M-1 eteryje – Vaida. O iš tikrųjų – dvigubinasi (atnaujintas įrašas)

Važiuodami į Druskininkus klausėmės radijo.

Kai Dzūkijos miškuose dingo „Laisvoji banga“ (Relax FM dingsta labai greitai) persijungiau į M-1.

Visai nieko…

Padainavus Miai ir artėjant 20.00 energingas moteriškas balsas priminė, jog „liko kelios minutės iki aštuntos valandos…“ ir staiga… ups… užsikirto…

…Ir lygiai ta pačia tonacija, tuo pačiu greičiu ir …tas pats tekstas…

O aš visą laiką galvojau, kad radijo didžėjai sėdi studijoje ir iš ten su mumis bendrauja…

Pasidarė smalsu: ar čia tik per sunkmetį taip ar visada? Ir ar tik vienai dienai gyvą eterį įrašo, ar visai savaitei iš karto į grojaraštį sakinukų prikaišioja?

Atvažiavęs pasižiūrėjau M-1 puslapį. Ten rašo: M-1 eteryje Vaida.

Kaip ir viskas teisinga – eteryje tikrai Vaida. O girdi – dvi Vaidas…:)

Sakiau: Baisi ta fonogramos kultūra…

Bet po to mane visi beveik įtikino, kad jokia čia ne fonograma, o Dzūkijos anomalija…

Net pati Vaida taip sako. Kaip galiu netikėti…

Dabar tenka atsiprašyti, kad suabejojau. Bet juk nežinojau, kad Dzūkija tokia ypatinga…:)

P.S. „Vynotekoje“ rekomendavo 2005 metų Graciano vynuogių „Por Ti“ iš Riojos… Labai skanu:)

(10 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • Povilas

  Artūrai, as tuose krastuose vaziuodamas irgi daznai girdziu kaip dvigubinasi balsai ir cia turbut tik del to, kad kertasi dazniu ribos. Deja, nesu fizikas,bet kazkas aiskino kad taip gali but.

 • Vynoteka? Keistokas pasirinkimas. Vynas iš masinio supermarketo :D :D Tai ne fonogramos kultūra. O technologinis proveržis. Tuo ir kompiuteris laidas apie politiką ves :D

 • Justinas

  Jokia ten ne fonograma. Tikriausiai pas tave radijas su autopaieskos funkcija ir kai keiciasi daznis, jis automatiskai parenka geresnes kokybes dazni ir taip susidaro velavimas ir pasikartojimas.

 • austras

  Apie vynus galim pašnekėt Artūrai, bet pirmiausia, kai turėsit laiko, atsakykit man į klausimą, temoj apie pavasarinį konservatorių prabudimą..:) Patikėkit, ginčas bus ilgas..:)

  • austras

   Man tai įdomu stebėt, politika besidominčių žmonių mąstymo būdą. Priprato, kad Račo tinklapyje sprendžiamos rimtos problemos ir analizuoja net nuotraukas, vyną ar radijo bangų funkcijas. Vienas pradeda rimtai aiškinti apie fotografijos kompoziciją, kitas apie radijo bangas ir t.t. O kada gyventi? :)

   • Auksinis kardas

    Teisinga būtų vadinti gyvenimu besidominčiais. Politika, juolab Lietuvoje, man pvz. visiškai neįdomi.

    O dėl bangų – jei užduodamas klausimas, jam gali būti rastas ir atsakymas, tai labai netgi natūralu :-) Štai pliurpimas be užduoto klausimo – natūralus kiek mažiau :-)

 • Artūrai, žinokit kaip tik tuo metu ir aš klausiausi M-1, bet man neužsikirto x)) Tiesa, ne Dzūkijos miškuose buvau… :OO

 • Joris

  (ne)Garsioji Varėnos anomalija, matyt, kalta.

