Kaip A.Kubiliaus vyriausybė kovos su korupcija?

Šiandien Vyriausybės svetainėje buvo inauguruotas Antikorupcijos grupės puslapis.

Vyriausybės pranešime apie šią naujieną buvo daug visokių gražių pareiškimų ir pažadų, tačiau man labiausiai įstrigo štai ši dalis:

…buvo svarstomas Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pakeitimo projektas, atsiskaitymų grynaisiais pinigais rizikos ribojimo ir kontrolės galimybės, turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo prievolės įvedimas asmenims, kurių deklaruotas turtas ir pajamos nesutampa su turimu turtu.

Darbo grupė nariai siūlo atsižvelgti į tai, kad visuotinis turto deklaravimas gali sukelti nereikalingą socialinę įtampą, kai pajamas nuolatos privalės deklaruoti visi šalies gyventojai, be to, tokios priemonės įgyvendinimas valstybės biudžetui brangiai kainuotų.

Darbo grupė siūlys nustatyti vienkartinį gyventojų turto deklaravimą, numatant nuolatinių duomenų atnaujinimą (asmenims tapus pilnamečiams, atvykstantiems nuolat gyventi į Lietuvą ir kt.), taip pat uždraudžiant grįsti įsigijimą vienkartinio visuotinio gyventojų turto deklaravimo metu nedeklaruotu turtu.

Skaičiau ir nesupratau: kaip turto deklaravimas gali sukelti socialinę įtampą?

Apie ką jie čia kalba?

Apie H.Daktarą ir A.Brazauską? Tada suprantu, nes tiems tai įtampos būtų kai reikėtų savo turtą deklaruoti.

Tačiau kodėl jais reikia rūpintis?

Nelabai aiškūs man ir kiti šios grupės pareiškimai. Pavyzdžiui, kaip  deklaruotas turtas ir pajamos gali nesutapti su turimu turtu, jei turto deklaravimas yra vienkartinis, o pajamų deklaruoti iš viso nereikia?

Arba iš kur galės atsirasti nedeklaruotas turtas, jei turto deklaravimas bus visuotinis?

Be to, jei gerai pamenu, visuotinis vienkartinis turto deklaravimas Lietuvoje jau buvo. 

Gal darbo grupės nariai tada buvo labai jauni ir to nepamena?

Ir gal jie nepamena, ką kalbėjo A.Kubilius, kai dar nebuvo premjeru?

(8 balsų, vidurkis: 4,38 iš 5)
Loading...
 • Juozas

  Kažkokia keista grupė, susirinko, kad nuspręstų ko nedarys :) Gerai, kad bent jau apsisrendė ir aišku, kad nieko nedarys, nekursto nepagrįstų lūkesčių dėl korupcijos mažėjimo.

 • Auksinis kardas

  „Skaičiau ir nesupratau: kaip turto deklaravimas gali sukelti socialinę įtampą? Apie ką jie čia kalba?“ – tolesnis nuimtas tekstas paaiškina, kad omenyje turima atsirandanti pastovi pajamų deklaravimo prievolė, kuri šiuo metu dar nėra visuotina. Plečiasi deklaravimas iki visuotinumo.

  „Pavyzdžiui, kaip deklaruotas turtas ir pajamos gali nesutapti su turimu turtu, jei turto deklaravimas yra vienkartinis, o pajamų deklaruoti iš viso nereikia?“ – štai čia gal ir įdomus kabliukas: kaip aprėpiamas atgalinis pajamų pagrindimas, kaip legalizuotas turto turėjimo šaltinis?

  „Arba iš kur galės atsirasti nedeklaruotas turtas, jei turto deklaravimas bus visuotinis?“ – iš nekorektiško ar neatlikto deklaravimo, nepaisant jo visuotinumo. Tiesiog kalbama, kad operacijos turtu, kuris nebuvo deklaruotas, bus neįmanomos. Labai geras saugiklis.

