Požiūris – svarbu

Sakykit, ką norit, bet skirtumas tarp D.Grybauskaitės ir visų iki šiol buvusių prezidentų – didžiulis.

Štai šiandien prezidentės spaudos tarnyba išplatino pranešimą, apie tai, kad D.Grybauskaitė susitiko su septyniais Lietuvos pilietybę siekiančiais įgyti asmenimis, kuriems Pilietybės reikalų komisija yra patarusi suteikti pilietybę.

Argumentas?

Prezidentė sako norinti asmeniškai pamatyti tuos žmones ir įsitikinti, kad jie geba kalbėti lietuviškai.

Galbūt ką nors esu praleidęs, tačiau nepamenu, kad tokius susitikimus būtų rengęs A.M.Brazauskas, R.Paksas ar V.Adamkus.

Tiesą pasakius, nelabai ir įsivaizuoju jų tokius susitikimus rengiančius.

Galima, žinoma, sakyti, kad tai smulkmena.

Bet ta smulkmena parodo požiūrį į sprendimus ir į prisiimamą atsakomybę už juos.

Ypač – kai girdi prezidentės pažadą susitikti asmeniškai su visais 80 pretendentų į Lietuvos pilietybę.

O juk viskas ir prasideda nuo požiūrio…

P.S. Jei kas nors čia bandys prisiminti tą čiuožėją iš JAV, tai, pirma, Pilietybės reikalų komisija nerekomendavo suteikti jai pilietybės, o antra, tai dėkoti už tai reikia Konstituciniam Teismui ir jo tuometinima vadovui E.Kūriui.

Beje, tai buvo vienas iš tų KT sprendimų, kuriam aš visiškai pritariu.  

Tik, deja, iki šiol nieaip negaliu suprasti, kodėl tas pats E.Kūris šiandien taip abejingai žiūri į naujas Pilietybės įstatymo pataisas, kurios visiškai neatsižvelgia į KT nutarimo esmę ir dvasią.

(4 balsų, vidurkis: 2,00 iš 5)
Loading...
 • lida

  Būtų nuostabu, jei Kubilius pažadėtų susitikti su kiekvienu pensininku asmeniškai. Galima, žinoma, būtų sakyti, kad tai smulkmena.

  • miela lida, paskaitykite Konstituciją ir įstatymus, gal paaiškės skirtumas tarp pilietybės suteikimo išimties tvarka ir pensijų skyrimo. Gal tada ir tulžies čia išliesite mažiau.

   • lida

    Na Konstitucijoje šiuo klausimu parašyta tik, kad „įstatymo nustatyta tvarka teikia Lietuvos Respublikos pilietybę“, panašiai sekančiu punktu „teikia malonę nuteistiesiems“. Apie bendravimą tet a tet lygtai nieko ir Pilietybės įstatyme nėra. Na bet esate teisus – tai smulkmena, jei turi daug laiko – lai egzaminuoja asmeniškai.

    • stellar penny bun

     Tai gal būt ne „turi daug laiko“, bet sėkmingai jį išnaudoja.

     • lida

      Tai aš ir sakau, jei Kubilius asmeniškai su kiekvienu pensininku pasitartų, baisu daros, kaip efektyviai išnaudotų savo laiką.

    • Auksinis kardas

     LR Pilietybės įstatymas
     16 straipsnis. Pilietybės suteikimas išimties tvarka

     1. Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę nusipelniusiems Lietuvos Respublikai ir integravusiems į Lietuvos visuomenę užsienio valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės išimties tvarka netaikydamas jiems šio įstatymo 12 straipsnyje numatytų pilietybės suteikimo sąlygų. Nuopelnais Lietuvos Respublikai laikytina užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.

     Pilietybės gavimas ne bendra tvarka, kaip numato 12 straipsnio reikalavimai – išskirtinė privilegija. Prezidentas, gebantis savo veiksmais tai atspindėti ir pabrėžti, yra visiškai teisingame kelyje. Cinikui gal ir sunku suvokti prasmę pateikto išaiškinimo kas yra ypač reikšminga Lietuvai (ir kad ypač reikšminga būti privalo) – nenuostabu.

     Kadangi tokių išskirtinių žmonių mūsų nedidelėje šalyje negali būti daug, Prezidentui garbė tiek užtikrinti, tiek pasveikinti tokiais pripažįstamus naujuosius Lietuvos piliečius.

     • mdxacuk

      Čia gi neparašyta, kad pilietybė bus suteikiama išimties tvarka. Prezidentė tikriausiai tiesiog šiaip susirūpino, kad per jos paskirtą komisiją Lietuvos neužplūstų špionai arba šiaip abejotini veikėjai už kyšius. Dovieriaj, no provieriaj.