 • Auksinis kardas

  Ar nebus čia tai, kad stotys transliuoti gali iš keleto pusių, ir vyko perėjimas nuo vieno siųstuvo prie kito – atitinkamai gali būti netobulai sinchronizuotas jų darbas (ar vien signalo priėmimas), ir patirtas „susidubliavęs“ užlaikymas.

  Sakyčiau, smarkesnėms išvadoms trūksta nuodugnesnio nutikimo priežasties išsiaiškinimo.

  • Na, gerai, gal ir įtikinote mane, kad miškai pakeliui į Druskininkus yra anomalija… Tik man tada keista – visada kai važiuoju automobiliu klausausi radijo. Važiuoju gana dažnai. Bet tokį „užsikirtimą“ dievaži girdėjau pirmą kartą gyvenime… Gal per sunkmetį ir dažniai sunkiau keičiaisi…:)

   Bet kuriuo atveju – jei tai tikria technika kalta (nors aš vis dar tuo netikiu) – atsiprašau už įtarinėjimus…

   Bet tada laikas būtų sutvarkyti techniką:)

   • Auksinis kardas

    Pats radijo transliavimo principas susiveda į signalo skleidimą tam tikru žemiškai ribotu greičiu, tam tikra, žemiškai ribota aprėptimi. Esant tam pačiam vieno radijo transliavimo dažniui abejose stotyse, perėjimas iš vienos į kitą gali atspindėti užlaikymą, „šokant“ pirmyn ar atgal laike.

    Manyčiau, technika yra pakankamai sutvarkyta šios planetos fizikiniams dėsniams atitikti ;-)

    Beje, skirtingų medijų užlaikymo efektą galite išsibandyti pasileisdami paprastą radiją bei tą pačią bangą Internete. Kita įdomi patirtis gali būti išgauta paleidus keletą kokio muzikinio DVD kopijų keliuose grotuvuose (pvz. kompiuteris ir TV), bei pasiekiant nežymų prasilenkimą laike – atsiranda įdomus erdvumo potyris. Ir panašiai… :-)

   • Kostas

    jei kalbant apie transliacijų atsilikimą, tai galima pastebėti žiūrint paprastą tv transliuojantį analoginiu signalu ir tuo pat metu skaitmeninį, atsilikimas apie 2 sekundes. Bet nelabai tikiu jog radijos programos skirsis dėl antžeminių ryšio bokštų, nebent signalą vienas ima iš palydovo.

   • Kostas

    ir dar Artūrai, jei tai būtų įtarinėjimas tai straipsnio pavadinime turėtų lyg tai ir klaustukas būti. O be jo gaunasi kaip ir teiginys jau ;).

   • toks pats dalykas kartais jauciasi vaziuojant i Kauna nuo vilniaus (ir atgal) ties elektrenais.
    Keiciasi dazniai, radijas pasigauna, tai gauname sutartines ;)

 • JolaS

  Kai pavargsti nuo politiniu „aktualiju“, uzklumpa beprasmybes jausmas,gerai kad atperka gamta ir jos grozis.

 • Vaida

  :D :D Žinokit tikrai jokios fonogramos – garbės žodis! :)

  • Miela Vaida, tikriausiai reikės patikėti… Bet labai jau neįprastai atrodė.. Ech, ta bjaurioji technika:) Ir ta Dzūkijos anomalija…:)

   • Va ir viskas išaiškėjo x)) Šiaip M-1 man patinka, tai net sunerimau tokį šiek tiek grėsmingą įrašą perskaičiusi… Nors ką ten sunerimau, gi pati klausiau tuo pat metu radijo kaip ir Artūras ;D

 • mantas

  Koks galų gale skirtumas fonograma ar ne, ypač klausytojui. Kam didžėjui sėdėti visą laiką, kol muzika groja, jei galima to išvengti. Laiko visi turim ribotai, todėl reikia elgtis su juo racionaliai. Kad visuomeninis radijas, kuris dirba iš mūsų pinigų taip taupytų.

