Europos Parlamentas balsuoja už PVM lengvatas …

Europos Parlamentas vakar svarstė, kokioms prekėms ir paslaugoms reikėtų leisti taikyti mažesnį pridėtinės vertės mokestį, kuris, kaip žinia, Lietuvoje nuo šių metų pradžios padidėjo nuo 18 iki 19 procentų. 

Svarstė svarstė ir štai ką nusprendė:

Visoms ES valstybėms bus leista taikyti mažesnius PVM (tačiau ne mažesnius kaip 5 proc.) šioms prekėms ir paslaugoms (šalia tų, kurioms ši taisyklė jau buvo taikoma):
 
– restoranams (išskyrus alkoholinių gėrimų prekybą);
– grožio salonams (iki šiol mažesnį PVM buvo leidžiama taikyti tik kirpykloms);
– gyvenamųjų namų statybai (iki šiol mažesnis PVM galėjo būti taikomas tik susijusioms socialinėms paslaugoms);
– gyvenamųjų namų ir butų, bažnyčių, kultūros paveldo ir istorinių paminklų renovavimui, remontui, perstatymui, priežiūrai ir valymui;
– vaikų, ligonių, neįgaliųjų ir senelių priežiūrai namuose;
– sodininkystei, sodų priežiūrai ir landšafto tvarkymui;
– higienos produktams (iki šiol lengvatą buvo galima taikyti tik vaistams);
– neįgaliesiems skirtai medicinos įrangai;
– laidojimo ir kremavimo verslui;
– garso knygoms;
– vaikų saugos sėdynėms;
– dviračių taisymui;
– smulkiam kompiuterių ir laikrodžių taisymui;
– kai kurioms kitoms prekėms ir paslaugoms.
 
Valstybės galės nutarti šioms prekėms ir paslaugoms taikyti mažesnius PVM, tačiau neprivalės to daryti. Taikant PVM lengvatas negalės būti iškraipoma rinka.

Tokiam sprendimui pritarė 636 EP nariai, prieš balsavo tik 14.

Beje, diskusijose kalbėjusios dvi EP narės iš Lietuvos, priklausančios tai pačiai frakcijai, išsakė beveik diametraliai priešingas pozicijas… Kaip ten sakoma: du lietuviai…

Ir dar – kartu galima prisiminti, koks PVM yra kitose ES valstybėse ir kokios ten taikomos lengvatos…

(5 balsų, vidurkis: 4,20 iš 5)
Loading...
 • Barsukas

  O tai kas čia blogo, kad išsakė skirtingas nuomones?

 • mdxacuk

  Geriausias punktas čia yra „kai kurioms kitoms prekėms ir paslaugoms“. Bet jeigu reketas į tas paslaugas nepatenka, tai Vainauskui ir pan. pats laikas nustot verkt, o persikvalifikuot į graborius.

 • nonsense

  Nezinau ka ten ten tas europarlamentas sverste, bet daugumai cia minimu prekiu ir paslaugu jau seniai Airijoje buvo taikomi 0% arba 13.5% tarifai, pvz. statybom 13.5%.
  Kas tingi skaityti angliskai, galiu pamineti Airijos PVM ypatumus (teko pagyventi). Airijoje taikomi penki tarifai – 0%, 4.8%, 10%, 13.5% ir 21.5% (nuo 2008.12.01). Beje kai kazkada Airija buvo neturtinga, tai buvo net 40% PVM tarifas.

  0% tarifas taikomas: knygoms, sporto renginiams, beveik visa medicinine prieziura, vaikiski drabuziai ir avalyne, vidaus ir tarptautinis transportas, praktiskai visas maistas isskyrus kelis keistus nukrypimus, kaip kad sokaladas, sultys.

  13.5% taikomas: spaudai, teatrams, viesbuciams, dujos, elektra, malkos, sildymo kuras, restoranai,

  Kam idomu gera lentele tiesiogiai palyginanti salis: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf

  Kaip sakant pavydekite…

  • Gintaras Slavinskas

   Na, kad Airiams ypatingai reikėtų pavydėti priežasties nematau, kadangi šių metų šalies deficitas bus ypač didelis ir dar didelis klausimas ar jų taikoma strategija padės išvesti šalį iš krizės… Ir jei ta strategija nepasiteisins, tai Airijos laukia sunkūs laikai, kadangi skolas gražinti reikės…

   • nonsense

    Tokie PVM tarifai Airijoje jau seniai priimti ir tai nera kokia tai nauja strategija. Tik PVM 21% tarifas padidintas iki 21.5%. aisku jiems dabar sunku, bet cia dar klausimas koks kritimas geresnis, pvz. nuo 30,000 eur vidutines algos (tokia yra Airijoje) kad ir 20% ar nuo 25,000 LT tik 10%. juolab kad kainos maisto, drabuziu, elektros panasios arba zemesnes nei Lietuvoje. Ir mokesciai GEROKAI mazesni.
    Teisybes delei reikia pasakyti, kad bustas is tiesu ten brangus.

   • Regis

    Tie Airijos sunkūs laikai (jeigu jie apskritai tokie bus) net iš tolo neina į palyginimus su mūsų subalansuotų valstybės finansų laikais. Yra geras anekdotas – Čiukčijoje numatomas atšilimas per porą dienų oras atšils nuo -40 iki -30, tuo tarpu Maskvoje laukiama atšalimo iki -5 laipsnių šalčio.. Tai va taip.

    • Gintaras Slavinskas

     Pas mus dar krizė realiai dar net nepasijautė, o tu jau šneki apie tai, kad mums žymiai blogiau nei airiams :))) Taip, kad ten tas anekdotas kaip tik tinka tavo išsakytai nuomonei :)

 • austras

  Arturai, tikiuosi, kad nepraleisit be demesio zinutes, jog profsajungu konfederacijos vadovui Cerniauskui surasytas administracines teises pazeidimo protokolas. Manau, kad tai labai svarbi naujiena. Istorija, pavadinimu – „kaip prokuratura nauja visuomenes lyderi kure“… Budamas Cerniausku as siandien BNS suorganizuociau preskonferencija ir pasakyciau: „esu pasiruoses atsedeti 30 paru“. Manau, per ateinancias sociologines apklausas, turetumem nauja visuomenes pasitikejimo lyderi…

  • Valentinas

   Manau, kad Černiauskas pats išsigando furoro, kurį nemokšiškai sukėlė. O tai, kad struktūros dirba savo darbą yra gerai. Jei yra pažeidimas, už jį reikia atsakyti. Problema tik tame, kad Černiauskas yra silpnas ir bejėgis, todėl ant jo lengva būti principingu. Tačiau kai eina kalba apie kokią nors Maximą, principingumai išgaruoja.

   • austras

    Issigando Cerniauskas ar neissigando, siuo atveju visai nesvarbu. Gal jis ir nenori, bet prokuratura, vardan jo pasiruosusi viskam… Cerniauskas gal ir nenori, bet prokuratura sako: „busi lyderiu, ir viskas!“.

    • Regis

     Kokiu dar lyderiu?? Čia valdžia bando tiesiog elementariai gąsdint ir nieko daugiau. Ir jeigu tas Černiauskas ir ateis į BNS tai valdžiai nuo to tik geriau, nes daugiau tautos pamatys kas būna už tai, kai priverdama košės..

     • austras

      Klausyk, jei Cerniauskas ses i kalejima, pats pamatysi sociologines apklausas ir tuomet tikriausiai galvosi kitaip…
      Paleckis manau sumoketu ne tuos 2000 litu, kad galetu su Cerniausku apsikeisti vietom :)

   • Dzina

    nonsensas bausti profsajungos lyderi uz tai, ko nepadare teisesaugos institucijos – t.y. nesugebejo uztikrinti viesosios tvarkos. Ir kodel niekas nekalba, ar teisesauga adekvaciai panaudojo jega?! Juk buvo saudoma bei dujomis trucijami Lietuvos pilieciai!(kalbos sklinda, kad duju tai visas atsargas, kiek atsinese – tiek ir isnaudojo). Kubiliaus vyriausybe daro viska, kad nugesintu mitingu ir pilietiniu protestu esme ir prasme (stai – UZDRAUSTA mitinguoti studentams). Gal ir gerai, manau, netrukus turesim daug nepasitenkinusiu, turesim jau greit ir kruva nesankcionuotu mitingu, gal net ir daugiau riausiu. Spaudziama visuomene atsibus, susivienys pries konservu su liberalais vykdoma politika, gal zmones ismoks AISKIAU ARTIKULIUOTI SAVO REIKALAVIMUS ir pagaliau turesim ta pilietiskuma, del kurio konservai godojo! (Taip ir Anglijoj nuo 1960-uju, ypac valdant Thatcher, visuomene pradejo smarkiai bruzdeti). Esu uz taikius protestus, bet naujoji vyriausybe daro viska, kad taikos butu kuo maziau.
    Sian maciau marskinelius: I don’t need sex. The government fucks me every day. Jau sis tas! :)
    Ir gerai, jei Cerniauskas sestu 30ciai paru (labai gera ideja :) OK, jis joks ten ne autoritetas man, apskritai – siauro mastymo zmogus, kuris dar ir negyne pakankamai profsajungu nariu. Na, bet jauni darbuotojai stotu i profsajungas ir su laiku ji, bei kitus uzkalkejusius profsajungu vadovus nuverstu. Tik sveikinu, kad pasitikejimas profsajungomis auga! :)

    • austras

     Pritariu. Ar nebusit Dzina is „Atgimimo“?

