Gruzijos temą tęsiant: šventė vykusi mažiau nei prieš dvejus metus

Pirmiausia – nuotrauka. Tai Gruzijos miestas Goris, aikštė priešais miesto rotušę…

Įdomu, ar vazdelis išliko toks pat ir po rusų antpuolio. Kažkaip niekur nepavyko surasti žinių apie tai.

Tačiau radau kitą labai įdomų dalyką – fotoreportažą iš didžiojo vado 127 gimimo metinių minėjimo, vykusio 2006 metų gruodžio 21 dieną.

Štai vienas iš vaizdelių:

 

Žmonių aiškiai buvo nedaug, tačiau jų vis tiek buvo. Ir net panašu, kad ne visi jie rusai…

Tiesa, fotoreportažo autorius buvo rusas, tad gali būti, kad viskas sumontuota Kremliuje ir tėra propaganda.

Bet jeigu kartais nuotraukos tikros, įdomu, kaip turėtume jaustis.

Taip įvairiausio plauko radikalų yra visur, jų visada bus.

Bet mes juk savo Leniną ir Černiachovskį nukėlėme. Ir Kapsukus ir M.Melnikaites ir visa kita.

Tikriausiai todėl, kad jie mums buvo svetimi ir atgrasūs.

O kaip būtų galima paaiškinti tai, kad Goryje J.Staliną paliko.

Juk bent jau iš pagarbos Lietuvai, kuri taip stengėsi dėl Gruzijos, galėjo nugriauti. Juk J.Stalinas mus naikino. O gal Gruzijoje šis istorijos tarpsnis nėra žinomas?

Gal kas norėtų pakomentuoti…

Ypač dviejų spalvų – juodos ir baltos, bei vienos tiesos kontekste.

Mano spalvų paletėje, J.Stalinas – visiškai juoda ir nieko bendra su tiesa ir teisybė.  Bet tada jo paminklą supanti aplinka taip pat negali būti balta ir visiškai teisinga. Ar aš klystu?

Pataisykite…

(4 balsų, vidurkis: 2,75 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  gruzinai garbina Stalina, kaip lenkai – popieziu. Tautine priklausomybe tarsi nubraukia visus blogus dalykus, svarbu kad zmogus zinomas ir juo galima pasipuikuoti pries kitus. Tikiuosi, sis karas gruzinus kai ko pamokys – kitaip iseitu, kad jie turetu dziaugtis ir didziuotis, kad ju tautiecio idejos ir metodai gyvi :))))

 • Anonimas

  Artūrai, nesolidu … Ne Tavo lygio toks rašymas.

 • Anonimas

  Lietuvoj stabus nukele, bet ideologija tai pasiliko. Valstybes valdymas uzurpuotas komartijos ir komsomolo sekretoriu bei instruktoriu. Karaliai, visokie generolai neretai buvo paskutiniai sunsnukiai, bet paminklai jiems stovi ivairiose pasaulio salyse.

 • Egidijau, kodėl nesolidu? Ar požiūris į Staliną neparodo tam tikrų vertybių?..

  Juk tada ir mes A.Sniečkų galėtume vis dar garbinti – juk stengėsi dėl Lietuvos. Tiesa, tik viena ranka, nes kita užsiiminėjo represijomis.

 • Anonimas

  Ar 8 asmenų (tiek suskaičiavau :) garbinimas prilygsta gruzinų garbinimui. Dar daugiau surastume Lietuvoje, bežygiuojančių su raudona vėliava ir stalino portretais; tai pirma. Antra, tai bolševikai, nes gruzinai neštų savo vėliavą; o raudonąją mėgsta Putinas per karinius paradus Maskvoje. Šiaip Stalinas daugiau rusas nei gruzinas; kaip ir Sniečkus, Burokevičius ir t.t. Dėl vertybių, tai labai nepataikei (nepataikėte), nes neteko girdėti, kad Stalinas Gruzijoje būtų nacionalinis didvyris, o va Rusijoje, taip. Neabejoju, kad tokio lygio apžvalgininkas (analitikas) žino apie apklausas Rusijoje. Ir su grupele bolševikų Gruzijoje susieti požiūrį į dabartinius įvykius, tikrai nesolidu. Negi galvoji, kaip Alexandre Adler iš Le Figaro, kad rusai bombordavo Gorį ir degino gruzinų kaimus dėl to, kad Putino tėvas nemėgo Stalino?

 • Anonimas

  Beje, kiek žinau, Stalino tėvas osetinas.

 • Anonimas

  Panašu, kad Jūs, Artūrai, tapote paikai ir vaikiškai užsispyręs. Pradedade antigruzinišką kampaniją vien todėl, kad įrodytumėte savo požiūrį dėl Sakaašvilio? Bet juk tik paaugliai gali susižavėti šiais jūsų „įrodymais“ nuotraukose.