 • Almansoras

  Jėga!
  Tai štai kur tas kilimo iš duobės „šuo“ pakastas!
  Ar galite įsivaizduoti kiek gėrybių iš tokios akcijos:
  1. Dalis staigiai norės sužinoti kiek iš tikrųjų turi nedeklaruoto turto.
  2. Dalis staigiai norės sužinoti kiek iš tikrųjų turi deklaruoto turto!
  3. Už tai bus imamas žyminis mokestis.:)
  4. Atsiras darbo vietų, nes dalis bus užsiėmę turto iš/į/perregistravimo reikalais ir dirbti negalės, kiti teikdami šias paslaugas-turės priimti darbuotojų! :)
  5. Deklaracijų pildymas – ne „silpnoms“ galvoms. Taigi reikės tarpininkų-vėl papildomos darbo vietos! Taipogi mokesčių darbuotojų reiks irgi papildomai. Štai čia papildomas deklaracijos pateikimo mokestis irgi biudžetui pravers!
  5. Turto vertintojai vėl šlovina auksinius laikus. Tokie laikai, kad turto kainos sužinoma tik jį pardavus, todėl vaizduotei ir NT pardavaimo sandorių kainoms -laisvė.
  6. Laisvė imti už sandorių tvirtinimą notarams! Notarai prisdeda prie turto vertintojų ir kartu gieda ditirambus.
  7.Teismai ir biurokratai lengviau atsidūsta. Piliečių, ir iš piliečių .. ,srautai užtikrinti.

  Bedarbystė ir skurdas nyksta! Visi pluša dirba išsijuosę, kad tik galėtų teisingai ir minimaliomis sąnaudomis deklaruoti savo sunkiai/apysunkiai/lengvai įsigytą turtą! Krizė traukiasi, ne – bėga iš Lietuvos septynmyliais žingsniais!

  P.S. Galite tęsti gerbiamieji

  • Auksinis kardas

   Numeris 5 kartojasi. O ir tęsti nelabai yra ką – turtas deklaruojamas ne pagal einamąją vertę, bet pagal įsigyjimo sandorius, pagrindžiant pajamomis.

   Bandymai kontroliuoti gali nebūti lengvi, neišvengti išsisukinėjimo, bet nematau kodėl pasirinktas toks aršiai priešiškas nusistatymas. Kas nevogė ir nesukčiavo pajėgs deklaruotis, kaip nedaug tarpininkų pildo metines gyventojo pajamų deklaracijas ir šiuo metu. Klausimas tėra – ar tikrai atsiras nepatogumų vagiliavusiems ir sukčiavusiems.

 • Taip ir nesupratau, ar blogeris nustebo nuoširdžiai, ar tradiciškai provokuoja diskusiją įprastu būdu.
  „Auksinis kardas“ viską paaiškino, toks tikriausiai ir buvo Artūro tikslas – nemokama konsultacija.
  Dėl socialinės įtampos – pabandyk padaryti ką nors privalomai – visuotinį deklaravimą, turto mokestį, automobilių apmokestinimą, automobilio eksplotavimo amžiaus nustatymą, PVM lengvatų naikinimą, patentininkų pažabojimą – dūžta Seimo langai, apie tokias įtampas kalbama, o ne apie A.Brazauską, su H.Daktaru, nors nesu tikras, kad pvz VP10-Maxima negali būti netiesioginiais riaušių organizatoriais. Per žiniasklaidos priemonę, kurią visokeriopai remia.

 • Na, Kubiliui jau seniai siuliau, kad reikia deklaruoti ne tik islaidas, bet ir pajamas. Taciau po tam tikro laiko tapau sios idejos skeptiku. Kodel? Ogi todel, kad deklaravimas is principo nieko neissprendzia – tam tikros institucijos (kad ir pati VMI) puikiai zino bet kurio asmens islaidas (stambius pirkinius) ir pajamas, bet nieko nedaro, kai tie dalykai pradeda labai skirtis. Be to reikia ivesti kazka panasaus i MGL, kuri jau spejo panaikinti. Bankai kazkokiu budu teisiskai gali ivertinti zmogaus pajamas pries duodami paskolas (ten aiskiai pasakyta kiek turi likti pinigu, kad islaikyti seima – asmeniui minimaliai 500 lt skaiciuoja), o stai VMI jau taip, kazkodel, neiseina (daug valdininku artimuju gyvena taip, tarsi neleistu pinigu maistui, butui ir panasiai, bet perka namus, naujas masinas…)…

 • Donatas

  šiaip gera idėja, su sąlyga, kad ta minėta grupė realiai dirbs, o ne ‘protokolui’ yra ta, kad paprasti pileičiai gali įvardinti potencialias vietas korupcijai (o juk daugelis mūsų su tokiomis susiduria :) ir siūlyti savo sprendimo variantus, kaip tą galimybę korupcijai sumažinti…
  o tai verkia visi, kad ‘valdžia – vagys’, va jiems visiems gera proga parodyti, ką, jų nuomone, reikia daryti, kad ta valdžia tokia nebūtų :) bet, kaip minėjau, su sąlyga, kad ta grupė dirbs ne dėl paukščiuko popieriuje…

