Prezidento pergalė žada Lietuvoje rojų

Lietuva švenčia pergalę – po ilgos ir varginančios kovos, vykusios per pertraukas tarp politinės krizės Ukrainoje sureguliavimo misijų prezidentas Valdas nugalėjo tris koalicijos brolius ir vieną seserį ir pasirašė dekretą dėl naujos Vyriausybės sudarymo.

Lietuva džiūgauja, nes naujoje Vyriausybėje nebus Viktoro Muntiano ir Rimanto Vaitkaus, kurių praeities veikla kėlė pagrįstų abejonių, ar šie asmenys gali tinkamai eiti garbingas ministro pareigas. Gali būti, jog joje nebus ir Juozo Antanavičiaus, kurio praeitis antradienį dar buvusi nepriekaištinga, trečiadienį vakare jau tapo abejotina.

Čia, žinoma, nekalbama apie tą Lietuvos dalį, kuri iš viso nežino, kas tokie yra Viktoras Muntianas, Rimantas Vaitkus ir Juozas Antanavičius ir į kokias pareigas jie pretendavo. Taip pat nekalbama apie tuos, kuriems iš viso nerūpi, kokios partijos atstovas ir su kokia praeitimi užims vienos ar kitos ministerijos vadovo kėdę.

Tiesą pasakius, man, pavyzdžiui, daugiau abejonių nuo pat pradžios kėlė Viktoro Uspaskicho kandidatūra į Ūkio ministrus. Mano nuomone, kalbėti apie pavojus, kuriuos sukelia buvę dviejų Viktorų verslo ryšiai ir kartu patikėti daug daugiau verslo interesų turinčiam Viktorui teisę daryti įtaką visam šalies ūkiui yra mažų mažiausiai keista. Ypač – turint galvoje, kad kartu su ūkio ministro portfeliu Viktoras gaus ir galimybę spręsti, kas Lietuvoje labiausiai nusipelno gauti Europos Sąjungos paramą.

Tačiau prezidento sprendimas galutinis, jo pergalė niekam nekelia abejonių, o nugalėtojai, kaip žinia, neteisiami. (Nebent jie keltų grėsmę nacionaliniam saugumui).

Be to, kaip rodo, naujosios Vyriausybės Seimui jau pateikta 2004-2008 metų programa, į nugalėtojų gretas, šalia Valdo, greitai galėsime sustoti mes visi.

Nes naujoji Vyriausybė žada tai, ko iš jos niekaip negalėtum tikėtis, turint galvoje, kad jai vadovaus tas pats premjeras ir dirbs beveik pusė tų pačių ministrų.

Antai žada ji, kad sparčiai augant šalies ekonomikai, vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje iki 2008 metų padidės net 540 litų ir sieks 1800 litų, o minimali alga išaugs nuo 500 iki 800 litų. Būtum žmogus piktavalis – nepatikėtum, nes žinai, kad tai pačiai Vyriausybei valdant, vidutinis darbo užmokestis per trejus metus padidėjo vos 193 litais, o minimali alga – vos 70, ir tai tik prieš rinkimus, nors ekonomika 2001-2004 metais augo tokiais tempais, kokių tikriausiai jau niekada daugiau nematysime.

Bet tiki, nes žinai, kaip sunkiai buvo formuojama nauja Vyriausybė ir kaip atidžiai prezidentas Valdas nagrinėjo kiekvieno kandidato praeities veiklą ir kompetenciją.

Štai, pavyzdžiui, buvusią ir būsimąją socialinės apsaugos ir darbo ministrę Viliją prezidentas Valdas įvertino kaip „patyrusią specialistę, kuri turi aiškią socialinės politikos viziją“.

Girdėdamas tokį įvertinimą, negali juk nepatikėti, kad vidutinė pensija, kaip nurodoma Vyriausybės programoje, per ketverius metus padidės beveik dvigubai ir bus ne mažesnė nei 650 litų. Juk Vilija tikriausiai paaiškino Valdui, kodėl tos pensijos nedidėjo taip sparčiai per tuos trejus metus, kai ji buvo ministrė ir kodėl nuo 2001 liepos iki dabar jos išaugo tik 75 litais.

Ministrė tikrausiai išdavė prezidentui paslaptį, kodėl per pastaruosius trejus metus nė karto nebuvo padidinta bazinė pensija bei minimalus gyvenimo lygis, o bazinė mėnesinė alga per tą patį laikotarpį padidėjo vos 10 litų. Gaila tik, kad prezidentas Valdas šiomis paslaptimis nepasidalijo su kartu pergalę švenčiančiais rinkėjais – juk smalsu, kokiais būdais Lietuvoje bus kuriamas rojus.

Gal, pavyzdžiui, iš esmės mažinant šešėlinės ekonomikos dalį, kaip teigiama Vyriausybės programoje, ir didinant biudžeto pajamas. Prielaidų tam yra, nes finansų ministerijai vadovaus jau žinomas Algirdas Butkevičius, dėl kurio sugebėjimo ir toliau eiti šias pareigas prezidentas Valdas sakė „neturįs didelių abejonių“.

O aš vieną abejonę turiu – niekaip negaliu suprasti, kodėl ekonomikai kasmet augant po 6-9 proc., ir mažmeninės prekybos apimtims kas ketvirtį didėjant beveik dešimtadaliu, finansų ministerija pastaruosius trejus metus niekaip nesugeba surinkti planuojamų pajamų iš pridėtinės vertės mokesčio, o šiemet pajamos iš šio mokesčio, atrodo, bus ne ką didesnės nei 2001 metais. O juk per tą laikotarpį buvo panaikintos PVM lengvatos vaistams, naujiems automobiliams, nekalbant jau apie sauskelnes ar šildymą.

Matyt, ir čia yra kažkokia paslaptis, kurią finansų ministras atskleidė prezidentui Valdui. Antraip juk tikrai būtų nepatikėjęs, kad ir toliau taip rinkdama mokesčius, ši Vyriausybė sugebės ir rublinius indėlius grąžinti ir kompensacijas už valstybės išperkamą nekilnojamą turtą išmokėti.

Pavydžiu prezidentui Valdui – žinodamas visas paslaptis, jis ramiai gali žvelgti į ateitį ir kautis su koalicija dėl tokių, atrodytų, nereikšmingų dalykų kaip ministrų personalijos.

O man dėl ateities šiek tiek neramu, nes skaitydamas naujosios Vyriausybės programą randu daug panašumų į programą, patvirtintą 1998 metais. Tada beje, prezidentas Valdas taip pat kovojo su koalicija ir – būna gi sutapimų – švietimo ir mokslo ministro kandidatūra tada taip pat kėlė daug problemų.

Kaip buvo įgyvendinta anos Vyriausybės programa, visi turėjome progos patirti savo kailiu.

(2 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...