Apie „socialinį tinklą“

Dar prieš išvažiuojamt atostogų R.Čičelis mane kalbino apie Facebook.

Tik šiandien radau tą interviu, tad jei kam nors bus įdomu, jis čia.

Buvo ir reakcija… Joje man labai patiko interviu vertinimas:

Kritiškai mąstant negalima nepadaryti išvados, jog kažkokio ypatingo analizės gylio (nesakau „kompetencijos“ – galų gale, tai nėra profesionalus pokalbis) toliau ir neverta tikėtis.

Buvo šiek tiek vertinimų bei reakcijų ir čia.

Paskaitinėjau… ir dar kartą susimąsčiau apie tai, ką reiškia terminas „socialinis tinklas“.

Man žodis socialinis siejasi su žmonių santykiais.

Ar Facebook’e yra žmonių santykių?

Kažkas tikriausiai pasakys taip…

… Ir dar prisiminiau, kad man nepatinka O.Koršunovo spektakliai.

O ar būtinai privalo patikti? 

Kitaip negaliu vadintis šiuolaikiniu?:))

(13 balsų, vidurkis: 4,23 iš 5)
Loading...
 • nerijus

  Artūrai

  Jei Jums įdomu, tai Seimo narys D. Barakauskas, atkreipė į Jūsų vieną straipsnį ( apie Facebook’ą ) dėmesį ir įkėlė nuorodą :)
  Kilo diskusija.

 • Ir vėl gims beprasmė diskusija apie tai kas kam patinka ir kas nepatinka? Bet frazė:
  Man nereikia nei Facebook’o, nei Twitter’io. Šiuo atžvilgiu esu konservatyvus.
  vis tiek man bus nesuprantama, kai šiandieninio pastebėjimo (straipsnelio?) apačioje pastebi mygtukus į tą patį „nemėgiamą“ facebook’ą, twitter’į… Iš tiesų, manyčiau, net pats Jūsų blogas jau yra tapęs internetinio socialinio tinklo dalimi…

  • mielas Simai, nelabai norėčiau su jumis sutikti. Mano teiginys, jog man nereikia FB ir Twitter, visiškai nereiškia, kad ginčiju jų reikalingumą ir naudingumą kitiems. Taip ir tie jūsų minimi mygtukai atsirado po vieno iš tinklaraščio skaitytojų (tikriausiai aktyvuas FB naudotojo) pageidavimo. Jei skaitytojams patogiau, aš tik džiaugiuosi:) Tačiau mano paties požiūrio tai visiškai nekeičia.

   • dpd

    asketiško dizaino kontekste jie (minimi mygtukai) labai rėkia, tad Justin Tadlock’ui yr ties kuom padirbėt.
    P.S tik dabar pastebėjau:

    Reklama: Pažintys

    supratu > gyvent visiems reikia :)

   • Bet gi tuo pačiu FB Jūs ir naudojatės taip platindami savo blogo įrašus… Taip, kad Jūsų pasakymas:
    Neskelbiu savo asmeninių naujienų būriui žmonių, kurių net nesu matęs
    tik įrodo, kad iš tikro tas pats FB nėra tik asmeninių naujienų skelbimo įrankis… Jau pats žodis „socialinis“ paaiškina, kad tai nėra labai siauro naudojimo įrankis. Ir, kaip bebūtų, Jūs naudojatės to tinklo siūlomais privalumais, kurie kažkiek, vis dėlto, tinka ir Jums…

    Nerijau,
    (beje, šita pastraipa parodo, kad tai nėra vien paprastas komentaras, o bendravimo būdas su žmonėmis, kurių net nesu matęs – sakyčiau, vienas iš socialinio tinklo išskirtinių bruožų…)
    Dėl komentarų vertinimo Artūras kažkada rašė, kad tai (patikslinkite, jei suklysiu) yra kažkokia techninė klaida, kurios jis pats nemoka ir negali išspręsti. Ak, tos techninės klaidos… :) Panašu, kad niekas jos ir nespręs, nes… Taip galima supanašėti su FB?? :)

    • mileas Simai, iškraipote tikrovę – aš pats nieko neplatinu. Aš tik padariau įrankį tiems, kurie naudojasi ir to paprašė. Atsiliepiau į lūkesčius tskant:). Kokia man iš to nauda ir privalumai, nelabai suprantu.