  • Auksinis kardas

   Pirmiausia, teiginys, kad komercinio radijo studijoje niekas nesėdi nėra pagrįstas :-)

 • Mainomės?

  Mąstau, gal ponui Račui parodyti, ką ir kaip jo vadovaujama naujienų agentūra pastaruoju metu dirba? :) turiu jau šešis lapus prikaupusi – pasilinksminam su kolegomis kartais, nes BNS’o vardas jau anekdotui prilygsta ;)

  • Mainomės, parodykit, kartu pasilinksminsim. Tik nepamirškit prisistatyti, nes nežinosiu, su kuo linksminuosi. Ir nežinosiu, kas čia toks anekdotų pasakotojas.

   • GIGA

    tokia…

  • mantas

   juodu ant balto prašom

 • nerijus

  Neįsivaizduoju kas, bet nuo Valkininkų pervažos važiuojant link Alytaus, dažnokai peršoka , būtent M- 1, dažnis. O ypač prie Lynelio ežero.
  Taipogi esu pastebėjęs ir kituose Lietuvos regionuose.
  Tai techninės problemos ir tikrai ne fonograma.

 • A.G.

  Man yra įdomu kitkas.
  Va kai užeini į kokią krautuvę ar privačią kokią įstaigėlę, negirdžiu, kad būtų klausomasi Lietuvos Radijo (o jos antroji programa – na be komentarų, tiesiog super).
  O gal po akropolių sėkmės Lietuvosje, jau reikia priprasti prie to, kad gyvename labai ribotų žmogui poreikių teritorijoje.
  Juk ką gali visą pusdienį pliurpti žmogus nematęs gyvenimo…, kad jo klausytūsi visa Lietuva.
  Jau nekalbant apie muzikikę…
  Tad gal turime užsiprogramuoti, kad tos lygiavos, kokia atrodė natūrali jau nebu, nes jos ir neturi būti, kaip ir gamtoje.
  Diferencijacija įvyko ir valio…

 • Vaida

  Mielas Artūrai – mielai kviečiame kiekviena vakarą užsukti pasisvečiuoti ir savomis akimis įsitikinti jei jau kelia kas abejonių :) Gražaus Jums savaitgalio!

 • Vaida

  Beje – su didžiu džiaugsmu informuoju: M-1 eteryje JAU transliuojame naują vakaro pokalbių laidą, pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 20 iki 22 valandos! kviečiu įsijungti! ;)

 • Juozas

  Jei jau kalbama apie radijo techninius parametrus, seniai neduoda ramybės tokia mintis – kodėl nutolus nuo didmiesčio (pavadinkim taip Vilnių, Kauną, etc.)iš viso prastai girdisi dauguma stočių, arba visai nesigirdi. Nors antena automobilyje – oho. Kaip vakariečiai verčiasi su siūliuku ant stiklo? Man atrodo, kad „radijušninkams“ tie kas ne vilniuje – negyvas.

 • J. naivus

  Varėnos rajone maždaug kilometro gylyje yra kristalinio grunto granito klodai. Jie radioaktyvūs, gal tai ir sukelia tą dvejinimąsį – kokią laiko kilpą?
  Važiuojant greičiu, artimu šviesai- papuoli vaikystėn.
  Gi 150 km/val greitis leidžia tik du kart išgirsti tą pačią Vaidą.

  Kas netiki, gali patikrinti:))

  • mantas

   Kristalinio grunto granito klodai. :)
   Taip, granitas santykinai radioktyvesnis uz kitas kristalines uolienas. Bet kaip, jusu manymu, radioktyviosios daleles prasimusa pro „mazdaug kilometra“. Ir kas tada per reiskiniai vyksta skandinavijoje, kur granitas paciame pavirsiuje?
   Jusu komentara priemiau kaip pajuokavima, bet kiti gali pasigauti kaip uz gryna piniga.

   • J. naivus

    Pajuokavimas yra, bet ne dėl radioaktyvumo.