     • Auksinis kardas

      Visiškai teisingai, čia pas mane tiek triukšmo, kad sunkoka ir atsirankioti – kaip tik dabar pavyko atidžiau paskaityti gretimus straipsnius. Pasitaisau: Prezidento kišimasis į bendras pilietybės teikimo procedūras atrodo labai dviprasmiškai (išimties tvarka – jis tinka puikiai). Net jei pilietybės teikimo dekretą pasirašo Prezidentas, ne jis Valstybėje turi užtikrinti asmenų atitikimą reikalingoms procedūroms. Asmeniškai priimti juos, visgi, gali, jei tik tam randa laiko ir reikalo. Bet tuo pačiu aiškiai balansuojama ir aplink populizmo ribą.

     • mdxacuk

      Tikriausiai valstybėj jau visi reikalai nudirbti, jeigu Prezidentė randa laiko ir reikalą išegzaminuoti asmeniškai visus 80 pretendentų grupelėm po 7? Gal jai kas patartų pritaikyti B. Burgio metodą http://burgis.lt/patentuoju-nauja-egzaminavimo-buda ? Arba tegu duoda sugiedot Tautiškos Giesmės porą taktų – kas falšyvina, iš karto lauk.

    • Tikrai geras palyginimas. Gi pensininkų Lietuvoje maždaug tiek kiek ir pilietybės siekiančiųjų

 • Nu nežinau, nežinau, galima buvo rasti ir geresnę priežastį liausei.

 • Nu nežinau, nežinau, galima buvo rasti ir geresnę priežastį liaupsei.

  • mielas kinomeka, ar tamsta galvojate, kad parašius du kartus tą patį, žinojimo atsiras daugiau?

   • Pasikartojantys komentarai yra dažni WordPress klaida (gali taip atsitikti ir su manuoju dabar) Matant parašymo laiką akivaizdu jog tai IT klaida, o ne tyčinis spaminimas.

 • stellar penny bun

  Tai yra labai logiška. Prezidentės vietoje būdamas dar užduočiau keletą klausimų apie Lietuvos istoriją, paklausyčiau „Lietuva, Tėvyne mūsų,…“ Kita vertus pati Prezidentė galės praplėsti akirati, kaip sakoma gyveni ir mokaisi.
  Dėl mūsų buvusiųjų galima pasakyti tik tiek, kad plikbajoriai juk „nenusižemins“ ir „nenusileis“ iki būrų lygio.
  Šiuo metu pasulyje yra „madinga“ suteikti pilietybę kitų šalių sportininkams, ypatingai tiems, kurie atstovauja olimpines sporto šakas. Pavyzdžiui italai siūlė Jelenai Isinbajevai metinį 1 mln. eurų atlyginmą už sutikimą atstovauti jų šalį. Katie Douglas & Katherine Copely turbūt nėra naivuolės ir puikiai supranta, kad Lietuva nėra „bananų“ respublika. Juk gyvenime norint kažko pasiekti reikia įdėti nemažai pastangų, tam skirti laiko.

 • mdxacuk

  Prieš keletą metų per Baltarusijos TV mačiau kaip Lukašenka pats asmeniškai vadovavo javapjūtės kampanijai. Susisodinęs kolchozų pirmininkus, dalijo dyzelio limitus, daužė kuloku stalą ir grąsino numt visiems galvas. Malonu matyt, kad Prezidentė perima geriausią vadovavimo praktiką.

  • mdxacuk, labai miela girdėti suvokimą apie demokratiją. Stebiuosi, kodėl tamsta vis dar gyvenate Lietuvoje, o ne kur nors šalia „batiuškos“.

   • Artūrai, o dabar nuošidžiai pasakykite ar įsivaizduojate kokį Obamą per ekonominę krizę dirbant „kitaip“ – asmeniškai bendraujant su prašančiais JAV pielietybę??? :) Na, gerai, ne Obamą. Bet kurį kitą vakarų šalies lyderį… Nors… Aš pats kažkur buvau rašęs, kad pirmas rimtas Prezidentės darbas bus dekretas dėl pilietybės suteikimo. Matyt neapsirikau… Laukiu, nesulaukių dekretų, kurie, pasak pačios Prezidentės, yra privalomi Vyriausybei. Kai atsiras tokių bent keletas (ne PR’inių), tai tuomet bus galima pradėti šnekėti apie kitokią Prezidentę.

