Europos Sąjunga bibliotekų neremia

Ko šiandien labiau reikia Lietuvai – gerų bibliotekų ar vandens atrakcionų parko?

Bibliotekininkai sako, kad bibliotekų ir net protestuoja pasitikdami lankytojus prie žvakių, skųsdamiesi, kad valdžia visiškai neskiria lėšų naujoms knygoms įsigyti.

Valdžia ginasi ir trečiadienį, lyg atsiliepdama bibliotekininkų aimanas, skyrė šalies bibliotekoms net 1,5 milijono litų vertės kompiuterinės įrangos. Gal ir teisingai: juk technologijų amžiuje gyvename, kuriame knygos pamažu tampa praeities atgyvena. Tiesa, Lietuvoje jos vis dar turi šiokių tokių privalumų prieš kompiuterius – jas iš bibliotekos galima parsinešti namo, o kompiuterių visiems neužteks. Be to, kitas net ir parsinešęs nežinos, ką su juo daryti – juk internetu, kaip rodo paskutiniai duomenys naudojasi vos augiau nei dešimtadalis sparčiai modernėjančios Lietuvos gyventojų.

O štai vandens atrakcionų parku naudotis didelio mokslo nereikia – jis visiems prieinamas ir suprantamas.

Todėl turbūt jo ir reikia Lietuvai labiau nei bibliotekų su naujomis knygomis.

Tačiau kadangi pastatyti vandens parką kainuoja daugiau nei nupirkti naujų knygų bibliotekoms, čia reikalingi, cituojant klasikus „neordinarūs sprendimai“.

Ūkio ministerija tokį surado – vandens parko statyba bus finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tokiai idėjai jau pritarė ministerijos Turizmo projektų atrankos komitetas, rekomendavęs skirti vandens atrakcionų parko statybai 33,6 milijono litų ES Struktūrinių fondų paramos.

Viskas vieša ir atvira, jokios korupcijos. Na gal tik nelemtas sutapimas, jog lėšas parko statybai administruos Druskininkų savivaldybė, kuriai vadovauja Ričardas Malinauskas priklausantis valdančiajai Socialdemokratų partijai.

Tai pačiai partijai priklauso ir Šiaulių meras Vytautas Juškus. Ir taip pat visiškai atsitiktinai Šiaulių savivaldybei jau minėtas Ūkio ministerijos komitetas rekomendavo skirti 41,6 milijono litų multifunkcinio sporto ir pramogų komplekso statybai.

Viskas skaidru ir teisinga, nes Šiauliams tokio komplekso verkiant reikia – turės kur šiauliečiai savo energiją išlieti, užuot NATO kariūnams snukius daužę.

Tiesa, tokio komplekso reikėtų ir Panevėžiui, Kaunui galbūt Klaipėdai, bet taip jau nelemtai sutapo, kad merais ten dirba ne socialdemokratai. Gal kada nors vėliau.

Tiesa, jei Ūkio ministerijos komitetai dirbs tokiais tempais, kaip iki šiol, „vėliau“ gali ir nebebūti. Problema ta, kad per du mėnesius ministerija jau spėjo paskirstyti beveik ketvirtadalį visų 2004-2006 metams ES numatytų skirti lėšų turizmo paslaugoms ir infrastruktūrai gerinti.

Druskininkams, beje, šioje srityje ypatingai pasisekė – beveik 11 milijonų litų Ūkio ministro įsakymu buvo skirta senųjų Druskininkų gydyklų pastatų rekonstrukcijai įkuriant juose 178 vietų 3 žvaigždučių viešbutį su restoranu, kavinėmis, barais, konferencijų salėmis, bei boulingo takeliais. O dar 3 milijonus litų rekomenduota skirti „Draugystės“ sanatorijai teikiamų paslaugų spektrui išplėsti ir jų kokybei pagerinti.

Ostapas Benderis iš „Dvylikos kėdžių“ tikriausiai neišvertų ir pradėtų svaičioti apie Naujuosius Vasiukus. Aš nuo tokių komentarų susilaikysiu – pagaliau, juk ne tik Druskininkams taip sekasi.

Vilniui taip pat šis tas kliuvo – antai „Stiklių“ viešbučiui nubyrės 3,5 milijono litų Zavyšų rūmams rekonstruoti ir viešbučiui jame įrengti.

Trakų rajonui taip pat pasisekė – bendrovė „Lausna“ iš ES Struktūrinių fondų turėtų gauti 2,6 milijono litų poilsiavietei išplėsti ir rekonstruoti.

Ir Palanga nabuvo pamiršta – poilsio namų „Marios“ plėtrai bendrovė „Arja“ iš ES gaus beveik 2,4 milijono litų. Už juos statys naujus kotedžus, sutvarkys teritoriją, įrengs krepšinio aikštelę ir dar teniso kortus.

Negaila juk – bendrovė gera, per Prezidento rinkimus parėmė Česlovą Juršėną 2 tūkstančiais litų. Beje, vadovauja tai bendrovei toks Juozapas Budrikis, aktyviai agituojantis už Valdovų rūmų atstatymą. Sutapimas, bet asmuo tokiu pat vardu ir pavarde kažkada buvo vienas iš tada pensininko Algirdo Brazausko fondo steigėjų ir šio fondo pirmininko pavaduotoju.

Juk viskas skaidru ir „vsio zakonno“.

Tik štai naujoms knygoms pinigų nėra. Nes ES Struktūriniai fondai paramos bibliotekoms nenumato, bet to, ir naudos, iš jų, tiesą pasakius, jokios.

O į naujus viešbučius, restauruotas gydyklas, boulingo takelius, teniso kortus ir vandens atrakcionų parką investuotos lėšos žada papildomas pajamas į biudžetą. Tiesa, tai nebūtinai bus valstybės biudžetas.

Štai Jums ir atsakymas, ko Lietuvai labiau reikia.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...