    Nežinau, kaip veikia radiacija tuose kloduose. Sovietmečiu buvo atsisakyta naudoti šį granitą skaldai. Aukštų markių betonai gaminami iš ukrainietiškos skaldos. Tai daroma vien dėl Varėnos granito radioaktyvumo.
    Gal kada paaiškės, kad po tais klodais yra kokio urano ar plutonio?
    Būtų mūsų proainiams kuom išmokėti mūsų skolas…

    • Jonas III

     Varėnos – Druskininkų apylinkėse granito sluoksniai iškyla iki 200 – 400 m (žemiau žemės paviršiaus), bet ir iš tokio gylio išgauti granitą skaldai yra ekonomiškai nerentabilu. Aišku, nepaskutinėje vietoje yra ir gamtosauginiai motyvai. Šios apylinkės yra unikalios ir tuo, kad 300 – 400 m gylyje slūgso ypatingai aukštos kokybės geležies rūdos klodai, o su jais susijusios magnetinės anomalijos gal ir galėjo turėti įtakos Vaidos „lūžinėjimui“.

     • Auksinis kardas

      Magnetinės anomalijos tikrai negalėjo įtakoti transliacijos pasikartojimo :-)

 • Mantui

  Taigi skandinavijoje velniava vyksta, pažiūrėkime į jų mitologiją – odinai, torai ir t.t.

 • mantas

  Tai lietuviu tautosakoj velniava ne ka blogesne, tiesiog ju reklama geresne. :)

 • mdxacuk

  Tokį efektą ne sykį esu stebėjęs klausydamas transliacijas iš Seimo per radijo tašką ir televizorių vienu metu. Vėlinimas būdavo netgi kelios sekundės. Seime daugelis bubena iš popieriukų, bet pagal fonogramas tai jau būtų aukštasis pilotažas. Greičiausiai signalas perduodamas skirtingais keliais ir vėlinimas susidaro dėl skirtingo apdorojimo kažkur tarpinėse grandyse. M-1 atveju irgi greičiausiai yra tas pats – į Alytaus arba Druskininkų siųstuvus signalas patenka su vėlinimu Vilniaus signalo atžvilgiu ir imtuvo dažniui pasikeitus atsiranda aprašytasis efektas. Ties Varėna iš viso yra nepatikimo priėmimo zona, kur gerai nesiekia nei Vilnius, nei Alytus, nei Druskininkai. Užtat jei imtuvas su RDS, tai kaip tik čia tikėtina, jog dažnis šokinės pirmyn atgal ne vieną kartą, ypač mašinoje.

 • mantas

  Nueik su magnetu prie televizoriaus ir pamakaluok. :) Su radija nebandziau

 • Marius

  Nereikia net radijo+TV kombinacijos. Pamėginkit vienam kambary įsijungt antžeminę analoginę TV, o kitam – skaitmeninę, tą patį kanalą – vėlavimas kelios sekundės.

  • Mariau, bet mano automobilyje tai tik vienas radijo imtuvas buvo…:)

   • mdxacuk

    Ponas Račai, imtuvas tai vienas, bet perdavimo stotys tai skirtingos. Nors visos transliuoja tą pačią programą. Jūs tiesiog nepastebėjot, kaip jūsų imtuvas persijungė (taip ir sukonstruota, kad nebūtų pastebima).

 • KT

  Kad ir tiek laiko jau parbėgo po ši strapsnelio, bet negalėjau neparašyti. Ir ką gi toj 21 vidurinėj per fizikos pamokas darėt, Račai? :) Elemenatri fizika, suprantama net iš raidžių pasaulio neišlendančiam humanitarui. O jei ir būtų fonograma, tai kažkam irgi reikėtų paspausti „play“ mygtuką. Ar netiesa? Reiškia, kad vistiek turi būti žmogus dirbantis prie pulto. Ech… Pasaulyje ne vien politika…