   • mdxacuk

    p. Račai,

    Kam mums „batiuška“, jeigu dabar turim savo „matušką“? Svarbiausia kad būtų kam kiekvienu personaliai pasirūpint. O juk viskas ir prasideda nuo požiūrio…

  • lida

   Prieš mėnesį rodė, kaip Putinas prekybos centre Maskvoje reguliavo konkrečių produktų (dešros, duonos) antkainius. Parduotuvės direktorisu išparakitavęs sakė – zavtra podpravim. Vakar rodė kaip Rusijos sveikatos ministrė po vaistines vaikščiojo ir nurodinėjo kažkokio preparato maksimalią kainą. Taigi kas pas mūsų Prezidentę nauja, rytuose net neužmiršta sena. Toks betarpiškas tarnavimas savo liaudžiai daug kam patinka, ypač kai vakare persimetęs keliais žodžiais prekybos centre, ryte randi išsvaltuotą gatvę :)

  • Jonas III

   mdxacuk, bet toks Lukašenkos vadovavimas davė rezultatą – lietuviai statybininkai vos ne masiškai patraukė į Minską.

   • nerijus

    Hidroelektrinės statybon ;)
    Galvoju, kad „batiuškos“ vizitas nebuvo paremtas vien politika. IAE uždaroma nuo 2009 gruodžio mėn. 31 d. 24 val.
    Kur dėsis specialistai?
    Į Lukašenkiją :)
    Galvoju, kad ir tai buvo aptarta ne tik su prezidente.

 • TomasT

  Nežinau kodėl reikėtų girti prezidentę už tokį poelgį? Jis man pasirodė vaikiškas ir populistiškas. Manau, kad prezidentas turi rimtesnių darbų, o ne su kiekvienu pilietybės gavėju asmeniškai kalbėtis. Reikėtų spręsti globalius klausimus.

  p.s. už prezidentę balsavau, didžioji dauguma jos sprendimų man patinka.

 • Vasia

  Pilietybe ne sveta karve. Tuo labiau ta sportinnike atstovautu Lietuva poroje su lietuviu. Butu pavyzdys jauniesiems ciuozejams. Nedavem, nereikia, vadinasi olimpiadoje trispalve nekabes ciuozime. Nekabes – nebus reklamos. Nebus ir nereikia. Geriau 2 mln paklot uz triju spavu zenklelio lietuva kurima ir reklama uzsienyje, taip pigiau. Vaikai nesimoko ciuozt (moteru jau net nera) ir eina maukt alaus. Netoliaregiska ir siaura

 • trimitas

  Ot gerai, kad tokį uberukvedį turim. Imbraso akiračio.

  Dar, mačiau lapų Sereikiškių parke nespėja grėbt, galėtų kiemsargius išsikviest.

  Iš kur SODROS skyles kamšyt, tai, mat, galvot reikia. Va, egzaminuoti case-by-case pilietybės prašytojus tai laiko atsiranda.

  Na, pasakykit, ar tokio tipo lyderystė būdinga šalims, kurios į vakarus nuo mūsų, ar į rytus?

  • gie

   Sodros biudžeto skylė nėra Grybauskaitės problema. Bent jau ne tokia, kurią ji galėtu sutvarkyti per tas porą valandų, reikalingų sustikti su prašančiais pilietybės išimties tvarka. Dar daugiau, tai viena iš prezidento pareigų.
   Kaip Sodros skyles kamšyti žino visi, tiesiog kiekvienas receptas bus skausmingas. Kam nors. Račas va tuoj prisimins progresinius mokesčius ir NT mokesčius ;)

 • kirvis

  jaja,labai „grazus“ gestas(PR’o prasme savaime suprantama).vietoj to kad suteiktu pilietybe amerikietei dailiojo ciuozimo atstovei su kuria musu jaunuolis butu ciuozes olimpiadoj,ja atmete remdamasi kazkokios komisijos isvadom.kai sis faktas nuskambejo su nekokiu atspalviu,prezidente iskart bando „gesinti gaisra“.juokas ima is tokiu populistiniu jos manevru nes susidaro toks ispudis kad ji dirba ne tam kad kazka pakeist,bet grynai tik del reitingu.idomu kokio periodiskumo reitingais remiasi prezidentura?

 • bel

  Del Kurio:kiti laikai,kitas prezidentas,kitas poziuris.

 • VYTS

  Pati Grybauskaitė egzaminuos kiekvieno pilietybės norinčiojo lietuvių kalbos žinias? Nejau to negalėtų kitas lietuvių kalboje kompetetingas asmuo, užimantis ne tokias aukštas pareigas? Ar tam mes rinkome prezidentą? Kažkoks absurdas, dievaži.