     • Dzina

      busiu, t.y., esu :)

    • Rimantas

     Hm, tai vadinasi ir visi mafijozai nekalti, o kaltos jėgos struktūros nesugebėjusios užkirsti kelio jų nusikaltimams? Buduliškas langų daužymas nėra jokią pilietiškumo apraiška (galiu garantuoti, kad tie iš daužiusių, kurie turi 18 rinkimuose nedalyvavo ir visai nežino kas kur ir kodėl – tiesiog smagu langus daužyti).

     • Dzina

      Jegos strukturos padare kliurka ir dabar iesko atpirkimo oziu.

    • austras

     Tuomet, manau, kad musu paziuros sutaps. Neseniai atspausdinot mano straipsni apie zmones greta maximos :) o del senuju profsajungu lyderiu – atsargiai, vienu ju dirba artima mano gimine. Ir nemanau, kad dirba blogai. Nors bendras vaizdas, sutinku, liudnas. Nuosirdus linkejimai tikrai ziniasklaidai.

     • Dzina

      visi mano komplimentai Jusu tekstui! :) svajoju apie tikro profsajunginio judejimo Lietuvoje uzgimima ir, aisku, kalbu apie bendra vaizda, kuris tikrai liudnas, bet tik…kol kas :) yra vadinamuju grass roots profs. daigeliu, manau, nuo ju viskas prasideda.

     • austras

      Del profsajungu – galeciau Jums nemazai papasakoti kaip vyko to mitingo organizavimas, ir kodel kai kurie kalbetojai buvo tokie „skysti“. Esme tokia – skambinam rasytojams – gal kas galetu pakalbeti? ne, rasytojai savo graba jau nese, be to jie bijo… ir mazai kas apskritai nutuokia, kad valdzia normaliai derasi tik su tais, kurie pasirodo kaip organizuota jega.. Tas pats ir kalbant su aktoriais.. Jiems irgi, pasirodo, uztenka gaunamu grasiu..
      Iskelta ideja: gal deredamiesi su vyriausybe pasitelkim zymius ekonomistus? Bet visiems, kurie nesa reikalavimus vyriausybei, nesinori atrodyt kvailesniais uz tuos ekonomistus… ir gale belieka pasakyt: ziurim ka turim :)

  • austras

   O visi sake, nera nauju visuomenes lyderiu, nera…. Stai prokuratura ir sugalvojo, kaip ji iskelti…

  • Marius

   Manau skirti bauda Černiauskui, tai yra tas pats, kas spjauti į veidą tame mitinge buvusiems žmonėms. Man juokinga ir pikta, kad dėl valdžios nemokėjimo dirbti, klaidų, po to teisėsaugos pareigūnų nekvalifikuotumo, apkaltinamas yra žmogus, kuris bandė prieš visa tai kovoti. Manau toks sprendimas yra dar vienas žmonių erzinimas ir bandymas įbauginti tokius neutralesnius organizatorius, liks tik radikalai, tokie kaip paleckis šustauskas ir kt. Didžioji dauguma mitinge buvusių žmonių, buvo atėję išreikti papraščiausią protestą prieš jų manymų netikusią valdžią. Bijau, kad jeigu ekonominė situacija negerės, gali baigtis tuom, kad žmonės susirinks prie seimo ir be leidimo, o tada ir guminių kulkų gali nebeužtekti ir valinskui jau teks evakuotis iš seimo …

 • mantas

  tik klausimas ar tai parama verslui ar parama zmogui?

  • Regis

   teoriškai žmogui, praktiškai verslui.

 • austras

  Klausyk, jei Cerniauskas ses i kalejima, pats pamatysi sociologines apklausas ir tuomet tikriausiai galvosi kitaip…
  Paleckis manau sumoketu ne tuos 2000 litu, kad galetu su Cerniausku apsikeisti vietom :)

  • Valentinas

   Nejaugi atsiras dar vienas teistas už gerus darbus? :)

  • Regis

   Klausau ;)

   O tu nepatingėk pagalvoti, kodėl A. Paleckio nekviečia į prokuratūrą. Vat būtent A. Paleckio jokiu būdu negalima tampyt per prokuratūras ar teismus ir tuo labiau parų duoti. O juk iš pradžių Kubilius nedviprasmiškai tokia komandą davė organams. O vėliau matyt persigalvojo. Maža to tada pats A. Paleckis grasino paduoti Kubilių į teismą ir jeigu nieko nemaišau tai padavė. Jeigu šiek tiek pasidomėtumėte lietuviškomis profsąjungomis tai tada aiškiai suprastumėt, kodėl būtent Černiauskas ir tik Černiauskas tampomas. Taip savotiškai skaldomos jau ir taip sunkiai bepradėjusios vienytis profsąjungos. Černiauskas žmogus neblogas, bet iš jo lyderis, kaip iš Juršėno prezidentas. Teoriškai įmanoma, praktiškai – nejuokinkit.

   • austras

    Ir vis delto, Regi, istorija turi tesini – Kirkilas jau suuode kaip ispesti nauda… :) beje, as zinau, kad profsajungos skaldomos ir kad lyderis is jo nelabai koks :) bet, matai, prokuratura to nori :)

   • nerijus

    Černiauskas= LSDP

 • austras

  Ir vis delto, Regi, istorija turi tesini – Kirkilas jau suuode kaip ispesti nauda… :) beje, as zinau, kad profsajungos skaldomos ir kad lyderis is jo nelabai koks :) bet, matai, prokuratura to nori :)

  • Regis

   prašom versijas į studiją :)

 • austras

  Ar pastebejot apklausos rezultatus, kuomet buvo klausiama : „kas kaltas uz sukeltas riauses?“ ir ka atsake zmones? Galbut Jus galvojat, kad zmones atsake – kaltos profsajungos? Ne, zmones atsake, jog „kalta valdzia“. Kaip zmones ivertins Cerniauskui daroma spaudima? „Valdzia bando nusimesti nuo saves atsakomybe“. Skriaudziamus pas mus myli. Logiska, ar ne? Ir Kirkilas, gindamas Cerniauska, supranta, jog tauta myli ne tik skriaudziamus, bet ir tuos, kurie gina skriaudziamus.

  • Regis

   Aš irgi manau, kad valdžia kalta bet tik ne dėl tų budulių apie kuriuos jau rašiau – gerai, kad surastų ir bent patampytų per teisėsaugos organus. Valdžia kalta dėl tokių gausių profsąjungų mitingų ir ne tik prie Seimo – visoje Lietuvoje. Iš esmės valdžia kalta pirmiausiai dėl padarytų klaidų ir toliau dėl bendros situacijos šalyje. Tam ir valdžia, kad atsakytų už tai ar ne? Ar mes renkame Seimą tik tam, kad jie kartotų kaip buvo blogai ir mes darom viską gerai bet rezultatų nėra?

   Dėl „skriaudžiamus myli“ manau iš dalies tai tiesa. Bet tik iš dalies. Reikia šiek tiek daugiau negu būti skriaudžiamu, kad staiga šautum į reitingų viršūnes. Černiausko atveju tas nesuveiks, žmonės labiau piktinsis apskritai kodėl kažkas baudžiamas už savo pilietinę teisę taikiai mitinguoti. Kartosiuos – tai, kad dabar tampomas būtent Černiauskas ir tik Černiauskas yra grynai profsąjungų skaldymas ne daugiau.

   Dėl Kirkilo tai sutarkim vieną dalyką – ant kiek jie tikri socialdemokratai bebūtų, tai yra partija kuri privalo siekti valdžios kaip bet kokia kita partija. Maža to pagal vadovėlius ne kas kitas kaip socialdemokratai turėtų ginti profsąjungas ir darbo žmogų. Žinau, juokinga :) Bet. Daug jie nesąmonių yra pridarę, bet tai, kad šiuo atveju sėdėtų, ramiai žiūrėtų ir tylėtų mano akimis būtų dar viena eilinė nesąmonė.

 • J. naivus

  Panašu, kad socdemai gavo ganą stiprų argumentą savo kritikai.
  Kažkaip senokai čia lankėsi ponia Aušra.