 • Juozas

  Galiu paaiškinti kaip veikia sistema ir kam tai reikalinga. Kai atlieki sandorį, arba operaciją su pinigais už didesnę negu „niekinė“ suma pvz.: 10 000 lt tuomet bankas, birža, ar kita reguliuojama institucija privalo pranešti apie tokį sandorį mokesčių inspekcijai. Mokesčių inspekcija patikrina, ar esi delkaravę pajamas ir sumokėjęs mokesčius, jeigu išlaidos nepagrįstos pajamaom, tai pinigus užšaldo kol išsiaiškina iš kur gavai. Jeigu nepervedinėji didelių sumų ir neperki didelės vertės turto, tai gali ir nedeklaruoti. Kitas dalykas, kai įsigyji turtą iš nereguliuojamos institucijos, tarkim perki žemę iš kaimyno, tuomet privalai pats deklaruoti išlaidas ir pagrįsti jas pajamomis, kitaip turtas konfiskuojamas. Ši sistema veikia kuo puikiausiai visose civilizuotose šalyse ir yra net Europos Sąjungos direktyvos dėl pinigų plovimo prevencijos ir kitų rizikų. Sitema yra sukurta ir nieko ypatingo nekainuoja, pakanka vykdyti Europos Sąjungos direktyvas ir išsispręs problemos su korupcija ir kitu stambaus masto nusiklastamumu. JAV irgi yra prevencijos sistema, kuri pasiteisino po Didžiosios depresijos sukeltų problemų ir praktiškai sunaikino stambaus masto organizuotą nusikalstamumą. Kubilius, kad išsisukti nuo teisėtų rinkėjų lūkesčių vykdymo sukūrė komisiją, kuri nusprendė ignoruoti Europos teisę, atseit tai sukles įtampa jo uošvienei.

 • Juozas

  Dar papildysiu, kad efektyviai sistema gali veikti tik tuomet, kai ji taikoma visiems, tam, kad nevyktų perrašinėjimai giminėms. Nepatogumus išprendžia maksimali leistina nedeklaruoti suma. Jeigu to nesupranta darbo grupė, tai ji yra nekompetetinga ir ją reikia paleisti, nes dabar diletantai tik eikvoja pinigus kurdami komisijas ir mokėdami sau visokius priedus. Kyla įtarimų, kad ten net nediletantai, o nusiklastamumo dangstytojai.

 • nerijus

  Tarkim, pvz.:
  Tėvas perka naują automobilį, bet jį užrašo/dovanoja seneliui. Šiuo atveju, deklaruoti privalės ne tėvas, kuris pirko, o tas, kam užrašė/ padovanojo. To reikėtų išvengti.
  Šiuo atveju, senelis privalėtų parodyti ir įrodyti, jog jo pajamos leido tą turtą įsigyti, o jei ne, tai deklaruoti privalėtų tėvas, nepriklausomai nuo to, kad jis dovanojo/ perrašė. Išvengtume „juodųjų“ pinigų išgryninimo ir sukčiavimo.
  Kaip, tai dažnai pasitaiko su laimėtais automobiliais.

  Jokios įtampos. Neturiu ko slėpti ir kur slėpti :)
  Turto deklaravimas ir NT mokestis, privalo būti.

  Dėl NT, atskira tema, bet kaip pavyzdį pateiksiu ( panašu ir dėl turto deklaravimo ):
  Yra toks žmogelis, kuris turi nusipirkęs, kiek man žinoma, bent tris butus Vilniuje ir vieną Ukmergėje, o pats gyvena Šiauliuose.
  Butus išnuomavo.
  Manau, kad nuomoja nelegaliai ir gautas pajamas už nuomą pasiima sau, taip nesumokėdamas valstybei, kadangi tai skaityčiau kaip verslą ( 15proc. ? pataisykit, jei suklydau ).

  Daugiausiai pergyvena tie, kam šie įstatymai neparankūs, o neparankūs tai NT bendrovėms ir tiems, kas nuomoja nelegaliai. Norint, valstybei nors dalelę iš to gauti pajamų- privalu įvesti tiek NT, tiek turo deklaravimą.

  Nukris parduodamų butų kainos.

