Mazochistinis mentalitetas…

Pirmadienį Lietuvos Sąjūdis ir dar kelios visuomeninės organizacijos išplatino kreipimąsi į aukščiausius šalies vadovus, merus ir „Lietuvos Bažnyčios“ hierarchus, kuriame siūloma paminėti Lietuvos sovietinės okupacijos ir aneksijos 70-ąsias metines.

Siūloma visoje Lietuvoje rengti eisenas, visose bažnyčiose – mišias, automobilių vairuotojai raginami signalizuoti automobilių signalais, o civilinės ir saugos tarnybos – sirenomis.

Skaitydamas šį kreipimąsi pagalvojau, kad jis kažkuria prasme simptomiškas – atspindi dalies Lietuvos žmonių galbūt pasąmoningą norą būti auka. Gailėtis savęs ilgai ir nuobodžiai, nuolat prisiminti nelaimes ir praradimus. Lyg ir savotiškai save guosti, kad visada kaltas kažkas kitas.

Sveiko proto ir savimi pasitikintis žmogus, atrodytų, turėtų elgtis priešingai: džiaugtis, kad nelaimės ir praradimai jau praeityje ir užuot vėl kėlus jas iš užmaršties ir suklupus ant kelių savęs dėl to gailėtis, žiūrėti į ateitį. Ją planuoti, kurti…

Lietuvoje, panašu, tai nemadinga.

Čia kur kas madingiau minėti neįvykusio Vytauto karūnavimo dieną, paskutinio partizano žūties dieną – datas, kai mums nepasisekė.

Toks mazochistinis mentalitetas. Plakti save už tai, ko niekada negalėsi pakeisti.

Tačiau bus veiklos… kuri neduos jokių rezultatų.

O gal tai toks savotiškas iki galo nesuvoktas pasipriešinimas tam, kas įvyko? Pasipriešinimas tų, kurie pasibaigus okupacijai ir aneksijai, neranda sau tinkamo užsiėmimo. Neranda priešų, kovos objekto…

Todėl vienintelis būdas save realizuoti yra grįžti į praeitį ir gyventi ja.

(14 balsų, vidurkis: 4,43 iš 5)
Loading...
 • max

  gerb. Artūrai, manau , kad šitos liūdnos „šventės“ labiausiai reikalingos visokieks marginaliems lyderiams, kad būtų galimybė nors taip apie save priminti.Kaip sakoma – на безрыбье и рак рыба ;-)))

 • max

  visai nenustebsiu , jei po kelerių metų bus švenčiama Furmanavičiaus ir Naruševičienės nužudymo diena, Kedžio „nužudymo’ data, Kadytės neišleidimo pas motiną, Venskienės atgulimo į ligoninę. Kai šuo neturi ką veikti , jis kiaušus laižo ( pardon)

  • nerijus

   max

   +10 už šį komentarą :)

 • romas

  Pasaulis visą laiką mini II pasaulinio karo pradžios dieną ir švenčia pergalę. Mes irgi turime minėti savo reikšmingas istorijos datas. Okupacijos diena nebuvo šiaip sau elinė diena Lietuvos istorijoje. Be abejo, svarbu nepamiršti Kovo 11. Bet juk ir nepamirštame :)

 • Aras

  Lietuvos sovietinės okupacijos ir anekcijos 70-ąsias metines paminėti būtina vien dėl to, jog okupacijos laikotarpis buvo turtingiausias laimingų žmonių mase, teisingas socialiai ir atnešęs daugiausiai ekonominės naudos šaliai per visą jos tūkstantmečio istoriją.