     • Nežinau, kas iškraipo tikrovę, bet FB ir Twitter naudą tinklaraščio sklaidai tinklaraštininkai labai gerai žino…

     • Simai, o jūs nepagalvojote, kad aš galiu manyti, jog mano tinklaraščio sklaida jau pakankama… Turint galvoje, kad kol kas tai nekomercinis projektas:)

     • >Turint galvoje, kad kol kas tai nekomercinis projektas:)

      Why You Can’t Make Money Blogging: http://www.copyblogger.com/no-money-blogging/

    • „myliu“ Račą

     Pasirodo, kad pats Artūras taip pat daro technines klaidas.

  • nerijus

   Sakyčiau:
   įsileiskit facebook’ą į savo kompiuterį :)

   O dėl „patinka“ po paveikslėliais apie kuriuos A. R. kalbėjo interviu, tai, galiu priminti, kad pas patį tinklaraštininką buvo komentarų vertinimas :) Kur jis, paslaptingai, dingo ir kodėl?..

   • mielas nerijau, komentarų vertinimas dingo dėl techninių priežasčių – jei gerai pamenu, tai jie gerokai stabdė tinklapį ir norint juos palikti man būtų reikėję primokėti. Kažkaip nelabai norėjosi. Bet jei jums labai reikia ir susimesite, tai kodėl gi ne?:)

    • nerijus

     Manau, kad galite panaudoti lėšas, kurias gaunate už LRT tarybos narystę :)
     Jų tikrai pakaks…

     • mielas nerijau, tamsta tikras lietuvis.

      Bet gal geriau skaičiuokite savo pinigus.

     • Rolandas

      Artūrai, tai nerijus savo pinigus ir skaičiuoja. Kas moka LRT Tarybos nariams, ar ne mokesčių mokėtojai (t.y. nerijus)?

     • Valentinas

      Rolandai,
      Nerijus skaičiuoja Artūro pinigus, kuriuos jis naudoja savo privačiame, individualiame internetiniame dienoraštyje. Tai būtų tokia pati logika, jei aš pareikalaučiau iš Račo, jog jis savo miegamajame ant lubų pasikabintų veidrodžius, remdamasis tuo, jog jis gauna pinigų iš mokesčių mokėtojų kišenės.

     • o Nerijus tikriausiai pareikalautų…:)

     • nerijus

      Nerijus nieko nereikalauja ;)
      Nors veidrodžiai- puiki idėja. Reikės pasiūlyti :)
      Iš kreivų veidrodžių karalystės…

      p.s. Valentinai
      Jūs kaip visada sarkastiškas :)

 • Kristina

  Šį kartelį Jūsų rašymo stilius labai primena filmo „Seksas ir miestas“pagrindinės herojės pastangas parašyti(klausiamąja nuosaka) ką nors tokio į savo skiltį laikraštyje:) Kaip pvz: ar tikrai vyrai prilyginami kojinėms, jei per gimtadienius dovanojame jas?…Na, jei neaiškiai išsireiškiau, rašoma tik dėl to, kad būtina kiekvieną savaitę papildyti skiltį..:) Šiaip, šiame tinklaraštyje dažniausiai yra ką paskaityti..

  • miela Kriste, ačiū labai už tamstos nuomonę. Tačiau tai net nebuvo rašymas, jei nepastebėjote. Tiesiog radau interviu ir nusprendžiau, kad galbūt kam nors bus įdomu. Atsiprašau, kad nuvyliau.