 • Dėl lietuviškų konservatorių požiūrio į mokesčius ir lengvatas, na, jie tiesiog laikosi kitos ekonominės doktrinos, negu dauguma europiečių. Kubilius ir co. beveik triumfališkai (neskaitant smulkių šukių ir vieno kito kiaušinio) įgyvendina ČIKAGOS EKONOMIKOS MOKYKLOS STILIAUS ŠOKO TERAPIJOS kursą, kurio ypatumas tas, kad po šoko jau nebereikia jokios terapijos. Kaip yra pasakęs Machiavellis – „visas žaizdas reikia įkirsti vienu smūgiu“ – daugiau apie tai: spausk mano vardą.

  • Gintaras Slavinskas

   Na žinai, atrodo, jog savo nuomone šiame bloge reiški tik tam, kad išpopuliarinti savajį…

  • Valentinas

   Juokinga kai lituanistas postringauja apie Čikagos ekonomikos mokyklos ekonomikos modelį. Karoli, siūlau tau padaryti vieną eksperimentą. Tarkime tu arba tavo tėvai pamatote, kad išleidžiate daugiau nei uždirbate. Mažinti išlaidas būtų niekingas Čikagos modelis. Daugiau uždirbti kaip ir neišeina, nes nesate prakeikti kapitalistai. Siūlau imti paskolą iš banko ir gyventi toliau už skolintus pinigus.
   Ta pačia proga Lietuvos rytuj ir Valatkai siūlau sprendimą kaip išspręsti visas jų problemas. Sprendimas toks pat kokį jie siūlo Lietuvai. Vietoje to, kad uždarinėtumėte leidinius ir atleidinėtumėte žurnalistus iš darbo, skolinkitės ir investuokite daug į reklamą. Parodysite visiems ir ypač Kubiliui kaip išbristi iš krizės didinant išlaidas.

   • J. naivus

    Henris Fordas I, gamindamas savo pirmąjį automobilių milijoną, susidūrė su problema- stiklioriai nespėjo tiekti stiklų.
    HFI sukvietė savo inžinierius:
    – Spręskite.
    – Bet, bose, mes mechanikai, išmanome tik apie metalus.
    – Ryt laukiu sprendimo.
    Bosas yra bosas- visada teisus. Ginčijosi inžinieriai, ką daryti, kol susiprato palyginti – ką bendro turi stiklas ir metalas.
    Taip gimė stiklo valcavimo technologija- erezija tuometiniams stiklioriams, lakštą gaminusiems jį išliedami.
    …………..
    Banalybė, bet kartais pravartu pažiūrėti į problemą neprofui ir visai iš kito taško.

    Gal kaip tik lituanistas ir yra tasai eretikas, išgelbėsiąs visus iš krizės? Gal net ekonominės :))

    • romas

     Yra trys variantai statyti namą:
     1. Imi kelnę į rankas ir pats mūriji.
     2. Pasisamdai mūrininką ir jis sumūrija.
     3. Statyti namą lietuviškai.
     Koks tas trečias būdas? Jis panašus į antrąjį.Tik atsistojus šalia mūrininko visą laiką reikia priekaištauti, kad jis mūrija blogai ir aiškinti, kad jis namo niekada nesumūrys. Vardan didesnio efekto, galima pakviesti pakritikuoti kokį nors Valatką (jis moka geriau išsireikšti). Priklausys viskas nuo mūrininko nervų. Silpnesnių nervų atsistatydins ir galima bus kitą mūrininką samdyti. Jei neatsistatydins ir klausys patarimų kaip mūryti, greičiausiai sumūrys kreivai. Bet koks malonumas bus stebėti statybos dramą.

     • Regis

      Visiškai ne į temą pavyzdys. Tauta išrenka valdžią. Valdžia ir tik valdžia turi įgaliojimus valdyti šalį. Žiniasklaida privalo „kabinėtis“ / oponuoti ir ieškot padarytų klaidų ir informuoti tautą. Man kaip piliečiui bus tik geriau žinoti apie visas padarytas ar ne padarytas klaidas, žinoti ir kitus problemų sprendimų variantus ir t.t.

      Tavo pateiktu pavyzdžiu, tauta samdo specialistus, kad jie statytų namą. Tauta apie namo statymą mažai ką supranta, todėl kritiškai svarbu turėt nepriklausomus geresnius ar blogesnius ekspertus, kurie stebėtų darbą ir informuotų apie daromas klaidas. Seimą renka ne LRytas ar Respublika. Seimą renka tauta.

     • romas

      Regi,
      kaip tik į temą pavyzdys. Dažniausiai valdžia kritikuojama kaip kokie nemokšos piemenys, o kritikai remiasi žurnalistų pasamprotavimais. Pastarieji dažniausiai irgi yra diletantai. Aišku mūsuose demokratija ir tautos balsą reikia įsiklausyti. Bet ar tautos balsas yra labai protingas šiuo metu? Ar galim mes neturėdami jokių duomenų pamokyti valdžią kaip elgtis? Pateikiau tą pavyzdį todėl, kad valdžia tik pasiruošusi mūryti, jau buvo sukritikuota, kad jai nepasiseks. Bet vyriausybė neatsirado perversmo keliu. Ją mes išsirinkom (pasamdėm). Rezultatams pasireikšti laiko reikia. Kai nauja valdžia dirba tik 73 dieną, galutinio rezultato tikrai nesimato. Galiu suprasti, kai ateina mūrininko pakritikuoti kitas mūrininkas. Tokia kritika visada bus profesionali. Pvz. jei jis pasiūlys įpilti daugiau cemento į skiedinį abiem bus aišku kokių rezultatų tikėtis ir abu galės dėl to padiskutuoti. Bet Lietuvoje dažniausiai diskutuojama nežinant, kad cementas pasaulyje egzistuoja ir kokiu tikslu į skiedinį jis dedamas. Beje kritikai galėtų ir patys mūryti. Niekas nedraudžia dalyvauti įstatymų kūryboje, teikti pasiūlymus, pataisas. Jei gerai argumentuos, niekas nebus prieš manau. Dabar gi viskas primena dramą, kai visi ištikti isterikos rėkia kad yra blogai, bet patys neturi jokių pasiūlymų. Manau, jei „konservai“ tokie debilai buvo, nereikėjo rinkti. Netrukdė niekas prikalbinti bolotiruotis ir išsirinkti kokius ekonomikos guru.

     • nerijus

      Ne valdžia, o valstybės tarnautojai.

     • Regis

      OK, pabandom sutarti bent jau dėl kelių dalykų. Visada pasisakiau ir pasisakysiu už laisvą, skirtingą, įvairiapusę žiniasklaidą. Taip pat pasisakysiu, kad reikia ne draust ar žlugdyti kritiškai ar tau nepalankiai nusistačiusią žiniasklaidą, o mokyt ir šviest tautą ir aiškint kodėl kai kurie nusišneka (pvz. Valatka). Jau vien dėl to, kad visos žiniasklaidos į savo pusę nepakreipsi ar visų nepatinkančių pvz. Lietuvos Rytą nesužlugdysi. Žymiai svarbiau šviesti tautą, paprastai, aiškiai, nuosekliai aiškint kas daroma ir kodėl taip ar ne kitaip. Ir beje niekada nepritarsiu nuomonei, kad didesnė ar mažesnė mūsų tautos yra vergai, vagys, debilai, runkeliai ir t.t. Jeigu taip ir yra tai nėra priežastis nusisukti nuo tautos ir su ja nebendrauti.

      Valdžia mūryt pradėjo iš kart po rinkimų. Kai kada net vėlai naktimis. Todėl kai kurių sienų kreivumas jau matomas dabar ir bandomas (bus bandomas) taisyt. Maža to kai kuriuos dalykus galima įvertint ir plika akimi nebūnant „mūrininkų“ pvz. tą patį sienų kreivumą arba tai, kad pigesnių produktų pasienio rajonų žmonės važiuoja pirkt į kaimynines šalis taip kai minimus bent PVM palikdami tenais, o ne pas mus. Taip, kad kai kuriems sprendimams įvertint reikia profesionalaus mūrininko, kai kurie užtenka ir tavęs su manimi.

      p.s. paprastas dalykas, kodėl valdantieji, o jie pilnai turi teisę, neišsireikalauja LRT kas savaitę valandos laiko vyriausybės pozicijai išsakyt. 3-4 žmonės iš jų gal koks vienas ministras pristatytų 2-3 svarbiausias kas savaitines temas ir paaiškintų visiems savo sprendimus. Kodėl to nėra? Tik nereikia iškart varyt ant Siauro, parodykit man konkrečius pasiūlymus LRT taryboje.