  • Valentinas

   Na ir kaip kitaip pavdinti šį eilinį Kubilistano gyventojo nusišnekėjimą, jei ne kv…
   tiek to, šį kartą susilaikysiu, nes ir vėl būsiu apkaltintas netolerancija svetimai nuomonei…

   • Aras

    Pamiršau pridėti, jog „okupacija ir aneksija“ Lietuvos teritoriją padidino – kiek? Musėt, penktadaliu. O teritoriją gavom ne dyką, bet su Lietuvos baroko perlu – šlėktišku Vilniaus miestu! Tfu. Manau, jog šiandieniai Vilniaus novorišai ir VIPinis elitas džiaugsmingam įvykiui paminėti turėtų siekti visuotinės šventės ir nedarbo dienos.
    Paklausk savęs, Valentinai, kas tu būtum jei ne Tarybų valdžia? Vištomis ir kiaulėmis nugulto Lenkijos užkampinio miestelio gyventojas, valantis batus ūsuotam girtam šlėktai.

    • romas

     Arai, o kuo geriau buvo lankstytis Maskvai? Nepriklausomybė ir yra nepriklausomybė, kai nereikia lankstytis niekam. Dabar burti, kas būtų su Vilniaus ir Klaipėdos kraštu, yra bergždžias užsiėmimas. Būtų kas nors kiek kitaip pasisukę istorijoje, gal vokiečiai karą būtų laimėję, o gal būtų pralaimėję iš pradžių rusai, paskui vokiečiai ir laimėję amerikonai. Minim tuos įvykius, kurie su mūsų šalim atsitiko, ir vadiname juos tikrais vardais. Negi dabar apsimesti, kad nieko nebuvo, arba meluoti sau apie parneštą Stalino saulę?

    • Bet ir juokingai gi samprotaujate, tamsta, tarsi iš Šiaurės Korėjos būtumėte. Leiskite jums priminti, kad XX a. antrojoje pusėje _visos_ Europos valstybės tapo turtingesnės ir laimingesnės, nes laikai buvo tokie. (Kaip ir XIX a. beveik visur baigėsi badmečiai, išskyrus XX a. pradžią statant socializmus SSRS, vėliau – Kinijoje, Etiopijoje). Tiesa, tos, kurios XX a. viduryje nestatė sovietinio „socializmo“, tokiomis tapo greičiau ir lengviau.

     Dėl Vilniaus ir kitų teritorijų. Tarpukario Lietuva puikiai vertėsi be Vilniaus, būtume vertęsi ir toliau. Baroko perlas, žinoma, gražu, bet valstybės ir žmonių laimė ne tuo matuojama.

     Beje, A. Račo mintims, kad nėra ko švęsti (būtent švęsti) okupacijos metinių – visiškai pritariu. Užtektų kuklaus, bet stipraus minėjimo.

  • ignots

   „Socialiai teisingas“ veikiausiai bazių direktorėms, pas kurias keliais ėjo visi viršininkai, ir valytojoms, kurios gaudavo daugiau nei inžinieriai ir gydytojai…

  • Matyt, labai keista socialinio teisingumo samprata pas jus, Arai. Ir apie kokius teritorijos padidinimus galim šnekėti – „Vilnius mūsų, o mes rusų!“.

   • nerijus

    Prisimename rusų okupaciją, o pamirštame lenkų.
    Dvigubų standartų Valstybė. Kuo anie prastesni už tuos?..

    POLITIKA.

  • stellar penny bun

   Manau atėjo laikas Lietuvos piliečiams susimesti ‘ant bilieto’ individui su paukščio smegenimis ir išskraidinti jį į artimajį užsienį.

   • Aras

    Čia tu apie Kėdainių teisėją Bronių Versackį? Man irgi tokia mintis (tik anksčiau) buvo kilusi: nupirkti jam bilietą į tolimiausią šalį ir palinkėti laimingos kelionės.

 • Petriukas

  Nuo pat pradžių pas mus su šventėmis ne kažką buvo. Pagraudenimai, paverkimai ir t.t. Ale ko norėt, kai amateur’iai užsiima patriotizmo skatinimu.

 • urvinis

  Gerbiamas A.R., vienoje vietoje rašote „anekcija“, kitoje- „aneksija“. Pataisykite klaidą, negražiai atrodo.

