Permainų koalicija: pirmosios kregždės.

Būsimasis socialinės apsaugos ir darbo ministras R.Dagys ketvirtadienį viešai išsitarė, kad konservatoriai planuoja suvienodinti gyventojų pajamų, pelno ir pridėtinės vertės mokesčius.

…lyg atsakydamas į mano ką tik užduotus klausimus…

Tiesa, kalbėjo šiek tiek atsargiai ir painiai – iš pradžių gynėsi, kad mokesčiai jokiu būdu nebus didinami, o paskui jau kalbėjo apie suvienodinimą.

Gali būti sunku, nes jie teks suvienodinti nedidinant, reiškia, reikės mažinti: pajamų mokestis nuo autorinių ir pelno mokestis – 15 proc., PVM – 18 proc., gyventojų pajamų – 24 proc.

Bet mažinti neišeis, nes pajamos iš mokesčių, kuriems taikomas didžiausias tarifas (PVM ir gyventojų pajamų) sudaro daugiau nei pusę (apie 15,5 mlrd. litų) visų nacionalinio biudžeto pajamų. Tuo tarpu pajamos iš mažiausią tarifą turinčių (pelno mokestis ir autorinis) – vos dešimtadalį (apie 3 mlrd. litų).

Išvada – turim didinti. O tai reiškia, kad R.Dagys, švelniai tariant, suklydo pats ir suklaidino žiūrovus.

Bet jį pataisė A.Kubilius, kuris šiandien kalbėdamas per Lietuvos radiją, taip pat kalbėjo apie mokesčių suvienodinimą ir paminėjo Slovakijos pavyzdį, kuri 2007 metais taip ir padarė – visiems pagrindiniams mokesčiams nustatė 19 proc. tarifą.

Jei konservatoriai tai ir planuoja, puiku. Ir teisinga. Ir turėtų duoti efektą – šiek tiek išaugtų pajamos iš PVM, dar šiek tiek prisidėtų iš pelno mokesčio, pajamos iš gyventojų pajamų mokesčio galbūt kiek sumažėtų, nors ir tai nebūtinai – atsirastų didesnė paskata išeiti iš pogrindžio, nebebūtų manipuliuojama su autorinėmis sutartimis, žodžiu, efektas galėtų būti net teigiamas.

Klausimas tik, ką apie šiuos planus pasakys koalicijos partneriai ir mokesčių apskritai beveik nepripažįstantis LLRI, kuris ketina deleguoti savo atstovą į Vyriausybę?

O ką pasakys A.Valinsko vardo judėjimas, kai jiems bus pasiūlyta patiems pasididinti mokesčius nuo gaunamų pajamų? Tikriausiai sutiks, nes juk ateina į Seimą tarnauti valstybei, o ne ją savintis, kaip patys sakė.

A.Kubilius Lietuvos radijuje teigiamai atsakė ir į dar vieną klausimą, kurį aš kėliau: dėl PVM lengvatų šildymui. Šiuo klausimu mes, pasirodo, visiškai sutariame: visų remti nereikia, galima tik tuos, kurie patys neišgali.

Žodžiais sutariame, klausimas, kaip bus su darbais.

Bet vis tiek gerai.

Tegul ir popierinės, bet jau pirmosios kregždės. Kad partneriai sparnų nepakirptų…

(5 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...