     • J. naivus

      Statant namą reikia žinoti ką statai. Na, bent paskirtį – tvartą, vilą ar fabriką. Po to -projektą, „pririšant“ ne tik prie vietos, medžiagų ir finansinių galimybių, gal tradicijų etc.
      Dabartinėj situacijoje pasaulyje pristatyta be galo daug įvairiausių namų ir aiškėja, kad dauguma- nevykę- vieni iš smėlio, kiti ant smėlio, treti be smėlio…
      Rekia naujos – gal eretiškos- idėjos.
      Istorijoje buvo ne vienas toks atvejis, kai techninius atradimus padarė diletantai,pvz. sodininkui turime būt dėkingi už padangas ir gelžbetonį.
      Automobilių gamintojas HFI specialiai davė užduotį savo inžinieriams sukurti kažką naujo stiklo gamyboje būtent dėl to, kad tie apie stiklo gamybą…neturėjo supratimo.

      Ir toje ekonmkošėje, kurioje atsidūrė pasaulis, reikia naujų idėjų.
      Jų nėra, nes specai mąsto stereotipais.
      Va, čia ir reikalinga toji vyrėja. Tiesa, geniali.

     • romas

      Regi,
      valdžia negali nieko išsireikalauti iš LRT. LRT yra ne valdiška, bet visuomeninė televizija.
      Dabar dėl pasienio pirkimų pardavimų. Tamstos žiniai tokia pat prekyba vyksta Lietuvos pasienyje su Latvija. Tik ten latviai atvažiuoja apsipirkti. Žiniasklaidai reikėtų matyti visas spalvas, netik juodą.
      Dėl darbo naktimis jau paaiškino visiems. Norint, kad mokestiniai įstatymai įsigaliotų iš karto, jie turi būti priimami kartu su biudžetu. Kitais atvejais reikia pusės metų įstatymų įsigaliojimui. Nebūtų priėmę biudžeto, dabar būtų toks pats riksmas, kad valdžia nieko nedaro krizės akivaizdoje. Aš tiesiog esu prieš diletantizmą spausdinto žodžio pavidalu. Tokio diletantizmo mes neatleistume nei medikams, nei teisėjams, nei kokios tik norit kitos profesijos atstovams. Nesakau, kad jis būdingas visai spaudai, bet jis dominuoja. Niekaip negaliu pateisinti pvz. Miliutės iš LRT. Negali būti tokia žurnalistika iš teisiojo pozicijos. Gal ji ekspertė visose valstybės valdymo ir ekonomikos srityse? Man atrodo, kad žurnalistų tikslas dažniausiai yra ne išsiaiškinti priežastis, pozicijas, bet nugalėti ir pažeminti. Ar jums, Regi, neatrodo, kad koks nors Kreivys gali būti ir visai protingas vyras. Kodėl būtina galvoti, kad konservatoriai yra vien tik kvailiai? Kodėl atrodo, kad bankų analitikai yra durnesni už kokį Daukšį ar Kirkilą? Siūlyčiau būti pozytyvesniais. Tie analitikai yra Lietuvos piliečiai ir nei kiek ne mažiau už mus nori, kad Lietuvoje būtų gyventi geriau. Savo tokiu negatyviu elgesiu tik atgrasom aktyvesnius žmones ką nors siūlyti ir spręsti.

    • Gintaras Slavinskas

     Kol mes taip mąstom, jog lituanistas (na arba panašus į jį) yra tas, kuris mus išves iš krizės, tol nieko gero nebus :) ir leisiu aš sau pacituoti p. Račą: Tam, kad suprastų, kad ne kiekviena virėja gali valdyti valstybę ir tam, kad suprastų, kas atsitinka, kai virėjai tampa “valstybininkais”.

     • J. naivus

      Romai,
      Statant namą reikia žinoti ką statai. Na, bent paskirtį – tvartą, vilą ar fabriką. Po to -projektą, „pririšant“ ne tik prie vietos, medžiagų ir finansinių galimybių, gal tradicijų etc.
      Dabartinėj situacijoje pasaulyje pristatyta be galo daug įvairiausių namų ir aiškėja, kad dauguma- nevykę- vieni iš smėlio, kiti ant smėlio, treti be smėlio…
      Rekia naujos – gal eretiškos- idėjos.
      Istorijoje buvo ne vienas toks atvejis, kai techninius atradimus padarė diletantai,pvz. sodininkui turime būt dėkingi už padangas ir gelžbetonį.
      Automobilių gamintojas HFI specialiai davė užduotį savo inžinieriams sukurti kažką naujo stiklo gamyboje būtent dėl to, kad tie apie stiklo gamybą…neturėjo supratimo.

      Ir toje ekonmkošėje, kurioje atsidūrė pasaulis, reikia naujų idėjų.
      Jų nėra, nes specai mąsto stereotipais.
      Va, čia ir reikalinga toji vyrėja. Tiesa, geniali.

    • Valentinas

     Lituanistas būtų tas veikėjas, kuris būtų parašęs straipsnį apie tai kaip prakeiktas kapitalistas Fordas išnaudoja vargšus inžinierius. Inžinieriai būtų paskaitę ir pradėję streiką. Ir iki šiol nežinotume kas yra valcavimo technologija ;(

     • Gintaras Slavinskas

      Aš nieko prieš jei tas lituanistas atlieka informacijos skleidėjo vaidmenį, o ne valstybės valdytojo :)

 • Ogis@Co

  Citata is Alfos:
  R. Kuodis pabrėžė, kad reikėtų kiek įmanoma sumažinti veiklos formų įvairovę: „Mano nuomone, reikia panaikinti individualias įmones, viešąsias įstaigas, patentininkus, autorius.“

  Kaip jums patinka?
  Cia jau nebe juokai apie PVM tarifus…
  Prasideda rimtas ir apgalvotas valstybes griovimas?

  • nonsense

   Praktiskai sutikciau su Kuodziu ir nematau jokio valstybes griovimo. Pvz. patentininkai – jie apmokestinami ne pagal pajamas, kas dazniausiai reiskia mazesnius mokescius negu pvz. dirbantiems pagal darbo sutartis. Kodel, kuo jie taip nusipelne? O apie autorius tai is vis patyleti reikia, kiekvienas slavejas paskutiniu metu buvo pasidares autoriumi, kureju.

   • Ogis@Co

    Matau, kad nesupranti reikalo esmes…
    Juk patentas yra labai gera apmokestinimo forma – paprasta ir aisku, sumoki VIENA mokesti VIENA karta, ir tiek. Jei tu, pvz., esi kaip mano viena pazistama, berastis (rimtai, nemeluoju) ir nieko nerauki nei apie istatymus, nei apie tai, kas vyksta pasauly – tai vienintelis budas prisideti prie valstybes finansu yra toks fiksuotas mokestis.
    Kitas dalykas – TARIFAI. Juk galima butu nuo 5000 moketi 500, o nuo 200.000 – jau visai kita suma, ar ne? Cia tik fantazijos klausimas, kaip paziuresi i visa reikala.
    Tas pat ir su kitomis veiklos rusimis – problema juk atsiranda tik tada, kai tas, kuris uzdirbo NENORMALIAI daug, susimoka pagal biednioko tarifa.
    Bet naikinti verslo ivairove, versti ta nerastinga bobule tvarkyti uab-o buhalterija???
    Ar daug is cia rasinejanciu susitvarkytu su Verslo apskaitos standartais?
    Kvailas tas Kuodis, ir tiek. Kabinete uzsisedejo, deguonies turbut truksta.

    • nonsense

     Griztant prie Airijos, tai ten kiekvienas baiges mokykla gali susikaiciuoti savo mokescius ir suvesti paprasta balansa bei pelno ataskaita. Galetu ir Lietuvoje mokinti tokiu dalyku, o ne siuvinejimo berniukus ar maldu valstybinese mokyklose.
     Manau ir cia galetu patys ismokti susiskaiciuoti savo pajamas, bei islaidas – individualiai veiklai, o ji ir pakeistu patentus, nereikia jokiu buhalteriu (bent jau tol kol nepradedi nusukineti mokesciu :).

     Kalbant apie individualias imones tai mano manymu kazkoks nesusipratimas – uztektu UAB, AB ir individualios veiklos (sole trader).

     • Ogis@Co

      Nevisai taip – individuali imone skiriasi nuo uab tuo, kad jos savininkas atsako personaliai uz viska, ka daro.
      Jei uab-as gali tau viena diena parduoti bilieta i Amerika, o kita diena bankrutuoti ir jokiu pinigu nebegrazinti, tai individuali imone taip negali – savininkas turetu parduoti vila havajuose ir grazinti pinigus… :)
      Ka, bloga veiklos forma?
      Jei Sekundes bankas butu buvusi individuali imone… ;)
      Beda ta, kad matyt Kuodis nelabai supranta tuos skirtumus, arba nenori suprasti.