  O dėl temos- pritariu. Dar būtų labai neblogai pakovoti aplamai prieš tą idiotišką paprotį kasmet kai kuriomis dienomis visą Lietuvą papuošti vėliavomis su juodais kaspinais.
  Įdomu, ar daug egzistuoja pasaulyje valstybių, kasmet „švenčiančių gedulą“?
  Aš suprantu, kai gedulas paskelbiamas, kada kas nors liūdno įvyksta. Bet minėti tai KASMET?
  Ir klausimas tada: o KIEK METŲ?
  Kada jau bus ta data, kai bus „galima pamiršt“?

  Tai yra ta pati (analogiška) kvailystė, kurią daro rusai su savo „Denj Pobedy“.

  • Urvini, ačiū. Pataisiau.

   • urvinis

    Dar liko „kreipikąsi“. Bet tai jau ne politinė klaida, galima palikt. :)

  • nerijus

   urvini

   Rašote tai, ką rašytojas Petkevičius sakė dėl juodų kaspinų.

 • Valdas

  Arai, darau prielaida, kad jums asmeniškai, kaip ir mano žmonai, tas laikas kelia ekonominę nostalgija, kol nepradedi kalbėti faktais. Pvz. kiek kartu per metus pirkdavote apelsinų, kurį mėnesį nereikėjo skolintis iki algos, ar pažįstate šeimą, kuri tuomet turėjo du automobilius, etc. Sakot, valkatos! Klystat, jei manot, kad jų nebuvo…
  Apie temą. JAV mąstymo algoritmas: nuo dabar į gerovės ateitį. Mūsų: nuo dabar į blogovės praeitį…. Pas mus ir asmuo vertinamas ne už tai ką jis veikia dabar, nuveikė vakar ir užvakar, planuoja, bet koks jis buvo, ką padarė priėš penkioliką metų…Kaip pavyzdį spontaniškai prisiminiau V. Tomkų, kuriam priminė mokykloje iš klasioko pavogta nepamenu ką…. Ir nuo to jis turėjo būti blogas dabar… Gal kandidatavo į prezidentus, gal dėl kokių straipsnių reikėjo jį sukompromituoti…

  • Aras

   Valdai, aš viską puikiai prisimenu. Puikiai pamenu dviejų šimtų metrų ilgio eilę prie bananų ir tas įžūlias bobas, kurios parduotuvėse „užsiimdavo eilę“ prie kelių kasų ir išeidavo apsipirkusios kai tavo eilė net neįpusėdavo. Bet atsimenu, jog studentas už bendrabutį mokėjau… gal net iš vis nemokėjau? O tikrintis sveikatos į poliklinikas varu varydavo. Ir utėlėtų vaikų mokyklose nebūdavo. Ir mokslas buvo nemokamas.
   Na..

   • max

    Arai, ir ?

   • gied

    Arai: Utelėtų vaikų mokyklose būdavo. Net ir miestuose, prestižinėse mokyklose. Bet garsiai niekas nekalbėjo apie tai. Tiesa, juos gaudydavo kartais. Manau, kad ir dabar gaudo . Pagal įstatymus, ir dabar, eidamas į darbą, turėtum pasitikrinti sveikatą. Nedarai to? tavo ir kontroliuojančių institucijų bėda.

    Šiaip aš pritariu. Daugumai tų, kurių ambicijos nebuvo aukštesnės už laiku gauti algą už minimalų darbą, tada buvo geriau. Tiems, kurie kažko siekia – dabar daugiau laisvių ir galimybių.

   • romas

    Utėlėtų vaikų būdavo ir mokykloje, ir darželyje. Tada juos nukirpdavo plikai – net mergaites. Taip pat vaikų įstaigose būdavo ir blusų. Sveikatą tikrindavo, bet žmonės nuo to sveikesni nebuvo. Kyšių sistemą medicinoje paveldėjome iš tarybinių laikų. Tarybiniai ponai gydėsi spec. poliklinikose ir spec. ligoninėse. Ten juos gydė geriau už eilinius.