   Beje, „pildyti skiltis“ čia man visai nebūtina. Man už tai net niekas nemoka, o vienintelis užmokestis yra gausūs fredijų ir šerelienių komentarai.

   Ir dar – tik ką grįžau iš atostogų, o nuo pirmadinio dar atostogausiu. Todėl tikrai jokių pastangų. Vien poilsis:)

   • „myliu“ Račą

    Jūs pats esate,kaip Šerelienė.Gal net labiau…

 • taip

  Naudojuosi feisbuku.
  Su interviu išsakytais pastebėjimais iš esmės sutinku, tačiau manau čia tiktų pastebėjimas, kad feisbuką galima naudoti atsirenkant tai kas geriausia – o tiksliau, tai, kas būtent man priimtina.
  Pavyzdžiui, feisbuką galima puikiausiai naudoti kaip emailo pakaitalą (siunčiant privačią žinutę, žmogus tuo pačiu gauna ir emailą).
  Be to, feisbukas puikiai tarnauja kaip manęs suradimo priemonė: suranda per feisbuką, o toliau jau galima bendrauti emailais, telefonu ar pan. Įsiminti emailus sunku, žmonių telefonai keičiasi, o čia gaunasi tokia gana pastovi vieta, kur žmogų surasti užtenka vardo ir pavardės.
  Jeigu feisbuke neišplečiamas „draugų“ ratas, jį galima puikiausiai naudoti pavyzdžiui bendravimui su giminėmis: ir nepražiopsai gimtadienių, ir lengvai pasidalini nuotraukomis. Močiutė kas pora dienų pamato vis naujų savo naujagimės anūkės nuotraukų – argi ne puiku (gyvai kas pora dienų neprivažinėsi).. Gaunasi patogiau negu emailai, nes tektų siųsti ir mamai (močiutei), ir tetai, ir pusseserei, ir dėdei su žmona.. O čia viskas viename. Ir dar pakomentuoja ir pa’like’ina.
  Žodžiu, esu patenkintas.
  Bet sutinku kad su tuo feisbuku negalvojant galima greitai nusivažiuoti į spaminimą, perdėtą viešinimąsi, fiktyvius „santykius“ ir t.t.

 • Kurnekur

  „Neskelbiu savo asmeninių naujienų būriui žmonių, kurių net nesu matęs“. Facebooke ne, bet šiame bloge taip (žmonos, vaikų pasiekimai ir pan.). Ar tame yra koks nors skirtumas? Manęs jūs nesate matęs…

 • Kažin kada bus pradėta šnekėti tiesiai šviesiai, kad Facebook tik puikus rinkodaros įrankis padedantis surinkti bene visą įmanomą informaciją apie dauguma užsiregistravusių. O žyma „socialinis tinklas“ ir išlieka tik žyma. Gerai, kad bent Jūs, bent kiek tai užsimenate apie Facebook kitą, netokią patrauklią pusę. O tai dauguma dėl Facebook tiesiog trykšta entuziazmu, net nesusimastydami kokią kainą jie sumoka už galimybę sužinoti, ką vakar veikė žmogus kurio jie greičiausiai nematė daugelį metų.

  • nerijus

   FB nebūtina nurodyti tikslią gyvenamą vietą, telefono numerį ir t.t., ir pan.
   Žinoma, tai IR rinkodara. FB jau puikuojasi daug įmonių, grupių ir t.t., ir pan., kurias/ -iuos gali įvertinti- „patinka“. O kur „nepatinka“? :)

   • Jums teko girdėti apie geolokaciją ir išmaniuosius telefonus?

 • Man irgi nepatinka Koršunovo spektakliai – vis bandydavau prisijaujukinti, bet man tai kaip ne teatras.

