Mokesčių reforma miršta negimusi?

Savaitraštis 15min 2013 05 03

************************

Esu nepataisomas optimistas. Pamenu, kai 2008-aisiais rinkimus laimėjo konservatoriai, tikėjausi, kad bent jau žiniasklaidoje, tai yra, toje srityje, kuri man tada labiausiai rūpėjo, bus daugiau skaidrumo ir mažiau korupcijos. Viskas baigėsi tuo, kad vienas Kembridžo auklėtinis prieš pat rinkimus papirkinėjo žiniasklaidą, o visa TS-LKD savo rinkimų agitaciją vykdė valstybės įmonės lėšomis per jiems be jokio konkurso dirbusią viešųjų ryšių bendrovę.

Dabar vėl tas pats: tikėjausi, kad socialdemokratai iš tiesų imsis mokesčių reformos ir pabandys iš tiesų įgyvendinti solidarumo ir teisingumo principus bei išsrėbti tą jovalą, kurį ignoravo prieš juos buvę valdžioje.

Panašu, kad viltis teks atdėti dar mažiausiai ketveriems metams, nes tai, kas viešai buvo paskelbta apie A.Butkevičiaus sudarytos mokesčių reformos darbo grupės siūlymus, neprimena nei solidarumo, nei teisingumo, nei pagaliau reformos. Tiesa, šiek tiek panašu į socializmą.

Pastarąjį ypač primena siūlymai vėl sujungti privalomojo sveikatos draudimo mokestį su gyventojų pajamų mokesčiu, kas iš esmės reikštų, jog jokio draudimo nė kvapo nebeliktų (nors to kvapo, tiesa, ir dabar nedaug buvo), o sveikatos apsauga būtų apmokama pagal kažkada taip ir neįgyvendintą principą: iš kiekvieno pagal galimybes, kiekvienam – pagal poreikius.

Socializmu kvepia ir darbo grupės siūlymai dėl PVM lengvatų: ji iš esmės kaip ir prieš jas, bet ne visai. Nes juk tarp lygių socializme visada yra lygesnių. Šiuo atveju tai viešbučiai ir gal net pats darbo grupės vadovas S.Jakeliūnas, tikriausiai gyvenantis daugiabutyje ir todėl manantis, kad PVM lengvata šildymui yra gal ir ne visai gera, bet atsisakyti jos nereikėtų. Nes premjeras A.Butkevičius į Turniškes, atrodo, taip pat dar neišsikėlė.

Socializmo dvasia alsuoja ir S.Jakeliūno pasvarstymai apie antros pakopos pensijų fondus, kuriuos darbo grupės vadovo nuomone, iš viso reikia naikinti. Negirdėjau, ką S.Jakeliūnas siūlo daryti su tuose fonduose sukauptomis lėšomis, bet turiu įtarimą, kad pagal bendrą darbo grupės logiką, jas tikriausiai reikėtų perkelti į “Sodrą”. O po to padalinti visiems po lygiai.

Tiesa, socializmas ir solidarumas čia atrodo ir baigiasi, nes kiti pasiūlymai, pavyzdžiui, dėl palūkanų apmokestinimo nuo 10 tūkstančių litų ar “Sodros” lubos nuo maždaug 7500 litų, rodo, kad A.Butkevičiaus socialdemokratai orientuojasi į savo patriarcho A.Brazausko socialdemokratijos modelį, kurio taikinys – lengvesnis gyvenimas tiems, kurie uždirba ne mažiau 20 000 ir banke laiko daugiau, nei kompensuojama pagal indėlių draudimo įstatymą.

Kai kas, žinoma, gali prieštarauti sakydami, jog tikrai socialdemokratinis yra siūlymas mažinti neapmokestinamą pajamų dydį mažesnes pajamas gaunantiems asmenims. Taip galėtų būti, jei ne čia pat esantis siūlymas didinti gyventojų pajamų mokestį, nes juk reikės kažkaip finansuoti bazinę pensiją, kurią mokėti darbo grupė siūlo iš biudžeto. Tai kur čia ta reali nauda tam žmogui, jei NPD didės kartu su GMP tarifu?

O įdomiausia tai vis dėlto yra tai, kad pripažindamas, kad jų siūlomų “reformų” kaina yra maždaug 1 milijardas litų, S.Jakeliūnas nė pusę lūpų neužsimena, kas vis dėlto už tai mokės. Nes nekilnojamojo turto mokestis kol kas nesvarstytas, o apie 100 000 ūkininkų, “vargšų” advokatų, notarų ir antstolių solidarų apmokestinimą – iš vis nė žodžio.

Bet vis dar esu optimistas. Palauksiu dar ketverius metus.

(3 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...