  • Auksinis kardas

   Nukris NT kainos, nenukris paskolos…

   • nerijus

    Ta prasme?
    Kalbame apie procentus?
    Galime tik spėlioti, kaip bus.
    Aš spėju, kad nukris ir paskolos, nes NT bendrovės norės parduoti turtą, nes kainuoja jo išlaikymas ir t.t. Kur jie dėsis?
    Išnuomos? Taip. O ar legaliai ar ne- čia klausimas?
    Šiuo metu, kaip įtariu, yra ir kartelinio susitarimo tarp NT ir bankų, kad „prilaikyti“ kainas.
    Juk Lietuva- švogerių kraštas :)

 • Juozas

  Nerijau, nereikia šito painioti su Valstybės pajamomis. Iš laidų deklaravimas įveda skaidrumo, paskatina ir dorus žmones užsiimti verslu, kurie dabar negali konkuruoti su „bičiuliais“. Tiesioginės įplaukos iš mokesčių surinkimo smarkiai nepadidėtų, gal ir padidėtų, bet tai nėra taip svarbu kaip dalykinis klimatas verslui ir socialinis teisingumas skatinantis žmones diorbti. Skaidrumas buvo pagrindinė JAV suklestėjimo priežastis, po ilgų depresijos metų, korupcijos ir organizuoto nusikalstamumo. Daugelis nenori to pripažinti, jiem geriau galvoti, kad civilizuotos valstybės suklestėjo bananų respublikų sąskaita, bet su tokiu mąstymu visuomet ir liksime tų bananų respublikų kygyje. Kubiliu galima atleisti už negebėjimą suvaldyti ekonominės krizės, šitam niekas neturi kompetencijos, bet dėl korupcijos dangstymo, aš pradėjau jo nebegerbti ir gailiuosi už jį balsavęs, sulaužė savo esminį pažadą ir bent jau mano pasitikėjimo tikrai neatgaus, kol nepradės kovoti su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu, kurią pažaboti galima vienu elementariu įstatymu ir jo vykdymu. Dėl socialinio teisingumo, tai iš jo nieko ir nesitikėjau, čia jau iš fantastikos srities, nors ten irgi viskas yra elementaru ir Europoje yra sukaupta milžiniška patirtis.

  • nerijus

   Juozai:
   Tarkim, buto nuoma kainuoja 1000 Lt.Elementaru, kad 15 proc. nuo tos sumos sudaro 150 Lt. Nemanau, kad tai mažai valstybei. geriau jau 150 Lt., nei špyga.

   Įstatymas bus ir bus privalu jo laikytis, kas nesilaiko…- tam yar atitinkamos institucijos, kurios kuruoja ir prižiūri, kaip įstatymas vykdomas.
   Netapkim „Devalveckais“ ( per „“kakadu“, kaip ekonomistas- NUSIPEZĖJO ), jog reikia džiauktis „juodais“ pinigais, nes jie vėl gryžta rinkon. Kam jau kam, bet Glavesckui apie tai patylėti. Ar tai ne signalas, jog imkti ir vokit? Man tai panašu.

   • nerijus

    Juozai, jei Jums nuo 1000 Lt. 150Lt ne pinigai- parašysiu savo sąskaita ir mielai priimsiu dotacijas :)
    Man ir nuo 10 Lt. 1,5 Lt- pinigas.

    p.s.Važinėdavai traukiniu ir kaip studentui, dažnai pritrūkdavau pinigėlių ir…Vieną kartą pritrūkau 1 cnt. ir ką? Galvojate, kad parvažiavau? Tikrai- ne. Teko luktert dotacijų iš šeimos :)

    • Juozas

     Aš irgi pastebėjau, kad šita komisija nusitaikė į smulkius vagišius. Aš sutinku, kad litas irgi yra pinigas, bet jeigu kova su korupcija suprantama, kaip gydyjų ir policinkų gaudymas už kyšius, o valdininkų, bei organizuoto nusikalstamumo sutramdymas yra vadinamas socialine įtampa, tai aš šito nepavadinčiau kova su korupcija. Greičiau tai yra tas senas manevras dangstant save ir „bičiulius“.

  • Auksinis kardas

   JAV išties nemažai pelnėsi iš santykių su bananiniais režimais bei valiutos ekspansijos, bet ypatingo verslumo tenykštės aplinkos nuopelnai taip pat neabejotini.

   Skaidrumas – didelis įrankis, pritariu, ir turint Interneto naudojimo savikainas, artimas nuliui, galimybės skaidrintis beveik neribotos.