    • Skaitytojas

     Patentas yra labai gera apmokestinimo forma? Gerumas grindžiamas apmokestinimo paprastumu? Sakyčiau labai drąsus argumentas, tik klausimas ar gerumas paprastume nusvertų gerumą, sakykime, socialinės lygybės atžvilgiu? Duotas pavyzdys apie beraštį draugą galėtų būti atmuštas argumentuojant, kad labai daug beraščių dirba pagal darbo sutartis ir moka žymiai didesnius mokesčius. O kodėl darbo santykiams neįvedus fiksuoto mokesčio? Pagal pajamas? Susimokėjau 1000lt ir sau kas mėnesį gaunu tarkim vidutinį mėnesinį DU. Jeigu L. Kernagis uždirbo 90 000lt sumokėjęs 400lt GPM, tai čia tikriausiai normalu? Ar jis beraštis ir keturių šimtų litų sumokėjimas yra vienintelis kelias valstybei gauti bent kiek GPM į biudžetą? Sakyčiau, kad prisdengimas neišsilavinusiais žmonėmis, vytelių pynėjais ir batsiuviais, iškreipia tikrąjį vaizdą.. Kiek yra tokių, kurių pajamos (kažkodėl:)) yra tarp 90 ir 100 000lt.. Galima vardinti ir vardinti tas pačias žinomas pavardes.. Kaip su ponu Vilniaus naujuoju meru? P. Račo straipsnyje apie jį ši tema buvo liesta… Galbūt galite paaiškinti, KODĖL (ir prašau, be tokių argumentų kaip vienitelė galimybė surinkti biudžetui lėšų, smulkaus verslo konkurencingumo skatinimas ir pan..) asmenys dirbantys pagal darbo sutartį ir pagal verslo liudijimą, uždirbdami tas pačias pajamas, valstybei atiduoda ne tiek pat?? Lengvata? Privilegija? Pagalba????

  • J. naivus

   Ir man tas strp užkliuvo. Tai dar kartą patvirtina kad:
   a) to vienintelio kelio iš vis nėr.
   b) kiekvienai šaliai receptas pagal sugedimo laipsnį.
   c) nėr tokio mokslo, kuris suformuluotų kokią įrodomą teoremą šioj – ekonomikos – srityje.

  • mdxacuk

   Man patinka. Naikint ar nenaikint, galima diskutuot, bet kad mokesčius privalo mokėt visi vienodom sąlygom, tai durniui aišku. Jeigu 100 000 patentininkų susimoka per metus 20 mln. (po 200 Lt per metus!!!!), tai iš ko mokomi jų vaikai, kas užmoka už kelius, kuriais jie važinėja, kas sumoka už policiją, gaisrininkus, gydytojus, kurie dirba ir jiems? Maža to, jie dar pavagia ir PVMą už lenkišką mėsą ir visą gariūninį šlamštą, pardavinėjamą be kasos aparatų.

   • nerijus

    Sutinku, kad patentininkai ir visi kiti turi vienodai moketi mokesčius.
    Bet prie ko čia individualios įmonės?

    Įžvelgiu monopolio skatinimą.

    • mdxacuk

     Nematau jokio ryšio tarp monopolio ir įmonės tipo. Jeigu LEO pasiskelbs TŪB, tai nuo to konkurencija nepadidės ir elektra neatpigs. O šiaip mano supratimu individuali įmonė yra grynas nesusipratimas ir tiktai pamišėlis gali rizikuoti ją steigti. Žinau ką sakau, nes esu išbandęs visokias formas dar nuo kooperatyvų laikų. Kažkada buvo šioks toks pateisinimas, nes UAB negalėjo įsteigti vienas žmogus. Bet dabar???? Nebent 10 000 neturi nei grynais, nei natūra. Bet tada jau geriau eit samdiniu į maksimą.

     • Ogis&Co

      Bet jeigu zmogus jau TURI ta ind imone, turejo dar nuo tada, kai nebuvo tokio dalyko, kaip individuali veikla?
      Dirba vienas ar su keliais samdomais?
      Yra tokiu veiklu, kur BUTINAS juridinio asmens statusas.
      Tai kam dabar tas imones stumti butinai i uab?
      Koks tikslas? Maziau konkurencijos rinkoje? Bet darbuotoju ir taip pilna birza… Nesuprantu…

     • nerijus

      Išnaikins smulkiuosius ir liks tik „gigantai“. Pavyzdžių pilna: maxima, senukai, norfa, iki, rimi, a1, altas, ir t.t., ir t.t.
      Kam to reikia?

    • Rimantas

     Patentiinkai patentinkais, o mažiausi mokesčiai gaunasi stambiems UABams. Individualią veikla užsiimantiems ne kas, ypač dėl to, kad iš tų mokesčių realiai kokio sveikatos draudimo nelabai ir gausi.

   • lv

    O taip ateina krizė ir 100000 bedarbių nebegali rasti darbo…
    (va tau ir atsakymas, kas yra verslumas ir asmeninė verslo iniciatyva, kuri tiek individualiai, tiek bendrai (iš)maitina).
    Antra — patentininkų skaičiaus didybė ir sumokamų mokesčių „menkumas“ atiremia į tipišką nežinojimo faktą (kuris taip, sakykime, lietuviškai netrukdo piktintis ir „toli“ siekiančių, egZpertinių išvadų daryti), kad per metus jie turėtų sumokėti mažiausiai 100-144 milijonų (nes verslo liudijimo kaina metams, bendru atveju, negali būti mažesnė, nei 12 MMA * 15%, t.y. 1440 Lt; kai kurios verslo rūšims ji yra ir gerokai didesnė). Ir ką gi tai (sumų nesutapimas) galėtų reikšti? O gi tai, kad ne visus kiaurus metus tas gausus patentininkų būrys dirba, tad ir ne visų metų pajamų mokesčius moka. Nesiimsiu spręsti kas tai per darbai; turbūt sezoniniai, terminuotieji, laikinieji, atsitiktiniai (prie pagrindinių), tačiau tai juk netrukdo „paskaičiuoti“, kad tie šimtas tūkstančių valstybę „stekena“!…
    IĮ yra juridinis asmuo, tad su individualia (konkretaus fizinio asmens) veikla pagal pažymą nereikėtų gretinti (tai labai skirtingi dalykai). Visos verslo ir verslumo formos yra būtinos kaip vanduo; kvaila yra riboti ir taip glebią verslumo iniciatyvą (apie būtinas mokestines lengvatas, skatinimą jau nebekalbu) naikinant/ribojant smulkųjį verslą, nes dar kvailiau bus, kai tie 100000 prie darbo nebe(su)randančio 100000 darbo biržose prisijungs, SODROS skylės valgyt…

  • ko Jūs čia stebitės? visi Lietuvos ekonomistai 1990-95 m. „tobulinosi“ Čikagos mokyklos misionierių kursuose; plg. buvusio G.W. Busho kalbų rašytojo citatą, išreiškiančią viso pasaulio neokonų ekonominės doktrinos esmę: „kam karpyti šen bei ten, jei galima likviduoti 300 socialinių programų per naktį?”

   • J. naivus

    Taigi, giljotina- geriausias vaistas nuo galvos skausmų.

   • Valentinas

    Karoli, ir vėl nesusilaikei? Geriau jau kovok už teisę į pornografiją, rimtesni argumentai gimsta. „Visi Lietuvos ekonomistai“. Nežinojau, kad žinai visus ekonomistus ir žinai, kada kokius kursus lankė. Būtų įdomu sužinoti Aušros Maldeikienės nuomonę, nes ji irgi žino nemažai ekonomistų, aišku ne tiek daug kaip tu.

 • nerijus

  Monopolis

 • G.P.

  Iki ko, lietuviai, mes nusiritome? Kaip gyventi ankščiau mums aiškindavo Sovietų Sąjungos komunistų partija, vėliau – „SSSR Liaudies deputatų suvažiavimas“, o dabar dar viena viršvalstybinė struktūra procentus skaičiuoja…
  Gal jau laikas išties atkurti NEPRIKLAUSOMĄ LIETUVĄ ir išvaikyti transnacionalinių korporacijų statytinius bei vietinius oligarchus – Briuselio, Maskvos, Varšuvos ir Vašingtono statytinius?

  • Gintaras Slavinskas

   Nepyk, bet paklausiu tavęs vistiek. Ar laikai save sveiko proto žmogumi? :)

 • Linas

  gaila,kad daugelyje komentarų nukrypstama nuo A.Račo straipsnelio esminių klausimų.Esmė yra ta,kad Lietuvos dabartiniai valdantieji pasirinko tokį krizės įveikimo būdą:maksimaliai mažinti biudžeto deficitą(o reiškia vartojimą),išlaikyti fiksuotą lito ir euro santykį,santykinai didinti mokesčius(PVM,Sodros ir pelno).Šią minutę pasakyti teisingas ar ne buvo pasirinktas būdas yra neįmanoma,nes niekas net apytikriai neįsivaizduoja atėjusios krizės trukmės ir mastų.Nenoriu būti blogas pranašas,bet sprendžiant iš valst.ir Sodros biudžetų surinkimo dinamikos už sausio ir vasario mėn.problemų dar bus labai ir labai daug.Ryšium su tuo,kas pasakyta,visokios PVM lengvatos,kurioms žalią šviesą uždega EP,Lietuvai yra visai neaktuali tema,kadangi mūsų pasirinktas būdas yra diametraliai priešingas.Aš asmeniškai manau,kad šiam etape su daug kuo galima būtų sutikti su išlyga,kad toliau didinti mokesčių nebegalima kategoriškai ir būtina spręsti įsiskolinimų verslo struktūroms problemą.Vis tik regis,kad sprendžiant pastarąją kito šaltinio,kaip paskolos nėra.P.S.labai gerbiu p.Kuodį,bet jei jis iš tikrųjų pasakė,kad IĮ,VŠĮ,patentai ir verslo liudijimai naikintini,tai čia aš kategoriškai nesutinku.Bėda čia yra nepakankamame reguliavime,kurį daugeliu atvejų sąlygoja korupcija,savo kiemo interesai ir pan.