 • Bet jei kritiškiau pažvelgti į šį įvykį, tai man išryškėja vis daugiau panašumų su Putiniškos Rusijos metodais – prezidentas bando bendrauti su žmonėmis gyvai ir iš to daromas ypatingas PR’as… Man asmeniškai įdomu tik tai: kiek čia iš tikro yra PR’o ir kiek natūralaus bei nuoširdaus noro dirbti „kitaip“ nei ankstesni Prezidentai?

  Kartojau ir kartosiu – su PR’u Lietuvos ekonomikos neprikels net Prezidentė… Šiuo metu pilietybės suteikinėjimas nėra tas darbas kurio reiktų imtis, nes yra ir svarbesnių dalykų, kuriuos Prezidentė žadėjo daryti. Kad ir tie patys dekretai, kuriuos privalo vykdyti Vyriausybė… Kur jie??

 • nerijus

  „…viskas prasideda nuo požiūrio…“ A. Račas.

  Prezidentė pabrėžia, kad ji vertina ir naudojasi suteiktą įstatymo teisę jai, savo nuožiūra ( ir ne be patarėjų pagalbos ), vykdyti atrankas dėl LR pilietybės suteikimo.
  Ar nevertėtų sukurti institucijos pie LR KT, kuris atliktų atrankos funkcijas- testuotų ( himnas, Konstitucija- bent pirmas skirnis, kalba, raštas ir istorija). Prezidentui tai būtų, kaip palengvinanti priemonė ir, galimai, sumažintų ( ? ) kaltinimus dėl protegavimo. Neliktų Borisovų, bei Sadekovų…
  Žinoma, galutinį sprendimą priimtų tik prezidentas.

  O ką turėjau omenyje parašydamas A. Račo mintis- tvoras Turniškėse…Šiuo klausimu negirdėjau Lietuvos Dalios POŽIŪRIO…
  Saugumas? Sutinku, kad privaloma saugoti ESAMĄ prezidentą, bet…
  Kokios priežastys verčia aptverti Adamkaus bei Brazausko rezidencijas ( apie tai Konstitucijoje nerašoma )? Matyt, Čikis ir Rikis nesutaria dėl „valdomos“ teritorijos ir kuris yra reikšmingesnis, labiau nusipelnęs teritorijai- ne tik Turniškių:
  Rikio šeimininkas- Adamkus,
  Čikio- AMB.

  Rikio šimininkas

  • nerijus

   paskutinio sakinio- neturėjo būti, nes juo sureikšminčiau Adamkaus „nuopelnus“ Lietuvai ir Turniškių teritorijai…

   Kalbant apie prezidentės veiksmus, dėl pilietybės, pamiršau paminiėti, jog taip pavyzdys ateities prezidentams. Vienok, jie jį prisimins arba sukurs savo tobulesnę ir praktiškesnę sistemą, kad nekiltų klausimų dėl pasimatymų su pensininkais. Tam yra Vyriausybė, kuri atsako už biudžetą iš kurio mokamos pensijos.
   Gal, Kubiliui derėtų pagalvoti apie tokius „pasimatymus“, prie „krizės“ vaišėmis patiesto „žiemelio“ stalo Seime?
   Vargu, ar tai padėtų reitingams, bet matyti žmones po rinkimų ( ne prieš ) kuom ir kaip jie gyveną- dar niekam nepakenkė…

 • Geresnis pavadinimas būtų „Požiūris į PR – svarbu“.

  Iš kitos pusės, jeigu prezidentai susitiktų su kiekvienu kandidatu pilietybę gauti, jeigu seimo nariai perskaitytų ir suprastų kiekvieną įstatymą, už kurį balsuoja, jeigu premjeras perskaitytų kiekvieną vyriausybės nutarimą, gyvenimas gal ir pagerėtų.

 • Butėnas

  Aš linkęs nuosaikiai sutikti su visokiais juodbruviais bruveriais ir manyti, kad šios Prezidentės pijaras kaip niekad gerai veikia.

  • mdxacuk

   Kur gi ne – jei net profesionalai pasimauna ant šito sintetinio slieko. Įdomu, kas ten tas gabusis scenaristas?