   • Juozas

    Holivude irgi yra mėgstamas šitas motyvas, tokie sąmokslai pritraukia žiūrovus ir tas labai juokinga, bet kai žiūrovai pradeda laikyti tą sąmokslą JAV klestėjimo priežastimi, tai pasidaro nebejuokinga, nes toks mąstymas sutampa su tuo ką rašo psichologai apie nevykelius.

 • gie

  VMI +- zino visas pavedimais gautas pajamas Lietuvos teritorijoje. Todel deklaravimas yra tiesiog papildomas ir neefektyvus budas, kadangi jis leis „sugauti“ tik smulkesnes zuveles, nemokancias mokesciu (kurie negauna 10 ar 20 tukstanciu per menesi).
  Tam, kad deklaracijos veiktu, reikia stabdyti atsiskaitymus grynaisiais, o juos sustabdzius deklaraciju poreikis atkrenta ir vel. Nes ta informacija jau bus prieinama elektroniniu budu.

 • Viole

  taip kaip ir kirkilo, manyciau… nes su leo tai labai jau panasiai „kovoja“…

 • Slyvanosis

  Apie kokią kovą su korupcija skelbia premjeras, jeigu pats bando papirkti savo aršiausią kritiką, žiniasklaidos grandą A.R., maitindamas jį pusryčiais?
  Iš karto aišku, kad sudaryta komisija tik imituos veiklą, o krikiškajai žiniasklaidai užkimš burną ikrais ir lašišos filė…
  Gyvensim kaip gyvenę… Tik vyr. Respublikonas ištikimai kritikuos valdžią, nes yra užkietėjęs vegetaras(vidurių prasme) ir nepaperkamas besotis…

 • nerijus

  Įtariu, jog Kubilius rekomendavo parekomenduoti/ pareklamuoti šį puslapį ( antikorupcinės grupės ).
  Pasidomėti, ką mano žmonės apie NT ir turto deklaravimo mokestį.

  Jei, iš Kubiliaus patarėjų pasitrauktų Robertas Dargis, manau, kad „ledai pajudėtų“ teigiama linkme.
  Tas pats R. Dargis, grąsino, jog, jei bus priimtas NT komestis, tai jis su savo verslu trauksis iš Lietuvos? Kur jis dėsis? Šiuo, sunkmečio laiku, Lenkija ar Rusijajį priims? Sunkiai.
  O be to, ir be „Eikos“ Lietuvoje pakankamai daug statybos bendrovių ir statybininkų- neprapulsim, p. Dargi :)

  • nemanau, kad kazkas kazka rakomendavo. Zmones, kuriems nera nusispjauti i tokias iniciatyvas patys susiranda tokia informacija ir ja platina. Klausimas kitas. Kiek bus naudos is tokios iniciatyvos? Deklaravimas, kaip pastebejo Arturas, is esmes problemos nepakeis. Reikia kitu budu… O tie kiti budai ir sukelia socialine itampa. Juk dabar visi taps „stukačiais“. O tokio issireiskimo, kaip pasityciojimo, vakaruose ir nera… Pradziai kazkokiu budu reikia ikalti zmonems, kad kysininkavimas is principo nenudingas. Krizinis laikotarpis pats geriausias laikas tai daryti. Zinoma, protingai daryti… O Lietuvos politikai, manau, dar nepriaugo prie protingu veiksmu (sitokia mokestine reforma labai graziai tai parodo). Manau atsakymas yra paprastas, tik nera paprastas sprendimo budas – tiesiog viena diena visi turi pradeti normaliai dirbti savo darba… Tai liecia ir politikus… Kai jie desimt kartu pjauna ir tik karta pamatuoja, tai nereikia noreti, kad visuomene bus kitokia. Pradziai, vis del to, reikia pradeti nuo saves. Kai atsiras protingu sprendimu, tai tuomet ir atsiras atitinkami rezultatai

 • A.G.