 • „susivienys pries konservu su liberalais vykdoma politika“ – žinai ką aš tau pasakysiu, nepraustaburne anarchiste Dzina? – palinkėsiu daug guminių kulkų į sėdynę. Pirmiausia išmok korektiškai rašyti, tada dėstyk savo tiesas. Linkiu tau PVM tokio dydžio kaip ir visoms kitoms ūkio šakoms ir jokių lengvatinių autorinių atkyginimų apmokestinimų, primityvi propagandiste.

 • Linas

  to G.P.- čia tai geras.Įdomu,kaip tu tai įsivaizduoji praktiškai?Barikados,bado akcijos,eitynės su transparantais penkiom kalbom,kas nors dar egzotiško?O gal nuolatinis budėjimas prie oligarchų gyvenamųjų rajonų su skanduotėmis?Kas visa tai finansuotų?Galų gale,kas ateitų jų vieton?Gal vaišvilos,ozolai,donskiai?O gal veikėjai tipo Balsienės,Burbos,Oželio ar Murzos?

 • G.P.

  p. Gintarui Slavinskui.

  Kai 1980-1984 sakydavau, jog Lietuva po keliolikos metų atsiskirs nuo SSSR ir bus nepriklausoma, daugelis taip pat abejojo mano „sveiku protu“.
  Taigi visai nepykstu dėl Jūsų suformuluoto klausimo mano kuklios personos atžvilgiu :)

 • G.P.

  p. Linui

  Lietuvą šiandien valdo ne LR Konstitucijoje suverenu vadinama tauta (per savo išrinktus atstovus), o grupelė oligarchų, kurie, perfrazuojant senelį Aristotelį, veikia ne bendros naudos labui, o savo savanaudiškų interesų tenkinimui.
  Kitaip sakant, visos sisteminės Lietuvos partijos yra finansuojamos iš tų pačių oligarchinių šaltinių. Taigi realiai valdo „užkulisiuose“ sėdintys pinigingi veikėjai, kuriems visiškai vienodai kokia vyriausybė – kirkilų, kubilių, mazuronių ar dar kokių jonaičių irgi petraičių – bus valdžioje. Kitaip sakant, viskas nupirkta ir visi papirkti…
  Taigi tai, ką mes vadiname „demokratija“, iš tiesų yra žodis su pavogta pirmine esme. Nes tokia valdymo sistema, kuri šiandien egzistuoja Lietuvoje, yra grynų gryniausia oligarchija, kuri, siekiant mulkinti žmones, ir toliau užsispyrusiai vadinama demokratija.
  Panašias mintis, tik kiek švelnesne forma, yra išsakęs ir p. Kęstutis Čilinskas, kuomet atsisakė dalyvauti prezidento rinkimuose. Jo motto buvo paprastas – joks prezidentas nesugebės nieko padaryti, nes reikia esminių sisteminių permainų.
  Kokios tos sisteminės permainos? Tai būtų ilga šneka ir neturiu nei laiko, bei noro čia apie tai rašyti.
  O atsakydamas į Jūsų klausimą „kaip tu įsivaizduoji praktiškai?“, pasakysiu tik tiek: serganti visuomenė (tokia šiandien yra Lietuva), kaip ir bet kuris sergantis organizmas visgi turi tam tikrą imuninę sistemą. Imuninė sistema instinktyviai ginasi nuo ligos. O tie gynybos būdai būna patys įvairiausi – priklausomai nuo geopolitinės situacijos, mentaliteto, tradicijų ir t.t. Šiandien aš dar negaliu atsakyti „KAIP tas įvyks“, nes nelaikau savęs pranašu ar aiškiaregiu. Tačiau akivaizdu viena – susikaupus kritinei masei, įvyksta sprogimas. Tokie fizikos dėsniai, kurie galioja visur.

 • Regis

  Valentinai, kiek suprantu esi pakankamai arti verslo. Todėl negaliu nesusilaikyt pakomentuot tavo nuomonės, kad reikia gyvent pagal pajamas / išlaidas. Šiaip viskas teisingai iš esmės su vienu bet.

  „Tarkime tu arba tavo tėvai pamatote, kad išleidžiate daugiau nei uždirbate. Mažinti išlaidas būtų niekingas Čikagos modelis. Daugiau uždirbti kaip ir neišeina, nes nesate prakeikti kapitalistai. Siūlau imti paskolą iš banko ir gyventi toliau už skolintus pinigus.“

  Tarkime ta šeima turi namą. Staiga po truputi pradeda imti lūžinėti namo stogas. Su kiekvienu mėnesiu šeima patiria vis daugiau nuostolių dėl vandens sugadinto turto ir prarastos šilumos pro netvarkingą stogą. Pinigų remontui sąskaitoje nėra. Ką pats darytum? Manau eitum į banką paimtum paskolą ir susitvarkytum stogą. Tai ką daro kitos šalis iš pirmo žvilgsnio tiesiog gyvena ne pagal pajamas. Jeigu atidžiau panagrinėtume – tai bando lopyti skyles per kurias bus prarandami pinigai. Šiandien jie pasiskolins pinigų ir parems verslą ir taip neleis jam bankrutuoti, rytoj jiems tas pats verslas per mokesčius suneš tuos pačius pinigus, vietoj to, kad valstybei tektų mokėt bedarbiams pašalpas ir turėt riestainio skylę mokesčių pavidalu iš konkretaus verslo.

  Elementari taisyklė, jeigu tu matai, kaip uždirbti ar sutaupyti 1000 lt į mėnesį, ypatingai jeigu ta suma kas mėnesį didėja, tai jeigu tu pats neturi pinigų tai pasiskolink ir mokėk bankui kas mėnesį po 100-300 lt ir taip gausi papildomas pajamas (sutaupysi per išlaidas).

  Dėl Lietuvos ir Airijos, tai čia yra vienas esminis skirtumas. Lietuvos biudžetui 100 tūkst. bedarbių kainuoja dešimtimis kartu pigiau negu tai kainuotų Airijai. Pirmiausiai dėl bedarbio pašalpos skirtumo, antra dėl skirtingos sukuriamos pridėtinės vertės. Todėl Airija skolinasi kiek gali, o Kubilius labai ramiai žiūri į tai, kad rytoj bus nebe 10, o visi 15% bedarbystės. Iš principo, kaip konservatoriai jie vykdo savo politiką, viskas normalu ir teisinga. Tiesa matyt labai lengvai tikisi suvaldyt tuos 15% bedarbių. Prisipirks vandens patrankų, guminių kulkų, padidins spec. tarnybom finansavimą, pasodins parų kokį profsąjungos lyderį ir pakankamai komfortiškai su švediškų bankų pagalba sėdės valdžioje. Kodėl gi ne.. Irgi variantas.

  • Gintaras Slavinskas

   Bet kodėl nepamąstai apie tai, kad krizė yra globali? Kas bus tokiu atveju, jei globalinė krizė nesibaigs, o paskolintus kreditus reikės gražinti ir nebus iš kur… Tada dar skolinsimės??? Sutikčiau su tavo siūlomomis įdėjom tik tuo atveju, jei krizė būtų vietinės reikšmės, o dabar tavo siūlomi metodai panašūs į agonijos pratęsimą metams ar dviems į priekį ir tada jau totalų valstybės žlugimą.

   • Regis

    O kur pats pamatei mano siūlomas idėjas?

    Tiesiog norėjau pasakyt ir tą visi puikiausiai žino ir supranta, kad kai kuriais atvejais tam, kad išvengtum žymiai didesnių nuostolių ir / ar gautum papildomas pajamas tiesiog būtina skolintis. Tik tiek. Bet tai nereiškia, kad reikia skolintis ir pravalgyti tuos pinigus kaip Valentinas gerai pasakė.

    Beje o kas yra agonija? 15-20% bedarbių, sugriuvus NT rinka, prasiskolinęs verslas ir gyventojai ir t.t. tai čia kas, bėgimas NUO agonijos?

    • Gintaras Slavinskas

     Na su agonija tai tikrai persūdžiau praeitame komentare. Aš tiesiog norėjau pasakyti tai, jog skolintis reikia su saiku, o Airija, čia jau grynai mano asmeninė nuomonė, skolinasi tikrai daugiau nei derėtų.

