Tai kas tas baudžiauninkas?

Nebuvau Operos ir baleto teatre… taip jau sutapo, kad tuo pat metu Vasario 16-ąją šventėme kitur ir su kita kompanija..

Tačiau grįžęs perskaičiau, ką ten kalbėjo Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Jis klausė:

Ar mes esame įveikę baudžiauninką savyje? Savo baimes, nepasitikėjimą, įtarumą?

Ir atsakė:

Mums pakanka galių kurti ne vien savo asmeninę, bet ir bendrą šalies, tautos gerovę. Tam reikia atsikratyti išankstinių baimių, nepasiduoti destrukcijai, kritiką paversti konstruktyviu dialogu. Nekapituliuoti prieš blogį – politinį, moralinį socialinį, o priešintis jam tiesos žodžiu, viešumu, atsakomybės etika grįsta laikysena ir darbais.    

O man skaitant kilo klausimas: tai kas gi vis dėlto baudžiauninkas? Kas nesugebėjo įveikti tos baimės, įtarumo ir kas nekapituliavo prieš moralinį ir socialinį blogį ir priešinosi jam tiesos žodžiu, viešumu bei atsakomybės etika grįsta laikysena?

Apie ką čia kalbėjo Prezidentas?

Apie save?..

Jis dar prisiminė V.Kudirką. Ir sakė, kad šis „kreipė žvilgsnį į ateitį ir tikėjo idealo pranašumu prieš vadinamąją realybės politiką“.

Gerai pasakyta…

Tik gaila, kad tik pasakyta…

O kur tas žvilgsnis į ateitį ir kur tas idealas?

Ir kas vis dėlto tas tikrasis baudžiauninkas: tas, kuris ragina kitus išsivaduoti, tačiau pats dieną pradeda nuo laikraščių apžvalgos ir verkia neradęs ten savo nuotraukos?

Ar tas, kuris turi idealą ir tarnauja jam, nebodamas, ką apie jį parašys šių dienų metraštininkas?

(3 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • be vardo

  Artūrai, negi norite pasakyti, kad mūsų Prezidentas „dieną pradeda nuo laikraščių apžvalgos ir verkia neradęs ten savo nuotraukos“?

 • dimes

  Aha, man irgi kažkoks keistas toks Račo pastebėjimas.

 • Khhm, iš kur toks nepasitikėjimas gerb.Artūru?

  Sako – reiškia žino.

 • JUOKINGA! juokiausi iki asaru, kaip jums:
  „Mes esame su ponu Prezidentu Landsbergiu! Dabar išaušo jo ablanda, o kartu ir visų Karo karintojų valanda! Karas gryžta į mūsų valstybę! Karas jau prie mūsų durų! Karas jau rodo savo durtuvus šunaujai! Mums liko visai nedaug laukimo! Mums reikia tik išsirinkti Vytautą Ladsbergį prezidentu ir tada visi mobilizuosimės karinimui!“

  Lietuviu kalboje zodzio ablanda atrodo nera (kas tai??)..ir dar Ladsbergis… na kaip juokiausi.. kaip juokiausi, nes labai juokinga..kazkaip amerikoniskai… Isauso Prezidento Lanzbergio ablanda! (taip tikrai parasyta tycia!!!!:D) ir kaip tiksliai pasako apie dabartine padeti..:) Isauso Ladsbergio ablanda!
  man patinka tokia zodzio laisve… (gal esu anarchistas? blin tai kogero dar blogiau nei gejus..).. na gal tik truputi..

  visas tekstas cia:
  http://karonaujienos.wordpress.com/

 • Prezidentas pasiklysta savo rumuose ir apsaugai tenka jo ieskoti.
  Tai faktas.
  Kaip ta liga vadinasi visi zino.
  Laukia rinkimu.

 • A.G.

  Kai internete prasidėjo kalbos apie runkelius (tuomet ta prasme – apie kaimą).
  Va aš tuomet ir išmečiau tą žodelį kumetis (tai mano patentuota).
  Norėdamas suniekinti miestiečius, skirstydamas žmones kitu principu, pagal kurį kumečių ainių yra vienodai tiek mieste, tiek kaime.
  Atsisveikinu mielieji su Jumis dešimčiai dienų – parašiau, kad kas nors nepamanytų, kad kojas pakračiau.

  • Rimantas

   Kumetis — samdomas. Nežinau, ką norėjai pasiekti tą žodį „išmesdamas“.

 • durdo

  man irgi pasidare idomu ar yra musuose toks didvyris, kuris savyje iveike baudziauninka ir netapo ponu..