 • Ka:

  Gal dėl to, kad 7’a vid. m-kl yra šalia 5’os, bet ir aš tuo pačiu „atžvilgiu esu konservatyvus“. Tik va, vakar užlipau ant straipsnio http://www.nytimes.com/2010/07/08/technology/companies/08facebook.html?_r=2 ir man labai patiko vienas sakinys: „Much of the activity on Facebook is invisible to Google’s search engine, which makes it less useful over time“.
  Dar neprisijungiau prie FB, bet jau pagalvoju arba palauksiu ką žemietis nuspręs :)

 • Ka:

  A koks čia laikrodis stovi? :) „12:24 ryte“

 • Rimantas

  Komentaras pašalintas A.R.

 • nerijus

  Va, kad ir šiandien FB grupėje „Lietuva senose fotografijose“, įkelta nuotraukų grupė „Lietuviai TREMTYJE“ ir jau 16 žmogelių paspaudė mygtuką „patinka“. Suprask kaip nori…

 • Feisbuko neverta nei pernelyg sureikšminti, nei demonizuoti. Pasinaudoji ir spaudi kitą puslapį, kad ir asmeninio emailo. Beje, Artūrai, gal tai bus jums siurprizas, bet feisbuke YRA asmeninių laiškų funkcija, ir labai patogi bei naudojama. Taigi feisbuko vadinimas „skelbimų lenta, kuria savo asmenines naujienas skelbi tiems, kurių net nematei akyse“ yra paprasčiausias žinių trūkumas, su Koršunovo spektakliais tai neturi nieko bendra. Žodžio „socialinis“ dekonstravimas šiame kontexte tiek pat įdomus, kiek ir homofobo žegnojimasis: „FOBas? Nesąmonė! prie ko čia baimė, aš jų visiškai nebijau.“ O dar tas nuvalkiotas pavyzdys apie darbdavį, kuris nelaimėlį paauglį taršys už KAŽKĄ, ką anas kadaise paliko feisbuke.. – tad, manau, kritika jūsų intervui ir santykiui su feisbuku – pelnyta :) o atsakymas į kritiką žodžiais „ką, man privalo patiki?“ arba „na, aš tiesiog nurodžiau savo nuomonę tiems, kam gali būt įdomu, o jei jums neįdomu, tai…“ – gana…. paaugliškas :)

 • (šis mano komentaras yra mano asmeninis ir oficialios darbdavio pozicijos neatstovauju ;-)

  visų pirma, reikia suprast, kad Facebookas kaipo bendravimo platforma gimė visai kitokioje visuomenėje, nei mūsų kaimas. Mes mėgaujames socialine prabanga, kai mūsų draugai, artimieji, giminės, kolegos beigi mokslo draugai dažnai taip ir neišvažiuoja iš to paties miesto.

  Bet koks globalus fenomeno vertinimas iš lietuviškos varpinės yra ganėtinai naivus. Tarkime JAV žmonės užaugs viename mieste, bakalaurus bei magistrus įgys skirtingose vietose, o tada jau gyvens ten kur yra geriausias jiems darbas – ir kiekvieną kartą kažkur judant reikės arba numesti visą sukauptą socialinį kapitalą, ar kažkaip jį išlaikyti. Man Vilniuje tenka susidurti su ta nuomone, kad „neverta bendrauti su buvusiais gyvenimais“, ir gal kartais tai turi prasmės, visgi, tai tik asmeninis požiūris. Jeigu žmonės nori „gaišti laiką“ ryšiuose su savo praeitimi, negi tai reikia drausti?

  Lietuvoje kažkuriuo metu labai populiaru viešai varyt ant FB, bent jau delfio komentaruose – o ir pats delfi sugeba pateikt itin nemenką kiekį straipsnių kritikuojančių FB – man tai neatrodo nuostabu, nes visgi, galbūt tie šeši šimtai tūkstančių ar kiek vartotojų yra nemenka reklamos auditorijos dalis? :-)

  Visgi, dažnai ta kritika yra siauros elgsenos apibūdinimas – būtent perdėto viešumo siekio, tačiau didžioji dalis vartotojų to visai nedaro, o ta maža dalis gal ir labiau matosi iš išorės.