  Esu tvirtai įsitikinęs, kad valstybėje kovą su vagimis reikia pradėti nuo kišenvagių ir butų, automobilių vagių.
  Kitkas demokratinėje šalyje – demagogija.
  Tad padarykime nors tai, kas įmanoma.
  Bet pradžioje gal reikia mesti pinigų žiniasklaidai, kad nuoširdžiai išaiškintų žmonėms, kad reikia vieną kartą apsivalyti nuo tų buitinių vagių, kad jiems negali būti lengvinanti aplinkybė – sunkmetis (kai tinginiui jis niekuomet nesibaigia…).
  Na, o labai apsidžiaugtume, kad pradžioje, bent būtų įvardinti tie po 12 ar panašiai žmonių, kurie organizuoja atskirose atitinkamose žinybose permokas, kurias paslaugų vartotojai permoka paslaugų tiekėjams (virš šimto milijono per metus, kaip teigia vartojus ginančių organizacijų ekspertai, už vaistus, už elektrą, už šilumą ir t.t. ir pan.). Pradžioje šiai Vyriausiybei pakaktų įvardinti tas pavardes ir jų šefus.
  Taigi pradžioje reikėtų ne žodžio korupcija, bet konkretaus sąrašo blogybių su jų šalinimo grafikais… ir pradėkime kaip sėkmingasis Niujorko meras, nuo mažų dalųkų, kuriuose būna esmė.

  • Juozas

   Nesutinku, A.G. neįmanomi jokie rezultatai kol kovotojai patys korumpuoti, arba dangsto „elitinius“ vagis. Teisingumas įmanomas tik tuomet, kai jis yra taikomas visiems. Kai sukuriama nebaudžiamųjų klasė, atsiranda papildomas motyvas ir savęs pateisinimas, maždaug kaip elgiasi vienas buvęs ūkio ministras, kuris nuolat įkliūna ir teisinasi, kad kiti irgi tokie patys, žmones tai net įtikina, jie ir toliau už jį balsuoja.

   • A.G.

    Matote – mes to norime. Taip.
    Bet…
    Nepradėsiu kaltinti čia demokratijos puslaukinėje gentyje… juk diktatūra puslaukinėje gentyje (tas jau buvo…) – dar baisiau nei vadinama demokratija…
    Bet…
    Italija (ne tik Berluskonis), Vokietija (kad ir tas dujotiekio…), Japonija (juk korupcija po korupcijos aukščiausiuose ešelonuose), jau nekalbant apie JAV (enronai ir t.t…. juk net mafijos vadą ne už žmogžudystes sugebėjo patupdyti, t.y. palyginamai už smulkmeną buvo pajėgūs demokratinėse apystovose įrodyti. Juk kiek galima matyti – demokratija vagių rojus ir jų plėtros variklis…).
    Taigi. Tik nuo mažų dalykų pradžia… juk patys sakėte ką rinkėjas – vagis gali rinkti…
    Juk ir Lietuvoje vis didesnis vagių smagratis pradeda įsisukti 9greitai turėsime, kaip 1950 m. JAV, – užsikalti langus, kas neturi galimybės patekti į turtuolių getus, kietai saugomus).

  • Juozas

   Beto, jeigu pradėsi kovoti su korupcija tik poto kai sugaudysi kišenvagius, tai su korupcija niekad nepradėsi kovoti, nes visų kišenvagių neišgaudysi. Tokia „kova“ su korupcija vyksta jau labai senai, rodoma pirštu į policinikus ir medikus, kaip į prioritėtines kovos sritis ir taip dangstomi kiti, nežinau, ar taip kovojama sąmoningai, bet tai yra garantuota nesekmė.

   • A.G.

    Na tuomet – mes iškeliame rankas abejoms mus terorizuojančioms pusėms.
    Nes korupcija kapitalo pasaulio viešpatis, negi dar tas neaišku. Kai net galingos valstybės jos valdomos.

    • Juozas

     Na, dar yra viena viltis, kad prezidentė pasielgs principingai ir pasiūlys dirbti naktimis, arba valdžia pasieks tokį dugną kaip JAV per didžiąją depresiją ir bus priversta nebevilkinti sprendimų.

 • turto ir pajamų deklaravimas – idiotų stumiama nesąmonė

 • Marius M

  … aš tai irgi nelabai suprantu (jei galit- paaiškinkit) ką tokio žmonės bus priversti deklaruoti, ko nežino apie juos valstybė (VMI ar dar kas…)??? … ir jei jau valstybė apie tai nežino, tai kaip ji privers tą dalyką deklaruoti???