 • Žmogus iš kairės

  Ir kumečiais, ir baudžiauninkais mus vadina, ir mes save taip vadiname – girdėta, jau seniai kraujyje. Retoriniai prezidento klausimai sau ar mums – proginė kalbos autoriaus ekvilibristika (juk suprantame, kad šis prezidentas pats sau kalbų nerašo ir be popieriaus menkai kalba). Ir kalba jis dažniausiai „apie nieką“.
  Graudu (o man pikta!!!), kad žodis ŽMOGUS visai išnyko šios valdžios ir JOS VERSLO retorikoje (o šios valdžios verslas itin ciniškas ir veidmainiškas). Tai todėl , kad jie mūsų žmonėmis nelaiko. Štai šiandien LR girdžiu, kaip darbdavių atstovas mus vadina darbo jėga, su kuria jis galėtų daryti ką nori – ir iš darbo atleisti tuoj pat, ir atlyginimo nemokėti, ir pastovų darbą pagal terminuotą sutartį dirbti… O pašalpą, anot jo, tegul darbo birža moka, ir nemažą. (Įdomu, iš kur darbo biržoje tiek pinigų? Gal kalbantysis atstovas sumokėjo ?)
  Jie mano, kad taupyti turime mes, o ne verslas. Nes mes turtingesni ir juodai dienai susitaupę. O verslui reikia paramos. Geriau – jei iš mūsų kišenės.
  Tai ES ir JAV kalbama apie paramą žmonėms, o pas mus – tik verslui. Kad tik tie skurstantys verslo herojai (čia galite sudaryti tokį spaudoje minėtųjų ąrašą – verslo skolininkų kaip Ranga IV vadų, klasikinės operos ir baleto verslininko, viso TOP 10, … pratęskite)nežūtų krizės bangose, na o mes jau kaip aukos („žertvos“) galėtume ir plėnimis – kaip Pilėnai…

 • Audrius

  Baudžiauninkas yra tas, kuriam vienodai, ką su juo daro šių dienų feodalai. Svarbu, kad būtų kokio nors birzgalo pasrėbt, kurio dar neatėmė feodalas (arba kurio davė už lažą). Kurio galvojimas apsiriboja tuo, kaip sulaukti naujo feodalo nurodymo, kuriam viskas kas vyksta už jo trobos durų yra ne jo reikalas, o viskas bus kaip ten viršuje sutvarkys (pasakys, padarys…). Ir nors mūsų senojo prezidento veikloje ir gyvenime galima rasti daug senatvinio poilsio laukimo apraiškų, bet baudžiauninkų daug daugiau ir daug didesnių yra pilna visose kitose gyvenimo sferose, o ypač taip vadinamoje politikoje (valstybės valdyme) – manau, kad tą Adamkus ir sakė. O jei norime aštresnio baudžiauninkystės kasdienio vertinimo iš prezidento lūpų – rinkite Landsbergį ir turėsite…

 • max

  gal ne į temą , Artūrai, bet ar neteko pačiam skaityti šios dienos balse.lt Užusienio (Respublika) straipsnelio „Lietuvą valdo rusiškos dujos?. Ot čia tai geras. Mes čia šnekame, kad LT žiniasklaida šiokia, tokia, korumpuota, neskaidri ir pan. O Ryžam do lampočki – deda juodai (į kišenę) ir jam pofig visi tie mūsų paistalai apie žiniasklaidos skaidrumą ir atsakomybę.

 • giedrius

  klausimėlis – ką per šią kadenciją padarė prezidentas Adamkus, kad baudžiauninkų Lietuvoje sumažėtų???

  ne proginėmis kalbomis, o veiksmais???

 • JolaS

  Man tai labiau įsiminė keistoje Šapro vedamoje laidoje pasirodęs signataras Rolandas Paulauskas. Jis taikliai pastebėjo,kas mūsų politikai nepasižymi šiai veiklai privalomu sisteminiu mąstymu, nevertina globalių procesų ir besiaiškindami tarpusavio santykius nei patys nežino kurlink eina, nei kur tautiečius veda. Kas galėtų paneigti, jog ES parama paaštrėjus sunkmečiui gali dingti. Gal tikrai pasak Paulausko tuomet liktų tik gimtos žemės lopinėlis bulvėms.