 • Valentinas

  Regi, absoliučiai sutinku su tavo pavyzdžiu. Skolintis reikia ten kur rezultate užlpytum skyles pro kurias teka pinigai (pvz. renovacija) arba uždirbtum daugiau (produktyvomo didinimas, inovacijos, eksporto skatinimas). Kaip suprantu, vyriausybė, gal ir kerėpliškai, bet taip ir daro. Tuo tarpu vyriasybės kritikai, kurie šneka, kad reikia skatingi ekonomiką skolinantis nesupranta, kad tokiu būdu mes paskatinsime importą. Vėl pirksime plazminius telikus, naujas mašinas ir panašiai. Gausis, kad pasiskolinsime pinigų, juos išleisime, o mūsų vaikai atidavinės skolas. Skatinti verslą tokiojo formoje kaip yra dabar negalima, nes pas mus susiformavo labai daug vėžinių verslo rūšių t.y. tokie verslai, kurie nebūtų susiformavę jei ne neadekvačios finansavimo sąlygos. Todėl neišvengiamai turės išmirti labai daug firmų, kurios prekiauja užsienio produkcija: automobiliai, telikai, turizmas, prabangos prekės, ir t.t. Visa tai yra darbo vietos ir mokami mokesčiai. Neišvengiamai šių darbo vietų mažės, didės bedarbystė, surenkami PVM ir GPM mažės. Tą visi supranta tame tarpe turbūt ir vyriausybė. Bet jeigu tu nori pagydyti vėžį, tu jį išpjauni arba išnuodiji. Ir jokiu būdu nemaitini jo, nes maitinamas vėžys veda į mirtį.

  • Regis

   Šioje vietoje aš labai tikiuosi, kad mūsų vyriausybėje yra šviesių protų, kad labai aiškiai pamatyt tas vietas kurias šiandien galima „pamaitint“ pinigais ir rytoj tikėtis arba sutaupymų, arba pajamų. Labai tikiuosi. Mums belieka tiktai burti iš kavos tirščių. Taip renovacija viena iš šių sričių. Tačiau šį procesą reikia labai skaidriai kontroliuoti. Bijau (teko susidurti), kad nesąžiningi verslininkai per fiktyvius konkursus, blogą darbų kokybę, medžiagų vagystes ir t.t. išplaus tiek valstybės, tiek pačių gyventojų pinigus. Ir kaip gerai pastebėjai kažkas už tai prisipirks visokių „naujajam lietuviui“ privalomų žaisliukų.

   Apskritai su verslo skatinimu smarkiai vėluojama.. Pagyvensim pamatysim, kaip valdantieji sugebės kovoti su recesija.

   • J. naivus

    3. Visur pilna prezidento B. Obamos kalbų ir pareiškimų: „tai pabaigos pradžia“, primenanti Marijono Mikutavičiaus dainos žodžius : „pradėkim iš naujo“. O atrodo reikės pradėti iš naujo, nes po pirmo didžiauso žmonijos istorijoje beveik 800 milijardų dolerių ekonomikos gelbėjimo plano, iškarto pradėta kalbėti apie antrojo ekonomikos stimuliavimo paketo būtinybę.

    Atrodo, kad verslas atrado naujas rinkas – ne gaminti prekes ar teikti paslaugas, o parduoti vyriausybei viltį už gaunamus milijardus išlaikyti darbo vietas.

    Amerikos automobilių gamintojai gruodžio mėnesį gavo iš vyriausybės 17 milijardų dolerių paskolą, o vasarį dar papildomai prašo 21.6 milijardo dolerių. Tai padėtų išsaugoti šimtus tūkstančių darbo vietų, nors nepaisant paramos ir siekiant mažinti išlaidas bus atleista apie 50 tūkstančių darbuotojų.
    …………..
    Taip vakar parašė iš JAV vienas ne iš pačių kvailiausių…. Antrojoje pastraipoje – esmė?

    • Valentinas

     Amerikoje plačiai nuskambėjo faktas, kad automibilių gigantų vadovai atvyko į Vašingtoną kaulyti pinigų kompnijų verslo klasės lėktuvais.
     Apskritai riba tarp to, kad reikia gelbėti verslą ir gelbėti blogą vadovavimmą bei mokesčių mokėtojų pinigais taisyti privačias klaidas Amerijoe yra labai neryški. O juk nuo to ar pavyks teisingai panaudoti stimuliavimo pinigus priklauso ne tik Amerikos, bet ir viso pasaulio ekonomikos atsigavimas.

     • Regis

      Valentinai galvoji, kad be tų valstybės milijardų vadovai nustos skraidyt kompanijų verslo klasės lėktuvais. Kaip gyveno savo gyvenimą taip ir gyvens. Taip sumažės atlyginimas ir premijos nuo pvz. 10 mln. iki kokių kuklių 6 mnl. $. Nu ir ką? Visi supranta, kad ant kortos pastatyta tūkstančiai paprastų piliečių ir mokesčiai valstybei. Uždarys gamyklą, didžiausius nuostolius patirs valstybė. Savininkai ir vadybininkai susiras ką veikt, galų gale nebadaus. Savininkams visada yra kelias mažint kaštus mažinant gamybą ir paleidžiant darbuotojus į gatvę. Niekas nesako, kad dabar reikia mėtytis pinigais, bet ramiai žiūrėt kaip įmonės krenta pakirstos krizės mažu mažiausiais nešeimininkiška. Kiekviena nors kiek pelningai dirbanti įmonė tai mokesčiai valstybei ir mažesnis galvos skausmas dėl bedarbių. O iš savininkų paimt pinigus yra kiti būdai – NT mokestis, prabangos mokestis, dividendų etc. mokesčiai.

     • romas

      Regi,
      NT mokestis gali būti renkamas tik tada, jei renkamas iš visų. Niekas negalės nustatyti nuo kurio dydžio jį reikia pradėti mokėti. Jei reikės mokėti atsižvelgiant į pajamų deklaracijas, tai visas nekilnojamas turtas bus perregistruotas pensininkams ir valkatoms. Jei mėginsim nustatyti asmens turtingumą pagal turto vertę, didelė Vilniaus gyventojų dalis turės atiduoti visą savo atlyginimą, norėdami tą mokestį sumokėti.Kad nesusidarytų klaidingas įspūdis, laikau tą mokestį reikalingu. Bet manau ne laikas jam dabar. Jei jis bus įvedinėjamas, reikia apmokestinti visus ir tuo pačiu mažinti kitus mokesčius. Taip pat tas mokestis turėtų likti savivaldybėse ir padėti spręsti vietines problemas.
      Dividendus jau apmokestino. Investuotojai sako, kad trauksis iš rinkos, nes mokesčiai atrodo per dideli.

   • Valentinas

    Regi, kad pas mus įvyks „Olia lia renovacija“ aš neabejoju. Kitaip mes nemokame. Tačiau, kad nors įvyktų. :)

   • romas

    Regi,
    lietuvių nepavyks perauklėti greitai. Otkatai yra nacionalinė vertybė, kaip kryždirbystė. Anot kai kurių istorinių šaltinių, kad tauta pasikeisti reikia keturiasdešimt metų pasivaikščioti po dykumą. Sprendžiant iš požymių, esam priėję dykumos kraštą.
    Jei rimtai, tai ir su otkatais, ir neskaidrumais tie pinigai rinkoje atsiras. Aišku, akmens vatos išeis mažiau nupirkti, bet tikėkimės koks otkato gavėjas irgi namą statysis kur paežerėje ir taip leis gyvuoti Matuizų plytinei.

    • Regis

     Nežinau kaip tau, bet man nuo frazės „tai ir su otkatais, ir neskaidrumais tie pinigai rinkoje atsiras“ tikrai nėra ramiau. Neesam tiek turtingi, kad barstytume pinigus su ta mintim, kad juos vis tiek kas nors paims ir už juos ką nors nusipirks, o ten žiūrėk bent PVM’as valstybei sugrįš…

     Visgi tas skolintas lėšas reikės gražint ir dar kai kuriais atvejais su labai dideliais procentais. Iš dabartinės valdžios norisi kiek įmanoma geresnio tų pinigų panaudojimo, o ne išsidalinimo tarp savų. Pagyvensim, pamatysim bent kol kas kiek matau iš Kubiliaus povyzos BVP kritimas, darbo vietų mažėjimas jam didelio galvos skausmo nekelia, bet jau tokio kokį sukelia nesubalansuotas biudžetas..