   • Valentinas

    Tai iš nemokamo mokslo ir gaunasi tokie individai kaip tamsta :)

    • Žemės vaikas

     Valentinai, nebūtinai, pavyzdžiui jūsų gerbiami V.Landsbergis, A.Kubilius ir didelė dalis šalies elito „gavosi“ anot jūsų iš nemokamo mokslo. Ar ne taip?

     • Valentinas

      Vaike žemės, ši pastaba buvo pasišaipymas iš keisto individo ir neskirta aptarinėjimui protingų žmonių tarpe.

    • nerijus

     Valentinai

     „Tai iš nemokamo mokslo ir gaunasi tokie individai kaip tamsta“

     Jus už ar prieš nemokamą mokslą?..

     p.s. šiuo metu Konstitucija aiškiai apibrėžia, kad Lietuvoej GERAI BESIMOKANTIEMS MOKSLAS NEMOKAMAS ( WU gali patikslinti įstatymą dėl min vidurkio- 8? ).
     Jei Valstybė įsipareigoja Konstituciškai, tai PRIVALO ir vykdyti. Ar ne taip?
     Šiuo metu, kiek man žinoma, tai keletas Universitetų nemoka stipendijų net moksliukam. Tai normalu?..

  • Rytis I

   Kontra: užtat spurgos gyveno spurginėse (ne benzino kolonėlėse, kas tada būtų pagalvojęs…), skani kava – jaukiose kavinukėse (ne kokiam dideliam angare), valkatos dirbo visuomeninius darbus, net mandarinai buvo – ir ne iš kur nors, – iš Maroko… Dėl Tomkaus sutinku – jei tada jis nebūtų pavogęs jūreivių mokykloj kursioko kelnių, gal mes visi dabar geriau gyventume:) Sorry, nesinori rimtai apie tai šnekėti…

   • Rytis I

    Tiesa, dar – rusai į mus žiūrėjo kaip į tikrus vakariečius. Skirtingai nei dabar.

 • mdxacuk

  Vieniems okupacija ir aneksija, kitiems išvadavimas iš ponų priespaudos ir ir buržuazinių nacionalistų jungo. Niekas netrukdo švęst su piesniom ir pliaskom.

  • Rytis I

   Be to, šventė Vilniaus atgavimo pradžią. Tiesa, tuometiniai vilniečiai rinko parašus kad juos prijungtų prie Baltarusijos arba bet kur – tik ne prie Lietuvos, bet tėvelis Stalinas nusprendė kitaip. Visame kame matau gėrio pradą, tėvišką ranką. Gausios internetinės rašliavos liudija, kad ir dabar nemaža dalis lietuvaičių švęstų, nes: a) atimtų iš tų, kas per daug turi, b) išnaikintų pedofilus.

   • nerijus

    Ryti I

    Valstybė būtų vadinūsis LITBelas… ;)

 • Įrašas priminė šiandien http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=32684611 skaitytą straipsnį. Iš dalies, gal tokios eisenos ir padėtų skatinti lietuvių pilietiškumą. Tačiau, kaip žinoma, dalis lietuvių jaučia nostalgija okupacijai, o tai, turbūt, ir yra svarbiausia mazochistinio mentaliteto priežastis.

  • Rytis I

   Mitė, nenuilstantis kovotojas už nepriklausomybę: „Kalbama apie būtinybę gerinti santykius su Rusija, užmirštant, jog vadinamasis gerinimas leidžia Rusijai plėsti savo ekonominę įtaką šalyje.“
   Kalbėdamas apie Gruzijos karą jis visdėlto be reikalo primiršta svarbią aplinkybę – tarp šalių tuo metu nebuvo JOKIŲ santykių. Gaila, bet tai daugelio mažujų valstybių elgsena, – neigti, atsiriboti, pasislėpti kartoninėje dėžėje. Tai irgi mazochizmas…

  • Linas

   Dalis lietuvių jaučia nostalgiją okupacijai. Dalis lietuvių jaučia patologinę neapykantą Rusijai ir viskam kas su ja susiję.

