Ar J.Olekas „vagys“? O gal kažkam negerai su galva?

Artėjantys Seimo rinkimai visada yra sunkus laikotarpis, tačiau, panašu, kad iki spalio likęs mėnuo bus ypatingai sunkus. Tokia išvada man peršasi klausantis kai kurių politikų pareiškimų bei skaitant žiniasklaidos pranešimus, susijusius su vadinamuoju „šaukštų ir samčių“ skandalu Lietuvos kariuomenėje.

Aš gal, žinoma, ne visada ir viską teisingai suprantu, nes man svetimas yra avių bandos ir Daukanto aikštės

drawception.com piešinys

Su šaukštu irgi galima susižaloti

mentalitetas. Todėl man labai sunku suprasti, ko iš krašto apsaugos ministro nori mūsų valdovė Dalia Grybauskaitė.

Kalba kažką apie vagius (lyg jau seniai nežinotume, kad Seime ir Vyriausybėje visi „vagiai), šešėlius, atsakomybę. Lyg kalbėtų apie kokią D.Ulbinaitę ir jos advokatą, kuris norėjo tapti Generalinio prokuroro pavaduotoju. Jai iš paskos tą patį kalbą ir vienas įtakingiausių žiniasklaidos atstovų R.Valatka ir net vienas įtakingiausių popkultūros attsovų A.Mamontovas. Spėju todėl, kad visi skaito delfius.

Nes aš tai nesuprantu, ką jie kalba.

Ne, jūs nepagalvokite, aš nemanau, kad samčiai ir peiliai, perkami už 8 kartus didesnę kainą, nei rinkos, yra labai gerai, tačiau, mano subjektyvia nuomone, J.Olekas šiuo atveju daug labiau ne prie ko, nei buvo toks R.Palaitis, savo laiku neteisėtai atleidęs FNTT vadovybę ir už tai sulaukęs D.Grybauskaitės palaikymo.

Juk jei D.Grybauskaitė ir visi kiti, kurie šiandien garsiai rėkia apie „vagius“ skaitytų ne tik delfi.lt, o Generalinės prokuratūros, Krašto apsaugos ministerijos pranešimus, ir atidžiai panagrinėtų VPT pateiktą informaciją, tai reikėtų šaukti ne apie „vagius“, o apie kvailius.

Tiek Generalinė prokuratūra, tiek pati Krašto apsaugos ministerija teigia, kad tyrimą dėl auksinių šaukštų ir samčių dar 2014 metais pradėjo pati Krašto apsaugos ministerija. Tai yra, J.Olekas.

Ne tik pradėjo, bet ir paprašė prokuratūros pagalbos. Prokurorai pagalvojo, pagalvojo jokio sukčiavimo neįžvelgė ir nusprendė, kad viskas OK, todėl ikiteisminį tyrimą nutraukė.

J.Olekas nepasidavė ir tą prokurorų sprendimą apskundė, bet prokurorai buvo tvirti ir skundą atmetė. Tai J.Olekas tą sprendimą dar ir teismui apskundė. Sprendimas iki šiol nepriimtas.

Būtent tas prokurorų, kurie jokio nusikaltimo požymių nerado ir J.Oleko, kuris lyg ir manė, kad nusikaltimo būta, ginčas paskatino Viešųjų pirkimų tarnybos tyrimą. Ji tyrimą dėl samčių ir šaukštų pradėjo gavusi prokurorų, kurie sukčiavimo požymių nerado, prašymą. Tyrimo išvadas viešai paskelbė rugpjūčio 30 dieną.

Tą pačia, rugpjūčio 30 dieną, prokurorai nusprendė dėl šaukštų ir samčių pradėti ikiteisminį tyrimą. Tik ne dėl sukčiavimo, o dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Nes tikriausiai tada, kai į prokurorus kreipėsi J.Olekas tokio straipsnio Baudžiamajame kodekse nebuvo arba prokurorai nežinojo, kaip perkvalifikuoti sukčiavimą į piktnaudžiavimą tarnyba.

Tai jūs man dabar pasakykit: ar čia aš kvailas ar apie vagius kalbanti D.Grybauskaitė ir R.Valatka, kurie reikalauja J.Oleko prisiimti atsakomybę?

Jie čia ką – rimtai? Ministras, kuris dvejus metus prašė prokurorų pagalbos ir jos negavo, kuris ten net kažką kažkaip nubaudė, yra „vagys“?  Ir turi prisiimti atsakomybę už galimai korupcinį pirkimą, nes prokurorai pasakė, kad jis ne korupcinis?