 • Laima

  gražios,proginės kalbos iš tribūnų ,ir dar patarėjų surašytos, visada ir lieka tik kalbomis…visi žinom, kad realybė visai kitokia

 • Svieto pabaiga, iki ko nusiritome. Valstybės Vadovas Valstybės šventės proga nebegali proginės valdiškos prakalbėlės ramiai perskaityt, kad kitą dieną koks nors „šių dienų metraštininkas“ neprisikabintų prie kokio nors žodžio.
  Kita vertus- gera vadovaut demokratinei šaliai. Vargšo Brežnevo progines švenčių kalbas nei kas skaitydavo, nei kas kritikuodavo.
  O ir Landsbergio progines švenčių kalbas nei kas skaitydavo, nei kas kritikuodavo.
  Ir prezidento Brazausko progines švenčių kalbas nei kas skaitydavo, nei kas kritikuodavo…

  Bet dabar, atrodo, prie prezidento Adamkaus pagaliau pasiekėme demokratijos viršūnę. Žmonės prezidento proginį pranešimą perskaito, nagrinėja, net randa kažką svarbaus. O dar kažkas drįsta sakyt, kad prezidentas prastas…

  • Audrius

   Labai pritariu:) Jei valstybės žmogaus kalbas kažkas nagrinėja ir ieško jose prasmės – jau geras ženklas:) Reiškia ne toks jau jis nereikšmingas ir šitoje baudžiavoje įneša kažkokį susimąstymo postūmį. Kaip ir Landsbergio pasisakymai – ką jis bepasakytų, tiek jo kritikai, tiek jo šalininkai puola nagrinėti, ieškoti prasmių ar įžeidžiančių užuominų, tačiau bet kokiu atveju tai reiškia, kad to žmogaus nuomonė yra verta tokio nagrinėjimo.
   Ir dar dėl Artūro straipsnio minties, kad kažkas verkia neradęs savo nuotraukos laikraštyje – negi mes tikrai manome, kad tai ką rodo per Dviračio šou yra visiška tiesa? Tikiu, kad dalis Lietuvos politiką mato Dviračio šou akimis, bet kad Račas?

 • Vaidilosvainis

  Kas Lietuvoje baudžiauninkai, man, asmeniškai, klausimas nekyla, nes taip vadinamoje laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje jų- koks maždaug taip 99,999999%. Daug įdomiau būtų sužinoti, kas personaliai yra tie likę 0,000001% ne baudžiauninkai. Kurių tarpe tikrai nėra nei Adamkaus, nei Kubiliaus, nei Valinsko, Nei Grybauskaitės… Kas yra tie tautos pilkieji kardinolai, kurie čia už mus viską nusprendžia? Prezidento kartais pasiklausius, kyla įtarimas, kad jie- net ne iš Lietuvos…

  • AudriusX

   1 Lietuvos gyventojas = ~0,00003%, todėl 0,000001% sudaro tik mažą to gyventojo dalelę:))

 • Giedrius

  Baudžiauninką savyje jau esame įveikę…dabar žengsime aukščiau-į vergiją:-)

 • J. naivus

  Pritariu.

 • giedrius

  sveikinu visus, ekselencija vetavo pataisas naikinancias ministerijos sekretoriu pareigybe – sansu padaryti reformas mazeja

  • Audrius

   Na va – čia jau baudžiauninku pakvipo… Neužteko diedukui kiaušių – matyt stipriai juos suspaudę laiko…

 • nerijus

  Artūrai, esminis klausimas: kas rašo Adamkui kalbas?
  Jis tik skaito- įgarsintojas.

  • Nerijau, bet tada gal taip turėtų ir prisistatyti: įgarsintojas Valdas Adamkus. O dabar juk visi rašo, kad taip kalbėjo Lietuvos Prezidentas…

   • nerijus

    Ne kalbėjo, o skaitė :)
    Ar kada bandėte mokykloje, eilėraštį, kurį reikėjo išmokti mintinai, perskaityti?

 • Ramute

  Jeigu nepatinka apibūdinimas ‘baudžiauninkai’, bandykim paieškoti kitų savokų. Mankurtai – perdaug žiauru. Nemaža dalis mūsų tautiečių nežino savo istorijos. Vertybių skalė abejotina: pinigai, turtas , garbė ir daug kitų negerovių.Žmoneliai nesusivokia paprastuose dalykuose , o ką jau kalbėt apie politiką- tamsus miškas .Patys esam kalti.Neturim savigarbos…Daug ko neturim .Kalta vyresnioji karta , kodėl prieš dešimt , penkiolika metų mes nepasakėm ‘stop ‘ vyručiai!? Mes gerokai pavėlavom. Dabar labai sunku ką nors keisti.Reikės daug sveikatos ir laiko. Mus žudo mūsų abejingumas ir labiausiai nuolankumas ir laukimas , kad gal kas nors kitas už mus padarys. Taigi …, ar mes ne vergai?