   Abi šios dalys yra mažos. Didžiausią lietuvių dalį sudaro paprasti žmonės, kuriems rūpi šiandiena ir rytojus. Jie nenori minėti jokių okupacijų, nes jiems į tai nusišvilpti. Jie nenori verkti ir kalbėti, kaip „prie ruso buvo geriau“, bet taip pat nenori verkti ir aimanuoti nes jų (gal net jų asmeniškai!) seneliai buvo vežami į Sibirą. Jie nori čia ir dabar džiaugtis esamu gyvenimu ir daryti jį dar geresniu, sau ir savo vaikams. Spręsti esamas problemas, o ne aimanuoti dėl nebeegzistuojančių. Manau, šie žmonės turėtų vieną kartą tapti kiek aktyvesni, susivienyti ir parodyti visiems rusofilams/rusofobams, kad jie egzistuoja – ir kad jiems atsibodo klausytis tų pačių isterijų metai iš metų.

   Visus rusofilus ir rusofobus reikėtų suleisti į specialų aptvarą, kur anie galėtų raudoti kiekvieni dėl savo priežasčių, o tarpuose tarp raudojimų mušti vieni kitus. Tuo tarpu mes, normali ir didžiausia visuomenės dalis, gyventume normalų gyvenimą dabartyje, švestume tai kas linksma, taisytume tai kas sugedę, nesuktume galvos dėl to kas jau praeityje, kurtume normalią ateitį sau ir savo vaikams. Ateitį, kurioje dinozaurų nėra ir niekam nereikia.

   • Nereikia nieko leisti į jokius aptvarus :) Jei tik ta didžioji dalis, kaip sakai, dalyvautų valstybės gyvenime – politikoje situacija netruktų pasikeisti. Kol kas girdime tik tuos, kas garsiai šaukia. Neveikia pamatinis demokratijos principas.

    • Linas

     Teisybė :)

 • giedrius

  istorijoje būta visokių įvykių ir minime įvairias datas. Man tik proporcijos atrodo iškreiptos – tiek daug kalbame apie sovietmetį ir tiek mažai apie tai, kad mums jau tūkstantis metų.

  kaip ir nesuprantu Katalikų bažnyčios tiek daug dėmesio skiriančios Kristaus kančiai ir tiek mažai jo pergalei – prisikėlimui.

 • A.G.

  Šia tema, šiandien kalba melagis arba kvailys (taip pat melą, bet juo tikintis).
  Ir kas nėra įtikėtina, – kitoks žmogus. Įvardinkime – drąsus žmogus.
  Kai yra kritikuojama laisvos Lietuvos pasirinkta sistema (laisvė be atsakomybės, kultūra be kultūros, laisva rinka – kokios gal daugiau kur nei Lietuvoje ir nerasta lig šiol…), t.y. džiaugsmas mūsų priešui… manau, kad tokius kritikus tuomet nuožmiai pirmieji būtent ir kritikuoja tie mūsų priešai, atseit, netrukdyk griauti jų nekenčiamos Lietuvos… o tam turavoja tie kvailiai.

 • Linas

  Vienas iš šauniausių įrašų visame tinklaraštyje.

 • nerijus

  Atsiprašau, kad ne į temą, bet „sužavėjo“ antraštė:

  http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/vilniaus-oro-uoste-sulaikyti-keturi-koralai-59-100501

  Vilniaus oro uoste sulaikyti keturi koralai.
  Kažin, ar uždarė į areštinę ar paleido už užstatą?..

  Žurnalistikos šedevras :)

 • n

  Šiuokart pritariu autoriaus pozicijai.