  O tuo interviu pasidalinau su draugais – nuostabu, kai nuomonės apie fenomeną klausia (čia aišku labiau žurnalisto nuopelnas) žmogaus, kuris jo nepažįsta-nesinaudoja, ir tai realiai tampa pasakojimas apie įvairius dalykus, bet ne apie Facebook’ą ;-)

  Aš teigiamą požiūrį apie produktą turėjau jau prieš pradėdamas dirbti kompanijoje – niekada nebuvau visiško individualizmo fanas, ir tos bendros patirtys, kurias socialiniuose tinkluose įgyja žmonių grupės, dažnai yra neįkainojamos.

 • Regis

  Kiekvienu specifiniu įrankiu galima protingai pasinaudoti (jeigu yra poreikis). Lygiai taip pat bet koks įrankis nesuprantančio žmogaus rankose gali būti vienaip ar kitaip kvailai panaudojamas netgi pavojingai. Facebook’as yra tik vienas iš daugelio naujųjų informacinių ar skaitmeninių technologijų įrankių. Ar juo naudotis ir kaip naudotis kiekvieno asmeninis reikalas. Jeigu išradus fotoaparatą juo pradėta fiksuoti kreivus veidus tai nereiškia, kad kaltas fotoaparatas kaip prietaisas ir durni visi kurie juo naudojasi. Matyt lygiai tas pats ir su Facebook’u. Neabejotinai šis įrankis išliks arba jį pakeis tobulesni.

  p.s. asmeniškai nesinaudoju nes nematau sau realios naudos ar poreikio. Tačiau tikrai suprantu tuos kurie juo protingai naudojasi.

  • nerijus

   Regi

   Puikus komentaras.
   Mobilūs telefonai, šaldytuvas, TV, PK ir t.t.

 • Tadas

  Pirma karta skaiciau interviu apie Facebooka su zmogum, kuris juo nesinaudoja! Kokia prasme toki interviu daryt?

  Beje, nepagavau sitos minties viename is atsakymu: „Neskelbiu savo asmeninių naujienų būriui žmonių, kurių net nesu matęs.“

  Bet, pone Racai, juk jei gerai suprantu, savo bloge darot butent tai! Facebooke, beje, savo mintis puikiai galit skleist tik tarp pazistamu zmoniu; ir i „draugus“ nepazistamu ar juo labiau nematytu zmoniu nieks neliepa priiminet.

  Facebookas siandien tera viena is bendravimo, komunikavimo priemoniu (beje, daznai palengvinanciu komunikavima realiam gyvenime. Kiek suprantu, jis kazkada taip ir atsirado – tarp kolegu studentu universitete); nematau prasmes jos ypatingai smerkt (aisku, yra tokiu, kurie smerkia bet koki netiesiogini bendravima (laiskais, telefonu, internetu, etc.), tokiu atveju viskas tvarkoj jei jie kritiski ir del Facebooko), nors ja ir labai ribotai naudojuos (bet va pvz seni draugai vel organizuoja gyva susitikima realiam gyvenime facebooko pagalba – jei jiems taip patogu ir patogu visiems, man tai netrukdo ir as mielai prisijungiu). Tas pats ir su Twitteriu – jei jis kazkam palengvina bendravima – pirmyn! Beje, kaip suprantu, ir ten galim ribot auditorija.

  Jei kas butu praleides, cia buvo idomi naujiena:

  Business this week
  Mar 18th 2010 | From The Economist print edition

  Facebook overtook Google to become America’s most popular website. Figures for the week ending March 13th showed that the social-networking site accounted for 7.1% of the country’s traffic, compared with Google’s 7.0%, the first time it has had a weekly lead. However, with revenues of $23.7 billion last year, Google remains easily the more profitable of the two.