 • Tautai reikia didvyrių. O didvyris kiekvienai tautai kitoks. Paimkime mongolus, kuriems didžiausias didvyris yra Čingiz-chanas, apie kurį mes turime neypač gerą nuomonę. Paimkime rusus, kurie garbina Petrą Didįjį, botagu ir kirviu variusį sermėginę Rusiją į Europą. Galų gale mes patys, lietuviai, garbindami Mindaugą ar Vytautą, pirmuoju atveju garbiname galvažudį, naikinusį visus potencialius konkurentus į sostą, o antruoju – politinę prostitutę, laksčiusią tarp tų, kurie galėjo padėti išsilaikyti valdžioje. Pakrapščius bet kurį didvyrį, pasirodo paprastas (ir ne visada geras) žmogus. Esmė – istorinė perspektyva, kai pradedame matyti daugiau pozityvius darbus, o negatyvieji blanksta.
  Neteisinu Stalino, kuris mums, lietuviams, dar ilgai bus tas pats, kas rusams – Čingiz-chanas ar Batyjus. Tiesiog gruzinams reikia tautinio mito apie didvyrį, kuris iš nieko sukūrė viską. O kad pakeliui žuvo ar buvo suluošinti milijonai žmonių – „istorija nurašys“. Jiems nurašys, mums – (greičiausiai) ne.

 • Anonimas

  Kad keli gruzinai prazygiavo su Stalino portretu, jau galima pradeti pateisinti visa salies okupacija Ir oponuojant Vladimirui Lauciui tarti, kad va ziurek ir jie ne ka geresni. Apgailetina logika. Tokiu Stalino garbintoju ir Lietuvoje daug rastumeme. Tai reiskia ir i ja butu galima isiverzti su tankais. Nes pagal gerbiama Raca, nei vienas neteisus, arba visi is dalies teisus, arba neteisus, todel viska galim pateisinti, arba visko nepateisinti. Bet tokia logika niekur neveda. As esu isitikines kad Racas nieko bendro neturi su Kremliaus naudojama propaganda, taciau kad ir kaip butu, jis naudoja tas pacias klises.

 • Mantautai, Egidijau ir Vilnie – neužsiimu aš antigruziniška kampanija ir nemanau, kad 8 Stalino garbintojai atspindi visos tautos požiūrį.

  Ir mano akcentas buvo ne tam varganam mitingėliui, o Stalino paminklui Goryje.

  Paaiškinkite man nesuprantančiam, kodėl tas paminklas ten vis dar stovi, jei visa gruzinų tauta ir M.Saakašvilis mano, kad jis buvo didesnis nusikaltėlis už V.Putiną, D.Medvedevą V.Brežnevą ar N.Chruščiovą. Kodėl jie jo nenuvertė, jei pripažįsta, kad dėl jo kentėjo ne tik gruzinų tauta, bet ir daugelis kitų, įskaitant ir mūsų.

  Ir būkit žmonės – neiįkrapykit mano minčių. Aš niekur nesakiau, kad Stalino paminklas gali pateisinti Rusijos invaziją. Ir niekur nesiejau grupelės bolševikų su dabrtiniais įvykiais.

  Aš tik siūliau pagalvoti apie dalies Gruzijos gyventojų ir jos vadovybės, įskaitant M.Sakašvilį, vertybes.

  Galiu klysti, bet būtent J.Stalino paminklas Goryje ir rodo, kad jos šiek tiek skiriaisi nuo mūsiškių. O jei taip, tada kyla natūralus klausimas – jei mes palaikome Gruziją prieš Rusiją (o tai reikia daryti) kartu turime kalbėti ir apie tai, kad Gruzija turėtų laikytis tų pačių taisyklių ir negarbinti nusikaltėlių (juk J.Staliną tikiausiai galima laikyti nusikaltėliu, ar ne?).

  Antraip gali atsitikti taip, kaip kad atsitiko Irake: JAV iš pradžių rėmė Sadamą, nes jis buvo naudingas, o po to teko prieš jį kariauti ir Sadamas naudjo ginklus, kurius buvo gavęs iš JAV. O kodėl? Todėl, kad remdamos Sadamą, JAV galvjo apie interesus, ne apie vertybes.