 • Aras

  Kūrio „teismo“ pompastiškos deklaracijos ir dabartinis prezidentės elgesys demonstruoja mums, jog Lietuvos pilietybė yra neįkainojama vertybė. Bet taip nėra. Kad Lietuvos pilietybė nėra jokia vertybė, aiškiai demonstruoja milijonas iš Lietuvos pabėgusių ir nesiruošiančių čia grįžti „piliečių“. Likęs milijonas be graužaties Lietuvos pasą su džiaugsmu ir nedelsiant iškeistų į JAV žaliąją kortelę, pasitaikius pirmai progai.
  Tad, jei žmogus, dėl nesuprantamų priežasčių siekia gauti šios šalies pasą (kas jau savaime yra ganėtinai keista), jei jis – ne valkata, veltėdis ir gali duoti kažką šiai šaliai – tai lai ima jis tą pilietybę! Apkabinkim, kilimą patieskim, tegul garsina Lietuvą savo darbais.
  Duokit, pagaliau, sportininkėms amerikietėms Lietuvos pilietybę, ji, kaip ir plastmasinė bižuterija, visai nebrangi.

  • stellar penny bun

   „Likęs milijonas be graužaties Lietuvos pasą su džiaugsmu ir nedelsiant iškeistų į žaliąją kortelę…“

   Tai čia jūs turbūt apie save.

  • nerijus

   Stebimės, kai Lietuvos pilietybė vertinama iliuzniais medaliais? Stebimės, kai ant asmens tapatybės kortelės atsiranda reklama?
   Suprantama, jog viskas TEISIŠKA, bet ar nėra padorumo ribų?
   Perkant parduotuvėje, maišelio gali ir nepirkti/ atsisakyti, kai pasiūlomas, o turėti savo- pasirinkimo laisvė ir taupumas/ ekologija.
   Asmens tapatybės kortelė- dokumentas, kuris yra LR nuosavybė ( tuo pačiu ir asmens ).

 • juozas

  Nevertinu Prezidentės teisės daryti jai priklausančius sprendimus ir būdus, kuriais renkamasi juos daryti. Nes manau, kad jei tik jie prisideda prie brandesnės visuomenės kūrimo, tai yra sveikintina. Noriu tik atkreipti Jūsų, gerbiamas Artūrai, dėmesį į nedidelį netikslumą Jūsų atsakyme į Lida komentarą: Prezidentė susitinka ne su išimties tvarka pilietybės prašančiais asmenimis, bet su asmenimis, kurie prašo pilietybės įprasta tvarka. Subtilus skirtumas, bet tik tiek.

 • Tai, kad nei Adamkus (krepšininkei Douglas), nei Grybauskaitė nesuteikė išimties tvarka pilietybės potencialioms Lietuvos vardo garsintojoms, viso labo parodo Lietuvos įstatymų ir valdininkų nelankstumą.

  Na, o tai, kad Dalia Grybauskaitė dabar susiruošė susitikinėti su LR pilietybę išimties tvarka įgyti siekiančiais asmenimis, tai čia yra piaras, kurio teko griebtis po to, kai viešojoj erdvėj pradėjo „spardyti subinę“ už tai, kad Copely nebuvo suteikta pilietybė.

  • Auksinis kardas

   Amen. Pilietybės klausimas dorotas nūnai ir liaudiškai galbūt visai dėl to.

   Garbioji auditorija, nesusilaikysiu nepasiūlęs ir jums pasimėgauti nuostabiu straipsniu apie blužnį. Deja, angliškai, nors gal ir mūsų žiniasklaidoje aptiktume panašių dorybių kupinų straipsnių, kaip šis:

   http://www.nytimes.com/2009/08/04/science/04angier.html?_r=1&hpw

   O juk nuo kokios prozos prasidėjo – žmogus prie subproduktų „Norfoje“ vartė rankose pakelį šio subtilaus kiaulės organo. Nors kulinarijai nesu abejingas, mažai kuo tegalėjau jam padėti. Kulinarinių blužnies pėdsakų ir iki šiol neaptikau, bet negi maisto parduotuvėje siūlytų nemaistinius organus? Gal neprašoviau pasiūlydamas konservatyviai: troškinti. O ką apie tai galvojate jūs? (sau paėmiau trijų inkstų pakelį rytojaus agurkinei)

   Atsiprašau, jei pernelyg pagyvinau diskusiją.

 • tikras lietuvis

  A.Račas aiškiai nori Prezidentei įtikti, kada ji aiškiai prašovė pro šalį – ji turėjo pasielgti kaip vado galias turintis pareigūnas ir, nepaisant patarėjų ir komisijų, priimti sprendimą Lietuvos naudai, t.y. suteikti pilietybę Katerinai, siekiančiai garsinti Lietuvą.
  Dabar ji pasirodė nesugebanti pakilti virš eilinio klerko krėslo – susitikinėja su eiliniais žmoneliais, kurių net vardų niekas neprisimins, tuo bandydama kaip taip užglaistyti sąžinės graužatį dėl Lietuvai reikalingam asmeniui pilietybės nesuteikimo.
  Rašau Prezidentei minusą.