 • Marius

  Perskaičiau ir Artūro mintis, ir pasisakymo komentarą. Aš taip pat „feisbuku“ nesinaudoju. Net nesuprantu jo esmės. Norisi bendrauti tiesogiai? Yra „skaipas“. Norisi pasidalinti savo mintimis? Galima susikurti tinklapį ar rašyti blogą. Komentaro autorius matyt feisbuko šalininkas nes taip smulkmeniškai reagavo.
  Feisbukas, bei kiti vadinamieji socialiniai tinklai turi akivaizdų trūkumą – jie brukami kaip ir kitas spamas. Esu gavęs pakvietimų iš nepažįstamų žmonių prijungti prie hi5, facebook. Šiandien iš woo me – ištryniau kaip šiukšlę.

 • Valentinas

  Nejaugi nepasirodys Artūro komentaras apie vakarykštį Adamkaus interviu?

  • Valentinai, tegaliu pasakyti, kad tas interviu buvo apgailėtinas…

   • Tomas

    Interviu apgailėtinas – čia akmenėlis į žurnalisto daržą?

 • Nežinau ar facebook’as vertas kažkokių rimtesnių aptarinėjimų. Nes tai žaidimas į vienus vartus. Tai akivaizdi CŽV, KGB, VSD ir kitų, panašių pareigūnų organizuota savitarnos skalbykla. Beje, puikiai tinkanti ir kriminaliniams nusikaltėliams. Nes žmonės čia savanoriškai atskleidžia ne tik savo pažiūras ir sugebėjimus, bet įsibėgėję, tvarkingai išdėlioja į viešumą ir savo paslaptis.
  O į klausimą -Kaip vertinate Facebook’o funkciją „patinka“, kuria reaguojama į kitų vartotojų mintis, nuotraukas, filmukus? aš būčiau atsakęs kitaip. Ši funkcija paprasčiausiai nevykusi. Nes žmonės nelabai susigaudo kada tą nykštį žymėti. O skaitantys nebesupranta kaip jį vertinti. Pavyzdžiui įdedama kokia nuotrauka su kurio nors miesto centre stūgsančiu apgriuvusiu, alia Palangos Kurhauzas, pastatu. Ir pasipila nykščiai… Ką, visiems patinka šie griuvėsiai? O gal patinka, kad fotografas pastebėjo, užfiksavo tai…?

 • Ir dar tiems, kurie neskiria Račo blog’o nuo FB. Tiesa, aš negaliu būti tikras, kad tuo, ką parašysiu, Artūras naudojasi, tačiau bent jau gali… Taigi, jei kažką apie save ar savo šeimą parašai FB, kas tai perskaitė tau lieka niekada nežinoma. O va kas tave skaitė WordPresse ar kitokiame asmeniniame blog’e, sužinoti gali ne itin sunkiai. Nes turi rašiusiojo IP, o iš jo atviri visi keliai ir iki rašytojo asmenybės nustatymo

  • nerijus

   Nereikia prisidirbti ir nereikės bijoti. Kas liepia rašyti visus duomenis, kelti nuotraukas?
   Facebookas yra DAR VIENA bendravimo forma tik platesnė, nei tinklaraščiai ar tinklapiai.
   Skonio reikalas.

 • Nerijau, aš ir nebijau nieko. Skirtingai nei mano mėlynas nikas Račo bloge, paties tik juodomis raidėmis. Taigi…
  Tačiau koks bndravimas kitiems matant? Gal tiems, kurie nori pasirodyti labai krūti, tai ir labai miela benravimo forma. Gal…

 • Ha, Racas, bl… Ziniasklaidos mersedesas. Tiesiog rols roisas.
  Man irgi feisbukas nepatinka. Bet privercia naudotis kiti. Cia niekas neklausia: nori ar nenori. Tiesiog imi ir nauduojiesi. Jeigu nori buti ziniasklaidoje. Twiteris naudojamas vitoj feed’o prenmeratoriams; negi sunku suprasti. Ka, prenumerata Racui neteikalinga? Anekdotas!