 • Gintaras

  Sveiki gerb. A.Račai,
  ačiū už Jūsų dėmesį mūsų grupei,
  Vienkartinio gyventojų turto deklaravimo įstatymas įsigaliojo 2004 m. sausio 1 d. šiuo istatymu buvo vykdomas vienkartinis visuotinis deklaravimas, priklausomai nuo turimo turto, pinigų. minėtas įstatymas nenumatė įpareigojimo ateityje deklaratuoti asmenims, kurie įgys įstatyme nurodytą turtą ar pingius, pvz., po 2005 m. aštuoniolikos metų vaikinas įgyjo 100 000, litų, arba atvyksta nuolatos gyventi užsienietis į Lietuvą.
  Deklaravimo tikslas yra apskaityti piliečių turimas lėšas, turtą, tų kurie juos įgyjo arba įgyja. Didžiausia problema, ne visuotinis deklaravimas, nes pagal galiojančius teisės aktus ir teismų praktiką, net ir jeigu įvedus visuotiną deklaravimą, piliečiai gali tikslinti savo deklaracijas. Dažna situacija, kai asmuo įtariamas padaręs korupcinio pobūdžio veikas, teisminio nagrinėjimo metu pradeda tikslinti savo deklaracijas, tokiu būdu siekdamas legalizuoti turimus pinigus.

  Darbo grupė praktiškai rado sprendimą kaip be visuotinio turto deklaravimo pasiekti tikslą kuo tiksliau ir greičiau gautų informaciją apie asmenis, kurie įgyja turto ir lėšų.
  pridedu ištrauką ir protokolinio sprendimo.

  MINISTRO PIRMININKO 2009 M. BALANDŽIO 8 D. POTVARKIU NR. 133
  SUDARYTOS DARBO GRUPĖS

  POSĖDŽIO PROTOKOLAS

  2009-04-30 Nr. 2
  Vilnius

  Posėdžio pirmininkas – G. Kalinauskas, Ministro Pirmininko patarėjas, darbo grupės pirmininkas.
  Posėdžio sekretorė – J. Vasiliauskaitė, Vyriausybės kanceliarijos Ekonomikos ir finansų departamento Ekonominės analizės skyriaus patarėja.

  Dalyvavo:
  Darbo grupės nariai: N. Genys, Vyriausybės kanceliarijos Ekonomikos ir finansų departamento Ekonominės analizės skyriaus vedėjas, L. Jurgelaitis, Valstybės saugumo departamento 3-osios valdybos viršininkas, S. Muravjovas, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius, V. Rimkus, Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas.
  V. Dmitrijev, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro vedėjas, L. Ragauskienė, Seimo Antikorupcijos komisijos patarėja, I. Šimonytė, Finansų ministerijos sekretorė, D. Daugirda, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko pavaduotojas, A. Klerauskas, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Kontrolės departamento direktorius, I. Kržečkovskis, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus patarėjas.

  DARBOTVARKĖ:
  1. Visuotinio turto ir pajamų deklaravimo poreikis ir galimybės.
  2. Grynųjų pinigų operacijų ribojimo ir kontrolės poreikis bei galimybės.
  3. Turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo prievolės įvedimas asmenims, įtariamiems padarius korupcinių pobūdžio nusikalstamas veikas, bei asmenims, kurių deklaruotas turtas ir pajamos nesutampa su turimu turtu.
  4. Kiti klausimai.

  SVARSTYTA:
  1. Visuotinio turto ir pajamų deklaravimo poreikis ir galimybės.
  Darbo grupės pirmininkas konstatavo, kad, atsižvelgiant į potencialią naudą ir kaštus, visuotinis turto deklaravimas šiuo metu Lietuvoje netikslingas. Tačiau siekiant užtikrinti 2004-2005 m. remiantis Vienkartinio gyventojų turto deklaravimo įstatymu (Žin., 2003, Nr. 123-5582) sukauptų duomenų apie nuolatinių Lietuvos gyventojų turimą turtą aktualumą ir išsamumą, taip pat siekiant sumažinti teisines prielaidas neteisėtu būdu įgyti turtą ir juo disponuoti, tikslinga apsvarstyti galimybę aktualiomis vienkartinį gyventojų turto deklaravimą reglamentuojančiomis teisinėmis nuostatomis papildyti Gyventojų turto deklaravimo įstatymą (Žin., 1996, Nr. 50-1197).
  Atsižvelgiant į praktines neteisėtai įgyto turto identifikavimo ir tokio turto savininkų atsakomybės užtikrinimo problemas, tikslinga įvertinti galimybes ateityje darbo grupei inicijuoti šių problemų sprendimą.