 • tikras lietuvis

  A.Račui.
  Kūriui, beje, dėl ankstesnės veiklos Lietuva priekaištų neturi. Nebent Lietuvos priešai.

 • dejavu

  Dėl čiuožėjos manau jai reikėjo suteikt pilietybę dėl dviejų priežasčių.
  Pirma, kad jai nesuteikiant pilietybės yra nuskriaudžiamas lietuvis, kuris daug dirbo ir stengėsi ir jam pavyko pakliut į olimpiadą ir tik dėlto kad šoka ne su lietuve jis joje negali dalyvaut. Tai vien dėl jo tą pilietybę prezidentė ir galėjo suteikt arba Olimpinį komitetą paduot į teismą dėl diskriminacijos, skirtingų tautybių porų ir nacionalizmo skatinimo :)
  Antra, tai tikrai prisidėtų prie dailiojo čiuožimo augimo, kad pagaliau išaugtų ir lietuvaičių kurios galėtų pakeist tą amerikietę, tarkim Kate Douglas kai nesuteikė pritarčiau, nes tai Lietuvos krepšinyje nieko nepakeistų, bet čia kitas atvejis.

 • A.G.

  Man labiau patinka valdymo sistema, kai visas dėmesys sutelkiamas į kadrų atranką, kuomet savo pavaldiniais gali pasitikėti daugiau nei pats savimi, visomis prasmėmis, taip pat kompetencijos atskiru klausimu (suma pavaldinių duoda kokybę, kokios…). Tačiau kartu galiu pasakyti, kad man patraukliausia valdymo forma, kai visgi ir tuo atveju lyderis išlieka vienas (o kiti jo sumanymų uolūs vykdytojai).
  Dėl akcento – pilietybei. Taip – tai šiandien PR. Ne daugiau.
  Kas kita būtų – jei būtų pačiu žiauriausiu būdu ir totaliai utilizuojami banditai žudantys kaimo pensininkus. Va čia PR nebūtų, va čia reikia drąsos jau tikros. Nes lietuviai teisybės labai ir labai nemyli. Ne taip pasakiau – labai ir labai myli, bet ją` paslėpę po devyniais užraktais, tad jau 20 metų siautėja lietuviški sunitai, kuriems ypač geros tokios apystovos totaliai naikinti Lietuvą.

 • Nijolė

  Ar tai reiškia,p.Prezidentė turi tiek laiko, kad kalbės lietuviškai su visais 80 pretententais ir taip ilgai, kad galėtų būti tikra, kad jie gerai moka lietuviškai? O ar tik kalbos žinojimas bus tas svarbiausias argumentas suteikti Lietuvos pilietybę?

 • JFK

  Kiek etatinių verksnių matau kasdien skaitydamas šį blogą. Niekad nekvaršinu burnos veltui, bet negaliu neparašyti savo nuomonės perskaičius komentarus.

  Jums iš principo viskas blogai. Ar blogai, kad pagaliau turim prezidentą, kuris išnaudoja laiką ir dirba, o ne šneka. Piaras, ne piaras, bet žmogus dirba, o jūs įrodykit kad ne. Teisingai elgiasi, kai užuot skaičiusi bylas, ji akis į akį susitinka su žmonėmis, kurie nori tapti LR piliečiais.

  Kišat Lukašenkos pavyzdį, o prie ko čia jis?..

  Darbštumas ir bukas vadovavimas su stalo trankymu yra labai skirtingi dalykai.

  Labai smagu, kad Gerb. A. Račas atkreipia dėmesį į tokius užslėptus dalykus, kurie mūsų nūdienos laikraščių aktualijų nepasiekia..o gal nenori pasiekt.

  • Arturas

   Lukašenkos pavyzdys čia kaip tik vietoje. Yra įstatymas, kuris aiškiai ir konkrečiai numato reikalavimus asmenims norintiems gauti pilietybę. Jei šie reikalavimai išpildyti, neturėtų būti jokių subjektyvių trukdžių. Prezidentas turi teisę vertinti pretendentus tik tuo atveju, kai pilietybė suteikiama išimties tvarka. Vat Copely galėjo pasikviest rimtam pašnekėsiui, o čia – tik papildomas biurokratinis barjeras žmonėms.

