti ir nuspręsti, kad viešbučio „Crowne Plaza“ privatizavimas nėra susijęs su ministro pirmininko veikla. O galėjo nors dėl akių pasidomėti, kiek, pavyzdžiui, priėmimų Algirdas ar Vyriausybė yra surengę šiame viešbutyje ir ar buvo skelbiamas konkursas paslaugoms pirkti. O gal būtų ėmę ir paaiškėję, kad tokių priėmimų iš viso nebuvo arba, kad Kristina tokius priėmimus už dyką rengdavo. Sekdama valdovo pavyzdžiu, kuris, kaip žinia, irgi dirba už dyką, o savo algą alkstantiems dalija.

Visa tai tikriausiai liks paslaptimi, nes komisijos, galėjusios apginti valdovo garbę ir orumą nebus. Teks jam gintis pačiam.

Tačiau dar didesne paslaptimi bent man asmeniškai lieka staigus Viktoro pozicijos pasikeitimas valdovo atžvilgiu. Vos prieš savaitę teigęs, jog valdovas tų klaidų padarė dešimt kartų daugiau nei jis pats, po koalicijos susibėgimo Viktoras staiga prisijungė prie darnaus ištikimybę valdovui deklaruojančiųjų choro.

Nejaugi jo aplankėlyje, išėmus diplomą, „Vikondos“ pastatų pirkimą ir policijos prieš dešimt metų surašytą protokolą vis dar kažkas liko? O gal tiesiog jam buvo priminta, kad prokuratūros tyrimas dėl diplomo vis dar nebaigtas, o jo baigtis tiesiogiai priklauso nuo koalicijos stabilumo?

Galima ir dar viena versija: valdovas, jausdamas, jog jam ateina laikas trauktis, tiesiog paprašė duoti jam šiek tiek laiko nebaigtiems reikalams sutvarkyti. Ir pažadėjo po pusmečio ar metų pasitraukti iš premjero posto, pavyzdžiui, dėl staiga kilusių sveikatos problemų ir taikiai perduoti valdžią koalicijos partneriams.

O gal viskas dar paprasčiau – gal visa koalicijos stabilumo esmė glūdi tą patį trečiadienį pasirodžiusiame Ūkio ministerijos pranešime, kuriame informuojama, kad ministerija įpareigojo Lietuvos Verslo paramos agentūrą pakartotinai įvertinti keturis taikomųjų mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektus, pretendavusius į Europos Sąjungos (ES) paramą, kurios bendras dydis siekia 53,4 mln. litų.

Blogiausia yra tai, kad tikrosios tiesos mes turbūt taip niekada ir nesužinosime. O kol nesužinosime, tol tai kartosis.

(4 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...