 • P.S. Kalbant apie Staliną ir Gruziją, dar galima suvokti, jog jis garbinamas (kad ir nedidelės grupelės) žmonių IR tautiniu pagrindu. Tuo tarpu rekomenduočiau pasižiūrėti, kas lyderiauja Rusijoje vykstančiame internetiniame konkurse „Vardas Rusija“ http://www.nameofrussia.ru/rating.html – gal tada tie keliolika gruzinų outsaideriais pasirodys ;)

 • Grumlinui: tai žiauru…bet šiame kontekste paminklas Goryje atrodo dar žiauriau…

 • Rusijoje vyksta šliaužianti re-stalinizacija, apie kurią mes, besiturškiantys savo provincialioje kūdroje, mažai težinome. Labiausiai neramina tai, kad šito reikalo apologetai teigia, kad Baltijos valstybių prijungimas vyko TSRS saugumo užtikrinimo vardan, tad okupaciją ir aneksiją (po skambiu „socialisteinės revoliucijos“ pavadinimu) galima pateisinti.
  Nemanau, kad dabartiniu metu galimas analogiškas scenarijus, tačiau aiškiai vyksta penktosios kolonos, kuri galėtų įtakoti Lietuvos politinę orientaciją, stiprinimas.

 • Anonimas

  Artūrai, nežinau, kodėl Goryje stovi Stalino paminklas. Bet priimant tavo požiūrį, mus irgi turėtų niekinti, nes yra Grūto parkas, Žaliasis tiltas, Cvirka ir t.t.? O gal bijojo bronzinio kareivio likimo? :) Netvirtinu, bet spėju, kad pats estus smerkei, bronziniame ginče???

 • Na, Egidijau, ar galima lyginti Cvirką su Stalinu ir Žaliuoju tiltu?… O dėl Grūto parko, tai iš viso – ar bent buvote ten, jei taip kalbate?

  Estų tikriusiai labai didelei Jūsų nuostabai nesmerkiau…

  Nesmerkčiau ir gruzinų, jei imtų ir nuverstų Stalino paminklą.

  Ir niekaip nesuprantu, kodėl tas paminklas Jums taip patinka ir Jūs jį taip ginate:)

 • Sveiki, čia konservatorius iš NK95 diskusijos. Man atrodo, kad ponas Račas labai įdomiai pažvelgia į Gruziją, tikrai daug kas nežino apie Stalino kultą Gruzijoje, žudiko kultą, kurio dėka buvo atgaivinta bažnyčia po Lenino. Dėkokite Stalinui.

  Pats esu rašęs savo bloge ir apie Gruziją ir apie poną Staliną:

  Tikrasis Stalino – žudiko veidas (valstybė)
  http://bitininkas.blogspot.com/2008/08/tikrasis-stalino-udiko-veidas-valstyb.html

  Rusija skelbia šalių nepriklausomybes (Kosovas – 2)
  http://bitininkas.blogspot.com/2008/08/rusija-skelbia-ali-nepriklausomybes.html

 • Anonimas

  Artūrai, nevertinu, skirtingai nei Jūs, gruzinų vertybių pagal esantį paminklą ar Stalino muziejuką; kiek žinau veik nelankomą. Tai Jūs susiejote dabartinius įvykius su paminklu: ar turi gruzinai vertybes, kurias turėtume ginti. Gal ir nevisai vykęs mano palyginimas su Grūtu ir …, bet … Nors esu antikomunistas, bet negaliu atsistebėti primityviu mąstymu, vertinant kokias komunistines liekanas, pvz., kai Kauno Aleksoto tilto žvaigždes dangsto skudurais. Panašiai savo įraše pasielgėte Jūs. Todėl ir išsakiau savo kritiką, nes Jūsų objektyvus aštrumas dar bus reiklingas stebint VP grobuonis, o klaidos su Gruzija trukdys :)

 • Anonimas

  pritariu A.Račui 100proc.

 • Anonimas

  kokio dar patvirtinimo?

 • Kur čia neseniai skaičiau – kai gruzinų paklausė, kodėl jūs vis dar garbinate Staliną, jie atsakė – jis gi tiek rusų nužudė!

 • to Maumaz – matyt čia:

  „As a diplomat in Britain’s Moscow Embassy during the Cold War, I spent time in two of the Caucasian republics, Georgia and Azerbaijan. They were then under Moscow’s heel as part of the Soviet Union. Their loathing of Russians was palpable.

  At the time of my visits, Stalin, a Georgian by birth, was still officially a non-person, airbrushed by his successors from the annals of Soviet history. But in defiance of Moscow his portraits could still be seen in Georgian state farms and government offices. I asked a Georgian official why this was so. “Because he killed so many Russians,” came the sardonic reply.

  The feeling was mutual. Later in Moscow I related my Caucasian experiences to Leonid Brezhnev’s interpreter, Viktor Sukhodrev. “That’s no place for a white man,” he said with his impeccable North London accent (he had equally good American).“

  http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/guest_contributors/article4656255.ece