   • nerijus

    Arturai

    Kokie tie reikalavimai?
    Pasilengvinau sau užduotį ir drįsau „copy- paste“ iš AK komentaro ( atsiprašau ):
    „Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę nusipelniusiems Lietuvos Respublikai ir integravusiems į Lietuvos visuomenę užsienio valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės išimties tvarka netaikydamas jiems šio įstatymo 12 straipsnyje numatytų pilietybės suteikimo sąlygų. Nuopelnais Lietuvos Respublikai laikytina užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo.“

    Jokio konkretumo/ apibrėžtumo, kaip ir visi įstatymai. Prezidentui suteikus ar nesuteikus pilietybę, visuomenei lieka daug „klaustukų“: kas tie „NUOPELNAI“, „INTEGRAVIMASIS Į LIETUVOS VISUOMENĘ“, „REIKŠMINGAI PRISIDEDA“ ir pan.?.. Imigrantas išgelbės skęstantį LR pilietį ir jam tai suteiks galimybę gauti pilietybę? Pasakykit, kad tai ne nuopelnas Lietuvai?
    Rusas įkurs įmonę ir joje įdarbins 1000 LR piliečių- nupelnas ar ne?

    Dėl įstatymų neapibrėžtumo ir konkretumo atsiranda DVASIOS, kurios kalba KT, AT, eilinių teismų teisėjų, advokatų, prokurorų lūpomis…

    • Arturas

     Jūs vėl apie „išimties tvarka netaikydamas jiems šio įstatymo“. O kalba eina apie reguliarų, konvejerinį pilietybės gavimą, pagal sąrašą iš 80 asmenų, būtent „taikydamas šio įstatymo“. Pajauskim skirtumą!

     • nerijus

      Būtų „konvejeris“, jei prezidentė atranką vykdytų, kaip ir ankstesnieji prezidentai: „už nuoplenus“, „už pažintis“, „už nuopelnus rinkimams“ ir pan.
      Šiuo atveju, prezidentė renkasi kitą kelią- viešumą. Žinoma, tai yra PR’as. Kartoju, įstatymams trūksta konkretumo, kad mums neliktų abejonių dėl prezidento pasirinkimo.

      Ką būtūmėt rašę, jei prezidentė ir jos komanda būtų šito fakto neafišavę- tą patį, ką ir dabar- BLOGAI.

    • Auksinis kardas

     Na, nerijau, vertėjo perskaityti LR Pilietybės įstatymą, 12 str., kuris ir nurodytas mano komentare, kaip pagrindinis pilietybės suteikimo reikalavimų sąrašas. Ten išvardinta kaip galima tapti LR piliečiu. Labai apibrėžtai. Ir viskas ten, sakytum, savo vietoje. Prezidentas tokio suteikimo atveju pasirašo dekretą, bet tikrai nėra pirmutinis garantas to, kad išvardinti reikalavimai būtų įvykdyti. Visgi, tikrinti, kaip laikomasi jų įvykdymo, prieš pasirašydamas dekretą, tikrai gali – nes sprendimas yra patikėtas jam kartu su atsakomybe. Štai tiek, šiuo atveju, ir erdvės Prezidento iniciatyvai – jis gali būti itin reiklus, norėti asmeniškai įsitikinti, kad sąlygos įvykdomos, gali norėti žinoti kas gauna pilietybę, kurią jis suteikia – normalu. Nedidelėje šalyje improvizacijų pernelyg neriboja galimybės. Visgi, jis neturėtų pretenduoti į reikalavimų tenkinimo sudėtį – pvz., jei jam nepatiktų lygis, kuriuo gaunantysis pilietybę valdo lietuvių kalbą, vargu ar jis galės paveikti patį žinių įvertinimą kitaip, kaip keldamas įvertinimo reiklumą visiems pretendentams, reiklumą atitinkamą vertinimą vykdančiai grandžiai (ne asmeniškai pretendentui).

     Visai kas kita – pilietybės teikimas išimties tvarka. Kadangi nuopelnai nėra įvertinimui išmatuojant pasiduodantys, čia sprendimo pobūdis – neišvengiamai subjektyvus, net jei subjektyvumas pasireiškia sumuojant tam tikros grupės vertinančių asmenų įverčius. Šiuo atveju, Prezidento asmeninė nuomonė apie asmeniškai kandidato nuopelnus – labai svarbi, gal ir lemtinga.