Tai tada gal pareikalaukime, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba prisiimtų atsakomybę už E.Masiulį, kuris galimai ėmė, nes tai juk STT Liberalų lyderį susėmė, Galime dar pareikalauti, kad Vyriausioji rinkimų komisija – prisiimtų atsakomybę už Darbo partiją ir V.Uspaskich, nes nesužiūrėjo, kaip ten pinigai reklamai buvo naudojami. Ir dar pareikalaukime V.Vasiliausko prisiimti atsakomybę už „Snorą“, nes tai Lietuvos bankas sustabdė jo veiklą. „Nes įstatymai nenumato galimybės vogti“, kaip sako Daukanto rūmų valdovė.

O kai Lietuvoje ką nors sako valdovė, tai visi aplink arba kinkuoja galvomis, arba supratingai tyli. Supratingai todėl, kad supranta, jog valdovės nuomonė yra vienintelė teisinga ir prieštarauti jai nepatartina. Geriausiai – supratingai pritarti. Tada gali tikėtis nominacijos į generalinio prokuroro pavaduotojo postą ar kokią nors ambasadą.

Lietuvos žiniasklaida, atrodo, irgi viską supratingai supranta. Nes jei suprastų kitaip, tai jau vakar būtų pasidomėję ir kitais Lietuvos kariuomenės pirkimais iš bendrovės „Nota Bene“, kuri VPT užkliuvo dėl NATO standartus atitinkančių šaukštų ir samčių pardavimo. Nes VPT savo iniciatyva Lietuvos kariuomenės ir „Nota Bene“ santykiais, panašu irgi nelabai domėjosi, nes be samčių ištyrė palapines ir kastuvėlius, kuriuos kariuomenė pirko pastaraisiais metais ir mokėjo gana nedaug.

Aš tai galvoju, kad įdomesnį būtų didesni pirkimai: pavyzdžiui, kasmet už maždaug 1,5 mln. eurų perkami batai. Arba pernai pasirašytos dvi sutartys po 1,7 mln. eurų dėl atsarginių dalių visureigiams ir šarvuočiams. Arba 2008 metais už 2 mln. eurų nupirktos apsaugos nuo branduolinio, biologinio ir cheminio ginklo priemonės. Jos tikriausiai greitai sensta, nes 2007 metais jų buvo pirkta už 0,5 mln. eurų.

Kadangi apie „vagius“ garsiai rėkia ir konservatorė R.Juknevičienė, tai lygsvaros dėlei gražu būtų patyrinėti 2012 metais už 0,4 mln. eurų pirktas pirštines arba 2009 metais už 253 000 eurų pirktas padangas ir akumuliatorius. Visų čia išvardytų pirkimų vertė yra didesnė, nei buvo sumokėta už pirmąją šaukštų ir samčių partiją.

Man dabar labai patinka „Ungurių pirkimas“, Tiesa juos pirko ne kariuomenė, o Žemės ūkio ministerija (ir ne vieną kartą), o tai rodo, kad „Nota Bene“ yra labai plataus profilio įmonė, kuri gali pasiūlyti ne tik ungurius, šlepetes patalynę ir, kaip jau žinome, samčius, bet ir šarvuočių atsargines dalis, jūrinius konteinerius, minų detektorius bei ugniagesių automobilius.

Dar, pasinaudodamas proga, ištirčiau ir porą su „Nota Bene“ ir Lietuvos kariuomene nesusijusių, tačiau panašios vertės šiemetinių pirkimų: 200 tūkstančių eurų vertės ES fondų investicijų viešinimo, kurį skelbė Susisiekimo ministerija ir Kelių direkcijos paskelbtą 136 tūkstančių eurų vertės saugaus eismo informacijos skelbimo konkursėlį. Per abu lietuviškais pinigais susidaro daugiau nei milijonas litų, o tarp laimėtojų yra portalas, kuris dar visai neseniai skelbė, kad gyvena tik iš reklamos. Ta prasme, delfiai. (Bet apie tai dar, manau bus atskirai, tad laukite tęsinio).

Bet spėju, kad niekas nieko daugiau netirs. Nes valdovė D.Grybauskaitė jau viską ištyrė ir visus pasodino. Laimei, teoriškai, nes jei galėtų praktiškai, tai Lietuva galėtų varžytis su JAV pagal sėdinčių skaičių tūkstančiui gyventojų.

Nes kai artėja rinkimai, svarbiausia yra ne tyrimai ir jų rezultatai, o tų tyrimų sukuriamas ir supratingos žiniasklaidos transliuojamas fonas. Konkrečiu Lietuvos atveju dar labai svarbi yra Lietuvos valdovės nuomonė apie dabartinę Vyriausybę, ne valdovei tikriausiai patiktų, jei po rinkimų ta Vyriausybė būtų sudaryta ne iš „vagių“, o iš kubilių.

P.S. Už LSDP pastaruoju metu nebalsuoju, iš Vyriausybės nemokamų lėktuvo bilietų negaunu, Užsienio reikalų ministerijos skelbiamuose viešinimo konkursuose nedalyvauju, J.Olekas nei šaukšto, nei samčio nepadovanojo.

(16 balsų, vidurkis: 4,75 iš 5)
Loading...