  NUTARTA:
  1. Dėl visuotinio turto ir pajamų deklaravimo poreikio ir galimybių:
  Pavesti Finansų ministerijai parengti ir iki 2009 m. gegužės 14 d. darbo grupei pateikti Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pakeitimo projektą:
  1) išplečiant privalančių deklaruoti turtą gyventojų sąrašą asmenimis, kurie tampa pilnamečiais, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje turinčiais užsieniečiais ir kitais aktualiais asmenimis, nustatant šiems asmenims vienkartinio turto deklaravimo prievolę, atsiradus jų įtraukimą į deklaruojančių turtą gyventojų sąrašą sąlygojančioms aplinkybėms, t. y. tapus pilnamečiu, gavus leidimą nuolat gyventi Lietuvoje ir pan.).
  2) nustatant protingą terminą, per kurį nuo minėtų aplinkybių atsiradimo aukščiau minėti asmenys turi pateikti turto deklaraciją Valstybinei mokesčių inspekcijai;
  3) jei tikslinga, apibrėžiant deklaruojamą turtą, nustatyti, kad deklaruoti privaloma tik turtą, kuriam nėra privaloma teisinė registracija, bei patikslinant kito deklaruotino turto vertę (jei reikia);
  4) papildant Įstatymą nuostata, kad jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas šio Įstatymo nustatyta tvarka turto nedeklaravo, šiuo turtu negali būti pagrindžiami kito turto įsigijimo šaltiniai;
  5) esant poreikiui, keičiant kitas Įstatymo nuostatas ar papildant naujomis.

  Pats visuotinis deklaravimas ir jo įvedimas kainuotu apie 85 mln. litų. Socialinė įtampa gali atsirasti kaip mes įstatymu reikalausime visų deklaruoti turtą dėl kelių procentų asmenų, kurie įgyja ar įgyjo neteisėtu būdu turtą, lėšas.
  Turto deklaravimo prievolė būtų nustatyta ir tokiai socialiai jautriai visuomenės daliai, kaip pensininkai, bedarbiai, neįgalūs, gaunantys socialines pašalpas ir kiti valstybės remiami (remtini) asmenys. Tokie asmenys sudarytų gana reikšmingą privalančių teikti turto deklaracijas gyventojų dalį (pvz., pensinio amžiaus asmenys Lietuvoje sudaro apie 19 procentų visų gyventojų, arba apie 24 procentus visų sulaukusių 18 metų gyventojų).
  http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=327496&p_query=visuotinio%20deklaravimo&p_tr2=2
  (nuoroda į Vyriausybės išvadą)
  Lietuvos Respublikos Vyriausybė

  nutarimas

  DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVENTOJŲ TURTO DEKLARAVIMO ĮSTATYMO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XP-2152(2) IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 15 IR 29 STRAIPSNIŲ PAPILDYMO IR PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XP-2153(2)

  2008 m. rugsėjo 18 d. Nr. 918

  iki malonaus
  Gintaras Kalinauskas

 • dzyvai

  Esu už Leo LT restituciją. Tačiau kai vyriausybės nariai pradeda viešai vartoti žodį nacionalizacija, šiurpas ima.

  Juk visais kanalais triūbijam, į įvaizdį pinigus kišam, kad ateikit pas mus mieli užsienio investuotojai. Kaip tai susisieja su viešais grasinimais esamiems investuotojams nacionalizuoti jų turtą? Kokį įvaizdį Lietuva turi rezultate?

  Investuotojo tikslas buvo ir bus turėti maksimalų pelną minimaliom sąnaudom. Taip ir pasielgė NDX’as.

  Jeigu valstybė priėmė antikonstitucinius įstatymus, tai juos privalu paskelbti negaliojančiais. Jeigu buvo bent mažiausias korupcijos šešėlis, tai turi pakliūti į teismą ir teismas turi už tai nubausti. Pradėkim vieną kartą elgtis kaip teisinėje valstybėje?!

  O jeigu kažkam atrodo kad valstybę išdūrė (išsidūrė?), tai neturėtų būti pagrindas viešai šūkalioti apie nacionalizaciją, nes koks investuotojas po to eis į valstybę, kuri už savo klaidas ir nemokšiškumą baudžia investuotoją atimdama turtą ir pati nuspręsdama kiek už tą turtą duoti?

  Gal nacionalizavimas – geriausias būdas „panaikinti“ korupcinį sukūrimo šleifą, atseit, problema išspręsta ir viską pamirškim?

  Rupūs miltai, valstybės politikai turėtų geriau pagalvoti, ką kalba į viešumą!