  • mdxacuk

   Tarybiniais laikais egzistavo tokia sąvoka ИКД – изображение кипучей деятельности. Manau, kad ir dabar nemaža dalis valdiškų trintukų kultivuoja šitą sportą. Bet kad prezidentė nerastų geresnio užsiėmimo, kai už lango krizė ir visuotinis žviegimas… Dar suprasčiau, kad susitiktų su keliais labiausiai abejotinais kandidatais ar šiaip įdomesniais atvejais – toks simbolinis gestas, kad krašte yra Šeimininkas. Bet kad su visais iš eilės 80???!!! Nu pardon. Kasdien su 7, ir taip 2 savaites iš eilės? Koks to tikslas? Pamatysim, kad bus trečdalis išbraukyta kaip nevertų? Akivaizdu, kad tai yra makaronai runkeliams ir reitingų pumpavimas. Kad tuo užsiiminėjo beveik neįgalus seneliukas, tai dar atleistina. Bet kad jauna energinga kulkosvaidininkė, tai jau keista.

 • Jonas III

  Manau,jeigu prezidentė (o ir premjeras) 1/5 laiko (darbo, poilsio) skirs „pirminiams šaltiniams“, žengimas į priekį tik paspartėtų.

 • Ramunė

  Išeina maždaug taip: neveikiantis prezidentas – morlainis autoritetas, veikianti prezidentė – piaras.
  Dėl tos čiuožikės ir lietuvio vaikinuko, kuris neva labai stengėsi ir t.t. Vertinu, bet juk žinojo, kad mergina pilietybės gali ir negauti, vadinasi – rizikavo. Ne visada rizika atsiperka šampanu…

  • Miela Ramune, Grybauskaitė, kai tik buvo kandidatė į Prezidento postą, pasakė:

   Šiandieninės Lietuvos prezidento galios yra labai didelės, bet ne visomis buvo naudojamasi efektyviai, pavyzdžiui, praktiškai nebuvo naudojama prezidento dekretų galia, kuri yra privaloma Vyriausybei. Prezidentas turi įstatymų iniciatyvos teisę bei vetuodamas gali teikti ir pataisas. Šias galias ketinu išnaudoti labiau

   Tuomet aš siūliau lažintis, kad Grybauskaitės pirmasis darbas bus pilietybės suteikimas. Šiektiek apsirikau. Pirmieji dekretai buvo atostogu suteikimai ir panašiai (paprasčiausiai eiliniai Prezidento darbai, kuriuos darė VISI Prezidentai). Atėjo laikas ir pilietybei. O tas „kitaip“ esmės nekeičia – nieko kitaip nevyksta, nes pilietybės suteikimas, deja, yra paprasčiausias Prezidento darbas… Gaila, kad daugelis patiki PR’iniais veiksmais…

   • nerijus

    Simai

    Kas pasirašo dekretus ir juos teikia svarstyti Seimui?

    • WU

     „IR TEIKIA JUOS SVARSYTI SEIMUI“. Kam tie teisininkai, kai nerijus taip pats susigalvoja normas ir dar paaiškina kitiems, šiuo atveju Simui. Va taip turi būti pas mus :D Gerai, kad ne nerijui teikia svarstyti, nes pagrindas būtų toks pat – išsigalvojimas ir neišmanymas.

     • nerijus

      WU

      Atsiprašau. Norėjau parašyti Ministro pirmininko ar atitinkamo ministro.

    • mdxacuk

     Dekretus pasirašo Božena, o į Seimą pakeliui į pietus nuveža ir pateikia garažo viršininkas. Bent taip buvo iki šiol.

   • mdxacuk

    Čia ji dar nebuvo pasiskaitinėjusi Konstitucijos, tai ir pavarė į pievas. Paksas irgi žadėjo valdyt dekretais. Deja, dekretas yra viso labo Prezidento galių išraiškos būdas. O jis ką gali, tai tą ir gali. Prezidentas negali išleisti dekreto, kad nuo rytojaus visiems dvigubai didinamos pensijos arba atpiginamas šnapsas.

 • Arturas

  Šitoj procedūroj man visada įdomu, kaip gi ta komisija patikrina, ar pretendentai nėra kokios kitos valstybės piliečiai. Negi dėl kiekvienas iš 80 pristatytė pažymas iš visų 192 valstybių? O kaip su nepripažintomis? Ką daryti, jei Lietuvos pilietybės siekiantis asmuo yra Abchazijos pilietis? Gali juk net pats to nežinoti…

 • „O juk viskas ir prasideda nuo požiūrio…“ – gera pradžia – pusė darbo, geras požiūris – pusė įvaizdžio. Bet kažkodėl atrodo, kad prezidentė nesistengia būti nuosekli…

 • Man atrodo, kad čia kai kam iš pasisakančiųjų labai norėtųsi, kad Grybauskaitė sėdėtų toli toli nuo visų Lietuvos reikalų. Va tada ji būtų tradiciškai prakilni asmenybė, o kai ima bendrauti su eiliniais, tai gi skandalas… Ech negerų žmonių čia pas Račą apsilanko kartais. :))