 • romas

  Kaip tuos lietuvius nuskaidrinti? Neatsistos Kreivys su Kubilium prie kiekvieno ir neprivers lėšų nešvaistyti. Lietuva yra tokia, kokia yra. Labai lengva apkaltinti valdžią dėl visų bėdų. Pati didžiausia Lietuvos bėda esam mes patys. Trūksta darbo vietų dėlto, kad esam neverslūs, per daug pensininkų, nes negimdėm pakankamai vaikų savo laiku, prasiskolinom dėl to, kad buvom neišmintingi, vagiam ir esam korumpuoti dėl auklėjimo spragų. Kas yra valdžia? Valdžia yra mano kaimynas, dirbantis valstybės tarnyboje. Jis nuėjęs į darbą elgiasi durnai dėl blogo įstatymų žinojimo, dėl durnų įstatymų, arba piktybiškai, norėdamas otkato. Jei pats žinau ir nepriduodu jo STT, esu jo bendrininkas. Bet nepriduodu, nes būčiau pasmerktas kitų kaimynų (nepriimta skųsti). O ir skundimas gali nepadėti, nes kaimynas gal ką kam iš STT „gero“ ne pagal įstatymus padarė, arba jis yra trečios eilės rajono prokuroro švogeris. Ir šiaip pats sau prieštaraujat. Iš vienos pusės sakot, kad reikia skatinti pasiskolinus, iš kitos, kad greičiausiai išvogs ir valdžia nesugebės kontroliuoti. Geriau yra tiesiog prisipažinti, kad nepatinka valdžia emociškai. Mes juk mylim arba nekenčiam savo vadų be jokio pagrindo dažniausiai. Tuo požiūriu lietuvių tauta panaši į nebrandžią panelę. Juk ranką prie širdies pridėjus vistiek mums mieliausi tie, kurie ilgiausiai valdė (pirma meilė).

  • Regis

   pala pala pala :) įsibėgėjai čia su apibendrinimais.
   Pirmiausia skolintis reikia tada kai matai, kad kažkur su skolintų pinigų pagalba įgyvendinsi tam tikras priemones kurios tau leis dabar ir ateityje išvengt didesnių nuostolių ir / ar tos priemonės atneš papildomas pajamas. Tai nereiškia, kad skolintus pinigus reikia paleist saliutams (nors turizmo skatinimas irgi viena iš vietų kuri krizės metu gali atnešt pajamas) arba imt ir statyt naujus ministerijų pastatus ir pan. Todėl pati sąvoka „skolinimasis“ nėra nei bloga nei gera, kai nežinoma dėl ko tai daroma.
   Antra. Pilnai gali būti, kad Airijos atveju airiai turi tokių vietų kurias reikia skubiai „gelbėt“ ir joms finansuoti reikia pakankamai daug lėšų, kas Airijos biudžeto deficitą daro labai didelį. Mūsų valdantieji gi, tokių vietų dabar Lietuvoje nemato, todėl nesiskolina ir nemato reikalo skolintis ir pinigų paleist vėjais. Maža to kaip minėjau pilnai gali būti, kad atskirų sričių gelbėjimas tiesiog nenaudingas – tai, kad tos sritys bankrutuos ir žmonės išeis į gatves, firmos ir tie patys žmonės nemokės mokesčių yra mažesnė blogybė. Gali būti, kad tokias sritis tiesiog per brangu „gelbėt“ arba apskritai neįmanoma. Pvz. NT rinka.
   Trečia. Visada pasisakiau prieš emocinį valdžios ir viso kito vertinimą. Diskutuojam, mąstom ir bandom suprast reikalą iš esmės. Todėl tikrai konservatorių ar valdančiųjų nevertinu emociškai (bent stengiuosi) kaip ir socialdemokratų ar Fronto etc.
   Ketvirta. Jeigu jau tave išrinko į valdžią tą pačią dieną pamiršk tą euforiją ir suprask, kad pradedi dirbt nuo pirmos dienos ir, kad tavo visus sprendimus stebės ir draugai, ir priešai, ir neutralūs (supaprastintai pasakius). Nepatinka tokios žaidimo taisyklės – sėdėk namuose ir rašyk komentarus ar memuarus. Jeigu dirbsi gerai, pilnai gali būti nieks garsiai nepagirs, jeigu atvirkščiai mals į miltus beveik visi. Kas be ko draugai laikys „frontą“. Taip, kad nereikia pasakų apie panelės meiles.
   Penkta. Pilnai sutinku su pačiu dėl to, kad retas iš mūsų atsilaikytų nuo pirmų pasitaikiusių valdžios pagundų. Maža to didesnė dalis nepriklausomų žurnalistų pačią pirmą dieną pelningai parduotų savo nekaltybę. Ką padarysi, ką siūlai? Paimt ir lietuvių tautai tiesiog išsiskirstyt į rytus ar vakarus? Esam tokie kokie esam. Aš manau einam į priekį, gal nepakankamai greitai, bet einam.
   Šešta. Nuo ko pradėjom :). Mano nuomone pastatų renovacija turi būti labai gerai apgalvotas procesas. Gerai apgalvotas ne todėl, kad sugalvot kaip pinigus išvogt, o taip, kad su mažiausiomis sąnaudomis pasiekt maksimalų rezultatą. Tas pats sienų šiltinimas atskirais atvejais gali visiškai neapsimokėti, kad ir kaip naujai ir maloniai atrodytų namas su apšiltintomis sienomis.
   Septinta. Baigiam :)

   • J. naivus

    Septinta prim:)
    Tam mums reiktų striuko buko vokietuko.
    Bent jau renovacijai ir nebūtinai, jog masteliu tai primena Adolfo autobanus…
    Grybo gatvėje vieną namą renovavo prieš du metus – kai truko darbo jėgos – vokiečių firma. Pigiau, skaidriau ir akuratiškiau

 • Slyvanosis

  ES leidžia taikyti lengvatinius PVM tarifus, o Lietuvos valdžia bijo „iškreipti“ rinką…
  Tradicinės orientacijos ekonomikos ekspertai ir specialistai, kurių klauso „valdžia“, nesugalvojo kitokio būdo papildyti kiaurą biudžetą kitaip, kaip tik mdidinti mokesčius, taip pat ir PVM. Iš tiesų, skirtingi PVM tarifai atskiroms prekių grupėms rinkos neiškraipo. Tiesiog pasikeičia šio mokesčio surinkimo mechanizmas. PVM lengvatos užkrauna papildomą darbą mokesčių administratoriams, nes gaminantiems „lengvatinę“ prekę, už gamybos komponentus dažniausiai reikia mokėti „normalų“ PVM, o skirtumą kompensuoti iš biudžeto (dažniausiai užskaitomis). Iš dalies dabar prasidėjęs vajus „Pirk prekę lietuvišką“ yra nukreiptas prie Lietuvos eksportuotojus, nes jie prekiauja 0% PVM tarifu ir visą sumokėtą Lietuvos tiekėjams mokestį susigrąžina.
  Tačiau PVM lengvatos savyje slepia vieną labai svarbią galimybę: išjudinti ir „įsukti“ „lengvatinių“ prekių bei paslaugų apyvartą. Lietuvos finansus ir mokesčius valdantys užsispyrėliai nenori matyti, kad nemenka dalis Suvalkijos, Dzūkijos, Vilniaus ir Kauno apylinkių gyventojų jau vyksta pirkti maisto ir buities prekių į broliškąją Lenkiją. Blogas ženklas ne tik maximoms, norfoms, bet ir Lietuvos biudžetui… Nusiimkite popierėlių skaitymui skirtus akinius, ponai finansų strategai…

 • Linas

  gerb.G.P.Su viskuo sutinku,ber vis tik,ką galima padaryti praktiškai?Va ir K.Čilinskas ten pat:reikia esminių sisteminių permainų.Na nebus čia jokių permainų,jeigu tokie kaip Čilinskas jau plaunasi rankas,atseit,nieko negalima padaryti.Iš principo nėra kito kelio,kaip žmonių pasitikėjimo per rinkimus užsitarnavimas.Labai abejoju,kad veiksmai a-la sausio 16d.įvykiai iš esmės ką nors pakeistų.O samprotavimai apie sergančius organizmus,imunines sistemas ir pan.primena diskusijas apie pienių vyną ar blakstienų užkietėjimą.

 • Linas

  romui.Pateisinti nieko neveikimą galima be galo ilgai ir naudojant įvairiausią argumentaciją.Čia aš apie nuolat atidėliojamą NT mokestį.Jeigu yra tokia pasaulinė praktika,o valst.biudžetui trūksta pajamų,jokių kitų rimtų priežasčių nėra.Yra tik asmeniniai interesai.Be abejo,reikalingas politinis sprendimas.Šiandien jį priimti nėra kam,nes čia sutinku su G.P.Lietuvą valdo oligarchai ir jų statytiniai.Bet tokį sprendimą anksčiau ar vėliau priimti reikės,nes galimas socialinis sprogimas jau pakankamai arti.Prielaida,kad NT mokestį būtinai turi mokėti absoliučiai visi,turintys bent kiek NT iš viso absurdiška.Panašūs išvedžiojimai turi aiškiai užsąkomąjį pobūdį.